background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

NARODOWEJ

 

 
 
 
 
 
 
 

Alicja Korobczak  

 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie podłóg z gotowych elementów drewnianych 
712[02].Z2.07 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Beata Wysocka 
inż. Andrzej Dygas 

 
 

Opracowanie redakcyjne: 
inż. Alicja Korobczak 

 
 

Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 

 
 

Korekta: 

 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[02].Z2.07 
„Wykonywanie  podłóg  z  gotowych  elementów  drewnianych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu cieśla. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut 

Technologii 

Eksploatacji 

– 

Państwowy 

Instytut 

Badawczy, 

Radom 

2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze lekcji 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Rodzaje stropów drewnianych. 

5.1.1.Ćwiczenia 

11 
11 

5.2. Montowanie stropów 

5.2.1.Ćwiczenia 

13 
13 

5.3. Układanie podłóg 

5.3.1.Ćwiczenia 

15 
15 

5.4. Materiały do izolacji termicznej i przeciwwilgociowej 

5.4.1.Ćwiczenia 

19 
19 

5.5. Wykonywanie izolacji termicznych i przeciwwilgociowych stropów 

5.5.1.Ćwiczenia 

21 
21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura

38 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: pokazu z objaśnieniem, 
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań,

  

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela,

 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka  modułowa  „Wykonywanie  podłóg  z  gotowych  elementów  drewnianych” 

stanowi  jeden  z  elementów  modułu  712[02].Z2.  i  jest  zaznaczona  na  zamieszczonym 
schemacie na stronie 4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[02].Z2 

Montaż obiektów 

z elementów prefabrykowanych 

712[02].Z2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn 

do robót montażowych 

712[02].Z2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów 

w robotach budowlanych 

712[02].Z2.09 

Rozliczanie robót montażowych 

712[02].Z2.03 

Montowanie elementów ściennych 

712[02].Z2.04 

Montowanie drewnianych konstrukcji dachowych 

712[02].Z2.05 

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów 

712[02].Z2.06 

Wykonywanie montażu schodów drewnianych 

712[02].Z2.07 

Wykonywanie podłóg  

z gotowych elementów drewnianych 

712[02].Z2.08 

Wykonywanie rusztowań do robót montażowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi, 

 

dobierać narzędzia, sprzęt i maszyny do robót montażowych, 

 

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

 

montować elementy ścienne, 

 

montować drewniane konstrukcje dachowe, 

 

wykonywać montaż stropów i stropodachów, 

 

czytać rysunki konstrukcyjne, 

 

czytać rysunki robocze, 

 

stosować zasady bhp przy wykonywaniu robót montażowych, 

 

przygotować stanowisko pracy montażysty, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

zmontować belki stropowe (legary), 

 

zmontować ślepe podłogi ze sklejki, 

 

zmontować ślepe podłogi z desek, 

 

zmontować podłogi jednowarstwowe z desek, 

 

zmontować deski lub deszczułki na ślepej podłodze, 

 

zmontować płyty klejone warstwowe na ślepej podłodze mocowane na klej i gwoździe, 

 

zmontować podłogi z płyt klejonych na podłożu betonowym, 

 

wykonać izolację ciepłochronną pod podłogi, 

 

wykonać izolację przeciwwilgociową pod podłogi, 

 

wykonać montaż podłóg przestrzegając zasad bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca 

........................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Cieśla 712[02] 

Moduł: 

Montaż  obiektów  z  elementów  prefabrykowanych 
712[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

podłóg 

gotowych 

elementów 

drewnianych 712[02].Z2.07 

Temat: Układanie podłóg. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  montażu  podłogi  z  desek  łączonych  na  wpust 

i wypust oraz mocowanych na gwoździe do podłoża. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

odczytać z rysunku roboczego rodzaj podłogi i rodzaj podłoża pod podłogę

 

sprawdzić jakość podłoża pod wykonanie podłogi z desek, 

 

dobrać  deski  odpowiedniej  grubości  i  szerokości  do  przeznaczenia  i  miejsca  wykonania 
podłogi, 

 

dobrać odpowiednią ilość desek do wielkości pomieszczenia, 

 

dobrać niezbędny do pracy sprzęt i narzędzia, 

 

dobrać wielkość i ilość gwoździ do przymocowania desek podłogowych, 

 

sprawdzić jakość wpustów i wypustów w deskach podłogowych, 

 

wybrać odpowiednie miejsce i kierunek rozpoczęcia robót, 

 

wykonać podłogę, 

 

zachować warunki bezpiecznej pracy. 

 
Metody nauczania – uczenia się; 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 4÷5 osobowych. 

 
Czas: 120 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rysunek roboczy podłogi drewnianej,  

 

fragment podłoża betonowego, 

 

deski podłogowe różnych grubości i szerokości, 

 

gwoździe, 

 

młotki, 

 

cęgi, 

 

klamry ciesielskie, 

 

kliny ciesielskie, 

 

pobijaki, 

 

pilarka tarczowa, 

 

poziomnica, 

 

miara składana drewniana długości 1 m. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu - uczniowie: 

 

uczniowie otrzymują od nauczyciela rysunek roboczy podłogi, 

 

zapoznają  się  z  rysunkiem  i  wybierają  fragment  podłoża  odpowiadający  podkładowi  z 
rysunku, 

 

każda grupa  uczniów  wybiera  ze  składowanych  desek  ilość  odpowiednią  do  wykonania 
wyznaczonego przez nauczyciela fragmentu podłogi, 

 

dobierają gwoździe o długości odpowiadającej grubości desek, 

 

dobierają narzędzia i sprzęt pomocniczy do wykonania zadania, 

 

sprawdzają poziom podłogi (legarów), 

 

układają i przybijają do legarów pierwszą deskę sprawdzając kierunek ułożenia wpustu, 

 

nasuwają na przybitą deskę z wypustem drugą deskę z wyprofilowanym wpustem, 

 

mocują do legara klamrę ciesielską, 

 

pomiędzy  klamrę  i  deskę  wsuwają  dwa  kliny  z  których  jeden  od  strony  deski  posiada 
wyżłobienia odpowiednie do wypustów deski, 

 

dociskają deskę dobijając młotkiem kliny do siebie, 

 

poprzez  odpowiednie  wycięcie  w  klinie  bliższym  deski  mocują  deskę  gwoździami  do 
legarów, 

 

powtarzają  czynności  aż  do  zapełnienia  wyznaczonej  przez  nauczyciela  powierzchni, 
każdorazowo dobijając deski, w celu likwidacji szczelin, 

 

sprawdzają na bieżąco poziom wykonywanej podłogi. 

5.  Po  wykonaniu  zadań  wybrany  uczeń  z  grupy  prezentuje  wykonaną  pracę  omawiając 

dobrane narzędzia, sprzęt pomocniczy, materiał i technologię wykonywania podłogi. 

6.  Nauczyciel sprawdza zgodność wykonanej podłogi z rysunkiem roboczym. 
7.  Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 
8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa
 
Odszukaj  w  czasopismach  fachowych  fotografię  podłogi  z  desek  lub  samodzielnie  wykonaj 
zdjęcie takiej podłogi. Opisz w zeszycie przedmiotowym technologię wykonania podłogi. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

........................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Cieśla 712[02] 

Moduł: 

Montaż  obiektów  z  elementów  prefabrykowanych 
712[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

podłóg 

gotowych 

elementów 

drewnianych 712[02].Z2.07 

Temat: Materiały do izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. 

Cel ogólny: Rozpoznawanie materiałów izolacyjnych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wymienić rodzaje izolacji występujących w stropach, 

 

wskazać przeznaczenie poszczególnych izolacji , 

 

rozpoznać rodzaj izolacji na podstawie próbek materiałów, 

 

wskazać miejsce zastosowania izolacji w stropie, 

 

rozpoznać rodzaj izolacji na podstawie rysunku roboczego, 

 

narysować symbol izolacji w przekroju stropu i podłogi, 

 

zachować warunki bezpiecznego obchodzenia się z materiałami izolacyjnymi.  

 
Metody nauczania – uczenia się; 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 4÷5 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki materiałów izolacji termicznej, 

 

próbki materiałów izolacji przeciwwilgociowej, 

 

rysunki robocze stropów, 

 

rysunki robocze podłóg 

 

plansze z przekrojami przez stropy i podłogi, 

 

materiały piśmienne, 

 

przybory do pisania i rysowania.  

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

 

uczniowie otrzymują od nauczyciela rysunek roboczy podłogi (bez opisów),na podstawie 
przekroju przez podłogę odczytują rodzaj izolacji występujących w podłodze, 

 

odszukują na planszach z przekrojami rodzaj i nazwę materiału izolacyjnego, 

 

odszukują w zestawach próbek izolację zastosowaną w tej podłodze, 

 

określają na podstawie rysunku i zastosowanej tam podziałki grubość izolacji termicznej, 

 

zapisują wyniki obserwacji i odczytów na rysunku roboczym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

powtarzają czynności rozpoznawania izolacji na trzech różnych rysunkach stropów. 

5.  Po  wykonaniu  zadań  wybrany  uczeń  z  grupy  prezentuje  wykonaną  pracę  omawiając 

odczytany z rysunku rodzaj izolacji, grubość izolacji oraz miejsce zastosowania. 

6.  Nauczyciel sprawdza zgodność wykonanego opisu z rysunkiem roboczym. 
7.  Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 
8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Narysuj  w  zeszycie  przedmiotowym  przekroje  przez  podłogi,  dla  których  izolacje 
odczytywałeś w czasie zajęć. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Rodzaje stropów drewnianych 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Rozpoznaj  rodzaje  stropów  drewnianych  i  elementy  tych  stropów,  opisz  je  na  planszy 

przedstawiającej stropy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć na planszy rodzaje stropów drewnianych, 
2)  rozpoznać te stropy, 
3)  wpisać pod każdym rysunkiem stropu jego nazwę, 
4)  rozpoznać elementy tworzące poszczególne stropy, 
5)  przypisać nazwy elementów występujących w tym stropie do każdego stropu, 
6)  wpisać nazwy tych elementów na planszę, 
7)  sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia, 
8)  zaprezentować wykonaną pracę, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansza zafoliowana przedstawiająca różne typy stropów, 

 

pisaki do folii, 

 

zmywak do folii,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wybierz  z  zestawu  strop  listwowy  i  nazwy  elementów  stropu  listwowego.  Rozmieść  je 

na modelu przedstawiającym ten strop. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać z przedstawionych modeli strop listwowy, 
2)  wybrać  odpowiednie  do  stropu  listwowego,  nazwy  elementów  wypisanych  na  kartkach 

samoprzylepnych  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

3)  umieścić kartki z nazwami elementów w odpowiednim miejscu modelu, 
4)  sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

modele różnych typów stropów drewnianych, 

 

zestaw kartek samoprzylepnych z nazwami elementów stropów, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wymień wszystkie elementy tworzące strop legarowo – listwowy i określ materiały  

z  których  te  elementy  są  wykonywane.  Opisu  dokonaj  w  zeszycie  przedmiotowym  na 
podstawie modelu stropu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć model stropu legarowo – listwowego, 
2)  wypisać nazwy elementów tworzących ten strop, 
3)  rozpoznać rodzaj materiału, z którego każdy element został wykonany, 
4)  wypisać nazwę każdego elementu, 
5)  określić rodzaj materiału przy każdej nazwie elementu,  
6)  sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia, 
7)  dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model stropu legarowo–listwowego 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

przybory piśmienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Montowanie stropów 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj oparcie belki drewnianej na murze grubości 38 cm z zastosowaniem wszystkich 

niezbędnych zabezpieczeń. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  wybrać z zestawu belkę drewnianą odpowiednich wymiarów, 
3)  wybrać fragment gotowego muru grubości 38 cm, na którym będzie oparta belka, 
4)  wybrać niezbędne do wykonania pracy narzędzia, 
5)  pobrać materiały służące do wykonania izolacji przeciwwilgociowej, 
6)  wykonać zabezpieczenie końca belki izolacją przeciwwilgociową, 
7)  wykonać podkładkę z twardego drewna o określonych wymiarach, 
8)  ułożyć podkładkę w odpowiednim miejscu muru, 
9)  oprzeć koniec belki na podkładce, 
10)  ułożyć „na sucho” cegły z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej, 
11)  sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia, 
12)  zaprezentować wykonaną pracę, 
13)  dokonać oceny ćwiczenia, 
14)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

fragment muru ceglanego grubości 38 cm, 

 

cegły ceramiczne luzem, 

 

belki drewniane różnych wymiarów, 

 

papa izolacyjna, 

 

drewno liściaste na podkładki, 

 

piła poprzeczna, 

 

siekiera, 

 

ołówek ciesielski, 

 

miara drewniana składana długości 1 m, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  rozplanowanie  belek  stropu  drewnianego  nagiego  na  planszy  przedstawiającej 

rzut budynku w konstrukcji murowanej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać planszę z rzutem budynku w konstrukcji murowanej, 
2)  sprawdzić (odczytać z rysunku) rozstaw ścian zewnętrznych, 
3)  sprawdzić,  czy  można  na  tej  rozpiętości  ścian  ułożyć  jedną  belkę  drewnianą 

bezdodatkowego podparcia ścianą wewnętrzną,  

4)  odczytać z rysunku długość budynku, 
5)  przyjąć odpowiedni do wymagań rozstaw belek stropowych dla stropu nagiego, 
6)  obliczyć niezbędną ilość belek stropowych, 
7)  narysować osiowy rozstaw belek stropowych, 
8)  sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

plansze z rzutami budynków w konstrukcji murowanej w podziałce 1:10, 

 

przymiar rysunkowy długości 50 cm, 

 

kalkulator, 

 

pisaki do folii, 

 

zmywaki do folii, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.  Układanie podłóg 
 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj ślepy pułap ze sklejki oparty na występach belki stropowej drewnianej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  wybrać ze stosu 2 belki odpowiednich wymiarów, 
3)  wybrać niezbędne do pracy narzędzia, 
4)  wykonać w ściankach bocznych belek wręby na oparcie sklejki, 
5)  wybrać sklejkę i dociąć na wymiar odpowiedni do oparcia na belkach, 
6)  sprawdzić stabilność oparcia sklejki na belkach, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia, 
9)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

modele przekrojów stropów w podziałce 1:2, 

 

belki sosnowe, 

 

płyty sklejki, 

 

piła poprzeczna, 

 

siekiera, 

 

ołówek ciesielski, 

 

miara składana drewniana długości 1 m, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zestawienie elementów podłogi drewnianej montowanej na stropie drewnianym 

ze ślepym pułapem wykonanym z desek, opartym na listwach przybitych do bocznej ścianki 
belki stropowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć dokładnie rysunek przekroju stropu z podłogą, 
2)  wybrać wszystkie elementy niezbędne do zestawienia stropu, ślepego pułapu i podłogi, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  zapoznać się z instrukcją bhp na stanowisku pracy, 
5)  pobrać narzędzia niezbędne do wykonania pracy, 
6)  wykonać montaż stropu z gotowych elementów, 
7)  przytwierdzić listwy do ścianek bocznych belek stropowych przy pomocy gwoździ, 
8)  ułożyć ślepy pułap opierając deski na górnej płaszczyźnie listew, 
9)  rozłożyć papę na ślepym pułapie i górnej płaszczyźnie belek stropowych, 
10)  rozłożyć na papie materiał izolacji termicznej stanowiący polepę, 
11)  przymocować deski podłogowe do górnej płaszczyzny belek stropowych, 
12)  przymocować podsufitkę do dolnej płaszczyzny belek stropowych, 
13)  porównać wykonaną pracę z rysunkiem przekroju stropu i podłogi, 
14)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp dla robót ciesielskich, 

 

rysunki z przekrojami różnych typów stropów z wykonaną podłogą, 

 

gotowe elementy stropów różnych typów, 

 

listwy drewniane 

 

papa izolacyjna, 

 

materiał do izolacji termicznej (do wyboru), 

 

deski podłogowe, 

 

młotek 

 

gwoździe,  

 

cęgi,  

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  fragment  podłogi  z  desek  łączonych  na  wpust  i  wypust  mocowanych  na 

gwoździe do legarów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z instrukcją bhp dla robót ciesielskich, 
3)  obejrzeć rysunki robocze podłogi z desek, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

4)  wybrać deski odpowiednie do ułożenia podłogi, 
5)  sprawdzić, czy wpusty i wypusty desek mają ten sam wymiar (pasują do siebie), 
6)  wybrać niezbędny zestaw narzędzi, 
7)  przygotować gwoździe odpowiedniej długości, 
8)  przybić pierwszą deskę,  
9)  połączyć drugą deskę nasuwając wpust drugiej deski na wypust pierwszej, 
10)  dociągnąć deski przy pomocy klamry ciesielskiej i klinów, 
11)  przybić drugą deskę do legarów, 
12)  wykonać połączenie co najmniej 5 desek dociągając i przybijając dolegarów, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14)  dokonać oceny prawidłowości wykonania. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp dla robót ciesielskich  

 

rysunki robocze podłóg z desek, 

 

przygotowane stanowisko z ułożonymi legarami, 

 

deski podłogowe z wyprofilowanymi ściankami bocznymi na wpust i wypust, 

 

młotek, 

 

gwoździe, 

 

klamry ciesielskie, 

 

kliny drewniane, 

 

pobijak, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  fragment  podłogi  z  desek  klejonych  warstwowo  na  podłożu  betonowym, 

mocowanych na klej, opierając się na obejrzanym filmie instruktażowym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z instrukcją bhp dla robót ciesielskich, 
3)  obejrzeć film instruktażowy o wykonywaniu podłóg z desek klejonych typu BAR, 
4)  rozpoznać deski klejone warstwowo wśród innych rodzajów desek,  
5)  wybrać zestaw desek do wykonania fragmentu podłogi, 
6)  wybrać zestaw niezbędnych narzędzi i sprzętu, 
7)  przygotować (oczyścić) podłoże, na którym będą układane deski, 
8)  rozprowadzić klej na fragmencie podłogi, 
9)  wykonać przyklejenie deski typu BAR,  
10)  nanieść klej na ściankę boczną deski, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

11)  dołożyć drugą deskę nasuwając wręby desek,  
12)  docisnąć deski do siebie, 
13)  sprawdzić szczelność spoin pomiędzy deskami, 
14)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp dla robót ciesielskich,  

 

film instruktażowy o wykonywaniu podłóg z desek klejonych, 

 

deski klejone typu BAR, 

 

klej odpowiedni do przyklejania desek do podłoża betonowego, 

 

pilarka poprzeczna tarczowa do przycinania desek,  

 

packa do rozprowadzania kleju, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.4.  Materiały do izolacji termicznej i przeciwwilgociowej 
 

5.4.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  rodzaje  izolacji  termicznej  na  przedstawionych  próbkach  i  dopasuj  nazwę 

materiału wypisaną na kartce do określonej próbki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z próbkami materiałów izolacji termicznej, 
2)  rozpoznać poszczególne próbki materiałów, 
3)  wybrać z zestawu kartki z nazwami rozpoznanych próbek, 
4)  dopasować kartkę z nazwą materiału do odpowiedniej próbki, 
5)  sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  zapisać wyniki ćwiczenia w zeszycie przedmiotowym. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

próbki materiałów izolacji termicznej różnych typów i w różnej postaci, 

 

zestaw nazw materiałów izolacji termicznej na oddzielnych kartkach, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenia 2 

Rozpoznaj rodzaj  materiału zastosowanego na izolację przeciwwilgociową na podstawie 

filmu prezentującego wykonywanie podłogi na stropie międzypiętrowym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film prezentujący wykonywanie podłogi na stropie międzypiętrowym, 
2)  rozpoznać poszczególne etapy pracy, 
3)  wskazać etap polegający na wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej, 
4)  rozpoznać materiały zastosowane w tym etapie pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5)  określić warstwę, w której zastosowano izolację przeciwwilgociową, 
6)  zanotować w zeszycie przedmiotowym wyniki obserwacji, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę, 
8)  dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

film instruktażowy prezentujący wykonywanie podłogi, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.5.  Wykonywanie  izolacji  termicznych  i  przeciwwilgociowych 

stropów 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  fragment  podłogi  na  stropie drewnianym  listwowym  z  zastosowaniem  izolacji 

termicznej z  wełny  mineralnej.  Ćwiczenie wykonaj  na  modelu  stropu  i  podłogi  wykonanym 
w podziałce 1:2. Opisz kolejność czynności. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z instrukcją dla robót ciesielskich, 
3)  pobrać z zestawu elementy odpowiednie do wykonania stropu listwowego, 
4)  zestawić z wybranych elementów strop listwowy, 
5)  ułożyć w odpowiednim miejscu stropu izolację termiczną, 
6)  wykonać montaż podłogi na stropie z elementów składowych modelu, 
7)  sprawdzić prawidłowość wykonania, 
8)  zapisać w zeszycie przedmiotowym wykonywane kolejno czynności z określeniem nazw 

elementów montowanych, 

9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp dla robót ciesielskich,  

 

model stropu listwowego do samodzielnego montażu, 

 

różne materiały do izolacji termicznej (do wyboru przez ucznia), 

 

elementy do montażu podłogi na stropie (modele), 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj izolację przeciwwilgociową pod fragment podłogi z papy na lepiku na gorąco. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z instrukcją bhp na stanowisku pracy, 
3)  zapoznać się z rysunkiem roboczym podłogi, 
4)  przygotować materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia (lepik, papa), 
5)  przygotować kocioł do podgrzewania lepiku, 
6)  napełnić kocioł lepikiem w postaci stałej, 
7)  włączyć podgrzewanie, 
8)  podgrzać lepik do uzyskania należytej płynności ciągle mieszając, 
9)  przelać lepik do wiaderka, 
10)  rozprowadzić lepik na podłożu szerokością nieco większą od szerokości pasa papy, 
11)  przykleić do świeżego podłoża pas papy, 
12)  docisnąć przy pomocy czystej szczotki aby papa dobrze przywarła do lepiku, 
13)  zachować warunki bezpieczeństwa na każdym etapie pracy, 
14)  sprawdzić prawidłowość i jakość wykonanego ćwiczenia, 
15)  dokonać oceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

instrukcja bhp dla robót izolacyjnych,  

 

rysunki robocze podłóg, 

 

kocioł do podgrzewania lepiku, 

 

lepik w postaci stałej, 

 

papa izolacyjna w rolce, 

 

nóż do cięcia papy, 

 

szczotka do rozprowadzania lepiku, 

 

szczotka czysta do dociskania papy, 

 

wiadro do lepiku, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj  rodzaj  podłoża,  rodzaj  wykonywanej  izolacji  przeciwwilgociowej  na  tym 

podłożu, oraz używane przy pracy narzędzia, na podstawie filmu instruktażowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film instruktażowy o sposobach wykonywania izolacji przeciwwilgociowych, 
2)  rozpoznać rodzaj podłoża, 
3)  rozpoznać 

na 

podstawie 

sposobu 

wykonania 

rodzaj 

zastosowanej 

izolacji 

przeciwwilgociowej, 

4)  rozpoznać stosowane w czasie pracy narzędzia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

5)  wypisać w zeszycie przedmiotowym wszystkie informacje zawarte w treści ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wyniki pracy, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

film instruktażowy o wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowych, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  podłóg 
z gotowych elementów drewnianych” 

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 18÷23 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1 b, 2 c, 3 d, 4 c, 5 d, 6 b, 7 a, 8 b, 9 b, 10 c, 11 a, 12 d, 13 d
14 
c, 15 a, 16 b, 17 b, 18 b, 19 a, 20 d, 21 b, 22 a, 23 d

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać miejsce stosowania stropów 
drewnianych 

2. 

Określić cel wykonywania impregnacji 
elementów drewnianych stropu 

3. 

Nazwać element konstrukcyjny stropu 
drewnianego 

4.  Określić rozstaw belek stropowych 

5.  Wskazać miejsce gdzie nie wykonuje się polepy 

6.  Określić grubość desek na podsufitkę 

7.  Wskazać miejsce oparcia ślepego pułapu 

8.  Określić przeznaczenie legarów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

9.  Określić rozpiętość belek stropowych 

10.  Wskazać materiał na podkładkę belki stropowej 

11.  Zdefiniować pojęcie „wymian” 

12.  Wskazać materiał na ślepą podłogę 

13. 

Wskazać element do którego przybija się deski 
podłogowe 

14. 

Wskazać zastosowanie klinów ciesielskich w 
robotach podłogowych 

15. 

Wskazać, jakiego sposobu mocowania 
deszczułek podłogowych nie stosuje się 

16. 

Określić pochodzenie materiału z którego 
wykonane są płyty paździerzowe 

17. 

Wskazać sposób połączenia pasów papy 
izolacyjnej 

18.  Określić strukturę materiału izolacji termicznej 

PP 

19. 

Wskazać cel wykonywania powłok 
gruntujących 

PP 

20. 

Wskazać sposób przygotowania lepiku 
stosowanego na gorąco 

PP 

21. 

Określić postać w jakiej występują powłoki 
gruntujące 

PP 

22. 

Wskazać podłoże, na którym wykonuje się 
impregnację  

PP 

23.  Wskazać materiał, którym można zastąpić papę 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są  cztery  możliwe  odpowiedzi:  A,  B,  C,  D.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna; 
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast w części II  są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te  mogą przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań 
numerach od 18 do 23). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
CZĘŚĆ I 
 
1.  Stropy drewniane stosuje się w budynkach

 

a)  jednorodzinnych nad nie ogrzewaną piwnicą. 
b)  jednorodzinnych nad stropem parteru. 
c)  wielorodzinnych nad pralnią. 
d)  przemysłowych. 

 

2.  Impregnację drewnianych elementów stropu wykonuje się w celu 

a)  zabezpieczenia z drewna przed promieniowaniem słonecznym. 
b)  wzmocnienia wytrzymałości drewna na obciążenie. 
c)  zabezpieczenia drewna przed wilgocią. 
d)  wzmocnienia sprężystości drewna. 

 

3.  Elementami konstrukcyjnymi stropów drewnianych są 

a)  listwy. 
b)  legary. 
c)  kotwy. 
d)  belki. 

 

4.  Rozstaw belek stropowych powinien wynosić 

a)  do 30. 
b)  30÷60 cm. 
c)  60÷120 cm. 
d)  ponad 120 cm. 

 
5.  Polepę nie wykonuje się na 

a)  podkładzie z desek. 
b)  ślepej podłodze. 
c)  ślepym pułapie. 
d)  podsufitce. 

 
6.  Podsufitkę wykonuje się z desek grubości 

a)  do 19 mm. 
b)  19÷25 mm. 
c)  25÷38 mm. 
d)  powyżej 38 mm. 

 
7.  Ślepy pułap opiera się na 

a)  listwach przybitych do bocznych ścianek belki. 
b)  legarach ułożonych na podsypce. 
c)  ślepej podłodze. 
d)  podsufitce. 

 
8.  Legary służą do podparcia 

a)  ślepego pułapu. 
b)  ślepej podłogi. 
c)  podsufitki. 
d)  powały. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

9.  Rozpiętość belek stropowych wynosi 

a)  100÷300 cm. 
b)  300÷600 cm. 
c)  600÷1200 cm. 
d)  powyżej 1200 cm. 

 

10.  Na podkładkę pod belkę stropową opartą na ścianie murowanej stosuje się 

a)  blachę aluminiową. 
b)  wełnę mineralną. 
c)  twarde drewno. 
d)  styropian. 

 
11.  W konstrukcji stropu z otworem, wymian jest to 

a)  belka poprzeczna między dwoma belkami stropowymi. 
b)  skrócona belka przy otworze w stropie. 
c)  wymieniona belka po uszkodzeniu. 
d)  skrajna belka stropowa. 

 
12.  Ślepą podłogę można wykonać 

a)  z desek struganych dębowych. 
b)  z płyt gipsowo – kartonowych. 
c)  z deszczułek. 
d)  ze sklejki. 

 
13.  Deski podłogowe przybija się do 

a)  izolacji termicznej podłoża. 
b)  sąsiedniej deski na przylgę. 
c)  podłoża betonowego. 
d)  legarów. 

 
14.  Kliny ciesielskie w robotach podłogowych służą do 

a)  utrzymania rozstawu desek. 
b)  przybijania desek. 
c)  dociskania desek. 
d)  łączenia desek. 

 
15.  Deszczułki podłogowe nie mogą być łączone z podłożem za pomocą 

a)  folii samoprzylepnej. 
b)  gwoździ. 
c)  lepiku. 
d)  kleju. 

 
16.  Płyty paździerzowe wykonane są z materiału pochodzenia 

a)  tworzyw sztucznych. 
b)  organicznego. 
c)  mineralnego. 
d)  papieru. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

17.  Łącząc pasy papy izolacyjnej wykonujemy  

a)  zakład na szerokość ½ szerokości pasa papy. 
b)  zakład na szerokość 10 cm. 
c)  zakład na szerokość 2 cm. 
d)  połączenia na styk. 

 
CZĘŚĆ II 
 
18.  Materiały do izolacji termicznej mają strukturę 

a)  półzwartą. 
b)  porowatą. 
c)  płynną. 
d)  zwartą. 

 
19.  Powłoki gruntujące wykonuje się w celu 

a)  zwiększenia przyczepności podłoża do izolacji przeciwwilgociowej. 
b)  zabezpieczenia przed ogniem elementów stropu. 
c)  zwiększenia wytrzymałości podłoża. 
d)  wyrównania powierzchni podkładu. 

 
20.  Podgrzewanie lepiku stosowanego na gorąco wykonuje się 

a)  w specjalnych pojemnikach do momentu całkowitego roztopienia. 
b)  w fabrycznym opakowaniu przy użyciu palnika gazowego. 
c)  poprzez dodanie do lepiku środków podwyższających temperaturę. 
d)  stawiając beczkę z lepikiem bezpośrednio na ogniu. 

 
21.  Powłoki gruntujące mają postać 

a)  płynów o rzadkiej konsystencji. 
b)  gęstej emulsji do smarowania. 
c)  materiału stałego do ułożenia. 
d)  proszku do posypywania. 

 
22.  Impregnacji poddaje się 

a)  płyty izolacji termicznej pochodzenia organicznego. 
b)  materiały izolacji przeciwwilgociowej. 
c)  materiały gruntujące. 
d)  podłoże betonowe. 

 
23.  Izolację przeciwwilgociową z papy można zastąpić 

a)  płytami paździerzowymi. 
b)  matami z waty szklanej. 
c)  matami trzcinowymi. 
d)  folią. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie podłóg z gotowych elementów drewnianych 

 
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

21. 

 

 

22. 

 

 

23. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  podłóg 
z gotowych elementów drewnianych” 

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 18÷23 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1 b, 2 b, 3 b, 4 b, 5 a, 6 d, 7 b, 8 b, 9 b, 10 c, 11 c, 12 c, 13 c
14 
d, 15 d, 16 b, 17 d, 18 d, 19 a, 20 d, 21 a, 22 d, 23 a.

 

 

Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić przekrój belki stropowej 
drewnianej 

2. 

Określić długość oparcia belki stropowej 
na ścianie murowanej 

3. 

Określić zasadę kotwienia belek 
stropowych w murowanych ścianach 
konstrukcyjnych 

4. 

Wskazać miejsce oparcia warstwy 
izolacyjnej stropu listwowego 

5. 

Wskazać sposób połączenia belek 
stropowych na ścianie wewnętrznej 

6. 

Wskazać materiał nie stosowany na białą 
podłogę 

7. 

Określić sposób łączenia desek 
podłogowych między sobą 

8. 

Wskazać miejsce przymocowania podłogi 
jednowarstwowej z desek 

9. 

Wskazać materiał z którego wykonuje się 
deszczułki 

10.  Wskazać właściwą grubość deszczułek 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

11. 

Określić sposób połączenia listewek 
w płytę mozaikową 

12. 

Wskazać właściwe wymiary płyty 
mozaikowej 

13. 

Wskazać narzędzie do nanoszenia lepiku 
na podłoże 

14. 

Określić sposób mocowania płyt 
mozaikowych do podłoża 

15. 

Wskazać, na czym wykonuje się powłoki 
gruntujące 

16.  Wskazać przeznaczenie papy izolacyjnej 

17. 

Wskazać zastosowanie płyt 
styropianowych 

18.  Zdefiniować pojęcie „mostek termiczny” 

PP 

19. 

Wskazać materiał do izolacji 
przeciwwilgociowej 

PP 

20. 

Określić, przed czym zabezpieczają 
budynek materiały izolacji termicznej 

PP 

21. 

Wskazać miejsce, gdzie układa się izolację 
przeciwwilgociową 

PP 

22. 

Wybrać materiał zamienny na ślepą 
podłogę 

PP 

23. 

Wskazać miejsce mocowania desek 
podłogi jednowarstwowej na stropie nagim 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 23 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są  cztery  możliwe  odpowiedzi:  A,  B,  C,  D.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna; 
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast w części II  są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te  mogą przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  pytań 
numerach od 18 do 23). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH II 
 

CZĘŚĆ I 
 
1.  Belka stropowa drewniana ma przekrój 

a)  prostokątny. 
b)  kwadratowy. 
c)  okrągły. 
d)  półokrągły. 

 

2.  2. Długość oparcia belki stropowej na ścianie murowanej wynosi 

A. do 10 cm. 
B. tyle co szerokość belki. 
C. tyle co wysokość belki. 
D. powyżej 30 cm. 

 
3.  3. W ścianach murowanych konstrukcyjnych kotwi się 

A. każdą belkę stropową. 
B. co trzecią belkę stropową. 
C. co piątą belkę stropową. 
D. co szóstą belkę stropowa. 

 
4.  4. Warstwę izolacyjną stropu listwowego opiera się na  

A. ślepej podłodze. 
B. ślepym pułapie. 
C. białej podłodze. 
D. podsufitce. 
 

5.  5. Belki stropowe na ścianie wewnętrznej łączy się na 

A. gwoździe. 
B. przylgę. 
C. klamry ciesielskie. 
D. jaskółczy ogon. 

 
6.  6. Na białą podłogę nie stosuje się 

A. desek struganych grubości 25 mm. 
B. płyt drewnopochodnych. 
C. bali drewnianych grubości 50 mm. 
D. desek nie struganych. 

 
7.  7. Deski podłogowe łączymy między sobą na 

A. klej. 
B. gwoździe. 
C. wpust i wypust. 
D. klamry ciesielskie. 

 
8.  8. Podłogę jednowarstwową z desek przymocowuje się 

A. bezpośrednio do podłoża betonowego. 
B. do ślepej podłogi. 
C. do legarów lub belek stropowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

D. do podsufitki. 
 

9.  9. Deszczułki podłogowe wykonuje się z 

A. tarcicy sosnowej. 
B. desek struganych jodłowych. 
C. listew lipowych. 
D. drewna bukowego. 
 

10.  10. Deszczułki mają grubość 

A. 6÷16 mm. 
B. 16÷22 mm. 
C. do 6 mm. 
D. powyżej 38 mm. 

 
11.  11. Płyty mozaikowe łączą listewki 

A. klejem między sobą. 
B. klejem do papieru. 
C. folią samoprzylepną. 
D. lepikiem. 

 
12.  12. Płyty mozaikowe mają wymiary 

A. 300 x 300 mm. 
B. 300 x 600 mm. 
C. 440 x 440 mm. 
D. 440 x 880 mm. 
 

13.  13. Nanoszenie lepiku na podłoże wykonuje się 

A. szczotką. 
B. pacą stalową ząbkowaną. 
C. wężem. 
D. bezpośrednio z pojemnika. 

 
14.  14. Podłogę z płyt mozaikowych mocujemy do podłoża na 

A. klej. 
B. lepik. 
C. gwoździe. 
D. folię samoprzylepną. 

 
15.  15. Powłoki gruntujące wykonuje się na 

A.   podłożu betonowym. 
B.   materiałach izolacji termicznej. 
C.   materiałach izolacji przeciwwilgociowej. 
D.   materiałach wykończeniowych. 

 
16.  16. Papa izolacyjna służy do wykonania izolacji 

A.   termicznej.  
B.   akustycznej. 
C.   przeciwwilgociowej. 
D.   przed promieniowaniem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

 
 
17.  17. Płyty styropianowe służą do wykonania 

A. izolacji przeciwwilgociowej. 
B. izolacji termicznej. 
C. wzmocnienia stropu. 
D. wypełnienia pustki między elementami konstrukcyjnymi stropu. 
 

CZĘŚĆ II 
 
18.  18. Pod pojęciem mostek termiczny rozumiemy  

A. różnicę temperatur przed i za przegrodą. 
B. miejsce przenikania zimna. 
C. temperaturę wewnętrzną przegrody. 
D. skok temperatury o jeden stopień. 

 

19.  19. Do izolacji przeciwwilgociowej stosuje się 

A. materiały bitumiczne. 
B. szkło piankowe. 
C. płyty paździerzowe. 
D. wełnę mineralną. 
 

20.  20. Materiały do izolacji termicznej zabezpieczają budynek przed 

A. stratami ciepła. 
B. przenikaniem wilgoci. 
C. wpływem promieni słonecznych. 
D. opadami atmosferycznymi. 
 

21.  21. Izolację przeciwwilgociową układa się 

A. bezpośrednio na konstrukcji stropu. 
B. na izolacji akustycznej. 
C. pod podłogą właściwą. 
D. na warstwie wyrównującej. 

 
22.  22. Na wykonanie ślepej podłogi można zamiast desek zastosować 

A. płyty pilśniowe miękkie. 
B. sklejkę. 
C. płyty gipsowo-kartonowe. 
D. styropian. 
 

23.  23. Deski podłogi jednowarstwowej na stropie nagim można przymocować do 

A. belek stropowych. 
B. wymianu. 
C. legarów. 
D. ślepego pułapu. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie podłóg z gotowych elementów drewnianych 

 
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

24. 

 

 

25. 

 

 

26. 

 

 

27. 

 

 

28. 

 

 

29. 

 

 

30. 

 

 

31. 

 

 

32. 

 

 

33. 

 

 

34. 

 

 

35. 

 

 

36. 

 

 

37. 

 

 

38. 

 

 

39. 

 

 

40. 

 

 

41. 

 

 

42. 

 

 

43. 

 

 

44. 

 

 

45. 

 

 

46. 

 

 

47. 

 

 

48. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

7.  LITERATURA 
 

1.  Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
2.  Mirski J.Z. ,Łącki K.: Budownictwo z technologią 1. WSiP, Warszawa 1994 
3.  Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003 
4.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią 2. WSiP, Warszawa 1998 
5.  Wolski Z.: Roboty podłogowe i okładzinowe. WSiP, Warszawa 1998