background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ

 

 

 
 

 

 

Andrzej Dygas 

 
 
 
 

 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach  
Budowlanych

 

712[02].Z2.02

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Karbowiak 
mgr inż. Bogusław Staniszewski 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Andrzej Dygas 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 

 

Korekta: 

 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[02].Z2.02 
„Wykonywanie 

podstawowych 

pomiarów 

robotach 

budowlanych”, 

zawartego 

w modułowym programie nauczania dla zawodu cieśla. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.Rodzaje pomiarów na budowie 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Przyrządy pomiarowe 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Pomiary poziome 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Pomiary kątowe 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Pomiary pionowe 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7. Literatura 

35 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

metody projektów, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych.  Są  to  zadania 
wielokrotnego wyboru. 

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka modułowa 712[02].Z2.02 stanowi integralną część  modułu „Montaż obiektów 

z  elementów  prefabrykowanych”  i  jest  zaznaczona  w  jego  strukturze  na  załączonym 
schemacie na stronie 4. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowch 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

712[02].Z2 

Montaż obiektów 

z elementów prefabrykowanych 

712[02].Z2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn 

do robót montażowych 

712[02].Z2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów 

w robotach budowlanych 

712[02].Z2.09 

Rozliczanie robót montażowych 

712[02].Z2.03 

Montowanie elementów ściennych 

712[02].Z2.04 

Montowanie drewnianych konstrukcji dachowych 

712[02].Z2.05 

Wykonywanie montażu stopów i stropodachów 

712[02].Z2.06 

Wykonywanie montażu schodów drewnianych 

712[02].Z2.07 

Wykonywanie podłóg z gotowych elementów 

drewnianych 

712[02].Z2.08 

Wykonywanie rusztowań do robót montażowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się skalą, 

 

stosować podstawowe zasady geometrii wykreślnej, 

 

dobierać dokumentację techniczno-budowlaną do realizacji zadania, 

 

rozróżniać poszczególne elementy dokumentacji, 

 

odczytywać rzuty poziome i przekroje pionowe, 

 

przenosić wymiary z dokumentacji na miejsce prac, 

 

odczytywać rysunki elementów konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych, 

 

dobierać narzędzia, sprzęt i maszyny do robót ciesielskich i montażowych, 

 

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie, 

 

rozliczać roboty ciesielskie, 

 

stosować zasady bezpiecznej pracy, 

 

dobierać i stosować odzież ochronną oraz środki ochrony indywidualnej w zależności od 
prowadzonych prac pomiarowych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zmierzyć w terenie długość odcinka taśmą, 

 

wytyczyć w terenie kąt prosty węgielnicą, 

 

wytyczyć obrys budynku na placu budowy, 

 

wyznaczyć poziom zerowy budynku, 

 

wykonać pomiar odeskowanej powierzchni, 

 

obliczyć objętość elementu drewnianego, 

 

wykonać pomiar ogrodzenia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Cieśla 712[02] 

Moduł:   Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych 712[02].Z2 
Jednostka modułowa: Wykonywanie  podstawowych  pomiarów  w  robotach  budowlanych 

712[02].Z2.02 

Temat: Wyznaczanie prostych prostopadłych w terenie, przy użyciu węgielnicy. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności tyczenia prostych prostopadłych w terenie, przy 

użyciu węgielnicy. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  ćwiczenia,  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

rozróżnić węgielnicę zwierciadlaną i pryzmatyczną, 

– 

dobierać  odpowiednie  przyrządy  pomiarowe  do  wyznaczania  prostych  prostopadłych, 
w terenie, 

– 

określić  kolejność  czynności  podczas  prac  związanych  z  wyznaczaniem  prostych 
prostopadłych przy użyciu węgielnicy, 

– 

wyznaczyć prostą prostopadłą przy użyciu węgielnicy. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  
– 

metoda przewodniego tekstu, 

– 

pokaz, 

– 

ćwiczenia praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna i grupowa. 

 
Czas: 1 godzina 30 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

węgielnica, 

– 

schematy węgielnic (zwierciadlanej i pryzmatycznej),  

– 

tyczki, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt przedmiotowy. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

nauczyciel przedstawia kolejno węgielnicę zwierciadlaną i pryzmatyczną, 

 

nauczyciel omawia zastosowanie poszczególnych węgielnic, 

 

nauczyciel omawia kolejność czynności podczas wyznaczania prostych 
prostopadłych, przy użyciu węgielnicy, 

  nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe zespoły, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

  każdemu  zespołowi  zleca  wyznaczenie  prostej  prostopadłej  do  odcinka  AB, 

przechodzącej przez punkt P na tej prostej przy użyciu węgielnicy, 

  zespoły wyznaczają proste prostopadłe przy użyciu węgielnicy, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w wykonaniu ćwiczenia. 

4.  Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
5.  Nauczyciel  analizuje prace poszczególnych zespołów uczniowskich. 
6.  Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie. 
7.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  ćwiczenia  wykonanego  na  zajęciach,  napisz  w  zeszycie  kolejność 

czynności podczas wyznaczania prostych prostopadłych, przy użyciu węgielnicy.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 
umiejętności. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Cieśla 712[02] 

Moduł:   Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych 712[02].Z2 
Jednostka modułowa: Wykonywanie  podstawowych  pomiarów  w  robotach  budowlanych 

712[02].Z1.02 

Temat: Pomiar długości odcinka w terenie. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania pomiarów liniowych w terenie. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  ćwiczenia  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pomiarów liniowych, 

– 

rozróżnić rodzaje narzędzi i sprzętu używanego do wykonania pomiaru liniowego, 

– 

określić kolejność wykonywanych prac, związanych z pomiarem liniowym, 

– 

wykonać pomiar odcinka w terenie, 

– 

obliczyć długość zmierzonego odcinka. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 
– 

metoda przewodniego tekstu, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

grupowa. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

taśma miernicza, 

– 

komplet szpilek, 

– 

zeszyt przedmiotowy, 

– 

długopis. 

 

Czas: 

1 godzina 30 minut. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest pomiar liniowy odcinka w terenie. 
 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno- porządkowe, podanie tematu lekcji, omówienie celów zajęć, 

omówienie metod pomiarów realizacyjnych. 

 

FAZA WŁAŚCIWA 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

INFORMACJE 
1.  Jak  dobieramy  przyrządy  pomiarowe  do  określonego  zadania  pomiarowego  

w terenie? 

2.  W jaki sposób wykonuje się pomiary liniowe w terenie? 
3.  Na co należy zwrócić uwagę, aby pomiar był jak najbardziej dokładny? 
4.  W jaki sposób obliczamy długość mierzonego odcinka? 
5.  Kiedy w robotach budowlanych konieczne są pomiary liniowe? 
6.  Jak obliczamy długość mierzonego odcinka? 
7.  Jakich zasad BHP należy przestrzegać przy pomiarach w terenie? 

 

PLANOWANIE 
1.  Ustal początek i koniec odcinka, którego pomiar należy wykonać. 
2.  Zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania zadania. 
3.  Ustal podział zadań z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie. 

 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

WYKONANIE 
1.  Dokonaj pomiaru długości odcinka zgodnie z zasadami bhp. 
2.  Zwróć uwagę na dokładność swoich pomiarów. 
3.  Zapisz niezbędne dane pomiaru w zeszycie przedmiotowym. 
4.  Wykonaj obliczenie długości zmierzonego odcinka zgodnie z zasadą obliczania długości 

odcinka dłuższego niż długość taśmy. 

5.  Wykonaj pomiar sprawdzający w przeciwnym kierunku i sprawdź wynik obliczeń. 
6.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 

 

SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały wykonane pomiary odcinka? 
2.  Czy prawidłowo zostały wykonane obliczenia? 
3.  Czy przyjęto właściwą jednostkę miary? 

 

ANALIZA 

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel 

podsumowuje  całe  ćwiczenie,  określa  jakie  nowe  umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i wskazuje sposoby ich unikania w przyszłości. 

 

FAZA KOŃCOWA 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Wykonaj  pomiar  w  terenie  dowolnego  odcinka  dłuższego  niż  50  metrów  

i oblicz jego długość. Wykonaj szkic zmierzonego odcinka na kartce. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas  realizowania  zadania,  współpracy  i  konkurencji  pomiędzy  zespołami  oraz 
zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

5.  ĆWICZENIA 

 

 

5.1.  Rodzaje pomiarów na budowie. 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  
 

Wykonaj przeliczenia podanych jednostek miar długości: 

 

115,35  m 

........................  cm 

2436,95  cm  = 

........................  m 

89,50

 

cm  = 

........................  mm

 

8,45

 

mm  = 

........................  cm

 

2,16  m 

………………  mm 

22350,12  mm  = 

………………  m 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć wiadomości dotyczące wykonania przeliczeń jednostek pomiarowych, 
2)  wykonać przeliczenia jednostek, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne. 

 

kartka z tabelką podanych jednostek miar długości do przeliczenia, 

 

długopis, 

 

kalkulator, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2
 

Wykonaj przeliczenia podanych jednostek miar powierzchni i objętości: 
 

24,55  m

2

 

........................  mm

2

 

54825,95  mm

2

  = 

........................  m

2

 

760,00

 

cm

2

 

........................  m

3,56

 

m

2

 

........................  cm

22,45  m³ 

……………….  cm³ 

128953,12  cm³ 

……………….  m³ 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć wiadomości dotyczące wykonania przeliczeń jednostek pomiarowych,  
2)  wykonać przeliczenia jednostek, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne. 

– 

kartki z tabelką podanych jednostek miar powierzchni i objętości do przeliczenia, 

– 

długopis, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

5.2.  Przyrządy pomiarowe 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Do przygotowanych na planszy rysunków przedstawiających przyrządy pomiarowe 

dopasuj odpowiednie napisy dotyczące ich nazw i zastosowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć planszę z rysunkami, 
2)  wypisać  nazwy  rozpoznanych  przyrządów  i  ich  zastosowanie  na  kartkach 

samoprzylepnych, 

3)  przykleić właściwe kartki do rysunków, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  przepisać ćwiczenie do zeszytu. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

tekst przewodni, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansza z rysunkami przedstawiająca przyrządy pomiarowe, 

− 

kartki samoprzylepne, 

− 

przybory do pisania, 

− 

zeszyt, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj  nazwy  przyrządów  pomiarowych  zapisane  na  kartkach,  do  przyrządów 

znajdujących się na stole w pracowni. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć przyrządy pomiarowe znajdujące się na stole, 
2)  wybrać  spośród  przygotowanych  kartek  te,  które  dotyczą  nazw  rozpoznanych 

przyrządów pomiarowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

3)  przyporządkować  nazwy  do  rozpoznanych  przyrządów,  przyklejając  kartki  we 

właściwych miejscach, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  przepisać ćwiczenie do zeszytu. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekst przewodni, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami przyrządów pomiarowych, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

5.3.  Pomiary poziome 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj pomiar ogrodzenia budynku szkoły. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  ustalić podział zadań z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie, 
3)  dobrać przyrządy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać pomiar ogrodzenia, 
5)  obliczyć długość zmierzonego ogrodzenia, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

taśma miernicza, 

– 

komplet szpilek, 

– 

zeszyt, 

– 

długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Opisz  sposób  wykonania  pomiaru  odeskowanej  powierzchni  płyty  stropowej  i  oblicz 

powierzchnię pod kątem jej odeskowania na podstawie modelu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć model płyty stropowej w deskowaniu, 
2)  opisać sposób wykonania pomiaru odeskowania płyty stropowej, 
3)  obliczyć powierzchnię modelu odeskowania płyty stropowej, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

model płyty stropowej w deskowaniu, 

– 

miarka zwijana stalowa, 

– 

zeszyt, 

– 

długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz objętość belki drewnianej przedstawionej na modelu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  obejrzeć model belki, 
3)  zmierzyć wymiary belki niezbędne do obliczeń, 
4)  wypisać na kartce wymiary belki potrzebne do obliczeń, 
5)  obliczyć objętość belki drewnianej, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

model belki drewnianej, 

– 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

– 

kalkulator, 

– 

zeszyt, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

5.4.  Pomiary kątowe 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wyznacz prostą prostopadłą z punktu C, leżącego na odcinku AB, za pomocą węgielnicy, 

pamiętając o konieczności stabilizacji punktów A i B. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  ustalić z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie podział ról, 
3)  wyznaczyć  prostą  prostopadłą  z  punktu  C  leżącego  na  odcinku  AB  za  pomocą 

węgielnicy, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

węgielnica,  

 

tyczki geodezyjne, 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 

 

Ćwiczenie 2 

Wyznacz  prostą  prostopadłą  z  punktu  C,  leżącego  na  odcinku  AB,  za  pomocą  trójkąta 

prostokątnego wykonanego z łat. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  ustalić podział zadań z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie, 
3)  wyznaczyć prostą prostopadłą z punktu C leżącego na odcinku AB, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

trójkąt prostokątny z łat, 

 

tyczki geodezyjne,  

 

literatura z rozdziału 7.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

5.5.  Pomiary pionowe 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie dokumentacji budowlanej wytycz obrys budynku w terenie.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją budowlaną, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
3)  ustalić podział zadań z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie, 
4)  przygotować przyrządy do wykonania ćwiczenia, 
5)  przenieść poziom z punktu o znanej wysokości na zadany punkt, 
6)  odmierzyć długości boków budynku na podstawie dokumentacji budowlanej i wbić 

paliki, 

7)  wytyczyć linie prostopadłe, 
8)  sprawdzić poprawność wytyczonych odcinków (zmierzyć przekątne), 
9)  oznaczyć palikami naroża budynku, 
10)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
11)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja budowlana, 

− 

nieutwardzony plac, 

− 

taśma miernicza, 

− 

niwelator, 

− 

4 paliki, 

− 

młotek, 

− 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Opisz sposób wykonywania ławy drutowej na podstawie filmu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film dotyczący wykonywania ławy drutowej, 
2)  opisać na kartce kolejność czynności podczas wykonywania ławy drutowej,  
3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

film dotyczący wykonania ławy drutowej, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 3 
Przy  pomocy  węża  wodnego  wyznacz  poziom  zerowy  budynku  na  podstawie 

dokumentacji oraz wykonaj stabilizację punktu palikami. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
2)  wykonać szkic obrazujący przeniesienie poziomu na inny punkt z zaznaczoną wielkością, 

jaką należy odmierzyć, aby otrzymać poziom zerowy, 

3)  wbić palik w punkcie, w którym ma być wyznaczony poziom zerowy budynku, 
4)  przenieść poziom z punktu o znanej wysokości na zadany punkt, 
5)  odmierzyć miarką od przeniesionego poziomu wielkość, która wyznaczy poziom zerowy  

i zaznaczyć ją na paliku, 

6)  wbić w grunt, obok palika, drugi palik, którego górna powierzchnia będzie miała poziom 

zerowy, 

7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

przykładowa dokumentacja projektu budynku, 

 

nieutwardzony plac, 

 

wąż wodny, 

 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

 

2 paliki, 

 

ołówek ciesielski, 

 

młotek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych 
pomiarów w robotach budowlanych”  

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania: 1÷16 są z poziomu podstawowego,  

− 

zadania: 17÷21 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. d, 4. c, 5. b, 6. b, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. c, 12. 
b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. c, 17. b, 18. a, 19. d, 20. d,. 21. b. 

 

Plan testu  
 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1  Wymienić rodzaje pomiarów geodezyjnych. 

2  Obliczyć zamianę jednostek z odczytu pomiaru. 

3  Wskazać poprawnie przeliczoną jednostkę miary.  

Wskazać, co służy do stabilizacji punktów w 
terenie. 

Określić przyrząd przy użyciu którego, można 
wytyczyć linie prostopadłe na gruncie. 

Rozpoznać przyrząd mierniczy przedstawiony na 
rysunku. 

Wskazać najlepszy przyrząd do wykonania 
pomiaru długości ogrodzenia. 

Określić wymiary boków trójkąta prostokątnego 
wyznaczającego w terenie proste prostopadłe. 

Rozpoznać przyrząd mierniczy przedstawiony na 
rysunku. 

10  Ustalić cel tyczenia odcinka na gruncie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

11 

Ustalić ilu mierniczych jest potrzebnych do 
wyznaczenia punktu przecięcia się dwóch linii  
w terenie. 

12  Rozpoznać poziomnicę zamieszczoną na rysunku. 

13 

Określić za pomocą jakich przyrządów można 
wykonać pomiar długości w terenie. 

14 

Ustalić jakim przyrządem wykonać przenoszenie 
poziomu z jednego punktu na drugi. 

15  Ustalić jaka wielkość wyznaczana jest na rysunku. 

16  Określić cel pomiarów wysokościowych.  

17. 

Określić poprawnie przeliczoną jednostkę miary 
powierzchni przy zamianie centymetrów 
kwadratowych na metry kwadratowe. 

PP 

18. 

Ustalić na podstawie jakiego dokumentu 
wykonuje się tyczenie obrysu budynku na działce. 

PP 

19 

Ustalić w jaki sposób utrwala się w sposób trwały 
punkty geodezyjne. 

PP 

20 

Określić jednostki w jakich wymiaruje się na 
rysunkach elementy drewniane. 

PP 

21 

Ustalić elementy z jakich składa się ława drutowa 
przedstawiona na rysunku. 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru.. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeśli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast w części II  są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te  mogą przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (  dotyczy  to  zadań  
o numerach od 17 do 21) 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudności,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadanie na  później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI  

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Pomiary geodezyjne dzielimy na wysokościowe i: 

a)  pionowe. 
b)  miernicze. 
c)  sytuacyjne. 
d)  stabilizacyjne. 

 

2.  Wskaż poprawnie zamieniony na centymetry odczyt z pomiaru 28,55m: 

a)  285,5 cm. 
b)  2850 cm. 
c)  2855 cm. 
d)  28550 cm. 

 

3.  Przy zamianie jednostek metrów sześciennych na centymetry sześcienne 1m³ jest równy: 

a)  1000 cm³. 
b)  10000 cm³. 
c)  100 000 cm³. 
d)  000 cm³.  
 

4.  Do stabilizacji punktów w terenie służą: 

a)  łaty. 
b)  słupki. 
c)  tyczki. 
d)  paliki. 

 

5.  Linie prostopadłe na gruncie można wytyczyć przy użyciu: 

a)  repera.  
b)  węgielnicy. 
c)  kątomierza. 
d)  niwelatora.  

 

6.  Na rysunku przedstawiono: 

a)  taśmę stalową. 
b)  ruletkę stalową. 
c)  miarkę zwijaną. 
d)  taśmę parcianą. 

 

 
7.  Pomiar długości ogrodzenia najlepiej wykonać: 

a)  niwelatorem. 
b)  taśmą stalową. 
c)  miarką składaną. 
d)  poziomnicą wężową. 

 

8.  Do wyznaczenia prostych prostopadłych w terenie należy zbudować trójkąt o bokach: 

a)  1, 2 i 3metry. 
b)  2, 3 i 5metrów. 
c)  3, 4 i 5metrów. 
d)  3, 5 i 7metrów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

9.  Na rysunku przedstawiony jest przyrząd zwany: 

a)  teodolitem. 
b)  niwelatorem. 
c)  poziomnicą laserową. 
d)  węgielnicą zwierciadlaną. 

 

 

 
10.  Tyczenie odcinka na gruncie ma na celu: 

a)  wyznaczenie kąta. 
b)  stabilizację punktu. 
c)  wyznaczenie linii prostej. 
d)  wyznaczenie poziomu terenu. 

 

11.  Ilu mierniczych jest potrzebnych do wyznaczenia punktu przecięcia się dwóch linii 

w terenie? 
a)  1. 
b)  2. 
c)  3. 
d)  4. 

 

12.  Na rysunku przedstawione są poziomnice: 

a)  laserowe. 
b)  hydrostatyczne. 
c)  w obudowie aluminiowej. 
d)  w obudowie z tworzywa sztucznego. 

 

 

13.  Do pomiaru długości w terenie służą: 

a)  taśmy i ruletki. 
b)  miarki i tyczki. 
c)  ruletki i paliki.  
d)  taśmy i węgielnice. 

 

14.   Przenoszenie poziomu z jednego punktu na drugi najlepiej wykonać przy użyciu: 

a)  taśmy. 
b)  tyczek. 
c)  węgielnicy. 
d)  węża wodnego. 

 

15.  Rysunek przedstawia wyznaczenie  

a)  prostej w terenie. 
b)  położenia dwóch prostych w terenie. 
c)  punktu przecięcia się dwóch prostych . 
d)  prostej za pomocą punktów pośrednich. 

 
 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

16.  Pomiary wysokościowe wykonuje się w celu 

a)  wyznaczenia poziomu w terenie. 
b)  sprawdzenia ukształtowania terenu. 
c)  określenia wysokości punktu w terenie. 
d)  wytyczenia punktu przecięcia się prostych. 

 

17.  Wskaż poprawnie przeliczoną jednostkę miary powierzchni przy zamianie 3 950cm² na 

metry kwadratowe: 
a)  0,0395 m². 
b)  0,395 m². 
c)  3,95 m². 
d)  39,5 m². 

 

18.  Tyczenie obrysu budynku na działce wykonuje się na podstawie: 

a)  planu sytuacyjnego. 
b)  rzutu fundamentów. 
c)  rysunków roboczych. 
d)  rysunku inwentaryzacyjnego. 

 

19.  Niektóre ważne punkty geodezyjne utrwala się na gruncie za pomocą  

a)  tyczek. 
b)  szpilek. 
c)  palików mierniczych. 
d)  znaku naziemnego i podziemnego. 

 

20.  Elementy drewniane wymiaruje się na rysunkach w  

a)  metrach. 
b)  centymetrach. 
c)  decymetrach. 
d)  milimetrach. 

 
21.  Przedstawiona na rysunku ława drutowa składa się z następujących elementów:  

1-gwoździ do mocowania drutu, 
a)  2- ramy, 3- tyczek. 
b)  2- desek, 3- słupków. 
c)  2-tarczy, 3-kołków. 
d)  2-krawędziaków, 3-palików. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................................... 

 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

Razem: 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

TEST 2 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych 
pomiarów w robotach budowlanych”  

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania: 1÷17 są z poziomu podstawowego,  

– 

zadania: 18÷21 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. d, 6. d, 7. a, 8. d, 9. d, 10. c, 11. a, 12. 
d, 13. a, 14. c, 15. d, 16. a, 17. d, 18. c, 19. b, 20. a, 21. d. 

 

Plan testu  
 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wymienić rodzaj przyrządu służący najczęściej do 
krótkotrwałej stabilizacji punktu. 

2  Ustalić jakie wielkości podaje się w stopniach i gradach. 

Określić poprawnie zamieniony na metry odczyt z 
pomiaru podany w centymetrach. 

4  Wymienić podstawowe jednostki miary powierzchni. 

5  Wskazać do czego służy pion. 

6  Ustalić jaki przyrząd służący do pionowania  

i poziomowania przedstawiony jest na rysunku. 

7  Wymienić przyrząd służący do tyczenia przecięcia się 

dwóch prostych w terenie. 

8  Wskazać poprawny wynik zamiany jednostek [cm²] na 

[m²]. 

9  Określić w jakim celu wbija się w ziemię świadka.  

10  Ustalić rodzaj pomiaru przedstawiony jest na rysunku. 

11  Ustalić sposób sprawdzania prawidłowość pomiaru 

odcinka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

12  Wskazać do czego wykorzystuje się szpilki stalowe. 

13 

Ustalić jaką metodą przedstawione jest wyznaczenie 
prostej prostopadłej na rysunku. 

14 

Określić przeznaczenie ruletki. 

15 

Określić sposób utrwalenia na gruncie punktu 
przedstawionego na rysunku. 

16 

Ustalić ilość rzędnych do wyznaczenia wysokości wielu 
punktów na danym terenie. 

17 

Określić sposób przenoszenia poziomu zerowego 
budynku na inny punkt. 

18  Określić jaką część kąta pełnego stanowi jeden stopień. 

PP 

19  Określić zastosowanie ław drutowych. 

PP 

20 

Ustalić elementy z jakich składa się wąż wodny 
przedstawiony na rysunku. 

PP 

21 

Ustalić czynność podczas wykonania pomiaru długości 
odcinka, którego punkty końcowe są oznaczone na 
gruncie za pomocą tyczek. 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeśli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast w części II  są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te  mogą przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (  dotyczy  to  zadań  
o numerach od 18 do 21) 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudności,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadanie na  później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI  

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi.

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.    Najczęściej do stabilizacji krótkotrwałej używa się: 

a)  łaty. 
b)  tyczki. 
c)  słupka. 
d)  świadka. 

 
2.  Stopnie i grady są jednostkami miary: 

a)  kątowej. 
b)  długości. 
c)  objętości. 
d)  powierzchni. 

 

3.  Wskaż poprawnie zamieniony na metry odczyt z pomiaru 145,2cm:  

a)  0,0145 m. 
b)  0,1452 m. 
c)  1,452 m. 
d)  14,52 m. 
 

4.  Podstawowymi jednostkami miary powierzchni są: 

a)  m, cm, mm. 
b)  m², cm², mm². 
c)  m³, cm³, mm³. 
d)  m, cm, stopnie. 

 

5.  Pion służy do wyznaczania linii: 

a)  ukośnych. 
b)  łukowych. 
c)  poziomych. 
d)  pionowych. 

 

6.  Na rysunku przedstawiono przyrząd służący do pionowania i poziomowania: 

a)  teodolit. 
b)  niwelator. 
c)  węgielnicę. 
d)  poziomnicę laserową. 

 

 

7.  Tyczenie przecięcia się dwóch prostych w terenie można wykonać za pomocą: 

a)  tyczek. 
b)  taśmy. 
c)  słupków. 
d)  węgielnicy. 
 

8.  Ustal poprawny wynik zamiany centymetra kwadratowego na metr kwadratowy: 

a)  1 cm²= 0,10 m². 
b)  1 cm²= 0,01 m². 
c)  1 cm²= 0,001 m². 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

 

d)  1 cm²= 0,0001 m². 

 

9.  Stabilizacja czasowa polega na wbiciu w ziemię świadka w celu: 

a)  stabilizacji pomiaru. 
b)  zaznaczenia punktu pomiarowego. 
c)  utrwalenia pod ziemią punktu pomiarowego. 
d)  ułatwienia odnalezienia w terenie właściwego punktu. 
 

10.  Na rysunku przedstawiono: 

a)  tyczenie prostej. 
b)  pomiar wysokości terenu. 
c)  pomiar długości odcinka taśmą. 
d)  wyznaczenie prostej prostopadłej. 

 

 

 
11.  Prawidłowość pomiaru odcinka sprawdza się: 

a)  mierząc odcinek drugi raz. 
b)  ustawiając tyczki miernicze. 
c)  obliczając mierzoną długość. 
d)  naciągając dokładnie taśmę mierniczą. 

 

12.  Do pomiaru oprócz taśmy mierniczej wykorzystuje się szpilki stalowe, które służą do: 

a)  stabilizacji chwilowej. 
b)  tyczenia punktu w terenie. 
c)  oznaczenia mierzonego miejsca. 
d)  oznaczenia w terenie końca taśmy. 

 

13.  Na rysunku przedstawione jest wyznaczenie prostej prostopadłej za pomocą: 

a)  taśmy. 
b)  palików. 
c)  węgielnicy. 
d)  trójkąta z łat. 

 

 

14.  Ruletki są przyrządami wykorzystywanymi do: 

a)  pomiaru kąta prostego. 
b)  przenoszenia poziomu.  
c)  pomiaru długości odcinków. 
d)  wyznaczania dowolnego kąta w terenie. 

 

15.  Rysunek przedstawia utrwalenie na gruncie punktu za pomocą: 

a)  palika i świadka. 
b)  słupka i palika. 
c)  świadka i punktu podziemnego. 
d)  znaku naziemnego i podziemnego. 

 

 

 

16.  Do wyznaczenia wysokości wielu punktów na danym terenie należy znać:  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

 

a)  rzędną jednego punktu. 
b)  rzędne szeregu punktów. 
c)  dwie rzędne z różnych punktów. 
d)  trzy rzędne z różnych punktów. 
 

17.  Poziom zerowy budynku na inny punkt przenosi się: 

a)  palikami. 
b)  tyczkami. 
c)  poziomnicą. 
d)  niwelatorem wodnym. 

 
18.  Jaką część kąta pełnego stanowi jeden stopień? 

a)  1/60 część kąta pełnego. 
b)  1/180 część kąta pełnego. 
c)  1/360 część kąta pełnego. 
d)  1/400 część kąta pełnego. 
 

19.  Ławy drutowe stosowane są do:  

a)  określenia wykopu. 
b)  wyznaczenia ław fundamentowych. 
c)  określenia głębokości ław fundamentowych. 
d)  wyznaczenia rzędnych ław fundamentowych. 

 

20.  Na rysunku przedstawiony jest wąż wodny, który składa się z: 

 

a)  1-rurki szklanej, 2-poziomu wody, 3-węża gumowego, 4-korka. 
b)  1-zacisku, 2-złączki, 3-węża gumowego,  

4-rurki szklanej. 

c)  1-poziomu wody, 2-złączki, 3-węża gumowego, 4-rurki z 

podziałką. 

d)  1-złączki, 2-rurki szklanej, 3-węża gumowego, 4-korka. 

 

 

21.  Przystępując do pomiaru długości odcinka, którego punkty końcowe są oznaczone na:  

gruncie za pomocą tyczek należy 
a)  wbić świadka. 
b)  wykonać stabilizację punktu. 
c)  c). zmierzyć taśmą długość odcinka. 
d)  wyznaczyć uprzednio punkty pośrednie. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................. 

 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych. 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

 

7.  LITERATURA 

 

1.  Jędrzejewski W.: Budownictwo ogólne. PWN, Warszawa 1977 
2.  Kietlińska  Z.,  Walczak  S.:  Miernictwo  w  budownictwie  lądowym  i  wodnym.  WSiP, 

Warszawa 1997 

3.  Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Olczak S., Jędrejek W., Wiater Poradnik cieśli wiejskiego. Arkady, Warszawa 1964 
5.  Panas J.: Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2005 
6.  Praca zbiorowa: Technologia budownictwa. WSiP, Warszawa 1991 
7.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. Część 1. WSiP, Warszawa 1992 
8.  Warchołowska- Kietlińska Z.: Miernictwo budowlane. PWSZ, Warszawa 1969