ciesla 712[02] z1 08 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Radosław Krzyżanowski




Wykonywanie ścian wieńcowych 712[02].Z1.08














Poradnik dla nauczyciela














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
mgr inż. Bogusław Staniszewski



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Radosław Krzyżanowski



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka



Korekta:





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z1.08
Wykonywanie ścian wieńcowych” zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu cieśla.





























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Materiały na ściany wieńcowe

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Rodzaje ścian wieńcowych

11

5.2.1. Ćwiczenia

11

5.3. Wykonanie ścian wieńcowych

13

5.3.1. Ćwiczenia

13

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym

uwzględnieniem

aktywizujących

metod

nauczania,

np.

pokazu

z objaśnieniem, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa „Wykonywanie ścian wieńcowych” stanowi jeden z elementów

modułu 712[02].Z1 i jest zaznaczona na schemacie zamieszczonym na stronie 4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

712[02].Z1

Technologia robót ciesielskich

























































Schemat układu jednostek modułowych

712[02].Z1.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn

do robót ciesielskich

712[02].Z1.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów

w robotach ciesielskich

712[02].Z1.03

Ręczna obróbka drewna

712[02].Z1.04

Mechaniczna obróbka drewna

712[02].Z1.05

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich

712[02].Z1.17

Zabezpieczenie drewna

przed szkodliwymi

czynnikami zewnętrznymi

712[02].Z1.16

Wykonywanie napraw

konstrukcji ciesielskich

712[02].Z1.18

Rozliczanie

robót ciesielskich

712[02].Z1.06

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych

712[02].Z1.07

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych

712[02].Z1.08

Wykonywanie ścian wieńcowych

712[02].Z1.09

Wykonywanie stropów drewnianych

712[02].Z1.10

Wykonywanie wiązań dźwigarów dachowych

712[02].Z1.15

Zabezpieczanie ścian wykopów

712[02].Z1.14

Deskowanie schodów

712[02].Z1.13

Deskowanie stropów

712[02].Z1.12

Deskowanie ścian i słupów

712[02].Z1.11

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,

wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna,

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ścian wieńcowych,

dobrać materiały do wykonania ścian wieńcowych,

wykonać element ściany wieńcowej z bali,

wykonać połączenie ściany wieńcowej z bali,

wykonać ścianę wieńcową z bali,

wykonać element ściany wieńcowej z okrąglaków,

wykonać połączenie ściany wieńcowej z okrąglaków,

wykonać ścianę wieńcową z okrąglaków,

wykonać element ściany z połowizn,

wykonać połączenie ściany z połowizn,

wykonać ścianę wieńcową z połowizn,

wykonać element ściany z belek prostokątnych bez oflisów,

wykonać połączenie ściany z belek prostokątnych bez oflisów,

wykonać ścianę wieńcową z belek prostokątnych bez oflisów,

wykonać element ściany z belek prostokątnych z oflisami,

wykonać połączenie ściany z belek prostokątnych z oflisami,

wykonać ścianę wieńcową z belek prostokątnych z oflisami,

wykonać połączenie ścian zewnętrznej i wewnętrznej,

wykonać pracę zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony
przeciwpożarowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Cieśla 712[02]

Moduł:

Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie ścian wieńcowych 712[02].Z1.08

Temat: Materiały na ściany wieńcowe.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania materiałów stosowanych

do wykonywania ścian wieńcowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

rozpoznać bale przydatne do wbudowania w ścianę wieńcową,

rozpoznać materiały stosowane do uszczelnienia ściany wieńcowej,

rozpoznać gatunki drewna stosowane jako łącznik poszczególnych wieńców.

Metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 1 godzina 30 minut.

Środki dydaktyczne:

rzutnik z kompletem slajdów przedstawiających kłody drzew,

próbki różnych gatunków drewna,

próbki materiałów na uszczelnienie,

arkusz papieru,

przybory do pisania.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Pokaz slajdów o materiałach na ściany wieńcowe.
5. Realizacja zajęć:

uczniowie oglądają slajdy i wypisują na kartce numery bali przydatnych do
wbudowania w ścianę wieńcową,

nauczyciel omawia, jakie warunki powinny spełniać bale przydatne do wbudowania
w ścianę, pokazuje uczniom, próbki różnych gatunków drewna, próbki materiałów
na uszczelnienie oraz omawia, z jakich gatunków drzew wykonuje się kołki do

łączenia wieńców,

uczniowie dokonują korekt na swoich pracach.

6. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności

wykonywania.

9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Warunki techniczne, jakim powinny

odpowiadać materiały użyte do wznoszenia ścian wieńcowych..

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne, dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Cieśla 712[02]

Moduł:

Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie ścian wieńcowych 712[02].Z1.08

Temat: Rodzaje ścian wieńcowych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania rodzajów ścian wieńcowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

rozpoznać rodzaje ścian wieńcowych,

przyporządkować rodzaj ściany wieńcowej do regionu, w którym najczęściej występuje,

określić, jaki typ ściany wieńcowej wymaga mechanicznej obróbki wieńców.

Metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 45 min.

Środki dydaktyczne:

rzutnik i foliogramy ukazujące wszystkie rodzaje ścian wieńcowych,

modele ścian wieńcowych,

arkusz papieru,

przybory do pisania.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

uczniowie oglądają foliogramy oraz modele i wypisują na kartkach nazwy ścian
wieńcowych oraz miejsca, najczęściej występują,

nauczyciel omawia rodzaje ścian wieńcowych i pokazuje uczniom modele ścian.

5. Uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
7. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności

wykonywania.

8. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje ścian wieńcowych. Opisz

w zeszycie jeden rodzaj ściany wieńcowej.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Materiały na ściany wieńcowe

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Z przygotowanych próbek wybierz materiały stosowane do wykonania i uszczelnienia

styków poziomych między wieńcami. Scharakteryzuj wybrane materiały.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przygotowanymi materiałami stosowanymi do wykonania i uszczelniania,
2) wybrać materiały stosowane do wykonania ścian wieńcowych,
3) wybrać materiały stosowane do uszczelnienia styków poziomych między wieńcami,
4) scharakteryzować wybrane materiały
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów stosowanych do uszczelniania styków poziomych,

próbki materiałów stosowanych do wykonania ścian wieńcowych,

kartki samoprzylepne,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 6.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.2. Rodzaje ścian wieńcowych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj i wypisz wszystkie rodzaje ścian wieńcowych, przedstawione na

foliogramach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć foliogramy,
2) rozpoznać ściany wieńcowe,
3) określić regiony, w których najczęściej występują rozpoznane ściany wieńcowe,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

foliogramy ukazujące wszystkie rodzaje ścian wieńcowych,

kartki samoprzylepne,

przybory do pisania,

zeszyt ,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Narysuj przekrój ściany wieńcowej z okrąglaków, połowizn oraz ścianę wieńcową

zrębową.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć foliogramy z przekrojami ścian wieńcowych,
2) narysować przekroje ścian,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12



Środki dydaktyczne:

przybory do pisania i rysowania,

foliogramy ukazujące wszystkie rodzaje ścian wieńcowych

zeszyt,

literatura z rozdziału 7

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.3. Wykonanie ścian wieńcowych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotować według rysunku okrąglak o średnicy 160 mm do wbudowania w ścianę

wieńcową.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać okrąglak,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) uciąć okrąglak na żądany wymiar,
5) wykonać spłaszczenie podstaw,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

okrąglaki średnicy 160 mm,

piła lub pilarka,

ośnik,

siekiera,

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie dwóch elementów ściennych na kołki, w ścianie wieńcowej

z okrąglaków.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

2) zgromadzić okrąglaki o średnicy 160 mm,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) wyznaczyć miejsca wykonania otworów na kołki,
5) wykonać otwory na kołki,
6) wykonać połączenie na kołki,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

okrąglaki o średnicy 160 mm,

kołki z twardego drewna,

świder lub wiertarka z wiertłami,

młotek,

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj połączenie fragmentu naroża ściany wieńcowej z okrąglaków o średnicy

160 mm na obłap, oraz uszczelnij połączenie między okrąglakami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać okrąglaki,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować okrąglaki,
5) wykonać złącza,
6) wykonać połączenia,
7) uszczelnić połączenia okrąglaków pakułami,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

okrąglaki średnicy 160 mm,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

kołki z twardego drewna,

pakuły,

piła lub pilarka,

świder lub wiertarka wiertłami,

dłuta,

pobijak,

ośnik,

siekiera,

łopatka,

młotek,

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj połączenie fragmentu ściany wieńcowej z bali o średnicy 160 mm złączem

węgłowym bez ostatków, na zakładkę. Po wykonaniu fragmentu ściany uszczelnij połączenie
między okrąglakami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać bale,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować bale,
5) wykonać złącza,
6) połączyć elementy,
7) uszczelnić połączenia wieńców pakułami,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

bale średnicy 160 mm,

pakuły,

kołki z twardego drewna,

piła lub pilarka,

świder lub wiertarka wiertłami,

dłuta,

pobijak,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

świder,

ośnik,

siekiera,

łopatka,

młotek,

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Wykonaj połączenie fragmentu ściany zewnętrznej wykonanej krawędziaków

160 x 160 mm z fragmentem ściany wewnętrznej, na złącze w jaskółczy ogon.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać bale,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować bale,
5) wykonać złącza,
6) wykonać połączenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

krawędziaki 160 x 160 mm,

kołki z twardego drewna,

piła lub pilarka,

świder lub wiertarka wiertłami,

dłuta,

pobijak,

siekiera,

młotek,

ośnik,

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 6

Dobierz materiały i wykonaj fragment ściany z połowizn wraz z deskowaniem od

zewnątrz. Po wykonaniu fragmentu ściany uszczelnij połączenie między połowiznami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać połowizny oraz deski,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować połowizny,
5) wykonać złącza,
6) wykonać połączenia,
7) uszczelnić połączenia wieńców pakułami,
8) wykonać deskowanie zewnętrznej części ściany,
9) dokonać prezentacji i oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

połowizny,

pakuły,

deski,

kołki z twardego drewna,

gwoździe,

piła lub pilarka,

świder,

dłuta,

pobijak,

ośnik,

siekiera,

żabka,

łopatka,

młotek,

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 7

Wykonaj naroże ściany wieńcowej z połowizn na zamek węgłowy prosty z ostatkami.

Po wykonaniu fragmentu ściany uszczelnij połączenie między okrąglakami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać połowizny,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować połowizny,
5) wykonać złącza,
6) wykonać połączenia,
7) uszczelnić połączenia wieńców pakułami,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

połowizny,

kołki z twardego drewna,

pakuły,

piła lub pilarka,

świder lub wiertarka wiertłami,

dłuta,

pobijak,

ośnik,

siekiera,

łopatka,

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 8

Wykonaj fragment naroża ściany wieńcowej zewnętrznej na zamek w jaskółczy ogon bez

ostatków w ścianie wieńcowej, wykonanej z belek prostokątnych bez oflisów. Po wykonaniu
fragmentu ściany uszczelnij połączenie między okrąglakami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać materiały,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować belki,
5) wykonać złącza,
6) wykonać połączenia,
7) uszczelnić połączenia wieńców pakułami,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

belki prostokątne,

pakuły,

kołki z twardego drewna,

piła lub pilarka,

świder lub wiertarka z wiertłami,

dłuta,

pobijak,

łopatka,

młotek

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 9

Dobierz materiały oraz osadź ościeżnicę drzwiową w ścianie wieńcowej z belek

prostokątnych bez oflisów

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) pobrać ościeżnicę drzwiową,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) zamocować ościeżnicę,
5) spasować listwy maskujące,
6) zamocować listwy maskujące,
7) uporządkować stanowisko pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

ościeżnica drzwiowa,

pakuły,

gwoździe

piła lub pilarka,

dłuta,

pobijak,

siekiera,

łopatka,

żabka,

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 10

Wykonaj połączenie fragmentu ściany zewnętrznej ze ścianą wewnętrzną w ścianie

wieńcowej z belek prostokątnych z oflisami na zamek teowy prosty. Po wykonaniu fragmentu
ściany uszczelnij połączenie między belkami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać belki prostokątne z oflisami oraz pozostałe materiały,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) wykonać złącza,
5) połączyć elementy,
6) uszczelnić poziome złącza pakułami,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

belki prostokątne z oflisami 160 x 160 mm,

pakuły,

kołki z twardego drewna,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

piła lub pilarka,

świder lub wiertarka z wiertłami,

dłuta,

pobijak,

siekiera,

łopatka,

młotek,

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 11

Dobierz materiały oraz osadź ościeżnicę okienną w ścianie wieńcowej z belek

prostokątnych z oflisami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) pobrać ościeżnicę okienną,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) zamocować ościeżnicę,
5) spasować listwy maskujące,
6) zamocować listwy maskujące,
7) uporządkować stanowisko pracy,

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

ościeżnica okienna,

pakuły,

gwoździe,

piła lub pilarka,

dłuta,

pobijak,

siekiera,

łopatka,

żabka,

kątowniki,

przymiar metrowy,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie ścian
wieńcowych”.

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1 - 17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18 – 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. a, 6. d, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. a, 12.
d, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17.c, 18. c, 19. c, 20. c, 21. a, 22. c.

Plan testu

Nr
zad
.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Ustalić średnicę bali stosowanych na ściany
wieńcowe

B

P

b

2

Rozpoznać

rodzaj

ściany

wieńcowej

przedstawionej na rysunku

A

P

c

3

Ustalić, z jakiego materiału wykonuje się kołki
łączące bale

C

P

b

4 Ustalić rozstaw kołków łączących bale

C

P

b

5

Rozróżnić rodzaje materiałów na uszczelnienie
styków miedzy wieńcami

B

P

a

6

Ustalić średnicę najniżej położonego wieńca w
odniesieniu do pozostałych

C

P

d

7

Określić kierunek układania bali uwzględniając
odziemki

C

P

b

8 Rozpoznać rodzaj przedstawionego połączenia

A

P

c

9

Określić, na jakim elemencie budynku układa się
podwalinę

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

10

Ustalić minimalną wysokość podmurowania nad
poziomem terenu

C

P

c

11 Ustalić wymiar wskazany na rysunku

B

P

a

12

Ustalić

nazwę elementu zaznaczonego na

rysunku.

C

P

d

13

Określić, po jakim czasie od wzniesienia ściany
wieńcowej można wykonać tynki.

C

P

c

14 Określić sens wykonywania ostatków.

C

P

c

15

Wskazać rodzaj połączenia stosowany do łączenia
wewnętrznej i zewnętrznej ściany wieńcowej.

B

P

a

16

Określić rodzaj połączenia ściany wewnętrznej z
zewnętrzną, w którym stosuje się kołek

C

P

c

17

Zidentyfikować

rodzaj

połączenia

ścian

wieńcowych przedstawiony na rysunku

A

P

c

18

Obliczyć ilość warstw wieńców potrzebną na
ścianę wysokości 2,8 m

D

PP

c

19

Określić średnicę podwaliny, znając średnicę
wieńców

C

PP

c

20

Określić obszar, na którym najczęściej stosowano
ściany zrębowe

C

PP

c

21

Obliczyć ilość potrzebnego drewna do wykonania
ściany wieńcowej

D

PP

a

22

Określić funkcję kołków stosowanych między

warstwami wieńców

D

PP

c


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na taki typ zadań testowych, jaki

będzie w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia


1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego

wyboru.

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 18 do 22).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Średnica kłód stosowanych do wykonania ścian wieńcowych wynosi:

a) 100 do 280 mm.
b) 120 do 300 mm.
c) 140 do 300 mm.
d) 120 do 320 mm.


2. Na rysunku przedstawiony jest przekrój przez ścianę wieńcową:

a) połowizn.
b) z okrąglaków.
c) typu zrębowego.
d) z belek prostokątnych.

3. Kołki zabezpieczające warstwy wieńców przed przesunięciem wykonuje się:

a) z gwoździ.
b) z twardego drewna.
c) z drewna sosnowego.
d) z drewna tego samego gatunku co wieńce.

4. Kołki zabezpieczające warstwy wieńców przed przesunięciem rozmieszcza się w

granicach około:
a) 0,6 m.
b) 1,0 m.
c) 1,5 m.
d) 1,8 m.

5. Poziome styki wieńców można uszczelnić:

a) pakułami.
b) styropianem.
c) wełną mineralną.
d) pianką poliuretanową.

6. Na najniżej położony wieniec stosuje się bale:

a) z drewna świerkowego.
b) takie same jak na całą ścianę wieńcową.
c) od 10 do 20 mm większej średnicy niż pozostałe wieńce.
d) od 20 do 40 mm większej średnicy niż pozostałe wieńce.

7. Wykonując ścianę wieńcową, bale należy układać:

a) odziemkami w różne strony.
b) odziemkami w tę samą stronę.
c) zawsze odziemkami w kierunku naroża budynku.
d) zawsze odziemkami w kierunku do środka ściany.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8. Na rysunku przedstawione jest połączenie:

a) na obłap.
b) w jaskółczy ogon.
c) na zamek siodłowy.
d) na nakładkę prostą teową.

9. Podwalinę układa się:

a) na gruncie.
b) bezpośrednio na podmurowaniu.
c) na warstwie pianki poliuretanowej.
d) na warstwie papy, która leży na podmurowaniu.


10. Podmurowanie powinno wystawać ponad poziom terenu minimum:

a) 20 cm.
b) 30 cm.
c) 40 cm.
d) 50 cm.


11. Na rysunku wymiar zaznaczony literą A powinien wynosić:

a) H/2.
b) H/3.
c) H/4.
d) H/5.

12. Element zaznaczony literą T nazywa się:

a) podwaliną.
b) oflisem.
c) wieńcem.
d) ostatkiem.

13. Ściany wieńcowe można tynkować:

a) bezpośrednio po wykonaniu ścian.
b) po trzech miesiącach od wykonania.
c) po jednym do dwóch lat od wykonania.
d) po upływie sześciu miesięcy od wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

14. Ostatki w ścianach wieńcowych są stosowane, aby:

a) wzmocnić połączenie naroży.
b) zabezpieczyć wieńce przed przesuwaniem.
c) zabezpieczyć naroże przed przemarzaniem.
d) zabezpieczyć ścianę wieńcową przed zawilgoceniem.

15. Połączenie wewnętrznej i zewnętrznej ściany wieńcowej wykonuje się:

a) złączem na teowy kryty zamek płetwowy.
b) na nakładkę węgłową prostą.
c) za pomocą gwoździ.
d) za pomocą klamer.


16. Wykonując połączenie ściany wieńcowej zewnętrznej z wewnętrzną, należy zastosować

kołek w złączu na:
a) zamek francuski.
b) teowy zamek prosty.
c) nakładkę prostą teową.
d) teowy zamek płetwowy.


17. Na rysunku przedstawiono złącze naroży ścian na

a) teowy zamek płetwowy.
b) nakładkę węgłową prostą.
c) zamek w jaskółczy ogon.
d) zamek siodłowy.


18. Ściana wieńcowa z bali kwadratowych o wymiarach 25x25 cm ma mieć wysokość 2,8 m,

podwalina ma wymiary 30x30 cm. Ilość warstw bali jaką należy ułożyć to:
a) 9
b) 10
c) 11
d) 13


19. Do wykonania ściany wieńcowej zastosowano okrąglaki o średnicy 30 cm. Podwalina

powinna mieć średnicę:
a) 28 cm.
b) 30 cm.
c) 33 cm.
d) 39 cm.



20. Ściany zrębowe najczęściej wykonywane były na terenie:

a) Rosji.
b) Polski.
c) Austrii.
d) Szwajcarii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

21. Ilość drewna potrzebna do wykonania ściany wieńcowej(długość 5 m, a wysokość 3 m)

z belek o wymiarach 20 x 20 cm, przy uwzględnieniu 10% odpadu drewna, to:
a) 0,66 m

3

.

b) 0,77 m

3

.

c) 6,60 m

3

.

d) 7,70 m

3

.


22. Kołki stosowane miedzy poszczególnymi warstwami bali służą do:

a) zabezpieczenia ściany przed wilgocią.
b) zatkania otworów, które zrobiły szkodniki żyjące w drewnie.
c) zabezpieczenia bali przed przesunięciem się względem siebie.
d) zabezpieczenia przed wypychaniem pakuł z drugiej strony ściany.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie ścian wieńcowych


Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie ścian
wieńcowych”.

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷ 17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18 ÷ 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. d, 5. d, 6. b, 7. a, 8. c, 9. d, 10. a, 11. b, 12.
b, 13. d, 14. b, 15. d, 16. d, 17.a, 18. d, 19. b, 20. b, 21. c, 22. d.

Plan testu

Nr
zad
.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić średnicę kołków łączących warstwy
wieńców

B

P

b

2

Rozróżnić rodzaj drewna używanego do
wykonania kołków łączących wieńce

B

P

b

3

Ustalić sposób montowania połowizn w ścianie
wieńcowej

C

P

a

4 Określić funkcję ostatków

C

P

d

5

Ustalić miejsce stosowania w ścianach
wieńcowych złącza na teowy kryty zamek
płetwowy

C

P

d

6

Określić długość kołków łączących warstwy
wieńców

C

P

d

7 Określić rozstaw kołków łączących wieńce

B

P

b

8

Określić wysokość podmurowania pod ścianę
wieńcową

B

P

c

9

Ustalić przedział grubości bali stosowanych na
ściany wieńcowe

C

P

d

10

Wskazać najlepszy sposób rozmieszczenia
kołków łączących warstwy bali

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

11

Ustalić nazwę części wieńca wystającą poza
naroże budynku

C

P

b

12

Ustalić materiał umieszczany między
podmurowaniem a podwaliną

C

P

b

13

Ustalić, do budowy jakiego rodzaju budynków
stosowane były wieńce o przekroju kwadratowym

C

P

d

14

Określić, do jakiego rodzaju połączeń zalicza się
połączenie na obłap

C

P

b

15

Określić zastosowanie zamka teowego prostego
przy wznoszeniu ścian wieńcowych

C

P

d

16 Ustalić miejsca łączenia warstw wieńce

C

P

d

17 Wskazać połączenie z ostatkami

B

P

a

18 Ustalić długość bala przy zadanych parametrach

D

PP

d

19

Obliczyć ilość kołków potrzebną do połączenia
wieńców przy zadanych parametrach

D

PP

b

20

Ustalić

długość

wieńca

przy

zadanych

parametrach

D

PP

b

21

Obliczyć ilość wieńców o zadanych wymiarach
przy wskazanej wysokości ściany

C

PP

c

22 Obliczyć objętość wieńca o podanych wymiarach

D

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na taki typ zadań testowych, jaki

będzie w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego

wyboru.

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od 18
do 22).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Kołki łączące wieńce mają średnicę około:

a) 15 mm.
b) 25 mm.
c) 35 mm.
d) 45 mm.

2. Warstwy wieńców łączy się ze sobą przy pomocy kołków wykonany z drewna:

a) iglastego.
b) twardego.
c) miękkiego
d) egzotycznego.


3. Ściany wieńcowe z połowizn wykonuje się tak, aby zewnętrzna część bala była

ustawiona:
a) na zewnątrz budynku.
b) do wewnątrz budynku.
c) w kierunku północnym.
d) w kierunku południowym.

4. Ostatki zabezpieczają naroże budynku przed:

a) wilgocią.
b) grzybami
c) szkodnikami.
d) przemarzaniem.

5. Za pomocą złącza na teowy kryty zamek płetwowy łączy się:

a) ściany działowe.
b) okna ze ścianą wieńcową.
c) drzwi ze ściana wieńcową.
d) ścianę wieńcową wewnętrzną z zewnętrzną.

6. Kołki łączące wieńce mają średnicę długość około:

a) 80 mm.
b) 100 mm.
c) 120 mm.
d) 140 mm.

7. Kołki łączące wieńce rozmieszcza się co około:

a) 50 cm.
b) 100 cm.
c) 150 cm.
d) 200 cm.

8. Podwalinę układa się na podmurowaniu o wysokości minimum:

a) 20 cm.
b) 30 cm.
c) 40 cm.
d) 50 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

9. Bale używane do budowy ścian wieńcowych mają średnicę od:

a) 80 do 120 mm.
b) 100 do 160 mm.
c) 120 do 260 mm.
d) 120 do 300 mm.

10. Kołki łączące wieńce najlepiej rozmieścić w:

a) 2 rzędzie.
b) 3 rzędach.
c) 4 rzędach.
d) 5 rzędach.

11. Fragment wieńca wystający poza naroże budynku nazywa się:

a) podwaliną.
b) ostatkiem.
c) mieczem.
d) oflisem.

12. Między podwaliną a podmurowaniem należy umieścić:

a) filc.
b) papę.
c) pakuły.
d) wełnę drzewną.

13. Wieńce o przekroju kwadratowym stosowane były do wznoszenia budynków:

a) wiejskich.
b) mieszkalnych.
c) gospodarczych.
d) reprezentacyjnych.

14. Złącze na obłap jest połączeniem:

a) na kołki.
b) z ostatkami.
c) bez ostatków.
d) ściany zewnętrznej z wewnętrzną.


15. Połączenie na teowy zamek prosty stosowane jest do łączenia:

a) wieńców.
b) podwalin.
c) ścian wieńcowych wewnętrznych.
d) ścian wieńcowych wewnętrznych z zewnętrznymi.

16. Wieńce łączy się:

a) w narożach.
b) za pomocą kołków.
c) za pomocą gwoździ.
d) w narożach i za pomocą kołków.

17. Połączeniem z ostatkami jest:

a) zamek siodłowy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

b) na nakładkę węgłową prostą.
c) teowy kryty zamek płetwowy.
d) zamek węgłowy w jaskółczy ogon.


18. Długość krawędziaka o przekroju 200 x 200 mm, który ma zostać zamontowany w ścianę

wieńcową o długości 5,5m i z ostatkami dł. 0,2 m, to:
a) 5,7 m.
b) 5,9 m.
c) 6,1 m.
d) 6,3 m.

19.

Ściana wieńcowa ma długość 6 m, kołki rozmieszczono w dwóch rzędach. Ilość kołków
potrzebna, aby połączyć 3 wieńce, to:

a) 12 sztuk.
b) 24 sztuk.
c) 30 sztuk.
d) 34 sztuk.


20. Długość krawędziaka o przekroju 220 x 220 mm, który ma zostać zamontowany w ścianę

wieńcową o długości 5 m bez ostatków to:
a) 5 m.
b) 5,44 m.
c) 5,4 m.
d) 6,2 m.

21. Ściana wieńcowa ma mieć wysokość 3 m. Ilość warstw wieńców o wymiarach

200 x 200 mm, jakie należy ułożyć to:
a) 5 szt.
b) 10 szt.
c) 15 szt.
d) 20 szt.

22. Wieniec o wymiarach 200 x 200 mm i długości 5 m ma objętość:

a) 2 m.
b) 2 m

2

.

c) 2 m

3

.

d) 0,2 m

3

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie ścian wieńcowych


Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22

a

b

c

d

Razem


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA


1. Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998.
2. Miendieelewicz J. R.: Roboty ciesielskie i stolarskie. PWSZ, Warszawa 1952
3. Mirski J. Z., Łącki K.: Budownictwo z technologią tom II. WSiP, Warszawa 1998
4. Żenczykowski W.: Budownictwo Ogólne tom III. Arkady, Warszawa 1967

