background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
 

Wojciech Sławiński 

 

 
 
 
 
 

Organizowanie przedsiębiorstwa filmowego 
i telewizyjnego 313[07].Z5.01 

 
 

 
 

 
 

Poradnik dla nauczyciela  
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Janusz Kalinowski 
mgr Radosław Kaceprczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inŜ. Wojciech Sławiński 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Jacek Szydłowski 
 
 
 
 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  ,,Organizowanie 
przedsiębiorstwa  filmowego  i telewizyjnego”  313[07].Z5.01  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej. 
 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

5 

4. Scenariusze zajęć 

6 

5. Ćwiczenia 

10 

5.1.  Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw telewizyjnych i filmowych 

10 

5.1.1.Ćwiczenia 

10 

5.2. Struktura i regulamin organizacyjny wytwórni filmowej 

13 

5.2.1.Ćwiczenia 

13 

5.3. Organizacja i rozwój małego przedsiębiorstwa w zakresie usług i produkcji 

filmowej i telewizyjnej 

15 

5.3.1.Ćwiczenia 

15 

5.4. Biznes plan 

17 

5.4.1.Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7. Literatura 

27 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  „Poradnik  dla  nauczyciela  o  ,,Organizowaniu  przedsiębiorstwa 

filmowego  i telewizyjnego”.  Wiedzę  tę  będziesz  wykorzystywał  w  szkole  przy  realizacji 
wszystkich modułów związanych z technikiem organizacji produkcji filmowej. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  juŜ 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia, 

 

cele kształcenia, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel moŜe skorzystać 
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze, 

 

przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

313[07].Z5.01 

Organizowanie 

przedsiębiorstwa filmowego 

i telewizyjnego 

313[07].Z5.02 

Sporządzanie budŜetu 

przedsiębiorstwa filmowego 

i telewizyjnego 

 

313[07].Z5 

Działalność przedsiębiorstwa 

filmowego i telewizyjnego 

 

313[07].Z5.03 

Monitorowanie działalności 

przedsiębiorstwa filmowego 

i telewizyjnego 

 

313[07].Z5.04 

Prowadzenie działań 

marketingowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  nauczania  jednostki  modułowej  uczeń  powinien 

umieć:

 

−−−−

 

stosować  terminologię  techniczną  i  posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu: 
produkcji filmowej i telewizyjnej a w szczególności terminologią ekonomiczną, 

−−−−

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

−−−−

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

−−−−

 

uczestniczyć w dyskusjach, 

−−−−

 

prezentować efekty swojej pracy, 

−−−−

 

współpracować w grupie, 

−−−−

 

wyciągać i uzasadniać wnioski z wykonanych ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw telewizyjnych i filmowych, 

 

opracować  regulamin  organizacyjny  i  strukturę  organizacyjną  przedsiębiorstwa 
telewizyjnego i filmowego w zakresie produkcji filmowej i telewizyjnej, 

 

rozróŜnić zasoby przedsiębiorstwa telewizyjnego i filmowego, 

 

rozróŜnić 

stworzyć 

podstawową 

dokumentację 

organizacyjno-finansową 

przedsiębiorstwa, 

 

sporządzić  dokumenty  niezbędne  do  podejmowania  i  prowadzenia  własnego 
przedsiębiorstwa w zakresie produkcji filmowej i telewizyjnej, 

 

zorganizować i zaplanować rozwój małego przedsiębiorstwa w zakresie usług i produkcji 
filmowej oraz telewizyjnej, 

 

zastosować  techniki  motywacji  pracowników  i  współpracowników  w zakresie  produkcji 
filmowej i telewizyjnej, 

 

poprowadzić własne przedsiębiorstwo w zakresie produkcji filmowej i telewizyjnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  
 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 

Moduł: 

313[07].Z5 Działalność przedsiębiorstwa filmowego 
i telewizyjnego

 

Jednostka modułowa:   

313[07].Z5.01 Organizowanie przedsiębiorstwa 
filmowego i telewizyjnego 

 

Temat:

 

Tworzenie biznes planu 

Cel ogólny: Poznanie zasad opracowywania biznes planu 
  
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wyjaśnić pojęcie biznes plan, 

 

określić w jakim celu tworzy się biznes plan, 

 

wymienić funkcje biznes planu, 

 

określić strukturę biznes planu, 

 

określić układ i zakres treści biznes planu, 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe: 
–   organizowania i planowania zajęć, 
–   pracy w zespole, 
–   czytania ze zrozumieniem, 
–   oceny pracy zespołów. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
–   pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne:  

−−−−

 

Podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe 
z dostępem do Internetu). 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 

 

uczniowie pracują w grupach 4–5 osobowych. 

 
Czas trwania: 45 minut 

 

Przebieg zajęć 
Faza wstępna – 
(5 minut). 
1.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

2.

 

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

3.

 

Podział grupy na zespoły. 

 
Faza właściwa 
Praca  metodą  tekstu  przewodniego,  sporządzanie  notatek  z  udzielaniem  odpowiedzi  na 
podane pytania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Etap I: Informacje 
Określenie uczniom źródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań – 2 minuty. 
 
Pytania przewodnie: 
1.

 

Co rozumiesz pod pojęciem biznes plan? 

2.

 

W jakim celu tworzy się biznes plan? 

3.

 

Wymień jakie są mocne i słabe strony firmy? 

4.

 

Jakie znasz funkcje biznes planu? 

5.

 

Jaki znasz zakres biznes planu? 

 
Etap II: Planowanie 
 (10 minut). 
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań. 
Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią pytań. 
 
Etap III: Ustalenie odpowiedzi – 
(10–12 minut). 
Wszyscy  uczniowie  ustalają  i  zapisują  w  zeszytach  przedmiotowych  odpowiedzi  na  kolejne 
pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi. 

 

Etap  IV:  Prezentacja  wykonania przez  uczniów  zadań i sprawdzanie wyników pracy – 
(12 minut). 4 zespoły po 3 minuty. 
Przedstawiciele  zespołów  kolejno  prezentują  opracowane  odpowiedzi.  KaŜdy  z  4  zespołów 
powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania. 
 
Etap V
 
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. 

 

Etap VI: Analiza końcowa, pokaz – (4 minuty): 
– 

uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności, 

– 

 nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazuje,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 

Moduł: 

313[07].Z5 Działalność przedsiębiorstwa filmowego 
i telewizyjnego

 

Jednostka modułowa:   

313[07].Z5.01 Organizowanie przedsiębiorstwa 
filmowego i telewizyjnego 

 
Temat:       Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw filmowych. 

Cel ogólny: 

Kształtowanie  umiejętności  w  procedurach  związanych  z  zakładaniem 
działalności gospodarczych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

wybrać rodzaj działalności gospodarczej, 

−−−−

 

interpretować  zapisy  prawne  dotyczące  zakładania  indywidualnej  działalności 
gospodarczej, 

−−−−

 

wymienić  instytucje  związane  z  uruchomieniem  działalności  gospodarczej  zgodnie  
z obowiązującą kolejnością zgłoszeń, 

−−−−

 

rozróŜniać  dokumentację  związaną  z  uruchomieniem  indywidualnej  działalności 
gospodarczej, 

−−−−

 

pobrać  drogą  elektroniczną  lub  w  odpowiednich  urzędach  dokumenty  niezbędne  do 
rejestracji działalności gospodarczej, 

−−−−

 

zaproponować dane identyfikacyjne zakładanego „własnego” przedsiębiorstwa, 

−−−−

 

opracować portfolio z dokumentacją załoŜycielską „własnego” przedsiębiorstwa. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w 4-osobowych grupach 
 

Czas trwania: 135 min. 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

 

druki i formularze związane z uruchomieniem działalności gospodarczej, 

 

czasopisma fachowe, 

 

literatura z poradnika 7 dotycząca zakładania działalności gospodarczej.  

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów. 

2.

 

Sprawy organizacyjne. 

3.

 

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

4.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

5.

 

Realizacja tematu: 
Projekt jest zadaniem grupowym, jednak kaŜdy uczeń biorący w nim udział jest oceniany 

indywidualnie.  KaŜdy  uczeń  za  udział  w  projekcie  zakładania  przedsiębiorstwa  filmowego 
otrzyma jedną ocenę, która będzie wypadkową: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Projekt  zakładania  „własnego  przedsiębiorstwa  filmowego”  uczniowie  wykonują  według 

załoŜeń przedstawionych przez nauczyciela. Jest on realizowany częściowo w ramach godzin 
lekcyjnych, np. poszukiwanie pomysłu, a częściowo w czasie pozalekcyjnym. 

Sprawozdanie 

realizacji 

projektu 

uczniowie 

opracowują 

według 

załoŜeń 

przedstawionych przez nauczyciela. 

Prezentacje  z  realizacji  projektu  uczniowie  opracowują  według  załoŜeń  przedstawionych 

przez  nauczyciela.  Forma  prezentacji  jest  dowolna,  np.:  wykład,  wykład  z  prezentacją, 
prezentacja w programie PowerPoint. 

Przeprowadzanie  projektu  wymaga  od  nauczyciela  duŜego  zaangaŜowania  i  aktywności. 

Przez  cały  czas  jego  realizacji  nauczyciel  konsultuje  występujące  problemy,  udziela 
wskazówek  i  porad,  pomaga  w doborze  i  odnalezieniu  źródeł  informacji,  naprowadza  na 
sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien on sugerować sposobu realizacji projektu 
i zbytnio  ingerować  w  proces  realizacji.  Powinien  zapewnić  jak  największą  samodzielność 
uczniom  i  pomagać  im  tylko  w  sytuacjach  niezbędnych.  Nauczyciel  powinien  równieŜ 
zapewnić uczniom moŜliwość: 

 

korzystania z pracowni komputerowej z dostępem do Internetu w czasie pozalekcyjnym. 

6.

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

7.

 

Uczniowie prezentują wyniki swoich projektów. 

8.

 

Nauczyciel    analizuje  pracę  ucznia  i  stwierdza,  czy  po  kaŜdym  następnym  ćwiczeniu 
czyni postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność przeprowadzenia ćwiczenia. 

9.

 

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, poŜegnanie uczniów. 

 
Zakończenie zajęć 
Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.

 

   

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw telewizyjnych 

i filmowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Wpisz  w  poniŜszej  schemat  niezbędne  formalności  do  rozpoczęcia  działalności 

gospodarczej na przykładzie przedsiębiorstwa filmowego 

 

FORMALNOŚCI  NIEZBĘDNE  DO  ROZPOCZĘCIA   DZIAŁALNOŚCI  GOSPODARCZEJ 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  niezbędnych  formalności 
przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej, 

2)

 

zapoznać się z metodami stosowanymi podczas rozpoczynania działalności gospodarczej, 

3)

 

wypełnić puste pola schematu, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko z dostępem do komputera, 

 

opracowany schemat, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  niezbędnych  formalności  przy  rozpoczynaniu 
działalności gospodarczej. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  formę  organizacyjno-prawną  firmy  wskazanej  przez  nauczyciela.  Zaprezentuj 

wykonane ćwiczenie.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  materiałem  dydaktycznym  zawierającym  informacje  dotyczące  formy 
organizacyjno-prawnej firm, 

2)

 

przeanalizować formę organizacyjno-prawną firmy wskazanej przez nauczyciela, 

3)

 

zaplanować tok postępowania danej firmy, 

4)

 

sporządzić plan działań danej firmy, 

5)

 

zaprezentować plan działań, 

6)

 

podsumować wykonane ćwiczenie, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumenty prawne, 

 

notatnik 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Na podstawie wybranych źródeł prawa gospodarczego, uzupełnij luki w zdaniach: 

1)

 

Działalność gospodarcza jej rozpoczęcie i zakończenie odbywa się 
……………………………………………………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2)

 

Spółki handlowe funkcjonują na podstawie aktu prawnego………………………………. 

3)

 

Przedsiębiorstwa państwowe działają zgodnie z …………………………………………. 

4)

 

Podstawowym aktem prawnym funkcjonowania spółdzielni jest………………………… 

 

…………………………………………………………………………………………...... 

5)

 

Wspólnicy spółki cywilnej działają ………………………………………......................... 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z obowiązującymi wybranymi źródłami prawa gospodarczego, 

2)

 

wyszukać odpowiednie zapisy w wybranych źródłach prawa, 

3)

 

określić pełną nazwę obowiązującego aktu prawnego dla wyŜej wymienionych form. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wybrane źródła prawa gospodarczego – ustawy, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca

 

przepisy  prawne  regulujące  zasady  podejmowania 

i prowadzenia działalności gospodarczej . 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Struktura i regulamin organizacyjny wytwórni filmowej 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Opracuj  w  formie  opisowej  strukturę  organizacyjną  wskazanej  przez  nauczyciela 

wytwórni filmowej oraz zadań jej jednostek organizacyjnych.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  struktury  organizacyjnej 
wytwórni filmowej, 

2)

 

zapoznać się z metodami i zasadami struktury organizacyjnej wytwórni filmowej, 

3)

 

opracować  w  formie  opisowej  strukturę  organizacyjną  przez  nauczyciela  wytwórni 
filmowej oraz zadań jej jednostek organizacyjnych, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko z dostępem do Internetu, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca struktury organizacji wytwórni filmowej oraz zadań jej 
jednostek organizacyjnych. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  w  formie  opisowej  strukturę  organizacyjną  telewizji  oraz  zadań  jej  jednostek 

organizacyjnych.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  struktury  organizacyjnej 
oraz jej jednostek, 

2)

 

zapoznać się z metodami i zasadami struktury organizacyjnej telewizji, 

3)

 

opracować w formie opisowej strukturę organizacyjną telewizji oraz zadań jej jednostek 
organizacyjnych, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko z dostępem do komputera, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca struktury organizacyjnej i jej jednostek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Organizacja i rozwój małego przedsiębiorstwa w zakresie 

usług i produkcji filmowej i telewizyjnej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  w  formie  opisowej  strategię  marketingową  stosowaną  przez  znaną  Ci 

firmę w zakresie usług i produkcji filmowej oraz telewizyjnej. Odpowiedz na pytania: 

 

Jakie są charakterystyczne cechy tej strategii? 

 

Co je wyróŜnia spośród innych (z  punktu widzenia konsumenta czy klienta?) 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać w literaturze informacje na temat strategii marketingowych, 

2)

 

scharakteryzować strategię jednej ze znanych Ci firm. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

literatura  zgodna  z  rozdziałem  7  dotycząca  zorganizowania  i  zaplanowania  strategii 
marketingowej przedsiębiorstwa w zakresie usług i produkcji filmowej oraz telewizyjnej. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  w  formie  opisowej  koncepcję  marketingową  swojej  firmy  w  zakresie  produkcji 

filmowej.  Musisz  zadecydować,  jak  mają  wyglądać  instrumenty  Twojej  polityki  zbytu. 
Oznacza to, Ŝe powinieneś wybrać konkretne instrumenty, które zagwarantują wysoki poziom 
sprzedaŜy  Twoim  produktom  lub  usługom.  Aby  rozwinąć  swoją  koncepcję  marketingową, 
musisz podjąć pięć następujących kroków:  
1.

 

 Zaplanuj otoczenie zewnętrzne firmy, a więc:  

−−−−

 

klientów,  

−−−−

 

konkurentów,  

−−−−

 

pośredników sprzedaŜy i przedstawicieli handlowych,  

−−−−

 

wpływ pozostałych instytucji, na przykład rządu.  

2.

 

Przeanalizuj sytuację wewnętrzną, a więc własną firmę, jej politykę i zasoby. 

3.

 

Sformułuj cele marketingowe.  

4.

 

Ustal  w  strategicznym  planie  marketingowym,  na  czym  opierać  się  będzie  Twoja 
strategia  oraz  na  jaki  aspekt  rynku,  z  punktu  widzenia  marketingu,  powinna  się  firma 
orientować długoterminowo.  

5.

 

W  taktycznym  planie  marketingowym  wyznacz  konkretne  instrumenty  marketingu  mix, 
które mają być wprowadzone w Ŝycie.  
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wykorzystać wiedzę nabytą podczas zapoznawania się z materiałem nauczania, 

2)

 

opracować  koncepcję  marketingową  własnej  firmy  na  podstawie  zasad  zawartych  
w materiale nauczania, 

3)

 

zaprezentować swoją koncepcję na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

literatura  zgodna  z  rozdziałem  7  dotycząca  zorganizowania  i  zaplanowania  strategii 
marketingowej przedsiębiorstwa w zakresie usług i produkcji filmowej oraz telewizyjnej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Biznes plan 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź  strukturę  biznes  planu  własnego  przedsiębiorstwa  filmowego  oraz 

charakterystykę  poszczególnych  jego  elementów  posługując  się  do  tego  poniŜej 
przygotowaną tabelą. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 
 

Struktura biznesplanu oraz charakterystyka poszczególnych jego elementów

 

Nazwa elementu 

Charakterystyka (wskazówki dotyczące zakresu treści) 

poszczególnych elementów 

STRESZCZENIE 

 
 
 
 
 
 
 

I.  OPIS  
    PRZEDSIĘWZIĘCIA 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

II. PLAN  
     MARKETINGOWY 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

III.  PROFIL  
       ORGANIZACYJNY 

 
 
 
 

IV. PROFIL  
      TECHNICZNY 

 
 
 
 

V. PLAN FINANSOWY 

 
 
 

VI. RYZYKO  
      PRZEDSIĘWZIĘCIA 

 
 
 

VII.  KALENDARIUM 

 
 
  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczącą biznes planu, 

2)

 

zapoznać się z metodami i zasadami stosowanych przy sporządzaniu biznes planu, 

3)

 

sporządzić  strukturę  biznes  planu  własnego  przedsiębiorstwa  filmowego  oraz 
charakterystykę  poszczególnych  jego  elementów  posługując  się  przygotowaną  do  tego 
tabelą, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko z dostępem do Internetu, 

 

opracowana tabela, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca biznes planu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Organizowanie 

przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  od  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania od 1, 9,10 są z poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym,  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1  b, 2  c, 3  b, 4 d,  5 a,  6  a, 7  b, 8  d, 9  c, 10 b, 11  c, 12  a,  

13 d, 14 a, 15 a, 16 b, 17 c, 18 a, 19 b, 20 b. 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(uczeń potrafi) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

1.

 

  Scharakteryzować osobę prawną  

PP 

2.

 

  Zdefiniować pojęcie operacja gospodarcza 

3.

 

  Określić pojęcie źródła prawa gospodarczego 

4.

 

  Określić co jest indywidualną zaletą 

prowadzenia działalności gospodarczej 

5.

 

  Określić zaletę prowadzenia działalności 

gospodarczej w formie spółki kapitałowej 

6.

 

  Określić co zalicza się do form organizacyjno-

prawnych działających w oparciu o Kodeks 
spółek handlowych 

7.

 

  RozróŜnić kto moŜe załoŜyć spółkę partnerską 

8.

 

  Określić przy jakim rodzaju spółki tylko jeden 

wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem 

9.

 

  Określić kto jest małym przedsiębiorcą  

PP 

10.

 

  Scharakteryzować organizacje 

przedsiębiorstwa 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

11.

 

  Wskazać cele przedsiębiorstwa 

12.

 

  Wyjaśnić, od czego są zaleŜne formy 

prowadzenia działalności gospodarczej 

13.

 

  Określić jaka instytucją jest wytwórnia 

14.

 

  Wskazać co jest przedmiotem działania 

wytwórni 

15.

 

  Określić organy wytwórni 

16.

 

  Wskazać zadania rady 

17.

 

  RozróŜnić akty prawne 

18.

 

  Wskazać co określa biznes plan 

19.

 

  Określić dokumenty planistyczne zawarte w 

biznes planie  

20.

 

  Wymień akt w którym będziesz szukał 

Rozporządzenia Rady Ministrów  

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

3.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

4.

 

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

5.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Sprawdzian składa się z 20 zadań 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

6.

 

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa 

7.

 

W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową 

8.

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź moŜesz zdobyć 1 punkt 

9.

 

Na uwaŜne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut. 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.

 

Osobą prawną nie jest 
a)

 

przedsiębiorstwo państwowe. 

b)

 

województwo. 

c)

 

spółdzielnia. 

d)

 

fundacja.  

 
2.

 

Operacją gospodarczą jest 
a)

 

zawarcie umowy o pracę z pracownikiem. 

b)

 

wysłanie zamówienia do dostawcy. 

c)

 

zakup materiałów. 

d)

 

otrzymanie zawiadomienia o udzieleniu przez bank kredytu. 

 
3.

 

Ź

ródłem prawa gospodarczego jest 

a)

 

gałąź prawa zwana prawo gospodarcze. 

b)

 

wiele róŜnych gałęzi prawa. 

c)

 

Krajowy Rejestr Sądowy. 

d)

 

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. 

 
4.

 

Zaletą indywidualnej działalności gospodarczej jest 
a)

 

samodzielne podejmowanie wszystkich decyzji. 

b)

 

moŜliwość  zaciągania  przez  przedsiębiorstwo  kredytów  bankowych  na  działalność 
gospodarczą. 

c)

 

niskie koszty sporządzania aktu notarialnego. 

d)

 

ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorstwa. 

 
5.

 

Zaletą prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej jest 
a)

 

krótki czas oczekiwania na rejestrację spółki. 

b)

 

dowolna forma opodatkowania. 

c)

 

dowolny kapitał załoŜycielski. 

d)

 

odpowiedzialność za zobowiązania spółki do wysokości wniesionego kapitału.  

 
6.

 

Do form organizacyjno-prawnych działających w oparciu o Kodeks spółek handlowych 
zalicza się 
a)

 

spółkę jawną. 

b)

 

spółkę cywilną. 

c)

 

indywidualną działalność gospodarczą. 

d)

 

spółdzielnię. 

 
7.

 

Spółkę partnerską moŜe załoŜyć 
a)

 

malarz pokojowy. 

b)

 

stomatolog. 

c)

 

nauczyciel ekonomista. 

d)

 

właściciel sklepu zielarskiego. 

 

8.

 

Tylko jeden wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem 
a)

 

w spółce cywilnej. 

b)

 

w spółce partnerskiej. 

c)

 

w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. 

d)

 

w spółce komandytowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9.

 

Małym przedsiębiorcą jest się, gdy 
a)

 

w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniono średniorocznie 
mniej niŜ 10 pracowników. 

b)

 

bilans roczny jest mniejszy niŜ 43 mln. Euro. 

c)

 

liczba zatrudnionych pracowników nie przekracza 50 osób. 

d)

 

roczny obrót netto ze sprzedaŜy towarów, wyrobów i usług oraz operacji 
finansowych nie przekracza 2 mln. euro. 

 
10. Przedsiębiorstwo jako organizacja pełni funkcje 

a)

 

produkcji i świadczenia usług, 

b)

 

gospodarcze i społeczne, 

c)

 

polityki gospodarczej państwa, 

d)

 

technologii i postępu technicznego. 

 
11.  Cele działania przedsiębiorstwa to 

a)

 

wyłącznie wypracowanie zysku. 

b)

 

promocja w środowisku. 

c)

 

wiele celów, w tym między innymi związane z rynkiem. 

d)

 

ilość wyprodukowanych dóbr i usług. 

 
12.

 

Formy prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw zaleŜne są wyłącznie od 
a)

 

rozmiaru i przedmiotu działania. 

b)

 

lokalizacji przedsiębiorstwa. 

c)

 

kapitału przedsiębiorstwa. 

d)

 

ilości potencjalnych klientów. 

 

13.

 

Wytwórnia jest instytucją 

a)

 

jednozakładową posiadającą osobowość prawną. 

b)

 

dwuzakładową posiadającą osobowość prawną. 

c)

 

trzyzakładową posiadającą osobowość prawną. 

d)

 

wielozakładową posiadającą osobowość prawną. 

 

14.

 

Przedmiotem działania wytwórni jest 
a)

 

produkcja i opracowywanie filmów. 

b)

 

zarządzanie aktorami. 

c)

 

udzielanie rad reŜyserskich. 

d)

 

zarządzanie reŜyserami. 

 

15.

 

Organami wytwórni są 
a)

 

ogólne zebranie pracowników oraz rada pracownicza. 

b)

 

tylko rada reŜyserska. 

c)

 

ogólne zebranie artystów. 

d)

 

minister. 

 

16.

 

Do zadań rady naleŜy w szczególności opiniowanie 
a)

 

zakładów realizujących zadania produkcyjne. 

b)

 

planów i zamierzeń artystyczno-programowych. 

c)

 

wydziałów świadczących usługi na rzecz zakładów. 

d)

 

kontrahentów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

17.

 

Nie jest prawdziwe, Ŝe 

a)

 

rozporządzenia mogą być wydawane wyłącznie na podstawie upowaŜnienia 
wynikającego z przepisów ustawy. 

b)

 

zarządzenia mają charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki organizacyjne 
podległe organowi wydającemu te akty. 

c)

 

ustawy są wydawane przez sejm bez udziału prezydenta. 

d)

 

konstytucja wymaga dla jej waŜności i obowiązywania przyjęcia jej przez naród 
w drodze ogólnonarodowego referendum. 

 
18.

 

Biznes plan to dokument określający 
a)

 

cele jakie firma chce osiągnąć. 

b)

 

właściwości pracowników firmy. 

c)

 

strukturę pracowniczą. 

d)

 

inwestycje pracowników. 

 
19.

 

Biznes plan jest zbiorem dokumentów planistycznych, które powinny określać 
a)

 

skutki przedsiębiorstwa. 

b)

 

miejsce przedsiębiorstwa. 

c)

 

godziny pracy przedsiębiorstwa. 

d)

 

liczbę pracowników. 

 
20.  Rozporządzenia Rady Ministrów będziesz szukał w 

a)

 

Monitorze Polskim 

b)

 

Dzienniku Ustaw. 

c)

 

Kodeksie pracy. 

d)

 

poradniku. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:.......................................................................................... 

 
Organizowanie przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Test praktyczny do jednostki modułowej „Określanie form organizacyjno – 
prawnych podmiotu gospodarczego” 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 
Za  kaŜdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  źle  wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za wykonanie co najmniej 10 badanych czynności, 

 

dostateczny – za wykonanie co najmniej 13 badanych czynności, 

 

dobry – za wykonanie co najmniej 15 badanych czynności, 

 

bardzo dobry – za wykonanie co najmniej 18 badanych czynności. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

2.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

3.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie polecenie. 

2.

 

Zaplanuj pracę. 

3.

 

Zapoznaj się dokładnie ze wzorami umowy spółki jawnej. 

4.

 

Zaproponuj dane, które muszą być umieszczone w umowie. 

5.

 

Dobierz wzór umowy, z którego skorzystasz podczas w pracy nad zadaniem. 

6.

 

Sporządź umowę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zapisz ją jako dokument 
Worda. 

7.

 

Sformatuj dokument. 

8.

 

Sprawdź poprawność umowy pod względem merytorycznym i formalnym. 

9.

 

Wydrukuj umowę spółki jawnej, oddaj do sprawdzenia. 

10.

 

Na rozwiązanie testu masz 180 min. 

 

Materiały dla ucznia: 

 

polecenie, 

 

instrukcja, 

 

wzory umów spółki jawnej.

 

 
Polecenie 
Sporządź  umowę  spółki  jawnej,  zgodnie  z  obowiązującymi  przepisami  prawa,  w  formie 
pisemnej. 
Dane  dotyczące  przedsiębiorstwa,  siedziby  spółki,  wkładów  wspólników  i  ich  wartości, 
przedmiotu  działalności  spółki  oraz  czas  trwania,  (jeśli  jest  oznaczony)  zaproponuj  sam. 
Pamiętaj,  aby  zawrzeć  w  umowie  wszystkie  niezbędne  elementy  składowe.  Skorzystaj  ze 
wzorów  umów  zawartych  w  róŜnych  źródłach  informacji,  np.  w  Internecie.  Opracuj  umowę 
na komputerze. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA OCENY 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Określanie form organizacyjno-prawnych podmiotu gospodarczego 

 

Sporządzanie umowy spółki jawnej 

Nr 

czynności 

Kryteria 

Punkty 

0 lub 1 

1

 

 

 Wpisał dane identyfikacyjne wspólników spółki: 

 

imiona i nazwiska, 

 

adresy zamieszkania, 

 

NIP, 

 

Pesel 

 

 

2

 

 

Podał akt prawny będący podstawą tworzenia spółek jawnych  

 

3

 

 

Wpisał firmę spółki 

 

4

 

 

Wpisał siedzibę spółki 

 

5

 

 

Określił kapitał zakładowy 

 

6

 

 

Określił wysokość udziału kaŜdego ze wspólników (w zł) 

 

7

 

 

Określił udział wspólników w jej zyskach i stratach 

 

8

 

 

Określił przedmiot działania spółki  

 

9

 

 

Wpisał  osoby  upowaŜnione  do  reprezentacji  i  podpisywania 
oświadczeń woli w imieniu spółki 

 

10

 

 

Uwzględnił zasady ustanowienia prokury 

 

11

 

 

Określił czas działania spółki 

 

12

 

 

Podał warunki rozwiązania spółki 

 

13

 

 

Zawarł  klauzulę  o  zobowiązaniu  wspólników  na  rzecz  działania  
w interesie spółki 

 

14

 

 

Określił warunki odpowiedzialności za zobowiązania spółki 

 

15

 

 

Sprecyzował warunki wprowadzenia zmian w umowie 

 

16

 

 

Określił, kto ponosi koszty załoŜenia spółki  

 

17

 

 

Wpisał  liczbę  niezbędnych  egzemplarzy  umowy  spółki  do 
wydrukowania 

 

18

 

 

Uwzględnił miejsca na podpisy wspólników spółki 

 

19

 

 

Sformatował dokument 

 

20

 

 

Wydrukował umowę 

 

 

Suma punktów   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

7.

 

LITERATURA  

 

1.

 

Goban-Klas T, Media i  komunikowanie masowe, Teorie i analizy prasy,  radia, telewizji 
i Internetu. Wydawnictwo naukowe PWN 2001 

2.

 

Gwóźdź  A.:  Technologia  widzenia,  czyli  media  w  poszukiwaniu  autora. Wim Wenders. 
Wyd. Uniwersitas, Kraków 2004 

3.

 

Zabłocki  M.  (red.):  Kinematografia,  telewizja  i  wideo  w  Polsce  2001/2002,  leksykon. 
Wyd. Montevideo, Warszawa 2001