background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Ewa Hartman 

 

 

 

Instalowanie urządzeń gazowych 
713[02].Z3.05 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inż. Krystyna Krygier 
dr inż. Marian Rubik 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Marzena Więcek 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[02].Z3.05 
„Instalowanie urządzeń gazowych” zawartej w modułowym programie nauczania dla zawodu 
monter instalacji i urządzeń sanitarnych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Podział urządzeń gazowych  

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 12 
5.2. Zasady instalowania urządzeń gazowych 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 14 
5.3. Bezpieczeństwo użytkowania instalacji i urządzeń gazowych 

19 

   5.3.1. Ćwiczenia 19 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7. Literatura 

37 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy 

Państwu Poradnik dla nauczyciela „Instalowanie urządzeń gazowych”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02]. 
 W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, które uczeń powinien opanować podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z której uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 
−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne procesu kształcenia mogą być zróżnicowane, począwszy od pracy 
samodzielnej uczniów, do pracy zespołowej. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6, zestawem zadań testowych, zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 
−  test „próba pracy”. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Schemat 

układu jednostek modułowych 

 

713[02].Z3.05 

Instalowanie urządzeń gazowych 

713[02].Z3 

Technologia montażu instalacji gazowych 

713[02].Z1/2/3/4.01 

Prace przygotowawczo – zakończeniowe 
przy wykonywaniu instalacji sanitarnych 

713[02].Z1/2/3/4.03 

Montaż instalacji z rur miedzianych 

 

713[02].Z1/2/3/4.02 

Montaż instalacji z rur stalowych 

713[02].Z3.04 

Montaż instalacji gazowej 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  określać właściwości fizyczne i chemiczne gazu ziemnego i paliw płynnych, 
−  rozpoznawać rodzaje instalacji, 
−  wykonywać prace przygotowawczo – zakończeniowe przy montażu instalacji, 
−  rozróżniać łączniki do połączeń rozłącznych i nierozłącznych stosowane w instalacjach ze 

stali i miedzi, 

−  oceniać stan techniczny rur i łączników stalowych i miedzianych wykorzystywanych do 

montażu, 

−  wykonywać połączenia rozłączne rur instalacyjnych stalowych i miedzianych, 
−  wykonywać połączenia nierozłączne rur instalacyjnych stalowych metodą spawania 

gazowego, 

−  wykonywać podstawowe operacje obróbki materiałów stalowych i miedzianych 

stosowanych w instalacjach sanitarnych, 

−  mocować elementy instalacji w przegrodach budowlanych, 
−  prowadzić instalację różnymi sposobami, 
−  wykonywać prace podczas montażu instalacji gazowej zgodnie z obowiązującymi 

przepisami bhp i ochrony ppoż., 

−  oceniać stan techniczny rur, kształtek gazowych i elementów wyposażenia instalacji 
gazowej, 
−  montować przewody instalacji gazowej, 
−  instalować wyposażenie stosowane w instalacji gazowej, 
−  wykonywać próbę szczelności zmontowanej instalacji gazowej, 
−  przygotowywać instalację gazową do odbioru, 
−  przygotowywać instalację gazową do odbioru końcowego, 
−  stosować przepisy bhp, ppoż. i ochrony środowiska podczas eksploatacji instalacji 

gazowej, 

−  stosować terminologię budowlaną, 
−  przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i im zapobiegać, 
−  stosować w praktyce procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 
−  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 
−  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 
−  wykonywać przedmiary i obmiary robót, 
−  wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 
−  organizować stanowiska składowania i magazynowania materiałów, 
−  korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  sklasyfikować urządzenia gazowe, 
−  zastosować wytyczne lokalizacji urządzeń gazowych w pomieszczeniach, 
−  dobrać elementy uzbrojenia podejścia pod przybory gazowe, 
−  wykonać prace podczas montażu urządzeń gazowych zgodnie z obowiązującymi 

przepisami bhp i ochrony ppoż., 

−  zainstalować kuchnie gazowe, 
−  zainstalować grzejniki gazowe wody przepływowej, 
−  zainstalować gazowe ogrzewacze powietrza, 
−  zainstalować kotły do ogrzewania pomieszczeń, 
−  zainstalować kotły gazowe, 
−  zainstalować urządzenia regulacyjne i zabezpieczające stosowane w instalacjach 

gazowych, 

−  wykonać próbę szczelności połączeń zainstalowanych urządzeń gazowych, 
−  ocenić stan techniczny elementów demontowanych urządzeń gazowych, 
−  przygotować do odbioru instalacje gazowe po zainstalowaniu urządzeń gazowych, 
−  posłużyć się dokumentacją techniczną instalacji gazowej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02] 
Moduł: 

 

   Technologia 

montażu instalacji gazowych 713[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Instalowanie 

urządzeń gazowych 713[02].Z3.05 

 
Temat:  Dobór urządzeń gazowych do potrzeb ogrzewania i przygotowania ciepłej 

wody. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności doboru urządzeń gazowych do ogrzewania  

i przygotowania ciepłej wody na podstawie katalogów firmowych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  posłużyć się dokumentacją techniczną grzewczych urządzeń gazowych, 
−  dobrać urządzenie gazowe spełniające określone wymagania pomieszczenia, 
−  sporządzić kalkulację cenową, 
−  wskazać wady i zalety wybranego urządzenia gazowego, 
−  określić parametry techniczne urządzenia gazowego, 
−  określić sposób doprowadzenia powietrza do spalania, 
−  określić sposób odprowadzenia spalin, 
−  porównać zaproponowane rozwiązanie z innymi, 
−  ocenić dokonany wybór pod kątem zgodności z założeniami. 
Metody nauczania-uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna. 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Czas: 45 minut. 
Środki dydaktyczne:  

−  katalogi wybranych firm zajmujących się dystrybucją lub produkcją gazowych 

urządzeń grzewczych, 

−  instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
−  arkusz papieru formatu A 4, 
−  ołówek,  
−  długopis, 
−  gumka, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Sformułowanie tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przypomnienie podstawowych informacji dotyczących doboru urządzeń gazowych, ich 

typów, kategorii i przeznaczenia. 

4.  Zapoznanie uczniów z kryteriami oceny i wymaganiami zawartymi w instrukcji  

wykonania zadania. 

5.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

6.  Wydanie uczniom materiałów do wykonywania ćwiczenia: katalogów firm branżowych  

i instrukcji wykonania ćwiczenia. 

7.  Realizacja tematu: 

−  Każdy uczeń zapoznaje się z katalogami branżowymi. 
−  Każdy uczeń dobiera urządzenie zgodnie z parametrami technicznymi zawartymi  

w instrukcji, przeznaczeniem urządzenia i wymaganiami związanymi z jego 
lokalizacją. 

−  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga dobrać urządzenie do określonych 

wymagań. Sugeruje najlepsze rozwiązania. 

8.  Po dokonaniu wyboru uczeń analizuje swoją decyzją, próbuje wskazać wady, zalety 

rozwiązania, na arkuszu papieru zapisuje informacje wymagane instrukcją ćwiczenia. 

9.  Uczeń wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy. 
10. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy dokonana analiza i informacje zawarte 

w pracy są zgodne z założeniami. 

11.  Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonywania. 
12. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat instalacji gazowych urządzeń grzewczych. Na 
podstawie zgromadzonych informacji na następnej lekcji przygotuj się do wypowiedzi: Jakie 
wymagania muszą być spełnione, aby prawidłowo zamontować urządzenia? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety oceniające dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabyte 

umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć  2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02] 
Moduł: 

 

   Technologia 

montażu instalacji gazowych 713[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Instalowanie 

urządzeń gazowych 713[02].Z3.05 

 

Temat: Wytyczne montażu ogrzewaczy powietrza. 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności planowania czynności montażowych urządzeń 

gazowych do ogrzewania powietrza. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien potrafić: 

−  zaplanować czynności dla potrzeb montażu gazowego ogrzewacza pomieszczeń, 
−  dobrać materiał, sprzęt i narzędzia do wykonania montażu gazowego ogrzewacza 

pomieszczeń, 

−  dobrać środki ochrony osobistej niezbędne dla bezpiecznego wykonania montażu, 
−  podłączyć gazowy ogrzewacz pomieszczeń do instalacji gazowej, 
−  określić sposób doprowadzenia powietrza do spalania i sposób odprowadzenia spalin, 
−  podłączyć układ spalinowo – powietrzny do urządzenia, 
−  wyprowadzić układ spalinowo – powietrzny poza przegrodę zewnętrzną, 
−  opracować instrukcję pierwszego uruchomienia urządzenia, 
−  określić kwalifikacje i skład ekipy monterskiej i ekipy dokonującej pierwszego 

uruchomienia, 

−  ocenić jakość swojej pracy. 

Metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda tekstu przewodniego, 
−  ćwiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa. 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

−  arkusz do notatek. 
−  instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
−  literatura z rozdziału 7. 

 

 
Przebieg zajęć: 

Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem ćwiczenia jest: 

–  opracowanie wykazu czynności, materiałów, sprzętu i narzędzi oraz środków ochrony 

osobistej związanej z podłączeniem do instalacji gazowej ogrzewacza pomieszczeń  
o mocy 2,5 kW,  

–  wskazanie sposobu podłączenia przewodów powietrzno – spalinowych, 
–  opracowanie instrukcji do wykonania pierwszego uruchomienia ogrzewacza 

pomieszczeń, 

–  podanie składu ekipy do wykonania zadania. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jakie wymagania musi spełnić pomieszczenie, aby można w nim zainstalować ogrzewacz 

gazowy? 

2.  Jakie są minimalne odległości instalowania gazowych ogrzewaczy pomieszczeń od ścian 

z materiałów łatwo zapalnych i otynkowanych oraz łatwo zapalnych i nieotynkowanych? 

3.  Na jakiej wysokości należy instalować gazowe ogrzewacze pomieszczeń? 
4.  Jakie elementy wyposażenia należy zainstalować na podejściu gazowym pod urządzenie? 
5.  Jaką odległość należy zachować podczas instalowania więcej niż jednego ogrzewacza  

w pomieszczeniu pomiędzy kolejnymi wylotami ogrzewaczy? 

6.  Jaki sprzęt i narzędzia są niezbędne do montażu urządzenia? 
7.  Jakie czynności należy wykonać przed podłączeniem ogrzewacza gazowego? 
8.  Jakie czynności należy wykonać podczas montażu ogrzewacza w pomieszczeniu? 
9.  Jakie czynności należy wykonać po wykonaniu montażu ogrzewacza pomieszczeń? 
10.  Kto jest uprawniony do wykonywania montażu i pierwszego uruchomienia gazowego 

ogrzewacza pomieszczeń? 

 
PLANOWANIE 
1.  Ustal miejsce w pomieszczeniu, gdzie zamontujesz gazowy ogrzewacz. 
2.  Ustal, jakie elementy uzbrojenia będą potrzebne do prawidłowego podłączenia 

ogrzewacza do instalacji gazowej. 

3.  Ustal, jaki sprzęt i narzędzia będą potrzebne do montażu urządzenia? 
4.  Ustal kolejne etapy montażu gazowego ogrzewacza pomieszczeń. 
5.  Ustal kolejne etapy pierwszego uruchomienia gazowego ogrzewacza pomieszczeń. 
6.  Ustal skład ekipy wykonującej montaż i pierwsze uruchomienie gazowego ogrzewacza 

pomieszczeń. 

 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Na podkładzie budowlanym pomieszczenia zaznacz miejsce lokalizacji gazowego 

ogrzewacza pomieszczeń. 

2.  Zapisz, na jakiej wysokości zamontujesz gazowy ogrzewacz pomieszczeń. 
3.  Zapisz, jakie elementy wyposażenia będą niezbędne do prawidłowego montażu podejścia 

pod gazowy ogrzewacz pomieszczeń. 

4.  Sporządź wykaz sprzętu, narzędzi i środków ochrony osobistej koniecznych do 

zamontowania urządzenia. 

5.  Zapisz kolejność czynności montażowych. 
6.  Napisz instrukcję pierwszego uruchomienia urządzenia. 
7.  Zapisz skład ekipy i jej kwalifikacje konieczne do montażu i pierwszego uruchomienia 

urządzenia. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zaplanowano czynności montażowe? 
2.  Czy poprawnie zaplanowano czynności związane z pierwszym uruchomieniem 

urządzenia? 

3.  Czy poprawnie dobrano sprzęt, narzędzia i środki ochrony osobistej? 
4.  Czy poprawnie wybrano lokalizację gazowego ogrzewacza pomieszczeń? 
5.  Czy właściwie dobrano skład ekipy do montażu i pierwszego uruchomienia 

uwzględniając wymagania kwalifikacyjne? 

 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać  
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: ,,Odbiór techniczny urządzeń gazowych”.  
Na podstawie zgromadzonych informacji na następnej lekcji przygotuj się do wypowiedzi: 
Kiedy wolno dokonać odbioru technicznego urządzeń gazowych, kto go wykonuje, jakie 
dokumenty są niezbędne do przyjęcia urządzenia gazowego do eksploatacji? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety oceniające sposób prowadzenia zajęć, trudności podczas 

wykonywania zadania i nabyte umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Podział urządzeń gazowych 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z katalogów firm branżowych wybierz gazowe urządzenie do gotowania i podgrzewania 

posiłków. Sporządź kalkulację cenową. Wskaż zalety wybranego urządzenia. Podaj jego 
parametry techniczne. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją branżową, 
3)  wybrać urządzenie gazowe i odczytać jego cenę, 
4)  na arkuszu papieru zapisać: nazwę, typ, parametry techniczne, kategorię, 
5)  wypisać zalety urządzenia, wskazać jego przeznaczenie, określić wykorzystanie, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  ocenić poprawność i estetykę wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

–  instrukcja wykonania ćwiczenia z dokumentacją zadania, 

−  arkusz papieru formatu A 4, 
−  długopis, 
−  ołówek, 
−  gumka, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 
 

Z katalogów firm branżowych wybierz gazowe urządzenie do ogrzewania pomieszczenia  

o powierzchni 100 m

2

 i podgrzewania wody na potrzeby użytkowe. Sporządź kalkulację 

cenową. Wskaż zalety wybranego urządzenia. Podaj jego parametry. Wyjaśnij, jakie jego 
cechy wpłynęły na dobór danego typu oraz w jaki sposób będzie doprowadzane powietrze  
do spalania i odprowadzane spaliny. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

 i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją branżową, 
3)  wybrać urządzenie gazowe i odczytać jego cenę, 
4)  na arkuszu papieru zapisać: nazwę, typ, parametry techniczne, 
5)  wypisać zalety urządzenia, wskazać jego przeznaczenie, określić sposób doprowadzenia 

powietrza do spalania i odprowadzenia spalin, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  ocenić poprawność i estetykę wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

−  instrukcja wykonania ćwiczenia wraz z dokumentacją zadania, 
−  arkusz papieru formatu A 4, 
−  długopis, 
−  ołówek, 
−  gumka, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Zasady instalowania urządzeń gazowych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przyłącz kuchenkę gazową do instalacji wykonanej z rur stalowych za pomocą  złącza 

elastycznego według dokumentacji. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zgromadzić niezbędne materiały instalacyjne ze stali o zadanej średnicy – rury, kształtki, 

elementy wyposażenia, 

5)  dobrać sprzęt, narzędzia, materiały pomocnicze niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
6)  sprawdzić stan techniczny sprzętu i narzędzi, 
7)  ocenić jakość rur, łączników i elementów uzbrojenia, 
8)  zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej wymagane przepisami bhp i ppoż., 
9)  wykonać niezbędne pomiary długości przycinanych rur i zapisać je na arkuszu papieru, 
10) wytrasować na przegrodzie budowlanej miejsce układania i mocowania podejścia, 
11) zamocować uchwyty mocujące do przegrody budowlanej, 
12) uciąć i obrobić końcówki rur stalowych, w przypadku wykonywania połączeń 

nierozłącznych – należy końcówki nagwintować, 

13) sprawdzić poprawność przygotowanych końcówek rur stalowych, 
14) dokonać wstępnego montażu przygotowanego fragmentu rur stalowych, 
15) skorygować ewentualne błędy, 
16) zamocować przygotowany odcinek przewodu na uchwytach, 
17) połączyć pozostałe odcinki rur ze sobą, z niezbędnymi  łącznikami i elementami 

wyposażenia zgodnie z dokumentacją, 

18) na przygotowanym podejściu zainstalować głowicę węża elastycznego, 
19) w króciec przyłączeniowy kuchenki wkręcić (po uszczelnieniu) kolano nyplowe, 
20) połączyć wąż elastyczny z kuchenką, 
21) sprawdzić zgodność z dokumentacją ćwiczenia, 
22) uporządkować stanowisko pracy, 
23) zagospodarować odpady i niewykorzystane materiały, 
24) podpisać protokół wykonania podłączenia kuchenki, 
25) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
26) ocenić ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Środki dydaktyczne: 

–  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
–  imadło, 
–  przymiar liniowy, 
–  ołówek, 
–  suwmiarka, 
–  punktak, 
–  poziomnica, 
–  złącze elastyczne DN 15, 
–  zestaw uchwytów z kołkami rozporowymi do stali, 
–  prowadnica korytkowa, 
–  piłka do metalu, 
–  gwintownica ręczna lub elektryczna, 
–  zestaw kluczy szwedzkich, 
–  kombinerki, 
–  zdzierak, 
–  szczotka do metalu, 
–  odcinki rury stalowej czarnej nieocynkowanej, 
–  złączki stalowe i elementy uzbrojenia zgodnie z dokumentacją, 
–  materiały uszczelniające, 
–  wiertarka z kompletem wierteł, 
–  uchwyty mocujące do stali z kołkami, 
–  środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne, 
–  instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  protokół powykonawczy, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Przyłącz gazowy grzejnik wody przepływowej do instalacji gazowej zgodnie z 

dokumentacją. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania, 
3)  zapoznać się z tabliczką znamionową urządzenia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  zgromadzić niezbędne materiały instalacyjne ze stali o zadanej średnicy –  kształtki, 

elementy wyposażenia, 

6)  dobrać sprzęt, narzędzia, materiały pomocnicze niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
7)  sprawdzić stan techniczny sprzętu i narzędzi, 
8)  ocenić jakość łączników i elementów uzbrojenia, 
9)  wyposażyć się w środki ochrony osobistej wymagane przepisami bhp i ppoż., 
10) wytrasować na przegrodzie budowlanej miejsce układania i mocowania grzejnika, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

11) zamocować wsporniki w przegrodzie budowlanej, 
12) sprawdzić wypoziomowanie wsporników, 
13) zawiesić grzejnik na wspornikach, 
14) dokonać wstępnego montażu łączników i elementów uzbrojenia, 
15) skorygować ewentualne błędy, 
16) podłączyć instalację gazową poprzez zamontowany zawór odcinający, filtr gazu  

z króćcem przyłączeniowym grzejnika po uszczelnieniu złączy gwintowanych, 

17) podłączyć zespół wodny poprzez zawór odcinający i filtr z króćcem przyłączeniowym 

grzejnika po uszczelnieniu złączy gwintowanych, 

18) dokonać montażu przewodów odprowadzających spaliny, 
19) sprawdzić szczelność wykonanego podłączenia, 
20) sprawdzić zgodność z dokumentacją ćwiczenia, 
21) uporządkować stanowisko pracy, 
22) zagospodarować odpady i niewykorzystane materiały, 
23) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
24) ocenić ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
–  drabina, 
–  imadło, 
–  przymiar liniowy, 
–  ołówek, 
–  suwmiarka, 
–  punktak, 
–  poziomnica, 
–  gazowy grzejnik wody przepływowej – komplet, 
–  materiały czyszczące, 
–  zestaw kluczy szwedzkich, 
–  kombinerki, 
–  złączki i elementy uzbrojenia zgodnie z dokumentacją, 
–  materiały uszczelniające, 
–  wiertarka z kompletem wierteł, 
–  środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne, 
–  instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Sporządź wykaz czynności, materiałów, sprzętu i narzędzi oraz środków ochrony 

osobistej do podłączenia gazowego kotła dwufunkcyjnego o mocy 21 kW do instalacji 
gazowej i wodnej. Opracuj instrukcję do wykonania pierwszego uruchomienia kotła. Podaj 
skład ekipy do wykonania zadania. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania, 
3)  zapoznać się z wytycznymi podłączania, montażu i uruchomienia kotła, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  na arkuszu papieru wykonać niezbędne zestawienia i wykazy, 
6)  opracować instrukcję pierwszego uruchomienia kotła, 
7)  podać skład ekipy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  ocenić ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru formatu A4, 
–  długopis, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  karta katalogowa kotła, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Sporządź wykaz czynności, materiałów, sprzętu i narzędzi oraz środków ochrony 

osobistej do podłączenia gazowego ogrzewacza pomieszczeń o mocy 2,5 kW do instalacji 
gazowej wraz ze wskazaniem sposobu podłączenia przewodów powietrzno-spalinowych. 
Opracuj instrukcję pierwszego uruchomienia ogrzewacza pomieszczeń. Podaj skład ekipy do 
wykonania zadania. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania, 
3)  zapoznać się z wytycznymi podłączania, montażu i uruchomienia ogrzewacza 

pomieszczeń, 

4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  na arkuszu papieru wykonać niezbędne zestawienia i wykazy, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

6)  opracować instrukcję pierwszego uruchomienia ogrzewacza pomieszczeń, 
7)  podać skład ekipy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  ocenić ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru formatu A4, 
–  długopis, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  karta katalogowa kotła, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3. Bezpieczeństwo użytkowania instalacji i urządzeń gazowych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj sprawdzenie szczelności wykonanego przyłączenia kuchenki gazowej do 

instalacji gazowej. 

 
Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zgromadzić sprzęt niezbędny do sprawdzenia szczelności fragmentu instalacji gazowej, 
5)  przygotować instalację do sprawdzenia szczelności, 
6)  zamontować sprzęt i aparaturę kontrolno-pomiarową do sprawdzenia szczelności, 
7)  wykonać sprawdzenie szczelności, 
8)  ocenić szczelność wykonanego podłączenia, 
9)  wypełnić protokół, 
10) uporządkować stanowisko pracy, 
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12) ocenić ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, metoda projektów 
 

Środki dydaktyczne: 

–  aparatura kontrolno-pomiarowa do wykonania sprawdzenia szczelności podłączenia, 
–  instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wymień kolejne czynności sprawdzania szczelności urządzenia gazowego przyłączonego 

do czynnej instalacji gazowej. Wykonaj zestawienie sprzętu i aparatury kontrolno-
pomiarowej, podaj skład ekipy oraz warunki wykonywania kontroli szczelności. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania, 
3)  zapoznać się z wytycznymi sprawdzania szczelności urządzenia i wykonywania próby 

szczelności, 

4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  na arkuszu papieru sporządzić niezbędne zestawienia i wykazy, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru, 
–  długopis, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  karta katalogowa kotła, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Instalowanie urządzeń 
gazowych”. 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

−  zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie 10 lub 11 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12

÷14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 lub 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 17

÷20 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

Plan testu                                Klucz odpowiedzi 

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać pomieszczenia techniczne 
w budynku 

A P 

2 Określić przeznaczenie urządzenia gazowego 

3 Ustalić zakres informacji technicznej 

Podać znaczenie umownego oznaczenia 
urządzenia gazowego 

B P 

Ustalić wymagania dotyczące pomieszczeń 
związane z instalacją urządzeń gazowych 

C P 

6 Ustalić miejsce lokalizacji kurka głównego C P 

Wyznaczyć maksymalne obciążenie cieplne 
pomieszczenia, w którym zainstalowano 
urządzenia gazowe 

C P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobrać sposób odprowadzenia spalin 
z urządzeń gazowych 

C P 

Ustalić minimalną wysokość pomieszczenia, 
w którym zainstalowane jest urządzenie gazowe

C P 

10 

Określić zakres czynności związanych 
z odbiorem instalacji odprowadzania spalin 

C P 

11 Planować kolejne etapy czynności monterskich  D 

12 Dobrać miejsca instalowania gazomierzy 

13 

Ustalić wymiar króćców przyłączeniowych 
urządzenia gazowego 

C P 

14 

Dobrać niezbędne elementy wyposażenia 
podejścia pod kuchnię gazową 

C P 

15 Ustalić sposób zabezpieczenia GGWP 

16 

Ustalić, jakie wymagania powinna spełniać 
kotłownia na gaz cięższy niż powietrze 

C PP 

17 

Dobrać prawidłowy sposób odprowadzenia 
spalin i doprowadzenia powietrza do spalania 

C PP 

18 

Zaplanować czynności związane z pierwszym 
uruchomieniem kotła 

D PP 

19 

Określić warunki przeglądu i oceny stanu 
technicznego instalacji gazowej i urządzeń 
gazowych 

C PP 

20 

Przewidzieć czynności, które należy podjąć w 
przypadku zagrożenia  życia poszkodowanego 
przebywającego w atmosferze gazów palnych 

D PP 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania sprawdzianu. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania sprawdzianu 
(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

zakończeniu udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 pytań dotyczących technologii wykonywania instalacji z miedzi. Pytania 

w teście są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

−  w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 
pytania: 16 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

45 

min. 

      

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

I część 
1.  Pomieszczenie techniczne w budynku, to pomieszczenie, w którym: 

a)  ludzie przebywają czasowo, 
b)  ludzie przebywają w czasie dłuższym niż 4 godziny, 
c)  znajdują się urządzenia do obsługi technicznej budynku, 
d)  znajdują się pomieszczenia gospodarcze. 

2.  Gazowy grzejnik wody przepływowej: 

a)  służy do podgrzewania wody na potrzeby c.o., 
b)  służy do celów grzewczych i c.w.u., 
c)  podgrzewa wodę i kieruje ją do zasobnika, 
d)  podgrzewa wodę w czasie jej poboru. 

3.  Na tabliczce znamionowej urządzenia gazowego nie powinny być dane dotyczące: 

a)  przeznaczenia urządzenia, 
b)  rodzaju paliwa, do którego urządzenie jest dostosowane, 
c)  nominalnej mocy cieplnej, 
d)  maksymalnego ciśnienia roboczego. 

4.  Skrót KGGW oznacza: 

a)  kocioł gazowy grzewczy wodny, 
b)  gazowy grzejnik wody przepływowej, 
c)  gazowy ogrzewacz konwekcyjny, 
d)  gazowe ogrzewacze promiennikowe. 

5.  W nowo wybudowanym budynku urządzenia gazowe można zainstalować, gdy wysokość 

pomieszczenia wynosi: 
a)  mniej niż 1,9 m, 
b)  1,9 m, 
c)  powyżej 1,9 m, 
d)  2,2 m i powyżej. 

6.  Kurek główny: 

a)  może być umiejscowiony w piwnicy, 
b)  musi być umiejscowiony w piwnicy, 
c)  może być umiejscowiony na zewnątrz budynku, 
d)  musi być umiejscowiony na zewnątrz budynku. 

7.  Dopuszczalne  łączne obciążenie cieplne łazienki wynikające z zainstalowanych w niej 

urządzeń wynosi: 
a)  10 kW, 
b)  20 kW, 
c)  25 kW, 
d)  35 kW. 

8.  W urządzeniach typu B i C odprowadzenie spalin odbywać się musi: 

a)  do pomieszczenia, 
b)  na zewnątrz pomieszczenia, 
c)  przewodem powietrzno – spalinowym, 
d)  w zależności od urządzenia: na zewnątrz lub do pomieszczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

9.  Minimalna kubatura łazienki, w której instalujemy urządzenie gazowe to: 

a)  6,5 m

3

b)  8,0 m

3

c)  8,0 m

3

 lecz nie mniej niż kubatura wynikająca z obciążenia cieplnego przypadająca  

na 1 m

3

d)  kubatura wynikająca z obciążenia cieplnego przypadająca na 1 m

3

10. Sprawdzenie drożności kanału spalinowego, szczelności znajdujących się tam połączeń, 

wielkości ciągu kominowego i zgodności wykonania z projektem budowlanym to: 

a)  wydanie aprobaty technicznej, 
b)  wydanie certyfikatu zgodności, 
c)  wykonanie czynności odbioru instalacji odprowadzenia spalin, 
d)  wykonanie czynności odbioru instalacji gazowej. 

11. Każdą czynność monterską należy rozpocząć od: 

a)  wyposażenia się w środki ochrony osobistej, 
b)  zgromadzenia materiału, 
c)  zgromadzenia sprzętu i materiału, 
d)  zapoznania się z dokumentacją techniczną zadania. 

12. Gazomierzy nie wolno instalować: 

a)  na klatkach schodowych, 
b)  na zewnątrz budynku, 
c)  w kuchni, 
d)  w łazience. 

13. Króciec przyłączeniowy kuchni gazowej ma wymiar: 

a)  ¼”, 
b)  ½”, 
c)  ¾”, 
d)  1”. 

14. Na podejściu przyłączeniowym pod kuchnię gazową, zgodnie z przepisami technicznymi, 

jest następujące wyposażenie: 

a)  kurek odcinający, 
b)  kurek odcinający, trójnik do wykonywania próby szczelności, 
c)  dwuzłączka, kurek odcinający, trójnik do wykonywania próby szczelności, 
d)  dwuzłączka, kurek odcinający. 

15. Gazowy grzejnik wody przepływowej: 

a)  może mieć jedynie zabezpieczenie przed zanikiem ciągu kominowego, 
b)  musi mieć jedynie zabezpieczenie przed zanikiem ciągu kominowego, 
c)  musi mieć zabezpieczenie przeciwwypływowe i przed zanikiem ciągu kominowego, 
d)  może mieć zabezpieczenie przeciwwypływowe i przed zanikiem ciągu kominowego. 

II część 
16. W przypadku kotłowni na gaz płynny musi ona spełniać wymagania jak kotłownia na gaz 

lżejszy od powietrza i musi być zlokalizowana: 

a)  w pomieszczeniu z podłogą powyżej poziomu terenu, 
b)  w pomieszczeniu z podłogą poniżej poziomu terenu, 
c)  na najwyższej kondygnacji, 
d)  w pomieszczeniu z podłogą powyżej poziomu terenu, a w drzwiach nie powinno być 

progu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

17. Przewód spalinowo – powietrzny jest przeznaczony do współpracy z: 

a)  termą gazową, 
b)  kotłem gazowym z otwartą komorą spalania, 
c)  podgrzewaczem wody przepływowej, 
d)  ogrzewaczem powietrza. 

18. Pierwszą czynnością przy uruchamianiu kotła po jego zainstalowaniu i sprawdzeniu 

szczelności jest: 

a)  włączenie pompy obiegowej, 
b)  otworzenie kurka na doprowadzeniu gazu, 
c)  napełnienie wodą instalacji c.o., 
d)  napełnienie wodą instalacji co. i otwarcie wszystkich zaworów instalacji co. 

19. Urządzenia gazowe podlegają przeglądowi i ocenie stanu technicznego zgodnie z ustawą 

Prawo Budowlane: 

a)  raz na ½ roku, 
b)  raz na rok, 
c)  raz na 5 lat, 
d)  w zależności od potrzeb użytkownika. 

20. Gdy stwierdzi się obecność poszkodowanego w pomieszczeniu, w którym wyczuwalny 

jest zapach gazu, pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest: 

a)  wezwanie pomocy medycznej, 
b)  zamknięcie kurka odcinającego dopływ gazu, 
c)  zawiadomienie najbliższych sąsiadów i wyniesienie poszkodowanego na świeże 

powietrze, 

d)  nadzorowanie poszkodowanego, okrycie go kocem do momentu przybycia pomocy 

medycznej. 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Instalowanie urządzeń gazowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. Jeżeli pomylisz się – błędną odpowiedź zakreśl kółkiem. 

 

Odpowiedź 

Numer 

pytania 

a b c d 

Punktacja 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

10 

     

11 

     

12 

     

13 

     

14 

     

15 

     

16 

     

17 

     

18 

     

19 

     

20 

     

Razem  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

TEST 2 
 
Test „próba pracy” do jednostki modułowej „Instalowanie urządzeń 
gazowych” 

Przyłącz kuchenkę gazową do instalacji wykonanej z rur stalowych za pomocą  złącza 
elastycznego według dokumentacji.
 

 

Test jest przewidziany jako próba pracy”. Czas na wykonanie testu – 180 minut. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za uzyskanie co najmniej 19 lub 20 punktów, 

-

  dostateczny - za uzyskanie 21

÷22 punktów, 

-

  dobry - za uzyskanie 23 

÷24 punktów z 27 możliwych, w tym co najmniej 1 punkt za 

prezentację zadania, 

-

  bardzo dobry - za uzyskanie co najmniej 25 punktów z 27 możliwych, w tym co najmniej 

1 punkt za prezentację zadania 

  
 

Kryteria oceny 
         Klucz 

punktowania 

Obszar 

wymagań 

Numer 

czynno

ści 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania czynności Punktacja 

0 - 1 

Uczeń zapoznaje się 
z dokumentacją zadania 

Zapoznał  się  
z dokumentacją zadania 

0 lub 1 

Organizacja 
stanowiska 
pracy 

Uczeń organizuje 
stanowisko pracy 

Zorganizował stanowisko 
pracy zgodnie z wymogami 
bhp i ergonomii 

0 lub 1 

Uczeń dobiera łączniki  
 do wykonania ćwiczenia 

Z zestawu łączników dobrał 
zgodne z dokumentacją 
łączniki 

0 lub 1 

Wykonywani
e zadania  

zachowaniem 
przepisów 
bhp  
i wymagań 
ergonomii 

Uczeń dobiera elementy 
wyposażenia do 
wykonania ćwiczenia 

Z zestawu dobrał elementy 
wyposażenia przewidziane 
dokumentacją zadania 

0 lub 1 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Obszar 

wymagań 

Numer 

czynno

ści 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania czynności Punktacja 

0 - 1 

Uczeń dobiera sprzęt, 
narzędzia do wykonania 
ćwiczenia 

Z zestawu sprzętu  
i narzędzi dobrał co najmniej 
8 z wymienionych: przymiar 
liniowy, punktak, 
poziomnica, prowadnica 
korytkowa, piłka do metalu, 
gwintownica, zestaw kluczy 
szwedzkich, kombinerki, 
zdzierak, szczotka do metalu, 
wiertarka z kompletem 
wierteł 

0 lub 1 

Uczeń dobiera materiały  
i materiały pomocnicze 
do wykonania ćwiczenia 

Z zestawu materiałów dobrał: 
odcinki rury stalowej czarnej 
nieocynkowanej, zestaw 
uchwytów z kołkami 
rozporowymi do stali, złącze 
elastyczne, śrubunek  
i złączki zgodne  
z dokumentacją, materiał 
uszczelniający 

0 lub 1 

Uczeń sprawdza stan 
techniczny sprzętu i 
narzędzi 

Sprawdził stan techniczny 
sprzętu i narzędzi 

0 lub 1 

Uczeń ocenia jakość rur, 
łączników i elementów 
uzbrojenia 

Ocenił jakość rur, kształtek 
elementów wyposażenia, 
wadliwe wyeliminował 
 

0 lub 1 

Uczeń wyposażył się  
w środki ochrony 
osobistej 

Wyposażył się  
w nakrycie głowy, rękawice i 
okulary ochronne 

0 lub 1 

10 

Uczeń wykonuje pomiary 
rur i zapisuje je w arkuszu

Wykonał obliczenia związane 
z określeniem długości 
montażowej  
z dokładnością do 10% 
 

0 lub 1 

11 

Uczeń trasuje miejsce 
układania i mocowania 
podejścia na przegrodzie 
budowlanej 

Na przegrodzie budowlanej 
zaznaczył przebieg instalacji  
i wyznaczył prawidłowo 
miejsca mocowania 
uchwytów 

0 lub 1 

 

12 

Uczeń mocuje uchwyty 
do przegrody budowlanej 

Zamocował uchwyty do 
przegrody budowlanej 
prawidłowo posługując się 
wiertarką 

0 lub 1 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Obszar 

wymagań 

Numer 

czynno

ści 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania czynności Punktacja 

0 - 1 

13 

Uczeń dokonuje cięcia  
i obróbki rur stalowych 

Przyciął i obrobił odcinki rur 
stalowych – czynność 
wykonał prawidłowo 

0 lub 1 

14 

Uczeń sprawdza 
prawidłowość 
przygotowanych 
końcówek rur stalowych 

Sprawdził jakość  
i poprawność 
przygotowanych odcinków 
rur stalowych 

0 lub 1 

15 

Uczeń dokonuje 
wstępnego montażu 
fragmentu instalacji 
i koryguje ewentualne 
błędy  

Dokonał wstępnego montażu 
instalacji, skorygował 
ewentualne błędy  

0 lub 1 

16 

Uczeń mocuje 
przygotowany odcinek 
przewodu  
w uchwytach mocujących 

Zamocował odcinki rur w 
uchwytach mocujących 

0 lub 1 

17 

Uczeń łączy pozostałe 
odcinki rur ze sobą,  
z niezbędnymi łącznikami 
i elementami 
wyposażenia  
w kolejności wynikającej 
z dokumentacji zadania 

Połączył wszystkie odcinki  
z prawidłowo usytuowanymi  
w kolejności łącznikami po 
ich uszczelnieniu 

0 lub 1 

18 

Uczeń na przygotowanym 
podejściu instaluje 
głowicę węża 
elastycznego 

Zamocował głowicę węża 
elastycznego na wykonanym 
podejściu 

0 lub 1 

19 

Uczeń wkręca kolano 
nyplowe w króciec 
przyłączeniowy kuchenki 
po uprzednim 
uszczelnieniu  

Wkręcił kolano nyplowe do 
kuchenki gazowej po jego 
wcześniejszym uszczelnieniu 

0 lub 1 

20 

Uczeń łączy wąż 
elastyczny z kuchenką 

Połączył wąż elastyczny  
z kolanem nyplowym 

0 lub 1 

21 

Uczeń sprawdza 
zgodność wykonania 
ćwiczenia  
z dokumentacją zadania 

Sprawdził zgodność 
wykonania ćwiczenia  
z dokumentacją zadania 

0 lub 1 

22 

Uczeń zagospodarowuje 
odpady i niewykorzystane 
materiały 

Zagospodarował odpady  
i niewykorzystane materiały 
odłożył do składu 

0 lub 1 

23 

Uczeń porządkuje 
stanowisko po wykonaniu 
ćwiczenia 

Uporządkował stanowisko po 
wykonanym ćwiczeniu 

0 lub 1 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Obszar 

wymagań 

Numer 

czynno

ści 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania czynności Punktacja 

0 - 1 

24 

Uczeń podpisuje protokół 
podłączenia kuchenki 
gazowej 

Podpisał protokół 
podłączenia kuchenki 
gazowej 

0 lub 1 

25 

Uczeń utrzymuje ład  
i porządek podczas 
wykonywania ćwiczenia 

Podczas wykonywania 
ćwiczenia uczeń utrzymywał 
ład i porządek na stanowisku 
pracy 

0 lub 1 

26 

Uczeń prezentuje 
wykonane ćwiczenie 

Wskazał ewentualne 
nieprawidłowości  
i zaistniałe trudności podczas 
wykonywania ćwiczenia 

0 lub 1 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
ćwiczenia 

27 

Uczeń ocenia wykonane 
ćwiczenie  

Ocenił jakość swojej pracy 

0 lub 1 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA OBSERWACJI  
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Instalowanie urządzeń gazowych

 

Przyłącz kuchenkę gazową do instalacji wykonanej z rur stalowych za pomocą  złącza 
elastycznego według dokumentacji.  
 

 

Obszar 

wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

Czynność 1. Zapoznawanie się z dokumentacją zadania 
Kryterium wykonania: uczeń zapoznał się z dokumentacją 
zadania 

 

Czynność 2. Organizowanie stanowiska pracy 

Organizacja 
stanowiska 
pracy 

Kryterium wykonania: uczeń zorganizował stanowisko pracy 
zgodnie z wymogami bhp i ergonomii 

 

Czynność 3. Dobieranie łączników do wykonania zadania 
Kryterium wykonania: uczeń dobrał  łączniki zgodne 

 

z dokumentacją 

 

Czynność 4. Dobieranie elementów wyposażenia do wykonania 
zadania 
Kryterium wykonania: 
uczeń dobrał elementy wyposażenia 
zgodnie z dokumentacją 

 

Czynność 5. Dobieranie sprzętu i narzędzi 
Kryterium wykonania: uczeń z zestawu sprzętu i narzędzi dobrał 
co najmniej 8 z wymienionych w kluczu punktowania 
Czynność 6. Dobieranie materiałów 

 

Kryterium wykonania: uczeń z zestawu materiałów dobrał 
wszystkie wymienione w kluczu punktowania 

 

Czynność 7. Sprawdzanie stanu technicznego sprzętu i narzędzi 
Kryterium wykonania: uczeń sprawdził stan techniczny sprzętu  
i narzędzi 

 

Czynność 8. Ocena jakości rur, łączników i elementów 
wyposażenia 
Kryterium wykonania: uczeń ocenił jakość rur, kształtek, 
elementów wyposażenia, wadliwe wyeliminował 

 

Czynność 9. Zaopatrywanie się w środki ochrony osobistej 
Kryterium wykonania: uczeń wyposażył się w środki ochrony 
osobistej wymienione w kluczu punktowania 

 

Czynność 10. Wykonywanie pomiarów długości odcinków rur 

Wykonywanie 
zadania  

zachowaniem 
przepisów 
bhp  
i wymagań 
ergonomii 

Kryterium wykonania: uczeń wykonał obliczenia związane  
z określeniem długości montażowej z dokładnością 10% 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

 

Czynność 11. Trasowanie miejsca układania i mocowania 
podejścia pod kuchenkę 
Kryterium wykonania: uczeń zaznaczył przebieg instalacji na 
przegrodzie budowlanej i wyznaczył prawidłowo miejsca 
mocowania uchwytów 

 

Czynność 12. Mocowanie uchwytów do przegrody 
Kryterium wykonania: uczeń zamocował uchwyty do przegrody 
budowlanej prawidłowo posługując się wiertarką 

 

Czynność 13. Przycinanie i obróbka końcówek rur stalowych 
Kryterium wykonania: 
uczeń przyciął i obrobił odcinki rur 
stalowych – czynność wykonał prawidłowo 

 

Czynność 14. Sprawdzanie poprawności przygotowanych 
końcówek rur 
Kryterium wykonania: uczeń sprawdził jakość i poprawność 
przygotowanych końcówek rur 

 

Czynność 15. Dokonywanie wstępnego montażu fragmentu 
instalacji  
Kryterium wykonania: uczeń dokonał wstępnego montażu 
podejścia i ewentualne błędy skorygował 

 

Czynność 16. Mocowanie fragmentu instalacji do uchwytów 
mocujących 
Kryterium wykonania: uczeń zamocował odcinki rur 

 

w uchwytach mocujących 

 

Czynność 17. Łączenie w całość fragmentu instalacji 
Kryterium wykonania: uczeń połączył, po wcześniejszym 
uszczelnieniu, wszystkie odcinki z łącznikami i elementami 
wyposażenia zachowując prawidłową ich kolejność 

 

Czynność 18. Instalowanie głowicy węża elastycznego 

 

na przygotowanym podejściu 
Kryterium wykonania: uczeń zamocował  głowicę  węża 
elastycznego na przygotowanym podejściu 

 

Czynność 19. Wkręcanie kolana nyplowego w króciec 
przyłączeniowy kuchenki (po jego wcześniejszym uszczelnieniu) 
Kryterium wykonania: uczeń wkręcił w króciec przyłączeniowy 
kuchenki kolano nyplowe po jego wcześniejszym uszczelnieniu 

 

Czynność 20. Łączenie węża elastycznego z kuchenką 
Kryterium wykonania: uczeń połączył  wąż elastyczny 

 

z kolanem nyplowym zainstalowanym w kuchence 

 

Czynność 21. Sprawdzanie zgodności wykonania ćwiczenia  
z dokumentacją zadania 
Kryterium wykonania: 
uczeń sprawdził zgodność wykonania 
ćwiczenia z dokumentacją zadania 

 

Czynność 22. Zagospodarowywanie odpadów i 
niewykorzystanych materiałów 

Wykonywanie 
zadania  

zachowaniem 
przepisów 
bhp  
i wymagań 
ergonomii 

Kryterium wykonania: uczeń zagospodarował odpady 

 

i niewykorzystane materiały odłożył do składu 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

 

Czynność 23. Porządkowanie stanowiska pracy 
Kryterium wykonania: uczeń uporządkował stanowisko 

 

po wykonanym ćwiczeniu 

 

Czynność 24. Podpisywanie protokołu przyłączenia 
Kryterium wykonania: 
uczeń podpisał protokół przyłączenia 
kuchenki 

 

Czynność 25. Utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku pracy 

Wykonywanie 
zadania  

zachowaniem 
przepisów 
bhp  
i wymagań 
ergonomii 

Kryterium wykonania: uczeń utrzymywał  ład i porządek  
na miejscu pracy 

 

Czynność 26. Prezentacja wykonanego zadania 
Kryterium wykonania: uczeń wskazał trudności i ewentualne 
nieprawidłowości wykonanego ćwiczenia 

 

Czynność 27. Ocena wykonanego zadania 

Prezentowanie 
 i ocena 
wykonanego 
zadania 

Kryterium wykonania: uczeń ocenił jakość swojej pracy 

 

Łączna liczba punktów 

 

Uzyskana 
liczba 
punktów  
i ocena 

Uzyskana ocena szkolna 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania sprawdzianu. 
3.  Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: „próba pracy” oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście. 
5.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu „próba pracy”, 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom instrukcje wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas 

przeznaczony na wykonanie zadania. 

8.  Rozdaj uczniom zestawy różnych  łączników i odcinków rur stalowych, materiałów 

pomocniczych, narzędzi i sprzętu. 

9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania sprawdzianu 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

zakończeniu wykonania ćwiczenia. 

11.  Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testu. 
12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z dokumentacją zadania. 
3.  Test „próba pracy” oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności 

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość. 

4.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
5.  Dokonaj oceny stanu technicznego sprzętu, narzędzi i użytych materiałów. 
6.  Po dokonanym doborze odcinków rur i łączników – dokonaj wstępnego montażu 

fragmentu instalacji. 

7.  Oceń poprawność wykonanego fragmentu instalacji poprzez porównanie go 

 

z dokumentacją zadania. 

8.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
9.  Po zakończonym zadaniu uporządkuj stawisko pracy. 
10.  Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia. 
11.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

180 

minut. 

      

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

–  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
–  imadło, 
–  przymiar liniowy, 
–  ołówek, 
–  suwmiarka, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

–  punktak, 
–  poziomnica, 
–  złącze elastyczne DN 15, 
–  zestaw uchwytów do stali z kołkami rozporowymi, 
–  prowadnica korytkowa, 
–  piłka do metalu, 
–  gwintownica ręczna lub elektryczna, 
–  zestaw kluczy szwedzkich, 
–  kombinerki, 
–  zdzierak, 
–  szczotka do metalu, 
–  odcinki rury stalowej czarnej nieocynkowanej, 
–  złączki stalowe i elementy wyposażenia zgodnie z dokumentacją, 
–  materiały uszczelniające, 
–  wiertarka z kompletem wierteł, 
–  uchwyty mocujące do stali z kołkami, 
–  środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne, 
–  instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  protokół powykonawczy, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

7. LITERATURA 

 
1.  Barczyński P.: Instalacje gazowe z miedzi – projektowanie, wykonywanie, odbiór  

i eksploatacja. Centrum Szkolenia gazownictwa, Warszawa 1998 

2.  Bąkowski K.: Sieci i instalacje gazowe. WNiT, Warszwa 1996 
3.  Bąkowski K.: Sieci i instalacje gazowe. WNiT, Warszwa 2002 
4.  Górecki A.: Michalski K., Instalacje wodociągowe, ogrzewcze i gazowe z miedzi. 

Poradnik. Polskie Centrum Promocji Miedzi, Wrocław 2000 

5.  Informator techniczny. Termet S.A., Świebodzice wydanie pierwsze 
6.  Karpiński M.: Instalacje gazu. Podręcznik dla technikum. Warszawa 1996 
7.  Koczyk H.: Ogrzewnictwo praktyczne. Systherm Serwis, Poznań 2005 
8.  Krygier K., Cieślowski S.: Instalacje sanitarne cz. 2. Podręcznik dla szkoły zasadniczej  

i technikum, WSiP S.A., Warszawa 1998 

9.  Ogrzewacze pomieszczeń gazowe konwekcyjne. Techniczna Instrukcja Montażu  

i Regulacji, Mora Polska Sp. z o.o. 

10.  Rozporządzenie Min. Infrastruktury z dnia 07.04.2004 r. w sprawie warunków 

technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 6  
z 2004 r.) 

11.  Rubik M., Nowicki J.: Centralne ogrzewanie, wentylacja, ciepła i zimna woda oraz 

instalacje gazowe w budynkach jednorodzinnych. Poradnik. Ośrodek Informacji 
„Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 2000 

12.  Zajda R.: Instalacje i urządzenia gazowe. Centrum Szkolenia Gazownictwa PGNiG S.A., 

Warszawa 1999 

13.  Zajda R.: Instalacje gazowe. Warunki techniczne z komentarzami. COBO – PROFIL, 

Warszawa 2003