background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Henryk Stańczyk   

 

 

 
 
 
 
 
Montowanie elementów zbrojenia kadłuba  
721[02].Z1.05 
 
 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Wojciech Giemza 
mgr inż. Bożena Kuligowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Henryk Stańczyk 

 

 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  721[02].Z1.05 

Montowanie  elementów  zbrojenia  kadłuba,  zawartego  w  programie  nauczania  dla  zawodu 
monter kadłubów okrętowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

        

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Proces technologiczny wyposażania statku 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Elementy ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Montaż ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7. Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

       

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Montowanie  elementów  zbrojenia 

kadłuba”,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w szkole  kształcącej 
w zawodzie monter kadłubów okrętowych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci dwóch testów wielokrotnego wyboru, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Poradnik  zawiera  materiał  nauczania  składający  się  z  3  tematów,  są  to:  Proces 

technologiczny  wyposażania  statku,  Elementy  ślusarskiego  wyposażenia  kadłuba  statku, 
Montaż ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku. 

Treści zawarte w temacie „Proces technologiczny wyposażania statku” pomogą uczniowi 

zapoznać  się  z całym  procesem  technologicznym wyposażania  statku  i  etapami jego  realizacji 
w cyklu budowy. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Elementy  ślusarskiego  wyposażenia  kadłuba  statku”  pomogą 

uczniowi  zapoznać  się  z  rodzajami  wyposażenia,  ich  budową  i  rozmieszczeniem,  a  także 
praktycznym zastosowaniem na statkach.  

Treści  zawarte  w  temacie  „Montaż  ślusarskiego  wyposażenia  kadłuba  statku”  pomogą 

uczniom  zapoznać  się  z  technologią  montażu  tego  wyposażenia,  głównie  pod  kątem  prac 
wykonywanych przez monterów kadłubowych. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

dyskusji dydaktycznych, 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

pogadanki, 

 

ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem rysunków i instrukcji technologicznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami sprawdzającymi. 

W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono: 

 

plany testów w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

karty odpowiedzi, 

 

zestawy zadań testowych. 
Poniżej  przedstawiono  miejsce  tej  jednostki  modułowej  w  strukturze  całego  modułu: 

Technologia budowy kadłuba okrętowego. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

721[02].Z1 

Technologia budowy kadłuba okrętowego 

 

721[02].Z1.01 

Trasowanie blach i profili 

721[02].Z1.02 

Wykonywanie obróbki blach i profili 

721[02].Z1.03 

Wykonywanie prefabrykacji sekcji kadłuba 

721[02].Z1.04 

Montowanie kadłuba statku 

721[02].Z1.05 

Montowanie elementów 

zbrojenia kadłuba 

721[02].Z1.06 

Przygotowanie statku i 

pochylni do wodowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować terminologię z zakresu konstrukcji i technologii budowy kadłuba statku, 

 

posługiwać  się  normami,  dokumentacją  technologiczną,  rysunkami  konstrukcyjnymi  kadłuba 
okrętowego, 

 

wykonywać szkice prostych elementów okrętowych, 

 

identyfikować ogólne i lokalne linie oraz płaszczyzny bazowe kadłuba, 

 

posługiwać  się  podstawowym  sprzętem  pomiarowym  podczas  prefabrykacji  i  montażu 
okrętowych konstrukcji kadłubowych, 

 

posługiwać  się  urządzeniami,  przyrządami,  narzędziami  i  pomocniczym  oprzyrządowaniem 
monterskim, w tym narzędziami pneumatycznymi, magnetycznymi i hydraulicznymi, 

 

posługiwać się podstawowym sprzętem spawalniczym do cięcia i sczepiania, 

 

wykonywać obróbkę blach i profili, 

 

posługiwać  się  elementarnym  sprzętem  do  prostowania  cieplnego  i  oprzyrządowaniem 
pomocniczym, 

 

charakteryzować właściwości technologiczne podstawowych materiałów kadłubowych,  

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy, 

 

komunikować się z uczestnikami procesu pracy, 

 

przestrzegać  przepisów  kodeksu  pracy  dotyczących  praw  i obowiązków  pracownika 
i pracodawcy, 

 

przestrzegać przepisów prawa dotyczących wykonywanych zadań zawodowych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

      

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić etapy procesu technologicznego wyposażenia statku, 

− 

scharakteryzować elementy ślusarskiego wyposażenia kadłuba, 

− 

ustalić kolejność operacji montażu ślusarskiego wyposażenia kadłuba, 

− 

wykonać montaż zamocowania mechanizmów, 

− 

wykonać montaż gretingów, 

− 

wykonać montaż schodni, 

− 

wykonać montaż systemów rurociągowych, 

− 

posłużyć się dokumentacją montażu ślusarskiego wyposażenia kadłuba, 

− 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska podczas montowania elementów zbrojenia kadłuba statku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1              

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł:  

Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

Montowanie elementów zbrojenia kadłuba 721[02].Z1.05 

Temat:   Proces technologiczny wyposażania statku. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  wyposażenia  statków  oraz  etapów 

procesu technologicznego montażu tego wyposażania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić elementy należące do wyposażenia kadłuba statku, 

 

rozróżnić  etapy  procesu  technologicznego  wyposażania  statku  i  zakres  wykonywanych 
prac. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pogadanka. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:  3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  dokumentacja dotycząca wyposażenia statku, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura podana w poradniku. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

– 

sprawdzenie obecności, 

– 

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć, 

– 

przedstawienie przebiegu zajęć, 

– 

podanie kryteriów ocen. 

2.  Instruktaż bieżący: 

Praca z poradnikiem 
– 

nadzorowanie  pracy  uczniów  z  poradnikiem  (temat:  Proces  technologiczny 
wyposażania statku), 

– 

sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzające. 

 

Wykonanie ćwiczeń 1 do 2 z części 4.1.3. poradnika dla ucznia: 

– 

sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie analizy wg danych w ćwiczeniu, 

– 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

– 

sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania, 

– 

omówienie ćwiczeń, wskazanie na błędy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Instruktaż końcowy: 

– 

podsumowanie zajęć, 

– 

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia, 

– 

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów, 

– 

zwrócenie uwagi na błędy, 

– 

przeprowadzenie  pogadanki  na  temat procesu technologicznego  wyposażania  statku, 
ze szczególnym zwróceniem uwagi na etapy tego procesu, 

– 

ocena pracy uczniów. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprzez przeprowadzenie pogadanki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2        

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł:  

Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

Montowanie elementów zbrojenia kadłuba 

Temat:   Montaż gretingów i podłóg. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  gretingów  i  podłóg  w  siłowni  i  na 

pokładzie oraz montażu gretingów i podłóg.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozróżnić gretingi oraz podłogi w siłowni i na pokładzie, 

– 

wykonać montaż gretingów i podłóg w siłowni lub na pokładzie. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach montujących wyposażenie kadłuba. 

 
Czas:  16 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4,  

− 

przybory do pisania, 

− 

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska, 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

– 

sprawdzenie obecności, 

– 

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć, 

– 

przeprowadzenie mini wykładu na temat gretingów i podłóg w siłowni i na pokładzie 
oraz ich montażu,  

– 

przedstawienie przebiegu zajęć, 

– 

podanie kryteriów ocen, 

– 

nadzorowanie pracy uczniów wykonujących operacje montażowe. 

2.  Instruktaż bieżący: 

Wykonanie ćwiczenia 2 z części 4.3.3 poradnika dla ucznia: 
– 

sprawdzenie  czy  uczniowie  posiadają  ubranie  robocze  wymagane  przy  pracach 
wyposażeniowych na statku,  

– 

nadzór nad pracą poszczególnych zespołów uczniowskich, 

– 

prezentacja sprawozdań wykonanych przez poszczególnych uczniów, 

– 

pogadanka na temat montażu gretingów i podłóg. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

3.  Instruktaż końcowy: 

– 

podsumowanie zajęć, 

– 

omówienie przebiegu prac i sprawozdań wykonanych przez wszystkich uczniów, 

– 

zwrócenie uwagi na błędy, 

– 

ocena pracy i sprawozdań uczniów. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprzez ocenę prezentacji uczniowskich. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA

          

 

 

5.1.   Proces technologiczny wyposażania statku

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia  

 

 

 

 
Ćwiczenie 1 

Podaj przykłady wyposażenia maszynowego i pokładowego wypełniając poniższą tabelę.  

 

Wyposażenie 

Pokładowe 

Maszynowe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  notatek  i  literatury. 

Uczniowie  powinni  wykonać  notatki  które  następnie  wykorzystają  przy  identyfikacji 
elementów  składowych  wyposażenia  pokładowego  i  maszynowego.  W  drugiej  części 
uzupełniają  tabelę  zgodnie  z  poleceniem.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można  wykorzystać 
dyskusję oraz pogadankę na temat wyposażenia pokładowego i maszynowego statku. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat wyposażenia statku, 
2)  wykonać  wykaz  wyposażenia  i  dokonać  jego  podziału  na  wyposażenie  pokładowe 

i maszynowe, 

3)  uzupełnić kolumny tabeli zgodnie z poleceniem wydłużając ją wg potrzeb, 
4)  porównać swoje wyniki z tabelami kolegów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Określ  etapy  procesu  technologicznego  wyposażania  statku  i  rodzaj  prac  odpowiadający 

tym etapom, uzupełniając poniższą tabelę. 
 

 

ETAP ZBROJENIA LUB WYPOSAŻANIA 

 

 

RODZAJ PRAC 

Obróbka blach 

 

 

Montaż mebli po malowaniu pomieszczeń 

 

Montaż wentylacji 

 

Wyposażanie w inwentarz i części zamienne 

 

Montaż fundamentów i drabin 

 

Montaż łodzi ratunkowych 

 

Montaż silnika głównego 

 

Montaż uchwytów rurarskich i kablowych 

 

Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  samodzielnie.  Szczególną  uwagę  należy 

zwrócić na umiejętność kojarzenia etapu wyposażania statku z zakresem wykonywanych prac. 
Na  zakończenie  ćwiczenia  należy  skomentować  uzyskane  przez  uczniów  wyniki  i  popełniane 
błędy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  w  oparciu  poradnik  i  literaturę  uzupełniającą  przypomnieć  sobie  zasadnicze  etapy 

wyposażania statku, 

2)  wykonać wykazy prac wykonywanych w ramach poszczególnych etapów, 
3)  uzupełnić lewą i prawą kolumnę tabeli zgodnie z poleceniem, 
4)  porównać swoje wyniki z rozwiązaniami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 . 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Elementy ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku

 

  

5.2.1.   Ćwiczenia

   

 

Ćwiczenie 1 

Określ  technologiczną  kolejność  montażu  elementów,  podczas  prefabrykacji  fundamentu 

silnika głównego. 

 

Pozycja / Operacja 

Kolejność technologiczna 

1. Montaż węzłówek bocznych 

 

2. Spawanie węzłówek z płytą 

 

3. Montaż płyty w oprzyrządowaniu w pozycji odwróconej 

 

4. Montaż (sczepianie) poprzecznic fundamentowych 

 

5. Montaż (sczepianie) wzdłużników fundamentowych 

 

6. Spawanie poprzecznic do płyty 

 

7. Spawanie wzdłużników do płyty 

 

8. Spawanie usztywnień fundamentu między sobą 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  ma  na  celu  kształtowanie  u  uczniów  umiejętności  kojarzenia  technologicznej 

kolejności  wykonywania  operacji  związanych  z  prefabrykacją  fundamentów.  Zaleca  się 
umożliwienie uczniom skonsultowania swoich rozwiązań z rozwiązaniami kolegów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  poradniku  i  literaturze  oraz  przypomnieć  sobie  informacje  dotyczące 

prefabrykacji fundamentów silników głównych, 

2)  przeanalizować operacje związane z prefabrykacją fundamentów, 
3)  uzupełnić prawą kolumnę tabeli, wpisując numery operacji w kolejności technologicznej, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

wymiana doświadczeń w zespole. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 . 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2 

Określ  materiał,  sposób  montażu  oraz  dopuszczalne  obciążenie  robocze  gretingów 

i podłóg w siłowni statku. 

 

Materiał na: 

Sposób montażu 

DOR 

greting 

podłogę 

gretingu 

podłogi 

gretingu 

podłogi 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się  aby  ćwiczenie  było  wykonywane  w  zespołach  2-osobowych.  Pozwoli  to  na 

przeprowadzenie  dyskusji  dydaktycznej  i  porównanie  różnych  rodzajów  rozwiązań 
wykonanych  przez  grupy  uczniowskie.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  grupy  nie  powinny 
konsultować się między sobą. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  w  oparciu  o  poradnik  i  literaturę  uzupełniającą  przypomnieć  sobie  wiadomości  na  temat 

gretingów i podłóg, 

2)  uzupełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 . 

 

Ćwiczenie 3 

Określ  wymagane  parametry  i  materiał  urządzeń  komunikacyjnych,  wybierając  je 

z poniższych danych i wpisując do tabeli. 
 
Minimalna szerokość: 200, 400, 600 mm, 
Maksymalny kąt pochylenia: 45, 60, 90

°

Materiał stopni: greting, blacha ryflowana, pręt kwadratowy. 
 

Urządzenie 

komunikacyjne 

Minimalna  

szerokość 

Maksymalny kąt 

pochylenia 

Materiał  

na stopnie 

Schodnia 

 

 

 

Drabina 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  ma  na  celu  utrwalenie  wiadomości  na  temat  parametrów  urządzeń 

komunikacyjnych  statku.  Na  zakończenie  ćwiczenia zaleca się przeprowadzić pogadankę, aby 
sprawdzić zakres wiedzy jaką uczniowie przyswoili sobie podczas wykonywania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  w  oparciu  o  poradnik  i  literaturę  uzupełniającą  przypomnieć  sobie  wiadomości  na  temat 

urządzeń komunikacyjnych na statku, 

2)  uzupełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, 

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura z rozdziału 7 . 

 
Ćwiczenie 4 

Wybierz  z  poniższego  wykazu  i  wypisz  na  oddzielnej  liście  instalacje  rurociągów 

kadłubowych: 

− 

instalacja zęzowa, 

− 

instalacja chłodzenia silnika głównego, 

− 

instalacja oleju smarnego, 

− 

instalacja balastowa, 

− 

rurociągi wlewowe, odpowietrzające i pomiarowe, 

− 

instalacja pary i wody zasilającej kotły pomocnicze, 

− 

instalacje zaopatrzenia wodnego, 

− 

instalacje sanitarne (kanalizacyjne) i ściekowe, 

− 

instalacje gaśnicze (wodne, gazowe, pianowe) i wykrywcze, 

− 

instalacja zasilania silników paliwem, 

− 

instalacje ładunkowe zbiornikowców i ogrzewania zbiorników, 

− 

instalacje wentylacji i klimatyzacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie ma na celu utrwalenie wiadomości o instalacjach rurociągów kadłubowych. Na 

zakończenie ćwiczenia zaleca się przeprowadzić pogadankę, aby sprawdzić zakres wiedzy jaką 
uczniowie przyswoili sobie podczas wykonywania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  w  oparciu  o  poradnik  i  literaturę  uzupełniającą  przypomnieć  sobie  wiadomości  na  temat 

instalacji rurociągów kadłubowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

2)  sporządzić listę wybierając z wykazu instalacje rurociągów kadłubowych, 
3)  porównać swoją listę z wynikami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia.  
 
Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, 

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura z rozdziału 7 . 

 
Ćwiczenie 5 

Wypisz nazwy i cechy elementów instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. 
 

 a)   

 

 

 

 

 

 

 

 

b)    

 

 

 

 

 

 

 

c)  

 

 
 
 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  ma  na  celu  utrwalenie  wiadomości  o  elementach  składowych  instalacji 

wentylacyjnych  i  klimatyzacyjnych.  Na  zakończenie  ćwiczenia  zaleca  się  przeprowadzić 
pogadankę,  aby  sprawdzić  zakres  wiedzy  jaką  uczniowie  przyswoili  sobie  podczas 
wykonywania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w poradniku i literaturze oraz przypomnieć sobie informacje dotyczące budowy 

instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, 

2)  przeanalizować rysunki: a, b, i c oraz określić przeznaczenie pokazanych urządzeń, 
3)  wypisać nazwy urządzeń, system w którym występują oraz ich przeznaczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia.  
 
Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, 

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura z rozdziału 7 . 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.   Montaż ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku

 

 

5.3.1.   Ćwiczenia

   

 
Ćwiczenie 1 

W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj montaż wybranych zamocowań mechanizmów, 

np.  montaż  fundamentów  silnika  głównego  lub  mechanizmów  pomocniczych  siłowni, 
wykorzystując przy montażu dokumentację techniczną i stosując podczas pracy przepisy BHP, 
ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 
Wskazówki do realizacji 
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania 

(indywidualnie  lub  grupowo)  zależy  od  możliwości  ulokowania  uczniów  w  zespole 
pracowników stoczni. Rodzaj prac nie musi być zgodny z zaproponowanym, gdyż zależy to od 
aktualnie  wykonywanych  w  stoczni  operacji  montażowych.  W  każdym  jednak  przypadku 
należy zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację konstrukcyjno-
technologiczną  i  dotyczącą  wymagań  BHP,  p.poż  i  ochrony  środowiska.  Należy  też 
bezwzględnie  dopilnować,  aby  uczniowie  wzięli  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  i  stoczniowymi  instrukcjami  technologicznymi 

oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego 
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,  

2)  wziąć  wspólnie  z  pracownikami  stoczni  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 

i wykonywaniu operacji montażowych podczas prefabrykacji, na pochylni lub doku, 

3)  sporządzić  sprawozdanie  z  praktyki  zawierające:  wykaz  wykonywanych  operacji 

technologicznych,  wykaz  użytych  instrukcji  technologicznych  i  rysunków,  wykaz 
wymagań  BHP,  przeciwpożarowych  i  ochrony  środowiska  związanych  z  wykonywanym 
zakresem prac.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4,  

− 

przybory do pisania, 

− 

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 2 

W  trakcie  zajęć  na  terenie  stoczni  wykonaj  montaż  wybranych  gretingów  lub  podłóg, 

np. w  siłowni  statku  lub  na  pokładzie,  wykorzystując  przy montażu  dokumentację  techniczną 
i stosując podczas pracy przepisy BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 
Wskazówki do realizacji 
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania 

(indywidualnie  lub  grupowo)  zależy  od  możliwości  ulokowania  uczniów  w  zespole 
pracowników stoczni. Rodzaj prac nie musi być zgodny z zaproponowanym, gdyż zależy to od 
aktualnie  wykonywanych  w  stoczni  prac  wyposażeniowych.  W  każdym  jednak  przypadku 
należy zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację konstrukcyjno-
technologiczną  i  dotyczącą  wymagań  BHP,  p.poż  i  ochrony  środowiska.  Należy  też 
bezwzględnie  dopilnować,  aby  uczniowie  wzięli  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  i  stoczniowymi  instrukcjami  technologicznymi 

oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego 
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,  

2)  wziąć  wspólnie  z  pracownikami  stoczni  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 

i wykonywaniu operacji montażowych podczas prefabrykacji, na pochylni lub doku, 

3)  sporządzić  sprawozdanie  z  praktyki  zawierające:  wykaz  wykonywanych  operacji 

technologicznych,  wykaz  użytych  instrukcji  technologicznych  i  rysunków,  wykaz 
wymagań  BHP,  przeciwpożarowych  i  ochrony  środowiska  związanych  z  wykonywanym 
zakresem prac.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4,  

− 

przybory do pisania, 

− 

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska. 

 
Ćwiczenie 3 

W  trakcie  zajęć  na  terenie  stoczni  wykonaj  montaż  wybranych  schodni,  np.  w  siłowni 

statku  lub  na  pokładzie,  wykorzystując  przy  montażu  dokumentację  techniczną  i  stosując 
podczas pracy przepisy BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 

Wskazówki do realizacji 
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania 

(indywidualnie  lub  grupowo)  zależy  od  możliwości  ulokowania  uczniów  w  zespole 
pracowników  stoczni.  Rodzaj  prac  nie  musi  być  dokładnie  zgodny  z  zaproponowanym, gdyż 
zależy  to  od  aktualnie  wykonywanych  w  stoczni  prac  wyposażeniowych.  W  każdym  jednak 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

przypadku  należy  zadbać  o  to,  aby  uczniowie  mieli  do  dyspozycji  niezbędną  dokumentację 
konstrukcyjno-technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, p.poż i ochrony środowiska. Należy 
też  bezwzględnie  dopilnować,  aby  uczniowie  wzięli  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  i  stoczniowymi  instrukcjami  technologicznymi 

oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego 
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,  

2)  wziąć  wspólnie  z  pracownikami  stoczni  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 

i wykonywaniu operacji montażowych podczas prefabrykacji, na pochylni lub doku, 

3)  sporządzić  sprawozdanie  z  praktyki  zawierające:  wykaz  wykonywanych  operacji 

technologicznych,  wykaz  użytych  instrukcji  technologicznych  i  rysunków,  wykaz 
wymagań  BHP,  przeciwpożarowych  i  ochrony  środowiska  związanych  z  wykonywanym 
zakresem prac.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, przybory do pisania, 

− 

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska. 

 
Ćwiczenie 4 

W  trakcie  zajęć  na  terenie  stoczni  wykonaj  montaż  wybranych  elementów  zbrojenia 

kadłuba,  np.  montaż  kołnierzy  wzmacniających  do  montażu  armatury  dennej  lub  burtowej, 
wykorzystując przy montażu dokumentację techniczną i stosując podczas pracy przepisy BHP, 
ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 
Wskazówki do realizacji 
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania 

(indywidualnie  lub  grupowo)  zależy  od  możliwości  ulokowania  uczniów  w  zespole 
pracowników  stoczni.  Rodzaj  prac  nie  musi  być  dokładnie  zgodny  z  zaproponowanym,  gdyż 
zależy  to  od  aktualnie  wykonywanych  w  stoczni  prac  zbrojeniowych.  W  każdym  jednak 
przypadku  należy  zadbać  o  to,  aby  uczniowie  mieli  do  dyspozycji  niezbędną  dokumentację 
konstrukcyjno-technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, p.poż i ochrony środowiska. Należy 
też  bezwzględnie  dopilnować,  aby  uczniowie  wzięli  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  i  stoczniowymi  instrukcjami  technologicznymi 

oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego 
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,  

2)  wziąć  wspólnie  z  pracownikami  stoczni  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 

i wykonywaniu operacji montażowych podczas prefabrykacji, na pochylni lub doku, 

3)  sporządzić  sprawozdanie  z  praktyki  zawierające:  wykaz  wykonywanych  operacji 

technologicznych,  wykaz  użytych  instrukcji  technologicznych  i  rysunków,  wykaz 
wymagań  BHP,  przeciwpożarowych  i  ochrony  środowiska  związanych  z  wykonywanym 
zakresem prac.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4,  

− 

przybory do pisania, 

− 

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska. 

 
Ćwiczenie 5 

W  trakcie  zajęć  na  terenie  stoczni  wykonaj  montaż  wybranych  odcinków  instalacji 

rurociągów  kadłubowych,  np.  montaż  odcinków  rur  balastowych  w  sekcji  lub  odcinków 
instalacji  zęzowej,  wykorzystując  przy  montażu  dokumentację  techniczną  i  stosując  podczas 
pracy przepisy BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 
Wskazówki do realizacji 
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania 

(indywidualnie  lub  grupowo)  zależy  od  możliwości  ulokowania  uczniów  w  zespole 
pracowników  stoczni.  Rodzaj  prac  nie  musi  być  dokładnie  zgodny  z  zaproponowanym,  gdyż 
zależy  to  od  aktualnie  wykonywanych  w  stoczni  prac  wyposażeniowych.  W  każdym  jednak 
przypadku  należy  zadbać  o  to,  aby  uczniowie  mieli  do  dyspozycji  niezbędną  dokumentację 
konstrukcyjno-technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, p.poż i ochrony środowiska. Należy 
też  bezwzględnie  dopilnować,  aby  uczniowie  wzięli  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  i  stoczniowymi  instrukcjami  technologicznymi 

oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego 
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,  

2)  wziąć  wspólnie  z  pracownikami  stoczni  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 

i wykonywaniu operacji montażowych podczas prefabrykacji, na pochylni lub doku, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

3)  sporządzić  sprawozdanie  z  praktyki  zawierające:  wykaz  wykonywanych  operacji 

technologicznych,  wykaz  użytych  instrukcji  technologicznych  i  rysunków,  wykaz 
wymagań  BHP,  przeciwpożarowych  i  ochrony  środowiska  związanych  z  wykonywanym 
zakresem prac.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4,  

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne, 

− 

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska. 

 
Ćwiczenie 6 

W  trakcie  zajęć  na  terenie  stoczni  wykonaj  montaż  wybranych  elementów  ślusarskiego 

wyposażenia kadłuba statku, np. montaż znaków, anod cynkowych lub uchwytów na poszyciu 
zewnętrznym  kadłuba,  wykorzystując  przy  montażu  dokumentację  techniczną  i  stosując 
podczas pracy przepisy BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 
Wskazówki do realizacji 
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania 

(indywidualnie  lub  grupowo)  zależy  od  możliwości  ulokowania  uczniów  w  zespole 
pracowników  stoczni.  Rodzaj  prac  nie  musi  być  dokładnie  zgodny  z  zaproponowanym,  gdyż 
zależy  to  od  aktualnie  wykonywanych  w  stoczni  prac  wyposażeniowych.  W  każdym  jednak 
przypadku  należy  zadbać  o  to,  aby  uczniowie  mieli  do  dyspozycji  niezbędną  dokumentację 
konstrukcyjno-technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, p.poż i ochrony środowiska. Należy 
też  bezwzględnie  dopilnować,  aby  uczniowie  wzięli  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  i  stoczniowymi  instrukcjami  technologicznymi 

oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego 
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,  

2)  wziąć  wspólnie  z  pracownikami  stoczni  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 

i wykonywaniu operacji montażowych na pochylni lub doku, 

3)  sporządzić  sprawozdanie  z  praktyki  zawierające:  wykaz  wykonywanych  operacji 

technologicznych  z  określeniem  kolejności  wykonywania,  wykaz  użytych  instrukcji 
technologicznych  i  rysunków,  wykaz  wymagań  BHP,  przeciwpożarowych  i  ochrony 
środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4,  

− 

przybory do pisania, 

− 

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA    
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montowanie  elementów 
zbrojenia kadłuba” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 9, 11, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3. d, 4. a, 5. d, 6. b, 7. d, 8. a, 9. c, 10. b, 11. d, 
12. 
b, 13. a, 14. c, 15. c, 16. b, 17. b, 18. d, 19. d, 20. d. 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposób montażu fundamentu 

Określić zastosowanie fundamentu 

PP 

Rozróżnić elementy instalacji balastowej 

Rozróżnić wyposażenie pokładowe 

Rozróżnić elementy instalacji pożarowej 

Rozróżnić armaturę burtową 

Rozróżnić elementy zbrojeniowe 

Określić etap zbrojenia kadłuba 

Określić prace wyposażeniowe na pochylni 

PP 

10  Określić etap montażu kotła pomocniczego 

11  Rozróżnić dokumentację technologiczną 

PP 

12  Określić DOR podłogi na statku 

13  Określić kąt pochylenia schodni 

14  Rozróżnić głowice wentylacyjne 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

15  Określić usytuowanie schodni 

16 

Określić usytuowanie rurociągu 
pomiarowego 

17 

Określić obciążenie próbne uchwytów 
demontażowych 

18 

Określić usytuowanie znaków zanurzenia na 
kadłubie statku 

19 

Określić rodzaj rysunku z dokumentacji 
wyposażeniowej 

PP 

20 

Rozróżnić elementy na rysunku 
wyposażeniowym 

 

Przebieg testowania           

 
Instrukcja dla nauczyciela   

 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 
 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

5.  W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  na 

później i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Fundamenty na których będą montowane pompy poziome należy umieszczać w siłowni 

a)  równolegle do PS. 
b)  prostopadle do PS. 
c)  równolegle do grodzi. 
d)  w dowolny sposób, zależnie od miejsca które jest do dyspozycji. 

 
2.  Na pokazanym obok fundamencie 

można zamontować  
w siłowni 
a)  silnik pomocniczy. 
b)  chłodnicę płytową. 
c)  pompę pionową. 
d)  silnik główny.  

 
 
 
 
3.  Zespół oznaczonych krzyżykami prostokątów 

na schemacie systemu balastowego obok, to 
a)  regulatory poziomu balastów. 
b)  filtry wody balastowej. 
c)  osadniki systemu balastowego. 
d)  skrzynie zaworowe. 

 
 
 
 
4.  Do ślusarskiego wyposażenia kadłuba nie 

należą 

a)  wiatrochrony dziobowe. 
b)  przejścia grodziowe. 
c)  uchwyty demontażowe na poszyciu zewnętrznym. 
d)  osadniki instalacji zęzowej. 

 
5.  Hydranty stanowią wyposażenie instalacji pożarowej

 

a)  proszkowej. 
b)  CO

2

c)  parowej. 
d)  wodnej. 

 
6.  Rysunek obok przedstawia 

a)  zasuwy kingstonowe. 
b)  burtowe zawory wylewowe. 
c)  zawory bezpieczeństwa kotła. 
d)  zawory hydrantowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

7.  Elementami zbrojenia kadłuba są 

a)  zawory denne. 
b)  fundament silnika głównego.  
c)  odcinki rurociągów balastowych. 
d)  uchwyty odcinków rurociągów balastowych. 

 
8. Elementy zbrojenia kadłuba montuje się 

a)  już podczas prefabrykacji wstępnej. 
b)  dopiero podczas prefabrykacji sekcji. 
c)  dopiero podczas prefabrykacji bloków. 
d)  dopiero podczas montażu kadłuba na pochylni. 

 
9.  Do typowych prac wyposażeniowych na pochylni należy 

a)  przegląd rewizyjny urządzeń i mechanizmów.  
b)  wykonywanie prac izolacyjno-stolarskich. 
c)  montaż wentylacji. 
d)  wyposażanie statku w części zamienne. 

 

10.  Kotły pomocnicze montuje się w siłowni podczas wyposażania 

a)  na etapie prefabrykacji. 
b)  na pochylni. 
c)  po wodowaniu. 
d)  przed próbami morskimi statku. 

 

11. Zamieszczony obok rysunek przedstawia 

a)  technologię trasowania zapasu montażowego.  
b)  montaż fundamentu silnika głównego. 
c)  kolejność montażu elementów fundamentu. 
d)  kolejność spawania fundamentu. 

 
 
12. DOR podłogi poza siłownią główną wynosi 

a)  2 [kN/m

2

]. 

b)  3 [kN/m

2

]. 

c)  4 [kN/m

2

]. 

d)  5 [kN/m

2

]. 

 

13. Kąt pochylenia schodów głównych na statku, nie może przekraczać 

a)  45

°

b)  55

°

c)  60

°

d)  90

°

 

14.  Urządzenie na rysunku obok, to 

a)  głowica stosowana w klimatyzacji naturalnej. 
b)  głowica nawiewowa wentylacji naturalnej. 
c)  głowica wyciągowa wentylacji naturalnej. 
d)  głowica nawiewowa wentylacji sztucznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

15.  Schodnie należy montować tak, aby ich pierwszy górny stopień znajdował się 

a)  nieco powyżej poziomu pokładu. 
b)  nieco poniżej poziomu pokładu. 
c)  na poziomie pokładu. 
d)  w pozycji określonej na podstawie doświadczenia montera. 

16. Rurociąg pomiarowy (sondażowy) montuje się  

a)  w najwyższym punkcie zbiornika. 
b)  w najniższym punkcie zbiornika. 
c)  w środkowym punkcie zbiornika. 
d)  w miejscu najdogodniejszym do zamocowania. 

 

17. Obciążenie próbne uchwytów demontażowych na zewnętrznym poszyciu kadłuba wynosi 

a)  DOR.  
b)  1,25 DOR. 
c)  1,50 DOR. 
d)  1,75 DOR. 

 
18. Znak Plimsolla montuje się 

 

a)  na dziobie. 
b)  na rufie. 
c)  na śródokręciu na jednej z burt. 
d)  na śródokręciu na obu burtach. 

 

19. Rysunek obok przedstawia 

a)  montaż chłodnic na fundamencie. 
b)  montaż armatury burtowej. 
c)  zbrojenie skrzyni kingstonowej. 
d)  blok wyposażeniowy rurociągów. 

 
 
 

 

20. Poz. 3 na rysunku poniżej, to

 

a)  anoda cynkowa skrajna. 
b)  anoda cynkowa środkowa. 
c)  anoda cynkowa wzdłużna. 
d)  klin ochronny anod cynkowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 

 

Montowanie elementów zbrojenia kadłuba  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montowanie  elementów 
zbrojenia kadłuba” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 9, 11, 15, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  d,  3.  c,  4.  c, 5. c, 6. d, 7. b, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c, 
12. 
d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. b, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić zbrojenie kadłuba 

Rozróżnić etapy wyposażania statku 

Określić kolejność spawania fundamentu 

Rozróżnić zbrojenie i wyposażenie  

Określić etap montażu napędu głównego 

Określić etap wyposażania pomieszczeń 

Rozróżnić oprzyrządowanie do 
prefabrykacji 

Określić zastosowanie kingstonów 

Rozróżnić elementy zbrojenia kadłuba 

PP 

10  Rozróżnić elementy instalacji zęzowej 

11  Rozróżnić armaturę burtową 

PP 

12  Określić usytuowanie odpowietrzeń 

13  Określić kąt pochylenia schodni 

14  Rozróżnić głowice odpowietrzające 

15  Rozróżnić instalację ściekową 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

16 

Określić miejsce montażu rurociągu 
pomiarowego 

PP 

17 

Określić usytuowanie uchwytów do prac 
malarskich 

18  Określić etap montażu anod cynkowych 

19  Rozróżnić cyfry na poszyciu kadłuba 

PP 

20  Rozróżnić elementy wentylacji 

 

Przebieg testowania           

 
Instrukcja dla nauczyciela   

 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.  
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
5.  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza. 
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  na 

później i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

     

 

 
1.  Montaż przejść grodziowych jest 

a) wyposażaniem sekcji. 
b) wyposażaniem bloków. 
c) zbrojeniem kadłuba. 
d) wyposażaniem kadłuba. 

 

2.  Do zasadniczych etapów wyposażania statku nie należy 

a) zbrojenie i wyposażanie w fazie prefabrykacji. 
b) wyposażanie podczas montażu kadłuba na pochylni. 
c) wyposażanie kadłuba po wodowaniu. 
d) wyposażanie kadłuba po próbach morskich.  

 
3.  Podczas prefabrykacji fundamentu w pierwszej kolejności spawamy 

a) węzłówki do płyty. 
b) wzdłużniki do płyty. 
c) usztywnienia między sobą. 
d) poprzecznice do płyty. 

 
4.  Proces montażu schodni w siłowni statku nazywamy 

a) prefabrykacją. 
b) zbrojeniem. 
c) wyposażaniem. 
d) operacją technologiczną zbrojenia prefabrykacyjnego. 

 
5.  Silnik główny montujemy

 

a) podczas prefabrykacji sekcji. 
b) podczas prefabrykacji bloków na kadłubowni. 
c) na pochylni. 
d) po wodowaniu. 

 
6.  Wyposażenie pomieszczeń montujemy 

a) podczas prefabrykacji sekcji. 
b) podczas prefabrykacji bloków na kadłubowni. 
c) na pochylni. 
d) po wodowaniu. 

 
7.  Rysunek obok przedstawia 

a) fundament silnik głównego.  
b) stół do prefabrykacji fundamentów.  
c) montaż fundamentu na statku. 
d) kolejność operacji prefabrykacyjnych fundamentu. 

 
8.   Aby umożliwić pobór wody zaburtowej na statek montujemy 

a) zawory wylewowe. 
b) skrzynie kingstonowe. 
c) klapy sztormowe. 
d) zwrotną armaturę denną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9.  Rysunek obok przedstawia 

a) przejścia grodziowe.  
b) rurociągi uzbrojenia zbiorników. 
c) zakończenia rur odpowietrzających. 
d) zbrojenie zaworów wylewowych. 

 

10.  W tzw. osadniki wyposażamy instalację 

a) balastową. 
b) zęzową. 
c) wentylacyjną. 
d) przeciwpożarową wodną. 

 

11.  Zamieszczony obok rysunek nie przedstawia 

a) zaworu zwrotnego.  
b) klapy sztormowej. 
c) zasuwy kingstonowej. 
d) zaworu wylewowego na burcie. 

 
12.  W najwyższym punkcie zbiornika montujemy rurociąg 

 a) przelewowy. 
 b) sondażowy. 
 c) wlewowy. 
 d) odpowietrzający. 

 
13.  Kąt pochylenia schodni w siłowni statku, nie może przekraczać 

 a) 30

°

 b) 45

°

 c) 60

°

 d) 90

°

 
14.  Urządzenia na rysunku obok, to 

a) zakończenia odpowietrzeń zbiorników.  
b) głowice nawiewowe wentylacji naturalnej.  
c) głowice wyciągowe wentylacji naturalnej. 
d) zakończenia rur sondażowych i wlewowych. 
 

15.  Spigaty montujemy jako wyposażenie kadłuba w instalacji 

a) zaopatrzenia wodnego. 
b) balastowej. 
c) ścieków pokładowych. 
d) zęzowej. 
 

16.  Rurociąg pomiarowy (sondażowy) montuje się 

a) w najwyższym punkcie zbiornika. 
b) w najniższym punkcie zbiornika. 
c) w środkowym punkcie zbiornika. 
d) w miejscu najdogodniejszym do zamocowania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

17.  Uchwyty do prac malarskich na dziobie i rufie rozmieszczamy 

a) co 2 odstępy wręgowe.  
b) co 3 odstępy wręgowe. 
c) co 4 odstępy wręgowe. 
d) co 5 odstępów wręgowych. 

 
18.  Anody cynkowe montujemy podczas 

 

a) obróbki blach i profili. 
b) prefabrykacji sekcji. 
c) na pochylni lub doku. 
d) wyposażania po wodowaniu. 

  
19.  Zanurzenie statku w stopach mierzone w płaszczyźnie symetrii, oznaczamy 

a) cyframi rzymskimi na dziobie i rufie. 
b) cyframi rzymskimi na śródokręciu. 
c) cyframi arabskimi na dziobie i rufie. 
d) cyframi arabskimi na śródokręciu. 

 
 
 

20.  Głowica wyciągowa wentylacji naturalnej, to

 

a) urządzenie przedstawione na rysunku a. 
b) urządzenie przedstawione na rysunku b. 
c) urządzenie przedstawione na rysunku c. 
d) urządzenie nie przedstawione na poniższych rysunkach. 

 

 
 

 a)   

 

 

 

 

 

 

 

b)    

 

 

 

 

 

 

c)  

 
 
 
 
 
 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Montowanie elementów zbrojenia kadłuba  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA

        

  

 

1.  Doerffer J.: Technologia wyposażania statków. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1975 
2.  Doerffer  J.:  Technologia  budowy  kadłubów  okrętowych.  Wydawnictwo  Morskie, 

Gdańsk 1967 

3.  Domański  Z,  Danielewicz  J.:  Rysunek  techniczny  maszynowy i okrętowy.  Wydawnictwo 

Morskie, Gdańsk 1982 

4.  Michalski R.: Siłownie okrętowe. Wydawnictwo Uczelniane PS, Szczecin 1987 
5.  Misiur L.: Spawanie gazowe i elektryczne. WSi P, Warszawa 1991 
6.  Orszulok  W,  Wiewiórski  S.:  Wyposażenie  pokładowe statku handlowego. Wydawnictwo 

Morskie, Gdańsk 1982 

7.  Palasik L.: Monter kadłubowy. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969 
8.  Perepeczko  A.:  Okrętowe  pompy,  sprężarki  i  wentylatory.  Wydawnictwo  Morskie, 

Gdańsk 1976 

9.  Szarejko J, Roguski R.: Zarys Budowy Okrętu. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974 
10.  Szarejko J.: Poradnik ślusarza okrętowego. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1977 
11.  Śledziewski E, Augustyn J.: Konstrukcje spawane. WSiP, Warszawa 1992 
12.  Wewiórski S.: Wyposażenie kadłuba okrętowego. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1971 
13.  Przepisy  Budowy  i  Klasyfikacji  Statków  Morskich  Polskiego  Rejestru  Statków, 

Gdańsk 2007 

14.  Zasoby Internetu: www.teknotherm.pl. 
15.  Międzynarodowa  konwencja  o  zapobieganiu  zanieczyszczaniu  morza  przez  statki, 

sporządzona w Londynie 2 listopada 1973 wraz z Protokołem uzupełniającym podpisanym 
w Londynie 17 lutego 1978 – MARPOL 1973/78 (Dz. U. z 1987r, Nr 17, poz.101) 

16.  Międzynarodowa konwencja o bezpieczeństwie życia na morzu, sporządzona w Londynie 

1  listopada  1974  (Dz.  U.  z  1984  r.,  Nr  61,  poz.318  i  319)  wraz  z  Protokołem 
uzupełniającym  sporządzonym  w  Londynie  17  lutego  1978  –  SOLAS  1974/78  (Dz.  U. 
z 1984 Nr 61, poz. 320 i 321 oraz z 1986r Nr 35,poz.177) 

17.  Międzynarodowa  konwencja  o liniach ładunkowych, sporządzona w Londynie 5 kwietnia 

1966 r. (Dz. U. z 1969, Nr 33, poz. 282) 

18.  Międzynarodowa  konwencja  o  zapobieganiu  zderzeniom  na  morzu,  sporządzona 

w Londynie 20 październik a 1972 – COLREG 1972 (Dz. U. z 1977 r., Nr 15, poz.61 i 62 
oraz z 1984 r. Nr 23, poz. 106) 

19.  Ustawa  o  bezpieczeństwie  morskim  z  9  listopada  2000  r.  (Dz.  U.  z  2000  r.,  Nr  109, 

poz.1156) 

20.  Ustawa  o  zapobieganiu  zanieczyszczaniu  morza  przez  statki  z  16  marca  1995 r.  (Dz.  U. 

z 1995, Nr 47, poz. 243).