background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Jan Sarniak 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
Montowanie kadłuba statku 721[02].Z1.04 
 

 

 

 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Bożena Kuligowska 
mgr inż. Krzysztof Wejkowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Jan Sarniak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  721[02].Z1.04 
„Montowanie  kadłuba  statku”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
monter kadłubów okrętowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Organizacja montażu kadłuba 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Proces technologiczny montażu kadłuba 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3. Technologia spawania kadłuba 

21 

5.3.1. Ćwiczenia 

21 

5.4. Transport sekcji i próby kadłubowe 

26 

5.4.1. Ćwiczenia 

26 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7.  Literatura 

42 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Montowanie  kadłuba  statku”,  który 

będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter 
kadłubów okrętowych 721[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci 2 testów wielokrotnego wyboru,  

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Poradnik  zawiera  materiał  nauczania  składający  się  z  4  tematów,  są  to:  Organizacja 

montażu  kadłuba,  Proces  technologiczny  montażu  kadłuba,  Technologia  spawania  kadłuba, 
Transport sekcji i próby kadłubowe. 

Treści zawarte w temacie „Organizacja montażu kadłuba” pomogą uczniowi zapoznać się 

z  problematyką  montażu  kadłuba,  urządzeniami,  sprzętem  i  narzędziami.  Ponadto  w  tym 
temacie  uczeń  zostanie  zapoznany  z  harmonogramem  prac  przygotowawczych  do  montażu 
kadłuba,  zakresem  prac  związanych  z  przygotowaniem  pochylni  a  także  pozna  podpory  do 
budowy kadłuba i wyposażenie pochylni. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Proces  technologiczny  montażu  kadłuba”  pomogą  uczniowi 

zapoznać  się  planem  montażu  kadłuba,  metodami  spawania,  instrukcją  transportu  i  obracania 
sekcji. 

Treści zawarte w temacie „Technologia spawania kadłuba” pomogą uczniowi zapoznać się 

z  metodami  spawania  stosowanymi  w  technologii  kadłubowej  a  także  dokumentacja 
spawalniczą. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Transport  sekcji  i  próby  kadłubowe”  pomogą  uczniowi 

zapoznać się z metodami transportu i dokumentacją transportową stosowaną w stoczni. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

inscenizacji, 

 

dyskusji dydaktycznych, 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

pogadanki, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami. 

W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono: 

 

plany testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

karty odpowiedzi, 

 

zestawy zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

721[02].Z1 

Technologia budowy kadłuba 

okrętowego 

 

721[02].Z1.02 

Wykonywanie obróbki blach 

i profili 

721[02].Z1.03 

Wykonywanie prefabrykacji sekcji 

kadłuba 

721[02].Z1.04 

Montowanie kadłuba statku 

721[02].Z1.05 

Montowanie elementów 

zbrojenia kadłuba 

721[02].Z1.06 

Przygotowanie statku i pochylni 

do wodowania 

721[02].Z1.01 

Trasowanie blach i profili 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć. 

 

stosować terminologię z zakresu konstrukcji i technologii kadłuba statku, 

 

posługiwać  się normami, dokumentacją technologiczną, rysunkami kadłubów okrętowych 
oraz planami montażu, 

 

wykonywać szkice prostych elementów okrętowych, 

 

identyfikować  ogólne  i  lokalne  linie,  płaszczyzny  bazowe  kadłuba  oraz  określać  ich 
przeznaczenie, 

 

trasować niezłożone płyty poszycia, 

 

posługiwać  się  szablonami  orz  szkicami  montażowymi  do  trasowania  przestrzennych 
podzespołów konstrukcyjnych kadłuba, 

 

posługiwać  się  podstawowym  sprzętem  pomiarowym  podczas  prefabrykacji  i  montażu 
okrętowych konstrukcji kadłubowych, 

 

posługiwać 

się 

urządzeniami, 

przyrządami, 

narzędziami 

pomocniczym 

oprzyrządowaniem  monterskim,  w  tym  narzędziami  pneumatycznymi,  magnetycznymi 
i hydraulicznymi, 

 

posługiwać się podstawowym sprzętem spawalniczym do cięcia i szczepania; 

 

określać przyczyny nadmiernych odkształceń technologicznych wykonywanej konstrukcji, 

 

posługiwać  się  elementarnym  sprzętem  do  prostowania  cieplnego  i  oprzyrządowaniem 
pomocniczym, 

 

charakteryzować  właściwości  technologiczne  podstawowych  materiałów  kadłubowych; 
dobierać  urządzenia,  narzędzia  i  sprzęt  pomocniczy  oraz  materiały  do  operacji 
technologicznych montażu kadłuba,  

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy, 

 

komunikować się z uczestnikami procesu pracy, 

 

przestrzegać  przepisów  kodeksu  pracy  dotyczących  praw  i  obowiązków  pracownika 
i pracodawcy, 

 

przestrzegać przepisów prawa dotyczących wykonywanych zadań zawodowych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć. 

 

ustalić kolejność operacji w procesie montażu kadłuba statku, 

 

określić warunki stosowania narzędzi podczas montażu konstrukcji kadłuba statku, 

 

ułożyć spoiny montażowe i spoiny krótkie, 

 

scharakteryzować metody badania i ujawniania wad technologicznych, 

 

zlikwidować pod nadzorem wady technologiczne,  

 

określić zakres odbioru oraz zasady wykonywania prób kadłubowych,  

 

określić metody transportu sekcji kadłuba okrętu, 

 

rozróżnić urządzenia transportowe stosowane w stoczni, 

 

posłużyć się dokumentacją technologiczną, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł:  

Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1  

Jednostka modułowa:  

 Montowanie kadłuba statku 721[02].Z1.04 

Temat: Technologia kadłuba. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  prac  spawalniczych  przy  montażu 

kadłuba na pochylni. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się instrukcjami spawalniczymi, 

 

dobierać sprzęt i materiały spawalnicze, 

 

dobierać środki indywidualnej ochrony przy wykonywaniu prac spawalniczych, 

 

posługiwać się sprzętem spawalniczym, 

 

wykonywać proste prace spawalnicze pod nadzorem i przy stosowaniu przepisów BHP. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwuosobowych. 

 

Czas:  4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne, 

− 

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska. 

− 

materiały konstrukcyjne sekcji nadbudówki, 

− 

urządzenia, sprzęt i materiały spawalnicze, 

− 

narzędzia prefabrykacyjne, 

− 

poradnik BHP, 

− 

papier formatu A4, 

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

− 

sprawdzenie obecności, 

− 

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć, 

− 

przedstawienie przebiegu zajęć, 

− 

podanie kryteriów ocen. 

2.  Instruktaż bieżący: 

Praca z poradnikiem 

− 

nadzorowanie  pracy  uczniów  z  poradnikiem  (temat:  Wykonywanie  prac 
spawalniczych przy montażu kadłuba), 

− 

sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzające. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Wykonanie ćwiczenia 4 z części 4.3.3. poradnika dla ucznia: 

− 

sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu, 

− 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

− 

sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania, 

− 

omówienie wykonanych prac, wskazanie na błędy. 

3.  Instruktaż końcowy: 

− 

podsumowanie zajęć, 

− 

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia, 

− 

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów, 

− 

zwrócenie uwagi na błędy, 

− 

przeprowadzenie pogadanki na temat prac spawalniczych przy montażu kadłuba, 

− 

ocena pracy uczniów, 

− 

poradnika dla ucznia. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprzez przeprowadzenie pogadanki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł:  

Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1  

Jednostka modułowa:  

 Montowanie kadłuba statku 721[02].Z1.04 

Temat: Transport sekcji kadłuba. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  operacji  transportu  sekcji  w  procesie 

montażu kadłuba na pochylni. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się stoczniową instrukcją transportu i obracania sekcji kadłuba, 

 

dobierać osprzęt transportowy, 

 

dobierać środki BHP do przeprowadzenia operacji transportowych przy montażu kadłuba 
na pochylni, 

 

stosować przepisy BHP podczas operacji transportowych przy montażu kadłuba. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

pogadanka. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwuosobowych. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

instrukcje transportu i obracania sekcji kadłuba, 

– 

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska, 

– 

suwnica bramowa pochylni, 

– 

osprzęt transportowy, 

– 

środki ochrony indywidualnej, 

– 

poradnik BHP, 

– 

papier formatu A4,  

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

− 

sprawdzenie obecności, 

− 

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć, 

− 

przedstawienie przebiegu zajęć, 

− 

podanie kryteriów ocen. 

2.  Instruktaż bieżący: 

Praca z poradnikiem 

− 

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Transport sekcji kadłuba), 

− 

sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzające. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Wykonanie ćwiczenia 2 z części 4.4.3. poradnika dla ucznia: 

− 

sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu, 

− 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

− 

sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania, 

− 

omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy. 

3.  Instruktaż końcowy: 

− 

podsumowanie zajęć, 

− 

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia, 

− 

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów, 

− 

zwrócenie uwagi na błędy, 

− 

przeprowadzenie pogadanki na temat transportu sekcji w procesie montażu kadłuba, 

− 

ocena pracy uczniów, 

− 

poradnika dla ucznia. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprzez przeprowadzenie pogadanki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Organizacja montażu kadłuba

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie  

Korzystając  z  literatury  technicznej  wyszczególnionej  w  poradniku,  (L.  Palasik:  Monter 

kadłubowy),  uzupełnij  tabelę  wpisując  kolejno  operacje  wytyczenia  linii  świetnej, 
oprzyrządowanie,  narzędzia  i  urządzenia  pomiarowe.  Ilość  pozycji  w  tabeli  dostosuj  do 
potrzeb. 

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  analizują  poszczególne  operacje  wyznaczania  linii  świetlnej 
i prowadzą  notatki.  W  drugiej  części  uzupełniają  tabelę  podając  oprzyrządowanie,  narzędzia 
i urządzenia  pomiarowe.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można  wykorzystać  dyskusję  oraz 
pogadankę. 

 

Lp.  Opis operacji traserskiej 

Oprzyrządowanie, 

narzędzia 

i urządzenia pomiarowe 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować procedurę wyznaczania linii świetlnej poz. 1 literatury, 
2)  wpisać  w  tabelę  opisy  operacji  traserskich  oraz  podać  oprzyrządowanie,  narzędzia 

i urządzenia  pomiarowe  do  wykonania  poszczególnych  operacji  wyznaczania  linii 

świetlnej, 

3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korzystając  z  literatury  technicznej  wyszczególnionej  w  poradniku,  (L.  Palasik:  Monter 

kadłubowy),  uzupełnij  poniższą  tabelę  wpisując  kolejno  operacje  wyznaczania  płaszczyzny 
podstawowej. Ilość pozycji w tabeli dostosuj do potrzeb. 

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  analizują  poszczególne  operacje  wyznaczania  płaszczyzny 
podstawowej.  W  drugiej  części  uzupełniają  tabelę  podając  oprzyrządowanie,  narzędzia 
i urządzenia  pomiarowe.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można  wykorzystać  dyskusję  oraz 
pogadankę. 
 

Lp.  Opis operacji traserskiej 

Oprzyrządowanie 

narzędzia 

i urządzenia pomiarowe 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować procedurę wyznaczania płaszczyzny podstawowej, 
2)  wpisać  do  tabeli  opisy  operacji  traserskich  oraz  podać  oprzyrządowanie,  narzędzia 

i urządzenia  pomiarowe  do  wykonania poszczególnych operacji wyznaczania płaszczyzny 
podstawowej, 

3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 3 

Przy wykorzystaniu planu ustawienia statku do montażu, który otrzymasz od nauczyciela, 

uzupełnij  poniższą  tabelę  wpisując  rodzaj  podpory,  oznaczenie,  ilość  sztuk  oraz  miejsce 
montażu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  analizują  plan  ustawienia  statku  do  montażu.  W drugiej  części 
uzupełniają  tabelę  podając  oprzyrządowanie,  narzędzia  i  urządzenia  pomiarowe.  Przy 
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 
 

 

 

Lp

 
Rodzaj podpory 
 

Oznaczenie 

Ilość sztuk 

Wymiary  wskazujące  położenie 
względem miejsc bazowych 
[mm] 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować plan ustawienia statku do montażu, 
2)  wpisać do tabeli dane charakterystyczne podpór zgodnie z poleceniem w tabeli, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plan ustawienia statku do montażu, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Korzystając  z  literatury  technicznej wyszczególnionej  w poradniku  (Szarejko  J.,  Roguski 

R.: Zarys budowy okrętu), uzupełnij poniższą tabelę zgodnie z poleceniem. 

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  analizują  rozwiązania  konstrukcyjne  podpór.  W  drugiej  części 
uzupełniają  tabelę  podając  nazwy  elementów  konstrukcyjnych  i  ilość  sztuk.  Przy 
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Podpora w rozwiązaniu skrzynki z piaskiem 
Lp.  Nazwa elementu podpory 

Ilość sztuk 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób montażu i demontażu 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rozwiązania konstrukcyjne podpór, 
2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5 

Korzystając  z  literatury  technicznej  wyszczególnionej  w  poradniku,  (L.  Palasik:  Monter 

kadłubowy), uzupełnij poniższą tabelę.  

 

 

 

 

Podpora w postaci bloku patentowego 
Lp.  Nazwa elementu 

Ilość sztuk 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób montażu i demontażu 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  analizują  budowę  bloku  patentowego.  W  drugiej  części 
uzupełniają  tabelę  podając  nazwy  elementów  konstrukcyjnych  i  ilość  sztuk.  Przy 
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować opis bloku patentowego na podstawie literatury, 
2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2  Proces technologiczny montażu kadłuba   

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij  tabelę  podając  wady  i  zalety  oraz  cechy  charakterystyczne  piętrowej  metody 

montażu kadłuba. 
 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  analizują  piętrową  metodę  montażu  kadłuba.  W  drugiej  części 
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można 
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 

 

Metoda piętrowa 
Lp.  Zalety 

Wady 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cechy charakterystyczne: 
 
 
 
 
 
 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować piętrową metodę montażu kadłuba przy wykorzystaniu literatury, 
2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika, poz. 1, 2, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę podając wady i zalety oraz cechy charakterystyczne piramidalnej metody 

montażu kadłuba. 
 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej części uczniowie analizują piramidalną metodę montażu kadłuba. W drugiej części 
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można 
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 
 

Metoda piramidalna 
Lp.  Zalety 

Wady 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cechy charakterystyczne: 
 
 
 
 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować piramidalną metodę montażu kadłuba na podstawie literatury technicznej, 
2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika, poz. 1, 2, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Uzupełnij  tabelę  podając  wady  i  zalety  oraz  cechy  charakterystyczne  wyspowej  metody 

montażu kadłuba. 

 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  analizują  wyspową  metodę montażu kadłuba. W drugiej części 
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można 
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Metoda wyspowa 
Lp.  Zalety 

Wady 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cechy charakterystyczne: 
 
 
 
 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wyspową metodę montażu kadłuba, literatura rozdz. 6 poradnika, 
2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika, poz. 1, 2, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Uzupełnij  tabelę  podając  wady  i  zalety  oraz  cechy  charakterystyczne  blokowej  metody 

montażu kadłuba. 
 

 

Metoda blokowa 
Lp.  Zalety 

Wady 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cechy charakterystyczne: 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  analizują  blokową  metodę  montażu  kadłuba.  W  drugiej  części 
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można 
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować blokową metodę montażu kadłuba rozdz. 6 poradnika, poz. 1, 2 literatury, 
2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika, poz. 1, 2, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 5 

Na  podstawie  planu  montażu  kadłuba,  który  otrzymasz  od  nauczyciela  uzupełnij  tabelę 

podając brakujące dane. 

 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej. 

W pierwszej  części  uczniowie  analizują  plan  montażu  kadłuba.  W  drugiej  części  uzupełniają 
tabelę  podając  dane  dotyczące  kolejności montażu  sekcji dla pierwszej grupy obróbczej. Przy 
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 
 

Kolejność montażu sekcji kadłuba z pierwszej grupy obróbczej 
Oznaczenie 
sekcji kadłuba 

Nazwa sekcji 

Kolejność montażu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować plan montażu kadłuba, 
2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plan montażu kadłuba, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 

5.3.  Technologia spawania kadłuba 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij  tabelę  parametrów  spawania  nadbudówki  podczas  montażu  kadłuba  na 

pochylni.  Do  wykonania  ćwiczenia  wykorzystaj  plan  spawania  kadłuba  na  montażu  oraz 
katalogi  kart  technologii  spawania,  które  otrzymasz  od  nauczyciela.  Tabela  w  miarę  potrzeb 
może być powiększana o dalsze pozycje. 

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej. 

W pierwszej części uczniowie analizują plan spawania kadłuba i odpowiednie karty technologii 
spawania  oraz  prowadzą  notatki.  W  drugiej  części uzupełniają  tabelę podając dane zgodnie  z 
poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 
 

 
Parametry spawania sekcji nadbudówki podczas montażu na pochylni 
 

Lp. 

Numer 

karty 

technologii spawania 

Nazwa 

parametru 

spawania 

Wartość  

Jednostka  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować plan spawania kadłuba oraz odpowiednie karty technologii spawania, 
2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plan montażu kadłuba, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij  tabelę  wykazu  urządzeń,  sprzętu  i  materiałów  do spawania  bloków  burtowych 

podczas  montażu  kadłuba  na  pochylni.  Do  wykonania  ćwiczenia  wykorzystaj  plan  spawania 
kadłuba  na  montażu oraz katalogi kart technologii spawania, które otrzymasz od nauczyciela. 
Tabela w miarę potrzeb może być powiększana o dalsze pozycje. 

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej 

oraz  literatury  technicznej.  W pierwszej  części  uczniowie  analizują  plan  spawania  kadłuba  i 
odpowiednie  karty  technologii  spawania oraz  prowadzą notatki.  W drugiej  części  uzupełniają 
tabelę  podając  dane  zgodnie  z  poleceniem.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można  wykorzystać 
dyskusję oraz pogadankę. 

 

 
Wykaz urządzeń, sprzętu i materiałów do spawania bloków burtowych podczas montażu na 
pochylni 
 
Lp.  Nazwa urządzenia, sprzętu i materiału spawalniczego 

Ilość  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować plan spawania kadłuba na montażu (schemat spawania kadłuba),  
2)  przeanalizować odpowiednie karty technologii spawania, 
3)  wypełnić tabelę zgodnie poleceniem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plan spawania kadłuba na montażu, 

 

katalogi kart technologii spawania, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij  wykaz  środków  ochrony  osobistej  do  wykonania  prac  spawalniczych  przy 

montażu  kadłuba  na  pochylni.  Tabela  w  miarę  potrzeb  może  być  powiększana  o  dalsze 
pozycje. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  oraz 

poradników  technicznych.  W pierwszej  części  uczniowie  analizują  zagrożenia  przy 
wykonywaniu  prac  spawalniczych  na  pochylni  oraz  prowadzą  notatki.  W  drugiej  części 
uzupełniają  tabelę  podając  dane  zgodnie  z  poleceniem.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można 
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 
 

 
Wykaz środków ochrony osobistej przy montażu kadłuba na pochylni 
 

Lp. 

 
Nazwa środka ochrony  
 

Ilość 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować zagrożenia przy spawaniu kadłuba na pochylni,  
2)  wypełnić tabelę zgodnie poleceniem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik BHP, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  prace  spawalnicze  przy  montażu  pokładu,  wykorzystując  dokumentację 

montażową  kadłuba,  instrukcje  technologiczne  i  stosując  podczas  pracy  przepisy  BHP 
i ochrony środowiska. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się  aby  to  ćwiczenie  było  wykonane  na  terenie  stoczni.  Szczególną uwagę  należy 

zwrócić  na  przestrzeganie  przez  uczniów  przepisów  BHP  podczas  wykonywania  prac 
spawalniczych na pochylni. W pierwszej części uczniowie analizują dokumentację montażową i 
zapoznają się z przepisami BHP. W drugiej części wykonują prace spawalnicze pod nadzorem 
pracowników  stoczni.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można  wykorzystać  dyskusję  oraz 
pogadankę. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z planem spawania kadłuba przy montażu,  
2)  zapoznać się ze stoczniowymi instrukcjami technologicznymi, 
3)  zapoznać  się  z  wymaganiami  przepisów  BHP  i  ochrony  środowiska  dla  danego  rodzaju 

prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,  

4)  wziąć  wspólnie  z  pracownikami  stoczni  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 

i wykonywaniu prac spawalniczych podczas montażu pokładu, 

5)  sporządzić  sprawozdanie  z  praktyki  zawierające:  wykaz  wykonywanych  operacji 

technologicznych, wykaz narzędzi, wykaz użytych instrukcji technologicznych, rysunków, 
wykaz wymagań BHP i ochrony środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne, 

 

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska. 

 

materiały konstrukcyjne sekcji nadbudówki, 

 

urządzenia, sprzęt i materiały spawalnicze, 

 

narzędzia prefabrykacyjne, 

 

poradnik BHP, 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5 

Uzupełnij  tabelę  podając  rodzaj  wad  technologicznych,  powstałych  podczas  montażu 

kadłuba.  sposób  ujawniania  i  metodę  usuwania.  Do  wykonania  ćwiczenia  wykorzystaj 
stoczniowe  instrukcje  technologiczne,  które  otrzymasz  od  nauczyciela  oraz  literaturę 
techniczną  podaną  w  poradniku.  Tabela  w  miarę  potrzeby  może  być  powiększana  o  dalsze 
pozycje. 

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  i  poradników 

technicznych  oraz  instrukcji  stoczniowych.  W pierwszej  części  uczniowie analizują  przyczyny 
powstawania  wad  technologicznych  i  metody  ich  usuwania oraz prowadzą notatki. W drugiej 
części uzupełniają tabelę podając dane zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można 
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

 
Wady technologiczne kadłuba 
 

Lp.  Rodzaj wady 

Sposób ujawniania 

Metoda usuwania, 
sprzęt i narzędzia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować  stoczniowe  instrukcje  technologiczne  dotyczące  usuwania  wad 

technologicznych kadłuba,  

2)  przeanalizować odpowiednią literaturę techniczną, 
3)  wypełnić tabelę zgodnie poleceniem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stoczniowe instrukcje technologiczne, 

 

literatura techniczna podana w poradniku, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.4.  Transport sekcji i próby kadłubowe 

 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypełnij  tabelę  podając  rodzaje  urządzeń  do  przeprowadzenia  operacji  transportowych. 

Do  wykonania  ćwiczenia  wykorzystaj  instrukcję  transportu  i  obracania  sekcji  kadłuba,  którą 
otrzymasz od nauczyciela.  

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  instrukcji  stoczniowych. 

W pierwszej  części  uczniowie  analizują  rodzaje  uchwytów  transportowych  na  podstawie 
instrukcji  transportu  i obracania  sekcji.  W  drugiej  części  uzupełniają  tabelę  zgodnie 
z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 
 

 
Rodzaj operacji transportowej 
 

 
Rodzaj stosowanych urządzeń transportowych 

 
 
 
Transport arkusza blachy 
 
 
 

 

 
 
Transport sekcji dna 
ze  stanowiska  prefabrykacji  na 
pochylnię 
 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować instrukcję transportu i obracania sekcji kadłuba, 
2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja transportu i obracania sekcji kadłuba, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Ćwiczenie 2 

Wypełnij  tabelę  podając  cechy  charakterystyczne  prób  kadłubowych  zgodnie 

z poleceniem. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj stoczniową instrukcję prób kadłubowych, 
którą otrzymasz od nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej 

i instrukcji stoczniowych.  W pierwszej  części uczniowie analizują  procedury przeprowadzania 
prób  kadłubowych  na  podstawie  instrukcji  stoczniowych.  W  drugiej części  uzupełniają  tabelę 
zgodnie  z  poleceniem.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można  wykorzystać  dyskusję  oraz 
pogadankę. 
 

Rodzaj próby 

Cechy charakterystyczne 

 

Pomiar wymiarów głównych 

 

 

 

Próba nośności statku 

 

 

 

Próba przechyłów 

 

 

 

Próba wodoszczelności 
wszystkich zbiorników 

 

 

 

Próba gazoszczelności 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  procedury  przeprowadzania  prób  kadłubowych  na  podstawie  instrukcji 

stoczniowej, 

2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje przeprowadzania prób kadłubowych, 

 

przybory do pisania. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Montowanie kadłuba statku” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 7, 8, 10, 14, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. b, 9. c, 10. d, 11. d, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Ustalić  na  podstawie  dokumentacji 
technologicznej 

kolejność 

operacji 

w procesie montażu kadłuba 

 

Dobrać  dokumentację  do  procesu 
montażu kadłuba 

Dobrać 

narzędzia 

pomiarowe 

do 

montażu kadłuba 

Dobrać  narzędzia  prefabrykacyjne  do 
montażu kadłuba 

Dobrać  metody  spawania  w  procesie 
montażu kadłuba 

Dobrać 

materiały 

spawalnicze 

w procesie montażu kadłuba 

Dobrać 

metody 

rozpoznawania 

deformacji technologicznych kadłuba 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Określić 

przyczyny 

powstawania 

deformacji technologicznych kadłuba 

PP 

Określić 

sposoby 

zapobiegania 

deformacjom technologicznym kadłuba 

10 

Dobrać 

metody 

prostowania 

konstrukcji 

PP 

11  Określić zakres prób kadłubowych 

12 

Scharakteryzować 

próby 

gazoszczelności 

13 

Dobrać  urządzenia  do  transportu sekcji 
na pochylnię 

14 

Dobrać 

urządzenia 

dźwigowe 

do 

kadłuba na pochylni 

PP 

15 

Dobrać  dokumentację  spawalniczą  do 
ustalenia parametrów spawania 

16 

Posługiwać 

się 

zestawieniem 

materiałowym 

17 

Posługiwać  się  katalogiem  typowych 
elementów konstrukcyjnych kadłuba 

18 

Dobrać  dokumentację  spawalniczą  do 
ustalenia 

oprzyrządowania 

technologicznego. 

PP 

19 

Określić  metody  postępowania  przy 
porażeniu prądem elektrycznym 

PP 

20 

Określić  warunki  wykonywania  prac 
spawalniczych 

przestrzeniach 

kadłuba 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Niektóre  zadania  mogą  wymagać  stosunkowo  prostych  obliczeń,  które  powinieneś 

wykonać przed wskazaniem poprawnego wyniku.  

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Zgodnie z planem montażowym kadłuba, pierwszą sekcją montowaną na pochylni będzie 

a)  pierwsza sekcja rufowa. 
b)  druga sekcja denna. 
c)  blok burtowy. 
d)  sekcja grodzi poprzecznej. 

 
2.  Sekcje kadłuba są montowane w kolejności zgodnej z 

a)  kierunkami montażu i numerami grup obróbczych. 
b)  kolejnością numerów sekcji. 
c)  planem spawania kadłuba na montażu. 
d)  numerem zespołu technologicznego. 

 
3.  W  procesie  montażu  konstrukcji  kadłuba  pomiary  sekcji  do  odpalenia  zapasów 

wykonywane są przy pomocy 
a)  miary zwijanej. 
b)  przymiaru kreskowego. 
c)  teodolitu. 
d)  poziomicy wodnej. 

 
4.  Operację wypalania grani spoin w procesie montażu kadłuba wykonuje się przy pomocy 

a)  palnika acetylenowo-tlenowego. 
b)  szlifierki pneumatycznej. 
c)  szlifierki elektrycznej. 
d)  elektrody węglowej i strumienia sprężonego powietrza.   
 

5.  Spoinę o długości 2500 mm należy wykonywać 

a)  metodą odśrodkową. 
b)  metodą odcinkowo-wsteczną. 
c)  przelotowo. 
d)  dowolnie. 

 

6.  Przy spawaniu ręcznym elektrodami otulonymi, styków doczołowych należy zastosować 

a)  elektrody wolframowe. 
b)  podkładki ceramiczne. 
c)  drut spawalniczy. 
d)  topnik. 

 
7.  Deformacje  poszycia  pokładu  górnego  w  sekcji  skrajnej  rufowej  sprawdza  się  poprzez 

wykonanie 
a)  pomiarów odkształceń poziomicą optyczną. 
b)  niwelacji poszycia pokładu górnego przy pomocy teodolitu. 
c)  pomiarów przy pomocy struny i suwmiarki. 
d)  specjalnego szablonu do sprawdzania deformacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

8.  Deformacje technologiczne kadłuba mogą powstać w wyniku  

a)  pochylenia pochylni. 
b)  nieprawidłowej technologii spawania. 
c)  braku wentylacji nawiewowo-wyciągowej w procesie montażu kadłuba. 
d)  błędnie wykonanej dokumentacji konstrukcyjnej. 

 
9.  Dla zmniejszenia nadmiernych deformacji w procesie montażu kadłuba należy 

a)  zastosować płytki wybiegowe w procesie spawania. 
b)  zastosować podkładki ceramiczne. 
c)  wykonywać spoiny metodą odcinkowo wsteczną. 
d)  spawać przy użyciu podkładek ceramicznych. 

 
10.  Do prostowania bezudarowego konstrukcji kadłuba należy zastosować 

a)  zestaw siłowników pneumatycznych. 
b)  prasę hydrauliczną. 
c)  palnik gazowy i młot. 
d)  palnik gazowy i wodę. 

 
11.  Zakres prób kadłubowych obejmuje 

a)  próbę steru strumieniowego. 
b)  próby prądnicy wałowej. 
c)  układ regulacji temperatury. 
d)  próby przechyłów i nośności statku. 

 
12.  Próba gazoszczelności dotyczy 

a)  instalacji gaśniczej CO2. 
b)  instalacji tlenowej. 
c)  butli sprężonego powietrza. 
d)  instalacji rozruchowej siłowni. 
 

13.  Do transportu przy montażu sekcji kadłuba na pochylni należy zastosować 

a)  przenośnik rolkowy. 
b)  platformę samojezdną. 
c)  żurawi stoczniowy. 
d)  suwnicę bramową pochylni. 

 
14.  Do montażu sekcji skrajnika rufowego należy użyć 

a)  dwóch wciągników bramownicy na pochylni. 
b)  żurawia pochylniowego. 
c)  żurawia stoczniowego. 
d)  dźwigu kołowego. 

 
15.  Parametry spawania do wykonania styków międzysekcyjnych można ustalić na podstawie 

a)  ramowej technologii prefabrykacji sekcji kadłuba. 
b)  planu spawania kadłuba statku na montażu. 
c)  katalogów kart technologii spawania.  
d)  bezpośrednio z rysunku montażowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16.  Wymiary blach zespołu technologicznego są podane 

a)  bezpośrednio na rysunku prefabrykacyjnym. 
b)  w specyfikacji materiałowej profili. 
c)  w katalogu typowych elementów konstrukcyjnych kadłuba. 
d)  w zestawieniu materiałowym płyt. 

 
17.  Operacje  transportowe  sekcji  podczas  montażu  kadłuba  na  pochylni  są  wykonywane  na 

podstawie 
a)  rysunku montażowego. 
b)  specyfikacji materiałowej profili. 
c)  instrukcji transportu i obracania sekcji. 
d)  ramowej technologii montażu sekcji. 

 
18.  Materiały i sprzęt do spawania kadłuba na pochylni można ustalić na podstawie 

a)  planu spawania kadłuba na montażu. 
b)  ramowej technologii prefabrykacji sekcji kadłuba.  
c)  katalogów typowych elementów konstrukcji kadłuba.  
d)  bezpośrednio z rysunku montażowego. 

 
19.  W  przypadku  porażenia  prądem  elektrycznym,  przy  utracie  przytomności  należy 

w pierwszej kolejności 
a)  wykonać  sztuczne  oddychanie,  odłączyć  źródło  prądu,  wezwać  pomoc  medyczną, 

powiadomić przełożonego. 

b)  odłączyć  źródło  prądu,  wezwać  pomoc  medyczną,  wykonać  sztuczne  oddychanie, 

powiadomić przełożonego. 

c)  odłączyć  źródło  prądu,  wykonać  sztuczne  oddychanie,  wezwać  pomoc  medyczną, 

powiadomić przełożonego. 

d)  powiadomić  przełożonego,  odłączyć  źródło  prądu,  wykonać  sztuczne  oddychanie, 

wezwać pomoc medyczną. 

 
20.  Przy  pracach  spawalniczych  w  przestrzeniach  komory  łańcucha  kotwicznego  należy 

koniecznie stosować 
a)  klimatyzację. 
b)  wentylację nawiewowo-wyciągową. 
c)  maskę gazową. 
d)  maskę przeciwpyłową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Montowanie kadłuba statku 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Test 2 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Montowanie kadłuba statku” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 6, 7, 8, 10, 13, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  a,  3.  b,  4.  a,  5.  a,  6.  c,  7.  a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. c, 
12. a, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. c, 19. d 20. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Ustalić  kolejność  montowania  sekcji 
przy metodzie dwuwyspowej 

 

Ustalić  kolejność  wprowadzania  sekcji 
na  pochylnię  na  podstawie  planu 
montażu kadłuba 

Dobrać narzędzia do montażu kadłuba 

Dobrać 

materiały 

spawalnicze 

w procesie montażu kadłuba 

Dobrać 

materiały 

spawalnicze 

do 

spawania metodą MAG 

Planować  operacje  spawania  ręcznego 
przy montażu kadłuba 

PP 

Określać 

przyczyny 

powstawania 

deformacji technologicznych kadłuba 

PP 

Określić 

sposoby 

zapobiegania 

deformacjom technologicznym kadłuba 

PP 

Dobrać 

metody 

prostowania 

konstrukcji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

10 

Określić 

dopuszczalne 

odchyłki 

deformacji 

PP 

11  Określić zakres prób kadłubowych 

12  Scharakteryzować próby przechyłów 

13 

Dobrać  urządzenia  do  transportu sekcji 
na pochylnię 

PP 

14 

Dobrać 

urządzenia 

dźwigowe 

do 

obracania sekcji na prefabrykacji 

15  Dobrać wyposażenie transportowe 

16 

Posługiwać 

się 

zestawieniem 

materiałowym 

17  Posługiwać się kartami wykroju 

18 

Rozpoznawać 

dokumentację 

spawalniczą kadłuba 

19 

Wskazywać  kolejność  postępowania 
przy oparzeniach 

20 

Wskazywać  kolejność  postępowania 
przy złamaniach kręgosłupa 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej karcie odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Niektóre  zadania  mogą  wymagać  stosunkowo  prostych  obliczeń,  które  powinieneś 

wykonać przed wskazaniem poprawnego wyniku.  

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Przy  montażu  dwuwyspowym  sekcja  będąca  drugą  wyspą  montażową  jest  ustawiana  na 

pochylni w 
a)  pierwszej kolejności. 
b)  w dowolnej kolejności. 
c)  według wskazań mistrza kadłubowego. 
d)  zgodnie z planem montażu. 

 
2.  Zgodnie planem montażu kadłuba ostatnią sekcją montowaną będzie 

a)  komin statku. 
b)  blok burtowy. 
c)  czwarta sekcja skrajnika rufowego.  
d)  sekcja łącznikowa dna. 

 
3.  Do wycinania grani spoiny w procesie montażu kadłuba na pochylni należy zastosować 

a)  palnik acetylenowo-tlenowy. 
b)  elektrodę węglową i strumień sprężonego powietrza. 
c)  elektrodę zasadową. 
d)  szlifierkę pneumatyczną. 

 
4.  Przy wykonywaniu styków bloku burtowego należy 

a)  zastosować stalowy drut spawalniczy, podkładki ceramiczne i dwutlenek węgla. 
b)  drut stalowy, topnik dwutlenek węgla. 
c)  elektrody nietopliwe. 
d)  gazy osłonowe argon lub hel. 
 

5.  Do wykonywania spoin metodą MAG należy zastosować 

a)  dwutlenek węgla CO. 
b)  elektrodę węglową. 
c)  elektrody zasadowe. 
d)  butlę z argonem. 

 
6.  Przy spawaniu ręcznym styków doczołowych bez użycia podkładek spawalniczych, należy 

a)  wykonać spoinę z drugiej strony bez dodatkowych zabiegów. 
b)  zakończyć na tym prace spawalnicze. 
c)  wykonać spoinę z drugiej strony po wypaleniu grani elektrodą węglową. 
d)  wykonać spoinę z drugiej strony powypalaniu grani palnikiem acetylenowym. 

 
7.  Przyczyną deformacji technologicznych sekcji kadłuba może być 

a)  wykonywanie prac transportowych bez usztywnień technologicznych. 
b)  nadmierna grubość powłoki malarskiej. 
c)  niewłaściwe zabezpieczenie rusztowania do wykonania prac monterskich. 
d)  uszkodzony przewód spawalniczy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

8.  W  celu  uniknięcia  deformacji  technologicznych,  przy  wykonywaniu  spoin  o  długości 

powyżej 1m należy stosować 
a)  metodą przelotową. 
b)  metoda odcinkowo wsteczną. 
c)  metoda odśrodkową. 
d)  według własnego doświadczenia. 

 
9.  Prostowanie niskotemperaturowe polega na nagrzaniu do temperatury: 

a)  100 ºC. 
b)  100–200 ºC. 
c)  do 200 ºC. 
d)  200–900 ºC. 

 
10.  Przy prostowaniu usztywnień tolerancję prostopadłości należy ustalić na podstawie 

a)  karty pomiarów bloków kadłuba. 
b)  tolerancji dokładności wymiarów kadłuba. 
c)  rysunku prefabrykacyjnego. 
d)  karty pomiarów podsekcji kadłuba. 

 
11.  Do zakresu prób kadłubowych należy 

a)  próba prędkości. 
b)  próba urządzeń kotwicznych. 
c)  próba przechyłów. 
d)  próba rurociągów kadłubowych. 

 

 
12.  Do wykonania próby przechyłów należy 

a)  rozmieścić ciężary obciążeniowe zgodnie z planem rozmieszczenia. 
b)  wykonywać przechyły statku przy pomocy holowników. 
c)  systematycznie sprawdzać poziom przegłębienia statku. 
d)  zmieniać położenie ładunku. 
 

13.  Operację załadunku sekcji burtowej z łoża prefabrykacyjnego na platformę samojezdną do 

transportu na pochylnię, należy wykonać przy zastosowaniu 
a)  podnośników śrubowych. 
b)  prasy hydraulicznej. 
c)  dźwigu pływającego. 
d)  suwnicy. 

 
14.  Operację obracania płata poszycia do wykonania spoiny z drugiej strony, należy użyć 

a)  przenośników rolkowych. 
b)  dwóch żurawi pochylniowych. 
c)  suwnicy belkowej. 
d)  siłownika hydraulicznego. 

 
15.  Trawersa jest stosowana do 

a)  wykonywaniu operacji transportowych złożonych elementów. 
b)  montażu sekcji dna podwójnego. 
c)  spawania fundamentu żurawia pokładowego. 
d)  transportu profili hutniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

16.  Długość usztywnienia jest podawana 

a)  bezpośrednio na rysunku prefabrykacyjnym. 
b)  w specyfikacji materiałowej profili. 
c)  w katalogu typowych elementów konstrukcyjnych kadłuba. 
d)  w zestawieniu materiałowym płyt. 

 
17.  Kody fazowania krawędzi blach można ustalić na podstawie  

a)  zestawienia materiałowego blach. 
b)  specyfikacji płyt. 
c)  karty wykroju. 
d)  rysunku prefabrykacyjnego. 

 
18.  Kolejność spawania kadłuba na montażu można określić na podstawie 

a)  katalogu kart technologii spawania. 
b)  rysunku montażowego sekcji. 
c)  planu spawania kadłuba. 
d)  własnego doświadczenia. 

 
19.  W  przypadku  oparzenia  podczas  wykonywania  prac  przy  montażu  kadłuba  należy 

w pierwszej kolejności 
a)  powiadomić przełożonego. 
b)  udać się do lekarza stoczniowego. 
c)  powiadomić inspektora BHP o wypadku. 
d)  obficie schłodzić oparzenie wodą. 

 
20.  Przy złamaniach kręgosłupa należy w pierwszej kolejności 

a)  ułożyć poszkodowanego na sztywnym podłożu i natychmiast wezwać pomoc. 
b)  przenieść poszkodowanego do lekarza zakładowego. 
c)  powiadomić o wypadku inspektora BHP. 
d)  powiadomić kierownika zmiany. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Montowanie kadłuba statku 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.   

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Doerffer  J.: Technologia budowy kadłubów okrętowych, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 

1963 

2.  Doerffer J: Technologia wyposażania statków, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1975 
3.  Palasik L.: Monter kadłubowy, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969 
4.  Poradnik  inżyniera  –  spawalnictwo,  praca  zbiorowa,  Wydawnictwo  Naukowo- 

-Techniczne, Warszawa 1983 

5.  Szarejko J., Roguski R.: Zarys budowy okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974 
6.  Staliński J.: Teoria okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1961 
7.  Dokumentacja i instrukcje stoczniowe