background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Elżbieta Worobik 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Identyfikowanie  stanów  biologicznych  rodziny  pszczelej 
612[01].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Urszula Malinowska 
mgr inż. Mirosław Worobik

 

 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].Z2.01 
„Identyfikowanie  stanów  biologicznych  rodziny  pszczelej”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu pszczelarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Stanowisko systematyczne pszczół 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Morfologia i anatomia pszczoły 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Biologia rodziny pszczelej 

19 

5.3.1.  Ćwiczenia 

19 

5.4.  Życie rodziny pszczelej w ciągu roku 

22 

5.4.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

38 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia  się 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 

612[01].Z2.05 

Prowadzenie pasieki w

ędrownej 

612[01].Z2.07 

Prowadzenie 

wychowu matek 

pszczelich 

Modu

ł 612[01].Z2 

Produkcja pszczelarska

 

612[01].Z2.03 

Rozpoznawanie chorób pszczó

ł 

612[01].Z2.04 

Zak

ładanie pasieki 

612[01].Z2.01 

Identyfikowanie stanów 

biologicznych rodziny

 

pszczelej

 

612[01].Z2.02 

Kierowanie rozwojem rodzin 

pszczelich wiosn

ą 

612[01].Z2.08 

P

rzygotowanie pasieki  

do zimowania 

612[01].Z2.06 

Prowadzenie ró

żnych kierunków 

produkcji

 

pasiecznej

 

612[01].Z2.09 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować poszczególne jednostki taksonomiczne, 

 

stosować zasady postępowania w przypadku użądlenia przez pszczołę, 

 

stosować zasady zachowania się pszczelarza przy pszczołach, 

 

dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

 

stosować zasady ochrony środowiska, 

 

dobrać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

 

określać wartość roślin pyłkodajnych, 

 

charakteryzować czynniki środowiska i ocenić ich wpływ na wzrost, rozwój i plonowanie 
roślin uprawnych, 

 

ocenić wpływ właściwości gleby na rośliny, 

 

określić rolę człowieka w kształtowaniu siedliska, 

 

określić  wpływ  poszczególnych  składników  pokarmowych  na  wzrost,  rozwój 
i plonowanie roślin, 

 

charakteryzować warunki decydujące o atrakcyjności roślin dla pszczół, 

 

charakteryzować czynniki wpływające na wartość pszczelarską roślin, 

 

charakteryzować budowę i funkcje narządów układu pokarmowego i chłonnego zwierząt, 

 

charakteryzować czynniki wpływające na trawienie i procesy przemiany materii, 

 

określić  czynniki  klimatyczne  i  glebowe  wpływające  na  zdrowie  oraz  produkcyjność 
zwierząt, 

–  określać przystosowanie kwiatów do wabienia owadów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

charakteryzować poszczególne gatunki i podgatunki pszczół, 

– 

odróżnić poszczególne osobniki pszczół, 

– 

określić współzależność różnych osobników pszczół, 

– 

określić znaczenie długości języczka u pszczoły robotnicy, 

– 

charakteryzować rolę poszczególnych par odnóży pszczoły robotnicy,  

– 

rozróżnić stadia rozwojowe czerwia pszczelego, 

– 

określić rodzaje i znaczenie różnych komórek pszczelich w plastrze, 

– 

określić rolę i sposoby zagospodarowania gniazda pszczelego, 

– 

charakteryzować różne postacie pszczół i rodzaje wykonywanej przez nie pracy, 

– 

ocenić wartość użytkową matek rojowych, ratunkowych i matek z cichej wymiany, 

– 

określić warunki rozwoju i dojrzewania trutni, 

– 

określić funkcje i warunki rozwoju pszczół robotnic, 

– 

określić  miejsca  w  gnieździe,  w  których  przebywają  pszczoły  wykonujące  określone 
czynności, 

– 

rozróżnić tańce pszczół, 

– 

określić warunki dobrego zimowania rodzin pszczelich, 

– 

charakteryzować przebieg rozwoju rodziny pszczelej w okresie przedwiośnia i wiosny, 

– 

wyjaśnić znaczenie szybkiej wymiany pszczół na wiosnę, 

– 

wyjaśnić wpływ dojrzałości biologicznej rodziny pszczelej na produkcję miodu, 

– 

wyjaśnić wpływ ilości czerwia na zbiór miodu, 

– 

wyjaśnić wpływ pszczół na środowisko. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

 Identyfikowanie stanów biologicznych rodziny pszczelej 
612[01].Z2.01

 

Temat: Rasy pszczół w Polsce. 

Cel ogólny: Charakteryzować rasy pszczół hodowane w Polsce. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

– 

wymienić hodowane rasy pszczół w Polsce, 

– 

opisywać cechy morfologiczne poszczególnych ras, 

– 

określić cechy użytkowe poszczególnych ras, 

– 

charakteryzować cechy użytkowe poszczególnych rasy pszczół, 

– 

stosować nazwy łacińskie poszczególnych ras pszczół. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

– 

praca indywidualna, 

– 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 

Czas:  4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rodziny pszczele rożnych ras, 

– 

dłuto pasieczne, 

– 

podkurzacz, 

– 

strój pasieczny, 

– 

szczoteczka. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

W  oparciu  o  dotychczasową  wiedzę  z  zakresu  systematyki  pszczół  opracuj 

charakterystykę hodowanych ras pszczół w Polsce. 
 
Zadanie powinieneś(aś) wykonać w następujących etapach: 
I. 

Zbieranie i analiza informacji o rasach hodowanych w Polsce  
Aby prawidłowo wykonać zadanie musisz wiedzieć: 

– 

co to jest rasa?  

– 

co to jest cecha użytkowa i jakie wyróżniamy u pszczół? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

– 

jakimi cechami morfologicznymi charakteryzujemy pszczoły? 

– 

co to jest i jak określa się indeks kubitalny? 

– 

w jakim celu mierzy się długość jęz(yczka u pszczół? 

Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza (Zał. Nr 1).  
 
II.  Opracowanie planu pracy 

Na tym  etapie  powinniście  przemyśleć  jak  należy  wykonać  przydzielone  Wam  zadanie, 

a zatem: 

– 

zorganizować  stanowisko  pracy  (dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu 
pasiecznego), 

– 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, 

– 

ustalić sposób prowadzenia przeglądu rodziny pszczelej, 

– 

podzielić się pracą, 

– 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych. 

 

Pomogą Wam w tym pytania prowadzące: 

– 

jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem  pasiecznym  będziesz  posługiwać  się 
podczas pracy?  

– 

jakiej barwy są pszczoły robotnice? 

– 

czy są jednolicie ubarwione 

– 

czy są złośliwe? 

– 

jak trzymają się plastra? 

– 

jak zasklepiają komórki z miodem? 

– 

czy kitują gniazdo?  

– 

jaka jest długość języczka? 

– 

jakiej wielkości jest indeks kubitalny? 

– 

jak podzielicie się pracą w zespole?  

– 

w  jaki  sposób  wymienicie  się  swoją  wiedzą,  aby  wspólnie  opracować  całość 
przedsięwzięcia?  

Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza " Plan pracy" (Zał. Nr 2). 

 

III.  Ustalanie harmonogramu pracy  

W tej fazie powinniście: 

– 

omówić  dokładnie  z  nauczycielem  zaplanowany  przegląd  rodziny  pszczelej  mający  na 
celu określenie cech rasowych pszczół, 

– 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  pasiecznych 
oraz podział pracy. 

 

IV.  Praktyczne wykonanie zadania  

Pracujecie samodzielnie nad wykonaniem zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem 

pracy,  wymieniacie  się  wiedzą,  konsultujecie  i  wspólnie  opracowujecie  w  zespole 
trzyosobowym  zaplanowany  przegląd  rodziny  pszczelej  mający  na  celu  określenie  cech 
rasowych pszczół. 

Pomoże Wam w tym czuwający nad prawidłowym przebiegiem prac nauczyciel, którego 

w każdej chwili możecie prosić o pomoc. 

Uwaga! 
W  czasie  realizacji  zadania  przestrzegajcie  instrukcji  do  przeglądu  rodzin  pszczelich  

(Zał. Nr 3). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

V.  Sprawdzenie jakości wykonanej pracy  

Kontrolę  jakości  swojej  pracy  wykonujecie  na  bieżąco  kierując  się  pytaniami 

przewodnimi podanymi powyżej w tekście. 

Najpierw  sprawdzacie  jakość  przeprowadzonych  obserwacji  w  oparciu  o  zapisy 

w książce pasiecznej. 

Wyniki  oceny  rodziny  pszczelej  wpisz  do  formularza  "Arkusz  oceny  przynależności 

rasowej pszczół" (Zał. Nr 4). 

Następnie  wymieniacie  się  w  zespołach  "Arkuszami  oceny  przynależności  rasowej 

pszczół"  i analizujecie  wyniki  oceny  przeprowadzonych  obserwacji  rodzin  pszczelich 
i ewentualnie dokonujecie korekty. 

Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 

 
VI.  Analiza przebiegu pracy 

W tej fazie należy odpowiedzieć na pytanie: 

"Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?" 
Analizujecie  cały  przebieg  Waszej  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  obserwacji  rodzin 
pszczelich, skrócenia czasu pracy, lepszej organizacji (pod kierunkiem nauczyciela). 

Jeżeli poprawki są znaczne - należy cały proces przeprowadzić od początku. 

Wypełniacie "Kartę samooceny" (Zał. Nr 5). 
 
Uwaga! 

Ocena Waszej pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

– 

"Arkusz oceny przynależności rasowej pszczół " 

– 

"Arkusz obserwacji ucznia" (Zał. Nr 6). 

 
Zakończenie zajęć 

– 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
cechy morfologiczne, 

– 

uczniowie dyskutują na forum grupy na temat cech użytkowych pszczół. 

 
Praca domowa 
Określ cechy użytkowe dla poszczególnych ras 

Pszczoła 

Cecha 

Środkowoeuropejska  kraińska 

kaukaska 

Trzymanie się plastra 

 

 

 

Rozwój wiosenny 

 

 

 

Łagodność 

 

 

 

Skłonność do rójki 

 

 

 

Skłonność do rabunku 

 

 

 

Zdolność obrony 

 

 

 

Floromigracja 

 

 

 

Wierność pożytkowa 

 

 

 

Skłonność do kitowania 

 

 

 

Charakter zasklepów 

 

 

 

Odporność na choroby 

 

 

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nauczyciel  ocenia  metodą obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

 Identyfikowanie stanów biologicznych rodziny pszczelej 
612[01].Z2.01 

Temat: Plastry pszczele. 

Cel ogólny: Charakteryzować poszczególne rodzaje plastrów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

definiować  pojęcia:  plaster  pszczeli,  plaster  dziewiczy,  plaster  brązowy,  plaster  ciemny 
(stary), woszczyna i susz, 

 

wymienić rodzaje plastrów pszczelich, 

 

rozpoznać poszczególne rodzaje plastrów pszczelich, 

 

określić przydatność plastrów pszczelich w gospodarce pasiecznej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kolekcja plastrów pszczelich, 

 

foliogramy, 

 

rzutnik pisma, 

 

zestaw multimedialny. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Wyjaśnienie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  budowy  gniazda 
pszczelego.  Nauczyciel  omawia  poszczególne  elementy  składowe  gniazda 
pszczelego.  Nauczyciel  po  wykładzie  zadaje  pytanie:  Jakie  rodzaje  plastrów 
pszczelich można spotkać w gnieździe pszczelim? 

 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  różnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

 

nauczyciel objaśnia pojęcie „plaster pszczeli”, 

 

nauczyciel prezentuje poszczególne rodzaje plastrów pszczelich. Omawia je i zwraca 
uwagę  na  pojęcia  takie  jak:  plaster  dziewiczy,  plaster  brązowy,  plaster  ciemny 
(stary),  woszczyny  i  suszu.  Po  prezentacji  nauczyciel  zadaje  pytanie:  Jakie 
charakterystyczne cechy posiadają poszczególne rodzaje plastrów pszczelich, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom uczniów. 

4.  Realizacja ćwiczenia 

Praca w grupach 3-4 osobowych: 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

 

uczniowie zapoznają się z rodzajami plastrów pszczelich, 

 

uczniowie  dyskutują  na  temat  charakterystyki  i  przeznaczenia  poszczególnych  plastrów 
pszczelich, 

 

uczniowie  w  grupach  określają  przydatność  poszczególnych  rodzajów  plastrów 
w gospodarce pasiecznej, zapisują na papierze, 
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

 

czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć 

 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
dany rodzaj plastra pszczelego, 

 

uczniowie  dyskutują  na  forum  całej  grupy  na  temat  przydatności  poszczególnych 
rodzajów plastrów w gospodarce pasiecznej. 

 
Praca domowa 

Narysuj  przekrój  poprzeczny  dziewiczego  i  ciemnego  plastra  pszczelego,  określając 

układ i kształt komórek oraz wymiary (głębokość komórek, grubość plastra). 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Stanowisko systematyczne pszczół

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Porównywanie budowy gniazda różnych gatunków pszczół. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  rysunki  i  foliogramy  gniazd  różnych  gatunków 

pszczół. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  budowę 

gniazd poszczególnych gatunków pszczół. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć rysunki i foliogramy gniazd różnych gatunków pszczół, 
2)  narysować gniazda poszczególnych gatunków pszczół, 
3)  określić  dla  każdego  gatunku  pszczół  charakterystyczne  cechy  w  budowie,  które  należy 

wpisać w tabeli, 

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Lp.  Gatunek pszczoły 

Liczba plastrów  Miejsce 

zakładania gniazd 

Sposób 

mocowania 

plastra 

1. 

Pszczoła miodna 

 

 

 

2. 

Pszczoła wschodnia   

 

 

3. 

Pszczoła olbrzymia   

 

 

4. 

Pszczoła skalista 

 

 

 

5. 

Pszczoła karłowata   

 

 

6. 

Pszczoła buszu 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunki i foliogramy gniazd pszczelich różnych gatunków pszczół, 

 

rzutnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie pszczół bytujących na terenie Polski. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  płytce  woskowej  postacie  poszczególnych  ras 

pszczół. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  budowę 

morfologiczną poszczególnych ras pszczół. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  umieścić  na  wspólnej  płytce  woskowej  postacie  poszczególnych  ras  pszczół  bytujących 

na terenie Polski, 

2)  przebić szpilkami tułowia owadów od strony grzbietowej, 
3)  ustawić  płytkę  wraz  z  pszczołami  na  stoliku  mikroskopu  stereoskopowego  i oglądać 

w świetle odbitym pod małym powiększeniem mikroskopu, 

4)  porównać  ubarwienie,  wielkość,  proporcje  długości  do  szerokości  ciała  oraz  długość 

skrzydeł poszczególnych ras pszczół, 

5)  odszukać w dostarczonej przez  nauczyciela literaturze dodatkowych  informacji na temat 

ras pszczół żyjących w Polsce, 

6)  określić dla każdej rasy cechy użytkowe, które należy wpisać w tabeli, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Pszczoła 

Cecha 

Środkowoeuropejska  kraińska 

kaukaska 

Trzymanie się plastra 

 

 

 

Rozwój wiosenny 

 

 

 

Łagodność 

 

 

 

Skłonność do rójki 

 

 

 

Skłonność do rabunku 

 

 

 

Zdolność obrony 

 

 

 

Floromigracja 

 

 

 

Wierność pożytkowa 

 

 

 

Skłonność do kitowania 

 

 

 

Charakter zasklepów 

 

 

 

Odporność na choroby 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zakonserwowane postacie pszczół robotnic różnych gatunków, 

– 

mikroskop stereoskopowy, 

– 

szpilki entomologiczne, 

– 

płytka woskowa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 3 

Określenie zróżnicowania populacji pszczół w Polsce. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film video „Gatunki i rasy pszczół”. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  zasięg 

geograficzny poszczególnych populacji pszczół w Polsce. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film video „Gatunki i rasy pszczół”, 
2)  opisać  schemat  zamieszczony  poniżej  poprzez  zaznaczenie  zasięgu  geograficznego 

poszczególnych populacji pszczół w Polsce, 

3)  objaśnić schemat. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

film video „Gatunki i rasy pszczół”, 

– 

magnetowid, 

– 

ekran.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Morfologia i anatomia pszczoły

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie różnych postaci pszczół. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  pod  mikroskopem  stereoskopowym  trzy  postacie 

pszczół (robotnice, trutnia i matkę pszczelą). 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  budowę 

morfologiczną poszczególnych osobników. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  umieścić na wspólnej płytce woskowej trzy postacie pszczół (matkę, robotnicę, trutnia), 
2)  przebić szpilkami tułowia owadów od strony grzbietowej, 
3)  ustawić  płytkę  wraz  z  pszczołami  na  stoliku  mikroskopu  stereoskopowego  i  oglądać 

w świetle odbitym pod małym powiększeniem mikroskopu, 

4)  porównać wielkość, proporcje długości do szerokości ciała oraz długość skrzydeł  matki, 

robotnicy i trutnia, 

5)  narysować trzy postacie pszczół, zachowując na rysunku proporcje długości i szerokości 

ciała oraz rozmiary skrzydeł, 

6)  nanieść obok rysunku skalę wielkości, 
7)  objaśnić rysunek. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zakonserwowane lub świeże trzy postacie pszczół (robotnica, truteń, matka pszczela), 

– 

mikroskop stereoskopowy, 

– 

szpilki entomologiczne, 

– 

płytka woskowa. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie narządów i układów u pszczół. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na 

części składowe poszczególnych układów wewnętrznych pszczoły. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  ułożyć uśpioną, pszczołę robotnicę w wanience preparacyjnej stroną grzbietową na dnie. 

Następnie  za  pomocą  szpilek  przytwierdzić  ją  do  podłoża,  wbijając  jedną  szpilkę 
w tułów, a drugą w koniec odwłoka, pomiędzy segmentami, 

2)  napełnić  szalkę  płynem  fizjologicznym  aż  do  momentu  całkowitego  zalania  ciała 

pszczoły.  Posługując  się  nożyczkami,  skalpelem  oraz  igłami  preparacyjnymi  przystąpić 
do  otwarcia  odwłoka.  Igłą  preparacyjną  trzymaną  w lewej  ręce  odgiąć  grzbietowe 
półpierścienie,  następnie  skalpelem  przeciąć  błonę  i mięśnie  znajdujące  się  między 
półpierścieniami  brzusznymi  i grzbietowymi.  Podobnie  przeciąć  błonę  między 
pierwszym  a drugim  pierścieniem  za  przewężeniem  odwłokowym.  Tak  wypreparowaną 
powierzchnię brzuszną należy zdjąć pęsetą i położyć stroną zewnętrzną na dnie wanienki, 
przymocowując ją do podłoża szpilką, 

3)  umieścić  szalkę  na  stoliku  mikroskopu  stereoskopowego,  obejrzeć  wewnętrzną 

powierzchnię  wypreparowanych  sternitów  zwracając  uwagę  na  fragment  ośrodkowego 
układu nerwowego. Wykonać rysunek zaznaczając węzły i pnie nerwowe, 

4)  zaobserwować  fragment  układu  oddechowego.  Wykonać  rysunek  z zaznaczeniem 

tchawek i worków powietrznych, 

5)  wyjąć za pomocą igieł preparacyjnych przewód pokarmowy, nie oddzielając jednak jego 

początku  i  końca  od  ciała  pszczoły.  Narysować  wypreparowaną  część  przewodu 
pokarmowego  zaznaczając:  przełyk,  wole,  wentyl,  jelito  środkowe,  jelito  cienkie,  jelito 
grube, cewki Malpighiego, 

6)  rozpoznać serce. Na rysunku zaznaczyć wielokomorową budowę serca, 
7)  położyć  matkę  pszczelą  na  brzusznej  stronie  ciała  i,  postępując  tak  samo  jak 

w ćwiczeniach  powyżej,  odciąć  półpierścienie  grzbietowe  i zdjąć  odciętą  górną  część 
odwłoka.  Przy  tej  czynności  należy  zadbać  o to,  aby  całe  wnętrzności  pozostały 
wewnątrz.  Po  zdjęciu  części  grzbietowej  ukażą  się  jajniki  wypełniające  całą  przednią 
część  odwłoka.  Rozchylić  jajniki,  aby  odsłonić  układ  pokarmowy  w okolicach  wola. 
Przeciąć  przełyk  i wyciągnąć  uwolniony  przewód  pokarmowy,  przeciąć  go  w okolicy 
otworu  odbytowego.  Pozostałe  wewnątrz  odwłoka  narządy  przemyć  strumieniem  wody 
za  pomocą  pipetki.  Przemyte  jajniki  przenieść  poza  boki  odwłoka  i przytrzymać  je 
szpilkami entomologicznymi,  

8)  wykonać  rysunek  zwracając  uwagę  na  poszczególne  części  składowe,  objaśnić  go 

wskazując:  jajniki,  jajowody  parzyste,  jajowód  nieparzysty,  pochwę,  zbiorniczek 
nasienny, kanalik zbiorniczka i gruczoły, 

9)  wypreparować  w podobny  sposób,  jak  w zadaniu  powyżej  narządy  rozrodcze  trutnia. 

U młodych  trutni  jądra  mają  4,5  mm  i wypełniają całą  przednią  część  odwłoka.  U trutni 
starszych jądra zmniejszają się do 1,5 mm i przyjmują barwę zielonkawą, 

10)  przeciąć  mięśnie  podtrzymujące  gruczoły  śluzowe do  końca  odwłoka,  wyjąć  jądra  wraz 

ze zbiorniczkami nasiennymi i gruczołami śluzowymi, a kanał wytryskowy rozciągnąć na 
całej jego długości, 

11)  narysować  powyżej  przygotowany  preparat,  wyróżniając  w nim:  jądra,  nasieniowody, 

pęcherzyki  nasienne,  gruczoły  śluzowe,  kanał  wytryskowy,  aparat  kopulacyjny 
składający się z części bulwiastej, szyjki, części pierzastej, mieszka i rożków, 

12)  objaśnić rysunki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

– 

świeże pszczoły robotnice, 

– 

zakonserwowane narządy rozrodcze trutnia i matki pszczelej, 

– 

mikroskopy stereoskopowe, 

– 

lupy ręczne, 

– 

skalpele, 

– 

nożyczki, 

– 

wanienki preparacyjne, 

– 

igły preparacyjne, 

– 

szpilki entomologiczne, 

– 

miarki milimetrowe, 

– 

pęsety, 

– 

szkiełka przedmiotowe i przykrywkowe, 

– 

model pszczoły

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznawanie wieku larw pszczelich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować wszystkie stadia rozwojowe pszczół. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  cechy 

charakterystyczne larw w różnym wieku. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wyjąć  z  komórki  plastra  jajo  lub  jajo  zakonserwowane  umieścić  na  szkiełku 

przedmiotowym, 

2)  obejrzeć  pod  mikroskopem  stereoskopowym  i  narysować,  zaznaczając  widoczne 

szczegóły: chorion, koniec głowy, koniec odwłokowy, mikropyle, 

3)  podać z boku rysunku wymiary jaja, 
4)  wyjąć dwie larwy, jedną w wieku do 3 dni, drugą w wieku powyżej 3 dni, 
5)  narysować  obie  larwy,  zwracając  uwagę  na  stopień  wygięcia  ciała  i  położenie 

w komórce, 

6)  zaznaczyć na rysunku głowę, liczbę segmentów i liczbę przetchlinek, 
7)  opisać rysunek z larwą, 
8)  otworzyć  wieczko  komórki  zasklepionej  lub  pobrać  larwy  przędzące  z  płynu 

konserwującego, 

9)  wykonać rysunek i objaśnić go, 
10)  obejrzeć  poczwarkę  wyjętą  z  komórki  plastra  lub  płynu  konserwującego,  zwracając 

uwagę  na  poszczególne  części  ciała,  aby  wykazać  różnicę  pomiędzy  nią  a  owadem 
doskonałym, 

11)  wykonać rysunek i opisać go zaznaczając widoczne szczegóły budowy, 
12)  obejrzeć film video „Biologia rodziny pszczelej”, 
13)  wypełnić rubryki w tabeli. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Liczba dni rozwoju 

Stadium rozwojowe 

matki 

robotnicy 

trutnia 

Jajo 

 

 

 

Larwa zwinięta 

 

 

 

Larwa przędząca 

 

 

 

Przedpoczwarka 

 

 

 

Poczwarka 

 

 

 

Całkowity rozwój 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

zaczerwione  plastry  pszczele  lub  zakonserwowane  stadia  rozwojowe  pszczoły  (jaja, 
larwy zwinięte, larwy wyprostowane, przedpoczwarki, poczwarki, imago), 

– 

mikroskopy stereoskopowe, 

– 

lupy ręczne, 

– 

igły preparacyjne, 

– 

szpilki entomologiczne, 

– 

miarki milimetrowe, 

– 

pęsety, 

– 

komplet przezroczy „Stadia rozwojowe pszczoły miodnej”, 

– 

film video „Biologia rodziny pszczelej”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3.  Biologia rodziny pszczelej

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie komórek pszczelich w plastrze. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  plaster:  pszczeli,  trutowy,  węzę,  dziewiczy, 

jasnobrązowy,  ciemny  o  nieprześwitującym  dnie,  z  matecznikami  rojowymi,  ratunkowymi, 
miseczką  matecznikową,  mateczniki  przed  wygryzieniem,  mateczniki  wygryzione 
i zgryzione. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  funkcje 

i wymiary poszczególnych komórek pszczelich. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  plastry  pszczele  z  komórkami  dla  robotnic  oraz  plastry  trutowe  mateczniki, 

zwracając uwagę na kształt dna komórki, 

2)  zmierzyć  wielkość  10  komórek  kolejno  na  plastrze  trutowym  i  na  plastrze  pszczelim 

i obliczyć średnią wymiaru 1 komórki (średnicy). Uzyskane dane zapisać, 

3)  narysować dno komórki. 
4)  policzyć komórki przypadające na 1 dm² plastra pszczelego i na 1 dm² plastra trutowego, 

wyniki zapisać, 

5)  obejrzeć  i  narysować  mateczniki ratunkowe, mateczniki rojowe oraz mateczniki z cichej 

wymiany  z  uwzględnieniem  ich  usytuowania  na  plastrze  oraz  zwrócić  uwagę  na  ich 
liczbę, 

6)  obejrzeć i narysować matecznik z którego matka się nie wygryzła, z którego się wygryzła 

(wygryziony) oraz matecznik zgryziony, 

7)  obejrzeć i krótko opisać wygląd plastra dziewiczego, brązowego i ciemnego starego, 
8)  zmierzyć średnicę komórki w plastrze pszczelim dziewiczym  i plastrze starym ciemnym 

(średnia z 5 komórek na każdym plastrze), wyniki zapisać, 

9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wycinek (o powierzchni minimum 1 dm²) plastra pszczelego, trutowego i węzy, 

– 

plaster  dziewiczy,  jasnobrązowy  i  ciemny  o  nieprześwitującym  dnie,  z  matecznikami 
rojowymi, ratunkowymi i miseczką matecznikową, 

– 

mateczniki przed wygryzieniem,wygryzione i zgryzione, 

– 

igły preparacyjne, 

– 

linijka, 

– 

suwmiarka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie lotu godowego matki pszczelej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film „Lot godowy matki pszczelej”. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  długość 

trwania lotu godowego i orientacyjnego matki pszczelej. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film „Lot godowy matki pszczelej”, 
2)  obserwować otwór wylotowy ulika weselnego w godzinach południowych, 
3)  zapisać godzinę wylotu i powrotu matki pszczelej, 
4)  określić wygląd zewnętrzny matki pszczelej, zwrócić uwagę na znamię weselne, 
5)  określić czas przebywania matki poza ulikiem, 
6)  określić na podstawie czasu przebywania matki poza ulikiem lot godowy i orientacyjny, 
7)  przedstawić spostrzeżenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film „Lot godowy matki pszczelej”, 

 

projektor, 

 

ekran, 

 

ulik weselny z rodzinką na pasieczysku, 

 

matka nieunasienniona, 

 

stoper. 

 
Ćwiczenie 3  

Rozpoznawanie pszczół karmicielek, strażniczek i zbieraczek. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  pracę  pszczół  w  różnych  miejscach  np.  na 

plastrze, wylotku, kwiatach, poidle itp. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na zachowanie 

się pszczół w różnych miejscach. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  otworzyć ulik obserwacyjny ustawiony na pasieczysku, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

2)  obserwować  zachowanie  matki  przez okres  20  minut.  Policzyć  pszczoły  tworzące  świtę 

matki, 

3)  narysować matkę pszczelą ze świtą, 
4)  obserwować  jedną  komórkę  z  odkrytym  czerwiem  przez  30  minut,  zaznaczając  jej 

położenie ołówkiem woskowym na szybie ulika obserwacyjnego, 

5)  policzyć ile razy larwa będzie odwiedzana przez pszczoły karmicielki, 
6)  obserwować  oczko  i  mostek  wylotowy  ula  przez  okres  10  minut.  Zwróć  uwagę  na 

kontakt  pszczół  powracających  do  ula  z  pszczołami  przebywającymi  na  mostku  lub 
oczku ula, 

7)  obserwować  pszczoły  na  kwiatach  i  poidle.  Zwróć  uwagę  jak  wygląda  praca  pszczół 

zbierających nektar, wodę a jak pyłek, 

8)  przedstawić spostrzeżenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

ulik obserwacyjny z rodziną pszczelą na pasieczysku, 

– 

ołówek woskowy, 

– 

poidło, 

– 

poletka z roślinami miododajnymi i pyłkodajnymi.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.4.  Życie rodziny pszczelej w ciągu roku.

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Szkicowanie tańców wykonywanych przez pszczoły. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować tańce wykonywane przez pszczoły robotnice. 
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na zachowanie 

się powracających pszczół w gnieździe. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  sporządzić syrop z 0,5 kg cukru i 1 l wody, 
2)  ustawić przed ulikiem obserwacyjnym w odległości 10 metrów talerz z syropem, 
3)  oznakować pszczołę pobierającą syrop markerem, 
4)  obserwować  mostek  wylotowy  ulika  obserwacyjnego  do  momentu  pojawienia  się 

pierwszej oznaczonej pszczoły, 

5)  śledzić drogę oznaczonej pszczoły na plaster, 
6)  obserwować  zachowanie  oznaczonej  pszczoły  na  plastrze  oraz  pszczoły  w  jej 

sąsiedztwie, 

7)  narysować poruszanie się oznaczonej pszczoły względem komórek, 
8)  ustawić za ulikiem obserwacyjnym w odległości 200 metrów talerz z syropem, 
9)  oznakować pszczołę pobierającą syrop białym markerem, 
10)  obserwować  mostek  wylotowy  ulika  obserwacyjnego  do  momentu  pojawienia  się 

pierwszej oznaczonej pszczoły, 

11)  śledzić drogę oznaczonej pszczoły na plaster, 
12)  obserwować  zachowanie  oznaczonej  pszczoły  na  plastrze  oraz  pszczoły  w  jej 

sąsiedztwie, 

13)  narysować  poruszanie  się  oznaczonej  pszczoły  względem  komórek  i  zachowanie  się 

pszczół w sąsiedztwie, 

14)  objaśnić rysunek. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

produkty do sporządzenia syropu (0,5 kg cukru i 1 l wody), 

 

ulik obserwacyjny z rodziną pszczelą na pasieczysku, 

 

talerzyk deserowy, 

 

biały marker (bezwonny), 

 

czerwony marker (bezwonny). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Ćwiczenie 2 

Określanie ilości czerwia i jego wpływu na zbiór miodu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  mierzenie  czerwiu  w  rodzinie  pszczelej  oraz  jej 

ważenie. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na stan rodziny 

podczas trwającego pożytku. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wybrać na podstawie książki pasiecznej rodzinę słabą i silną, 
2)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
3)  wyjąć kolejno z gniazd wybranych rodziny pszczelej plastry z czerwiem krytym, 
4)  dokonać pomiarów powierzchni czerwiu w tych rodzinach, 
5)  zanotować zdobyte informacje, 
6)  przeprowadzić ważenie wybranych rodzin po10 dniach przez 5 dni, 
7)  notować wziątek rodziny pszczelej, 
8)  przedstawić spostrzeżenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektu, 

– 

pogadanka, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rodziny pszczele silna i słaba, 

– 

rodzina bezmateczna i z matką, 

– 

książka pasieczna, 

– 

dłuto pasieczne, 

– 

podkurzacz, 

– 

strój pasieczny, 

– 

szczoteczka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Identyfikowanie  stanów 

biologicznych rodziny pszczelej” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 3, 5, 6, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17,18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 2, 4, 7, 8, 9, 12, 19, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  d,  4.  b,  5.  c,  6.  a,  7.  b,  8.  d,  9.  a,  10.c,  11.  b, 
12. c, 13. a, 14. d, 15. a, 16. b, 17. b, 18. b, 19. a, 20. a.

 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować gatunek rodzaju 
Apis 

PP 

Scharakteryzować gatunek Apis cerana 

PP 

Rozpoznać rasy pszczół na podstawie 
cech użytkowych 

Opisać cechy użytkowe pszczoły 
kaukaskiej 

PP 

Rozpoznać gniazda różnych gatunków 
pszczół 

Zdefiniować pojęcie czerwiu 

Wskazać porę pojawiania się nowych 
matek 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Scharakteryzować przyczyny zwartego 
czerwiu na plastrze 

PP 

Opisać cechy stanu osierocenia rodziny 
pszczelej 

PP 

10 

Określić ilość wytwarzanej substancji 
matecznej przez matki pszczele 

11 

Rozpoznać pszczoły na podstawie 
gruczołu kieszonkowego 

12 

Opisać położenie gruczołów 
woskowych 

PP 

13  Zdefiniować indeks kubitalny 

14 

Rozpoznać narządy pszczoły na 
podstawie rysunku 

15 

Rozpoznać pracę wykonywaną przez 
matkę pszczelą 

16  Określić cechy pszczół woszczarek 

17  Zidentyfikować rodziny pszczele 

18  Określić funkcję wola 

19 

Opisać położenie narządów 
wewnętrznych 

PP 

20 

Opisać stan biologiczny rodziny 
pszczelej w okresie bezpożytkowym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Wybierz cechę, która nie jest właściwa dla gatunków rodzaju Apis 

a)  budowa jednoplastrowych gniazd. 
b)  polimorfizm i polietyzm wiekowy. 
c)  budowa poziomych plastrów. 
d)  życie w zorganizowanych społeczeństwach. 

 
2.  Charakterystyczne dla gatunku Apis cerana jest to, że

 

a)  komórki czerwiu trutowego są niecałkowicie zasklepione. 
b)  zasklep na komórkach jest całkowity. 
c)  budowane są pojedyncze plastry. 
d)  budowane są poziome plastry. 

 
3.  Pszczoły tej rasy  w okresie późnego  lata wychowują dużo czerwiu i  są  bardzo złośliwe. 

Opis ten dotyczy rasy 
a)  włoskiej. 
b)  kraińskiej. 
c)  kaukaskiej. 
d)  środkowoeuropejskiej. 

 

4.  Cechą charakterystyczną pszczoły kaukaskiej jest 

a)  miód zasklepiają na „biało”. 
b)  miód zasklepiaja na „mokro”. 
c)  przechodzą chętnie do nadstawek. 
d)  są bardzo rojliwe. 

 

5.  Na rysunku przedstawiono gniazdo pszczoły 

a)  miodnej.                                                          
b)  wschodniej. 
c)  olbrzymiej.  
d)  karłowatej.  

 
 
6.  Czerwiem określamy

 

a)  wszystkie stadia rozwoju pszczół, łącznie z jajami. 
b)  wszystkie stadia rozwoju pszczół bez jaj. 
c)  niezasklepione stadia rozwojowe pszczół. 
d)  zasklepione stadia rozwojowe pszczół. 

 

7.  Nowa matka nie pojawi się gdy 

a)  pszczoły chcą się roić 
b)  zginie stara matka. 
c)  pszczoły chcą wymienić matkę. 
d)  strutnieje stara matka. 

 
8.  Czerw  pszczeli  zwarty  i  równomiernie  koliście  rozłożony  na  plastrze  jest  dowodem,  że 

w rodzinie 
a)  znajduje się trutowa matka. 
b)  znajduje się ułomna matka pszczela. 
c)  znajdują się trutówki anatomiczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

A. 

d)  znajduje się normalna, zdrowa matka. 

 
9.  W stanie osierocenia rodziny pszczelej pojawią się 

a)  trutówki fizjologiczne. 
b)  matka trutowa. 
c)  matka ratunkowa. 
d)  matka z cichej wymiany. 

 
10.  Z wiekiem ilość substancji matecznej wzrasta, a u matki powyżej 3 lat ilość jej maleje do 

a)  88%. 
b)  75%. 
c)  65%. 
d)  55%. 

 
11.  Gruczoły kieszonkowe występują u 

a)  robotnic i trutówek. 
b)  matek i trutówek. 
c)  robotnic i matek. 
d)  trutni i matek. 

 
12.  Gruczoły  woskowe  umieszczone  są  na  sternitach  od  czwartego  do  siódmego  włącznie. 

Jeden ze sternitów oznaczono literką 
a)  D. 
b)  C. 
c)  B. 
d)  A. 

 

 
 

 
 

13.  W Polsce przyjęta jest metoda oznaczania indeksu kubitalnego wg Ałpatowa, która 

a)  przyjmuje procentowy stosunek długości odcinka krótszego do dłuższego. 
b)  przyjmuje procentowy stosunek długości odcinka dłuższego do krótszego. 
c)  stosunek liczbowy odcinka dłuższego do krótszego. 
d)  stosunek liczbowy odcinka krótszego do dłuższego. 

 
14.  Rysunek przedstawia pierwszy człon stopy na którym cyfrą a oznaczono 
 

a)  ostrogi.                                                                                  b 
b)  koszyczek. 
c)  grzebyczek.                                                                                    a 
d)  szczoteczkę.                                                       c 

                                                                         d 
 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

15.  Matka oznaczona literą b zajmuje się 

a)  sprawdzeniem komórki. 
b)  szlifowaniem komórki. 
c)  pobieraniem miódu. 
d)  składaniem jaja. 

 
 
16.  Wosku nie mogą wydzielać pszczoły 

a)  wchodzące w skład kłębu zimowego. 
b)  które wytwarzały wosk, a następnie zaprzestały. 
c)  w wieku między 12 a 18 dniem życia robotnicy. 
d)  w wieku ponad 18 dni. 

 
17.  Pień z którego wyszedł rój, nazywa się 

a)  pierwakiem. 
b)  macierzakiem. 
c)  drużakiem. 
d)  pierwakiem śpiewakiem. 

 
18.  Do przenoszenia i magazynowania płynnych pokarmów przez pszczołę służy 

a)  gardziel. 
b)  wole. 
c)  przedżołądek. 
d)  przełyk. 

 
19.  Schemat  przedstawia  ułożenie  narządów  wewnętrznych  robotnicy  pszczoły  miodnej. 

Liczbą 2 oznaczono 
a)  wole. 
b)  serce. 
c)  aortę. 
d)  przełyk. 

 
 
 
 
 
 
20.  Charakterystycznym objawem okresu bezpożytkowego jest 

a)  rabunek. 
b)  przegra. 
c)  rójka. 
d)  budowa plastrów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Identyfikowanie stanów biologicznych rodziny pszczelej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Identyfikowanie  stanów 

biologicznych rodziny pszczelej” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 2, 3, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 4, 5, 6, 8, 13, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. a, 
12. d, 13. d, 14. c, 15. a, 16. a, 17. c, 18. d, 19. a, 20. b.

 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować stan osierocenia 
rodziny pszczelej 

PP 

Rozróżnić osobniki pszczół 

Rozpoznać czerw rozstrzelony 

Wskazać porę pojawiania się trutówek 
anatomicznych  

PP 

Odczytać na podstawie rysunku 
wykonywany taniec przez pszczołę 

PP 

Opisać wygląd zewnętrzny pszczół 
rabujących  

PP 

Rozpoznać rasy pszczół na podstawie 
cech użytkowych 

Scharakteryzować rasę A.m.scutelatta 

PP 

Rozpoznać rasy pszczół na podstawie 
ich liczebności na świecie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

10 

zastosować poszczególne jednostki 
taksonomiczne 

11 

Rozpoznać rasy pszczół na podstawie 
cech użytkowych 

12 

Rozpoznać gniazda różnych gatunków 
pszczół 

13 

Opisać cechy psychiczne pszczół 
lotnych 

PP 

14 

Określić najniższą zawartości cukru 
w nektarze przy którym go pobiera 

15  Określić funkcje hemolimfy 

16  Zidentyfikować gruczoły żuwaczkowe 

17 

Określić miejsce procesu wchłania 
i trawienia 

18 

Określić miejsce składowania miodu 
w gnieździe pszczelim 

19 

Opisać położenie narządów 
wewnętrznych 

PP 

20 

Opisać położenie gruczołu 
żuwaczkowego w organizmie pszczoły 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia!

 

Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Stanem osierocenia rodziny pszczelej określamy kiedy brak jest matki pszczelej i  

a) 

trutówek. 

b) 

trutni. 

c) 

czerwiu krytego. 

d) 

czerwiu otwartego. 

 
2.  Na rysunku literą b oznaczono:                              a                     b                    c 

a)  matkę pszczelą. 
b)  trutnia. 
c)  pszczołę robotnicę. 
d)  trutówkę. 
 

 

3.  Czerw rozmieszczony na plastrze tak, że między nim znajduje się dużo komórek pustych 

to 
a)  otwarty. 
b)  rozstrzelony. 
c)  garbaty. 
d)  mieszany. 

 
4.  Najwięcej trutówek anatomicznych pojawia się w rodzinie 

a)  przed rójką. 
b)  z ułomną matką pszczelą. 
c)  osieroconej. 
d)  gdy jest rabowana. 

 

5.  Pszczoła na rysunku obok wykonuje taniec 

a)  okrężny. 
b)  sierpowaty.  
c)  rojowy. 
d)  alarmowy. 

 
 
6.  Pszczoły  te  odróżniają  się  od  innych  pszczół  ciemniejszym,  błyszczącym  oskórkiem, 

pozbawionym  częściowo  owłosienia  podczas  walki  z  pszczołami  broniącymi  ula.  Opis 
dotyczy pszczół 
a)  strażniczek. 
b)  zbieraczek. 
c)  rabujących. 
d)  woszczarek. 

 
7.  Pszczoły  te  wyjątkowo  mocno  kitują  gniazdo  i  wylot,  który  przed  zimą  niekiedy 

zabudowują. Opis dotyczy pszczoły 
a)  włoskiej. 
b)  kraińskiej. 
c)  kaukaskiej. 
d)  środkowoeuropejskiej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

8.  Pszczoły A.m.scutelatta są jedną z afrykańskich ras, które 

a)  dały początek niezwykle groźnym pszczołom w Ameryce Południowej. 
b)  cechują się krótkim okresem trwania czerwiu zasklepionego. 
c)  są odporne na nosemozę i zgnilec europejski. 
d)  wysoko odporne na warrozę. 

 
9.  Pod  względem  popularności  i  liczebności  na  całym  świecie  bezwzględny  prym  wiedzie 

rasa 
a)  kraińska. 
b)  kaukaska. 
c)  środkowoeuropejska. 
d)  włoska. 

 
10.  Pszczoła  należy  do  królestwa  zwierząt  w  której  odpowiedzi  zachowano  chronologię 

systematyki 
a)  stawonogi, owady, błonkówki, pszczoła, pszczoły. 
b)  owady, błonkówki, żądłówki, pszczoły, pszczoła. 
c)  stawonogi, pszczoły, owady, żądłówki, pszczoła. 
d)  stawonogi, błonkówki, owady, pszczoła, pszczoły. 

 

11.  Najpłochliwszą pszczołą jest 

a)  środkowoeuropejska. 
b)  kaukaska. 
c)  kraińska. 
d)  włoska. 

 
12.  Na rysunku przedstawiono gniazdo pszczoły 

a)  miodnej.  
b)  wschodniej. 
c)  olbrzymiej.  
d)  karłowatej. 

 

 
 

13.  Do właściwości psychicznych pszczół lotnych nie należy 

a)  umiejętność  wzajemnego  porozumiewania  się  pszczół  przy  zawiadamianiu 

wzajemnego pożytku. 

b)  łatwość przerzucania się z pracy na jednej roślinie do pracy na innej. 
c)  szybkie wyszukiwanie pożytku w okolicy. 
d)  doskonały zmysł wzroku, powonienia i smaku. 

 
14.  Robotnica  nie  rozróżnia  5%  roztworu  cukru  od  czystej  wody.  Przy  jakiej  najniższej 

% zawartości cukru w nektarze zaczynie go pobierać 
a)  5%. 
b)  7%. 
c)  8%. 
d)  10%. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

15.  Hemolimfa nie bierze udziału w: 

a)  wymianie gazowej. 
b)  rozprowadzaniu substancji odżywczych. 
c)  procesach krzepnięcia i odnowy tkanek. 
d)  pośredniczeniu w termoregulacji. 

 
16.  Substancja mateczna wydzielana jest przez gruczoły: 

a)  żuwaczkowe. 
b)  ślinowe. 
c)  gardzielowe. 
d)  rektalne. 

 
17.  Procesy trawienia i wchłaniania odbywajim. 

a)  prostym. 
b)  środkowym. 
c)  przednim. 

 
18.  Pszczoły nie składują miodu w części gniazda: 

a)  górnej. 
b)  tylnej. 
c)  bocznej. 
d)  przedniej. 

 
19.  Schemat  przedstawia  ułożenie  narządów  wewnętrznych  robotnicy  pszczoły  miodnej. 

Cyfrą 20 oznaczono: 
a)  cewki Malphigiego. 
b)  jelito grube. 
c)  gruczoły rektalne. 
d)  jelito środkowe. 

 
 
 
 
 
 
20.  Na schemacie w zadaniu 19 przełyk oznaczony jest cyfrą: 

a)  5. 
b)  12. 
c)  6. 
d)  10. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Identyfikowanie stanów biologicznych rodziny pszczelej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  LITERATURA

 

 

 
1.  Bornus L.: ABC mistrza ogrodnika – pszczelarstwo. Wyd. Spółdz., Warszawa 1982 
2.  Gałuszka H.: Podstawy pszczelnictwa. Skrypt dla szkół wyższych, Kraków 1983 
3.  Lipiński  Z.:  Istota  oraz  mechanizm  porzucania  gniazd  przez  roje  pszczół  miodnych. 

Blenam, Olsztyn 2002 

4.  Muszyńska J.: Zimowanie pszczół. PWRiL, Warszawa 1989 
5.  Prabucki J.(red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998 
6.  Skowronek W.: Pszczelnictwo, Puławy 2001 
 
Czasopisma: 
– 

Pszczelarstwo 

– 

Pszczelarz Polski 

– 

Pasieka 

– 

Przegląd Pszczelarski