background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Mirosław Worobik 

 

 

 
Rozpoznawanie stanów biologicznych rodziny pszczelej 
321[04].Z3.02 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

prof. dr hab. Jerzy Demetraki – Paleolog 
dr inŜ. Krzysztof Olszewski

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Edyta Kozieł 
 

 

 

Konsultacja: 

dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z3.02, 

„Rozpoznawanie  stanów  biologicznych  rodziny  pszczelej”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik pszczelarz. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Rodzina pszczela i jej gniazdo 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Postacie pszczół i ich funkcje w rodzinie 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Porozumiewanie się pszczół 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  śycie rodziny pszczelej w ciągu roku 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia  się 

oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[04].Z3.02  

Rozpoznawanie stanów 

biologicznych rodziny pszczelej

 

321[04].Z3.03  

Organizowanie wychowu matek 

pszczelich

 

321[04].Z3.04 

Prowadzenie prac związanych  

z hodowlą pszczół

 

321[04].Z3.05 

Identyfikowanie i zwalczanie 

chorób pszczół 

 

321[04].Z3 

Chów i hodowla pszczół 

321[04].Z3.01 

Prowadzenie chowu pszczół

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

określać cechy gatunków i ras pszczół, 

− 

stosować poszczególne jednostki taksonomiczne, 

− 

rozróŜniać poszczególne osobniki pszczół, 

− 

określać topografię waŜniejszych narządów u pszczół, 

− 

charakteryzować rolę poszczególnych narządów zmysłu, 

− 

określać czynniki wpływające na rozwój pszczół, 

− 

analizować geograficzne rozmieszczenie pszczół, 

− 

stosować zasady postępowania w przypadku uŜądlenia przez pszczołę, 

− 

stosować zasady zachowania się pszczelarza przy pszczołach, 

− 

dostrzegać zagroŜenia związane z wykonywaną pracą, 

− 

stosować zasady ochrony środowiska, 

− 

dobierać i stosować odzieŜ ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

− 

charakteryzować warunki decydujące o atrakcyjności roślin dla pszczół, 

− 

określać wartość roślin pyłkodajnych, 

− 

określać przystosowanie kwiatów do wabienia owadów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić właściwości rodziny pszczelej, 

− 

scharakteryzować polimorfizm i zmienność u pszczół, 

− 

określić znaczenie poszczególnych komórek pszczelich, 

− 

określić układ zapasów i czerwiu w gnieździe pszczelim, 

− 

rozpoznać stan bezmateczności i osierocenia rodziny pszczelej, 

− 

określić okoliczności pojawiania się nowej matki w rodzinie pszczelej, 

− 

określić wartość uŜytkową poszczególnych rodzajów matek pszczelich, 

− 

scharakteryzować lot godowy matki pszczelej, 

− 

scharakteryzować proces składania jaj przez matki pszczele w róŜnym wieku, 

− 

wyjaśnić rolę substancji matecznej w Ŝyciu rodziny pszczelej, 

− 

określić warunki rozwoju i dojrzewania trutni, 

− 

scharakteryzować warunki dokonywania lotów przez trutnie, 

− 

scharakteryzować róŜne postacie pszczół i rodzaje wykonywanej pracy, 

− 

określić funkcje i warunki rozwoju pszczół robotnic, 

− 

scharakteryzować miejsca przebywania pszczół w gnieździe, 

− 

rozróŜnić tańce pszczół, 

− 

określić warunki dobrego zimowania rodzin pszczelich, 

− 

scharakteryzować przebieg rozwoju rodziny pszczelej w okresie przedwiośnia i wiosny, 

− 

określić znaczenie wymiany pszczół zimujących na wiosnę, 

− 

określić wpływ dojrzałości biologicznej rodziny pszczelej na produkcję miodu, 

− 

określić przyczyny nastroju rojowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Chów i hodowla pszczół 321[04].Z3 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie stanów biologicznych rodziny pszczelej 
321[04].Z3.02 

Temat:  Plastry pszczele. 

Cel ogólny:  Charakteryzować poszczególne rodzaje plastrów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

definiować  pojęcia:  plaster  pszczeli,  plaster  dziewiczy,  plaster  brązowy,  plaster  ciemny 
(stary), woszczyny i suszu, 

− 

wymienić rodzaje plastrów pszczelich, 

− 

rozpoznać poszczególne rodzaje plastrów pszczelich, 

− 

określić przydatność plastrów pszczelich w gospodarce pasiecznej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

kolekcja plastrów pszczelich, 

− 

foliogramy, 

− 

rzutnik pisma, 

− 

zestaw multimedialny. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Wyjaśnienie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  budowy  gniazda 
pszczelego.  Nauczyciel  omawia  poszczególne  elementy  składowe  gniazda 
pszczelego.  Nauczyciel  po  wykładzie  zadaje  pytanie:  Jakie  rodzaje  plastrów 
pszczelich moŜna spotkać w gnieździe pszczelim? 

− 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  róŜnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

− 

nauczyciel objaśnia pojęcie „plaster pszczeli”, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

− 

nauczyciel prezentuje poszczególne rodzaje plastrów pszczelich. Omawia je i zwraca 
uwagę  na  pojęcia  takie  jak:  plaster  dziewiczy,  plaster  brązowy,  plaster  ciemny 
(stary),  woszczyny  i  suszu.  Po  prezentacji  nauczyciel  zadaje  pytanie:  Jakie 
charakterystyczne cechy posiadają poszczególne rodzaje plastrów pszczelich, 

− 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom uczniów. 

4.  Realizacja zajęć: 

− 

praca w grupach 3–4-osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie zapoznają się z rodzajami plastrów pszczelich, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  temat  charakterystyki  i  przeznaczenia  poszczególnych 
plastrów pszczelich, 

− 

uczniowie  w  grupach  określają  przydatność  poszczególnych  rodzajów  plastrów 
w gospodarce pasiecznej, zapisują na papierze, 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

− 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy zachowują przepisy BHP. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
dany rodzaj plastra pszczelego, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  forum  całej  grupy  na  temat  przydatności  poszczególnych 
rodzajów plastrów w gospodarce pasiecznej. 

 
Praca domowa 
Narysuj  przekrój  poprzeczny  dziewiczego  i  ciemnego  plastra  pszczelego,  określając  układ 
i kształt komórek oraz wymiary (głębokość komórek, grubość plastra). 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Chów i hodowla pszczół 321[04].Z3 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie stanów biologicznych rodziny pszczelej 
321[04].Z3.02 

Temat:  Nastrój rojowy i rójka. 

Cel ogólny:  Poznać przyczyny powstawania nastroju rojowego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

definiować pojęcia: nastrój rojowy, rójka, 

− 

wymienić przyczyny powstawania nastroju rojowego, 

− 

wyjaśnić  pojęcia:  pień,  macierzak,  rój  pierwak,  rój  pierwak  śpiewak,  rój  druŜak,  rój 
trzeciak, rój czwartak, 

− 

charakteryzować przyczyny powstawania nastroju rojowego, 

− 

wskazać miejsce zakładania mateczników rojowych na plastrze, 

− 

określić moment wyjścia pierwszego roju. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

rodzina pszczela w nastroju rojowym, 

− 

dłuto pasieczne, 

− 

podkurzacz, 

− 

strój pasieczny, 

− 

szczoteczka. 

 
Przebieg zajęć: 
W oparciu o dotychczasową wiedzę z zakresu biologii rodziny pszczelej uczniowie dokonują 
przeglądu rodziny pszczelej i scharakteryzuj rodzinę w nastroju rojowym. 
 
Zadanie powinieneś wykonać w następujących etapach: 
I. 

Zbieranie  i  analiza  informacji  o  przygotowaniu  się  rodziny  pszczelej  do  nastroju 
rojowego i rójki (~20 min.). 

Aby prawidłowo wykonać zadanie uczeń powinien wiedzieć: 

− 

jakie są cechy charakterystyczne rodziny przygotowującej się do nastroju rojowego?  

− 

jakie czynniki wywołują nastrój rojowy?  

− 

jaka jest proporcja między czerwiem otwartym a krytym?  

− 

w jakim wieku jest matka pszczela? 

− 

gdzie pszczoły zakładają miseczki matecznikowe? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

− 

w którym dniu pszczoły zasklepiają mateczniki rojowe? 

− 

w którym dniu pierwszy rój opuszcza gniazdo pszczele? 

Odpowiedzi na powyŜsze pytania wpisują do formularza. 
 
II.  Opracowanie planu pracy (~10 min.). 
Na tym etapie powinni przemyśleć jak naleŜy wykonać przydzielone zadanie, a zatem: 

− 

zorganizować  stanowisko  pracy  (dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu 
pasiecznego), 

− 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, 

− 

ustalić sposób prowadzenia przeglądu rodziny pszczelej, 

− 

podzielić się pracą, 

− 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych. 

 
Pomogą w tym pytania prowadzące: 

− 

jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem  pasiecznym  będziesz  posługiwać  się 
podczas pracy?  

− 

jakie plastry z czerwiem naleŜy obserwować podczas prowadzonego przeglądu? 

− 

w której części gniazda pszczelego naleŜy szukać miseczek lub mateczników rojowych? 

− 

czy są miseczki lub mateczniki rojowe? 

− 

w jakim wieku są mateczniki rojowe? 

− 

jakie stadia rozwojowe czerwiu znajduje się w plastrach pszczelich?  

− 

czy rój opuścił gniazdo pszczele?  

− 

jak podzielicie się pracą w zespole?  

− 

w  jaki  sposób  wymienicie  się  swoją  wiedzą,  aby  wspólnie  opracować  całość 
przedsięwzięcia?  

Odpowiedzi na powyŜsze pytania wpisują do formularza „ Plan pracy”. 
 
III.  Ustalanie harmonogramu pracy (~10 min). 
W tej fazie uczniowie powinni: 

− 

omówić dokładnie z nauczycielem zaplanowany przegląd rodziny pszczelej, 

− 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  pasiecznych 
oraz podział pracy. 

 
IV.  Praktyczne wykonanie zadania (~55 min.). 
Pracują  samodzielnie  nad  wykonaniem  zadania  zgodnie  z  przyjętym  harmonogramem pracy, 
wymieniają  się  wiedzą,  konsultują  i  wspólnie  opracowują  w  zespole  trzyosobowym 
zaplanowany przegląd rodziny pszczelej. 
Pomaga  w  tym  czuwający  nad  prawidłowym  przebiegiem  prac  nauczyciel,  którego  w kaŜdej 
chwili moŜecie prosić o pomoc. 
 
Uwaga! 
W czasie realizacji zadania przestrzegajcie instrukcji do przeglądu rodzin pszczelich. 
 
V.  Sprawdzanie jakości wykonanej pracy (~15 min.). 
Kontrolę  jakości  pracy  uczniowie  wykonują  na  bieŜąco  kierując  się  pytaniami  przewodnimi 
podanymi powyŜej w tekście. 
Najpierw  sprawdzają  jakość  przeprowadzonych  obserwacji  w  oparciu  o  zapisy  w  ksiąŜce 
pasiecznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Wyniki  oceny  stanu  biologicznego  rodziny  pszczelej  wpisują  do  formularza  „Arkusz  oceny 
rodziny pszczelej”. 
Następnie  wymieniają  się  w  zespołach  „  Arkuszami  oceny  rodziny  pszczelej  „  i  analizują 
wyniki oceny jakości przeprowadzonych obserwacji rodzin pszczelich i ewentualnie dokonują 
korekty. 
Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 
 
VI.  Analiza przebiegu pracy (~20 min.). 
W tej fazie naleŜy odpowiedzieć na pytanie: 
„Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?” 
Analizują  cały  przebieg  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  obserwacji  rodzin  pszczelich 
w nastroju rojowym, skrócenia czasu pracy, lepszej organizacji (pod kierunkiem nauczyciela). 
JeŜeli poprawki są znaczne - naleŜy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniają „Kartę samooceny”. 
Uwaga! 
Ocena pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

− 

„Arkusz oceny rodziny pszczelej”. 

− 

„Arkusz obserwacji ucznia”. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
dany czynnik wywołujący nastrój rojowy, 

− 

uczniowie dyskutują na forum grupy na temat wyjścia roju z macierzaka. 

 
Praca domowa 
Opracuj  harmonogram  wyjścia  roi  wiedząc,  Ŝe  matka  pierwszą  miseczkę  rojową  zaczerwiła 
10 maja. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Rodzina pszczela i jej gniazdo

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie gniazd róŜnych gatunków pszczół. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy,  rysunki  i  przeźrocza  gniazd  róŜnych 

gatunków pszczół. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  budowę 

gniazd poszczególnych gatunków pszczół. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć foliogramy, rysunki i przeźrocza gniazd róŜnych gatunków pszczół, 
2)  narysować gniazda poszczególnych gatunków pszczół, 
3)  określić  dla  kaŜdego  gatunku  pszczół  charakterystyczne  cechy  w  budowie,  które  naleŜy 

wpisać w tabeli, 

 

Lp. 

Gatunek pszczoły 

Liczba plastrów 

Miejsce zakładania 

gniazd 

Sposób mocowania plastra 

1. 

Pszczoła miodna 

 

 

 

2. 

Pszczoła wschodnia 

 

 

 

3. 

Pszczoła olbrzymia 

 

 

 

4. 

Pszczoła skalista 

 

 

 

5. 

Pszczoła karłowata 

 

 

 

6. 

Pszczoła buszu 

 

 

 

 

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

rysunki i przeźrocza gniazd róŜnych gatunków pszczół, 

− 

rzutnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie komórek pszczelich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować plaster: pszczeli, trutowy, dziewiczy, jasnobrązowy, 

ciemny  o  nieprześwitującym  dnie,  z  matecznikami  rojowymi,  ratunkowymi,  miseczką 
matecznikową, mateczniki przed wygryzieniem, mateczniki wygryzione i zgryzione, węzę. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  funkcje  

i wymiary poszczególnych komórek pszczelich. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  plastry  pszczele  z  komórkami  dla  robotnic  oraz  plastry  trutowe,  mateczniki, 

zwracając uwagę na kształt dna komórki, 

2)  zmierzyć  wielkość  10  komórek  kolejno  na  plastrze  trutowym  i  na  plastrze  pszczelim  

i obliczyć średni wymiar 1 komórki (średnicy). Uzyskane dane zapisać, 

3)  narysować dno komórki, 
4)  policzyć komórki przypadające na 1 dm² plastra pszczelego i na 1 dm² plastra trutowego, 

wyniki zapisać, 

5)  obejrzeć i narysować mateczniki ratunkowe, mateczniki rojowe oraz mateczniki z cichej 

wymiany  z  uwzględnieniem  ich  usytuowania  na  plastrze  oraz  zwrócić  uwagę  na  ich 
liczbę, 

6)  obejrzeć i narysować matecznik: niewygryziony, wygryziony oraz zgryziony, 
7)  obejrzeć i krótko opisać wygląd plastra dziewiczego, brązowego i ciemnego starego, 
8)  zmierzyć średnicę komórki w plastrze pszczelim dziewiczym i plastrze starym ciemnym 

(średnia z 5 komórek na kaŜdym plastrze), wyniki zapisać, 

9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

wycinek (o powierzchni minimum 1 dm²) plastra pszczelego, trutowego i węzy, 

− 

plaster  dziewiczy,  jasnobrązowy  i  ciemny  o  nieprześwitujących  dnach  komórek, 
z matecznikami rojowymi, ratunkowymi i miseczką matecznikową, 

− 

mateczniki przed wygryzieniem, 

− 

mateczniki wygryzione i zgryzione, 

− 

igły preparacyjne, 

− 

linijka, 

− 

suwmiarka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.2.  Postacie pszczół i ich funkcje w rodzinie

 

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

RozróŜnianie postaci pszczół. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  pod  mikroskopem  stereoskopowym  trzy  postacie 

pszczół (robotnice, trutnia i matkę pszczelą). 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  budowę 

morfologiczną poszczególnych osobników. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  umieścić na wspólnej płytce woskowej trzy postacie pszczół (matkę, robotnicę, trutnia), 
2)  przebić szpilkami tułowia owadów od strony grzbietowej, 
3)  ustawić  płytkę  wraz  z  pszczołami  na  stoliku  mikroskopu  stereoskopowego  i  oglądać  

w świetle odbitym pod małym powiększeniem mikroskopu, 

4)  porównać wielkość, proporcję długości do szerokości ciała oraz długość skrzydeł matki, 

robotnicy i trutnia, 

5)  narysować trzy postacie pszczół, zachowując na rysunku proporcje długości i szerokości 

ciała oraz rozmiary skrzydeł, 

6)  nanieść obok rysunku skalę wielkości, 
7)  objaśnić rysunek. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zakonserwowane lub świeŜe trzy postacie pszczół (robotnica, truteń, matka pszczela), 

− 

mikroskop stereoskopowy, 

− 

szpilki entomologiczne, 

− 

płytka woskowa.

 

 

Ćwiczenie 2 

Porównanie  wyglądu  zewnętrznego  matki  pszczelej,  robotnicy  i  trutnia  na  podstawie 

głowy i odnóŜy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować pod mikroskopem stereoskopowym głowy i odnóŜa 

trzech postaci pszczół (robotnicy, trutnia i matki pszczelej). 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  budowę 

morfologiczną głowy i odnóŜy poszczególnych osobników pszczół. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  ułoŜyć oderwane głowy (matki, robotnicy i trutnia) na szkiełku przedmiotowym, 
2)  obserwować  za  pomocą  małego  powiększenia  mikroskopu  stereoskopowego  w  świetle 

odbitym, 

3)  narysować  głowy:  matki,  robotnicy  i  trutnia,  zaznaczając  zaobserwowane  szczegóły 

budowy  (wielkość  oczu  złoŜonych,  połoŜenie  przyoczek,  umiejscowienie  czułków  oraz 
narządy gębowe), 

4)  oderwać z jednej strony ciała odnóŜa matce, robotnicy i trutniowi, 
5)  ułoŜyć oddzielnie na szkiełku przedmiotowym, 
6)  opisać szkiełka z odnóŜami ułoŜonymi w kolejności wypreparowania, od I do III (matka, 

robotnica, truteń), 

7)  zwrócić szczególną uwagę na odnóŜa robotnicy, 
8)  porównać nogi I, II i III pary robotnicy z nogami matki i trutnia, 
9)  narysować fragmenty nóg wyróŜniające się odmiennością budowy (aparat do czyszczenia 

czułków, ostroga, koszyczek, szczoteczki), 

10)  opisać rysunek, 
11)  objaśnić rysunki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zakonserwowane lub świeŜe trzy postacie pszczół (robotnica, truteń, matka pszczela), 

− 

mikroskop stereoskopowy, 

− 

szkiełka przedmiotowe, 

− 

pęsety. 

 
Ćwiczenie 3  
Rozpoznawanie pszczół karmicielek, straŜniczek i zbieraczek. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  pracę  pszczół  w  róŜnych  miejscach,  np.  na 

plastrze, wylotku, kwiatach, poidle, itp. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na zachowanie 

się pszczół w róŜnych miejscach. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  otworzyć ulik obserwacyjny ustawiony na pasieczysku, 
2)  obserwować  zachowanie  matki  przez  okres  20  minut.  Policzyć  pszczoły  tworzące  świtę 

matki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

3)  narysować matkę pszczelą wraz ze świtą, 
4)  obserwować  jedną  komórkę  z  odkrytym  czerwiem  przez  30  minut,  zaznaczając  jej 

połoŜenie ołówkiem woskowym na szybie ulika obserwacyjnego, 

5)  policzyć ile razy larwa będzie odwiedzana przez pszczoły karmicielki, 
6)  obserwować  oczko  i  mostek  wylotowy  ula  przez  okres  10  minut.  Zwróć  uwagę  na 

kontakt  pszczół  powracających  do  ula  z  pszczołami  przebywającymi  na  mostku  lub 
oczku ula, 

7)  obserwować  pszczoły  na  kwiatach  i  poidle.  Zwróć  uwagę  jak  wygląda  praca  pszczół 

zbierających nektar, wodę a jak pyłek, 

8)  przedstawić spostrzeŜenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ulik obserwacyjny z rodziną pszczelą umieszczony na pasieczysku, 

– 

ołówek woskowy, 

– 

poidło, 

– 

poletka z roślinami miododajnymi i pyłkodajnymi.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.3.  Porozumiewanie się pszczół

 

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie  tańców  wykonywanych  przez  pszczoły  w  zaleŜności  od  połoŜenia 

słońca. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na zachowanie 

się powracających pszczół w gnieździe. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  sporządzić syrop z 0,5 kg cukru i 1 l wody, 
2)  ustawić przed ulikiem obserwacyjnym w odległości 10 metrów talerz z syropem, 
3)  oznakować o godzinie 8.00 pszczoły pobierające syrop czerwonym markerem, 
4)  obserwować  mostek  wylotowy  ulika  obserwacyjnego  do  momentu  pojawienia  się 

pierwszej oznaczonej pszczoły, 

5)  śledzić drogę oznaczonej pszczoły na plaster, 
6)  obserwować zachowanie oznaczonej pszczoły na plastrze oraz pszczół w jej sąsiedztwie, 
7)  sporządzić rysunek przedstawiający zachowanie oznaczonej pszczoły względem komórek 

i zachowaniu się pszczół w sąsiedztwie, 

8)  oznakować o godzinie 14.00 pszczoły pobierające syrop markerem Ŝółtym, 
9)  wykonać polecenia od punktu 4 do 7, 
10)  objaśnić rysunek. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

produkty do sporządzenia syropu (0,5 kg cukru i 1 l wody), 

− 

ulik obserwacyjny z rodziną pszczelą na pasieczysku, 

− 

talerzyk deserowy, 

− 

czerwony i Ŝółty marker (bezwonny). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie  tańców  wykonywanych  przez  pszczoły  w  zaleŜności  od  oddalenia 

poŜytku. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  w  uliku  obserwacyjnym  na  plastrze  rodzaj 

wykonywanego tańca w zaleŜności od odległości poŜytku od ula. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na zachowanie 

się powracających pszczół w gnieździe. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić syrop z 0,5 kg cukru i 1 l wody, 
2)  ustawić za ulikiem obserwacyjnym w odległościach 20 i 300 metrów talerzyki z syropem, 
3)  oznakować  pszczoły  pobierające  syrop  z  talerzyka  oddalonego  20  m  białym  markerem 

oraz czerwonym markerem pszczoły na talerzyku oddalonym 300 m, 

4)  obserwować  mostek  wylotowy  ulika  obserwacyjnego  do  momentu  pojawienia  się 

pierwszych oznaczonych pszczół, 

5)  śledzić drogę oznaczonych pszczół na plaster, 
6)  obserwować zachowanie oznaczonych pszczół na plastrze oraz pszczół w ich sąsiedztwie, 
7)  sporządzić  rysunek  przedstawiający  zachowanie  oznaczonych  pszczół  względem 

komórek i zachowanie się pszczół w sąsiedztwie, 

8)  objaśnić rysunek. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

produkty do sporządzenia syropu (0,5 kg cukru i 1 l wody), 

– 

ulik obserwacyjny z rodziną pszczelą na pasieczysku, 

– 

talerzyki deserowe, 

– 

biały i czerwony marker (bezwonny). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

5.4.  śycie rodziny pszczelej w ciągu roku

 

 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Ocenianie stanu rodziny pszczelej po zimowli. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  warunki  przeprowadzania  przeglądów  rodzin 

pszczelich. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na stan rodziny 

po zimowli. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeprowadzić przegląd gdy temperatura otoczenia wynosi 10–12

°

C a pszczoły dokonują 

oblotu, 

2)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
3)  określić  i  zanotować  warunki  pogodowe  podczas  przeglądu:  zachmurzenie,  temperatura 

powietrza, 

4)  określić  intensywność  lotów  pszczół,  licząc  pszczoły  powracające  do  ula  w  ciągu 

1 minuty, 

5)  wyjąć kolejno plastry z gniazda rodziny pszczelej, zwracając szczególną uwagę na: 

a)  powierzchnię pokarmu (dm²), 
b)  powierzchnię czerwiu (dm²), 
c)  obecność jaj, 
d)  ocenę plastrów (czyste czy zabrudzone kałem), 

6)  dokonać oględzin dna ula: 

a)  ocenić liczbę pszczół padłych, 
b)  określić po odsklepach na dennicy miejsce usytuowania kłębu, 
c)  zwrócić uwagę na ślady kału na dnie, szczególnie w okolicy otworu wylotowego, 

7)  narysować usytuowanie kłębu zimujących rodzin, 
8)  zanotować zdobyte informacje, 
9)  opisać stan rodziny pszczelej po zimowli. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

rodzina pszczela, 

– 

dłuto pasieczne, 

– 

podkurzacz, 

– 

strój pasieczny, 

– 

termometr, 

– 

szczoteczka

. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie nastroju rojowego w rodzinie pszczelej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  warunki  sprzyjające  wystąpieniu  nastroju 

rojowemu w gnieździe pszczelim. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na stan rodziny 

w  nastroju  rojowym:  obecność  mateczników  rojowych,  powierzchnię  czerwiu  krytego  
i otwartego, obecność i jakość matki, ilość i miejsce przebywania trutni, 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
2)  wyjąć kolejno plastry z gniazda rodziny pszczelej, zwracając szczególną uwagę na: 

a)  obecność mateczników rojowych, 
b)  powierzchnię czerwiu krytego i otwartego, 
c)  obecność i jakość matki, 
d)  ilość i miejsce przebywania trutni, 

3)  narysować usytuowanie mateczników rojowych na plastrze, 
4)  zanotować zdobyte informacje, 
5)  scharakteryzować rodzinę w nastroju rojowym. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pogadanka, 

− 

zajęcia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

rodzina pszczela w nastroju rojowym, 

– 

dłuto pasieczne, 

– 

podkurzacz, 

– 

strój pasieczny, 

– 

szczoteczka

. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Rozpoznawanie  stanów 

biologicznych rodziny pszczelej” 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 7, 9, 10, 13, 14, 15, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 5, 6, 8, 11, 12, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. d, 6. a, 7. b, 8. b, 9. a, 10. c, 11. a, 

12. b, 13. a, 14. a, 15. c, 16. a, 17. c, 18. b, 19. b, 20. a.

 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić naturalne roje 

RozróŜnić postacie pszczół 

Zdefiniować pojęcie czerwiu 

Wskazać okoliczności pojawiania się 
nowych matek 

PP 

Scharakteryzować przyczyny zwartego 
czerwiu na plastrze 

PP 

Scharakteryzować stan osierocenia 
rodziny pszczelej 

PP 

Określić długość trwania lotu 
orientacyjnego matki pszczelej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Uzasadnić termin zatracania 
pobudliwości płciowej przez matkę 

PP 

Rozpoznać czynność wykonywaną 
przez matkę pszczelą 

10 

Określić ilość wytwarzanej substancji 
matecznej przez matki pszczele 

11 

Scharakteryzować czynniki 
wpływające na ilość trutni w rodzinie 
pszczelej 

PP 

12 

Wskazać porę wykonywania 
pierwszego lotu przez trutnie 

PP 

13 

RozróŜnić larwy pszczele na podstawie 
otrzymywanego pokarmu 

14  Zdefiniować pojęcie przegra 

15  RozróŜnić prace pszczół ulowych 

16 

Odczytać na podstawie rysunku rodzaj 
wykonywanego tańca przez pszczołę  

PP 

17 

Rozpoznać gniazda róŜnych gatunków 
pszczół 

18 

Stwierdzić symptomy zbliŜającego się 
nastroju rojowego 

PP 

19  Zidentyfikować rodziny pszczele 

20 

Opisać stan biologiczny rodziny 
pszczelej w okresie bezpoŜytkowym 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

1

 

 
1.  Działające  przez  dłuŜszy  czas  nie  sprzyjające  warunki  środowiska  są  powodem  wyjścia 

roju 
a)  pierwaka. 
b)  śpiewaka. 
c)  nędzaka. 
d)  zbiorowego. 

 
2.  Rysunek przedstawia 

a)  matkę pszczelą. 
b)  trutnia. 
c)  pszczołę robotnicę. 
d)  trutówkę. 

 
3.  Czerwiem określamy 

a)  wszystkie stadia rozwoju pszczół, łącznie z jajami. 
b)  wszystkie stadia rozwoju pszczół bez jaj. 
c)  niezasklepione stadia rozwojowe pszczół. 
d)  zasklepione stadia rozwojowe pszczół. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

4.  Nowa młoda matka nie pojawi się, gdy 

a)  pszczoły chcą się roić 
b)  zginie stara matka. 
c)  pszczoły chcą wymienić matkę. 
d)  strutnieje stara matka. 

 

5.  Czerw  pszczeli  zwarty  i  równomiernie  koliście  rozłoŜony  na  plastrze  jest  dowodem,  Ŝe 

w rodzinie jest 
a)  matka trutowa. 
b)  ułomna matka pszczela. 
c)  znajdują się trutówki anatomiczne. 
d)  znajduje się normalna, zdrowa matka. 

 
6.  W stanie osierocenia rodziny pszczelej pojawią się 

a)  trutówki fizjologiczne. 
b)  matka trutowa. 
c)  matka ratunkowa. 
d)  matka z cichej wymiany. 

 
7.  Pierwszy  lot  matki  pszczelej  jest  lotem  orientacyjnym.  Matka  wylatuje  na  niewielką 

odległość, lata dookoła i zapoznaje się z połoŜeniem ula. Loty orientacyjne trwają 
a)  5–15 minut. 
b)  20–30 minut. 
c)  35–45 minut. 
d)  50–70 minut. 

 
8.  Matka nieunasieniona zatraca pobudliwość płciową i zaczyna składać jaja niezapłodnione 

po 
a)  2 tygodniach. 
b)  4 tygodniach. 
c)  6 tygodniach. 
d)  8 tygodniach. 

 
9.  Matka oznaczona literą b zajmuje się 

a)  sprawdzeniem komórki. 
b)  szlifowaniem komórki. 
c)  pobieraniem miodu. 
d)  składaniem jaja. 

 
10.  U matki powyŜej 3 lat ilość substancji matecznej jej maleje do 

a)  88%. 
b)  75%. 
c)  65%. 
d)  55%. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

11.  Liczba trutni w rodzinach zaleŜy od 

a)  liczby komórek trutowych. 
b)  tegorocznych matek pszczelich. 
c)  słabych rodzin pszczelich. 
d)  ilości zapasu pokarmu. 

 
12.  Po jakim czasie od wygryzienia trutnie po raz pierwszy opuszczają gniazdo 

a)  po 5 dniach. 
b)  po tygodniu. 
c)  po 10 dniach. 
d)  po dwóch tygodniach. 

 

13.  Karmicielki karmią mleczkiem pszczelim larwy 

a)  3 dniowe. 
b)  4 dniowe 
c)  5 dniowe. 
d)  6 dniowe. 

 
14.  Przegra to 

a)  pierwszy lot w Ŝyciu pszczoły. 
b)  pierwszy wiosenny oblot pszczół. 
c)  pierwszy lot trutnia. 

d) 

lot orientacyjny matki pszczelej.

 

 

15.  Ostatnią pracą pszczoły ulowej jest 

a)  przynoszenie kitu. 
b)  zbiór pyłku. 
c)  obrona gniazda. 
d)  budowa plastrów. 

 

16.  Pszczoła na rysunku obok wykonuje taniec 

a)  okręŜny. 
b)  sierpowaty. 
c)  rojowy. 
d)  alarmowy. 

 
17.  Na rysunku przedstawiono gniazdo pszczoły 

a)  miodnej. 
b)  wschodniej. 
c)  olbrzymiej.  
d)  karłowatej. 

 
18.  Pojawienie się wiosną czerwiu trutowego jest pierwszym przejawem 

a)  nastroju do wypacania wosku. 
b)  dojrzałości biologicznej rodziny pszczelej. 
c)  pobielania plastrów. 
d)  pojawienia się trutówek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

19.  Pień, z którego wyszedł rój, nazywa się 

a)  pierwakiem. 
b)  macierzakiem. 
c)  druŜakiem. 
d)  pierwakiem śpiewakiem. 

 
20.  Charakterystycznym objawem okresu bezpoŜytkowego jest 

a)  rabunek. 
b)  przegra. 
c)  rójka. 
d)  budowa plastrów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Rozpoznawanie stanów biologicznych rodziny pszczelej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Rozpoznawanie  stanów 

biologicznych rodziny pszczelej” 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 5, 6, 9, 11, 15, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. c, 3. b, 4. c, 5. a, 6. d, 7. a, 8. b, 9. a, 10. d, 11. c, 

12. a, 13. b, 14. c, 15. d, 16. , 17. d, 18. c, 19. a, 20. d.

 

 
Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie czerwienie matki 
pszczelej 

RozróŜnić postacie pszczół 

Rozpoznać czerw rozstrzelony 

Określić czas pojawienia się trutówek 
w rodzinie pszczelej 

PP 

Wskazać okoliczności pojawiania się 
trutówek anatomicznych  

PP 

Scharakteryzować stan osierocenia 
rodziny pszczelej 

PP 

Zdefiniować pojęcie polietyzmu 

Rozpoznać prace wykonywane przez 
pszczoły robotnice 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

Scharakteryzować kopulacje matki 
i trutnia 

PP 

10  Zdefiniować pojęcie pory rojowej 

11 

Opisać wygląd zewnętrzny pszczół 
rabujących  

PP 

12 

Określić porę wyjścia pierwszego roju 
z młodą matką 

13 

RozróŜnić larwy na podstawie 
otrzymywanego pokarmu 

14  RozróŜnić pszczoły ulowe 

15 

Obliczyć róŜnicę między temperaturą 
na zewnętrz ula a wewnętrz kłębu 

PP 

16 

Odczytać na podstawie rysunku rodzaj 
wykonywanego tańca przez pszczołę 

PP 

17 

Rozpoznać gniazda róŜnych gatunków 
pszczół 

18 

Scharakteryzować czynniki 
wpływające na dobrą zimowlę pszczół 
robotnic 

PP 

19  RozróŜnić nazwy rodzin pszczelich 

20 

Określić miejsce składowania miodu 
w gnieździe pszczelim 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

7.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

8.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
9.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
10.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
11.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
12.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

9.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
10.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
11.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
12.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
13.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

14.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
15.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

16.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

NR 2

 

 
1.  Czerwienie matki to 

a)  składanie jaj. 
b)  lot godowy. 
c)  lot orientacyjny. 
d)  kopulacja z trutniem. 

 
2.  Na rysunku przedstawiono 

a)  matkę pszczelą. 
b)  trutnia. 
c)  pszczołę robotnicę. 
d)  trutówkę. 
 

3.  Czerw rozmieszczony na plastrze tak, Ŝe między nim znajduje się duŜo komórek pustych 

to 
a)  otwarty. 
b)  rozstrzelony. 
c)  garbaty. 
d)  mieszany. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

 

4.  Czas  od  zabrania  matki  pszczelej  do  rozpoczęcia  składania  jaj  przez  trutówki  u  pszczół 

ras europejskich wynosi 
a)

 

5–10 dni. 

b)  11–20 dni. 
c)  22–30 dni. 
d)  31–40 dni 

 
5.  Najwięcej trutówek anatomicznych pojawia się w rodzinie 

a)  przed rójką. 
b)  z ułomną matką pszczelą. 
c)  osieroconej. 
d)  gdy jest rabowana. 

 
6.  Osieroceniem rodziny pszczelej określamy taki stan, gdy brak jest matki pszczelej i 

a)  trutówek. 
b)  trutni. 
c)  czerwiu krytego. 
d)  czerwiu otwartego. 

 
7.  Podział pracy wśród pszczół robotnic nazywamy 

a)  polietyzm. 
b)  polimorfizm. 
c)  poligenizm. 
d)  polimeryzm. 

 
8.  Praca polegająca na powlekaniu przez robotnice wewnętrznych ścian plastra śliną i kitem 

to

 

a)  pobielanie. 
b)  polerowanie. 
c)  osuszanie. 
d)  oczyszczanie. 

 
9.  Rysunek przedstawia 

a)  kopulację matki z trutniem. 
b)  walkę matek pszczelich. 
c)  walkę pszczół rabujących. 
d)  usuwanie trutnia z gniazda. 

 
10.  Okres, w którym w pasiece występują rójki nazywamy 

a)  nastrojem rojowym. 
b)  skłonność do ucieczek. 
c)  naturalnym podziałem rodziny. 
d)  porą rojową 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

11.  Pszczoły  te  odróŜniają  się  od  innych  pszczół  ciemniejszym,  błyszczącym  oskórkiem, 

pozbawionym  częściowo  owłosienia  podczas  walki  z  pszczołami  broniącymi  ula.  Opis 
dotyczy pszczół 
a)  straŜniczek. 
b)  zbieraczek. 
c)  rabujących. 
d)  woszczarek. 

 
12.  Po jakim czasie od wygryzienia matki pszczelej rój opuszcza gniazdo pszczele 

a)  po 1 dniu. 
b)  po 2 dniach. 
c)  po 3 dniach. 
d)  po 4 dniach. 

 

13.  Karmicielki karmią papką miodowo-pyłkową larwy 

a)  1 dniowe. 
b)  2 dniowe. 
c)  3 dniowe. 
d)  4 dniowe. 

 
14.  Wszystkie pszczoły robotnice zajmujące się pracami w ulu nazywane są ulowymi. Które 

z pszczół nie są pszczołami ulowymi 
a)  woszczarki. 
b)  straŜniczki. 
c)  wywiadowczynie. 
d)  karmicielki. 

 
15.  Przy  temperaturze  zewnętrznej  -30°C,  róŜnica  między  tą  temperaturą,  a  panującą 

w środku kłębu podczas wychowu czerwiu wyniesie 
a)  34,5°C. 
b)  50,5°C. 
c)  60,5°C. 
d)  64,5°C. 

 
16.  Pszczoła na rysunku obok wykonuje taniec 

a)  okręŜny. 
b)  sierpowaty.  
c)  rojowy. 
d)  alarmowy. 

 
17.  Na rysunku przedstawiono gniazdo pszczoły 

a)  miodnej.  
b)  wschodniej. 
c)  olbrzymiej.  
d)  karłowatej. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

18.  Czynnikiem przedłuŜającym Ŝycie robotnicom i pozwalającym przetrwać im zimę jest 

a)  wypacania wosku. 
b)  karmienie larw. 
c)  zjadanie duŜych ilości pyłku. 
d)  zwiększona obronność straŜniczek. 

 
19.  Większość  rojów  wychodzących  z  młodymi  matkami  nazywa  się  śpiewakami. Który rój 

nie jest śpiewakiem 
a)  pierwak. 
b)  druŜak. 
c)  trzeciak. 
d)  czwartak. 

 
20.  W której części gniazda pszczoły nie składują miodu 

a)  górnej. 
b)  tylnej. 
c)  bocznej. 
d)  przedniej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Rozpoznawanie stanów biologicznych rodziny pszczelej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

7. LITERATURA

 

 

 
1.  Bornus L. (red.): Encyklopedia pszczelarska. PWRiL, Warszawa 1989 
2.  Muszyńska J.: Zimowanie pszczół. PWRiL, Warszawa 1989  
3.  Prabucki J.(red.): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998 
4.  Skowronek W.: Pszczelnictwo. Puławy 2001 
 
Czasopisma: 
– 

Pszczelarstwo 

– 

Pszczelarz Polski 

– 

Pasieka 

– 

Przegląd Pszczelarski