background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Dariusz Kierepka 

 
 

 
 
 
 
 

Wykonywanie sprężystego odkształcania tkanek 
322[12].Z1.01 

 

 

 

 
 
 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 

 

 
 
 

Wydawca   

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  1 

Recenzenci: 
lek. med. Ewa Rusiecka 
lek. med. Konrad Szymczyk 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Dariusz Kierepka 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].Z1.01  
„Wykonywanie  sprężystego  odkształcania  tkanek”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik masażysta.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  2 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. Zasady wykonywania masażu klasycznego 

10 

5. 1. 1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Przygotowanie pacjenta/klienta do zabiegu 

13 

5. 2. 1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Wpływ masażu klasycznego na poszczególne tkanki, narządy i układy 

15 

5. 3. 1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Techniki masażu klasycznego 

17 

5. 4. 1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

31 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  3 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik masażysta.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

metoda projektu, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie  z  poradnika  do 
nich adresowanego. 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[12].Z1.01 

Wykonywanie sprężystego  

odkształcania tkanek 

322[12].Z1.02 

Wykonywanie masażu 

poszczególnych części ciała 

322[12].Z1.03 

Korzystanie z programów  

komputerowych wspomagających 

prace masażysty 

322[12].Z1 

Masaż klasyczny 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  4 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien  umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się atlasem anatomii, 

 

charakteryzować budowę i funkcje układów i narządów organizmu człowieka, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu anatomii i patologii, 

– 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania masażu, 

– 

zanalizować przebieg i objawy zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, 

– 

udzielać wsparcia emocjonalnego pacjentowi w sytuacji trudnej, 

– 

rozwiązywać i utrzymywać kontakt z pacjentem, 

– 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  5 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić lecznicze działanie masażu klasycznego na poszczególne narządy i układy, 

– 

nawiązać kontakt z pacjentem oraz przygotować go do współpracy podczas wykonywania 
zabiegu, 

– 

przeprowadzić z pacjentem wywiad przed wykonaniem masażu, 

– 

uwzględnić wskazania i przeciwwskazania do wykonania masażu, 

– 

przygotować dokumentację zabiegu, 

– 

dobrać ułożenie pacjenta do masażu, 

– 

zastosować przybory ułatwiające ułożenie pacjenta w prawidłowej pozycji, 

– 

dobrać środek poślizgowy do wykonywanego zabiegu, 

– 

wykonać masaż zgodnie z obowiązującymi zasadami, 

– 

zastosować techniki masażu w odpowiedniej kolejności, 

– 

ułożyć  dłonie  w  czasie  masażu  w  zależności  od  stosowanej  techniki  i  opracowywanej 
części ciała, 

– 

wykonać masaż z zastosowaniem różnych technik głaskania, 

– 

wykonać masaż z zastosowaniem różnych technik rozcierania, 

– 

wykonać masaż z zastosowaniem różnych technik ugniatania, 

– 

wykonać masaż z zastosowaniem różnych technik oklepywania, 

– 

wykonać masaż z zastosowaniem różnych technik wibracji, 

– 

wykonać masaż z zastosowaniem różnych technik wstrząsania, 

– 

sprawdzić reakcję organizmu pacjenta na zastosowany masaż, 

– 

wykonać  gimnastykę bierną masowanej części ciała, 

– 

przygotować zestaw ćwiczeń do wykonania przez pacjenta po masażu, 

– 

zapewnić pacjentowi/klientowi bezpieczeństwo w czasie wykonywania zabiegu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  6 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik masażu 322[12] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Masaż klasyczny 322[12].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

sprężystego 

odkształcania 

tkanek 

322[12].Z1.01 

Temat:   Techniki masażu klasycznego. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności stosowania technik masażu klasycznego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dostosować stanowisko pracy do wykonania zabiegu masażu klasycznego, 

  określić techniki potrzebne do wykonania masażu klasycznego, 

  ułożyć  pacjenta  w  prawidłowej  pozycji  ułożeniowej,  zapewniającej  pełne  rozluźnienie 

i zrelaksowanie, 

  pouczyć pacjenta na temat wykonywanego zabiegu, 

  zastosować płynnie i w prawidłowy sposób chwyty z poszczególnych technik masażu, 

  wykonać w odpowiednim tempie oraz z odpowiednią siłą techniki klasyczne, 

  wykonywać techniki w odpowiedniej kolejności zgodnie z wskazaniami, 

  określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania poszczególnych technik. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:  

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w grupach 2 osobowych

 
Czas: 

6 godzin dydaktycznych. 

 
Środki dydaktyczne: 

  instrukcja pracy metodą  tekstu przewodniego, 

  opisy technik potrzebnych do wykonania masażu klasycznego, 

  stanowiska do wykonania masażu klasycznego, 

  pytania prowadzące. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  7 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na grupy. 
 
Praca metodą tekstu przewodniego 
 
Informacje wstępne
 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie techniki stosujemy w masażu klasycznym? 
2.  W jakim ułożeniu ma być pacjent w trakcie zabiegu? 
3.  Jakie zadanie mają poszczególne techniki masażu klasycznego? 
4.  Jaka jest kolejność wykonywania poszczególnych technik masażu? 
5.  Jakie są zasady stosowania masażu klasycznego? 
6.  Od czego zależy siła wykonywanych technik masażu klasycznego? 
7.  Jakie są przeciwwskazania do wykonywania poszczególnych technik? 
8.  Jaka jest liczba powtórzeń chwytu lub przez jaki czas wykonujemy dany chwyt? 
 
Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  W jaki sposób przygotować stanowisko do wykonania masażu klasycznego? 
2.  Jak należy ułożyć pacjenta by wykonać masaż danej części ciała? 
3.  Jakie  pytania  należy  zadać  pacjentowi  w  ramach  wywiadu  przed  przystąpieniem  do 

wykonania masażu klasycznego? 

 
Ustalenia 
1.  Uczniowie  wykonując  poszczególne chwyty z technik masażu klasycznego na sobie mogą 

odbierać bodźce jakim podlega pacjent. 

2.  Uczniowie  dostosowują  stanowiska  pracy,  czyli  stoły  do  masażu  do  własnych  potrzeb 

(wysokość stołu do masażu). 

3.  Uczniowie określają wpływ technik na tkanki. 
4.  Uczniowie nabywają umiejętność rozplanowania zabiegu w odpowiednim czasie. 
5.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Wykonanie
 
1.  Uczniowie po odpowiednim przygotowaniu metodycznym rozpoczynają prace w parach. 
2.  Uczniowie wykonują poszczególne chwyty zgodnie ze schematem. 
3.  Uczniowie zwracają uwagę na różnice w wykonaniu poszczególnych chwytów. 
 
Sprawdzanie umiejętności 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonywanych technik i chwytów. 
2.  Po  zakończonym  zabiegu  uczniowie  otrzymują  informacje  od  nauczyciela  o poprawności 

lub też o popełnianych błędach w trakcie wykonywania i otrzymują ewentualną korektę.  

3.  Uczniowie  sprawdzają  poprawność  wykonywanego  chwytu  obserwując  jak  nauczyciel 

wykonuje chwyty masażu klasycznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  8 

Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które elementy w czasie wykonywania zabiegu 

sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zajęcia,  wskazać,  jakie 
umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  9 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: Technik masażu 322[12] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Masaż klasyczny 322[12].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

sprężystego 

odkształcania 

tkanek 

322[12].Z1.01 

Temat:  Przygotowanie pacjenta/klienta do wykonania zabiegu. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  zastosowania  pozycji  ułożeniowch  stosowanych 

w masażu. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dostosować stanowisko pracy do wykonania zabiegu masażu klasycznego, 

 

ułożyć  pacjenta  w  prawidłowej  pozycji  ułożeniowej,  zapewniającej  pełne  rozluźnienie 
i zrelaksowanie, 

 

zastosować odpowiednią do masażu danej części ciała pozycję ułożeniową, 

 

zastosować odpowiednią pozycję ułożeniową do masażu w jednostkach chorobowych, 

 

pouczyć pacjenta na temat wykonywanego zabiegu, 

 

znać wskazania i przeciwwskazania do stosowania poszczególnych technik. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwu osobowych 

 
Czas: 

3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do wykonania masażu klasycznego, 

 

film dydaktyczny. 

 

Przebieg zajęć: 
1.   Określenie tematu zajęć. 
2.   Prezentacja  pomocy  w  postaci:  wałków, półwałków, klinów, poduszek i innych kształtek 

pomocnych w prawidłowym ułożeniu pacjenta. 

3.   Pokaz wykorzystania funkcji stołu do uzyskania pozycji złożeniowych. 
4.   Prezentacja filmu dydaktycznego. 
5.   Pokaz prawidłowych pozycji złożeniowych. 
6.   Podział na grupy dwu osobowe: 

 

uczniowie układają pacjenta w prawidłowej pozycji, 

 

dyskusja na temat prawidłowego wykorzystania przyborów, 

 

samodzielne próby modyfikacji pozycji ułożenia pacjenta, 

7.   Praca w grupach z korekcją błędów przez nauczyciela. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 10 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Zasady wykonywania masażu klasycznego 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Z podanej listy schorzeń wybierz te, które są wskazaniami do masażu. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  zaproponować  arkusz  ćwiczeniowy,  w 
którym  będzie  znajdowała  się  lista  schorzeń,  spośród  których  należy  wybrać  te,  które  są 
wskazaniami do masażu.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie listę podanych jednostek chorobowych, 
2)  zakreślić w kwadracie znakiem „x” obok tych, które są wskazaniami do masażu, 
3)  porównać wyniki z innymi grupami. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kartka  formatu  A4,  na  której znajduje się lista jednostek chorobowych, wśród których są 
wskazania i przeciwwskazania do masażu, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Z  podanej  listy  schorzeń  wybierz  wskazania  do  masażu  z  podziałem  na  wskazania  

w chorobach poszczególnych narządów. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  zaproponować  arkusz  do  ćwiczeń, 
w którym  będzie  znajdowała  się  lista  schorzeń,  z  których  należy  wybrać  te,  które  są 
wskazaniami do masażu w chorobach poszczególnych narządów.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie listę jednostek chorobowych, 
2)  wypisać na kartkach A4 wskazania do masażu z podziałem na grupy będące wskazaniami 

do masażu w schorzeniach poszczególnych narządów, 

3)  umieścić kartki na tablicy wykorzystując magnesy, 
4)  porównać z innymi grupami trafność wyboru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

czyste kartki formatu A4,  

 

kartka  formatu  A4,  na  której znajduje się lista jednostek chorobowych, wśród których są 
wskazania do masażu, 

 

przybory do pisania, 

 

tablica magnetyczna, 

 

magnesy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 12 

5.2.   Przygotowanie pacjenta/klienta do zabiegu 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Na  podstawie  przeprowadzonej  obserwacji,  określ  nieprawidłowości  w  budowie  ciała 

swojego kolegi/koleżanki. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć w pozycji stojącej swojego kolegę/koleżankę, 
2)  zanotować występujące nieprawidłowości, 
3)  przedstawić swoje spostrzeżenia i porównać wyniki z innymi grupami. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka formatu A4, na której znajdują się kontury sylwetki przodem, tyłem i bokiem, 

 

przybory do pisania, 

 

tablica magnetyczna, 

 

magnesy. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Ułóż  zestaw  pytań  jakie  należy  zadać  pacjentowi  w celu  przeprowadzenia  wywiadu 

i wypełnienia dokumentacji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ułożyć pytania i wskazać hipotetyczne odpowiedzi, 
2)  wypełnić  dokumentację  na  otrzymanych  formularzach,  na  podstawie  wcześniej 

opracowanych hipotetycznych odpowiedzi, 

3)  porównać wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 13 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki formatu A4,  

 

formularze stosowane podczas wywiadu, 

 

przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 14 

5.3.   Wpływ  masażu  klasycznego  na  poszczególne  tkanki 

narządy i układy 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Porównaj wpływ masażu na różne rodzaje tkanki mięśniowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeczytać uważnie materiał w poradniku dla ucznia dotyczący wpływu masażu na tkanki, 
2)  podzielić mazakiem kartkę na trzy części, 
3)  zatytułować następująco poszczególne części kartki:  

 

tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana, 

 

tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana mięśnia sercowego, 

 

tkanka mięśniowa gładka. 

4)  scharakteryzować wpływ masażu na poszczególne tkanki, 
5)  przymocować prace magnesami na tablicy, 
6)  porównać efekty prac, 
7)  przedstawić i omówić swoje spostrzeżenia i wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  kartka formatu A3,  

  przybory do pisania, 

  tablica magnetyczna, 

  magnesy. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Określ możliwości oddziaływania masażem na poszczególne układy organizmu człowieka. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać rodzaje oddziaływań masażu na poszczególne układy, 
2)  uzupełnić tabele otrzymane od nauczyciela, 
3)  zaprezentować ćwiczenie wykorzystując tablice magnetyczną, 
4)  dokonać analizy prawidłowości ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki formatu A4,  

 

tabele oddziaływań na różne rodzaje układów, 

 

przybory do pisania, 

 

tablica magnetyczna, 

 

magnesy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 16 

5.4.   Techniki masażu klasycznego 
 

5.4.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj rozcieranie technikami kolistą i spiralną różnych okolic ciała. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób wykonania rozcierania technikami: kolistą i spiralną, 
2)  wykonać rozcieranie koliste na różnych okolicach, 
3)  wykonać rozcieranie spiralne na różnych okolicach ciała, 
4)  wykonać rozcieranie spiralne naprzemienne oburącz, 
5)  podzielić się spostrzeżeniami i odczuciami w czasie wykonywania chwytów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

prześcieradła, 

 

wałki, kliny, 

 

model do masażu lub inny uczeń, 

 

środki do dezynfekcji i mycia rąk, 

 

ręczniki. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj ugniatania różnymi metodami. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposoby wykonania ugniatania, 
2)  wykonać ugniatanie podłużne jedną ręką, 
3)  wykonać ugniatanie podłużne oburącz, 
4)  wykonać ugniatanie poprzeczne, 
5)  wykonać ugniatanie pionowe – (uciski), 
6)  wykonać ugniatanie „esowate”, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 17 

7)  wykonać ugniatanie ze skręceniem, 
8)  wykonać „mieszenie”, 
9)  podzielić się spostrzeżeniami i odczuciami w czasie wykonywania chwytów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

prześcieradła, 

 

wałki, kliny, 

 

model do masażu lub inny uczeń, 

 

środki do dezynfekcji i mycia rąk, 

 

ręczniki. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj oklepywania różnymi technikami. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposoby wykonania oklepywania różnymi technikami, 
2)  wykonać oklepywania opuszkami palców i delikatne „miotełkowe”, 
3)  wykonać  oklepywania  „miotełkowe”,  „widelcowi”,  słabe  „półpiąstkowe”,  „łóżeczkowe”  

i „szczypanie”, 

4)  wykonać oklepywania „karatowe”, „piątkowe” i „grzbietowo-paliczkowe”, 
5)  podzielić się spostrzeżeniami i odczuciami w czasie wykonywania oklepywań, 
6)  zaobserwować różne odczyny po poszczególnych chwytach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

prześcieradła, 

 

wałki, kliny, 

 

model do masażu (lub inny uczeń), 

 

środki do dezynfekcji i mycia rąk, 

 

ręczniki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  
 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  sprężystego 
odkształcania tkanek” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 12, 15, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  c,  3. b, 4. c, 5. b, 6. d, 7. d, 8. a, 9. a, 10. b, 11. a, 
12. b, 13. d, 14. a, 15. b, 16. d, 17, d, 18. a, 19. d , 20. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować czynniki, od których 
zależy czas masażu 

Określić podstawowe techniki masażu 

Określić czas trwania zabiegu 

Wyjaśnić zależności, od czego zależy 
siła masażu 

Rozpoznać wskazania 
i przeciwwskazania do stosowania 
masażu klasycznego 

Rozpoznać wskazania  
i przeciwwskazania do stosowania 
masażu klasycznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 19 

Dokonać podziału na środki poślizgowe 
i wspomagające 

Dokonać analizy informacji 
dotyczących pacjenta 

Określić sposób przeprowadzenia 
badania dotykiem 

10 

Określić prawidłowe pozycje 
ułożeniowe 

11 

Zanalizować zależności między składem 
tkanek a ich właściwościami 

12 

Określić rodzaje wpływów  masażem na 
tkanki 

PP 

13 

Określić czas niedotlenienia tkanek po 
którym następują zmiany nieodwracalne 
w tkankach 

14 

Określić czas niedotlenienia tkanek po 
którym następują zmiany nieodwracalne 
tkankach 

15 

Dokonać analizy czynników które 
wspomagają powrót krwi żylnej 

PP 

16 

Zanalizować wpływ pośredni masażu na 
układ oddechowy 

17 

Zanalizować wpływ pośredni masażu na 
układ pokarmowy 

PP 

18 

Rozpoznać wskazania 
i przeciwwskazania do wykonywania 
masażu klasycznym 

19 

Określić znaczenie poszczególnych 
technik masażu 

20 

Określić prawidłowe tempo 
wykonywania technik masażu 
klasycznego 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 20 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań.  
5.  Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.  
6.  Tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak X.  

8.  W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 

zakreślić odpowiedź prawidłową. 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Czas trwania masażu nie zależy od 

a)  rodzaju schorzenia. 
b)  rodzaju zastosowanego środka poślizgowego. 
c)  wielkości powierzchni masowanej. 
d)  aktualnego stanu zdrowia pacjenta. 
 

2.  Do podstawowych technik masażu nie należy 

a)  rozcieranie. 
b)  głaskanie. 
c)  szczypanie. 
d)  ugniatanie. 
 

3.  Masaż jednej części ciała nie powinien trwać krócej niż  

a)  5 minut. 
b)  10 minut. 
c)  15 minut. 
d)  20 minut. 
 

4.  Siła z jaką wykonywany jest masaż nie zależy od 

a)  wykonywanego przez pacjenta. 
b)  stanu zdrowia pacjenta. 
c)  karnacji pacjenta. 
d)  budowy ciała. 
 

5.  Wskazaniem do masażu całościowego jest 

a)  występowanie tętniaków. 
b)  stan wyczerpania u osób bez zmian organicznych. 
c)  choroba nowotworowa. 
d)  nie wyrównana wada serca. 
 

6.  Przeciwwskazaniem do wykonania masażu częściowego jest 

a)  gorączka. 
b)  choroba zakaźna. 
c)  zaawansowana miażdżyca. 
d)  III i IV stadium choroby Burgera. 
 

7.  Do środków poślizgowych zaliczamy 

a)  maść kamforową. 
b)  spirytus salicylowy. 
c)  mydło. 
d)  oliwę z pestek winogron. 
 

8.  W wywiadzie personalnym znajdą się informacje dotyczące 

a)  wieku, adresu zamieszkania, imienia i nazwiska. 
b)  płci, rodzaju schorzenia, miejsca zamieszkania. 
c)  wykonywanego zawodu, płci, wieku. 
d)  rozpoznania, chorób współistniejących, przebiegu leczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 22 

9.  Badanie dotykiem przeprowadza się opuszkami palców 

a)  I, II i III. 
b)  II i III. 
c)  II, III i IV. 
d)  III, IV i V. 
 

10.  W masażu klasycznym stosujemy pozycje ułożeniowe 

a)  siedzącą, stojącą, leżącą. 
b)  leżenie przodem oraz leżenie tyłem i na boku. 
c)  pochyloną, wiszącą, stabilną. 
d)  stabilną, labilną, komfortową. 
 

11.  W substancji międzykomórkowej wszystkich tkanek łącznych wyróżnia się  

a)  włókna kolagenowe (klejorodne). 
b)  włókna segmentowe. 
c)  włókna torebkowe 
d)  włókna zbite. 
 

12.  Wpływ masażu pośredni – konsensualny na tkankę mięśniową ma zastosowanie w przypadku, 

gdy 
a)  masujemy receptory odpowiadające za tą strefę ciała. 
b)  kończyna wymagająca masażu nie jest dostępna. 
c)  nie możemy wykonać masażu stawu, a możemy przed nim i nad nim. 
d)  masujemy strefy w okolicach kręgosłupa. 
 

13.  Zmiany nieodwracalne po ustaniu krążenia w mięśniu sercowym zachodzą po 

a)  4–5 minutach. 
b)  10–20 minutach. 
c)  20–30 minutach. 
d)  1,5–2 godzinach. 
 

14.  Zmiany nieodwracalne po ustaniu krążenia w mięśniu sercowym zachodzą po 

a)  4–5 minutach. 
b)  10–20  minutach. 
c)  20– 30 minutach. 
d)  1,5–2 godzinach. 

 
15.  Do czynników, które ułatwiają ruch krwi (w naczyniach krwionośnych) w kierunku serca, 

zaliczamy 

a)  ciśnienie hydrostatyczne. 
b)  pompę mięśniową. 
c)  ruchy perystaltyczne jelit. 
d)  pozycję stojącą. 
 

16.  Wpływ pośredni masażu na układ oddechowy nie odbywa się 

a)  za pośrednictwem układu krążenia. 
b)  na drodze odruchowej. 
c)  na drodze hormonalnej. 
d)  przez masaż klatki piersiowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 23 

17.  Wpływ bezpośredni masażu na układ pokarmowy odbywa się 

a)  za pośrednictwem układu krążenia, 
b)  na drodze odruchowej, 
c)  na drodze hormonalnej. 
d)  przez masaż narządów jamy brzusznej. 
 

18.  Wskazaniem do masażu częściowego w chorobach układu krążenia nie jest 

a)  I i II stadium choroby Burgera. 
b)  III i IV stadium choroby Burgera. 
c)  zespół żylakowy bez owrzodzeń. 
d)  obniżone ciśnienie krwi. 
 

19.  Głaskanie jest podstawową techniką w leczeniu: 

a)  przykurczy. 
b)  blizn. 
c)  zrostów pourazowych. 
d)  niedowładów  i  porażeń  będących  następstwem  uszkodzenia  ośrodkowego  układu 

nerwowego. 

 

20.  Ugniatania wykonujemy w tempie 

a)  22–25 ruchów/minutę. 
b)  40–50 ruchów/minutę. 
c)  60–100 ruchów/minutę. 
d)  100–300 ruchów/minutę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................. 

 
Wykonywanie sprężystego odkształcania tkanek 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 25 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  sprężystego 
odkształcania tkanek” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12 , 13, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 9, 10, 14, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3.  b,  4.  a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. d, 9. c, 10. d, 11. a, 
12. a, 13. b, 14. d, 15. c, 16. a, 17. d, 18. d, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu   

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaje środków wspomagających masaż 

Określić wpływ masażu na tkanki 

Wyjaśnić działanie układu krążenia na wątrobę 
i nerki 

Wyjaśnić działanie układu krążenia i mózgu 

Wyjaśnić sposób regulacji krążenia 

Wyjaśnić działanie układu moczowy 

Określić podział techniki rozcieraania 

Określić przeciwwskazania do rozcierań 

Dokonać analizy wpływu masażu na tkanki 

10  Dobrać technikę działającą pobudzająco na mięsień 

PP 

11 

Określić zagrożenia związane z niewłaściwym 
postępowaniem w wyborze techniki do masażu 

PP 

12 

Wskazać schorzenia, w których można zastosować 
wibracje 

PP 

13  Określić wpływ rozcierań na tkankę mięśniowa. 

14 

Określić oddziaływanie technik wyciskania na 
organizm człowieka 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 26 

15  Określić tempo rozcierania 

16  Określić tempo techniki głaskania  

17  Dokonać analizy oddziaływania oklepywania 

18  Dobrać rodzaj techniki masażu 

PP 

19  Określić podstawową serię zabiegów 

20 

Rozpoznać wskazania i przeciwwskazania do 
wykonywania masażu 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej   

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań.  
5.  Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.  
6.  Tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak X.  

8.  W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 

zakreślić odpowiedź prawidłową. 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie zadania 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

11. Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do środków wspomagających masaż zaliczamy 

a)  mydło. 
b)  oliwkę. 
c)  talk. 
d)  spirytus salicylowy. 
 

2.  Wskutek  poprawy  krążenia  krwi  i  limfy  doprowadzamy  do  lepszego  odżywienia  naskórka 

poprzez warstwę 
a)  komórek kolczystych. 
b)  komórek sygnetowych. 
c)  komórek podstawnych. 
d)  komórek sześciennych. 
 

3.  Czynność wątroby i nerek po przerwania krążenia ustaje po 

a)  4–5 minutach. 
b)  10–20  minutach. 
c)  20–30 minutach. 
d)  1,5–2 godzinach. 
 

4.  Przerwanie dopływu krwi do komórek kory mózgowej powoduje ich ginięcie po 

a)  4–5 minutach. 
b)  10–20  minutach. 
c)  20–30 minutach. 
d)  1,5–2 godzinach. 
 

5.  Według  teorii  mechanicznej,  mówiące  o  wpływie  masażu  na  układ  krążenia,  ważną  rolę 

w regulacji krążenia odgrywa 

a)  ciśnienie hydrostatyczne 
b)  pompa mięśniowa. 
c)  ruchy perystaltyczne jelit. 
d)  pozycja stojąca. 
 

6.  Wpływ bezpośredni na układ moczowy wywieramy masażem opracowując 

a)  grzbiet na wysokości od Th 12 do L 5. 
b)  grzbiet na wysokości od Th 10 do S 2. 
c)  grzbiet na wysokości od Th 9 do L 2. 
d)  grzbiet na wysokości od L 1 do L 5. 
 

7.  W technice rozcierania wyróżnia się rozcieranie 

a)  płaskie i obejmujące. 
b)  jednorącz (małe powierzchnie) i oburącz (duże powierzchnie). 
c)  powierzchowne (łagodne) i głębokie (energiczne). 
d)  spiralne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 28 

8.  Rozcierań nie wykorzystuje się przy leczeniu 

a)  przykurczy. 
b)  blizn. 
c)  zrostów pourazowych. 
d)  skazy naczyniowej. 

 
9.  W leczeniu rwy kulszowej nie wykonujemy 

a)  głaskań podłużnych. 
b)  wibracji. 
c)  ugniatań poprzecznych. 
d)  ucisków punktowych. 
 

10.  Pobudzająco na mięsień działają 

a)  ugniatania poprzeczne. 
b)  ugniatania podłużne. 
c)  uciski jednoczesne. 
d)  delikatne i powolne „mieszenie. 
 

11.  Rozluźniająco na mięsień działają 

a)  uciski naprzemienne. 
b)  ugniatania „esowate”. 
c)  ugniatania ze skręceniem. 
d)  uciski jednoczesne. 
 

12.   Wibracje są wskazane w przypadku 

a)  rwy kulszowej. 
b)  porażenia spastycznego. 
c)  choroby Burgera. 
d)  choroby Raynauda. 
 

13.  Rozciągająco na włókna mięśniowe działają 

a)  uciski naprzemienne. 
b)  ugniatanie ze skręceniem. 
c)  ugniatanie podłużne. 
d)  uciski jednoczesne. 
 

14.  Wyciskania stosuje się w masażu 

a)  kontrlateralnym. 
b)  centryfugalnym. 
c)  segmentarnym 
d)  sportowym. 
 

15.  Rozcierania wykonujemy w tempie 

a)  22–25 ruchów/minutę. 
b)  40–50 ruchów/minutę. 
c)  60–100 ruchów/minutę. 
d)  100–300 ruchów/minutę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 29 

16.  Głaskania wykonujemy w tempie 

a)  22–25 ruchów/minutę. 
b)  40–50 ruchów/minutę. 
c)  60–100 ruchów/minutę. 
d)  100–300 ruchów/minutę. 
 

17.  Oklepywania wykonujemy w tempie 

a)  22–25 uderzeń/minutę. 
b)  40–50 uderzeń/minutę. 
c)  60–100 uderzeń/minutę. 
d)  100–300 uderzeń/minutę. 

 
18.  Rodzaj używanej techniki masażu nie zależy od 

a)  obwodu części masowanej. 
b)  powierzchni masowanej części ciała. 
c)  siły nacisku. 
d)  stanu zdrowia pacjenta. 
 

19.  Podstawowa seria zabiegów to  

a)  8. 
b)  10. 
c)  12. 
d)  15. 

20.  Masaż powłok brzusznych i narządów wewnętrznych można wykonywać 

a) 

bezpośrednio po posiłku. 

b) 

minimum godzinę po posiłku. 

c) 

minimum 2 godziny po posiłku. 

d) 

minimum 3 godziny po posiłku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................. 

 
Wykonywanie sprężystego odkształcania tkanek 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź.  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 31 

7.  LITERATURA

  

 

1.  Magiera L.: Klasyczny masaż leczniczy. Wyd. II. Biostyl, Kraków 2004 
2.  Prochowicz Z.: Podstawy Masażu Leczniczego. Wyd. IV. PZWL. Warszawa, 2000 
3.  Walaszek R., Kasperczyk T., Magiera. L.: Diagnostyka w kinezyterapii i masażu. Wyd. I. 

Biosport, Kraków 2007 

4.  Zborowski A.: Masaż klasyczny. Wyd. III. A–Z, Kraków 2003 
5.  http://e-masaz.pl/techniki.html 
 

Literatura metodyczna:

 

1.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
2.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Radom 1995