background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Mariusz Chachuła 

 

 

 

 

Zapobieganie nastrojowi rojowemu i rójce  
321[04].Z4.03 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Urszula Malinowska 
mgr inŜ. Beata Wawryn-śmuda 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z4.03, 

„Zapobieganie  nastrojowi  rojowemu  i  rójce”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu technik pszczelarz. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Biologia nastroju rojowego 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Zapobieganie i likwidowanie nastroju rojowego 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Powiększanie pasieki 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

31 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–uczenia  się 

oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

321[04].Z4.04 

Planowanie  

i prowadzenie wędrownej  

gospodarki pasiecznej 

321[04].Z4 

Gospodarka pasieczna 

321[04].Z4.01 

Zakładanie pasieki 

321[04].Z4.02 

Organizowanie prac związanych  

z wiosenną obsługą pasieki 

321[04].Z4.03 

Zapobieganie nastrojowi  

rojowemu i rójce 

321[04].Z4.05 

Przygotowanie pasieki 

do zimowania 

321[04].Z4.06 

Prowadzenie róŜnych  

kierunków produkcji  

pasiecznej 

321[04].Z4.07 

Przetwarzanie produktów 

pasiecznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

rozróŜnić stadia rozwojowe czerwia pszczelego, 

− 

zastosować zasady postępowania w przypadku uŜądlenia przez pszczołę, 

− 

zastosować zasady zachowania się pszczelarza przy pszczołach, 

− 

dostrzegać zagroŜenia związane z wykonywaną pracą, 

− 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

− 

dobrać i zastosować odzieŜ ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

− 

określić czynniki wpływające na rozwój pszczół, 

− 

określić topografię narządów i układów organizmu pszczoły, 

− 

scharakteryzować funkcjonowanie narządów, układów i całego organizmu pszczoły, 

− 

określić funkcje ciała tłuszczowego w organizmie pszczoły, 

− 

scharakteryzować czynniki środowiska i ocenić ich wpływ na wzrost, rozwój zwierząt, 

− 

ocenić wpływ właściwości gleby na rośliny i zwierzęta, 

− 

określić rolę człowieka w kształtowaniu siedliska, 

− 

określić wpływ poszczególnych składników pokarmowych na wzrost, rozwój zwierząt, 

− 

scharakteryzować budowę i funkcje narządów układu pokarmowego i chłonnego zwierząt, 

− 

scharakteryzować czynniki wpływające na trawienie i procesy przemiany materii, 

− 

określić  czynniki  klimatyczne  i  glebowe  wpływające  na  zdrowie  oraz  produkcyjność 
zwierząt. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić  wpływ  rójki  na  wyniki  produkcyjne  rodziny  pszczelej  i  organizację  pracy 
w pasiece, 

− 

określić przyczyny nastroju rojowego, 

− 

zapobiec nadprodukcji mleczka pszczelego, 

− 

zapewnić odpowiednią temperaturę i wentylację gniazda pszczelego, 

− 

zastosować ramkę pracy, 

− 

dobrać  zabiegi  mające  na  celu  spowodowanie  natychmiastowej  zmiany  warunków 
w gnieździe pszczelim, 

− 

zebrać i osadzić rój, 

− 

przygotować ul dla nowej rodziny pszczelej, 

− 

zaplanować intensywne powiększanie pasieki, 

− 

scharakteryzować metody tworzenia nowych rodzin pszczelich, 

− 

dobrać sposoby i terminy tworzenia nowych rodzin pszczelich, 

− 

określić sposoby ratowania rodzin z matkami trutowymi i trutówkami, 

− 

sporządzić dokumentację pasieczną, 

− 

zastosować sprzęt i narzędzia pasieczne, 

− 

wykonać zabiegi dezynfekcyjne sprzętu pasiecznego, 

− 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1   

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł:  

Gospodarka pasieczna 321[04].Z4 

Jednostka modułowa:  

Zapobieganie nastrojowi rojowemu i rójce 321[04].Z4.03 

Temat:  Przyczyny powstawania nastroju rojowego. 

Cel ogólny:  Określać przyczyny powstawania nastroju rojowego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wymienić przyczyny powstawania nastroju rojowego, 

− 

wskazać główną przyczynę powstawania nastroju rojowego, 

− 

charakteryzować kolejne przyczyny powstawania nastroju rojowego, 

− 

charakteryzować wpływ poszczególnych czynników na zachowanie pszczół. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 2–3-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

film, 

− 

foliogramy, 

− 

podręcznik, 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i omówienie celów zajęć (7 min.): 

− 

nauczyciel omawia przyczyny powstawania nastroju rojowego, 

− 

nauczyciel wymienia kolejne czynniki powstawania nastroju rojowego, 

− 

nauczyciel  wskazuje  na  czynnik  główny  mający  podłoŜe  genetyczne  i  czynniki 
wzmagające  powstawanie  nastroju  rojowego.  Jaka  rolę  odgrywa  skłonność 
dziedziczna  do  rójki?  Czy  skłonność  do  rójki  moŜemy  całkowicie  wyeliminować? 
W jaki  sposób  działają  czynniki  wspomagające?  Jakie  są  przyczyny  powstawania 
nastroju rojowego? Czy wyeliminowanie jednego z czynników zapobiegnie rójce?

 

− 

,,Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  odpowiedzi  na  postawione  pytania,  które 
zostają zapisane są na tablicy. 

2.  Realizacja zajęć (15 min.): 

− 

nauczyciel  przydziela  grupie  do  opracowania  po  jednej  z  przyczyn  powstawania 
nastroju rojowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

− 

uczniowie  poznają  wpływ  poszczególnych  z  przyczyn  na  powstawanie  nastroju 
rojowego, 

− 

uczniowie  poznają  przyczynę  główną  mającą  podłoŜe  genetyczne  i  czynniki 
wspomagające, 

− 

uczniowie wypełniają wcześniej przygotowaną tabelę 

3.  Podsumowanie zajęć (13 min.): 

− 

Przedstawiciel grupy prezentuje wyniki pracy zespołu, 

− 

Jeden z uczniów wypełnia tabelę narysowaną na tablicy. 

 
Zakończenie zajęć 
Zapisanie  wspólnej  notatki  do  zeszytu  w  postaci  tabeli  opisującej  poszczególne  przyczyny 
powstawania nastroju rojowego (6 min.). 
 
Praca domowa 
Wyjaśnij znaczenie genetycznego podłoŜa skłonności do rójki w warunkach naturalnych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

metoda  obserwacji  czynności  i  zachowania  uczniów  i  poszczególnych  grup  podczas 
wykonywania zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2   

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł:  

Gospodarka pasieczna 321[04].Z4 

Jednostka modułowa:  

Zapobieganie nastrojowi rojowemu i rójce 321[04].Z4.03 

Temat:  Tworzenie i pielęgnowanie odkładów. 

Cel ogólny:  Tworzenie i pielęgnowanie nowych rodzin pszczelich. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określać znaczenie i cel tworzenia odkładów, 

− 

określać sposoby pielęgnacji odkładów, 

− 

dobrać odpowiednią porę dnia do tworzenia odkładu, 

− 

dobrać odpowiedni sprzęt do tworzenia odkładu,  

− 

dobierać plastry z zapasem i czerwiem,  

− 

wykonać odkład. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne – tworzenie i pielęgnowanie odkładów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 4–5-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

prezentacja z zakresu tworzenia i pielęgnowania nowych rodzin pszczelich, 

− 

foliogramy i plansze przedstawiające metody tworzenia odkładów, 

− 

rodzina pszczela, 

− 

sprzęt  pasieczny:  ulik  odkładowy,  kapelusz  pszczelarski,  dłuto  pasieczne,  podkurzacz 
zmiotka do omiatania pszczół, podkarmiaczka

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawdzenie listy obecności (2 min.). 
2.  Wprowadzenie i omówienie celów zajęć (8 min.): 

− 

nauczyciel omawia znaczenie tworzenia odkładów, 

− 

nauczyciel  wskazuje  na  dobór  odpowiedniej  metody,  pory  dnia,  sprzętu  i  ubioru  do 
tworzenia  odkładu.  Nauczyciel  zadaje  pytania.  W  jakim  celu  tworzymy  odkłady  – 
sprzedaŜ, powiększenie pasieki? Jak silne będą tworzone odkłady – na ilu ramkach? 
Jaki  sprzęt  wykorzystywany  jest  podczas  tworzenia  odkładów?  W  jaki  sposób 
zapewnić prawidłowy rozwój odkładu (nowo powstałej rodziny) – pokarm białkowy 
i węglowodanowy? 

− 

,,Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  odpowiedzi  na  postawione  pytania,  które 
zostają zapisane są na tablicy i w zeszytach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

3.  Realizacja ćwiczenia (15 min.): 

− 

nauczyciel dzieli klasę na grupy, 

− 

kaŜdej  z  grup  przydziela  do  opracowania  inne  zadanie:  wybór  metody,  wykaz 
sprzętu, siła tworzonych odkładów i sposób ułoŜenia plastrów, 

− 

na tablicy zostają zapisane zadania przydzielone dla kaŜdego zespołu, 

− 

uczniowie otrzymują tablice poglądowe, zdjęcia. 

4.  Podsumowanie zajęć teoretycznych (18 min.): 

− 

przedstawiciel grupy prezentuje wyniki pracy zespołu,  

− 

jeden z uczniów zapisuje odpowiedzi pod pytaniami, 

− 

nauczyciel precyzuje poprawną odpowiedź,  

− 

zapisanie wspólnej notatki do zeszytu. 

5.  Wyjście do pasieki dydaktycznej (35 min):  

− 

nauczyciel objaśnia sposób wykonania odkładu, 

− 

nauczyciel wraz z uczniami ocenia siłę rodziny po ilości ramek z czerwiem, 

− 

nauczyciel wraz z uczniami wykonuje pierwszy odkład, 

− 

kaŜda grupa ocenia siłę rodziny i wykonuje odkład, 

− 

ponowne złoŜenie rodziny. 

 
Zakończenie zajęć 
Zakończenie zajęć (10 min). 
Powtórzenie zasad tworzenia odkładu o dowolnej sile. 
 
Praca domowa 
Uzasadnij cel i porę tworzenia odkładów trzyramkowych  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

metoda  obserwacji  czynności  i  zachowania  uczniów  i  poszczególnych  grup  podczas 
wykonywania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA 

 

 

5.1.  Biologia nastroju rojowego

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Analiza struktury macierzaka i rodziny powstałej z roju. 
Termin wyjścia roju – 10 czerwca. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  film  z  zakresu  naturalnego  podziału  rodziny 

pszczelej (rójki). 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  foliogramach  i  planszach  strukturę  macierzaka 

i rodziny powstałej z roju. 

Nauczyciel  powinien  przeprowadzić  analizę  rozwoju  i  macierzaka  i  roju  na  podstawie 

tekstu przewodniego. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na negatywne 

skutki rójki naturalnej w gospodarce pasiecznej. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film z zakresu naturalnego podziału rodziny pszczelej (rójki), 
2)  obejrzeć  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  strukturę  macierzaka  i  rodziny  powstałej 

z roju,  

3)  dokonać  analizy  rozwoju  i  dochodzenia  do  siły  macierzaka  na  podstawie  tekstu 

przewodniego, 

4)  dokonać  analizy  rozwoju  i  dochodzenia  do  siły  rodziny  powstałej  z  roju  na  podstawie 

tekstu przewodniego, 

5)  uzupełnić poniŜszą tabelę, 

 

 

Macierzak 

Rodzina powstała z roju 

Wiek pszczół 

 

 

Obecność /termin pojawienia 
się nowej matki 

 

 

Początek czerwienia matki 

 

 

Masowy ubytek pszczół starych   

 

Termin pojawienia się młodych 
pszczół 

 

 

Termin dojścia rodziny do siły 

 

 

 

6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia z tekstem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

film, 

− 

foliogramy, 

− 

plansze, 

− 

tekst przewodni. 

 
Ćwiczenie 2 

Przyczyny powstawania nastroju rojowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film z zakresu powstawania nastroju rojowego. 
Nauczyciel  powinien  określić  przyczyny  powstawania  nastroju  rojowego,  ich  znaczenie 

i wpływ na podstawie tekstu przewodniego. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  czynniki 

wzmacniające powstawanie nastroju rojowego. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film z zakresu powstawania nastroju rojowego, 
2)  określić przyczyny powstawania nastroju rojowego, 
3)  poznać  ich  znaczenie  i  wpływ  na  powstawanie  nastroju  rojowego  na  podstawie  tekstu 

przewodniego, 

4)  uzupełnić poniŜszą tabelę, 

 

Przyczyna powstawania 
nastroju rojowego 

Znaczenie i wpływ na powstawanie nastroju rojowego   

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia z tekstem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

film, 

– 

podręcznik, 

– 

tekst przewodni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.  Zapobieganie i likwidowanie nastroju rojowego

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Likwidowanie nadprodukcji mleczka pszczelego w rodzinie pszczelej.  

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  metody 

likwidacji nadprodukcji mleczka pszczelego. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  zabieg  likwidacji  nadprodukcji  mleczka 

poszczególnymi metodami z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  rolę 

mleczka pszczelego w powstawaniu nastroju rojowego. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  metody  likwidacji  nadprodukcji  mleczka 

pszczelego, 

2)  dobrać metody zapobiegające nadprodukcji mleczka pszczelego, 
3)  scharakteryzować  sposób  przeprowadzenia  zabiegu  likwidacji  nadprodukcji  mleczka 

z wykorzystaniem poszczególnych metod, 

4)  dobrać niezbędny sprzęt wykorzystywany w poszczególnych metodach, 
5)  uzupełnić wcześniej przygotowaną tabelę, 

 

Likwidacja nadprodukcji mleczka pszczelego: 

Metoda  

Sprzęt  

Sposób likwidacji  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

foliogramy,  

− 

plansze, 

− 

podręcznik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Ćwiczenie 2 

Zbieranie i osadzanie rojów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film z zakresu zbieranie i osadzanie rojów. 
Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na foliogramach i planszach przedstawiające sprzęt 

oraz technikę zbierania i osadzania roi. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na zapewnienie 

odpowiednich warunków do rozwoju nowo powstałej rodzinie pszczelej. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film z zakresu zbieranie i osadzanie rojów. 
2)  obejrzeć foliogramy i plansze przedstawiające sprzęt oraz technikę zbierania i osadzania 

roi, 

3)  zaplanować zabieg zbierania i osadzania roju, 
4)  wpisać do tabeli niezbędny sprzęt, technikę zbierania, osadzania oraz pielęgnowania roju, 
5)  uzupełnić poniŜszą tabelę, 

 

 

Sprzęt   

Technika zbierania / 

osadzania 

Pielęgnowanie roju. 

z drzewa: 

 

ze ściany: 

 

Zbieranie roju : 

z ziemi: 

 

 

Osadzanie roju   

 

 

 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

film, 

– 

foliogramy, 

– 

plansze, 

– 

sprzęt do zbierania i osadzania roi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3.  Powiększanie pasieki

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Tworzenie i pielęgnowanie odkładów. 
 
Wskazówki do realizacji: 
 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  metody 

tworzenia odkładów.  

Nauczyciel powinien przestawić prezentację z zakresu tworzenia i pielęgnowania nowych 

rodzin pszczelich. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  plan  tworzenia  i  pielęgnowania  odkładów  o  róŜnej 

sile. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na zachowanie 

prawidłowego ułoŜenia plastrów w nowo powstałej rodzinie. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć foliogramy i plansze przedstawiające metody tworzenia odkładów o róŜnej sile, 
2)  obejrzeć prezentację z zakresu tworzenia i pielęgnowania nowych rodzin pszczelich,  
3)  zaplanować tworzenie i pielęgnowanie odkładów o róŜnej sile, 
4)  uzupełnić wcześniej przygotowaną tabelę, 

 

Odkład 

Sposób tworzenia nowej rodziny 

Pielęgnowanie utworzonej rodziny  

trzyramkowy 

 

 

ś

redni 

 

 

silny 

 

 

zbiorowy 

 

 

 

5)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

plansze, 

− 

prezentacja. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Ćwiczenie 2 

Opracowywanie planu powiększania pasieki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

Nauczyciel powinien przedstawić prezentację z zakresu metod tworzenia nowych rodzin. 
Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  opracowane 

plany powiększania pasieki z uwzględnieniem bazy poŜytkowej. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  objawy 

charakteryzujące jednostki chorobowe. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć prezentację z zakresu metod tworzenia nowych rodzin, 
2)  obejrzeć  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  opracowane  plany  powiększania  pasieki 

z uwzględnieniem bazy poŜytkowej, 

3)  wybrać  jedną  z  metod  i  opracować  plan  powiększania  pasieki  z  30  do  60  rodzin 

pszczelich, 

4)  uzasadnić wybór, 

 

PLAN POWIĘKSZANIA PASIEKI 
Metoda tworzenia nowych rodzin:.................................................................. 
Termin powiększania pasieki od .................. do ........................... 
Powiększenie pasieki o .............................% liczby pni. 
Sprzęt  potrzebny  do  przeprowadzenia  zabiegu  zwiększania  liczby  rodzin  pszczelich 
:............................................................................................... 
Sposób przeprowadzenia zabiegu......................................................................  
Jakość poddanych matek pszczelich.............................................................. 
Uzasadnienie wyboru metody............................................................................ 
 
5)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

prezentacja, 

– 

foliogramy, 

– 

plansze, 

– 

kalendarz kwitnienia roślin. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Zapobieganie  nastrojowi 

rojowemu i rójce”  

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7,14,15 ,16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. d, 6. a, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. a, 

12. c, 13. b, 14. a, 15. b, 16. d, 17. d, 18. b, 19. b, 20. c.  

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie rójki 

2. 

Wskazać główny czynnik rojliwości 
pszczół. 

3.  Określać stan rodziny 

4. 

Rozpoznawać objawy nastroju 
rojowego. 

PP 

5. 

Dobierać sprzęt do kontroli stanu 
rodziny pszczelej. 

6. 

Określać przyczynę powstania trutówek 
anatomicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

7.  Określać zachowanie rodziny pszczelej  

8.  Scharakteryzować rasy pszczół  

PP 

9. 

Rozpoznawać objawy nastroju 
rojowego. 

PP 

10.  Zapobiegać przegrzaniu gniazda 

PP 

11.  Zapobiegać nastrojowi rojowemu 

PP 

12. 

Zaplanować postępowanie 
z macierzakiem  

PP 

13.  Zaplanować przewietrzenie gniazda 

PP 

14.  Dobierać sprzęt do zbierania roi  

15. 

Określić formę tworzenia nowych 
rodzin 

16. 

Określić przyczynę pojawienia się 
matki trutowej  

17.  Scharakteryzować powstanie trutówek 

PP 

18.  Rozpoznawać czerwienie trutówek 

19.  Określać sposób sporządzania notatek 

20. 

Zdefiniować kalendarz kwitnienia 
roślin 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Test zawiera 20 zadań, w tym: 

− 

12 poziomu podstawowego, 

− 

8 poziomu ponadpodstawowego. 

6.  Do kaŜdego pytania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 
7.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędna  odpowiedz  naleŜy  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedz prawidłową. 

8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, odłóŜ rozwiązanie tego zadania 

na później i wróć do niego, kiedy zostanie ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 
1.  Naturalna formą podziału rodziny pszczelej jest 

a)  rójka. 
b)  nalot na matkę. 
c)  formowanie odkładu. 
d)  nalot na rodzinę słabą. 
 

2.  Głównym czynnikiem kształtującym stopień rojliwości jest 

a)  nadprodukcja miodu. 
b)  skłonność dziedziczna. 
c)  wzrost temperatury gniazda. 
d)  długość sezonu wegetacyjnego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

3.  Wyrojenie rodziny poprzedza 

a)  duŜa ilość pszczół lotnych. 
b)  zmniejszona ilość trutni. 
c)  nastrój rojowy. 
d)  brak matki. 

 
4.  Pierwszym objawem nastroju rojowego jest 

a)  wychów czerwiu trutowego. 
b)  pobielanie plastrów. 
c)  odbudowa węzy. 
d)  trutówki. 
 

5.  Do kontroli nastroju roboczego słuŜy 

a)  wkładka dennicowa.  
b)  ramka hodowlana. 
c)  podkarmiaczka. 
d)  ramka pracy. 
 

6.  Bezpośrednią przyczyną pojawienia się trutówek anatomicznych jest 

a)  mleczko pszczele. 
b)  propolis. 
c)  pierzga. 
d)  miód. 
 

7.  Rodziny w nastroju rojowym 

a)  wychowują znaczne ilości trutni. 
b)  ograniczają wychów trutni. 
c)  wypędzają trutnie z gniazd. 
d)  wabią trutnie. 
 

8.  Największą skłonnością do rójki charakteryzuje się pszczoła 

a)  kaukaska. 
b)  włoska. 
c)  kraińska. 
d)  wrzosowa. 

 
9.  Sygnałem nastroju rojowego jest 

a)  zwiększona agresywność pszczół. 
b)  skłonność do rabowania. 
c)  zanik nastroju roboczego. 
d)  przejście pszczół do nadstawki. 
 

10.  Zapobieganie przegrzaniu gniazda polega na 

a)  regularnej wymianie matek. 
b)  przewietrzeniu gniazda. 
c)  wymianie czerwiu pomiędzy rodzinami. 
d)  skrapianiu uli wodą w godzinach południowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

11.  Zastąpienie czerwiu krytego czerwiem otwartym w rodzinie prowadzi do 

a)  zahamowania nastroju rojowego. 
b)  spotęgowania nastroju rojowego. 
c)  odmłodzenia składu rodziny. 
d)  wywołania rójki. 
 

12.  Aby nie dopuścić do strat w produkcji miodu macierzak naleŜy 

a)  zrobić zsypańca.  
b)  zasilić czerwiem otwartym. 
c)  połączyć rój z macierzakiem. 
d)  wzmocnić rodzinę przez ,,nalot” na macierzak. 
 

13.  Silne przewietrzenie gniazda polega na 

a)  ustawieniu rodziny w cieniu. 
b)  poddaniu korpusu z węzą. 
c)  wymianie dennic. 
d)  wywołaniu przeciągu. 
 

14.  Do zebrania roju niezbędne są 

a)  zmiotka pszczelarska, kapelusz, rojnica. 
b)  fajka do matek, lejek, ramka pracy. 
c)  klateczka do poddawania matek, izolator, ulik weselny. 
d)  inkubator, pomost do osadzania roi, rozpylacz do wody. 
 

15.  Odkład jest formą 

a)  wydzielania trutni. 
b)  tworzenia nowych rodzin. 
c)  zastąpienia rodzin słabych nowymi.  
d)  wychowu matek nieunasiennionych. 
 

16.  Matka trutowa pojawi się w rodzinie, gdy 

a)  pszczoły nie przyjęły nowej matki. 
b)  w rodzinie znajduje tylko węza trutową.  
c)  matka dokonała tylko jednego lotu godowego. 
d)  w zbiorniczku nasiennym wyczerpią się plemniki.  
 

17.  Trutówki to robotnice powstałe z jaj 

a)  zapłodnionych złoŜonych do miseczek matecznikowych.  
b)  niezapłodnionych złoŜonych do komórek roboczych. 
c)  niezapłodnionych złoŜonych do komórek trutowych. 
d)  zapłodnionych złoŜonych do komórek roboczych. 
 

18.  Czerwienie trutówek objawia się 

a)  nieregularnie ułoŜonym czerwiem roboczym. 
b)  nieregularnie ułoŜonym czerwiem trutowym.  
c)  regularnie ułoŜonym czerwiem. 
d)  brakiem czerwiu trutowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

19.  Adnotacje  dotyczące  zmiany  ilości  plastrów  w  gnieździe  podczas  sezonu  zapisywane 

są w 
a)  zeszycie. 
b)  karcie ula. 
c)  tylnej ścianie ula. 
d)  wewnętrznej stronie daszka. 

 

20.  Chronologicznie ułoŜone terminy kwitnienia roślin tworzą kalendarz 

a)  biodynamiczny.  
b)  meteorologiczny. 
c)  fenologiczny. 
d)  agrotechniczny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zapobieganie nastrojowi rojowemu i rójce

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

TEST 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Zapobieganie  nastrojowi 

rojowemu i rójce”  

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 8, 10, 13,14,16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. d, 6. d, 7. b, 8. a, 9. b, 10. b, 11. c, 

12. a, 13. c, 14. a, 15. b, 16. d, 17. c, 18. a, 19. b, 20. c.

 

 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określać przyczynę rójki 

Okreslić znaczenie rójki 

3.  Określać rodzinę wyrojoną 

4.  Rozpoznawać stan rodziny  

PP 

5.  Rozpoznawać mateczniki 

PP 

6. 

Scharakteryzować powstawanie 
trutówek anatomicznych 

PP 

7. 

Scharakteryzować powstawanie 
nastroju rojowego 

PP 

8. 

Określić wielkość poŜytku 
rozwojowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

9. 

Wskazywać sposób oddziaływania na 
skłonności dziedziczne do rójki  

PP 

10.  Określać zachowanie pszczół  

11. 

Charakteryzować utrzymanie 
temperatury w gnieździe  

PP 

12. 

Charakteryzować zabieg zmiany 
warunków poŜytkowych  

PP 

13.  Określać termin rozrajania pasieki 

14.  Określać pokarm dla nowych rodzin 

15.  Zaplanować termin rozrajania pasieki 

PP 

16. 

Określać przyczynę pojawienia się 
matki trutowej w rodzinie pszczelej 

17. 

Określić warunki rozpoczęcia 
czerwienia trutówek  

18. 

Zdefiniować kalendarz kwitnienia 
roślin 

19  Dobierać sprzęt pasieczny 

20. 

Określać powierzchnię ramek na 1 kg 
pszczół  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wątpliwości. 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Test zawiera 20 zadan, w tym: 

− 

12 poziomu podstawowego, 

− 

8 poziomu ponadpodstawowego. 

6.  Do kaŜdego pytania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 
7.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędna  odpowiedz  naleŜy  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedz prawidłową. 

8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, odłóŜ rozwiązanie tego zadania 

na później i wróć do niego, kiedy zostanie ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 
1.  Skłonność rodzin do rójki jest 

a)  cechą dziedziczną. 
b)  nabytym zachowaniem pszczół. 
c)  reakcją na obfite źródło poŜytku. 
d)  reakcją na stres spowodowaną obecnością innych rodzin. 
 

2.  Rójka w nowoczesnej gospodarce pasiecznej 

a)  wpływa na wzrost wydajności miodowej. 
b)  jest poŜądaną cechą odmładzania stanu rodzin. 
c)  zwiększa pracochłonność obsługi pasieki. 
d)  jest najtańszym sposobem powiększania pasieki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

3.  Rodzina z której wyszła rójka to 

a)  pierwak. 
b)  macierzak. 
c)  śpiewak. 
d)  rojniak. 
 

4.  Zaczerwione miseczki matecznikowe świadczą o 

a)  wejściu rodziny w nastrój rojowy. 
b)  zwiększonym czerwieniu matki. 
c)  braku innych komórek do zaczerwienia. 
d)  braku matki. 
 

5.  Na zdjęciu przedstawiono mateczniki 

a)  na cicha wymianę. 
b)  ratunkowe. 
c)  hodowlane. 
d)  rojowe. 
 

6.  Powstawaniu trutówek anatomicznych sprzyja 

a)  ciasnota gniazda. 
b)  dorastanie młodych pszczół.  
c)  duŜa powierzchnia do czerwienia. 
d)  nadprodukcja mleczka pszczelego.  

 
7.  Głównym czynnikiem kształtowania stopnia rojliwości jest 

a)  niedobór substancji matecznej. 
b)  skłonność dziedziczna. 
c)  nadprodukcja mleczka. 
d)  układ poŜytków. 

 
8.  Powstawaniu nastroju rojowego sprzyja poŜytek rozwojowy wynoszący dziennie 

a)  0,5 kg.  
b)  1,0 kg.  
c)  1,5 kg.  
d)  2,0 kg.  

 
9.  Na obniŜenie dziedzicznej skłonności do rójki oddziałuje się poprzez 

a)  pułapki na roje. 
b)  wymianę matek. 
c)  zimowanie słabych rodzin.  
d)  ograniczenie wychowu trutni. 
 

10.  Poszerzenie gniazd węzą prowadzi do 

a)  zwiększonego wychowu trutni. 
b)  zatrudnienia młodych pszczół. 
c)  zaprzestania lotów zbieraczek. 
d)  wykonywania tańca ,,radości”. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

11.  Pszczoły regulują temperaturę gniazda poprzez 

a)  zapewnienie ciągłości czerwienia. 
b)  wczesne rozpoczęcie lotów zbieraczek. 
c)  znoszenie i odparowanie wody.  
d)  zwiększenie intensywności budowy ramki pracy. 
 

12.  Gwałtowna zmiana warunków poŜytkowych jest zabiegiem 

a)  zwalczania nastroju rojowego. 
b)  odmładzania składu rodziny. 
c)  utrzymania wartościowych rodzin ojcowskich. 
d)  ograniczenia matek w czerwieniu. 
 

13.  Najlepszym terminem rozrajania rodzin jest okres 

a)  poprzedzający pojawienie się trutni. 
b)  pobielania komórek. 
c)  intensywnego rozwoju rodzin. 
d)  wypędzania trutni z rodzin. 

 
14  Nowo utworzonym rodzinom trzeba zapewnić dopływ 

a)  nektaru i pyłku. 
b)  wody i pyłku. 
c)  ciasta miodowo-pyłkowego. 
d)  ciasta cukrowo-miodowego. 
 

15  W  przypadku  obfitego  poŜytku  towarowego  z  rzepaku,  do  podziału  pasieki  naleŜy 

przystąpić 
a)  po przekwitnięciu rzepaku.  
b)  przed kwitnieniem rzepaku. 
c)  w połowie kwitnienia rzepaku.  
d)  w pierwszej dekadzie kwitnienia rzepaku. 
 

16  Matka trutowa pojawia się w rodzinie wskutek 

a)  braku trutni. 
b)  powstania nastroju rojowego. 
c)  braku mleczka pszczelego. 
d)  czerwienia nieunasiennionej matki. 
 

17  W skutek długiego osierocenia oraz braku czerwiu otwartego, zaczynają czerwić 

a)  matki strutowiałe. 
b)  trutówki anatomiczne. 
c)  trutówki fizjologiczne. 
d)  matki nieunasiennione. 
 

18  Kalendarz fenologiczny stanowi zapis informacji dotyczących 

a)  kwitnienia roślin.  
b)  okresu wychowu trutni. 
c)  terminów występowania rójki. 
d)  dopuszczonych w pszczelarstwie środków chemicznych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

19.  Nieprzydatnym narzędziem podczas zbierania i osadzania roi jest 

a)  rojnica.  
b)  przegonka. 
c)  siatka ochronna. 
d)  pomost do osadzania roi. 
 

20.  Osadzając  rój  naleŜy  zapewnić  odpowiednią  przestrzeń  gniazda.  Na  kaŜdy  kg  pszczół 

powinno przypadać odpowiednia powierzchnia ramek 
a)  10 dm

2

b)  20 dm

2

c)  30 dm

2

d)  40 dm

2

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zapobieganie nastrojowi rojowemu i rójce

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

7. LITERATURA 

 

1.  Bornus,  L  (red.):  Encyklopedia  Pszczelarska.  Państwowe  Wydawnictwo  Rolnicze 

i Leśne, Warszawa 1989 

2.  Makowicz J.: Pasieka wędrowna. PWRiL, Warszawa 1983 
3.  Marcinkowski J.: Jak prawidłowo prowadzić pasiekę. „Sądecki Bartnik”, Nowy Sącz 1997 
4.  Ostrowska W.: Gospodarka pasieczna. PWRiL oraz „Sądecki Bartnik”, Warszawa, Nowy 

Sącz 1998  

5.  Pałach S.: Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie. PZP, Warszawa 2005 
6.  Prabucki J. (red.): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998  
7.  Hodowla pszczół (praca zbiorowa). PWRiL, Warszawa 1996  
8.  Skowronek W.: Rasy pszczoły miodnej. ISiK, Puławy 1997