background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ

 

 

 
 
 
 
 
Artur Kryczka 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie robót ciesielskich 
712[06].Z3.02 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
dr inż. Ewelina Sadowska 
inż. Andrzej Szolc 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[06].Z3.02 

,,Wykonywanie  robót  ciesielskich’’  zawartej  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu murarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca,  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1.  Składowanie i obróbka drewna 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Deskowania do robót betoniarskich 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Rusztowania 

18 

  5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7. Literatura 

33 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,Wykonywanie  robót  ciesielskich”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie murarz 712[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  cele kształcenia, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych i intelektualnych, 

  przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

  wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktację zadań , 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

Schemat jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

712[06].Z3 

Technologia prac pomocniczych 

 

712[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich 

 

712[06].Z1.02 

Organizacja stanowiska pracy murarza 

 

712[06].Z1.03 

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych 

 

712[06].Z1.04 

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów 

 

712[06].Z3.01 

Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich 

 

712[06].Z3.02 

Wykonywanie robót ciesielskich

 

 

712[06].Z3.03 

Wykonywanie izolacji

 

 

712[06].Z3.04 

Osadzanie stolarki, ślusarki i innych elementów w murze

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

 

  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

  stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych, 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

− 

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót, 

− 

przenieść wymiary z dokumentacji na miejsce wykonania, 

− 

dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym, 

− 

zorganizować stanowisko pracy, 

− 

przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy, 

− 

zmontować rusztowanie w ramach robót ciesielskich, 

− 

dobrać i ocenić przydatność materiałów do wykonania zadań, 

− 

dobrać narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich, 

− 

dokonać cięcia i przycinania materiałów drzewnych do wymaganej długości i kształtu, 

− 

wykonać elementy deskowania poza miejscem wbudowania, 

− 

wykonać proste złącza ciesielskie, 

− 

wykonać proste złącza przy użyciu łączników metalowych, 

− 

wykonać konstrukcję wsporczą pod deskowanie, 

− 

wykonać montaż deskowania, 

− 

wykonać zabezpieczenie przed zmianą kształtu deskowania, 

− 

wykonać deskowanie belki i słupa. 

− 

zastosować materiał w sposób racjonalny, 

− 

określić szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania robót, 

− 

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 

− 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

− 

wykonać  pracę  z  zachowaniem  przepisów  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony 
środowiska. 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Murarz712[06] 
Moduł: Technologia robót pomocniczych712[06].Z1 
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót ciesielskich 712[06].Z3.02 

Temat:  Składowanie drewna na placu budowy. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonania składowiska drewna na placu budowy. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

określić warunki składowania tarcicy na placu budowy, 

 

zaplanować wykonanie składowisko tarcicy, 

 

zaplanować układ warstw i zabezpieczenie stosów tarcicy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa. 

 
Czas:  90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze, 

  tarcica, 

  listwy drewniane, 

  bale drewniane, 

  folia polietylenowa lub arkusze papy. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.   Realizacja tematu:  

  charakterystyka  warunków składowania tarcicy na placu budowy, 

  pokaz wykonania podłoża pod składowisko, 

  pokaz układania kolejnych warstw desek, 

  zabezpieczenie stosu przed wodą opadową. 

 

Faza kończąca 
4.  Uporządkowanie klasopracowni. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa. 
Sporządzić wykaz narzędzi ręcznych do obróbki drewna. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06] 
Moduł: Technologia robót pomocniczych712[06].Z1 
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót ciesielskich 712[06].Z3.02 

Temat: Wykonanie złączy ciesielskich łącznikowych. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania złącza ciesielskiego łącznikowego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

przygotować stanowisko do wykonania złącza, 

 

dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania złącza, 

 

wytrasować element, 

 

przyciąć element do odpowiednich wymiarów, 

 

wykonać połączenie, 

 

zdemontować stanowisko i zagospodarować odpady. 

 
Metody nauczania:  

 

ćwiczenie praktyczne, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:  90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

rysunek roboczy złącza, 

− 

zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 
zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny,  
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

− 

zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 

− 

wiertarka, 

− 

wkrętarka, 

− 

młotek, obcęgi, 

− 

kołki, śruby, gwoździe, 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:   

  rozdanie tematów ćwiczeń zawierających rysunki robocze złącza, 

  zapoznanie się uczniów z zadaniem, 

  dobór narzędzi i sprzętu, 

  wytrasowanie elementów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

  wykonanie złącza.   

4.  Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów. 
5.  Uczeń po zakończeniu, prezentuje wykonane ćwiczenie. 
 
Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie  stanowisk pracy i klasopracowni. 
 
Praca domowa. 
Zapoznać się z rodzajami złączy ciesielskich wrębowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności 

 

analiza aktywności uczniów podczas zajęć. 

  

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Składowanie i obróbka drewna

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj, na podstawie rysunku roboczego, złącze ciesielskie łącznikowe.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania zadania, 
2)  wybrać odpowiednie elementy potrzebne do wykonania złącza, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać trasowanie elementów, 
5)  wykonać ciecie elementów, 
6)  połączyć przygotowane elementy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 

zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny,  
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

–  zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 
–  wiertarka, 
–  wkrętarka, 
–  młotek, cęgi, 
–  kołki, śruby, gwoździe, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj,  na  podstawie  rysunku  roboczego,  złącze  ciesielskie  wrębowe  typu  zakładka 

prosta. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania zadania, 
2)  wybrać odpowiednie elementy potrzebne do wykonania złącza, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać trasowanie elementów, 
5)  wykonać ciecie elementów, 
6)  wykonać zdjęcie odpadu, 
7)  wykonać wręby, 
8)  wykonać wiercenie otworów, 
9)  połączyć elementy w złącze 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 

zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny,  
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

–  zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 
–  wiertarka, 
–  wkrętarka, 
–  młotek, cęgi, 
–  kołki, śruby, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj,  na  podstawie  rysunku  roboczego,  złącze  ciesielskie  wrębowe  typu  zamek 

prosty. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania zadania, 
2)  wybrać odpowiednie elementy potrzebne do wykonania złącza, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać trasowanie elementów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5)  wykonać ciecie elementów, 
6)  wykonać zdjęcie odpadu, 
7)  wykonać wręby, 
8)  połączyć elementy w złącze 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 

zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny,  
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

–  zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 
–  młotek, cęgi, 
–  kołki, śruby, gwoździe, 
–  kartka, długopis, ołówek, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Deskowania do robót betoniarskich 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  deskowanie  belki  nadproża  monolitycznego  nad  otworem  drzwiowym 

szerokości 1,00m. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać tarcze boczne i tarczę dolną, 
4)  zamontować deski wspornikowe, 
5)  zmontować ściany deskowania, 
6)  sprawdzić  prawidłowość  ułożenia  deskowania  (poziom  deskowania,  prawidłowość 

ułożenia tarczy dolnej) 

7)  zamontować konstrukcję na deskach wspornikowych, 
8)  sprawdzić rozpórki, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw materiałów tartych: deski, łaty, listwy, 
–  zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 

zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny,  
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

–  zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 
–  młotek, cęgi,  
–  poziomnica, 
–  wiertarka mechaniczna, 
–  gwoździe, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  deskowanie stupa o przekroju   prostokątnym  i wymiarach 0,20x0,30cm oraz 

wysokości 250cm wraz z zabezpieczeniem i usztywnieniem. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiednią ilość materiału niezbędnego do wykonania deskowania, 
4)  wykonać tarcze deskowania, 
5)  wykonać ramkę stabilizacyjną, 
6)  wykonać jarzma, 
7)  wykonać montaż całej konstrukcji, 
8)  sprawdzić pion wykonanego deskowania, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw materiałów tartych: deski, łaty, listwy, 
–  zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 

zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny,  
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

–  zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 
–  młotek, cęgi,  
–  poziomnica, pion, 
–  gwoździe, 
–  elementy rusztowania, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  deskowania  tradycyjne  pod  nadproże  Kleina;  szerokość  otworu  okiennego 

150cm, grubość ściany z cegły 38cm. 

 
 Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiednią ilość materiału niezbędnego do wykonania deskowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

4)  wykonać tarcze, z desek, 
5)  zamontować deski wspornikowe, 
6)  zmontować tarcze na deskach wspornikowych, 
7)  sprawdzić poziom wyznaczony przez deski wspornikowe, dokonać ewentualnej korekty, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy, 
–  zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 

zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny,  
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

–  zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 
–  młotek, cęgi,  
–  poziomnica, 
–  wiertarka mechaniczna, 
–  gwoździe, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  deskowanie  elementu  wieńca  stropu  międzykondygnacyjnego  zgodnie 

z dokumentacją. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać tarcze, z desek, 
4)  osadzić listwy podporowe,  
5)  wykonać osadzanie tarczy z jednoczesnym montażem wspornika, 
6)  wykonać ściągi, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw materiałów tartych: deski, łaty, listwy, 
–  zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 

zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny,  
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

–  zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 
–  młotek, cęgi,  
–  poziomnica, 
–  wiertarka mechaniczna, 
–  gwoździe, 
–  drut do wykonania ściągów, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.3. Rusztowania 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W zaplanowanym miejscu robót tynkarskich ustaw rusztowanie na kozłach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. Ćwiczenie należy realizować w zespołach dwuosobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować elementy rusztowania, 
2)  przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie, 
3)  ustawić kozły i nałożyć podest, 
4)  sprawdzić poziom podestu, 
5)  sprawdzić stabilność rusztowania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

elementy rusztowania na kozłach,   

− 

miarka, poziomnica, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  elementy  rusztowania  na  kozioł,  które  będzie  przeznaczone  do  robót 

murarskich. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać materiał, 
4)  dociąć materiał na elementy kozła,  
5)  wykonać kozioł, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

6)  dociąć materiał na elementy podestu,  
7)  wykonać podest, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw materiałów tartych, 
–  zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 

zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny, 
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

–  zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 
–  młotek, cęgi,  
–  wiertarka mechaniczna, 
–  gwoździe, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej,,Wykonywanie  robót 
ciesielskich”. 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Plan testu    

 

 

 

 

 

 

    Klucz odpowiedzi 

Nr. 

zad 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić warunki składowania 

tarcicy 

Scharakteryzować warunki 

składowania drewna na placu 

budowy 

P 

Wyjaśnić pojęcie trasowania 

B 

P 

b  

Dobrać narzędzia do trasowania 

a  

Określić zastosowanie dłut 

P 

b   

Określić możliwość zastosowania 

ręcznej piły tarczowej 

P 

c  

Wskazać złącza ciesielskie 

A 

P 

 a  

 Rozpoznać elementy deskowania 

 c 

 Scharakteryzować deskowanie ław 

fundamentowych 

P 

b   

10 

 Określić warunki stabilizacji 

deskowania ławy fundamentowej 

C 

P 

 a 

11 

 Określić warunki deskowania 

nadproży 

C 

P 

 c  

12 

 Scharakteryzować deskowanie 

słupów 

C 

P 

13 

 Określić warunki deskowania 

C 

P   

d   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

stropu 

14 

Podać zakres stosowania rusztowań 

stojakowych 

P   

  a 

15 

 Określić funkcję złączy 

C 

PP 

sił   

16 

Wyjaśnić pojęcie deskowań 

inwentaryzowanych 

C 

PP 

inwentaryzowanym  

17 

Określić cel obróbki 

wykończeniowej drewna 

PP 

powierzchni 

drewna    

18 

Scharakteryzować podział 

deskowań ze względu na sposób 

przesuwania tarcz 

C 

PP 

ślizgowe    

19 

Określić warunki rozdeskowania 

konstrukcji  

C 

PP 

wytrzymałości 

zawetowanego 

elementu  

20 

Określić zastosowanie rusztowań na 

kozłach 

C 

PP 

wnętrzach 
budynków

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom o zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania robót ciesielskich. 

W teście znajdują się pytania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) 
oraz pytania z luką. Pytania z luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 
w zadaniach z luką wpisz brakujący wyraz lub wyrazy. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Tarcica  powinna  być  przechowywana  na  placu  budowy w  taki sposób,  aby  nie ulegała 

zawilgoceniu przez wodę 
a)  opadową ani od wilgoci gruntowej. 
b)  opadową. 
c)  wodę gruntową. 
d)  deszczową. 
 

2.  Składowaną tarcice można nakryć folią lub arkuszami papy, jeżeli

 

czas składowania nie 

przekracza 
a)  5 dni a wilgotność desek jest większa niż30. 
b)  10 dni a wilgotność desek nie jest większa niż30%. 
c)  10 dni a wilgotność desek nie jest większa niż50%. 
d)  5 dni a wilgotność desek jest większa niż50%. 
 

3.  Trasowanie elementu jest to 

a)  wycięcie elementu z materiału z 5 milimetrowym naddatkiem. 
b)  rozrysowanie i wymierzenie kształtu oraz wielkości elementu na materiale. 
c)  wycięcie elementu z materiału. 
d)  wymierzenie kształtu i wielkości elementu na materiale. 
 

4.  Do trasowania elementów służą między innymi 

a)  liniały, miarki i kątowniki. 
b)  przecinaki i piły. 
c)  strugi i piły. 
d)  kątowniki i przecinaki. 
 

5.  Do wykonania w drewnie gniazd i otworów służą 

a)  piły tarczowe. 
b)  dłuta. 
c)  kątowniki. 
d)  strugi. 
 

6.  Ręczną piłą tarczową można przecinać deski i listwy, jeżeli ich grubość nie przekracza 

a)  22mm. 
b)  25mm. 
c)  38mm. 
d)  40mm. 
 

7.  Najbardziej typowe złącza ciesielskie to 

a)  złącza wrębowe. 
b)  złącza gwoździowane. 
c)  złącza nakładkowe. 
d)  złącza na skowy. 
 

8.  Jarzmo jest elementem deskowania 

a)  belki. 
b)  płyty. 
c)  słupa. 
d)  schodów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

9.  Deskowanie ławy fundamentowej można wykonać z pojedynczej deski, jeżeli wysokość 

ławy nie przekracza 
a)  20 cm. 
b)  30 cm. 
c)  40 cm. 
d)  50 cm. 
 

10. Stabilizacja deskowania ławy fundamentowej polega na 

a)  wstawieniu rozpórek między kołki i związaniu ich drutem. 
b)  wstawieniu rozpórek między kołki. 
c)  związaniu kołków drutem. 
d)  związaniu rozpórek drutem. 
 

11. Tarcze,  deskowania  nadproża  podpiera  się  słupkami.  jeżeli  szerokość  otworu  w  świetle 

ścian przekracza 
a)  2,0 m. 
b)  2,5 m. 
c)  1,5 m. 
d)  3,0 m. 
 

12. Tradycyjne deskowanie słupa o przekroju okrągłym zastępuje się deskowaniem z  

a)  dwuteowników. 
b)  rur stalowych lub utwardzonej tektury. 
c)  blach. 
d)  okrąglaków. 
 

13. Deskowanie stropu podwiesza się do belek w przypadku wykonywania stropu 

a)  na belkach drewnianych. 
b)  na belkach żelbetowych. 
c)  płytowego. 
d)  na belkach stalowych. 
 

14. Rusztowania stojakowe można stosować do wysokości 

a)  20 m. 
b)  30 m. 
c)  40 m. 
d)  25 m. 
 

15. Zadaniem  złączy  jest  przenoszenie  z  jednego  elementu  na  drugi  ……..  powstałych 

w wyniku działania obciążeń.  

 
16. Jeżeli deskowanie  jest złożone z elementów i przewidziane do wielokrotnego użycia to 

mamy do czynienia z deskowaniem powtarzalnym lub .....................………………... 

 
17.  Celem obróbki wykończeniowej drewna jest uszlachetnienie ..................................……. 
 
18. Zależnie  od  sposobu  przenoszenia  tarcz  z  zabetonowanej  części  ściany  na  inną, 

deskowania powtarzalne dzielimy na przestawne, tunelowe i …………………………… 

 
19. Do rozdeskowania konstrukcji żelbetowych można przystąpić po stwierdzeniu dostatecznej 

………………………………… i uzyskania zezwolenia upoważnionej do tego osoby.  

 
20. Do  prac  murarskich,  tynkarskich  i  okładzinowych  jest  stosowane  rusztowane  kozłowe, 

które najczęściej wykorzystujemy do robót prowadzonych we .......................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie robót ciesielskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

c  

 

2. 

c  

 

3. 

c  

 

4. 

c  

 

5. 

c  

 

6. 

c  

 

7. 

c  

 

8. 

c  

 

9. 

c  

 

10. 

c  

 

11. 

c  

 

12. 

c  

 

13. 

c  

 

14. 

c  

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

   

 

Razem: 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

TEST II 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  robót 
ciesielskich”. 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące  oceny 
szkolne:

 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego,

 

 

 

 
Plan testu    

 

 

 

 

 

 

    Klucz odpowiedzi 

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić warunki składowania tarcicy 

a  

Scharakteryzować warunki składowania 

drewna na placu budowy 

P 

Określić kolejność czynności przy obróbce 

drewna 

C 

P 

Określić zastosowanie narzędzi 

Określić zastosowanie dłut 

P 

Rozpoznać rodzaj piły 

P 

Określić warunki strugania  

C 

P 

 d 

 Rozpoznać rodzaj urządzenia 

 a 

 Określić rozstaw między jarzmami 

P 

b   

10 

Scharakteryzować deskowanie słupa o 

przekroju okrągłym  

C 

P 

11 

 Określić warunki deskowania nadproży 

C 

P 

 d 

12 

 Scharakteryzować deskowanie stropu 

płytowego 

C 

P 

13 

 Określić wysokość rusztowań 

drabinowych 

C 

P 

14 

Rozpoznać rodzaj rusztowania 

P 

15 

Określić pracę złączy 

 

C 

PP 

obciążeń 

16 

Scharakteryzować wymogi dotyczące 

rusztowań 

C 

PP 

leżni 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

17 

Określić wymagania dotyczące deskowań 

 

PP 

deformacje 

18 

Dobrać rodzaj deskowania 

D 

PP 

ściany 

19 

Scharakteryzować pochylenie rusztowania 

na wysuwnicach  

PP 

20 

Określić elementy piły tarczowej 

C 

PP 

tarcza 
zębata

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania robót ciesielskich. 
5.  W teście znajdują się zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) 

oraz pytania z luką. Zadania z luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.  

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź  w 

pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 
w pytaniach z luką wpisz brakujący wyraz lub wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Tarcicę na placu budowy przechowuje się w 

a)  stosach. 
b)  pryzmach. 
c)  silosach. 
d)  formach. 
 

2.  Składowaną  tarcice  przekłada  się  listwami  tak,  aby  odstęp  pionowy  miedzy  deskami 

wynosił około 
a)  4 cm. 
b)  2 cm. 
c)  8 cm. 
d)  10cm. 
 

3.  Trasowanie elementu wykonuje się 

a)  przed przystąpieniem do właściwej obróbki. 
b)  po obróbce właściwej. 
c)  po wycięciu elementu z materiału. 
d)  po wymierzeniu wielkości elementu w na materiale. 
 

4.  Do ociosywania drewna służą 

a)  przecinaki i dłuta. 
b)  przecinaki i piły. 
c)  strugi i piły. 
d)  siekiery i topory. 
 

5.  Dłuta służą do 

a)  wykonania w drewnie gniazd i otworów. 
b)  przecinania drewna pod kątem prostym. 
c)  przecinania drewna pod kątem ostrym. 
d)  trasowania elementów. 
 

6.  Na rysunku przedstawiona jest piła 

a)  poprzecznica. 
b)  płatnica.                                  
c)  grzbietnica. 
d)  otwornica. 

 

 
7.  O grubości warstwy drewna struganej przez cieślę decyduje 

a)  rodzaj noża. 
b)  rodzaj struga. 
c)  wielkość klina stabilizującego. 
d)  wysunięcie noża ze skrzynki. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

8.  Urządzenie przedstawione na rysunku to 

a)  ręczna piła tarczowa. 
b)  mechaniczna piła tarczowa. 
c)  piła taśmowa. 
d)  poprzecznica. 

 

 

9.  W deskowaniu słupów jarzma rozstawia się co 

a)  20-40 cm. 
b)  50-80 cm. 
c)  40 -60 cm. 
d)  50 -100 cm. 
 

10. Deskowania indywidualne słupów o przekroju okrągłym są wykonywane 

a)  z desek przybijanych do jarzma w kształcie koła. 
b)  z listew przybijanych do jarzma w kształcie koła. 
c)  z listew przybijanych do jarzma w kształcie ćwiartki koła. 
d)  z listew przybijanych do jarzma w kształcie połowy koła. 
 

11. W ścianach cienkich lub w połączeniu wieńca z gzymsem wykonuje się deskowanie 

a)  przestawne, 
b)  ślizgowe, 
c)  z trzech tarcz ,  
d)  oparte na wspornikach.   
 

12. Deskowanie monolitycznej płyty żelbetowej jest pomostem z desek opartych na 

a)  ryglach, które opierają się na stojakach na stropie niższej kondygnacji. 
b)  krzyżulcach, które opierają się na stojakach na stropie niższej kondygnacji. 
c)  ryglach, które opierają się na ryglach na stropie niższej kondygnacji. 
d)  belkach, które opierają się na ryglach na stropie niższej kondygnacji.  
 

13. Rusztowanie wiedeńskie czyli drabinowe może mieć wysokość nie większa niż 

a)  10 m. 
b)  15 m. 
c)  20 m. 
d)  25 m. 
 

14. Rusztowanie przedstawione na rysunku to 

a)  rusztowanie na kozłach. 
b)  rusztowanie stojakowe. 
c)  stolik rusztowaniowy. 
d)  rusztowanie na wysuwnicach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

15. Zadaniem  złączy  jest  przenoszenie  z  jednego  elementu  na  drugi  sił  powstałych 

w wyniku działania ………………………….  

 
16. Przed  przystąpieniem  do  wykonywania  deskowania  brygada  ciesielska  powinna 

otrzymać  od  kierownictwa  robót  instrukcję  dotyczącą  wymaganej  grubości  stempli 
i rozstawu  stempli  w  kierunku  prostopadłym  oraz  równoległym  do  leżni,  przekroju 
………… i grubości desek do zasłaniania pomostu. 

 
17.  Deskowanie powinno być tak wykonane, aby były niemożliwe wszelkie przesunięcia części 

deskowania lub jego ……………………………. 

 
18. Najczęściej  używa  się  powtarzalnych  tarcz,  przeznaczonych  do  wielokrotnego  użycia 

w deskowaniach takich elementów jak ………………………….. 

 
19. Rusztowanie  na  wysuwnicach  wykonuje  ze  spadkiem  w  kierunku  pomieszczenie, 

wynoszącym około .... %. 

 
20. Urządzeniem tnącym w pile tarczowej jest ………………………………………..  

  

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie robót ciesielskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

c  

 

2. 

c  

 

3. 

c  

 

4. 

c  

 

5. 

c  

 

6. 

c  

 

7. 

c  

 

8. 

c  

 

9. 

c  

 

10. 

c  

 

11. 

c  

 

12. 

c  

 

13. 

c  

 

14. 

c  

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

   

 

Razem: 

 

 

 

 

 
 

 
 
 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

7. LITERATURA  

 

1.  Kettler K:  Murarstwo cz. 2.  Warszawa 2002. 
2.  Lenkiewicz W. Zdziarska-Wis I. Ciesielstwo. WSiP. Warszawa 1998. 
3.  Mirski J.Z. Łęcki K. Budownictwo z technologią. WSiP. Warszawa 1998. 
4.  Praca zbiorowa: Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 1992. 
5.  Słowiński Z: Technologia budownictwa 1 WSiP. Warszawa 1996. 
6.  Warunki 

techniczne 

wykonania 

odbioru 

robót 

budowlano-montażowych. 

Budownictwo ogólne. Tom I, część 2 , 3 i 4. Arkady, Warszawa 1990.