background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ

 

 

 
 
 
 
Artur Kryczka 
 
 
 
 

Wykonywanie izolacji 
712[06].Z3.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
dr inż. Ewelina Sadowska 
inż. Andrzej Szolc 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[06].Z3.03 

,,Wykonywanie izolacji’’ zawartej w modułowym programie nauczania dla zawodu murarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

10 

5.1.  Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych 

10 

   5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Wykonywanie izolacji cieplnych 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Wykonywanie dociepleń budynków istniejących 

15 

  5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7. Literatura 

34 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,Wykonywanie  izolacji”, który  będzie 

pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie murarz 712[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  cele kształcenia, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych i intelektualnych, 

  przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

  wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas  wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktację zadań , 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 
 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat jednostek modułowych 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

712[06].Z3 

Technologia prac pomocniczych 

 

712[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich 

 

712[06].Z1.02 

Organizacja stanowiska pracy murarza 

 

712[06].Z1.03 

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych 

 

712[06].Z1.04 

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów 

 

712[06].Z3.01 

 Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich 

 

712[06].Z3.02 

 Wykonywanie robót ciesielskich

 

 

712[06].Z3.03 

 Wykonywanie izolacji

 

 

712[06].Z3.04 

 Osadzanie stolarki, ślusarki i innych elementów w murze

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

 

  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną,  

  wykonywać przedmiary i obmiary robót; 

  wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

  stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych, 

  organizować stanowisko pracy murarza, 

  dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich, 

  wykonywać zaprawy budowlane i betony,  

  wykonywać podstawowe prace betoniarsko zbrojarskie, 

  wykonywać podstawowe prace ciesielskie, 

  stosować procedury udzielania pierwszej pomocy, 

  przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

  odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót, 

  dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym, 

  zorganizować stanowisko pracy,  

  przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy, 

  dobrać narzędzia potrzebne do robót, 

  rozpoznać, wybrać potrzebny materiał na izolację, 

  ocenić przydatność i jakość materiału stosowanego do izolacji, 

  wykonać izolację przeciwwilgociową poziomą, 

  wykonać izolację przeciwwilgociową pionową, 

  wykonać izolację ciepłochronną poziomą, 

  wykonać izolację ciepłochronną ścian, wieńca i nadproży, 

  przygotować podłoże pod izolację, 

  wykonać powłoki gruntujące pod izolacje, 

  wykonać docieplenie ścian budynku, 

  wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót, 

  przygotować i zastosować materiały pomocnicze, 

  zastosować materiał w sposób racjonalny, 

  określić szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania robót, 

  sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 

  porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

  wykonać  pracę,  z  zachowaniem  przepisów  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony 

środowiska. 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06] 
Moduł: Technologia prac pomocniczych 712[06].Z3 
Jednostka modułowa: Wykonywanie izolacji 712[06].Z3.03 

Temat: Układanie płyt styropianowych na pionowej powierzchni płaskiej. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności układania płyt styropianowych na zaprawie klejowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 

 

przygotować podłoże pod płyty styropianowe, 

 

ułożyć prawidłowo płyty styropianowe i dokonać ich mocowania na zaprawie klejowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna 

 
Czas: 
135 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  receptury zapraw budowlanych i klejowych, 

  mieszadło, 

  zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych, 

  narzędzia i materiały tynkarskie, 

  zestaw materiałów do izolacji termicznej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Podanie tematu zadania.   
3.  Realizacja tematu przez uczniów:  

 

uczniowie organizują stanowisko pracy, 

 

uczniowie przygotowują podłoże pod płyty styropianowe, 

 

uczniowie przygotowują płyty, 

 

uczniowie mocują płyty, stosując zaprawę klejową, 

4.   Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów. 
5.   Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie. 
 
Zakończenie zajęć 
6. Uporządkowanie stanowisk pracy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 
Sporządź notatkę na temat zabezpieczenia naroży przy docieplaniu budynków. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

  analiza aktywności uczniów podczas zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca: ……………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06] 
Moduł: Technologia prac pomocniczych 712[06].Z3 
Jednostka modułowa:  Wykonywanie izolacji 712[06].Z3.03 

Temat: Wykonywanie zabezpieczeń naroży przy dociepleniu budynku. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności  wykonywania zabezpieczeń naroży przy dociepleniu 

budynku 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zaplanować zabezpieczenie naroża wypukłego, 

 

zaplanować zabezpieczenie naroża  ościeży. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zbiorowa. 

 
Czas: 
90 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

  receptury zapraw budowlanych i klejowych, 

  mieszadło, 

  materiały i narzędzia do wykonania zaprawy klejowej, 

  zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych, 

  zestaw materiałów do izolacji termicznej,  

  listwy narożne ochronne. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
3.   Realizacja tematu:  

  nauczyciel  prezentuje narożniki aluminiowe, 

  uczniowie korzystając z pracy domowej ustalają kolejność montażu, 

  nauczyciel wykonuje montaż narożników. 

4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
5. Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa 
Sporządź notatkę na temat docieplania wełną mineralną. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

  analiza aktywności uczniów podczas zajęć. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj izolację przeciwwilgociową poziomą z dwóch warstw papy na lepiku na ścianie 

fundamentowej grubości 38cm. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie powinno być realizowane w zespołach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  oczyścić suche podłoże,  
4)  przygotować emulsję do gruntowania, 
5)  przygotować papę poprzez odmierzenie i docięcie, 
6)  zagruntować dwukrotnie ścianę roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową,  
7)  przeprowadzić klejenie papy do ławy fundamentowej, 
8)  pokryć lepikiem położoną \warstwę papy, 
9)  wykonać drugą warstwę, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  model ściany fundamentowej, 

  zestaw narzędzi do wykonania izolacji przeciwwilgociowej z materiałów bitumicznych, 

  zestaw materiałów do izolacji przeciwwilgociowych, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj izolację przeciwwilgociową poziomą w pomieszczeniu mokrym. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie powinno być realizowane w zespołach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  oczyścić suche podłoże,  
4)  przygotować emulsję do gruntowania, 
5)  przygotować papę poprzez odmierzenie i docięcie, 
6)  zagruntować podłoże dwukrotnie roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową,  
7)  przeprowadzić klejenie papy do podłoża trzykrotnie, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  poziome podłoże, 

  zestaw narzędzi do prac izolacyjnych, 

  zestaw materiałów do izolacji przeciwwilgociowych, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  izolację przeciwwilgociową pionową, na podłożu betonowym z dwóch warstw 

papy na lepiku. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Ćwiczenie powinno być realizowane w zespołach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  oczyścić suche podłoże,  
4)  przygotować emulsję do gruntowania, 
5)  zagruntować oczyszczoną ścianę, 
6)  przygotować papę poprzez odmierzenie i docięcie, 
7)  przykleić kolejno dwie warstwy papy,  
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  model ściany betonowej, 

  zestaw narzędzi do wykonania izolacji przeciwwilgociowej z materiałów bitumicznych, 

  zestaw materiałów do izolacji przeciwwilgociowych, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. Wykonywanie izolacji cieplnych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  izolację  termiczną  z  płyt  styropianowych  grubości  5cm  na  podłodze 

o wymiarach 3x4m. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)   dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  oszacować ilość materiału podając liczbę płyt, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  oczyścić podłoże, 
5)  ułożyć izolację paroszczelną, 
6)  wykonać izolację termiczną,  
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych i paroszczelnych, 

  zestaw materiałów do izolacji termicznej, 

  folie polietylenowe, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj izolację termiczną grubości 20cm z wełny mineralnej na stropie poddasza . 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  oszacować ilość materiału podając liczbę płyt, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  oczyścić podłoże, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5)  ułożyć izolację paroszczelną, 
6)  wykonać izolację termiczną zgodnie z zasadami, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych i paroszczelnych, 

  zestaw materiałów do izolacji termicznej, 

  folie polietylenowe, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj izolację termiczną w trakcie wznoszenia ściany warstwowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać mur nośny z jednoczesnym rozmieszczeniem i osadzeniem kotew,  
4)  osadzić płyty termoizolacyjne, 
5)  wykonać warstwę licową z osadzeniem kotew, uwzględnieniem wentylacji i szczeliny, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw narzędzi murarskich, 

  zestaw materiału do wykonania muru, 

  zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych, 

  zestaw materiałów do izolacji termicznej, 

  kotwy łączeniowe, 

  rusztowanie, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3. Wykonywanie dociepleń budynków istniejących 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj oceny przygotowanego podłoża ściany, do którego przymocowane zostaną płyty 

styropianowe. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować materiał w postaci próbek i kleju, 
2)  przykleić próbki do podłoża, 
3)  dokonać próby oderwania próbek (po trzech dniach od momentu przyklejenia), 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny jakości podłoża i przyczepności zaprawy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  receptury zapraw budowlanych i klejowych, 

  mieszadło, 

  zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych, 

  próbki styropianu, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj docieplenie ściany warstwą styropianu grubości 10cm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  ustawić rusztowanie, 
4)  przygotować podłoże, 
5)  zamocować listwę cokołową, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

6)  przygotować zaprawę klejową, 
7)  przykleić płyty styropianowe, 
8)  wyrównać powierzchnię styropianu po związaniu zaprawy, 
9)  wywiercić otwory i osadzić kołki, 
10) wykonać warstwę zbrojoną, 
11) zagruntować warstwę ochronną po jej związaniu 
12) ułożyć tynk szlachetny po wyschnięci podkładu, 
13) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
14) posprzątać stanowisko pracy, 
15) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
16) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  receptury zapraw budowlanych i klejowych, 

  zaprawy tynkarskie lub wyrównujące, 

  tynki podkładowe, 

  tynk szlachetny cienkościenny, 

  mieszadło,  

  zestaw elektronarzędzi do cięcia, wiercenia, 

  zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych, 

  zestaw narzędzi do wykonania tynków cienkościennych, 

  zestaw materiałów do izolacji termicznej, 

  rusztowanie, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj docieplenie ściany warstwą wełny mineralnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  ustawić rusztowanie, 
4)  przygotować podłoże, 
5)  zamocować listwę cokołową, 
6)  przygotować zaprawę klejową, 
7)  wyszpachlować miejsca nałożenia zaprawy na płytę, 
8)  założyć zaprawę na płytę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

9)  przykleić płyty z wełny mineralnej, 
10) wyrównać powierzchnię wełny mineralnej po związaniu zaprawy, 
11) wywiercić otwory i osadzić kołki, 
12) wykonać warstwę zbrojoną, 
13) zagruntować warstwę ochronną po jej związaniu 
14) ułożyć tynk szlachetny po wyschnięci podkładu, 
15) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
16) posprzątać stanowisko pracy, 
17) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
18) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  receptury zapraw budowlanych i klejowych, 

  zaprawy tynkarskie lub wyrównujące, 

  tynki podkładowe, 

  tynk szlachetny cienkościenny, 

  mieszadło,  

  zestaw elektronarzędzi do cięcia, wiercenia, 

  zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych, 

  zestaw narzędzi do wykonania tynków cienkościennych, 

  zestaw materiałów do izolacji termicznej, 

  rusztowanie, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj obróbkę otworu okiennego przy dociepleniu elewacji styropianem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować podłoże, 
4)  przygotować zaprawę klejową, 
5)  przykleić płyty styropianowe, 
6)  wyrównać powierzchnię styropianu po związaniu zaprawy, 
7)  wywiercić otwory i osadzić kołki, 
8)  wymierzyć przyciąć i osadzić narożniki, 
9)  wykonać warstwę zbrojoną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

10) zagruntować warstwę ochronną po jej związaniu 
11) ułożyć tynk szlachetny po wyschnięci podkładu, 
12) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
13) posprzątać stanowisko pracy, 
14) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
15) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  receptury zapraw budowlanych i klejowych, 

  listwy narożne ochronne, 

  nożyce do cięcia metalu, 

  zaprawy tynkarskie lub wyrównujące, 

  tynki podkładowe, 

  tynk szlachetny cienkościenny, 

  mieszadło,  

  zestaw elektronarzędzi do cięcia, wiercenia, 

  zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych, 

  zestaw narzędzi do wykonania tynków cienkościennych, 

  zestaw materiałów do izolacji termicznej, 

  drabina, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj obróbkę naroża zewnętrznego przy dociepleniu elewacji styropianem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować podłoże, 
4)  przygotować zaprawę klejową, 
5)  przykleić płyty styropianowe, 
6)  wyrównać powierzchnię styropianu po związaniu zaprawy, 
7)  wywiercić otwory i osadzić kołki, 
8)  wymierzyć przyciąć i osadzić narożniki, 
9)  wykonać warstwę zbrojoną, 
10) zagruntować warstwę ochronną po jej związaniu 
11) ułożyć tynk szlachetny po wyschnięci podkładu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

12) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
13) posprzątać stanowisko pracy, 
14) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
15) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  receptury zapraw budowlanych i klejowych, 

  listwy narożne ochronne, 

  nożyce do cięcia metalu, 

  zaprawy tynkarskie lub wyrównujące, 

  tynki podkładowe, 

  tynk szlachetny cienkościenny, 

  mieszadło,  

  zestaw elektronarzędzi do cięcia, wiercenia, 

  zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych, 

  zestaw narzędzi do wykonania tynków cienkościennych, 

  zestaw materiałów do izolacji termicznej, 

  apteczka,  

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej,, Wykonywanie izolacji” 

Test składa się z 20 zadań, z których:  

 

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. 
d, 3. a, 4. c, 5. b, 6. d, 7. d, 8. c, 9. d, 10. c, 11. d, 
12. 
b, 13. b, 14. c, 15. b, 16. a, 17. c, 18. a, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu  
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić rodzaj izolacji najbardziej 

narażonych na uszkodzenia mechaniczne 

Określić zastosowanie izolacji typu 

ciężkiego 

P 

Wskazać materiał na osnowę papy 

B 

P 

Określić materiał do gruntowania podłoża 

Określić rodzaj izolacji w pomieszczeniu 

mokrym 

P 

Określić odległość stanowiska do 

podgrzewania materiałów izolacyjnych od 

zabudowań drewnianych i magazynów 

P 

Określić materiał do izolacji rurociągów 

i przewodów ciepłowniczych 

C 

P 

Określić warunki wykonanie prac 

termoizolacyjnych 

 Określić liczbę kotwi na metr kwadratowy 

ocieplenia 

P 

10 

Określić sposób układania płyt 

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

styropianowych 

11 

 Podać grubość warstwy wyrównawczej 

A 

P 

12 

Określić grubość warstwy zagęszczonego 

piasku  w podłodze na gruncie 

C 

P 

13 

 Określić sposób prowadzenie robót 

termoizolacyjnych w warunkach zimowych 

C 

P   

14 

Określić temperaturę w której można 

wykonywać prace dociepleniowe 

P   

15 

 Określić  funkcję gruntowania podłoża 

C 

P  

16 

Określić kolejność czynności przy 

dociepleniu budynku 

C 

P 

17 

Określić funkcję wkładek w izolacjach typu 

ciężkiego 

PP 

18 

Określić grubość kompozytowych 

materiałów izolacyjnych 

C 

PP 

19 

Określić rodzaj zaprawy do wykonania 

murku ceglanego zabezpieczającego izolacje  

pionowe  

C 

PP 

20 

Określić materiał na folie izolacyjne  

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  izolacji.  Zarówno  w  części 

podstawowej  jak  i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna 
odpowiedź jest prawidłowa). 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Izolacje przeciwwlgociowe najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne to izolacje 

a)  typu ciężkiego. 
b)  typu średniego. 
c)  typu lekkiego. 
d)  izolacje z papy. 
 

2.  Izolacje  typu  ciężkiego  z  trzema  wkładkami  z  papy  stosuje  się  do  ochrony  ścian 

fundamentowych przed wodą  
a)  opadową i gruntową.  
b)  opadową.  
c)  gruntową podciąganą kapilarnie.  
d)  naporową. znajdującą się pod ciśnieniem. 
 

3.  Osnowę papy obecnie najczęściej wykonuje się z 

a)  włókna szklanego lub siatki poliestrowej. 
b)  tektury. 
c)  juty. 
d)  folii aluminiowej. 
 

4.  Suche podłoże przeznaczone pod izolację przeciwwilgociową gruntuje się dwukrotnie 

a)  za pomocą obrzutki. 
b)  asfaltem. 
c)  roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową. 
d)  smołą. 
 

5.  Izolacje przeciwwilgociowe pomieszczeń takich jak łazienki wykonuje się z  

a)  roztworu asfaltowego. 
b)  dwóch lub z trzech warstw papy na lepiku. 
c)  roztworu smołowego. 
d)  emulsji asfaltowej. 

 
6.  Stanowisko do podgrzewania lepików powinno być oddalone od zabudowań drewnianych 

i magazynów co najmniej o 
a)  10 m.   
b)  40 m. 
c)  60 m. 
d)  50 m. 
 

7.  Do  izolacji  rurociągów  i  przewodów  ciepłowniczych  używa  się  wszelkiego  rodzaju  mat 

i wojłoków  
a)  z roztworu asfaltowego. 
b)  z wełny mineralnej. 
c)  ze styropianu. 
d)  z waty szklanej. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

8.  Podstawą  prawidłowego  ułożenia  warstw  izolacyjnych  jest  wykonanie  wszystkich  prac 

w stanie  
a)  wilgotnym. 
b)  lekko wilgotnym. 
c)  suchym. 
d)  lekko suchym. 
 

9.  Ilość  kotew.  przy  mocowaniu  płyt  styropianowych  w  ścianach  warstwowych,  powinien 

podać projektant budynku. nie może ich być mniej niż  
a)  2 sztuki/m

2

b)  3 sztuki/m

2

c)  4 sztuk/m

2

d)  5 sztuki/m

2

 

10. Wykonując izolację cieplną ze styropianu kolejne rzędy płyt układa się 

a)  z zachowaniem pionowości placków zaprawy. 
b)  z zachowaniem spoin w jednej linii. 
c)  z przesunięciem spoin. 
d)  z zachowaniem pionowości kołków. 
 

11. Grubość podkładu pod posadzkę zależnie od materiału wacha się w granicach 

a)  10÷25mm. 
b)  25÷45mm. 
c)  30÷50mm. 
d)  35÷50mm. 
 

12. Podłogę na gruncie wykonuje się na warstwie zagęszczonego piasku o grubości minimum 

a)  40cm.  
b)  30cm. 
c)  10cm. 
d)  50cm. 
 

13. W warunkach zimowych, prowadzenie robót termoizolacyjnych jest możliwe tylko wtedy. 

gdy materiały izolacyjne układa się bez spoiwa lub przy zastosowaniu spoiwa 
a)  z zaprawy gipsowej. 
b)  odpornego na niską temperaturę. 
c)  z zaprawy cementowej.  
d)  odpornego na wysoką temperaturę. 
 

14. Montaż systemu dociepleniowego w metodzie lekkiej może odbywać się w temperaturze  

a)  5÷15°C. 
b)  15÷35°C. 
c)  5÷25°C. 
d)  15÷20°C. 
 

15. Zadaniem gruntowania podłoża przed przyklejeniem izolacji termicznej jest  

a)  zwiększenie nośności podłoża. 
b)  redukcja chłonności podłoża. 
c)  zwiększenie chłonności podłoża. 
d)  wyrównanie podłoża. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

16. Wykonywanie  docieplenia  w  budynku  niepodpwniczonym  należy  rozpocząć  od 

zamocowanie  
a)  listwy cokołowej. 
b)  narożników aluminiowych. 
c)  płyt w narożnikach wypukłych.  
d)  płyt w narożnikach wklęsłych. 
 

17. Izolacje  typu  ciężkiego  składają  się  z  dwóch  do  czterech  warstw  wkładek.  wkładki 

chronią powłoki bitumiczne przed 
a)  wybrzuszeniem.  
b)  skurczem.  
c)  rozerwaniem. 
d)  pękaniem. 
 

18. Kompozytowe produkty izolacyjne są produkowane w grubościach 

a)  l÷4 mm. 
b)  2÷6 mm. 
c)  4÷6 mm. 
d)  l÷8 mm. 
 

19. Murkiem ceglanym zabezpiecza się izolacje pionowe ciężkie. wykonując go na zaprawie 

a)  cementowo-wapiennej. 
b)  wapiennej. 
c)  cementowej. 
d)  glinianej. 
 

20. Izolacje z folii z tworzyw sztucznych produkuje się przede wszystkim z 

a)  plastiku. 
b)  poliestru. 
c)  aluminium. 
d)  polichlorku winylu. 

 

 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie izolacji 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

c  

 

2. 

c  

 

3. 

c  

 

4. 

c  

 

5. 

c  

 

6. 

c  

 

7. 

c  

 

8. 

c  

 

9. 

c  

 

10. 

c  

 

11. 

c  

 

12. 

c  

 

13. 

c  

 

14. 

c  

 

15. 

c  

 

16. 

c  

 

17. 

c  

 

18. 

c  

 

19. 

c  

 

20. 

c  

 

Razem: 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

TEST II 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej,, Wykonywanie izolacji” 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego.

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

     Klucz odpowiedzi 

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić rodzaj izolacji chroniących przed 

wodą opadową 

Określić grubość murku ceglanego 

zabezpieczającego izolację pionową 

P 

Wskazać materiał na osnowę papy 

B 

P 

Określić układ warstw izolacji 

przeciwwilgociowej w podłodze piwnic 

Określić maksymalne napełnienie kotła do 

podgrzewania materiałów izolacyjnych 

P 

Określić rodzaj materiału do ocieplania 

ścian, podłóg i stropów w budynkach 

P 

Określić materiał do wypełniania szczelin 

C 

P 

Określić warunki wykonania szczelin 

miedzy płytami styropianu 

 Określić średnicę kotew stalowych  

P 

10 

Określić szerokość szczeliny 

wentylacyjnej 

C 

P 

11 

 Określić grubość płyt termoizolacyjnych 

na stropie 

C 

P 

12 

Określić warunki badania przyczepności 

zaprawy klejowej do podłoża 

C 

P 

13 

Określić przyczepność zaprawy do 

podłoża 

C 

P   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

14 

Określić najniższą temperaturę wykonania 

prac termoizolacyjnych 

P   

15 

 Scharakteryzować sposób przygotowania 

podłoża pod roboty termoizolacyjne 

C 

P  

16 

Określić sposób rozłożenia zaprawy 

klejowej 

C 

P 

17 

Określić funkcję wkładek w izolacjach 

typu ciężkiego 

PP 

zniszczeniem 

18 

Określić grubość kompozytowych 

materiałów izolacyjnych 

C 

PP 

l÷4 mm 

19 

Określić rodzaj zaprawy do wykonania 

murku ceglanego zabezpieczającego 

izolacje  pionowe  

C 

PP 

cementowej 

20 

Określić materiał na folie izolacyjne  

C 

PP 

polichlorku 

winylu 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  izolacji.  W  części  podstawowej 

znajdują  się  zadania  wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź  jest  prawidłowa)  w  części 
ponadpodstawowej  zadania  typu  uzupełnij  lukę.  Pytania  z  luką  wymagają  uzupełnienia 
luki. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  W  celu  zabezpieczenia  budynku  przed  bezpośrednim  działaniem  wody  opadowej stosuje 

izolacje typu 
a)  lekkiego. 
b)  ciężkiego. 
c)  lekkiego lub ciężkiego. 
d)  średniego. 
 

2.  Pionową  warstwę  izolacji  ciężkiej  należy  zabezpieczyć  przed  uszkodzeniem 

mechanicznym, wykonując murek ceglany o grubości 
a)  1 cegły.   
b)  ½ cegły  
c)  2 cegieł.  
d)  ¼ cegły. 
 

3.  Osnowę papy wykonuje się obecnie najczęściej z 

a)  włókna szklanego lub siatki poliestrowej. 
b)  tektury. 
c)  juty. 
d)  folii aluminiowej. 
 

4.  W  przypadku  izolacji  podłogi  piwnic.  warstwy  izolacyjne  powinny  znaleźć  się  na 

warstwie podłoża betonowego i jednocześnie w 
a)  płaszczyźnie bocznej fundamentu. 
b)  dolnej płaszczyźnie ławy fundamentowej. 
c)  górnej płaszczyźnie ławy fundamentowej. 
d)  płaszczyźnie bocznej ściany. 
 

5.  Kocioł do podgrzewania materiałów izolacyjnych wolno napełniać tylko do  

a)  2/5 objętości. 
b)  1/3 objętości. 
c)  2/3 objętości. 
d)  1/4 objętości. 
 

6.  Do ocieplania ścian. podłóg i stropów w budynkach najlepiej nadają się 

a)  wata bazaltowa i pianka poliuretanowa.  
b)  styropian. wełna mineralna. 
c)  wata bazaltowa i wata szklana. 
d)  wata szklana i styropian. 
 

7.  Ocieplając budynek do wypełniania szczelin powietrznych i innych miejsc niedostępnych 

stosuje się  
a)  piankę poliuretanową. 
b)  płyty i otuliny korkowe. 
c)  watę szklaną. 
d)  watę bazaltową. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

8.  Płyty  izolacyjne  powinny  mieć  jednakową  grubość,  a  przerwy  między  płytami  powinny 

być możliwie.  
a)  najwęższe. 
b)  najszersze. 
c)  krzywoliniowe. 
d)  ścięte. 
 

9.  Kotwy  do  mocowania  płyt  styropianowych  przy  dociepleniach  budynków  powinny  być 

wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej o średnicy  
a)  5÷7 mm. 
b)  4.5÷6mm. 
c)  6÷12mm. 
d)  10÷16mm. 
 

10. Wznosząc  mur  osłonowy  warstwowy  z  warstwą  izolacji  termicznej.  należy  zachować 

szczelinę wentylacyjną o szerokości 
a)  30÷50mm. 
b)  10÷20mm. 
c)  20÷40mm. 
d)  40÷80mm. 
 

11. Na  stropach  stosuje  się  materiał  termoizolacyjny  twardy,  odporny  na  uszkodzenia. 

w postaci płyt grubość przynajmniej 
a)  60mm. 
b)  20mm. 
c)  50mm. 
d)  30mm. 
 

12. Podczas  badania  przyczepności  zaprawy  klejowej  przeprowadza  się  próbę  oderwania 

próbek styropianowych po  
a)  24 godzinach.  
b)  2 dobach. 
c)  3 dobach. 
d)  4 dobach. 
 

13. Przyczepność zaprawy klejowej do podłoża uznajemy za dobrą, jeżeli zerwanie materiału 

nastąpi  
a)  w styropianie. 
b)  na styku zaprawy i styropianu. 
c)  na styku zaprawy i podłoża.  
d)  w warstwie zaprawy. 

 
14. Wykonywanie  prac  termoizolacyjnych  może  grozić  zamarznięciem  wody,  jeżeli  średnia 

dobowa temperatura jest niższa niż  
a)  7°C. 
b)  5°C. 
c)  6°C. 
d)  8°C. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

15. Przygotowanie  podłoża  mineralnego  do  robót  termoizolacyjnch  rozpoczyna  się  od 

dokładnego umycia elewacji i usunięcia luźno przylegających powłok malarskich oraz  
a)  zmycia kwasem solnym. 
b)  mocno związanych z podłożem ziaren kruszywa. 
c)  piaskowania. 
d)  słabo związanych z podłożem ziaren kruszywa. 
 

16. Zaprawa  klejowa  na  powierzchni  płyty  powinna  być  rozłożona  w  postaci  pasma 

obwodowego i  
a)  kilku placków zaprawy rozmieszczonych w narożach. 
b)  kilku  placków  zaprawy  rozmieszczonych  równomiernie  na  pozostałej  powierzchni 

płyty. 

c)  jednego placka zaprawy na środku.  
d)  dwóch placków zaprawy na środku. 
 

17. Izolacje  typu  ciężkiego  składają  się  z  dwóch  do  czterech  warstw  wkładek.  Wkładki 

chronią powłoki bitumiczne przed ………………………………………………... 

 
18. Kompozytowe produkty izolacyjne są produkowane o grubościach ……………………. 
 
19. Murkiem  ceglanym  zabezpiecza  się  izolacje  ciężkie  przeciwwilgociowe,  pionowe,. 

Wykonuje się go na zaprawie ………………….. 

 
20. Izolacje z folii z tworzyw sztucznych produkuje się przede wszystkim z ……………… 
………………………………………………….. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie izolacji

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

c  

 

2. 

c  

 

3. 

c  

 

4. 

c  

 

5. 

c  

 

6. 

c  

 

7. 

c  

 

8. 

c  

 

9. 

c  

 

10. 

c  

 

11. 

c  

 

12. 

c  

 

13. 

c  

 

14. 

c  

 

15. 

c  

 

16. 

c  

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem: 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7. Literatura  

 

1.  Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady. Warszawa 2004r. 
2.  Szyszko K. Atlas budowlany PRO SCHOLA Gdańsk 2000r 
3.  Tauszyński K. Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP. Warszawa 1998r. 
4.  Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP. Warszawa 1988r. 
5.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997r. 

6.  Katalogi firm