background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ

 

 

 
 
 
 
Artur Kryczka 
 
 
 
 
 

Wykonywanie 

robót 

zbrojarskich 

betoniarskich 

712[06].Z3.01 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Teresa Florczak 
mgr inż. Alicja Zajączkowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[06].Z3.01 

,,Wykonywanie  robót  zbrojarskich  i  betoniarskich’’  zawartej  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu murarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1.  Zastosowanie betonu i żelbetu w budownictwie, współpraca betonu i stali  

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Przygotowanie i montaż zbrojenia 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Betonowanie 

17 

  5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7. Literatura 

32 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,Wykonywanie  robót  zbrojarskich 

i betoniarskich”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych    w  zawodzie 
murarz 712[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  cele kształcenia, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych i intelektualnych, 

  przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

  wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas  wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktację zadań , 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 
 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 

712[06].Z3 

Technologia prac pomocniczych 

 

712[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich 

 

712[06].Z1.02 

Organizacja stanowiska pracy murarza 

 

712[06].Z1.03 

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych 

 

712[06].Z1.04 

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów 

 

712[06].Z3.01 

Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich 

 

712[06].Z3.02 

Wykonywanie robót ciesielskich

 

 

712[06].Z3.03 

Wykonywanie izolacji

 

 

712[06].Z3.04 

Osadzanie stolarki, ślusarki i innych elementów w murze

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

 

  dobierać i stosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej stosownie do potrzeb, 

  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  odczytywać i interpretować oznaczenia oznaki i instrukcje bhp, 

  utrzymywać porządek na stanowisku pracy, 

  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

  rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

  stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych, 

  organizować stanowisko pracy murarza, 

  określać szacunkowo ilość materiału potrzebnej do wykonania mieszanki betonowej, 

  sporządzać  zapotrzebowanie  i  rozliczenie  materiału,  z  którego  wykonuje  się  mieszankę 

betonową, 

  sporządzać zapotrzebowanie i rozliczenie materiału, 

  wykonywać zaprawy budowlane sposobem ręcznym i mechanicznym, 

  wykonywać mieszanki betonowe sposobem ręcznym i mechanicznym, 

  stosować dodatki do zapraw i betonów, 

  porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

  odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót, 

  dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,  

  zorganizować stanowisko pracy, 

  wybrać i ocenić przydatność materiału do robót, 

  przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku  pracy, - 

  wykonać mieszankę betonową, 

  zmontować rusztowanie do określonych robót, 

  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pracy, 

  dociąć wkładki stalowe na żądany wymiar, 

  wygiąć stal zbrojeniową do wymaganego kształtu, 

  wykonać montaż zbrojenia zgodnie z dokumentacją, 

  ułożyć zbrojenie w miejscu wbudowania, 

  przygotować mieszankę betonową wg receptury, 

  ułożyć i zagęścić mieszankę betonową w wykonywanym elemencie, 

  wykonać pielęgnowanie betonu, 

  przetransportować mieszankę betonową w poziomie i pionie, 

  przygotować i zastosować materiały pomocnicze, 

  zastosować materiał w sposób racjonalny, 

  określić szacunkowo ilość materiału do wykonania robót, 

  sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 

  porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

  wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca: 
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06] 
Moduł: Technologia prac pomocniczych 712[06].Z3 
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich 712[06].Z3.01 

Temat: Wykonanie i montaż szkieletu zbrojeniowego belki. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności  wykonywania szkieletów zbrojeniowych belek 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  odczytać  dokumentację  w  zakresie  niezbędnym  do  wykonania  szkieletu  zbrojeniowego 

belki, 

  wybrać i ocenić przydatność materiału do robót zbrojarskich, 

  dokonać pomiarów prętów zbrojeniowych, 

  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania szkieletu zbrojeniowego, 

  dokonać cięcia prętów, 

  wygiąć stal zbrojeniową do wymaganego kształtu, 

  wykonać montaż zbrojenia zgodnie z dokumentacją. 

 
Metody nauczania–uczenai się:  

  metoda tekstu przewodniego, 

 
Propozycja kompozycji arkusza tekstu przewodniego: 

Klasa: ……………………. 
Imię i nazwisko ucznia: ………………………………………. 
Temat: Wykonanie i montaż szkieletu zbrojeniowego belki. 

I. Pytania kontrolne  

1.Jakie rodzaje prętów zbrojeniowych występują w belce? 
2. Ile prętów zbrojeniowych znajduje się w belce według załączonej dokumentacji oraz jakie 
są średnice tych prętów? 
3. Jakimi sposobami łączy się pręty w szkielety zbrojeniowe? 
4. Jakimi rodzajami węzłów można połączyć pręty zbrojeniowe?. 

II. Planowanie 

1.Zaplanuj narzędzia i materiały potrzebne do wykonania szkieletu zbrojeniowego. 
2.Zaplanuj kolejność czynności wykonania szkieletu zbrojeniowego. 
3.Podaj czynności, które wykonasz przygotowując pręty zbrojeniowe. 
4. Podaj kolejność czynności przy montażu szkieletu. 

III. Zatwierdzenie. 

Jeżeli  Twoje  odpowiedzi  i  planowanie  są  poprawne,  uzyskałeś  akceptację  nauczyciela: 
pobierz narzędzia i materiały, przystąp do pracy według zaplanowanych etapów i po każdym 
etapie  dokonaj  oceny  wykonanych  czynności.  Jeśli  wykonałeś  zadanie  poproś  nauczyciela 
o jego ocenę. 

IV. Wykonanie 

Wykonaj czynności według planu –masz na to 90 minut. Przestrzegaj przepisów bhp podczas 
pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

V. Sprawdzenie 
 

Ocena 

Etap 

Opis 

Twoja 

Nauczyciela 

Czyszczenie 
zbrojenia 

 

 

 

Prostowanie 
prętów 

 

 

 

Cięcie zbrojenia 
do potrzebnego 
wymiaru 

 

 

 

Wygięcie prętów 
zbrojeniowych  

 

 

 

Zmontowanie 
szkieletu belki 

 

 

 

 
Uwagi: 
Co sprawiło mi trudności? 
Co wykonałem bez problemu?. 
Poproś nauczyciela o ocenę . 
Ocena pracy ……………………….Podpis nauczyciela ………………………. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna 

 
Czas: 
135 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

  arkusze tekstu przewodniego, 

  dokumentacja do zadania, 

  zestaw prętów zbrojeniowych, 

  drut wiązałkowy, 

  klucz do wiązania, 

  kreda. 

  przymiar składany lub zwijany, 

  nożyce do cięcia prętów, 

  giętarka ręczna, 

  stanowisko montażowe, 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Podanie tematu zadania i rozdanie arkuszy tekstu przewodniego. 
3.  Realizacja tematu:  

 

każdy  uczeń  wypełnia  arkusz  tekstu  przewodniego  (pytania  kontrolne  -10  minut, 
planowanie -20 minut), 

 

po wypełnieniu każdej części uczeń zgłasza się do nauczyciela  i po uzyskaniu  jego 
akceptacji przygotowuje stanowisko pracy, 

 

każdy uczeń wykonuje ćwiczenie według planu - 90 minut, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

każdy  uczeń  dokonuje  oceny  poszczególnych  etapów  swojej  pracy,  wypełniając 
odpowiednią część arkusza tekstu przewodniego, 

 

uczniowie  zgłaszają  wykonanie  zadania,  nauczyciel  dokonuje  oceny  całości 
i odbioru pracy. 

4.  Nauczyciel zbiera arkusze tekstu przewodniego od wszystkich uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Przygotuj  informacje  dotyczące  transportu  szkieletów  zbrojeniowych  na  miejsce 
wbudowania. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  analiza i opracowanie arkuszy tekstu przewodniego, zwłaszcza ostatniej jego części gdzie 

uczeń  wskazuje  co  sprawiło  mu  trudności  a  jakie  elementy  zadania  wykonywał  bez 
problemu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: 
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06] 
Moduł: Technologia prac pomocniczych 712[06].Z3 
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich 712[06].Z3.01 

Temat: Narzędzia i sprzęt do cięcia stali zbrojeniowej. 

 
Cel  ogólny
:  kształtowanie  umiejętności    dobierania      narzędzi  i  sprzętu  do  cięcia  stali 

zbrojeniowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  rozpoznać i ocenić zakres stosowania narzędzi i sprzętu do cięcia stali, 

  dobrać narzędzia i sprzęt do cięcia stali zbrojeniowej, 

  ocenić stan techniczny narzędzi i sprzętu, 

  dokonać cięcia prętów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zbiorowa. 

 
Czas: 
90 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw prętów zbrojeniowych o różnych przekrojach i średnicach, 

 

nożyce ręczne do cięcia prętów, 

 

nożyce mechaniczne do cięcia prętów, 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Podanie tematu zadania i omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu:  

  nauczyciel  prezentuje  nożyce  ręczne  do  cięcia  prętów,  omawia  ich  zastosowanie, 

elementy i zasadę działania, 

  nauczyciel przeprowadza instruktaż stanowiskowy bhp, 

  nauczyciel dokonuje cięcia nożycami ręcznymi kilku prętów, omawia sposób oceny stanu 

technicznego oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące ich utrzymania, 

  uczniowie  pod  nadzorem  nauczyciela  dokonują  cięcia  prętów  za  pomocą  nożyc 

ręcznych, 

  nauczyciel  prezentuje  nożyce  mechaniczne  do  cięcia  prętów,  omawia  ich 

zastosowanie,  elementy  i  zasadę  działania,  sposób  oceny  stanu  technicznego  oraz 
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące ich utrzymania, 

  nauczyciel dokonuje cięcia nożycami mechanicznymi kilku prętów, 

  uczniowie  pod  nadzorem  nauczyciela  dokonują  cięcia  prętów  za  pomocą  nożyc 

mechanicznych, 

4. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  palnika  acetylenowo  –  tlenowego  i  określić  jego 
zastosowanie do cięcia prętów zbrojeniowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.  Zastosowanie  betonu  i  żelbetu  w  budownictwie,  współpraca 

betonu i stali  

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Znając  możliwości  stosowania  elementów  wykonanych  z  betonu  wskaż  je  na  dowolnie 

wybranym obiekcie budowlanym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokonać oględzin obiektu, 
2)  dokonać próby określenia elementów obiektu z pomocą materiału nauczania ( rys.1.), 
3)  wypisać nazwy zidentyfikowanych elementów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać uzasadnienia wyboru elementów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  praca z tekstem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

W  dowolnym  obiekcie  budowlanym  wskaż  elementy,  które  mogą  być  wykonane 

z żelbetu.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokonać oględzin obiektu, 
2)  dokonać próby określenia elementów obiektu z pomocą materiału nauczania ( rys.1.), 
3)  wypisać nazwy zidentyfikowanych elementów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać uzasadnienia wyboru elementów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  praca z tekstem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Na  modelu  szkieletu  zbrojenia  wskaż  poszczególne  rodzaje  prętów.  Omów  znaczenie 

poszczególnych elementów zbrojenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)   zapoznać się dokładnie z zadanym modelem zbrojenia, 
2)  dokonać analizy poszczególnych prętów, 
3)  sporządzić rysunki i opis elementów modelu, określając ich znaczenie, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  praca z tekstem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  modele różnych elementów ściennych z opisem poszczególnych prętów, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Przygotowanie i montaż zbrojenia 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Oczyścić pręty stalowe zabrudzone farbą olejną i smarem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokonać dokładnych oględzin podanych próbek stali, 
2)  zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad stosowania preparatu odtłuszczającego, 
3)  wykonać czyszczenie, 
4)  wytrzeć do sucha pręty zbrojenia, 
5)  posprzątać stanowisko pracy, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Wyposażenie stanowiska pracy: 

–  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 
–  zestaw próbek stali zbrojeniowej, 
–  preparaty odtłuszczające, 
–  materiały do oczyszczenia i osuszenia 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj prostowanie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić płytę i klucze zbrojarskie, 
4)  oczyść pręty zbrojenia (jeżeli to konieczne), 
5)  przygotować pręty w kolejności od najmniejszej średnicy, 
6)  wykonać ćwiczenie, zaczynając od prętów najbardziej prostych, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw prętów zbrojarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj cięcie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy do określonej długości. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać pomiaru prętów, z zaznaczeniem miejsca cięcia, 
4)  sprawdzić nożyce ręczne do cięcia prętów zbrojenia, 
5)  przygotować pręty w kolejności od najmniejszej średnicy, 
6)  wykonać cięcie kolejnych prętów, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw prętów zbrojarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  gięcie  kilku  prętów  zbrojeniowych  różnej  średnicy  zgodnie  z  rysunkiem 

roboczym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rysunkami roboczymi, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  sprawdzić prawidłowość działania giętarki ręcznej, 
5)  przygotować pręty zbrojenia w kolejności przewidzianych prac, uwzględniając liczbę gięć 

i średnice giętych prętów,, 

6)  wykonać gięcie kolejnych prętów, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw prętów zbrojarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj montaż szkieletu zbrojarskiego za pomocą druta wiązałkowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał nauczania (poradnik dla ucznia, rozdz.4.2.1), 
2)  przygotować pręty zbrojenia i drut wiązałkowy,  
3)  wykonać montaż szkieletu zbrojeniowego, 
4)  posprzątać stanowisko pracy, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw prętów zbrojarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka. 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 6 

Połącz  przygotowane  pręty  zbrojenia  belki  spocznikowej,  wg  rysunku  roboczego. 

Przygotowanie  szkieletu  zbrojeniowego  wykonaj  poza  miejscem  wbudowania  i umieść  go 
w deskowaniu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 
3)  dobrać pręty zbrojeniowe, 
4)  dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia, 
5)  zorganizować stanowisko do montażu,   
6)  rozstawić część prętów głównych belki, 
7)  założyć strzemiona, 
8)  połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,  
9)  umieścić szkielet zbrojenia w deskowaniu, 
10) posprzątać stanowisko pracy, 
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

–  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 
–  rysunki robocze belek spocznikowych, 
–  zestaw prętów  zbrojeniowych, 
–  zestaw strzemion, 
–  drut wiązałkowy, 
–  cęgi, 
–  przymiar metrowy, 
–  kozły, 
–  przygotowane deskowanie, 
–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Betonowanie 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  przedstawionej  dokumentacji  dokonaj  wyboru  środków  transportu  dla 

mieszanki betonowej na miejsce wbetonowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować przedstawioną dokumentację, 
2)  przeanalizować materiał nauczania(poradnik dla ucznia rozdz.4.3.1), 
3)  wykonać ćwiczenie, wybierając co najmniej dwa różne rozwiązania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  praca z tekstem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  arkusze papieru A4,   

  ołówek, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

W  danej  formie  wykonaj  drobnowymiarowy  element  betonowy  uwzględniając 

zagęszczanie ręczne. Mieszankę betonową przygotuj metodą ręczną. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)   dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  przygotować formę, 
4)  wykonać  mieszankę  betonową,  zgodnie  z  zadaną  recepturą  i  przetransportować  ją  na 

miejsce wykorzystania, 

5)  wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem ręcznym, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiały do wykonania mieszanki betonowej, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

  sprzęt do transportu mieszanki betonowej, 

  forma do zabetonowania,  

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

W  danej  formie  wykonaj  drobnowymiarowy  element  betonowy  uwzględniając 

zagęszczanie mechaniczne.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  przygotować formę, 
4)  sprawdzić działanie dostępnych maszyn,  
5)  wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą, 
6)  przetransportować mieszankę betonową na miejsce wykorzystania,  
7)  wykonać betonowanie, a następnie zagęszczanie mechaniczne, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu, 
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw prętów zbrojarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,  

  sprzęt do transportu mieszanki betonowej, 

  zestaw wibratorów mechanicznych 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Określ  czynności  przy  pielęgnacji  betonu,  który  został  wykonany  przy  użyciu  cementu 

portlandzkiego, zakładając różne warunki atmosferyczne. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić na czym polega pielęgnacja betonu, 
2)  wypisać czynności dla warunków atmosferycznych umiarkowanych, 
3)  wypisać czynności postępowania w przypadku upałów, 
4)  wypisać czynności postępowania przypadku pogody deszczowej, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  długopis, ołówek,  

  arkusz papieru A4, 

  literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia, 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  robót 
betoniarskich i zbrojarskich”. 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Plan testu    

 

 

 

 

 

 

      Klucz odpowiedzi 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić miejsce położenia zbrojenia 

głównego w belkach  

b  

Wybrać sposób transportowania 

mieszanki betonowej 

P 

Określić warunki betonowania 

C 

P 

Scharakteryzować sposób układania 

mieszanki betonowej 

warstwami 

Podać funkcję prętów pomocniczych 

P 

niezmienności  

położenia  

Rozróżnić sprzęt do opuszczania 

mieszanki betonowej 

P 

Rozróżnić urządzenie do zgęszczania 

mieszanki betonowej 

P 

Zdefiniować cel  zgęszczania mieszanki 

betonowej 

 Rozróżnić warunki ręcznego cięcia stali 

zbrojeniowej, w zależności od średnicy 

P 

10 

 Określić warunki betonowania 

C 

P 

11 

Rozpoznać narzędzia do cięcia prętów 

zbrojenia 

B 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

12 

 Dobrać narzędzia i sprzęt do prostowania 

stali zbrojeniowej 

P 

13 

 Określić warunki gięcia stali 

zbrojeniowej 

B 

P   

14 

Określić sposoby łączenia prętów 

zbrojenia w szkielet zbrojeniowy 

P   

wiązania 

drutem 

wiązałkowym 

15 

 Określić  zasięg działania wibratorów 

wgłębnych 

C 

PP 

16 

 Porównać warunki  pracy betonu i stali 

PP 

rozciąganie   

17 

Analizować czynniki decydujące o 

sposobie zagęszczania mieszanki 

betonowej 

PP 

wymiary,  

18 

Określić rozmieszczenie i liczbę prętów 

zależnie od pracy elementu 

 

C 

PP 

konstrukcyjne

go, klasy, 

19 

Określić zasady pielęgnacji betonu 

C 

PP 

7 dni  

20 

Wybrać sposób zagęszczania elementów 

prefabrykowanych 

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania robót zbrojarskich i betoniarskich. 

Zarówno  w  części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej  znajdują  się  zadania 
wielokrotnego  wyboru  (jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa)  oraz  zadania  z  luką.  Zadania 
z luką wymagają uzupełnienia luki.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Zbrojenie główne stanowią pręty dolne w belce 

a)  wspornikowej. 
b)  swobodnie podpartej. 
c)  jednostronnie zamocowana. 
d)  jednostronnie utwierdzonej. 
 

2.  Maksymalna odległość transportu mieszanki  betonowej za pomocą samochodu wywrotki 

wynosi 

a)  do 2km. 
b)  do 300m.   
c)  do 5km.   
d)  do 80m.   

 
3.  Przy betonowaniu z wysokości 2-3m należy stosować  

a)  rury zsypowe teleskopowe. 
b)  rynny spustowe. 
c)  taśmociąg. 
d)  rynny spustowe z lejami zsypowymi. 

 
4.  Przy  betonowaniu  elementów  o  dużych  wymiarach  mieszankę  betonową  należy  układać 

……………………………….. prostopadłymi do kierunku działających sił. 

 
5.  Pręty pomocnicze mają zwykle na celu zapewnienie ………………………………… 
…………………………………….. zbrojenia głównego podczas montażu i betonowania. 
 
6.  Na rysunku przedstawiona jest 

a)  rura teleskopowa. 
b)  rynna blaszana. 
c)  pompa. 
d)  rynna spustowa. 

 
 
 
 
7.  Na rysunku przedstawiony jest 

a)  wibrator wgłębny. 
b)  wibrator powierzchniowy. 
c)  stół wibracyjny. 
d)  wibrator przyczepny. 

 
 
 
8.  Celem zagęszczania mieszanki betonowej jest  

a)  ściślejsze ułożenie ziaren kruszywa. 
b)  lepsze wymieszanie spoiwa i wody.  
c)  jej napowietrzenie. 
d)  utrzymanie stałej wilgotności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  Stal zbrojeniową tnie się ręcznie, jeżeli jej ilość jest niewielka, a średnica nie przekracza 

a)  50mm. 
b) 20mm.     
c)  40mm. 
d) 32mm. 

 
10. Jeżeli  temperatura  powietrza  nie  przekracza  20°C  to  czas  od  wymieszania  składników 

mieszanki betonowej do jej ułożenia w deskowaniu nie może przekroczyć 

a)  1 h. 
b) 1,5 h. 
c)  2 h. 
d) 2,5 h. 

 
11. Urządzenie przedstawione na rysunku to  

a)  giętarka mechaniczna. 
b) nożyce ręczne jednoręczne. 
c)  nożyce ręczne dwuręczne. 
d) nożyce mechaniczne. 

.  
 
 
12. Do prostowania stali zbrojeniowej w kręgach zastosujesz 

a)  klucz zbrojarski. 
b) wciągarkę ręczną. 
c)  płytkę zbrojarską.  
d) giętarkę ręczną. 

 
13. Pręty  zbrojenia  można  giąć  ręcznie  za  pomocą  klucza  zbrojarskiego,  jeżeli  ich  średnica 

nie przekracza 

a)  32mm. 
b) 40mm. 
c)  28mm. 
d) 24mm. 

 
14. Pręty w szkielet zbrojeniowy łączy się za pomocą zgrzewania, spawania oraz ………… 
………………………………………… 
 
15. Zasięg działania wibratorów wgłębnych wynosi   

a)  20-80 cm.  
b) 10-15 cm. 
c)  100-120 cm.                 
d) 10 do 40 cm. 

 
16. 

 

Współpraca  betonu  i  stali  w  konstrukcjach  żelbetowych  oparta  jest  na  tym,  że  beton 

pracuje 

na 

ściskanie 

pręty 

stalowe 

pracują 

przede 

wszystkim 

na 

………...…………….oraz na  ściskanie i ścinanie. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

17. Na sposób zagęszczania mieszanki betonowej maja wpływ następujące czynniki 

  kształt i ……………….. elementów, 

  zawartość stali zbrojeniowej, 

  przeznaczenie i położenie elementów, 

  zakres robót betoniarskich, 

  ……………………mieszanki. 

 
18. Rozmieszczenie prętów nośnych oraz ich liczba w przekroju zależą od 

  rodzaju elementu ………………………………. , 

  obciążenia, 

  …………. stali zbrojeniowej, 

  klasy betonu,  

  kierunku betonowania elementu, 

  sposobu zagęszczania betonu. 

 
19. Świeży  beton  należy  polewać  wodą  przez  ………….  od  momentu  betonowania  jeżeli 

użyty był do jego wykonania cement portlandzki. 

 
20. Do zagęszczania elementów prefabrykowanych służą najlepiej 

a)  wibratory przyczepne. 
b) stoły wibracyjne. 
c)  wibratory powierzchniowe. 
d) wibratory wgłębne. 

 
 

 

 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

c  

 

2. 

c  

 

3. 

c  

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

c  

 

7. 

c  

 

8. 

c  

 

9. 

c  

 

10. 

c  

 

11. 

c  

 

12. 

c  

 

13. 

c  

 

14. 

 

 

15. 

c  

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

c  

 

Razem: 

 

 

 

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST II 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej,,Wykonywanie 

robót 

betoniarskich i zbrojarskich” 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

− 

 zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

− 

 zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego,

 

 

 

 
Plan testu   

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

  

Nr  

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić miejsce położenia zbrojenia 

głównego w belkach  

górnej 

Rozróżnić pręty zbrojeniowe 

P 

Określić warunki betonowania 

P 

Określić sposób układania mieszanki 

betonowej 

C 

P 

działających 

sił 

Określić funkcję prętów pomocniczych 

C 

P 

  betonowania 

Dobrać środki transportu mieszanki 

betonowej 

C 

P 

Rozróżnić urządzenie do zgęszczania 

mieszanki betonowej 

B 

P 

Określić cel zgęszczania mieszanki 

betonowej 

P 

formy lub 

deskowania 

Określić warunki ręcznego cięcia stali 

zbrojeniowej 

C 

P 

32mm 

10 

Określić warunki betonowania 

C 

P 

11 

Wskazać sposób czyszczenia stali 

zbrojeniowej 

B 

P 

12 

Dobrać narzędzia i sprzęt do 

prostowania stali zbrojeniowej 

P 

13 

Określić warunki gięcia stali 

zbrojeniowej 

 

C 

P 

32mm 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

14 

Podać sposoby łączenia prętów 

zbrojenia w szkielet zbrojeniowy 

P 

 spawania 

15 

Określić promień działania wibratorów 

wgłębnych 

C 

PP 

16 

Analizować warunki pracy stali 

 

PP 

 rozciągające  

17 

Analizować czynniki decydujące o 

sposobie zagęszczania mieszanki 

betonowej 

PP 

ilość  

18 

Określić rozmieszczenie prętów 

zależnie od pracy elementu 

PP 

betonu, stali 

19 

Określić zasady pielęgnacji betonu 

 

PP 

14 dni 

20 

Określić warunki zagęszczania  

 

C 

PP 

5 cm   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania robót zbrojarskich i betoniarskich. 
5.  Zarówno  w  części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej  znajdują  się  zadania 

wielokrotnego  wyboru  (jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa)  oraz  zadania  z  luką.  Zadania 
z luką wymagają uzupełnienia luki.  

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  W  belce  jednostronnie  utwierdzonej  zbrojenie  główne  znajduje  się  w  części  

………………………… przekroju. 
 

2.  Na rysunku przedstawione są 

a)  pręty nośne odgięte.   
b)  pręty rozdzielcze.   
c)  strzemiona.  
d)  pręty główne. 

 
 
3.  Przy betonowaniu z wysokości 1-2m należy stosować 

a)  rury zsypowe teleskopowe. 
b)  rynny spustowe. 
c)  taśmociąg. 
d)  rynny spustowe z lejami zsypowymi. 

 
4.  Przy betonowaniu  elementów o  dużych  wymiarach,  mieszankę  betonową należy  układać 

warstwami prostopadłymi do kierunku …………………………………. 

 
5.  Pręty  pomocnicze  mają  zwykle  na  celu  zapewnienie  niezmienności  położenia  zbrojenia 

głównego podczas montażu i ……………………... 

 
6.  Mieszankę betonową na odległość 15km można transportować za pomocą 

a)  wywrotki samochodowej. 
b)  betonomieszarki o mieszaniu ciągłym. 
c)  pomp. 
d)  japonki. 

 
7.  Na rysunku przedstawiony jest 

a)  wibrator przyczepny . 
b)  stół wibracyjny. 
c)  wibrator powierzchniowy. 
d)  wibrator wgłębny.  

 
8.  Celem zagęszczania mieszanki betonowej jest ściślejsze ułożenie ziaren kruszywa, 

dokładne 

wypełnienie 

……………………………………………………………oraz 

zmniejszenie porowatości betonu poprzez usunięcie powietrza z mieszanki betonowej. 

 
9.  Stal  zbrojeniową  tnie  się  ręcznie,  jeżeli  jej  ilość  jest  niewielka,  a  średnica    prętów  nie 

przekracza ……………… . 

 
10. Jeżeli  temperatura  powietrza    przekracza  20°C    to  czas  od  wymieszania  składników 

mieszanki betonowej do jej ułożenia w deskowaniu nie może przekroczyć 
a)  1 h. 
b)  1,5 h. 
c)  2 h. 
d)  2,5 h. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

11. Pręty zbrojeniowe są zabrudzone błotem, oczyścisz je za pomocą 

a)  szczotki. 
b)  piaskowania. 
c)  palnikiem. 
d)  opalania. 
 

12. Pręty zbrojenia prostuje się ręcznie do średnicy  

a)  10mm.  
b)  40mm. 
c)  15mm.    
d)  20mm. 
 

13. Pręty zbrojenia można giąć ręcznie za pomocą klucza zbrojarskiego jeżeli ich średnica nie 

przekracza …………… 

 
14. Pręty  łączy  się  w  szkielet  zbrojeniowy  za  pomocą  zgrzewania,  ………………oraz 

wiązania drutem wiązałkowym. 

 
15. Promień działania wibratorów wgłębnych wynosi   

a)  20-80 cm.  
b)  10-15 cm. 
c)  100-120 cm.                  
d)  10 do 40 cm. 
 

16. Pręty  nośne  są  najważniejszymi  prętami  w  konstrukcjach  żelbetowych,  ponieważ 

wzmacniają przekrój betonu przejmując naprężenia ściskające lub ……………. 

 
17. Na  sposób  zagęszczania  mieszanki  betonowej  oprócz  kształtu  i  wymiarów  elementu, 

konsystencji  mieszanki  betonowej  i  zakresu  robót  mają  wpływ  następujące  czynniki 
przeznaczenie, położenie elementu i ……………………… zbrojenia. 

 
18. Rozmieszczenie  prętów  nośnych  oraz  ich  liczba  w  przekroju   zależą    między  innymi od 

klasy ……………………… i klasy ........................... 

 
19. Świeży  beton  należy  polewać  wodą  przez    ………….  od  momentu  betonowania  jeżeli 

użyty był do jego wykonania cement hutniczy. 

 
20. Przy  zagęszczaniu  mieszanki  betonowej wibratorami  powierzchniowym,  ślady  kolejnych 

położeń wibratora powinny zachodzić na siebie pasami o szerokości  .................. 

  

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

c  

 

3. 

c  

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

c  

 

7. 

c  

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

c  

 

11. 

c  

 

12. 

c  

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

c  

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem:  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA  

 
1.  Abramowicz M.: Roboty betonowe. Arkady 1982. 
2.  Abramowicz M.: Roboty betonowe na placu budowy. Arkady 1992. 
3.  Adamiec B. Adamiec M:. Roboty betoniarsko zbrojarskie. WSiP. Warszawa 1993.  
4.  Kettler K:  Murarstwo cz. 2.  Warszawa 2002. 
5.  Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 1992. 
6.  Słowiński Z: Technologia budownictwa 2 WSiP. Warszawa 1996. 
7.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią 1. WSiP. Warszawa 1997. 
8.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997  z  nowymi  specyfikacjami  uwzględniającymi  nowe technologie  wykonywania robót 
w budownictwie. 

9.  Katalogi firm