background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Izabela Suligowska 

 

 
 

 
 
 
 
 

Planowanie zabiegów pielęgnacyjnych 
514[02].Z3.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Ewa Kurlej-Bielak 
mgr Anna Uss-Wojciechowska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modu

 

łowej  514[02].Z3.02, 

„Planowanie zabiegów pielęgnacyjnych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu technik usług fryzjerskich. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

 

5.1. Ocena stanu włosów i skóry głowy. Karta diagnozy 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Przebieg technologiczny mycia włosów. Masaż 

17 

5.2.1. Ćwiczenia 

17 

5.3. Rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22 

7.  Literatura 

33 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Planowanie  zabiegów 

pielęgnacyjnych”, 

który 

będzie 

pomocny 

przekazywaniu 

nowej 

wiedzy  

i  kształtowaniu  umiejętności  z  zakresu  uszkodzeń  włosów  i  skóry  głowy,  przyczyn  ich 
występowania  oraz  metod  badania  włosów  a  także wykonywania  zabiegów pielęgnacyjnych 
dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Zamieszczony materiał nauczania zawiera 
najważniejsze  informacje  dotyczące  wymienionych  zagadnień  i  wskazuje  tematykę,  z jaką 
uczeń  powinien  się  zapoznać  poprzez  wyszukanie  odpowiednich  informacji  we  wskazanej 
literaturze.  Poradnik  zawiera  jedynie  najważniejsze  informacje  dotyczące  technik 
pielęgnacyjnych włosów i skóry głowy. Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń powinien 
być  dostosowany  do  możliwości  i  wcześniej  ukształtowanych  umiejętności  uczniów  oraz 
uwzględniać 

wyposażenie 

pracowni 

fryzjerskiej. 

Wykonanie 

zaproponowanych 

przykładowych  ćwiczeń  pomoże  uczniowi  ukształtować  niezbędne  umiejętności,  wymagane 
programem kształcenia.  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne  
do  podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną 
wiedzę, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 
Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika uczeń powinien zwrócić się 

o pomoc do nauczyciela. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 
 
 

514[02].Z3 

Zabiegi fryzjerskie  

514[02].Z3.01 

Organizowanie prac fryzjerskich 

514[02].Z3.05 

Wykonywanie wodnej ondulacji 

514[02].Z3.02 

Planowanie zabiegów piel

ęgnacyjnych 

514[02].Z3.03 

Dobieranie preparatów do piel

ęgnacji  włosów 

514[02].Z3.04 

Wykonywanie zabiegów piel

ęgnacyjnych 

514[02].Z3.08 

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów 

514[02].Z3.09 

Barwienie w

łosów 

514[02].Z3.06 

Strzy

żenie włosów 

 

514[02].Z3.07 

Wykonywanie zabiegów trwa

łego ondulowania 

i prostowania w

łosów

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować budowę i fizjologię włosa, 

 

identyfikować rodzaje owłosienia, 

 

określać fazy wzrostu włosa, 

 

rozróżniać właściwości włosów, 

 

określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów, 

 

charakteryzować uszkodzenia mechaniczne, termiczne i chemiczne włosów,  

 

identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy, 

 

rozróżniać patologiczne zmiany w obrębie trzonu włosa, 

 

charakteryzować typy łysienia, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

czytać tekst ze zrozumieniem. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozróżniać rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych, 

– 

zdiagnozować stan włosów i skóry głowy klienta, 

– 

opracować indywidualną kartę diagnozy stanu włosów i skóry głowy, 

– 

określać 

cechy 

właściwości 

włosów 

zdrowych, 

suchych, 

zniszczonych  

i przetłuszczających się, 

– 

scharakteryzować metody badania właściwości włosów, 

– 

dobrać metody mycia włosów, 

– 

scharakteryzować techniki i przebieg mycia głowy na mokro, 

– 

określać rodzaje masażu skóry głowy, 

– 

dobrać rodzaj masażu do potrzeb skóry głowy, 

– 

określać przeciwwskazania do wykonania masażu, 

– 

scharakteryzować metody pielęgnacji włosów, 

– 

określać  zasady  pielęgnacji  włosów  suchych,  przetłuszczających  się,  zniszczonych, 
mieszanych i normalnych, 

– 

dobrać rodzaj zabiegu pielęgnacyjnego do potrzeb włosów, 

– 

określać częstotliwość wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych,  

– 

określać zasady pielęgnacji włosów u osób dorosłych i u dzieci. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Zabiegi fryzjerskie 514[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Planowanie zabiegów pielęgnacyjnych 514[02].Z3.02 

Temat:   Przeprowadzanie diagnozy stanu włosów i skóry głowy. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  przeprowadzania  diagnozy  stanu  włosów  i  skóry 

głowy. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać elementy diagnostyki włosów, 

 

określić zasady przeprowadzania wywiadu z klientem, 

 

scharakteryzować metody badania stanu włosów i skóry głowy, 

 

przeprowadzić wywiad z klientem, 

 

sporządzić kartę klienta, 

 

przeprowadzić badanie organoleptyczne włosów i skóry głowy klienta, 

 

określić  zalecenia  pielęgnacyjne  w  salonie  i  w  domu  dostosowane  do  stanu  włosów 
i skóry głowy klienta. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w 2-osobowych grupach. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko pracy fryzjera, grzebień do rozczesywania włosów, 

 

karta klienta.  

 
Czas:  180 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest przeprowadzenie diagnozy stanu włosów i skóry głowy klienta  

na żywym modelu. 
 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno  –  porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów 

z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Czego dotyczy diagnoza stanu włosów i skóry głowy? 
2.  Na czym polega przeprowadzenie wywiadu z klientem? 
3.  Jakie są metody badania stanu włosów i skóry głowy? 
4.  Jak przeprowadzić badanie organoleptyczne stanu włosów i skóry głowy? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal etapy przeprowadzania diagnozy stanu włosów i skóry głowy. 
2.  Zaplanuj przeprowadzenie wywiadu z klientem. 
3.  Ustal metody badania stanu włosów i skóry głowy klienta. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności przy wykonywaniu diagnozy stanu włosów i skóry głowy. 
5.  Ustal sporządzenie karty klienta. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przeprowadź wywiad z klientem. 
2.  Zapisz uzyskane informacje w karcie klienta. 
3.  Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami badanie organoleptyczne stanu włosów 

i skóry głowy. 

4.  Zapisz określone na podstawie badania, cechy włosów i skóry głowy do karty klienta 
5.  Określ zalecenia pielęgnacyjne w i w domu dostosowane do potrzeb skóry klienta (wpisz 

je do karty pacjenta).  

6.  Zwróć uwagę na kontakt werbalny z klientem oraz zadbaj o jego komfort i samopoczucie. 
7.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie został przeprowadzony wywiad z klientem? 
2.  Czy  prawidłowo  zostało  przeprowadzone badanie organoleptyczne  stanu  włosów  i  skóry 

głowy? 

3.  Czy został zachowany kontakt z klientem podczas wykonywania diagnozy? 
4.  Czy prawidłowo został zdiagnozowany stan włosów i skóry głowy? 
5.  Czy  prawidłowo  zostały  określone  zalecenia  pielęgnacyjne  w  salonie  fryzjerskim  

i w domu dla rodzaju włosów klienta? 

6.  Czy poprawnie została wypełniona karta klienta? 

 

ANALIZA 

Uczniowie wraz z  nauczycielem  wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów  fryzjerskich 

wiadomości  na  temat:  Pielęgnacji  różnych  rodzajów  włosów  w  salonie  fryzjerskim.  Opisy 
przykładowych zabiegów przynieś na zajęcia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Zabiegi fryzjerskie 514[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Planowanie zabiegów pielęgnacyjnych 514[02].Z3.02 

Temat: 

Rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  i  charakteryzowania  rodzajów 

zabiegów pielęgnacyjnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych, 

 

określić sposoby pielęgnacji mechanicznej, 

 

wskazać rodzaje zabiegów zaliczanych do pielęgnacji chemicznej, 

 

scharakteryzować kondycjonowanie, regenerację i ochronę włosów, 

 

określić  wskazania  do  wykonania  stymulacji  i  regulacji  procesów  fizjologicznych 
włosów, 

 

zaplanować zabieg pielęgnacyjny dostosowany do potrzeb włosów klienta. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualnie, 

 

w 2-osobowych grupach. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opisy działania różnych preparatów pielęgnacyjnych, 

 

karta diagnozy, 

 

karty ćwiczeń. 

 
Czas:  180 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu 

 

Scharakteryzowanie  rodzajów  zabiegów  pielęgnacyjnych  z  uwzględnieniem 
czynności  i  zabiegów  zaliczanych  do  pielęgnacji  mechanicznej  i  chemicznej 
połączone z prezentacją przykładowych preparatów. 

4.  Ćwiczenia praktyczne  

 

rozdanie materiałów do realizacji ćwiczeń w formie indywidualnej, 

 

w  początkowej  fazie  pracy  uczniowie  zapoznają  się  z  materiałem  merytorycznym 
dołączonym do kart ćwiczeń następnie przystępuje do rozwiązania zadań,  

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań,  

 

po  wykonaniu  ćwiczeń  uczeń  porównuje  swoje  odpowiedzi  i  rozwiązania  
z opracowaniami przygotowanymi przez koleżanki/kolegów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

podzielenie  uczniów  na  2-osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 
jeden  uczeń  jest  modelem,  drugi  opracowuje  plan  pielęgnacji  kompleksowej 
dostosowany do potrzeb włosów klienta,  

 

uczniowie wykonują ćwiczenie, 

 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  naprowadza na  wybór  właściwych  rozwiązań 
w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia, 

 

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

5.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
6.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
7.  Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów 

kosmetycznych wiadomości na temat: Ramowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych 
na różnych typach włosów. Opis przykładowego zabiegu przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Ocena stanu włosów i skóry głowy. Karta diagnozy 
 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Rodzaj uszkodzenia 

Wygląd włosów 

Wskazania pielęgnacyjne 

 
 

Włosy zdrowe 

 
 
 
 
 

 

 

Włosy  

z przetłuszczającą się 

skórą głowy 

 
 
 
 
 

 

 
 

Włosy suche 

 
 
 
 
 
 

 

 
 

Włosy zniszczone 

 
 
 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem uszkodzeń włosów i zasadami ich pielęgnacji (materiał nauczania 

4.1.1.), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  przedstawione  na  poniższych  zdjęciach  uszkodzenia  włosów  i  wskaż  możliwe 

przyczyny ich powstawania. 
 

 

 

 

 

 

Zdjęcie A 
Rodzaj uszkodzenia: …………………………………………………………………………. 
Przyczyny uszkodzenia: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
 
Zdjęcie B 
Rodzaj uszkodzenia: …………………………………………………………………………. 
Przyczyny uszkodzenia: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
 
Zdjęcie C 
Rodzaj uszkodzenia: …………………………………………………………………………. 
Przyczyny uszkodzenia: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zdjęcie D 
Rodzaj uszkodzenia: …………………………………………………………………………. 
Przyczyny uszkodzenia: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się opisem uszkodzeń włosów (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  dokonać analizy zdjęć przedstawionych w karcie ćwiczenia, 
3)  ustalić rodzaje uszkodzeń, 
4)  opisać możliwe przyczyny wskazanych w tabeli uszkodzeń włosów, 
5)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź  rozmowę  z  klientem oraz  wykonaj  badanie  organoleptyczne stanu  włosów  

a następnie uzupełnij poniższą kartę diagnozy. 
 

Karta diagnozy stanu włosów 

 

A.  Wywiad z klientem 

Kiedy mył/myła pan(i) ostatni raz włosy?      ………………………………………………... 
Jak często myje pan(i) włosy?                        ………………………………………………… 
Jakie ma pan(i) problemy z włosami  
lub skórą głowy?                                              ……………………………………………….. 
Jakie zabiegi chemiczne na włosach 
przeprowadzał(a) pan(i) ostatnio?                    ……………………………………………….. 
 

B.  Ocena skóry głowy 

Czynność gruczołów łojowych: 
ٱ normalna 
ٱ niedoczynność gruczołów łojowych skóra 
ٱ nadczynność gruczołów łojowych, łojotok tłusty sucha         
ٱ nadczynność, łojotok suchy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Łupież 
ٱ łupież łojotokowy                              ٱ łupież zwykły 
Zmiany na skórze głowy: …………………………………………………………………….. 
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
Inne: ………………………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………  
 

C.  Ocena włosów 

Wygląd: 
ٱmatowy połysk                            ٱbrak puszystości i połysku                       ٱ tłusty połysk   
Rezultat czynności gruczołów łojowych: 
nasada                                             środkowa cześć włosa                                końcówki 
ٱnormalna                                      ٱnormalna                                                 ٱnormalna 
ٱsucha                                            ٱsucha                                                       ٱsucha 
ٱtłusta                                            ٱtłusta                                                        ٱtłusta 
 
Zalecenia pielęgnacyjne: 
W salonie 
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
W domu 
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
[3, s. 30] 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  
2-osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  ćwiczenie,  drugi  jest 
modelem. 

Następnie 

nauczyciel 

powinien 

przeprowadzić 

instruktaż 

zakresu 

przeprowadzania  rozmowy  konsultacyjnej  z  klientem  oraz  wykonywania  badania 
organoleptycznego stanu włosów i skóry głowy. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel 
powinien  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania. 
Po wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  zleca  zamianę:  pierwszy  uczeń  jest  modelem,  drugi 
wykonuje  zadanie.  Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg 
wykonania ćwiczenia, odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać 
sposoby wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z metodami oceny stanu włosów i skóry głowy (materiał nauczania 4.1.1.), 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przeprowadzić wywiad z klientem/klientka, 
4)  dokonać oceny organoleptycznej stanu włosów i skóry głowy, 
5)  uzupełnić kartę klienta, 
6)  przedstawić wyniki swojej pracy na forum klasy.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta klienta, 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.2.  Przebieg technologiczny mycia włosów. Masaż 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Sporządź plan pracy obejmujący wykonanie mycia włosów na mokro. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  przebiegiem  technologicznym  wykonywania  mycia  na  mokro  (materiał 

nauczania pkt. 4.2.1.), 

2)  zaplanować przeprowadzenie diagnozy stanu włosów, 
3)  określić preparaty fryzjerskie do mycia na mokro dostosowane do potrzeb włosów, 
4)  wskazać etapy mycia włosów na mokro, 
5)  zaplanować czynności obejmujące poszczególne etapy mycia włosów, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 

Olejek eteryczny 

Działanie terapeutyczne 

Bazylikowy  

 

 

Przeciwstresowe 

Cyprysowy  

 

Cytrynowy  

 

 

Łagodnie pobudzający 

Lawendowy  

 

Limetkowy  

 

 

Uspakajające  

 

Pobudzające  

Różany  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  olejków  eterycznych  stosowanych  do  wykonania  masażu 

aromaterapeutycznego skóry głowy (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 

2)  zapoznać się z zapisami w tabeli, 
3)  uzupełnić tabele, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij tabelę 

 

Rodzaj masażu 

Rodzaje ruchów 

Działanie pielęgnacyjne 

Leczniczy  

 
 

 

Relaksujący  

 
 

 

Pobudzający  

 
 

 

Aromaterapeutyczny    

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  rodzajów  masaży  owłosionej  skóry  głowy  (materiał  nauczania 

pkt. 4.2.1.), 

2)  zapoznać się z zapisami w tabeli, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3.  Rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych 
 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Zasady pielęgnacji 

Stan włosów 

Mycie  

Kondycjonowanie  

Regeneracja  

Inne zabiegi 

Włosy suche  
z uszkodzeniami 

 

Odżywki  
o działaniu 
nawilżającym  
i ochronnym 
aplikowane  
po każdym myciu 

 

Regularne 
strzyżenie 
końcówek, czesanie 
włosów  
po aplikacji 
toników  

 

Szampony  
o delikatnych 
właściwościach 
myjących; podczas 
mycia nie masować 
skóry głowy, myc 
włosy stosownie do 
potrzeb (nawet 
codziennie) 

 

 

 
 
 

Włosy po 
chemicznych 
zabiegach 
fryzjerskich 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Regularne 
strzyżenie 
końcówek, 
szczotkowanie 
włosów 

Osłabienie  
i wypadanie 
włosów 

     
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Włosy  
z łupieżem 
suchym 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  zasad  pielęgnacji  różnych  rodzajów  włosów  (materiał  nauczania 

pkt. 4.3.1.), 

2)  zapoznać się z zapisami w tabeli, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Sporządź plan pracy obejmujący wykonanie zabiegu regeneracyjnego dostosowanego do 

potrzeb włosów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić wywiad z klientem, 
2)  dokonać badania organoleptycznego stanu włosów, 
3)  zapoznać się z opisami działania różnych preparatów regeneracyjnych, 
4)  dobrać preparat regeneracyjny, 
5)  określić etapy wykonania usługi, 
6)  zaplanować wykonanie zabiegu regeneracyjnego dostosowanego do potrzeb włosów, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta diagnozy, 

 

opisy działania różnych preparatów o działaniu regenerującym, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 3 

Opracuj plan pielęgnacji kompleksowej dostosowanej do potrzeb włosów klienta. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  pielęgnacji  kompleksowej  oraz  zasad  pielęgnacji  różnych 

rodzajów włosów (materiał nauczania pkt. 4.3.1.), 

2)  przeprowadzić diagnozę stanu włosów klienta, 
3)  określić preparaty do mycia, kondycjonowania i regeneracji włosów klienta, 
4)  zaplanować  działania  pielęgnacyjne  dostosowane  do  potrzeb  klienta  w  salonie 

fryzjerskim, 

5)  ustalić wskazania pielęgnacyjne do domu właściwe dla danego rodzaju włosów klienta, 
6)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta diagnozy, 

 

opisy preparatów do pielęgnacji włosów, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  zabiegów 
pielęgnacyjnych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
c, 2. b, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. d, 
12. 
c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić czynniki wpływające na stan 
włosów i skóry głowy 

Zdefiniować pojęcie sebum 

Określić skutki nadczynności gruczołów 
łojowych 

Określić wskazania pielęgnacyjne 
właściwe dla włosów normalnych 

Określić częstotliwość oczyszczania 
włosów przetłuszczających się  

Scharakteryzować włosy suche 

Określić zasady pielęgnacji włosów 
suchych 

Zidentyfikować uszkodzenia włosów 

Rozróżnić formy rozszczepu końcówek 
włosów 

10  Rozróżnić sposoby mycia włosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

11 

Scharakteryzować sposób wykonywania 
masażu leczniczego 

12 

Określić przeciwwskazania do wykonania 
masażu włosów i skóry głowy 

13 

Wyjaśnić pojęcie pielęgnacja 
kompleksowa 

14  Określić cel kondycjonowania włosów 

15 

Wskazać cechy szamponów stosowanych 
do mycia włosów dzieci 

16 

Zaplanować pielęgnacje kompleksową dla 
włosów osłabionych 

PP 

17 

Scharakteryzować sposób wykonywania 
masażu relaksującego 

PP 

18  Rozróżnić uszkodzenia łodygi włosa 

PP 

19  Zidentyfikować włosy z łupieżem 

PP 

20 

Określić właściwości włosów oceniane 
przez badanie organoleptyczne 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania zabiegów pielęgnacyjnych. Są to zadania 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Jednym z czynników mających bezpośredni wpływ na stan włosów i skóry głowy jest 

a)  higroskopijność. 
b) wytrzymałość na zrywanie. 
c)  poziom natłuszczenia. 
d) sorpcja. 

 
2.  Sebum to 

a)  gruczoł łojowy. 
b) płaszcz tłuszczowy. 
c)  gruczoł dokrewny. 
d) mieszek włosowy. 

 
3.  Nadczynność gruczołów łojowych powoduje 

a)  obniżenie wytrzymałości mechanicznej włosów. 
b) wysuszenie włosów i skóry głowy. 
c)  przetłuszczanie się włosów i skóry głowy. 
d) rozdwajanie końcówek włosów. 

 
4.  Wskazaniem pielęgnacyjnym dla włosów zdrowych jest 

a)  stosowanie ochrony przed działaniem promieni UV. 
b) normalizacja pracy gruczołów dokrewnych. 
c)  intensywne nawilżanie włosów. 
d) stosowanie preparatów o działaniu keratolitycznym. 

 
5.  Oczyszczanie włosów i skóry głowy z nadmiaru sebum wykonuje się  

a)  raz w miesiącu. 
b) codziennie. 
c)  co 2 – 3 dni. 
d) raz w tygodniu. 

 
6.  „Są  matowe,  sztywne,  nieelastyczne  i  trudne  do  ułożenia.  Za  ich  stan  odpowiadają 

uszkodzenia  łusek  oraz  niedoczynność  gruczołów  łojowych”.  Przytoczony  fragment 
tekstu opisuje włosy 
a)  normalne. 
b) suche. 
c)  przetłuszczające się.  
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 
7.  Jedną z zasad pielęgnacji włosów suchych jest 

a)  głębokie oczyszczanie włosów i skóry głowy. 
b) stosowanie toników obniżających czynność gruczołów łojowych. 
c)  unikanie stosowania lakierów. 
d) stosowanie preparatów o działaniu keratolitycznym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

8.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

 

a)  warstwę łuskową zdrowego włosa. 
b) warstwę łuskową włosa zniszczonego. 
c)  rozdwojoną krzaczasto końcówkę włosa. 
d) rozdwojoną wzdłuż łodygę włosa. 

 
9.  Zdjęcie opisane symbolem A przedstawia 

 

 

Zdjęcie A 

Zdjęcie B 

 

a)  rozdwojoną końcówkę włosa. 
b) krzaczaste rozdwojenie końcówki włosa. 
c)  podłużne rozdwojenie końcówki włosa. 
d) włos bambusowaty. 

 
10.  Sposobem mycia włosów nie jest mycie 

a)  do przodu. 
b) na sucho. 
c)  środkami specjalnymi. 
d) na mokro. 

 
11.  „Zabieg  obejmuje  cześć  owłosioną  skóry  głowy  i  masaż  twarzy.  Zabieg  wykonuje  się 

w kierunku zgodnym z przebiegiem naczyń żylnych i chłonnych oraz przebiegiem mięśni 
twarzy.  Skórę  masuje  się  oburącz  opuszkami  palców  w  kierunku  od  okolicy 
ciemieniowej  w  kierunkach  bocznych  do  kąta  żuchwy.  Cześć  potyliczną  masuje  się 
zsuwając  ręce  poza  uszami  na  kark.  Stosuje  się  głaskanie  i  rozcieranie.  Szczególną 
odmianę  stanowi koliste,  lekkie, trwające 10 minut głaskanie opuszkami palca trzeciego 
lub  czwartego  w  okolicy  skroniowej”.  Przytoczony  fragment  tekstu  opisuje  sposób 
wykonania masażu 
a)  aromaterapeutycznego. 
b) pobudzającego. 
c)  relaksującego. 
d) leczniczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

12.  Przeciwwskazaniem do wykonania masażu skóry głowy i włosów jest 

a)  niedoczynność gruczołów łojowych. 
b) wysuszenie włosów. 
c)  nadczynność gruczołów łojowych. 
d) wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 
13.  Poszczególne  zabiegi  wykonywane  w  salonie  przez  fryzjera  i  w  domu  przez  klienta. 

Wskazany typ pielęgnacji to 
a)  kondycjonowanie. 
b) regeneracja. 
c)  stymulacja procesów fizjologicznych włosów. 
d) pielęgnacja kompleksowa. 

 
14.  Celem kondycjonowania jest 

a)  uzupełnienie ubytków w zewnętrznej warstwie włosa. 
b) likwidacja ubytków w strukturze włosów. 
c)  stopniowa odbudowa uszkodzonych fragmentów włosów. 
d) stymulacja procesów odnowy naskórka. 

 
15.  Do mycia włosów dziecka używa się szamponów zawierających 

a)  jonowe środki powierzchniowo czynne. 
b)  niejonowe środki powierzchniowo czynne. 
c)  siarkę. 
d)  środki keratolitycznie. 

 
16.  Przy stwierdzonym osłabieniu i wypadaniu włosów konieczne jest stosowanie 

kompleksowej pielęgnacji. Jednym z jej elementów jest 
a)  oczyszczanie włosów i skóry głowy glinkami. 
b) stosowanie ampułek regulujących fizjologię włosów i skóry głowy. 
c)  mycie szamponami o działaniu keratolitycznym. 
d) zakaz strzyżenia końcówek. 

 
17.  Poniższe rysunki poglądowe przedstawiają sposób wykonania masażu 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

a)  relaksującego. 
b) pobudzającego. 
c)  leczniczego. 
d) aromaterapeutycznego. 

 
18.  Zdjęcie oznaczone symbolem D przedstawia 
 

 

 

 

 

a)  włos tulipanowaty. 
b) rozszczep końcówek włosa. 
c)  rozszczep krzaczasty końcówki włosa. 
d) włos obrączkowaty. 

 
19.  Na poniższym zdjęciu przedstawiono fragment skóry głowy i włosów 

 

a)  zdrowych. 
b) z łupieżem. 
c)  suchych. 
d) zniszczonych. 

 
20.  Na podstawie badania organoleptycznego ocenia się 

a)  wytrzymałość włosów na zrywanie. 
b) stopień wypadanie włosów. 
c)  właściwości sorpcyjne włosów. 
d) stopień elastyczności włosów. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko……………………………………………………………………………… 
 

Planowanie zabiegów pielęgnacyjnych 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Zadanie typu „Próba pracy” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Planowanie  zabiegów 

pielęgnacyjnych” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono 
określić poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej  jednostce. Zadanie zostało 
tak  skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony  poniżej  układ  umiejętności. 
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym 
czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć  udostępnione  stanowisko  pracy 
umożliwiającym  wykonanie  zadania.  Czas  przewidziany  na  wykonanie  zadania  wynosi  60 
minut. 

 

Przewiduje  się,  iż  uczeń  powinien  sporządzić  plan  pracy  wykonania  mycia  włosów  na 

mokro obejmujący następujące czynności: 
1)  przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu, 
2)  przygotowanie się do wykonania zabiegu, 
3)  przeprowadzenie diagnozy stanu włosów i skóry głowy, 
4)  dobranie preparatów do mycia włosów, 
5)  wykonanie pierwszego mycia włosów, 
6)  spłukanie szamponu, 
7)  wykonanie drugiego mycia, 
8)  spłukanie szamponu, 
9)  wykonanie masażu pobudzającego, 
10)  spłukanie odżywki, 
11)  osuszenie włosów ręcznikiem. 
 
Przykładowy plan pracy zabiegu pielęgnacyjnego: 
1.  Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu: 

 

przygotowanie  stanowiska  pracy  do  mycia  włosów  –  zgromadzić  na  stanowisku: 
grzebień do rozczesywania włosów, preparaty do mycia, kondycjoner, ręcznik frotte, 
ręczniki  papierowe,  rękawiczki  lateksowe  lub  foliowe,  środki  do  szybkiej 
dezynfekcji, 

 

zdezynfekowanie umywalki i grzebienia do rozczesywania włosów, 

 

przygotowanie klienta do zabiegu – zabezpieczyć odzież klienta ręcznikiem frotte. 

2.  Przygotowanie  się  do  wykonania  zabiegu  –  umyć  i  zdezynfekować  ręce,  założyć 

rękawiczki ochronne. 

3.  Przeprowadzenie  diagnozy  stanu  włosów  i  skóry  głowy  –  przeczesać  włosy  w  różnych 

kierunkach i ocenić organoleptycznie stan włosów i skóry głowy 

Wynik:  włosy  długie  sięgające  łopatek,  farbowane,  przesuszona  łodyga  na  długości  
i  końcówkach,  obniżona  wytrzymałość  mechaniczna,  włosy  miejscowo  powyłamywane  
i ukruszone. 
4.  Dobranie preparatów myjących – dobrać szampon i kondycjoner do potrzeb włosów. 
Wynik:  szampon  o  działaniu  nawilżającym  i  natłuszczającym  łodygę  włosa  (szampon 
emulsyjny), kondycjoner przeznaczony do włosów farbowanych  i zniszczonych z dodatkiem 
substancji o działaniu regeneracyjnym i odżywczym. 
5.  Wykonanie pierwszego mycia – ten etap pracy obejmuje czynności: 

 

zwilżenie  włosów  wodą  –  zabezpieczyć  dłonią  granice  porostu  w  obrębie  konturu 
wewnętrznego i dokładnie zwilżyć włosy ciepłą wodą od nasady po końce, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

 

rozcieńczenie  szamponu  wodą  –  nanieść  porcję  szamponu  na  dłoń  i  rozcieńczyć 
niewielką ilością wody, 

 

naniesienie szamponu na włosy – rozprowadzić preparat na włosach: na czołem, nad 
karkiem i po bokach głowy, 

 

emulgowanie  i  rozpraszanie  brudu  –  wmasować  opuszkami  palców  szampon 
w wilgotne  włosy  delikatnymi,  płynnymi  i  kolistymi  ruchami  prowadzonymi  od 
nasady  po  końce,  czynność  powtórzyć  nad  czołem,  w  okolicach  skroni  oraz  nad 
karkiem. 

6.  Spłukanie szamponu – wypłukać szampon wraz z zanieczyszczeniami z włosów kierując 

strumień ciepłej wody od nasady włosów po końce. 

7.  Wykonanie drugiego mycia – czynności opisane w punkcie 5. 
8.  Spłukanie szamponu – czynność opisana w punkcie 6. 
9.  Wykonanie masażu pobudzającego – ten etap pracy obejmuje czynności: 

 

nałożenie  na  włosy  kondycjonera  –  preparat  rozprowadzić  na  dłoniach  i  aplikować 
na włosy od końcówek włosów po nasadę, 

 

rozstawić  szeroko  palce  i  przesuwać  je  po  głowie  od  linii  czoła  po  partie  nad 
karkiem, ruchy wolne, czynność wykonywać prze 2–3 minuty, 

 

nacisnąć  opuszkami  palców  czaszkę  w  różnych  punktach  i  zataczać  małe  kółeczka, 
czynność, wykonywać przez ok. 1–2 minuty, 

 

wymasować całą głowę, na bokach zataczać opuszkami palców duże koła, czynność 
wykonywać przez 1–2 minuty, 

 

przeczesać włosy dłonią i chwytać pojedyncze pasma włosów i delikatnie je ciągnąć, 

 

ucisnąć punkt na czaszce znajdujący się na przecięciu linii nosa i linii łączącej uszy, 
masować wskazane miejsce przez ok. 20–30 sekund. 

10.  Spłukanie odżywki – dokładnie wypłukać kondycjoner z włosów najlepiej zimną wodą. 
11.  Osuszanie włosów ręcznikiem – odcisnąć nadmiar wody z włosów i zawiązać turban. 
 
Treść zadania 

Sporządź plan pracy obejmujący wykonanie mycia włosów na mokro klientce, która ma 

włosy  długie,  farbowane,  z  dwu  centymetrowym  odrostem.  W  wyniku  przeprowadzonego 
wywiadu ustalono, że  ma problemy z czesaniem  włosów – nie utrzymują  nadanego kształtu, 
mają tendencję do „spierzania” końcówek.  

Plan  pracy  powinien  obejmować  następujące  etapy:  przygotowanie  stanowiska  pracy  

do  zabiegu,  przeprowadzenie  diagnozy  stanu  włosów  i  skóry  głowy,  opis  wykonania  mycia 
włosów  na  mokro  z  masażem  pobudzającym.  Na  stanowisku  pracy  przygotowano 
wyposażenie  umożliwiające  wykonanie  zadania  oraz  wykaz  preparatów  pielęgnacyjnych, 
spośród których wybierzesz właściwe do wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania 
zadania: maksymalnie 120 minut. 

 

Wykaz preparatów do mycia włosów na mokro: 

 

szampon rumiankowy, 

 

szampon do włosów przetłuszczających się, 

 

szampon do włosów mieszanych, 

 

szampon emulsyjny, 

 

tonik, 

 

glinka, 

 

odżywka nawilżająca, 

 

odżywka o działaniu ochronnym, 

 

odżywka o działaniu regenerującym i odżywczym, 

 

ampułka z wyciągiem z czarnej rzepy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1. 

  Przygotowanie stanowiska pracy i klienta  

do zabiegu 

 

0,6 

 

2. 

  Przygotowanie się do zabiegu 

 

0,5 

 

4. 

Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów  
i skóry głowy 

 

0,7 

 

5. 

Dobranie preparatów myjących do potrzeb 
włosów 

 

0,7 

 

6.  

Zwilżenie włosów wodą 

 

0,5 

 

7. 

Aplikacja szamponu na włosy 

 

0,4 

 

8. 

Opis wykonania mycia włosów 

 

0,8 

 

9. 

Spłukanie włosów 

 

0,4 

 

10. 

Aplikacja środka kondycjonującego 

 

0,5 

 

11. 

Opis wykonania masażu pobudzającego 

 

0,8 

 

12. 

Osuszenie włosów 

 

0,4 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 
 
 
Klucz oceniania 

 

20 pkt. –   czynność  wykonana  bezbłędnie  z  pełnym  umotywowaniem  dokonanych 

wyborów,  

18 pkt.  

czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 
dokonywanych działań, 

14 pkt. –   w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy, 
10 pkt. –   w  wykonaniu  czynności  wystąpiło  kilka  błędów,  które  w  wyniku 

przeprowadzonej korekty naprawiono, 

7 pkt. –  

najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak 
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek, 

0 pkt.  

czynność wykonana błędnie. 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

55 

dostateczny 

90 

dobry 

160 

bardzo dobry 

175 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  LITERATURA 
 

1.  Marek Z. Fryzjerstwo, wyd. WSiP, Warszawa 1991 
2.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006, 
3.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Sumirskiej,  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

”SUZI”, Warszawa 2005 

4.  Prochowicz  Z.,  Podstawy  masażu  leczniczego,  wyd.  Państwowy  Zakład  Wydawnictw 

Lekarskich, Warszawa 1991 

5.  www. epi – centrum.pl 
6.  www.samozdrowie.interia.pl 
7.  www. wasylszyn.com.pl