Scenariusz zajęcia otwartego z matematyki w grupie 4-latków MOTYLKI

w dniu 28.11.2012.



nauczyciel: Anna Bartosiewicz



Temat: Matematyki uczę się przez zabawę.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Metody pracy: praktycznego działania, dotykowa, oglądowa, aktywizująca.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa i zespołowa.

Środki dydaktyczne: nagranie piosenki „Gimnastyka, worek na obuwie, mozaika geometryczna, orzechy, kasztany i żołędzie, sylweta wiewiórki, karta pracy z wizerunkiem wiewiórki.

Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie rodziców przez nauczyciela i dzieci.

  2. W kręgu zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Gimnastyka”.

  3. W kole kolejno wyjmowanie przez dzieci figur geometrycznych z woreczka, następnie nazywanie jaką figurę dziecko wyjęło.

  4. Zabawa rozwijająca myślenie i spostrzegawczość – nauczyciel podnosi w górę jedną z figur i prosi by te dzieci, które mają taka samą, także podniosły ją do góry.

  5. Zabawa ruchowa do piosenki „Magiczna liczba siedem” – utrwalanie znajomości schematu ciała i kolejności następowana po sobie cyfr: od 1 do 7.

  6. Zabawa z szarfami rozwijająca szybkość oraz znajomość kolorów: dzieci biegają w rozsypce, na sygnał nauczyciela ustawiają się w koło; nauczyciel sprawdza, która drużyna ustawiła się jako pierwsza.

  7. Następnie nauczyciel gromadzi dzieci w kole, na środku rozsypuje kolorowe figury geometryczne i prosi dzieci, by odszukały dowolna figurę ale w kolorze pasującym do koloru szarfy, jaką dziecko ma na sobie.

  8. Przeliczanie przez chętne dzieci orzechów, poprzedzone opowiadaniem nauczyciela o wiewiórce, która szykowała zapasy na zimę:

Wiewiórka Basia szykowała zapasy na zimę. Zgromadziła kilka orzechów. Żeby sprawdzić czy wystarczy jej orzechów na zimę. Liczyła je tak:

  1. Teraz proszę was abyście, na przygotowanych dla was obrazkach obok wiewiórki narysowali tyle orzechów ile macie lat. Poproście o pomoc rodziców.

  2. Zakończenie zajęcia, podziękowanie dzieciom i rodzicom, pożegnanie.



2