Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców,

z edukacji ruchowej,

w grupie czterolatków „Motylki” dn. 14. 05. 2013r.


Prowadząca

zajecie: mgr. Anna Bartosiewicz



Temat zajęcia: „Wesołe zabawy ruchowe”

Cele ogólne:

  1. Rozbudzanie u dzieci pozytywnej motywacji do zabaw i zajęć ruchowych.

  2. Doskonalenie podstawowych funkcji ruchowych dzieci.

  3. Umożliwienie rodzicom obserwowania rozwoju ruchowego dzieci.

  4. Wprowadzenie elementu „zdrowego” współzawodnictwa między rodzicami a dziećmi, w celu angażowania rodziców do aktywnego udziału w przedszkolnym życiu dzieci.

Cele szczegółowe:

  1. Zachęcanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w zabawach ruchowych i sprawnego wykonywania postawionych im zadań.

  2. Doskonalenie chodu, marszu, biegu, równowagi, rzutu i chwytu, rzutu do celu, czworakowania, kształtowanie prostej postawy ciała.

  3. Rozwijanie orientacji w przestrzeni i w czasie oraz uwagi słuchowej.

  4. Doskonalenie sprawnego ustawiania się w szeregu.

  5. Doskonalenie umiejętnej współpracy przy wykonywaniu zadań zespołowych na czas.

  6. Obserwowanie przez rodzica, jak dziecko wykonuje stawiane przed nim zadania, w celu uzyskania przez wiedzy o rozwoju uwagi i rozwoju ruchowym dziecka.

Metody pracy:

  1. Metody odtwórcze tj.

  1. Metoda intensyfikująca zajęcia tj. współzawodnictwo indywidualne i zespołowe;

  2. Metoda twórcza R. Labana (podczas ćwiczenia relaksacyjnego).

Formy pracy: indywidualna, grupowa i zespołowa.

Środki dydaktyczne: woreczki i skakanki, kolorowe szarfy, kosze, łyżki, małe piłeczki, tamburyno, nagranie utworu „Poranek” Greig’a;

Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie przez dzieci rodziców przybyłych na zajęcie.

  2. Zapoznani rodziców z tematem zajęcia.

  3. Zebranie dzieci w zbiórce w kole i rozpoczęcie zajęcia z marszem po kole do taktu tamburyna: łopatki ściągnięte do tyłu, plecy prosto, marsz po kole; bieg po obwodzie koła.



  1. Ćwiczenia rozciągające w rozsypce: ćwiczenia szyi, ćwiczenia kończyn górnych (wymachy w przód i w tył), ćwiczenia bioder, bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, ćwiczenia stóp (ruchy okrężne stóp).


  1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Znajdź swój kolor” z kolorowymi szarfami (w kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym i czerwonym) wprowadzająca rywalizację miedzy czterema zespołami: rozdanie dzieciom szarf i zebranie ich w czterech kołach wg koloru; objaśnienie zasad zabawy; w czasie gdy nauczycielka gra na tamburynie dzieci biegają swobodnie po sali, gdy przestaje grać zespoły jak najszybciej tworzą koło chwytając się za ręce; zwycięża zespól który jako pierwszy utworzy koło; zabawę można powtórzyć.



  1. Zabawa z elementem równowagi „Bociany chodzą po łące” przeprowadzona w formie zadaniowej tj. Kto potrafi?: dzieci w rozsypce, nauczycielka stawia przed nimi zadania do wykonania, zadając pytania Kto potrafi?:



  1. Zabawa zadaniowa w woreczkami „Rzuć woreczek”: nauczycielka prosi dzieci by wybrały dla siebie woreczek i stanęły w dowolnym miejscu sali; następnie pyta dzieci:



  1. Wprowadzenie elementu współzawodnictwa zespołowego w zabawie z woreczkami: rodzice i dzieci ustawieni w dwóch szeregach, wzdłuż linii; przed obiema grupami należy ułożyć obręcze – przed rodzicami w większej odległości; nauczycielka podaje im zadanie do wykonania (równym frontem):



  1. Współzawodnictwo zespołowe: dzieci i rodzice podzieleni na dwa zespoły, tak by dziecko i rodzic znaleźli się w tej samej drużynie; rodzice i dzieci stają gęsiego naprzeciw siebie w ustawieniu dziecko kontra jego rodzic (dwie drużyny obok siebie); na hasło nauczyciela dzieci przenoszą na łyżce piłeczkę - do swego rodzica; rodzic powtarza działanie w kierunku kolejnego dziecka, itd.,

aż do momentu gdy piłeczka znów zostanie przyniesiona do dziecka, które wykonywało zadanie jako pierwsze; wygrywa drużyna, która szybciej wykona zadanie.





  1. Zabawa odprężająca „Rosnące kwiaty” do utworu „Poranek” Greig’a z elementem wyprostnym: kwiaty powoli wzrastają ku górze – od ziarna po kwiat wznoszący swe płatki do słońca – dzieci wspinają się na palce, wyciągają ręce w górę.

  2. Swobodny marsz po sali do taktu tamburyna.

  3. Pochwała dzieci za zaangażowanie w zabawy, podziękowanie rodzicom i dzieciom,zakończenie zajęcia.



3