background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Monika Mosionek 
Mirosława Szewczyk 

 

 

Organizowanie pracy w krawieckim zakładzie usługowym 

743[01].Z5.01

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Elżbieta Leszczyńska 
mgr Ewa Samojlik 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Monika Mosionek 
mgr Mirosława Szewczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Figura 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01]Z5.01 

„Organizowanie  pracy  w  krawieckim  zakładzie  usługowym”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu krawiec. 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Organizacja pracy w zakładzie krawieckim 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Przebieg procesu wytwarzania odzieży w krawieckim zakładzie usługowym 

16 

5.2.1.  Ćwiczenia 

16 

5.3.Normowanie zużycia materiałów w krawieckim zakładzie usługowym 

22 

5.3.1.   Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

39 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie krawiec. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć uczniów, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu  z instruktażem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia  nauczyciel  może 

posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różne 
zadania. 

W rozdziale 6 zamieszczono również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcje dla ucznia, 

 

instrukcje dla nauczyciela, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie  z  poradnika  do 
nich adresowanego. 

 

 

Materiał  nauczania  w  Poradniku  dla  ucznia  podzielony  jest  na  rozdziały,  które  zawierają 

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi 
na następujące elementy: 

  materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 

Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  ponieważ 
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji 
usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia przez 
ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania.  W tym 
miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela,  sposobu 
prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń niezainteresowany 
materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni  umiejętności 
założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak  zwaną 
„ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania 
rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności 
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać uwagę 
na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  może 
lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  w  teście  przypisano  określoną 
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest 
od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

743[01].Z5 

          Usługi krawieckie 

743[01].Z5.03 

Prowadzenie działalności gospodarczej 

743[01].Z5.02 

Wytwarzanie odzieży miarowej 

743[01].Z5.01 

Organizowanie pracy w krawieckim 

zakładzie usługowym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z maszyn i urządzeń odzieżowych zgodnie z ich przeznaczeniem, 

 

wykonywać pomiary krawieckie, 

 

stosować zasady konstrukcji i modelowania odzieży, 

 

modelować formy wyrobu odzieżowego zgodnie z projektem, 

 

dobrać  materiały  i  dodatki  krawieckie  niezbędne  do  wykonania  określonego  wyrobu 
odzieżowego, 

 

dobrać techniki wykonania wyrobu odzieżowego, 

 

wykroić elementy wyrobu odzieżowego zgodnie z projektem, 

 

dobrać operacje obróbki termicznej, 

 

organizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

określić cechy odzieży miarowej, 

 

zaplanować wyposażenie pracowni wytwarzania odzieży na miarę, 

 

scharakteryzować przebieg procesu wytwarzania odzieży na miarę, 

 

wyróżnić etapy wytwarzania odzieży miarowej, 

 

zorganizować  pracę  w  zakładzie  miarowo-usługowym  zgodnie  w  wymaganiami 
ergonomii, 

 

przyjąć zamówienie od klienta, 

 

wykonać  pomiary  figury  klienta  w  zależności  od  rodzaju  planowanego  wyrobu 
odzieżowego, 

 

przygotować formy wyrobu zgodnie z rysunkiem modelowym i wymaganiami klienta, 

 

wykonać rysunek układu form elementów wyrobu na materiale z uwzględnieniem rodzaju 
materiału zasadniczego, 

 

wykroić elementy odzieży, 

 

przygotować wyrób do miary, 

 

dokonać korekty wyrobu po pierwszej i drugiej przymiarce, 

 

zastosować  znaki  umowne  do  oznaczenia  różnych  rodzajów  poprawek  po  pierwszej  
i drugiej mierze, 

 

zastosować zasady normowania materiałów, 

 

obliczyć zużycie materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich, 

 

sporządzić kalkulację kosztów wytwarzania odzieży, 

 

zastosować konfekcyjne rozwiązania przy szyciu odzieży na miarę, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1   

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Krawiec 743[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Usługi krawieckie 743[01].Z5 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie  pracy  w  krawieckim  zakładzie  usługowym 
743[01].Z5.01 

Temat: Obsługa klienta w zakładzie usługowym. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sprawnej obsługi klienta w zakładzie krawieckim. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przyjąć zamówienie od klienta, 

 

doradzić klientowi odpowiedni fason odzieży, 

 

wykonać pomiary klienta, 

 

rozpoznać figury nietypowe, 

 

podejmować samodzielne decyzje, 

 

prowadzić dialog z klientem. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

gry decyzyjne, 

 

pogadanka, 

 

inscenizacja. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 

Czas:  3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  druki przyjęcia zamówienia, 

  plansze ze sposobami wykonywania pomiarów krawieckich, 

  taśma centymetrowa, 

  katalogi i żurnale odzieżowe, 

  film dydaktyczny: ,,Podstawy Przedsiębiorczości – Negocjacje”. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Część organizacyjna. 

Nawiązanie do tematu. Przypomnienie wiadomości na temat etapów wytwarzania odzieży 
miarowej. 

2.  Wyjaśnienie celów i zakresu zajęć. 
3.  Omówienie zasad obsługi klienta w zakładzie usługowym. 
4.  Wykonanie  i  zapisanie  niezbędnych  pomiarów  potrzebnych  do  uszycia  podstawowych 

wyrobów odzieżowych. 

5.  Obejrzenie filmu dydaktycznego ,,Negocjacje”. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6.  Odgrywanie 

przez 

uczniów 

przydzielonych 

ról 

dwuosobowych 

grupach  

z zachowaniem odpowiedniej kolejności czynności: 
przywitanie klienta, rozmowa wstępna na temat rodzaju usługi, doradzenie fasonu, 
wykonanie pomiarów, ustalenie terminu miary, ustalenie ceny za usługę.  

 
Zakończenie zajęć 
Ocena  postaw  i  zachowania  grających,  zasadność  podjętych  decyzji,  prawidłowości 
wykonanych pomiarów. 

 

Praca domowa 
Zaproponuj  fason  sukni  wieczorowej,  tkaninę  dodatki  krawieckie  dla  klientki  o  dużym 
obwodzie talii i bioder. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2   

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Krawiec 734[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Usługi krawieckie 743[01].Z5 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie  pracy  w  krawieckim  zakładzie  usługowym 
743[01].Z5.01 

Temat: Sporządzanie kalkulacji wyrobów gotowych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sporządzania kalkulacji ceny 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcia ,,koszt” i ,,kalkulacja”, 

 

sklasyfikować kalkulację według określonych kryteriów, 

 

obliczyć zużycie materiałów na wyrób odzieżowy, 

 

skalkulować cenę wyrobu odzieżowego, 

 

zaprezentować efekty pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów, 

 

elementy wykładu,  

 

pokaz, 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:  5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

  druki polecenia wykonania, 

  przykładowe druki arkuszy kalkulacyjnych, 

  wydruki komputerowe (kartotek magazynowych), 

  kalkulatory, 

  zestaw komputerowy, 

  gotowe wyroby odzieżowe, 

  przykładowy cennik usług. 

 

Przebieg zajęć: 
1.   Wprowadzenie do zajęć i sformułowanie tematu. 

Nauczyciel  dzieli  klasę  na  grupy,  rozdaje  gotowe  wyroby  odzieżowe  i  zadaje  pytanie: 
Co potrzebne  jest  do  uszycia  danego  wyrobu?  Uczniowie  wypisują  odpowiedzi 
na kartkach  lub  na  tablicy.  Po  prezentacji  wspólnie  z  nauczycielem  definiują  pojęcie 
kosztu. 

2.   Wyjaśnienie  pojęcia  kalkulacji  wyrobów  gotowych,  rodzajów  kalkulacji,  składowych 

kalkulacji gotowego wyrobu. 

3.   Wyjaśnienie sposobu wyliczania robocizny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

4.   Wyjaśnienie sposobu obliczania podatku VAT. 
5.   Wykonanie przez nauczyciela przykładowej kalkulacji usługowej. 
6.   Wykonywanie kalkulacji usługowej przez uczniów. 
7.   Prezentacja wykonanego zadania przez uczniów. 

 

Zakończenie zajęć 
Utrwalenie pojęć i zasad kalkulacji gotowego wyrobu. 

 

Praca domowa 
Jesteś właścicielem zakładu usługowego. Przygotuj cennik usług, który będzie obowiązywał  w 
Twoim zakładzie usługowym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

 

uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1. Organizacja pracy w zakładzie krawieckim

   

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj punkt usługowy, w którym będą świadczone usługi krawieckie. 
 

 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem zasad projektowania punktów usługowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  ustalić rodzaj wykonywanych asortymentów, 
3)  zaplanować wielkość zakładu, 
4)  wybrać strukturę organizacyjną zakładu, 
5)  zaplanować ilość potrzebnych pracowników, 
6)  naszkicować pomieszczenia zakładu, 
7)  zaplanować rodzaj i ilość maszyn, 
8)  zaplanować rodzaj urządzeń, narzędzi i przyborów niezbędnych w zakładzie,  
9)  zaplanować wyposażenie zakładu w meble biurowe, 
10)  zaplanować wystrój zakładu krawieckiego, 
11)  dokonać prezentacji projektu. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

flamastry, 

 

katalogi maszyn szwalniczych, 

 

katalogi przyrządów i przyborów krawieckich, 

 

katalogi oprzyrządowania maszyn, 

 

katalogi mebli biurowych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  maszyny  i  urządzenia  niezbędne  w  produkcji  usługowo-miarowej  odzieży 

wykonywanej z różnych materiałów. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem zasad doboru maszyn i urządzeń. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  wypisać asortymenty odzieży, 
3)  dobrać do każdego asortymentu niezbędne maszyny, 
4)  wybrać maszyny z katalogu, 
5)  oszacować koszt zakupu wybranych maszyn, 
6)  dokonać prezentacji. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

flamastry, 

 

katalogi maszyn szwalniczych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaplanuj,  jakie  maszyny  i  urządzenia  zastosujesz  w  zakładzie  usługowym  realizującym 

zamówienie dla klienta indywidualnego – uszycie bluzki koszulowej. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  wykonać rysunek modelowy bluzki koszulowej, 
3)  dobrać materiały i dodatki, 
4)  sporządzić zestawienie operacji technologicznej, 
5)  sporządzić listę niezbędnych maszyn, 
6)  sporządzić listę urządzeń i przyborów, 
7)  dokonać prezentacji. 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

flamastry, 

 

katalogi maszyn szwalniczych, 

 

katalogi urządzeń odzieżowych 

 

przykładowe zestawienie materiałów i dodatków wyrobu odzieżowego, 

 

przykładowe zestawienie operacji technologicznych wyrobu odzieżowego, 

 

plansze, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Spośród podanych cech odzieży wybierz, cechy odzieży szytej na miarę: 

produkcja  dla  anonimowego  odbiorcy,  krótki  czas  wykonania,  odzież  dla  konkretnego  
odbiorcy,  fason  odzieży  zgodny  z  zamówieniem  odbiorcy,  niższa  cena  wykonanej  odzieży, 
wyższa  cena  wykonanej  odzieży,  odzież  produkowana  według  rozmiarów,  możliwość 
zatuszowania  wad  figury,  indywidualność  i  staranne  wykonanie  wyrobu,  duży  udział  prac 
ręcznych,  uwzględnienie  wymiarów  klienta,  fason    i  sposób  wykonania  doradza  krawiec, 
wybór odzieży spośród wielu jednakowych egzemplarzy, dłuższy czas wykonania. 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem cech odzieży miarowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  zapoznać się z treścią zadania, 
3)  podkreślić wybrane cechy odzieży miarowej, 
4)  wpisać wybrane cechy odzieży do tabelki, 
 

Cechy odzieży miarowej 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5)  dokonać prezentacji. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

 Wyposażenie stanowiska pracy: 

  papier, 

  długopis, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.2.  Przebieg  procesu  wytwarzania  odzieży  w  krawieckim 

zakładzie usługowym

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Przyjmij zamówienie od klienta na uszycie bluzki w krawieckim zakładzie usługowym.

   

 

 

Wskazówki do realizacji

 

  

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem zasad obsługi klienta. 

  

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  dobrać się w pary, 
3)  określić role: klienta i przyjmującego zamówienie, 
4)  ustalić model bluzki z klientem, 
5)  wykonać rysunek modelowy oraz opis modelu, 
6)  obejrzeć i zmierzyć powierzony materiał, 
7)  zapisać dane personalne i adres klienta, 
8)  określić cenę usługi według cennika, 
9)  ustalić terminy miar, 
10)  ustalić termin realizacji zlecenia, 
11)  wykonać pomiary figury klienta, 
12)  zamienić się rolami. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

gry decyzyjne, 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

taśma centymetrowa, 

 

cennik usług, 

 

czasopisma branżowe, żurnale, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj pomiary figury klienta potrzebne do uszycia bluzki oraz przygotuj formę zgodnie 

z zamówieniem klientki.

   

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  dobrać się w pary, 
3)  określić role: klienta i przyjmującego, 
4)  ustalić model bluzki z klientką, 
5)  zamienić się rolami, 
6)  narysować rysunek modelowy, 
7)  wypisać pomiary podstawowe i szczegółowe potrzebne do uszycia bluzki, 
8)  wykonać pomiary figury klientki, 
9)  zapisać pomiary, 
10)  wykonać formę podstawową bluzki, 
11)  wykonać modelowanie płaskie lub przestrzenne,  
12)  zaznaczyć i podpisać nitkę osnowy i punkty montażowe na formach, 
13)  podpisać wszystkie elementy formy, 
14)  skompletować formy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier biały lub półpergamin, 

 

tkaniny: muślin lub surówka, 

 

bibułka, 

 

ołówki, 

 

gumki kreślarskie, 

 

klej, 

 

taśma centymetrowa, 

 

długopis, 

 

tasiemka, 

 

nożyczki, 

 

szpilki, 

 

manekin, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj układ form na tkaninie oraz wykrój bluzkę damską

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  zapoznać się z rysunkiem modelowym bluzki, 
3)  zapoznać się z kompletem form bluzki damskiej, 
4)  obejrzeć i zmierzyć tkaninę, 
5)  ułożyć tkaninę na stole i zabezpieczyć przed przesuwaniem, 
6)  rozmieścić formy na tkaninie zgodnie z zasadami krojenia i oznaczeniami na formach, 
7)  zaplanować odpowiednie dodatki technologiczne, 
8)  przypiąć formy do tkaniny szpilkami, 
9)  obrysować kontury form, 
10)  zaznaczyć punkty montażowe, 
11)  oznaczyć środki, 
12)  narysować linie wykrawania uwzględniające dodatki na szwy i podwinięcia, 
13)  wykroić elementy odzieży, 
14)  skompletować wykroje. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunek modelowy bluzki, 

 

komplet form bluzki damskiej, 

 

tkanina, 

 

taśma centymetrowa, 

 

mydełko, 

 

szpilki, 

 

nici do fastrygowania, 

 

nożyczki, 

 

radełko, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ćwiczenie 4 

Przygotuj bluzkę damską do pierwszej miary

.   

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  zapoznać się z rysunkiem modelowym bluzki, 
3)  sprawdzić wykroje, 
4)  wprowadzić potrzebne oznaczenia, 
5)  sfastrygować zaszewki, 
6)  sfastrygować szwy boczne i szwy barkowe, 
7)  sfastrygować prawy rękaw bluzki, 
8)  przygotować formę kołnierzyka, kieszeni, mankietów z papieru lub tkaniny zastępczej. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komplet form bluzki damskiej, 

 

wykroje bluzki, 

 

igły do szycia ręcznego, 

 

taśma centymetrowa, 

 

nici do fastrygowania, 

 

nożyczki,  

 

papier, 

 

resztki tkaniny lub tkanina zastępcza, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 5 

Przeprowadź pierwszą miarę bluzki damskiej. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  zapoznać się z rysunkiem modelowym bluzki, 
3)  sprawdzić prawidłowość przygotowania bluzki do pierwszej miary, 
4)  założyć bluzkę na klientkę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5)  zapiąć bluzkę według linii środków, 
6)  przeprowadzić pierwszą miarę, 
7)  zdjąć bluzkę z klientki, 
8)  nanieść oznaczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komplet form bluzki damskiej, 

 

rysunek modelowy bluzki, 

 

bluzka damska przygotowana do pierwszej miary, 

 

manekin krawiecki, 

 

taśma centymetrowa, 

 

mydełko krawieckie, 

 

szpilki, 

 

nożyczki, 

 

nici do fastrygowania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 6 

Przeprowadź drugą miarę bluzki damskiej. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  zapoznać się z rysunkiem modelowym bluzki, 
3)  sprawdzić prawidłowość przygotowania bluzki do drugiej miary, 
4)  założyć bluzkę na klientkę, 
5)  zapiąć bluzkę według linii środków, 
6)  przeprowadzić drugą miarę, 
7)  zdjąć bluzkę z klientki, 
8)  nanieść oznaczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komplet form bluzki damskiej, 

 

rysunek modelowy bluzki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

bluzka damska przygotowana do pierwszej miary, 

 

manekin krawiecki, 

 

taśma centymetrowa, 

 

mydełko krawieckie, 

 

szpilki, 

 

nożyczki, 

 

nici do fastrygowania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 7 

Wykończ bluzkę damską stosując konfekcyjne rozwiązania szycia odzieży. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  zapoznać się z rysunkiem modelowym, 
3)  sprawdzić oznaczenia wprowadzone po drugiej mierze, 
4)  uwzględnić poprawki po drugiej mierze, 
5)  wszyć kołnierz, 
6)  wszyć rękawy, 
7)  wykończyć dół, 
8)  oznaczyć i wyszyć dziurki, 
9)  uprasować bluzkę, 
10)  przyszyć guziki, 
11)  dokonać kontroli jakości wykonania odzieży.  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

maszyna stębnowa,  

 

maszyna overlok, 

 

maszyna dziurkarka, 

 

żelazko, 

 

manekin krawiecki, 

 

przybory i narzędzia do szycia, 

 

nici maszynowe, 

 

bluzka damska po drugiej mierze, 

 

guziki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.3.  Normowanie  zużycia  materiałów  w  krawieckim  zakładzie  

usługowym 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 
 

Oblicz  ilość  potrzebnej  tkaniny  jednobarwnej  na  następujące  wyroby  odzieżowe:  spodnie 

damskie  klasyczne,  spódnica  damska  podstawowa,  sukienka  damska  podstawowa  z  długim 
rękawem,  spódnica  damska  w  cztery  kliny.  Obliczenia  wykonaj  dla  następujących  szerokości 
tkanin: 80 cm i 150 cm. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem zasad wyliczania zużycia tkanin. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  zdjąć  z  klienta  niezbędne  pomiary  długości  dla  wyszczególnionych  wyrobów 

odzieżowych, 

3)  obliczyć zużycie tkaniny dla wyrobów przy szerokości 80 cm, 
4)  obliczyć zużycie tkaniny dla wyrobów przy szerokości 150 cm, 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kalkulator, 

– 

taśma centymetrowa, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 
Ćwiczenie 2 

 

Sporządź kalkulację ceny bluzki damskiej. 

 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem zasad sporządzania kalkulacji wyrobów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 

ergonomii, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

2)  ustalić normę zużycia tkaniny i dodatków na bluzkę damską, 
3)  obliczyć wartość materiałów i dodatków na podstawie podanych cen, 
4)  ustalić według cennika cenę wykonania usługi, 
5)  do ceny netto doliczyć wartość podatku VAT, 
6)  obliczenia umieścić w tabeli. 

 

Tabela 2. Arkusz kalkulacji usługowej [opracowanie własne]. 

 

Ilość  

×

 cena 

Wartość 

Koszt materiałów 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Koszt dodatków 
 
 

 

 

 

 

 

Cena wykonania usługi w/g 
cennika 

 

 

 

Cena netto   

Podatek VAT 

 

 

 

Cena brutto   

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz kalkulacji usługowej, 

– 

kalkulator, 

– 

cennik materiałów i dodatków, 

– 

normy zużycia materiałów i dodatków, 

– 

plansze dydaktyczne, 

– 

wzory dokumentów, 

– 

opracowana tabela, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Oblicz cenę brutto spódnicy damskiej. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem składników ceny brutto. 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  obliczyć podatek VAT od ceny netto, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

3)  doliczyć obliczony podatek do ceny netto, 
4)  sprawdzić przeprowadzone obliczenia. 
 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kalkulator, 

– 

cennik, 

– 

wzory dokumentów kalkulacji, 

– 

plansze, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 4 
 

Oblicz zużycie tkaniny o jednokierunkowym wzorze na suknię fantazyjną przy szerokości 

tkaniny 150 cm. 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem zasad obliczania norm zużycia tkanin. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Aby wykonać ćwiczenie powinieneś: 

1)  pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, 
2)  zapoznać się z modelem sukni, 
3)  rozłożyć tkaninę zastępczą o wskazanej szerokości, 
4)  wykonać układ form na tkaninie zastępczej, 
5)  uwzględnić dodatki na szwy i podwinięcia, 
6)  obliczyć zużycie tkaniny. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

rysunek modelowy sukni, 

– 

komplet form, 

– 

taśma centymetrowa, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

tkanina zastępcza o szerokości 150 cm, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Organizowanie  pracy  

w krawieckim zakładzie usługowym”    

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 5, 6, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 4, 7, 8,10, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3.  c,  4.  a,  5.  b,  6.  c,  7.  c, 8. c, 9. d, 10. a, 11. b
12.
b, 13. a, 14. c, 15. b, 16. a, 17. c, 18. c, 19. b, 20. c.

 

 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić klientów krawieckich 
zakładów usługowych 

Wybrać odpowiednie dane do 
przygotowania form odzieży  

Zastosować zasady rozkroju tkaniny 

PP 

Zastosować zasady sporządzania 
układów kroju 

PP 

Rozróżnić zastosowanie sposób 
oznaczania konturów form 

Rozróżnić etapy wytwarzania odzieży 
miarowej 

Określić długości mające wpływ na 
zużycie materiału 

PP 

Określić zużycie tkaniny w zależności 
od fasonu odzieży 

PP 

Wybrać oznaczenie poprawki 

10  Zastosować zasady rozkroju tkaniny 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

11  Wybrać metodę organizacji produkcji  

12 

Rozróżnić etapy wytwarzania odzieży 
miarowej 

13 

Rozróżnić etapy wytwarzania odzieży 
miarowej 

14 

Rozróżnić sposoby nanoszenia 
poprawek po pierwszej mierze 

15  Określać koszty kalkulacji wyrobu 

PP 

16  Wyliczyć cenę wyrobu 

17 

Rozróżnić etapy wytwarzania odzieży 
miarowej 

18  Rozróżnić narzędzia krojcze 

19  Zastosować zasady obsługi klienta 

PP 

20 

Rozróżniać pomiary figury  
w zależności od asortymentu 

 

Przebieg testowania     

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru.  
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test zawiera 20 pytań.  
5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. W pytaniach wielokrotnego wyboru 

zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

6.  Niezbędne obliczenia możesz wykonać na karcie odpowiedzi w wyznaczonym miejscu. 
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia
:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
1.  Z usług oferowanych przez punkty usługowe korzystają ludzie, których 

a)  budowa ciała jest typowa. 
b)  wymiary ciała mieszczą się w tabelach wymiarów . 
c)  wymiary ciała przekraczają wielkości podane w tabelach wymiarów. 
d)  budowa ciała jest normalna. 
 

2.  Pracownik, który opracowuje formy w zakładzie usługowym zrobi to w oparciu o 

a)  rozmowy z klientem. 
b)  projekt plastyczny. 
c)  pomiary zdjęte z klienta. 
d)  rysunek modelowy. 
 

3.  W celu prawidłowego rozkroju tkaniny należy zwrócić szczególną uwagę na 

a)  grubość tkaniny. 
b)  konfekcjonowanie tkaniny. 
c)  zachowanie kierunku nitki prostej. 
d)  kolorystykę tkaniny. 

 

4.  Pracownik  ma  za  zadanie  rozłożyć  formy na  tkaninie. W pierwszej kolejności na tkaninie 

rozłoży 
a)  formy zasadnicze, a potem elementy mniejsze. 
b)  elementy mniejsze a potem formy zasadnicze. 
c)  mankiety, pliski, odszycia i kołnierz. 
d)  narzędzia i przybory do krojenia. 

 

5.  Kontury form na tkaninie bawełnianej i lnianej gładkiej zaznacza się 

a)  ściegiem pętelkowym. 
b)  radełkiem. 
c)  ściegiem fastrygowym. 
d)  ściegiem za igłą.  

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

6.  Do pierwszej miary bluzki należy sfastrygować 

a)  szwy konstrukcyjne i barkowe. 
b)  zaszewki, szwy konstrukcyjne i lewy rękaw. 
c)  zaszewki, szwy konstrukcyjne i modelowe, szwy barkowe i prawy rękaw. 
d)  prawy rękaw, zaszewki i kołnierz. 

 

7.  Obliczając zużycie materiału na żakiet damski i spódnicę, należy wziąć pod uwagę 

a)  długość spódnicy i grubość tkaniny. 
b)  długość spódnicy, długość żakietu. 
c)  długość spódnicy, długość żakietu, długość rękawa. 
d)  grubość i deseń tkaniny. 

 
8.  Zużycie tkaniny o szerokości 150 cm na spódnicę damską w sześć klinów wynosi 

a)  80 cm. 
b)  jedna długość. 
c)  dwie długości. 
d)  trzy długości. 

 

9.  Podczas  przeprowadzania  miary  na  klientce,  krawiec  zauważył  konieczność  zwężenia 

boków wyrobu. Do oznaczenia tej czynności powinien zastosować znak 

 
 
 
 

 

 

10.  W czasie sporządzania układu form na tkaninie należy pamiętać o 

a)  dodatkach na szwy i założenia. 
b)  przyborach do szycia. 
c)  dodatkach na założenie dołu. 
d)  dodatkach do wykroju szyi. 

 

11.  Zamówienie  na  uszycie  bluzki  realizowane  w  krawieckim  zakładzie  usługowym 

realizowane jest metodą 
a)  potokową. 
b)  indywidualną. 
c)  synchro. 
d)  taśmową. 
 

12.  Przed  oddaniem  uszytej  odzieży  klientce  należy  dokonać  ostatecznej  kontroli  jakości 

wyrobu. Obejmuje ona sprawdzenie 
a)  wykorzystanych form i wykrojów. 
b)  ogólnego wyglądu i układalności wyrobu na sylwetce. 
c)  wielkości szwów i gęstości ściegów. 
d)  ilości zużytej tkaniny. 

 

a) 

b) 

c) 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

13.  Zeszycie  i  wykończenie  poszczególnych  elementów  wyrobu z uwzględnieniem  poprawek 

po pierwszej mierze to etap 
a)  przygotowania wyrobu do drugiej miary. 
b)  drugiej miary. 
c)  kontroli jakości. 
d)  pierwszej miary. 

 

14.  W  krawiectwie  miarowym,  do  oznaczania  poprawionych  linii  modelowych  po  pierwszej 

mierze, linii wszycia rękawa, miejsca naszycia drobnych elementów symetrycznych stosuję 
się ścieg 
a)  dziergany. 
b)  kryty. 
c)  fastrygowy. 
d)  krzyżykowy. 

 
15.  W punkcie usługowym wykonano spódnicę damską, na uszycie, której zużyto następujące 

ilości surowców: 
0,90  m  tkaniny  w  cenie  10  zł,  500  m  nici  w  cenie  5  zł  za  1000m,  zamek  błyskawiczny 
w cenie 2,50 za szt. 
Koszt wykorzystanych materiałów i dodatków to 
a)  15 zł. 
b)  14 zł. 
c)  10,50 zł. 
d)  12,50 zł. 

 

16.  Cena netto bluzki damskiej wynosi 50 zł. Cena brutto wyniesie 

a)  61 zł. 
b)  62 zł. 
c)  75 zł. 
d)  55 zł. 

 

17.  Kontrola gotowej sztuki odzieży uszytej w zakładzie usługowym powinna wystąpić 

a)  po drugiej mierze. 
b)  po pierwszej mierze. 
c)  przed oddaniem odzieży klientowi. 
d)  przed uprasowaniem odzieży i przyszyciem guzików. 

 

18.  Do wykrawania elementów odzieży w krawiectwie miarowym stosuje się 

a)  maszynę krojcza taśmową. 
b)  krajarkę z nożem taśmowym. 
c)  nożyce. 
d)  krajarkę z nożem pionowym. 

 

19.  Przyjmując tkaninę od klienta w krawieckim zakładzie usługowym należy 

a)  złożyć materiał do regału. 
b)  sprawdzić ilość tkaniny. 
c)  uprasować tkaninę. 
d)  zdekatyzować tkaninę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

20.  W zakładzie krawieckim w czasie przyjęcia zamówienia na spodnie damskie należy zdjąć z 

klienta następujące pomiary 
a)  ot, obt, ou, ZKo.  
b)  ot, obt, ou, Zuo. 
c)  ot, obt, ou, ZTv, ZUo,ZKo
d)  ot, obt, ou, ZUo, długośc spodni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizowanie pracy w krawieckim zakładzie usługowym 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

 
Miejsce na obliczenia: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Test 2 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej

 

„Organizacja 

pracy 

w krawieckim zakładzie usługowym”    

 

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 11, 12, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania, 7, 8, 9, 10, 13, 15, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  b,  3. c, 4. c, 5. b, 6. b, 7. a, 8. a, 9. b, 10. d, 11. a
12. 
b, 13. c, 14. c, 15. a, 16. d, 17. b, 18. b, 19. a, 20. c   

 

 

 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić czynności związane ze 
zdejmowaniem pomiarów  

Rozróżniać etapy wytwarzania odzieży 
miarowej 

Dobrać maszyny niezbędne do 
wykonania usługi 

Wymienić składniki kosztów 
bezpośrednich  

Wybrać oznaczenie poprawki 

Oszacować koszt materiału   

Określić sposób oznaczania konturów 
form  

PP 

Zastosować zasady sporządzania 
układów kroju  

PP 

Przewidzieć zużycie tkaniny  

PP 

10 

Wybrać wymiary podstawowe 
niezbędne do wykonania wyrobu 
odzieżowego  

11  Wybrać sposób przeprowadzania miary  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

12 

Zaproponować fason odzieży  
w zależności od tkaniny  

PP 

13  Wyliczyć należny podatek  

14 

Zanalizować koszty wytwarzania 
odzieży  

PP 

15 

Wyjaśnić zasady planowania 
wyposażenia pracowni  

16 

Rozróżnić etapy wytwarzania odzieży 
miarowej 

17  Określać normy zużycia tkaniny  

PP 

18 

Rozróżnić etapy wytwarzania odzieży 
miarowej  

19  Wybrać sposób wykonania pomiarów  

20 

Zastosować zasady sporządzania 
układów kroju 

PP 

 
 

Przebieg testowania     

 

Instrukcja dla nauczyciela 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru.  
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test zawiera 20 pytań.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej karcie odpowiedzi.  Zaznacz prawidłową  odpowiedź  X 

(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Niezbędne obliczenia możesz wykonać na karcie odpowiedzi w wyznaczonym miejscu 
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało  trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

 
 
Materiały dla ucznia
:

 

–  instrukcja,  
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 
1.  Zdjąć pomiary w krawiectwie miarowym oznacza 

a)  wypisanie pomiarów z tabeli wymiarów. 
b)  wykonanie pomiarów indywidualnych. 
c)  wykonanie pomiarów gotowego wyrobu. 
d)  obliczenie miar. 

 

2.  Etap  szycia  bluzki  opisany  za  pomocą  następujących  czynności:  włożenie  wyrobu  na 

sylwetkę,  zapięcie  według  linii  środków,  obserwacja  proporcji  odzieży  i  prawidłowości 
linii modelowych to 
a)  wykończenie odzieży. 
b)  przeprowadzanie pierwszej miary. 
c)  przeprowadzanie drugiej miary. 
d)  wprowadzanie poprawek po pierwszej mierze. 
 

3.  Klientka  zleciła  w  zakładzie  krawieckim  skrócenie  sukni  wizytowej  z  atłasu..  Usługę  tą 

należy wykonać wykorzystując maszynę  
a)  overlock. 
b)  stębnówka. 
c)  podszywarka. 
d)  ryglówka. 
 

4.  W zakładzie krawieckim uszyto spódnicę damską. Do kosztów bezpośrednich zalicza się 

a)  materiał i koszty związane z obsługa administracyjną. 
b)  koszty związane z obsługą administracyjną 
c)  materiał, dodatki i robociznę. 
d)  robociznę. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

5.  Podczas  przeprowadzania  miary  na  klientce,  krawiec  zauważył  konieczność  poszerzenia 

boków wyrobu. Do oznaczenia tej czynności powinien zastosować znak 

 
 
 
 
 

 

6.  Klientka o obwodzie talii 71 cm i obwodzie bioder 98 cm zleciła w zakładzie krawieckim 

uszycie  prostej  spódnicy  o  długości  80  cm.  Oszacuj  koszt  materiału  potrzebnego 
do uszycia  tej  spódnicy,  jeżeli  szerokość  materiału  wynosi  150  cm  a  cena  materiału 
za 1 metr wynosi 20 zł. 
a)  ok. 16 zł. 
b)  ok. 18 zł. 
c)  ok. 22 zł. 
d)  ok. 30 zł. 
 

7.  Kontury  form  i  punkty  montażowe  w  tkaninach  wełnianych  i  wełnopodobnych  oraz 

jedwabnych oznacz się 
a)  ściegiem pętelkowym. 
b)  radełkiem. 
c)  przez nadcięcie trójkącików. 
d)  ściegiem fastrygowym. 

 
8.  Układając formy na tkaninie z włosem należy je ułożyć 

a)  w jednym kierunku. 
b)  w dwóch kierunkach. 
c)  w jednym lub dwóch kierunkach. 
d)  po szerokości. 

 
9.  Największe zużycie tkaniny nastąpi w przypadku szycia odzieży z tkaniny 

a)  tkaniny w małe wzorki. 
b)  tkaniny w dużą kratę. 
c)  tkaniny w wąskie paski. 
d)  tkaniny w małą kratkę. 

 
10.  Wymiary niezbędne do zdjęcia pomiarów spódnicy podstawowej to 

a)  ZWo, opx, obt. 
b)  ZUo, ot, obt. 
c)  ZUo, Zwo, ot. 
d)  ZWo, ot, obt. 

 
11.  W  krawiectwie  miarowym,  przeprowadzając  miarę  na  osobie  ułomnej  wykonuje 

się poprawki 
a)  na lewej i prawej połowie mierzonej odzieży. 
b)  na lewej stronie odzieży. 
c)  na prawej stronie odzieży. 
d)  tylko po tej stronie po której występuje wada. 

a) 

b) 

c) 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

12.  Klientka  przyniosła  do  zakładu  krawieckiego  kupon  materiału  z  elanowełny.  Najlepszym 

rodzajem spodni z tej tkaniny będą spodnie 
a)  treningowe. 
b)  klasyczne. 
c)  sportowe. 
d)  najlepiej krótkie. 
 

13.  Cena netto uszytej w zakładzie sukienki damskiej wynosi 80 zł. Należny podatek wyniesie 

a)  18 zł 
b)  22 zł. 
c)  17,60 zł. 
d)  28 zł. 

 
14.  W  zakładzie  krawieckim  wykonano  poszewki  na  4  poduszki.  Na  zrealizowanie,  których 

zużyto następujące ilości surowców: 
3  m  tkaniny  w  cenie  22  zł  za  1  metr,  500  m  nici  w  cenie  5  zł  za  1000  m,  8  guzików 
w cenie 1,50 za sztukę. 

 

Koszt wykorzystanych materiałów i dodatków to 
a)  90 zł. 
b)  95 zł. 
c)  80,50 zł. 
d)  85,50 zł. 

 
15.  Wyposażenie zakładu krawieckiego w maszyny i urządzenia uzależnione jest głównie od 

a)  wielkości zakładu i rodzaju wykonywanych usług. 
b)  rodzaju wykonywanych usług. 
c)  wielkości pomieszczeń. 
d)  kwalifikacji pracowników. 

 
16.  Wymiary klienta oraz termin miary ustala się podczas etapu 

a)  przygotowania form. 
b)  układania form. 
c)  pierwszej miary. 
d)  przyjęcia zamówienia. 

 
17.  Klientka,  która  w  obwodzie  bioder  ma  102  cm  chce  uszyć  prostą  spódnicę  z  aksamitu 

z tkaniny o szerokości 90 cm powinna zakupić 
a)  jedną długość tkaniny. 
b)  dwie długości tkaniny. 
c)  trzy długości tkaniny. 
d)  cztery długości tkaniny. 

 

18.  Wykonanie dziurek, wyciagnięcie fastryg, uprasowanie i przyszycie guzików to etap 

a)  drugiej miary. 
b)  wykończania odzieży. 
c)  pierwszej miary. 
d)  poprawek po drugiej mierze. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

19.  Klientka, zamówiła uszycie sukni wieczorowej. Zdejmowanie pomiarów przeprowadzisz 

a)  na klientce ubranej w bieliznę. 
b)  na klientce ubranej w dowolną odzież wierzchnią. 
c)  na klientce ubranej w suknię. 
d)  na klientce ubranej w bluzkę i spódnicę. 

 

20.   Na tkaninie, która jest złożona należy ułożyć następujące formy bluzki 

a)  dwa przody, dwa rękawy, cały tył. 
b)  dwa przody, jeden rękaw, pół tyłu. 
c)  jeden przód, pół tyłu, jeden rękaw. 
d)  jeden przód, dwa rękawy, połowę tyłu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizowanie pracy w krawieckim zakładzie usługowym 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

21.  

 

 

Razem:   

 
Miejsce na obliczenia: 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

7.

 

LITERATURA

               

  

 
1.  Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym. WSiP, Warszawa 2002. 
2.  Bielan  K.,  Pokora  K.:  Przygotowanie  do działalności usługowej.  Podstawy usług. WSiP, 

Warszawa 2003 

3.  Bily-Czopowa  M.,  Mierowska  K.:  Krój  i  modelowanie  odzieży  lekkiej.  Krawiectwo 

miarowo-usługowe. WSiP, Warszawa 1995 

4.  Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa 1996 
5.  Hanus Z.: Krój, modelowanie, szycie. Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1987 
6.  Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1998 
7.  Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1997 
8.  Samek P.: Krawiectwo – Technologia. WSiP, Warszawa 1999 
9.  Czasopisma: Odzież.