background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Karolina Maleńczak 

 

 

 
 
Prowadzenie działalności gospodarczej
 743[01].Z5.03 
 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Płuska 
mgr Janina Szeliga-Szafrańska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Karolina Maleńczak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Figura 
 
 
 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].Z5.03 

Prowadzenie  działalności  gospodarczej,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu krawiec. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. Prawne  i  ekonomiczne podstawy prowadzenia działalności gospodarczej    

związanej  ze  świadczeniem  usług  krawieckich.  Podmiot  gospodarczy, 
działalność gospodarcza 

 
 

10 

   5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2. Podstawy działalności usługowej 

12 

   5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3. Prawa klienta. Etyka zawodu 

15 

   5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4. Zarządzanie przez jakość w zakładzie usługowym. Promocja usług 

17 

   5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5. Kodeks pracy. Aktywne poszukiwanie pracy. Rozmowy kwalifikacyjne 

19 

   5.5.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie krawiec 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia  jednostki  modułowej,  które  pozwalają  zidentyfikować  wiedzę 
i umiejętności nabyte w wyniku realizacji jednostki modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  dyskusji  dydaktycznej 
oraz ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej w grupach 2 osobowych. 

 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

743[01].Z5 

Usługi krawieckie 

743[01].Z5.01 

Organizowanie pracy w krawieckim 

zakładzie usługowym  

743[01].Z5.02 

Wytwarzanie odzieży miarowej  

743[01].Z5.03 

Prowadzenie działalności gospodarczej  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować ogólne zasady organizacji pracy w zakładzie krawieckim, 

 

organizować proces wytwarzania odzieży w zakładach miarowo-usługowych, 

 

wyróżniać kolejne etapy wytwarzania odzieży miarowej, 

 

charakteryzować  operacje  technologiczne  w  procesie  wytwarzania  wyrobu  odzieżowego 
na miarę. 

 

dobierać  materiały  i  dodatki  krawieckie  niezbędne  do  wykonania  określonego  wyrobu 
odzieżowego, 

 

organizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii. 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer oraz Internet, 

 

pracować w zespole. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posłużyć się podstawowymi pojęciami ekonomicznymi, 

 

wyjaśnić istotę mechanizmów rynkowych, 

 

określić relację między popytem, podażą a ceną, 

 

zastosować zasady obliczania progu rentowności wyroby odzieżowego i jego ceny, 

 

wyjaśnić pojęcia: podmiot gospodarczy, działalność gospodarcza, 

 

sklasyfikować podmioty gospodarcze wg formy prawnej, 

 

określić  różnice  między  odzieżowym  przedsiębiorstwem  państwowym,  spółdzielnią 
a spółkami prawa handlowego, 

 

scharakteryzować podstawowe systemy zarządzania, 

 

scharakteryzować 

czynniki 

wpływające 

na 

strukturę 

organizacyjną 

podmiotu 

gospodarczego, 

 

zastosować  zasady  podejmowania  działalności  gospodarczej  i  prowadzenia  własnego 
zakładu usług krawieckich, 

 

określić prawa klienta, 

 

zastosować zasady etyki i kultury zawodu, 

 

zastosować  przepisy  Kodeksu  pracy,  dotyczące  praw  i  obowiązków  pracownika 
i pracodawcy, 

 

określić prawa i obowiązki pracownika zawierającego umowę o pracę i umowę zlecenie, 

 

rozpoznać lokalny rynek w celu prowadzenia działalności gospodarczej świadczącej usługi 
krawieckie, 

 

wyjaśnić różnice między leasingiem i kredytem, 

 

przeprowadzić prostą kalkulację kosztów usług krawieckich, 

 

obliczyć cenę sprzedaży wyrobu odzieżowego, 

 

sporządzić fakturę, 

 

dokonać analizy jakości świadczonych usług krawieckich, 

 

przygotować 

materiały 

promujące 

własną 

działalność 

gospodarczą 

związaną 

ze świadczeniem usług krawieckich, 

 

określić formy aktywnego poszukiwania pracy. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  
 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Krawiec 743[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Usługi krawieckie 743[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

 

Prowadzenie działalności gospodarczej 743[01].Z5.03 

   Temat: Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej. 

Cel  ogólny:  Poznanie  zasad  funkcjonowania  podstawowych  form  organizacyjno-prawnych 

przedsiębiorstw. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcie działalności gospodarczej, 

 

przedstawić podział form organizacyjno-prawnych przedsiębiorstw, 

 

wymienić  i  scharakteryzować  formy  organizacyjno-prawne  prowadzenia  działalności 
gospodarczej. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach trzyosobowych. 

 

Czas:  5 godzin dydaktycznych. 

 

Środki dydaktyczne: 

  rzutnik pisma, 

  komputer z dostępem do Internetu, 

  literatura, 

  wybrane akty prawne. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości uczniów do 

zajęć. 

2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

  nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny.  Definiuje  pojęcie  przedsiębiorcy 

i działalności  gospodarczej.  Przy  pomocy  rzutnika  prezentuje  podział  form 
organizacyjno-prawnych  przedsiębiorstw  w  Polsce.  Omawia  najważniejsze  cechy 
poszczególnych form przedsiębiorstw, 

  nauczyciel  prosi  uczniów  o  przygotowanie  materiałów  dotyczących  funkcjonowania 

spółdzielni,  przedsiębiorstwa  państwowego  oraz  spółek  handlowych  w  Polsce. 
Odnalezienie  w  różnych  źródłach  informacji  o  zasadach  funkcjonowania  powyższych 
form działalności gospodarczej było przedmiotem pracy domowej z poprzednich zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  Realizacja ćwiczenia 

  nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

  uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia, 

  na  osobnym  arkuszu  papieru  w  grupach  trzyosobowych  uczniowie  wypisują  różnice 

pomiędzy  zasadami  funkcjonowania  i  cechami  charakterystycznymi  spółdzielni, 
przedsiębiorstwa państwowego oraz spółek, 

  uczniowie  prezentują  wyniki  pracy.  Odpowiedzi  uczniów  są  zapisywane  na  tablicy. 

Uczniowie zapisują w zeszytach widniejące na tablicy odpowiedzi. 

 

Zakończenie zajęć 
 

Nauczyciel zadaje ćwiczenie do wykonania w domu. 

 

Praca domowa 
 

Uczniowie  mają  za  zadanie  wypisać  oraz  krótko  scharakteryzować  możliwości 

pozyskiwania  i  powiększania  kapitałów  niezbędnych  do  prowadzenia  działalności 
gospodarczej. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

aktywność podczas pracy w grupie, 

 

ilość podanych różnic pomiędzy wskazanymi formami organizacyjnymi, 

 

poprawność wykonanej pracy domowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Krawiec 743[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Usługi krawieckie 743[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

 

Prowadzenie działalności gospodarczej 743[01].Z5.03 

  Temat: Rozmowy kwalifikacyjne. 

Cel ogólny: Przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić,  jakie  informacje  powinien  zgromadzić  przygotowując  się  do  rozmowy 
kwalifikacyjnej, 

 

określić podstawowe zasady obowiązujące podczas rozmów o przyjęcie do pracy. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

inscenizacja, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 

Czas:  2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

taśma  magnetowidowa,  płyta  DVD  przedstawiająca  przebieg  przykładowej  rozmowy 
kwalifikacyjnej, 

 

magnetowid, 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura. 

 

Przebieg zajęć: 
1.   Czynności  organizacyjne:  sprawdzenie  listy  obecności,  sprawdzenie  gotowości  uczniów 

do zajęć. 

2.   Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.   Wprowadzenie do tematu: 
 

Nauczyciel  prowadzi  krótki  wykład  informacyjny  na  temat  rozmów  kwalifikacyjnych, 
definiując  podstawowe  pojęcia.  Następnie  za  pomocą  audiowizualnych  środków 
dydaktycznych pokazuje uczniom, na czym polega standardowa rozmowa kwalifikacyjna. 
Po  obejrzeniu  materiału  na  kasecie  lub  płycie  zadaje  uczniom  pytania,  które  ułatwią 
im sformułowanie 

podstawowych 

zasad 

obowiązujących 

podczas 

rozmów 

kwalifikacyjnych. Zasady zostają zapisane na tablicy. 

4.  Realizacja ćwiczenia:  

  nauczyciel  wyjaśnia  cel  ćwiczenia,  jego  zakres  i  sposób  wykonania.  Rozdaje  uczniom 

środki dydaktyczne, 

  uczniowie  dobierają  się  w  dwuosobowe  grupy.  Jeden  z  nich  przyjmuje  rolę 

pracodawcy,  drugi  pracobiorcy.  Oboje  zastanawiają  się,  nad  rodzajem  firmy 
i stanowiska, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  uczeń  pełniący  rolę  pracodawcy  zastanawia  się  nad  informacjami,  jakie  chciałby 

uzyskać  o  kandydacie  ubiegającym  się  o  stanowisko  w  swojej  firmie.  Uczeń  pełniący 
rolę  kandydata  do  pracy  przygotowując  się  do  rozmowy,  zastanawia  się,  o  co  może 
zostać zapytany, 

  uczniowie  dobrani  w  pary  obmyślają,  przygotowują,  a  następnie  prezentują  scenkę 

rozmowy kwalifikacyjnej, 

  po odbyciu scenki pozostali uczniowie oceniają wystąpienia, pod kątem przestrzegania 

zasad  obowiązujących  na  rozmowach  kwalifikacyjnych  oraz  treść  odpowiedzi  ucznia 
ubiegającego się o pracę. Ewentualne błędy są dyskutowane na forum grupy, 

  nauczyciel pełni rolę moderatora dyskusji. 

 

Zakończenie zajęć 
 

Nauczyciel dokonuje podsumowania zajęć. Zadaje ćwiczenie do wykonania w domu. 

 

Praca domowa 
 

Uczniowie  mają  za  zadanie  wypisać  zasady  obowiązujące  podczas  rozmów 

kwalifikacyjnych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

aktywność  uczniów  podczas  dyskusji  nad  ewentualnymi  błędami  kolegów  w  czasie 
inscenizacji, 

 

poprawność wykonania pracy domowej. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

5.   ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Prawne  i  ekonomiczne  podstawy  prowadzenia  działalności 

gospodarczej związanej ze świadczeniem usług krawieckich. 
Podmiot gospodarczy, działalność gospodarcza

 

 

5.1.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

W tabeli podane są wielkości popytu i podaży usługi uszycia bluzki damskiej w zależności 

od jej ceny. 
a)  Przedstaw  na  wykresie  krzywe  popytu  i  podaży  usługi  wykonania  bluzki  damskiej  oraz 

wskaż cenę równowagi  

b)  Na podstawie przygotowanego wykresu odpowiedz, jaka będzie wielkość popytu i podaży 

przy cenie usługi wykonania bluzki damskiej wynoszącej: 

 

35 zł oraz czy wystąpi niedobór czy nadwyżka usługi na rynku, 

 

15 zł oraz czy wystąpi niedobór czy nadwyżka usługi na rynku. 

 

Tabela do ćwiczenia 1 [2] 

Cena (zł)  

10 

15 

20 

30 

35 

40 

50 

Popyt na usługę 

100 

85 

70 

60 

50 

35 

20 

Podaż na usługę 

20 

30 

45 

60 

70 

80 

100 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  wskazać cenę równowagi, 
4)  na  podstawie  rysunku  określić  wielkość  popytu  i  podaży  przy  podanych  cenach 

i zinterpretować wynik, 

5)  zaprezentować i porównać wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

wzór tabeli do ćwiczenia 1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  wiadomości  przekazanych  przez  nauczyciela  w  trakcie  zajęć  oraz  źródeł 

internetowych  wskaż  różnice  pomiędzy  przedsiębiorstwem  państwowym,  spółdzielnią 
a spółkami prawa handlowego. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  wyszukać  źródła  literaturowe  i  internetowe,  na  których  można  się  oprzeć  podczas 

rozwiązywania ćwiczenia, 

4)  wypisać  różnice  pomiędzy  przedsiębiorstwem  państwowym,  spółdzielnią  oraz  spółkami 

prawa handlowego, 

5)  zaprezentować i porównać wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.2.

  

Podstawy działalności usługowej 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Sporządź kalkulację ceny koszuli męskiej. 

 
Tabela do ćwiczenia 1. Arkusz kalkulacji usługowej 

 

Ilość  

×

 cena 

Wartość 

Koszt materiałów 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Koszt dodatków 
 
 

 

 

 

 

 

Cena robocizny 

 

 

 

Razem 

 

Podatek VAT 

 

 

 

Razem 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  ustalić normę zużycia tkaniny i dodatków, 
3)  obliczyć wartość materiałów i dodatków na podstawie podanych cen, 
4)  ustalić według cennika cenę robocizny, 
5)  do ceny netto doliczyć wartość podatku VAT, 
6)  obliczenia umieścić w tabeli. 
7)  porównać i zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

 

Środki dydaktyczne: 

–  wzór tabeli do ćwiczenia 1 – arkusz kalkulacji usługowej, 
–  przybory do pisania, 
–  kalkulator, 
–  cennik materiałów i dodatków, 
–  normy zużycia materiałów i dodatków, 
–  plansze dydaktyczne, 
–  wzory dokumentów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ćwiczenie 2 
 

Otrzymałeś  w  banku  kredyt  w  wysokości  20  000  zł.  Ratę  będziesz  spłacał 

w comiesięcznych  odstępach  czasu.  Oblicz  ratę  spłaty  kredytu,  wiedząc  że  w  całym  okresie 
spłaty jej wysokość jest stała. Obliczeń dokonaj dla: 

a)  okresu spłaty wynoszącego 3 lata przy rocznej stopie procentowej 19%; 
b)  okresu spłaty wynoszącym 2 lata przy rocznej stopie procentowej 16%. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  zidentyfikować wzór, 
4)  wypisać dane, 

5)  dokonać obliczeń wg wzoru A = S

q

n

1

1

n

q

q

 

6)  zaprezentować i porównać wyniki pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykorzystując  informacje  zawarte  w  materiale  nauczania  oraz  inne  źródła  informacji, 

wypisz  nazwy  urzędów,  w których  należy  dokonać  rejestracji  działalności  gospodarczej 
i przyporządkuj im odpowiednie dokumenty.  
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  wpisać nazwy urzędów, w których dokonuje się rejestracji działalności gospodarczej, 
4)  wybrać odpowiedni rodzaj dokumentów, 
5)  przyporządkować dokumenty do urzędów, 
6)  porównać i zaprezentować wyniki pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania,

 

 

komputer z dostępem do Internetu,

 

 

wzory dokumentów z różnych urzędów,  

 

literatura. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.   Prawa klienta. Etyka zawodu

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Na  podstawie  artykułów,  wycinków  prasowych  oraz  innych  informacji  znalezionych 

w gazetach,  czasopismach  oraz  w  Internecie  opisz  3  przykłady  nieetycznych  zachowań 
przedsiębiorców, które miały miejsce w rzeczywistości.  
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  wybrać oraz przeszukać wskazane źródła pod kątem odpowiednich informacji, 
4)  na forum grupy zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

gazety i czasopisma, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyjaśnij dlaczego w biznesie występują nieetyczne zachowania. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  zastanowić się i wypisać odpowiedzi, 
4)  na forum grupy zaprezentować wyniki i przedyskutować odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4.

   

Zarządzanie przez jakość w zakładzie usługowym. 
Promocja usług 

 
5.4.1.  

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 

Na podstawie dostępnych źródeł literaturowych i internetowych wyjaśnij na czym polega 8 

zasad zarządzania jakością.  
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  wybrać oraz przeszukać wskazane źródła pod kątem odpowiednich informacji, 
4)  na forum grupy zaprezentować wyniki pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura, czasopisma. 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wzorując się na dostępnych z różnych źródeł materiałach reklamowych, przygotuj projekt 

ulotki  promującej  twój  własny  zakład  usług  krawieckich.  Zastanów  się  nad  zakresem 
działalności, ceną, ewentualnymi rabatami, promocjami – czyli elementami marketingu mix. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

 Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  zgromadzić przykładowe ulotki informacyjne, 
4)  zastanowić  się  nad  informacjami  i  rodzajami  zachęt  dla  klientów,  które  umieszczone 

zostaną w ulotce, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5)  rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów ulotki, 
6)  zaprezentować projekt ulotki. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

komputer. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.5.     Kodeks pracy.  Aktywne  poszukiwanie  pracy. 

Rozmowy kwalifikacyjne

 

 

5.5.1.    Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie przepisów kodeksu pracy oraz kodeksu cywilnego określ różnicę pomiędzy 

umową o pracę a umową zlecenie. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  przeanalizować  znalezione  we  wskazanych  źródłach  przepisy  dotyczące  umów  o  pracę 

i umów zlecenie, 

4)  zidentyfikować różnice pomiędzy umową o pracę i umową zlecenie, 
5)  na forum grupy zaprezentować i przedyskutować wyniki pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,

 

 

dyskusja dydaktyczna.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz.141 z późn. zm.), 

 

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz.93 z późn. zm). 

 

Ćwiczenie 2 
 

Ubiegasz się o staż w zakładzie krawieckim. Przygotuj życiorys oraz list motywacyjny. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  wykorzystując  wzory  dokumentów  znalezionych  w  dostępnych  źródłach  informacji 

(wykład,  książki,  broszury,  Internet)  przeanalizować  części  składowe  dokumentów 
aplikacyjnych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

4)  sporządzić życiorys, a następnie list motywacyjny, 
5)  przekazać nauczycielowi wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

wzory życiorysów znalezionych w dostępnych źródłach informacji, 

 

wzory listów motywacyjnych znalezionych w dostępnych źródłach informacji. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Z  kolegą/koleżanką  podzielcie  się  rolą  pracodawcy  oraz  ubiegającego  się  o  pracę. 

Odbywacie rozmowę kwalifikacyjną.  
Zadanie  dla  ucznia  odgrywającego  rolę  pracodawcy:  sformułuj  pytania,  jakie  zadasz 
ubiegającemu się o pracę. Odegraj scenkę rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że odpowiednie 
sformułowanie  pytania  może  pomóc  w  uzyskaniu  od  aplikanta  dodatkowych  informacji  o 
kandydacie. 
Zadanie  dla ucznia odgrywającego rolę ubiegającego się o pracę: zastanów się, w jaki sposób 
odpowiesz na pytania kolegi-pracodawcy podczas zainscenizowanej rozmowy kwalifikacyjnej. 
Pamiętaj, by pomyśleć przed udzieleniem odpowiedzi na pytania pracodawcy. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  zastanowić  się  nad  pytaniami  oraz  ich  formą  (w  przypadku  ucznia  odgrywającego  rolę 

pracodawcy)  oraz  zapisać  wyniki  pracy,  zastanowić  się  nad  odpowiedzią  na  pytania 
pracodawcy (w przypadku kandydata do pracy) oraz zapisać wyniki pracy, 

4)  na forum grupy zainscenizować rozmowę kwalifikacyjną, 
5)  na  forum  grupy  przedyskutować  ewentualne  błędy  popełnione  przez  odgrywających 

scenkę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,

 

 

inscenizacja,

 

 

dyskusja dydaktyczna.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Prowadzenie  działalności 

gospodarczej” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 4, 6, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

  

  dopuszczający  –  za  poprawne  rozwiązanie  co  najmniej  11  zadań  z  poziomu 

podstawowego, 

  dostateczny – za poprawne rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  15  z  poziomu  podstawowego  oraz  co  najmniej 

1 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  15  z  poziomu  podstawowego 

oraz co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4.b, 5. d, 6.a, 7.c, 8.d, 9. c, 10.d, 11.b, 12.c, 
13. a, 14. b, 15. c, 16. c, 17. d, 18. b, 19.c, 20 b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić pojęcia popyt i podaż  
oraz zachodzące pomiędzy nimi relacje 

Określić, na czym polega prawo popytu 

PP 

Rozróżnić rodzaje spółek handlowych 

Scharakteryzować rodzaje spółek 

PP 

Rozróżnić rodzaje kosztów 

Określić zasady obliczania ceny 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Scharakteryzować procedury 
zakładania przedsiębiorstwa 

Zdefiniować pojęcie norm ISO serii 
9000 

Rozróżnić instytucje ochrony 
konsumenta i konkurencji w Polsce 

10 

Określić prawa konsumenta z tytułu 
rękojmi 

11 

Określić prawa pracodawcy 

12 

Scharakteryzować rodzaje umów 
związanych z zatrudnieniem 

13 

Scharakteryzować rodzaje umów 
związanych z zatrudnieniem 

14 

Rozróżnić aktywne oraz pasywne 
metody poszukiwania pracy 

15 

Scharakteryzować zasady sporządzania 
dokumentów aplikacyjnych 

16 

Scharakteryzować rodzaje form 
organizacyjno-prawnych prowadzenia 
działalności gospodarczej w Polsce 

PP 

17 

Określić prawa i obowiązki pracodawcy 

PP 

18 

Rozróżnić rodzaje reklamy 

19 

Scharakteryzować rodzaje 
przedsiębiorstw wg kryterium wielkości 

20 

Scharakteryzować zasady obowiązujące 
podczas rozmów kwalifikacyjnych 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij warunki do rozwiązania przez uczniów testów samodzielnie. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie niejasności. 
6.  Nie  dopuszczaj  do  przekroczenia  przez  uczniów  przeznaczonego  na  rozwiązanie  testu 

czasu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań, w tym: 

 

15 z poziomu podstawowego, 

 

5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest poprawna. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  zaznacz  kółkiem,  a  następnie  zaznacz 
odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 
1.    Z niedoborem towaru na rynku mamy do czynienia w sytuacji, gdy 

a)  popyt na ten towar jest większy niż podaż. 
b)  podaż tego towaru jest większa niż popyt. 
c)  popyt na ten towar jest równy jego podaży. 
d)  żadna w wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa. 
 

Zgodnie  z  prawem  popytu,  przy  innych  warunkach  niezmienionych,  jeśli  wzrośnie  cena 
danego towaru 
a)  zapotrzebowanie na ten towar nie zmieni się. 
b)  zapotrzebowanie na ten towar wzrośnie. 
c)  zapotrzebowanie na ten towar spadnie. 
d)  żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa. 

 
3.   Spółką handlową nie jest 

a)  spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. 
b)  spółka komandytowa. 
c)  spółka jawna. 
d)  spółka cywilna. 

 
4.  W spółce jawnej 

a)  minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 50 000 zł. 
b)  każdy  wspólnik  odpowiada  bez  ograniczeń całym  swoim majątkiem za zobowiązania 

spółki. 

c)  umowa spółki zawierana jest w formie aktu notarialnego. 
d)  występuje w niej osoba komplementariusza. 
 

5.  Do kosztów zmiennych nie zalicza się 

a)  płac pracowników na produkcji. 
b)  zużycia materiałów. 
c)  zużycia energii. 
d)  amortyzacji. 
 

6.  Gdy cena netto spodni damskich wynosi 60 zł, cena brutto tego wyrobu wyniesie 

a)  73, 20 zł. 
b)  69, 50 zł. 
c)  60 zł. 
d)  46,80 zł. 

 
7.  Wniosek o nadanie numeru NIP składamy w 

a)  Głównym Urzędzie Statystycznym. 
b)  banku, w którym otwieramy rachunek. 
c)  Urzędzie Skarbowym. 
d)  Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

8.  Normy ISO serii 9000 dotyczą 

a)  analiz statystycznych wyników pomiarów. 
b)  systemu zarządzania środowiskiem. 
c)  klimatu normalnego do aklimatyzacji i badań. 
d)  systemów zarządzania jakością. 
 

9.   Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji to instytucja zajmująca się 

a)  kontrolą jakości towarów. 
b)  kontrolą jakości sprzedawanej żywności. 
c)  ochroną praw konsumentów oraz przeciwdziałaniem nieuczciwej konkurencji. 
d)  żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa. 

 
10.  W ramach rękojmi konsument nie ma prawa domagać się 

a)  obniżenia ceny wadliwego towaru. 
b)  zwrotu pieniędzy, gdy towaru nie można naprawić. 
c)  wymiany na inny niewadliwy towar. 
d)  wymiany na inny niewadliwy towar i wypłaty odszkodowania. 
 

11.  Pracodawca nie ma obowiązku 

a)  terminowego wypłacania pracownikom wynagrodzenia. 
b)  udzielenia bezpłatnego urlopu w żądanym przez pracownika terminie. 
c)  ułatwienia pracownikowi podnoszenia kwalifikacji. 
d)  równego traktowania kobiet i mężczyzn. 
 

12.   Zagadnienie umowy zlecenia uregulowane jest w przepisach 

a)  Kodeksu pracy. 
b)  Kodeksu spółek handlowych. 
c)  Kodeksu cywilnego. 
d)  żadna z wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa. 
 

13.  W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę 

a)  pracownik objęty jest pełnym zakresem ubezpieczeń społecznych. 
b)  pracownik objęty jest niepełnym zakresem ubezpieczeń społecznych. 
c)  zarówno  pracownik  jak  i  pracodawca  może  wypowiedzieć  umowę  w  dowolnym 

momencie. 

d)  pracownik może zlecić wykonanie pracy objętej umową innej osobie. 

 
14.  Do pasywnych metod poszukiwania pracy zalicza się 

a)  wykorzystanie  sieci  kontaktów  nieformalnych,  bezpośrednie  przedstawienie  własnej 

oferty pracodawcy. 

b)  skorzystanie  z  usług  prywatnych  agencji  pośrednictwa  pracy,  odpowiedź 

na ogłoszenie znalezione w Internecie. 

c)  odpowiedź na ogłoszenie z urzędu pracy, bezpośrednie przedstawienie własnej oferty 

pracodawcy. 

d)  odpowiedź na ogłoszenie w prasie, wykorzystanie sieci kontaktów nieformalnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

15.  W życiorysie (CV) nie znajdziemy elementu 

a)  wykształcenie. 
b)  adres ubiegającego się o pracę. 
c)  informacji, a jakich źródeł dowiedzieliśmy się o danym miejscu pracy. 
d)  umiejętności. 
 

16.  Zgodnie z prawem spółka cywilna musi zostać przekształcona w spółkę jawną, jeżeli przez 

2 kolejne lata osiągnie przychody będące równowartością co najmniej 
a)  200 000 euro. 
b)  350 000 euro. 
c)  400 000 euro. 
d)  500 000 euro. 
 

17.  Przedsiębiorca nie ma obowiązku płacić w ZUS składek 

a)  ubezpieczenia emerytalnego: 
b)  ubezpieczenia zdrowotnego. 
c)  na Fundusz Pracy. 
d)  ubezpieczenia chorobowego.  

 

18.  Sponsoring polega na 

a)  umieszczaniu reklam w mediach. 
b)  finansowym  wspieraniu  przez  przedsiębiorców  imprez  sportowych,  kulturalnych 

i charytatywnych. 

c)  wpływaniu  na  zachowania  klientów  poprzez  odpowiedni  wystrój  pomieszczenia 

i sposób prezentacji towarów. 

d)  zachęcaniu  klientów  do  kupna produktów  poprzez przedstawienie oferty  w  ulotkach 

i folderach reklamowych. 

 

19. W dużym przedsiębiorstwie zatrudnionych jest 

a)  mniej niż 100 osób. 
b)  więcej niż 250 osób. 
c)  250 osób i więcej. 
d)  więcej niż 150 osób. 

 

20.  Najlepszym ubiorem na rozmowę kwalifikacyjną dla kobiety jest 

a)  bluzka z dużym dekoltem, długa czarna spódnica. 
b)  biała koszula, spódnica za kolano, granatowy żakiet. 
c)  dżinsy, biała bluzka. 
d)  spodnie, kolorowa bluzka. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
 
Prowadzenie działalności gospodarczej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Prowadzenie  działalności 

gospodarczej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 3, 12, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

  

  dopuszczający  –  za  poprawne  rozwiązanie  co  najmniej  11  zadań  z  poziomu 

podstawowego, 

  dostateczny – za poprawne rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 15 z poziomu podstawowego oraz co najmniej 1 z 

poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  15  z  poziomu  podstawowego 

oraz co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  d,  4.  a, 5. a, 6. a, 7. b, 8. d, 9. b, 10. a, 11. c,  
12. 
a, 13. b, 14.b, 15.d, 16. b, 17. a, 18. a, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Określić, na czym polega prawo podaży 

PP 

2.   

Wyjaśnić pojęcia popyt i podaż  
oraz zachodzące pomiędzy nimi relacje 

3.   

Scharakteryzować podział form 
organizacyjno-prawnych 
przedsiębiorstw 

PP 

4.   

Scharakteryzować rodzaje form 
organizacyjno prawnych 
przedsiębiorstw 

5.    Zastosować zasady progu rentowności 

6.    Rozróżnić rodzaje kosztów 

7.   

Rozróżnić instytucje zajmujące się 
ochroną praw konsumentów  
i konkurencji 

8.   

Określić prawa i obowiązki 
pracowników 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

9.   

Scharakteryzować rodzaje umów 
związanych z zatrudnieniem 

10.  

Rozróżnić aktywne i pasywne metody 
poszukiwania pracy 

11.  

Posłużyć się pojęciem równowagi 
rynkowej 

12.  

Scharakteryzować formy 
organizacyjno-prawne przedsiębiorstw 

PP 

13.   Określić zasady obliczania ceny wyrobu 

PP 

14.   Określić obowiązki pracodawcy 

PP 

15.   Rozróżnić rodzaje reklamy 

16.   Scharakteryzować pojęcie REGON 

17.  

Określić zasady przygotowania 
dokumentów aplikacyjnych 

18.  

Rozróżnić podstawowe rodzaje umów 
związanych z zatrudnieniem 

19.  

Określić akty prawne regulujące 
kwestie prowadzenia działalności 
gospodarczej 

20.   Scharakteryzować pojęcie leasing 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela  

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij warunki do rozwiązania przez uczniów testów samodzielnie. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie niejasności. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego na rozwiązanie testu czasu. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 pytań, w tym: 

 

15 z poziomu podstawowego, 

 

5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest poprawna. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź zaznacz  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreśl prawidłową odpowiedź. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie ci wolny czas.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

1.   Zgodnie  z  prawem  podaży,  przy  innych  warunkach  niezmienionych,  jeśli  cena  danego 

towaru spadnie 
a)  podaż tego towaru nie zmieni się. 
b)  podaż tego towaru  wzrośnie. 
c)  podaż tego towaru obniży się. 
d)  żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa. 

 
2.  Z nadwyżką towaru na rynku mamy do czynienia w sytuacji, gdy 

a)  popyt na ten towar jest większy niż podaż. 
b)  podaż tego towaru jest większa niż popyt. 
c)  popyt na ten towar jest równy jego podaży. 
d)  żadna w wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa. 
 

3.  Osobowości prawnej nie posiada 

a)  przedsiębiorstwo państwowe. 
b)  spółdzielnia. 
c)  spółka akcyjna. 
d)  spółka cywilna. 

 
4.  Spółki cywilne podlegają przepisom 

a)  Kodeksu cywilnego. 
b)  Kodeksu spółek handlowych. 
c)  prawa spółdzielczego. 
d)  żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest poprawna. 
 

5.  Próg rentowności to 

a)  sytuacja, w której koszty zmienne i koszty stałe są równe przychodom. 
b)  sytuacja, w której koszty stałe są równe przychodom. 
c)  sytuacja, w której koszty zmienne są równe przychodom. 
d)  sytuacja, w której wartość amortyzacji maszyn i urządzeń jest równa przychodom. 
 

6.  Koszty stałe to 

a)  koszty niezależne od rozmiarów produkcji. 
b)  koszty, które stale wzrastają wraz ze wzrostem produkcji. 
c)  koszty, które wraz ze spadkiem produkcji rosną. 
d)  na przykład. koszty zużycia materiałów. 

7.  Inspekcja handlowa to instytucja zajmująca się 

a)  przeciwdziałaniem nieuczciwej konkurencji. 
b)  kontrolą jakości towarów i rzetelnością świadczonych usług. 
c)  kontrolą 

jakości 

sprzedawanej 

żywności  oraz  warunków  jej  transportu 

i przechowywania. 

d)  żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

8.  Do obowiązków pracowników nie należy 

a)  staranne wykonywanie pracy. 
b)  stosowanie się do poleceń przełożonych. 
c)  przestrzeganie przepisów oraz zasad bhp. 
d)  przynależność do związków zawodowych. 
 

9.  W kodeksie pracy uregulowane jest zagadnienie 

a)  umowy o pracę i umowy zlecenia. 
b)  umowy o pracę. 
c)  umowy o dzieło i umowy zlecenia. 
d)  umowy o dzieło. 
 

10. Do aktywnych metod poszukiwania pracy zalicza się 

a)  wykorzystanie  sieci  kontaktów  nieformalnych,  bezpośrednie  przedstawienie  własnej 

oferty pracodawcy. 

b)  odpowiedź na ogłoszenie w prasie, wykorzystanie sieci kontaktów nieformalnych. 
c)  odpowiedź na ogłoszenie z urzędu pracy, bezpośrednie przedstawienie własnej oferty 

pracodawcy. 

d)  skorzystanie  z  usług  prywatnych  agencji  pośrednictwa  pracy,  odpowiedź 

na ogłoszenie znalezione w Internecie. 

 
11. Równowaga rynkowa ma miejsce wówczas, gdy 

a)  zapotrzebowanie na dany produkt przewyższa podaż tego produktu na rynku. 
b)  zapotrzebowanie na dany produkt jest mniejsze niż podaż produktu na rynku. 
c)  zapotrzebowanie dokładnie odpowiada podaży produktu na rynku. 
d)  żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa. 
 

12  Jeżeli  spółka  cywilna  przez  2  kolejne  lata  osiągnie  przychody  w  wysokości  będącej 

równowartością 400 000 euro musi przyjąć formę 
a)  spółki jawnej. 
b)  spółki akcyjnej. 
c)  spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. 
d)  spółki komandytowej. 
 

13  Gdy cena netto bluzki damskiej wynosi 50 zł, cena brutto tego wyrobu wyniesie 

a)  55 zł. 
b)  61 zł. 
c)  39 zł. 
d)  60 zł. 
 

14.  Przedsiębiorca nie ma obowiązku regulowania za pośrednictwem rachunku bankowego 

a)  zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego z tytułu podatków. 
b)  zobowiązań z tytułu wynagrodzeń pracowników. 
c)  zobowiązań z tytułu składek do ZUS. 
d)  zobowiązań, jeżeli wartość transakcji przekracza określona przepisami kwotę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

 

15.  Merchandising polega na 

a)  umieszczaniu reklam w mediach. 
b)  wpływaniu  na  zachowania  klientów  poprzez  odpowiedni  wystrój  pomieszczenia  

i sposób prezentacji towarów. 

c)  zachęcaniu  klientów  do  kupna  produktów poprzez  przedstawienie  oferty  w  ulotkach  

i folderach reklamowych. 

d)  finansowym  wspieraniu  przez  przedsiębiorców  imprez  sportowych,  kulturalnych  

i charytatywnych. 

 

16.  REGON to 

a)  numer identyfikacji, składający się z dwóch cyfr. 
b)  zakodowany  system  informacji  o  nazwie  firmy,  adresie,  rodzaju  prowadzonej 

działalności, sposobie finansowania przedsiębiorstwa. 

c)  rachunek bieżący służący do gromadzenia środków pieniężnych. 
d)  numer identyfikacji podatkowej. 
 

17.  W pierwszej części listu motywacyjnego powinna znaleźć się 

a)  informacja o źródle, z jakiego dowiedzieliśmy o wolnym miejscu pracy. 
b)  informacja o naszych kwalifikacjach. 
c)  informacja o naszych umiejętnościach. 
d)  informacja o naszych zainteresowaniach. 

 
18.  Kodeks cywilny reguluje kwestię 

a)  umowy zlecenia. 
b)  umowy o pracę. 
c)  umowy o zastępstwo. 
d)  umowy na czas określony. 
 

19.  Podstawowym  aktem  prawnym  regulującym  funkcjonowanie  przedsiębiorstw  w  Polsce 

jest 
a)  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. 
b)  Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964. Kodeks cywilny. 
c)  Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. 
d)  Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. 

 
20.  Umowa leasingu może dotyczyć 

a)  środków pieniężnych. 
b)  maszyn. 
c)  dostawy materiałów. 
d)  sprzedaży towarów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
 
Prowadzenie działalności gospodarczej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

7. LITERATURA

 

 

 
1.  Altkorn J.(red.): Podstawy marketingu. Instytut Marketingu, Kraków 1995 
2.  Biernacka  M.,  Korba  J.,  Smutek  Z.:  Podstawy  przedsiębiorczości.  Podręcznik  do  liceum 

i technikum. Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, Gdynia 2003 

3.  Gulski  B.,  Skurzyńska-Sikora  U.,  Szeloch  Z.:  Podstawy  organizacji  i  zarządzania. 

Centrum Szkolenia Samorządu i Administracji, Lublin 1999 

4.  Krawiectwo technologia. Podręcznik dla zasadni zasadniczych szkół odzieżowych. WSiP, 

Warszawa 1999 

5.  Makieta Z., Rachował T.: Podstawy przedsiębiorczości. Nowa Era, Warszawa 2005 
6.  Pawłowa  M.,  Szafrańska  H.:  Organizowanie  procesu  produkcji  w  przedsiębiorstwie 

odzieżowym. ITeE, Radom 2005 

7.  Sztucki  T.:  Promocja,  reklama,  aktywizacja  sprzedaży.  Sztuka  pozyskiwania  nabywców. 

Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa 1995 

8.  Zostań przedsiębiorcą. Tworzenie biznesplanu. ITeE, Warszawa 2003 
9.  Żaro  Z.  Sasin  P.:  Jak  założyć  i  poprowadzić  własna  firmę,  Wydawnictwo  Sigma. 

Skierniewice 2005 

10.  www.newtrader.pl/Czym-jest-umowa-zlecenie,pp_8,10.php 
11.  www.praca-umowy.jrr.pl 
12.  www.wikipedia.pl 

 

Literatura metodyczna 

 

1.  Dretkiewicz–Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000