background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           NARODOWEJ  

 

 

 

Monika Mosionek 
Mirosława Szewczyk 

 

 

 

Wytwarzanie odzieży miarowej 743[01].Z5.02 
 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Płuska 
mgr Janina Szeliga Szafrańska 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Monika Mosionek 
mgr Mirosława Szewczyk 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Figura 
 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].Z5.02 

„Wytwarzanie  odzieży  miarowej”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu krawiec. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.   Zasady szycia odzieży według projektu na miarę. Techniki szycia stosowane 

w  odzieży  miarowej.  Zasady  doboru  materiałów  odzieżowych  i  dodatków 
krawieckich do modeli odzieży 

 
 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Zasady wykonywania pomiarów 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3.  Zasady krojenia pojedynczych asortymentów odzieży 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia 

14 

5.4.  Operacje obróbki termicznej odzieży 

16 

5.4.1.  Ćwiczenia 

16 

5.5.  Przeprowadzenie I i II miary. Kontrola jakości odzieży miarowej 

17 

5.5.1.  Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie krawiec 743 [01]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

  literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy  

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

743[01].Z5 

Usługi krawieckie 

743[01].Z5.03 

Prowadzenie działalności gospodarczej 

743[01].Z5.02 

Wytwarzanie odzieży miarowej 

743[01].Z5.01 

Organizowanie pracy w krawieckim zakładzie 

usługowym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

określić cechy odzieży miarowej, 

 

scharakteryzować przebieg procesu wytwarzania odzieży na miarę, 

 

wyróżnić etapy wytwarzania odzieży miarowej, 

 

przyjąć zamówienie od klienta, 

 

zastosować zasady normowania materiałów, 

 

obliczyć  zużycie  materiałów  odzieżowych  i  dodatków  krawieckich  w  zależności 
od zamówionego asortymentu, 

 

wykonać  pomiary  figury  klienta  w  zależności  od  rodzaju  planowanego  wyrobu 
odzieżowego, 

 

przygotować formy wyrobu zgodnie z rysunkiem modelowym i wymaganiami klienta, 

 

wykonać rysunek układu form na materiale uwzględniając rodzaj materiału, 

 

wykroić elementy odzieży, 

 

zastosować konfekcyjne rozwiązania w procesie szycia odzieży, 

 

obsługiwać maszyny szwalnicze, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
oraz ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

zastosować  zasady  składowania  i  przechowywania  materiałów  odzieżowych  i  dodatków 
krawieckich, 

 

wykonać pomiary krawieckie z figury klienta, 

 

dobrać  materiały  i  dodatki  krawieckie  niezbędne  do  wykonania  określonego  wyrobu 
odzieżowego, 

 

dobrać techniki wykonania wyrobu odzieżowego, 

 

dobrać techniki wykonania dodatków odzieżowych, 

 

obliczyć ilość materiałów i dodatków krawieckich do uszycia wyrobu odzieżowego, 

 

wykroić elementy wyrobu odzieżowego zgodnie z projektem, 

 

wykroić elementy dodatków krawieckich zgodnie z projektem, 

 

dobrać rodzaje szwów do operacji technologicznych, 

 

obsłużyć maszyny szwalnicze, 

 

zastosować ściegi i szwy w określonej operacji technologicznej, 

 

uszyć wyroby odzieżowe zgodnie z projektem plastycznym, 

 

dobrać operacje obróbki termicznej, 

 

zastosować techniki prasowania elementów oraz gotowych wyrobów odzieżowych, 

 

zastosować operacje obróbki klejowej do elementów odzieży, 

 

przygotować wyrób odzieżowy do miar, 

 

przeprowadzić I i II miarę, 

 

nanieść poprawki krawieckie podczas miar i po ich dokonaniu, 

 

dobrać sposoby wykańczania elementów odzieży, 

 

ocenić jakość materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich, 

 

przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną, 

 

wykonać odzież zgodnie z projektem, 

 

dobrać dodatki do modeli odzieży, 

 

sprawdzić zgodność wykonania wyrobu odzieżowego z projektem, 

 

zastosować techniki szycia konfekcyjnego w szyciu miarowym, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
oraz ochrony środowiska. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Krawiec 743[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

Usługi krawieckie 743[01].Z5 

 

 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wytwarzanie odzieży miarowej 743[01].Z5.02 

        Temat: Przygotowanie i przeprowadzenie I-wszej miary bluzki damskiej. 
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przeprowadzenia I-wszej miary bluzki. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować wyrób odzieżowy do I-wszej miary, 

 

przeprowadzić I- wszą miarę, 

 

dokonać poprawek w wyrobie odzieżowym, 

 

zastosować odpowiednie techniki przeprowadzania miar, 

 

zastosować ściegi i szwy w określonej operacji technologicznej. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:
  5 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komplet form bluzki damskiej, 

 

wykroje bluzki damskiej, 

 

manekin krawiecki, 

 

prezentacja multimedialna. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć: 

  nauczyciel wyjaśnia pojęcie bluzki i z jakich elementów się składa, 

  nauczyciel prezentuje kolejność czynności przy szyciu bluzki damskiej, 

  uczniowie  przypominają  szwy  i  ściegi  podstawowe  i  dokonują  wyboru  ściegów 

i szwów  potrzebnych  do  wykonania  kolejnych  operacji  technologicznych  bluzki 
damskiej.  

3.  Uczniowie otrzymują wykroje bluzki damskiej, sprawdzają wykroje oznaczają linie 

charakterystyczne oraz przygotowują bluzkę do I-wszej miary. 

4.  Przed  przeprowadzeniem  I-wszej  miary  bluzki,  nauczyciel  dokonuje  prezentacji 

multimedialnej: „Przeprowadzenie I-wszej miary bluzki”. 

5.  Uczniowie przeprowadzają I wszą miarę i dokonują poprawek. 
6.  Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 

1.  Nauczyciel  dokonuje  oceny  sposobu  przeprowadzenia  I-  wszej  miary  bluzki  damskiej 

przez uczniów. 

2.  Uczniowie porządkują salę. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną dotyczącą zakończonych zajęć. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2   

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Krawiec 743[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

Usługi krawieckie 743[01].Z5 

 

 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wytwarzanie odzieży miarowej 743[01].Z5.02 

       Temat: Przygotowanie i przeprowadzenie II miary bluzki damskiej. 
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przeprowadzenia II miary bluzki. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować wyrób odzieżowy do II miary, 

 

przeprowadzić II miarę, 

 

dokonać poprawek w wyrobie odzieżowym po II mierze, 

 

zastosować ściegi szwy w określonej operacji technologicznej, 

 

zastosować odpowiednie techniki szycia i wykończenia bluzki damskiej. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z instruktażem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:  10 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  komplet form bluzki damskiej, 

  bluzka damska po I mierze, 

  manekin krawiecki, 

  maszyny szwalnicze, 

 

żelazko, 

  prezentacja multimedialna. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

Nauczyciel  zadaje pytania 

  W jaki sposób przygotować bluzkę do I miary? 

  W jaki sposób przeprowadzamy I miarę bluzki? 

  W jaki sposób nanosimy poprawki po I mierze? 

3.  Uczniowie otrzymują bluzkę damską po I mierze. 
4.  Przed  przeprowadzeniem  II 

miary 

bluzki,  nauczyciel  dokonuje  prezentacji 

multimedialnej: „Przygotowanie i przeprowadzenie II miary bluzki”. 

5.  Uczniowie przygotowują bluzkę damską do II wszą miary. 
6.  Nauczyciel kontroluje na bieżąco prawidłowość przygotowania bluzki do II miary. 
7.  Uczniowie przeprowadzają II miarę bluzki, zaznaczają ewentualne poprawki. 
8.  Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 
1.  Nauczyciel  dokonuje  oceny  sposobu  przygotowania  i  przeprowadzenia  II  miary  bluzki 

damskiej przez uczniów. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną dotyczącą zakończonych zajęć. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1  Zasady  szycia  odzieży  według  projektu  na  miarę.  Techniki 

szycia  stosowane  w  odzieży  miarowej.  Zasady  doboru 
materiałów  odzieżowych  i  dodatków  krawieckich  do  modeli 
odzieży 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wszyj pasek do spódnicy kloszowej metodą stosowaną tylko w produkcji miarowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  podkleić pasek wkładem klejowy, 
2)  uszyć pasek, 
3)  wszyć pasek do podkroju pasa. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

spódnica kloszowa z wszytym zamkiem błyskawicznym, 

 

wykrój paska z tkaniny zasadniczej i wkładu klejowego, 

 

maszyna stębnowa, 

 

nici maszynowe, 

 

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykończ dół spódnicy kloszowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wycyrklować dół, 
2)  wykończ dół spódnicy na overlocku, 
3)  podwiń i zaprasuj dół spódnicy, 
4)  podszyj dół spódnicy ręcznie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

uszyta spódnica kloszowa z nie wykończonym dołem, 

 

maszyna overlock, 

 

nici maszynowe, 

 

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2. Zasady wykonywania pomiarów 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zdejmij  wymiary  podstawowe  potrzebne  do  sporządzenia  formy  bluzki,  zapisz 

je symbolami  antropometrycznymi,  następnie  oblicz  zużycie  materiału  (przy  szerokości 
tkaniny 150 cm). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów, 
2)  przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 
3)  zdjąć wymiary podstawowe, 
4)  zapisać pomiary posługując się symboliką, 
5)  obliczyć zużycie materiału na bluzkę damską. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do zdejmowania pomiarów, 

 

karta odpowiedzi. 

 
Ćwiczenie 2 

Zdejmij  wymiary  podstawowe  potrzebne do  uszycia  spódnicy  damskiej  i oblicz  zużycie 

materiału (przy szerokości tkaniny 150 cm). 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów, 
2)  przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 
3)  zdjąć wymiary podstawowe, 
4)  zapisać pomiary posługując się symboliką, 
5)  obliczyć zużycie materiału na spódnicę damską. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do zdejmowania pomiarów, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3. Zasady krojenia pojedynczych asortymentów odzieży 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  zdjętych  pomiarów  z  sylwetki,  przygotuj  formy  podstawowe  bluzki 

i spódnicy damskiej, zmodeluj zgodnie z projektem plastycznym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować formy podstawowe elementów bluzki i spódnicy damskiej, 
2)  zmodelować elementy bluzki i spódnicy zgodnie z projektem plastycznym. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem, 

 

dyskusji dydaktycznej. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

żurnale mody, 

 

opisy konstrukcji form podstawowych, 

 

arkusze papieru, 

 

przybory kreślarskie, 

 

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce, klej. 
 

Ćwiczenie 2 

Mając przygotowane formy wykrój elementy bluzki damskiej z atłasu. 
 
Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować tkaninę do rozkroju, 
2)  dobrać układ kroju do rodzaju tkaniny, 
3)  ułożyć formy na tkaninie, 
4)  zastosować odpowiednie dodatki na szwy i podwinięcia, 
5)  wykroić elementy bluzki. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

formy bluzki przygotowane zgodnie z projektem plastycznym, 

 

tkanina, 

 

narzędzia i przybory potrzebne do krojenia, 

 

plansze przedstawiające różnego rodzaju układy kroju. 

 
Ćwiczenie 3 

Mając przygotowane formy wykrój elementy spódnicy damskiej z tkaniny wizytowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować tkaninę do rozkroju, 
2)  dobrać układ kroju do rodzaju tkaniny, 
3)  ułożyć formy na tkaninie, 
4)  zastosować odpowiednie dodatki na szwy i podwinięcia, 
5)  wykroić elementy spódnicy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

formy spódnicy damskiej przygotowane zgodnie z projektem plastycznym, 

 

tkanina, 

 

narzędzia i przybory potrzebne do krojenia, 

 

plansze przedstawiające różnego rodzaju układy kroju. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.4. Operacje obróbki termicznej odzieży 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zastosuj technikę małych wklejek w wykrojonym przez ciebie modelu bluzki damskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać wkład klejowy do tkaniny, 
2)  dobrać parametry klejenia, 
3)  wykonać technikę małych wklejek, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wykroje bluzki, 

 

wkłady klejowe, 

 

żelazko. 

 

Ćwiczenie 2 

Zastosuj technikę małych wklejek w wykrojonej przez ciebie spódnicy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać wkład klejowy do tkaniny, 
2)  dobrać parametry klejenia, 
3)  wykonać technikę małych wklejek, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykroje spódnicy, 

 

wkłady klejowe, 

 

żelazko. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.5.  Przeprowadzenie  I  i  II  miary.  Kontrola  jakości  odzieży  
         miarowej 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj bluzkę damską do I miary, przeprowadź ją i nanieś poprawki. 
 
Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sfastrygować poszczególne elementy bluzki, 
2)  nałożyć sfastrygowaną bluzkę na manekin lub modela, 
3)  przeprowadzić marę bluzki, 
4)  wskazać występujące błędy i omówić sposób ich usunięcia, 
5)  nanieść poprawki po I mierze. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykroje elementów bluzki (podklejone), 

 

manekin, 

 

nici, 

 

przybory do szycia ręcznego. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj bluzkę damską do II miary, przeprowadź ją, nanieś poprawki i dokonaj kontroli 

międzyoperacyjnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zszyć zaszewki lub cięcia, 
2)  zszyć elementy bluzki, obrzucić i rozprasować lub zaprasować szwy, 
3)  wykonać elementy: rękawy, kołnierz, kieszenie, 
4)  dokonać kontroli międzyoperacyjnej, 
5)  przeprowadzić II miarę bluzki, 
6)  nanieść poprawki. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

bluzka po I mierze, 

 

manekin, 

 

maszyna stębnowa i overlock, 

 

żelazko, 

 

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykończ bluzkę poznanymi przez Ciebie technikami. 
 
Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykończyć podkrój szyi, 
2)  wszyć rękawy, 
3)  wykończyć dół bluzki, 
4)  wykonać zapięcie, 
5)  uprasować gotową bluzkę, 
6)  przyszyć guziki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

bluzka po II mierze, 

 

guziki, 

 

manekin, 

 

maszyna stębnowa , overlock, dziurkarka, 

 

żelazko, 

 

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 4 

Przygotuj spódnicę damską do I miary, przeprowadź ją i nanieś poprawki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sfastrygować poszczególne elementy spódnicy, 
2)  nałożyć sfastrygowaną spódnicę na manekin lub modela, 
3)  przeprowadzić marę spódnicy, 
4)  wskazać występujące błędy i omówić sposób ich usunięcia, 
5)  nanieść poprawki po I mierze. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykroje elementów spódnicy (podklejone), 

 

manekin, 

 

nici, 

 

przybory do szycia ręcznego. 

 
Ćwiczenie 5 

Przygotuj  spódnicę  damską  do  II  miary,  przeprowadź  ją,  nanieś  poprawki  i  dokonaj 

kontroli międzyoperacyjnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykonać czynności związane z przygotowaniem spódnicy do II miary, 
2)  dokonać kontroli międzyoperacyjnej, 
3)  przeprowadzić II miarę spódnicy, 
4)  nanieść poprawki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

spódnica po I mierze, 

 

manekin, 

 

maszyna stębnowa i overlock, 

 

żelazko, 

 

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 6 

Wykończ spódnicę poznanymi przez Ciebie technikami. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  wszyć pasek, 
2)  wyrównać i wykończyć dół spódnicy, 
3)  wyszyć dziurkę w pasku, 
4)  uprasować gotową spódnicę, 
5)  przyszyć guzik. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

spódnica  po II mierze, 

 

guzik, 

 

manekin, 

 

maszyna stębnowa, overlock, dziurkarka, 

 

żelazko, 

 

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 7 

Dokonaj kontroli jakości wykonanej przez Ciebie bluzki i spódnicy. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  sprawdzić modele pod względem jakości wykonania i estetyki, 
2)  skontrolować kształt poszczególnych elementów, 
3)  skontrolować zgodność modeli z projektami plastycznymi i wymiarami klienta, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy na manekinie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wykonane wyroby, 

 

taśma centymetrowa, 

 

projekty plastyczne, 

 

wymiary klienta, 

 

manekin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Wytwarzanie  odzieży 

miarowej”   

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6,  8, 9, 11, 12, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 7, 10, 13, 14, 15, 19, 20, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. d, 7. a, 8. b, 9. d, 10. b, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. d, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. d, 20. a 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić sposób zdejmowania 
pomiaru obwodu talii 

Wymienić przybory potrzebne do 
wykonywania pomiarów krawieckich 

Wykonać pomiary krawieckie 

Wybrać zasady prawidłowego krojenia 

Rozpoznać układ kroju 

Zdefiniować pojęcie gładzenie 

Określić sposób przeprowadzania  
I miary 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Określić zadania kontroli gotowej 
sztuki odzieży 

Określić sposób wszycia paska do 
spódnicy 

10 

Zinterpretować rysunek graficzny 
wykończenia dołu spódnicy 

PP 

11 

Wybrać temperaturę prasowania 
tkaniny wełnianej 

12 

Wybrać układ kroju do określonej 
tkaniny 

13 

Zastosować rodzaj materiału dla 
określonego asortymentu 

PP 

14 

Określić sposób obliczania zużycia 
materiału na określony wyrób 
odzieżowy 

PP 

15 

Określić zastosowanie techniki małych 
wklejek 

PP 

16  Wybrać oznaczenie poprawki 

17 

Określić zastosowanie ściegów 
ręcznych 

18  Wymienić kolejność prasowania bluzki 

19  Określić rodzaj błędu w spódnicy 

PP 

20  Określić rodzaj błędu w rękawie 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania   

 

Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym 

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 
 

Materiały dla ucznia:  

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Przez największe przewężenie tułowia zdejmuje się pomiar   

a)  obwód gorsu. 
b)  obwód talii. 
c)  obwód bioder. 
d)  obwód klatki piersiowej. 

 
2.  Do wykonywania pomiarów krawieckich potrzebne są 

a)  taśma centymetrowa, dwie tasiemki, notes i ołówek. 
b)  linijka, kątomierz, notes i ołówek. 
c)  ekierka, linijka, notes i ołówek. 
d)  cyrkiel, suwmiarka, notes i ołówek. 

 
3.  Symbol opx oznacza pomiar 

a)  obwód szyi. 
b)  obwód bioder. 
c)  obwód klatki piersiowej. 
d)  obwód uda. 

 
4.  Do zasad prawidłowego krojenia zalicza się 

a)  staranne wykonanie form, zwrócenie uwagi na fakturę tkaniny. 
b)  wybranie odpowiednich przyborów do rozkroju tkaniny. 
c)  spełnienie wymogów dokumentacji techniczno technologicznej. 
d)  staranne  rozplanowanie  form  na  tkaninie  i  zwrócenie  uwagi  na  wzory  i  fakturę 

tkaniny. 

 

5.  Na rysunku przedstawiony jest układ kroju 

 

 

 

a)  jednokierunkowy. 
b)  dwukierunkowy. 
c)  wielokierunkowy. 
d)  symetryczny. 

 
6.  Gładzenie to 

a)  utrwalanie kształtu wyrobu odzieżowego przez plisowanie. 
b)  nadawanie odpowiedniego kształtu wykrojom elementów odzieżowych. 
c)  wygładzanie powierzchni materiałów odzieżowych z okrywą włosową. 
d)  usuwanie zagnieceń z materiału przed krojeniem. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.  I miarę bluzki przeprowadza się w następujący sposób 

a)  sfastrygowaną  odzież  wkłada  się  na  osobę,  zapina  w  przodzie  środek  na  środek 

i sprawdza,  czy  odzież  prawidłowo  układa  się  na  sylwetce,  czy  zachowuje 
prawidłowe  układanie  się  środków,  kierunek  i  miejsce  szwów,  miejsce  zaszewek, 
wykrojów pach i szyi. 

b)  sfastrygowaną  ponownie  po  poprawkach  odzież,  zszywa  się  na  maszynie  i  szwy 

rozpasowuje się. 

c)  po włożeniu odzieży na sylwetkę sprawdza się jej ogólny wygląd. 
d)  po włożeniu odzieży na manekin, sprawdza się kołnierz, kierunek szwów i rękawów, 

zaznacza długość. 

 

8.  Kontrola jakości gotowej sztuki odzieży obejmuje 

a)  kontrole jakości wykrojów. 
b)  ostateczną kontrolę odzież. 
c)  kontrolę jakości poszczególnych elementów. 
d)  kontrolę jakości dodatków krawieckich. 

 

9.  Rysunek graficzny przedstawia 

a)  podklejenie paska. 
b)  wszycie paska maszyną i przestębnowanie. 
c)  wszycie kołnierza.

 

 

d)  wszycie paska maszyną i podszycie ręcznie. 

 
10.  Przy wykończeniu dołu spódnicy prostej wykonanej z wełny, szytej na miarę zastosujesz  

 obręb 

 

 

 

  

                        

   

 

 

 

 
11.  Maksymalna temperatura prasowania tkaniny wełnianej wynosi 

a)  120°C. 
b)  210°C. 
c)  160°C. 
d)  100°C. 

 
12.  Szyjąc  bluzkę  damską  z  tkaniny  we  wzory  ułożone  w  jednym  kierunku  należy 

zastosować układ szablonów 
a)  jednokierunkowy. 
b)  dwukierunkowy. 
c)  wielokierunkowy. 
d)  symetryczny. 

a) 

b) 

c) 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

13.  Do uszycia bluzy sportowej męskiej przedstawionej na rysunku zastosujesz tkaninę 

a)  aksamit.   

 

 

 

b)  elanobawełnę. 
c)  jedwab. 
d)  płótno bawełniane. 

 
14.  Obliczając zużycie materiału na żakiet damski ze spódnicą należy wziąć pod uwagę 

a)  długość żakietu, obwód bioder, długość spódnicy. 
b)  obwód klatki piersiowej, długość żakietu, obwód ręki. 
c)  wzrost, długość spódnicy, obwód bioder. 
d)  długość żakietu, długość rękawa, długość spódnicy. 

 
15.  Technika małych wklejek ma zastosowanie przy podklejaniu 

a)  pasków, patek, kołnierzy, mankietów. 
b)  przodów, rękawów, kołnierzy. 
c)  przodów, wyłogów, pasków, tyłów. 
d)  tyłów, przodów, nogawek spodni, kieszeni. 

 

16.  Podczas przeprowadzania  miary  na klientce, krawiec zauważył konieczność poszerzenia 

boków wyrobu. Do oznaczenia tej czynności powinien zastosować znak 

 
 
 
 
 
 

17.  W  krawiectwie  miarowym  do  oznaczania  poprawionych  linii  modelowych  po  I  mierze 

stosuje się ścieg 
a)  kryty. 
b)  za igłą. 
c)  dziergany. 
d)  fastrygowy. 

 

18.  Uszytą bluzkę damską prasujemy w następującej kolejności 

a)  tył, kołnierz, rękawy i mankiety, przody. 
b)  mankiety i rękawy, kołnierz, przody, tył. 
c)  kołnierz, mankiety i rękawy, tył, przody, ponownie kołnierz. 
d)  przody, tył, mankiety i rękawy, kołnierz. 

 

a) 

b) 

c) 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

19.  Rysunek  przedstawia  źle  układający  się  przód  spódnicy.  Podczas  miarowego  szycia 

popełniono błąd 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a)  skrojono za długą spódnicę. 
b)  nieprawidłowo wszyto pasek. 
c)  wykonano za głębokie zaszewki. 
d)  nieprawidłowo wykrojono podkrój talii. 

 

 
20.  Rysunek  przedstawia  układający  się  rękaw  bluzki  damskiej.  Podczas  miarowego  szycia 

popełniono błąd 

 

a)  rękaw przesunięty do przodu. 
b)  rękaw przesunięty do tyłu. 
c)  rękaw skrojony za wąski. 
d)  rękaw za długi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie odzieży miarowej

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test sprawdzający umiejętności praktyczne – próba pracy 
 

Przebieg testowania 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

dwutygodniowym. 

2.  Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania i omów sposób prezentacji pracy. 
4.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
5.  Rozdaj uczniom treść zadania testowego i podaj czas przeznaczony na wykonanie. 
6.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym 

się czasie zakończenia pracy 

8.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników  
9.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu umiejętności praktycznych 
10.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Materiały dla ucznia 

 

treść zadania z załącznikami, 

 

instrukcja do wykonania zadania, 

 

formularz Plan pracy, 

 

wykrój rękawa, mankietu, pliski skośnej z tkaniny bawełnianej, 

 

wykrój wkładu usztywniającego – mankiet, 

 

próby technologiczne węzłów, 

 

narzędzia  i  przybory  (szpilki,  taśma  centymetrowa,  naparstek,  igły  do  szycia  ręcznego, 
kreda krawiecka, nożyczki). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Treść zadania 
 

Otrzymujesz  spódnicę  przygotowaną  do  I  miary,  z  tkaniny  lnianej  jednokolorowej. 

Sprawdź wymiary spódnicy z wymiarami klientki: ot = 74 cm, obt = 98 cm, długość spódnicy 
50  cm.  W  celu  wykonania  poprawek  rozlicz  zaszewki  dl  wymiarów  klientki.  Dopasuj 
spódnicę  do  wymiarów  klientki.  Wykrój  pasek  i  wkład  klejowy  zgodnie  podanymi 
wymiarami  i  rysunkiem  technicznym  (załącznik  Nr  2).  Uszy  i  wszyj  pasek,  podwiń 
i przestębnuj  dół  zgodnie  z  rysunkiem  technicznym  (załącznik  Nr  2)  i  strukturalnym 
(załącznik  Nr  1).  Wyszyj  dziurkę,  wyprasuj  spódnicę  i  przyszyj  guzik.  Po  uszyciu  spódnicy 
zaprezentuj efekt wykonanej pracy.  

 
Instrukcja do wykonania zadania 

 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania i zapoznaj się z załącznikami. 
2.  Zapisz w formularzu plan działania: 

  wykaz czynności potrzebnych do wykonania poprawek i dokończenia szycia spódnicy, 

  wykaz materiałów i dodatków krawieckich potrzebnych do wykończenia spódnicy, 

  wykaz narzędzi, przyborów, maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania zadania, 

  rozliczenie zaszewek. 

3.  Zorganizuj stanowisko pracy zgodnie z treścią zadania: 

  pobierz  z  magazynu  i  zgromadź  na  stanowisku  spódnicę  przygotowaną  do  I  miary, 

dokonaj jej oglądu i oceń stan już wykonanych operacji, 

  pobierz materiały potrzebne do wykrojenia paska, 

  pobierz narzędzia oraz przybory potrzebne do wykonania zadania, 

  rozmieść na stanowisku pracy materiały, dodatki krawieckie, oraz narzędzia i przybory 

tak aby nie utrudniały pracy, 

  sprawdź  stan  techniczny  maszyn  szwalniczych  i  wykańczających,  wykonaj  próbę 

ściegu, 

  sprawdź stan techniczny żelazka, wykonaj próbę prasowania. 

4.  Wykonaj  zadanie  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

5.  Kontroluj  na  bieżąco  jakość  wykonanych  czynności  oraz  zwracaj  uwagę  na  ład 

i porządek na stanowisku pracy i w jego obrębie. 

6.  Po  uszyciu  spódnicy  zmierz  jej  szerokość  w  talii  oraz  długość.  Wyniki  pomiaru  zapisz 

w formularzu Plan działania w miejscu przeznaczonym na obliczenia, notatki. 

7.  Po  zakończeniu  pracy  uporządkuj  stanowisko  pracy  ręcznej  i  maszynowej,  wyłącz 

maszyny i żelazko, oczyść przybory i narzędzia, odnieś je na miejsce składowania. 

8.  Przygotuj się do prezentacji wykonanego zadania. 
9.  Dokonaj  prezentacji  swojej  pracy,  dokonaj  oceny  wyrobu  pod  względem  estetyki 

i precyzji  wykonania  oraz  zgodności  z  założeniami  zawartymi  w  dokumentacji 
i wymiarami klientki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

PLAN DZIAŁANIA 

 
Zapisz kolejne czynności niezbędne do wykonania poprawek i dokończenia szycia spódnicy: 
………………………………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………… 

 
Sporządź  wykaz  materiałów  i  dodatków  krawieckich  potrzebnych  do  dokończenia  szycia 
spódnicy: 
…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

 
Sporządź wykaz narzędzi, przyborów, maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

Miejsce na obliczenia, notatki: 

Rozliczenie zaszewek 

1) Głębokość zaszewek na wymiary klientki powinny wynosić: 

głębokość zaszewki w przodzie = 2cm : 2 = 1 cm 

głębokość zaszewek w tyle = 4cm : 2 = 2 cm 

2) Głębokość zaszewek w spódnicy otrzymanej do poprawy 

głębokość zaszewki w przodzie = …………………. cm 

głębokość zaszewek w tyle = ……………………… cm 

 

Wymiary spódnicy po uszyciu 

Szerokość spódnicy w talii ……………………… 

Długość spódnicy ……………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZAŁĄCZNIK Nr 1 
 

Rysunek strukturalny spódnicy 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZAŁĄCZNIK Nr 2 
 

Rysunek techniczny spódnicy 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Arkusz obserwacji 
 
 

Lp. 

Czynności oceniane 

Liczba 

punktów 

1. 

Sporządzenie wykazu czynności niezbędnych do wykonania 
poprawek i dokończenia szycia spódnicy 

 

2. 

Sporządzenie wykazu materiałów i dodatków  

 

3. 

Sporządzenie wykazu maszyn, urządzeń i narzędzi, przyborów  
i przyrządów potrzebnych do dokończenia szycia spódnicy 

 

4. 

Pobranie materiałów i dodatków krawieckich  

 

5. 

Pobranie narzędzi, przyborów  

 

6. 

Dokonanie oglądu spódnicy i sprawdzenie jakości wykonanych 
dotychczas operacji 

 

7. 

Sprawdzenie stanu technicznego maszyny szwalniczej 

 

8. 

Sprawdzenie stanu technicznego żelazka 

 

9. 

Sprawdzenie obwodu talii w spódnicy i zaznaczenie poprawek 
nowych linii zaszewek w przodzie i tyle spódnicy 

 

10. 

Wykonanie poprawek na maszynie 

 

11. 

Wykrojenie paska i wkładu klejowego do spódnicy 

 

12. 

Podklejenie wkładu klejowego i zaprasowanie paska 

 

13. 

Przyfastrygowanie paska do spódnicy na linii talii 

 

14. 

Przyszycie paska do spódnicy 

 

15. 

Odszycie końcówek paska i wywrócenie 

 

16. 

Przestębnowanie paska 

 

17. 

Zafastrygowanie dołu spódnicy 

 

18. 

Przestębnowanie dołu 

 

19. 

Oznaczenie miejsca wyszycia dziurki 

 

20. 

Wyszycie dziurki 

 

21. 

Wyprasowanie spódnicy 

 

22. 

Przyszycie spódnicy do paska 

 

23. 

Przeprowadzenie kontroli końcowej spódnicy i zapisanie wyników 
pomiaru w formularzu Plan działania 

 

24. 

Zachowanie ładu i porządku na stanowisku pracy ręcznej  
i maszynowej 

 

25. 

Przestrzeganie przepisów BHP 

 

26. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

27. 

Prezentacja swojej pracy 

 

 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne 
 

Stopień szkolny  ndst 

dop 

dst 

db 

bdb 

Punkty 

0 – 19 

20 – 21 

22 –23 

24 –25 

26 –27 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA  

 

1.  Billy-CzopowaM.,  Mierowska  K.:  Krój  i  modelowanie  odzieży  lekkiej.  Krawiectwo 

miarowo-usługowe. WSiP, Warszawa 1991 

2.  Czurkowa  M.,  Ulawska  –  Bryszewska  J.:  Rysunek  zawodowy  dla  szkół  odzieżowych. 

WSiP, Warszawa 199 

3.  Fałkowska – Rękawek E.: Podstawy projektowania odzieży. WSiP, Warszawa 2000 
4.  Hanus Z.: Krój, modelowanie, szycie. Wydawnictwa akcydensowe, Warszawa 1987 
5.  Ignatowska B.: Uszyj sama. WARTA, Warszawa 1986 
6.  Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1993 
7.  Krysińska S.: Szycie i konserwacja odzieży. WSiP, Warszawa 1987 
8.  Lewandowska – Stark E., Lipke – Skrawek Z.: Techniki szyci. SOP, Toruń 1995 
9.  Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1999 
10.  Samek P.: Krawiectwo – technologia. WSiP, Warszawa 1999 
 
Polska Norma PN 82/P – 84500. Pomiary ciała ludzkiego 
 
Czasopismo: 

 

Odzież miesięcznik, wyd. NOT