background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
Stanisław Stopka 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diagnozowanie i naprawa układów napędowych pojazdów 
723[03]Z2.04 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Piotr Nowak 
mgr inż. Marek Rudziński 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Stanisław Stopka 
 
 
 
Konsultacja: 

mgr inż. Andrzej Kacperczyk

 

 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[03].Z2.04 
,,Diagnozowanie  i  naprawa  układów  napędowych  pojazdów”,  zawartego  w programie 
nauczania dla zawodu mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Przepisy  bhp  stosowane  podczas  naprawy  układów  napędowych. 

Przygotowanie sprzętu do demontażu 

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Budowa i zasady działania mechanizmów w układzie przeniesienia napędu 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Obsługa, regulacja, ocena stanu technicznego oraz naprawa sprzęgieł 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Obsługa,  ocena  stanu  technicznego  oraz  naprawa  skrzyń  przekładniowych 

i mostów napędowych 

 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

34 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  Diagnozowanie  i  naprawa  układów 

napędowych pojazdów, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

ewaluacja osiągnięć ucznia, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas zajęć. 

 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu 
wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym 
w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym zadania testowe. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

723[03].Z2 

Eksploatacja pojazdów rolniczych 

 

723[03].Z2.01 

Stosowanie przepisów ruchu 

drogowego 

723[03].Z2.07 

Diagnozowanie i naprawa 

układów elektrycznych  

w pojazdach i maszynach 

723[03].Z2.04 

Diagnozowanie 

i naprawa układów 

napędowych 

pojazdów 

723[03].Z2.05 

Diagnozowanie i naprawa 

układów kierowniczych, 

jezdnych, zawieszenia  

i hamulcowych 

 

723[03].Z2.08 

Wykonywanie przeglądów 

technicznych i obsługi 

sezonowej 

723[03].Z2.06 

Diagnozowanie i naprawa 

układów hydraulicznych, 

pneumatycznych  

i urządzeń zaczepowych 

723[03].Z2.02 

Stosowanie technik 

kierowania pojazdem  

i wykonywanie czynności 

kontrolno-obsługowych 

723[03].Z2.03 

Diagnozowanie  

i naprawa układów silnika 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

identyfikować podstawowe przekładnie napędowe, 

– 

rozróżniać podstawowe rodzaje sprzęgieł, 

– 

rozpoznawać podzespoły i elementy na rysunkach i schematach, 

– 

posługiwać się instrukcjami obsługi i naprawy sprzętu, 

– 

stosować nazewnictwo techniczne, 

– 

posługiwać się narzędziami pomiarowymi, 

– 

wykonywać  wszystkie  czynności  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
przeciwpożarowymi oraz ochrony środowiska. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

określić  zadania  i  różnice  w  budowie  mechanizmów  napędowych  w  ciągnikach 
rolniczych i pojazdach samochodowych, 

– 

wyjaśnić 

zasady 

działania 

obsługi: 

sprzęgieł 

wielostopniowych, 

skrzyń 

przekładniowych, 

wzmacniaczy 

momentu, 

mostów 

napędowych, 

przekładni 

zwalniających, 

– 

wyjaśnić zasadę działania i obsługi półosi i wałów napędowych, 

– 

ocenić stan techniczny mechanizmów i zespołów układów napędowych, 

– 

wykryć usterki w układzie napędowym pojazdów i maszyn samobieżnych, 

– 

wykonać  podstawowe  regulacje  i  naprawy  w  układach  przeniesienia  napędu  pojazdów 
rolniczych, 

– 

wykonać naprawy główne układów napędowych pojazdów, 

– 

zastosować  przepisy  bhp  podczas  diagnozowania  i  napraw  układów  napędów 
w pojazdach. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca:   

 

 

 

………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

 

Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

723[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Eksploatacja pojazdów rolniczych 723[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Diagnozowanie i naprawa układów napędowych  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pojazdów 723[03].Z2.04 

 

Temat: Demontaż sprzęgła i wymiana okładzin ciernych sprzęgła tarczowego suchego. 

Cele  ogólne:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  obsługi  i  naprawy  podzespołów 

układu przeniesienia napędu pojazdów rolniczych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zidentyfikować różne rodzaje sprzęgieł, 

– 

rozpoznać podzespoły w układzie przeniesienia napędu, 

– 

wykryć usterki w podzespołach napędowych, 

– 

wykonać podstawowe regulacje zespołów napędowych, 

– 

wykonać podstawowe naprawy elementów napędowych, 

– 

wykonać naprawy główne układów napędowych pojazdów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 
– 

pokaz z opisem, 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

ćwiczenia indywidualne, 

– 

praca w małych zespołach. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

ławy monterskie, 

– 

modele sprzęgieł ciągnikowych, 

– 

klucze, 

– 

części zamienne, 

– 

narzędzia pomiarowe, 

– 

instrukcja napraw ciągnika, 

 
Czas trwania: 
4 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie, sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć, kryteria oceny. 
3.  Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Plan zajęć: 

–  wstęp  –  należy  wyjaśnić  uczniom  krótko  budowę  i  zasadę  działania  sprzęgła 

tarczowego suchego oraz zmiany zachodzące w sprzęgle w czasie eksploatacji, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

–  zwrócić  uwagę  jaki  wpływ  na  zużycie  ma  niewłaściwa  eksploatacja  sprzęgła 

z przykładami przedwczesnego zużycia sprzęgła, 

–  w  trakcie  rozwinięcia  tematu  należy  wyeksponować,  na  co  zwrócić  uwagę  w  czasie 

demontażu sprzęgła, a następnie w czasie jego naprawy, 

–  przypomnieć o zasadach bhp przy czynnościach związanych z demontażem, 
–  uczniowie  przystępują  do  wykonania  ćwiczenia  wykonując  w  małych  grupach  3-4 

osobowych ustalone w kolejności czynności demontażowe sprzęgła, 

–  uczniowie  przystępują  do  wykonania  kolejnych  czynności  roznitowania  zużytych 

okładzin, 

–  uczniowie oczyszczają tarcze sprzęgłowe, 
–  uczniowie wiercą otwory w nowych okładzinach, 
–  uczniowie przynitowują nowe okładziny, 
–  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń przez  uczniów,  nauczyciel  obserwuje  ich czynności 

rozwiązując ewentualnie zaistniałe wątpliwości. 

5.  Podsumowanie zajęć 

–  uczniowie uzasadniają sposób w jaki dokonywali naprawy tarcz sprzęgłowej, 
–  omawiają  ewentualne  przyczyny  powstałego  zużycia  elementów  sprzęgła  ze 

zwróceniem uwagi na eksploatacyjne i awaryjne zużycie. 

6.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności. 

–  nauczyciel zwraca uwagę na trudności w czasie realizowania ćwiczenia, 
–  wyróżnia uczniów aktywnych, 
–  uczniowie wskazują, które etapy zajęć sprawiły im najwięcej trudności. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  przeprowadzonych  zajęć  celem  utrwalenia  materiału  odszukaj 

w podręczniku zagadnienia związane z naprawą sprzęgieł. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowa  ankieta  ewaluacyjna  dotycząca  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:   

 

 

 

………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

 

Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

723[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Eksploatacja pojazdów rolniczych 723[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Diagnozowanie i naprawa układów napędowych  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pojazdów 723[03].Z2.04 

 

Temat:  Pomiar  i  regulacja  luzu  międzyzębnego  przekładni  głównej  samochodu 

osobowego. 
Cel  główny:  
Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  obsługi  i  naprawy  mostów 
napędowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 
–  zdiagnozować elementy w mechanizmach przeniesienia napędu, 
–  wykryć usterki, 
–  przeprowadzić naprawę uszkodzonych elementów, 
–  dokonać podstawowych regulacji, 
–  używać technicznego nazewnictwa części i podzespołów, 
–  dokonać próby sprawności po naprawie, 
–  wykonać obsługę mostu napędowego. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 
–  dyskusja dydaktyczna, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca indywidualna, 
–  praca w zespołach 4-5 osobowych. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  model mostu napędowego, 
–  narzędzia monterskie, 
–  przyrządy pomiarowe – czujnik zegarowy, szczelinomierz, 
–  literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela, 
–  instrukcja napraw danego pojazdu, 
–  instrukcja obsługi pojazdu. 
 
Czas trwania: 
4 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie, sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Plan zajęć: 

A.  Pomiar luzu międzyzębnego przekładni głównej. 

–  wstęp  –  należy  przypomnieć  uczniom,  jakimi  przyrządami  i  w  jaki  sposób 

dokonujemy pomiarów luzu, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

–  uczniowie  wykorzystując  instrukcję  naprawy  pojazdu  poznają  wykaz  czynności 

jakie  należy  wykonać  podczas  ćwiczenia,  a  następnie  wymieniają  między  sobą 
uwagi na temat przeprowadzanego ćwiczenia. 

B. Wykonywanie regulacji luzu międzyzębnego: 

–  wstęp – omówienie czynności podczas wykonania regulacji przekładni głównej, 
–  należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  przestrzeganie  przepisów  bhp  w  czasie 

wykonywania ćwiczenia, 

–  uczniowie zgodnie z instrukcją napraw dokonują regulacji przekładni głównej, 
–  sprawdzają działanie przekładni głównej, 
–  zapisują i porównują wyniki z danymi w instrukcji napraw, 
–  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  należy  dyskutować  na  temat  sposobów 

wykonania regulacji. 

5. 

Podsumowanie zajęć. 

–  uczniowie uzasadniają swoje wnioski, 
–  wskazują różnice w interpretacji wyników pomiarów, 

6. 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Na podstawie przeprowadzonych zajęć uczniowie zapoznają się z naprawą i regulacją mostów 
napędowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowa  ankieta  ewaluacyjna  dotycząca  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. 

  

ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Przepisy  bhp  stosowane  podczas  naprawy  układów 

napędowych. Przygotowanie sprzętu do demontażu 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj mycie ciągnika przeznaczonego do demontażu. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia, zwrócić uwagę na zagrożenia podczas pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść rozdziału 4.1 Poradnika dla ucznia, 
2)  zapoznać się z instrukcją napraw sprzętu, 
3)  przygotować stanowisko do mycia sprzętu zgodnie z wymogami ochrony środowiska, 
4)  zgromadzić  sprzęt  myjący  i  aparaturę  do  przedmuchiwania  sprężonym  powietrzem 

i sprawdzić jego działanie, 

5)  sprawdzić jeśli jest to myjnia zamknięta –stan instalacji elektrycznej, 
6)  wykonać dokładne mycie ciągnika, 
7)  osuszyć pojazd sprężonym powietrzem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  ciągnik Ursus C330, 

  instrukcja napraw sprzętu, 

  myjka na wodę wysokociśnieniowa, 

 

środki chemiczne do mycia sprzętu, 

  węże ciśnieniowe, 

  sprężarka powietrza lub instalacja pneumatyczna. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przygotuj umyty ciągnik Ursus C330 do demontażu w celu wymiany tarczy sprzęgłowej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia, zwrócić uwagę na zagrożenia podczas pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść rozdziału 4.1 Poradnika dla ucznia, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2)  przeanalizować instrukcję bhp, 
3)  przeanalizować instrukcję  naprawy ciągnika Ursus C330, 
4)  przygotować stanowisko do demontażu ciągnika, 
5)  opróżnić układ chłodzenia z płynu chłodzącego i zbiornik z paliwa, 
6)  ustawić ciągnik na wózku do demontażu, 
7)  zabezpieczyć ciągnik. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik Ursus C330, 

 

instrukcja naprawy ciągnika Ursus C330, 

 

podstawowe narzędzia warsztatowe, 

 

wózek do demontażu ciągnika, 

 

kliny pod koła, podstawki, 

 

naczynia na płyny eksploatacyjne, 

 

środki do utrzymania czystości na stanowisku pracy (wióry lub trociny, czyściwo). 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Budowa  i  zasady  działania  mechanizmów  w  układzie 

przeniesienia napędu 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Rozpoznaj  dźwignie  sterujące  mechanizmami  przeniesienia  napędu  znajdujące  się 

w kabinie  ciągnika  licencyjnego  Ursus  3512.  Opisz,  do  czego  służą  oraz  zademonstruj  ich 
włączanie podczas pracy silnika. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia, a także zwrócić uwagę na zagrożenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść rozdziału 4.1 Poradnika dla ucznia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi ciągnika Ursus 3512, 
3)  wykonać obsługę codzienną ciągnika, 
4)  odnaleźć dźwignie do sterowania mechanizmami przeniesienia napędu: dźwignię zmiany 

biegów,  dźwignię  reduktora,  pedał  sprzęgła,  dźwignię,  sterowania  WOM,  dźwignię 
sterowania  zaworem  rozdzielczym,  dźwignię  przełącznika  szybkości  reakcji,  pedał 
blokady  mechanizmu  różnicowego,  mechanizm  sterowania,  podnośnikiem,  dźwignia 
włączania biegów pełzających (jeśli występuje), 

5)  nazwać poszczególne dźwignie używając nazewnictwa technicznego, 
6)  uruchomić silnik i zademonstrować działanie poszczególnych mechanizmów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  ciągnik Ursus 3512, 

  instrukcja obsługi ciągnika Ursus 3512, 

  podstawowe narzędzia do wykonania obsługi codziennej, 

  literatura zgodna z punktem 4 Poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj  rodzaje  sprzęgieł  stosowanych  w  pojazdach  samochodowych  i  ciągnikach 

rolniczych. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść rozdziału 4.1 Poradnika dla ucznia, 
2)  wyszukać w podręczniku materiałów dotyczących budowy i rodzajów sprzęgieł, 
3)  rozróżnić poszczególne rodzaje sprzęgieł, 
4)  określić różnice w budowie sprzęgieł. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

plansze,  

 

model sprzęgła dwustopniowego ciągnika, 

 

model sprzęgła samochodu osobowego, 

 

model sprzęgła hydraulicznego. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Rozpoznaj poszczególne elementy wzmacniacza momentu ciągnika Ursus 3512 używając 

nazewnictwa technicznego. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść rozdziału 4.1 Poradnika dla ucznia, 
2)  wyszukać informacji na temat budowy wzmacniaczy momentu, 
3)  wskazać elementy omawianego w ćwiczeniu wzmacniacza momentu, 
4)  nazwać części zgodnie z nazewnictwem technicznym. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model wzmacniacz momentu ciągnika licencyjnego Ursus, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Obsługa, regulacja, ocena stanu technicznego oraz naprawa 

sprzęgieł

 

 

5.3.1.Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj  montażu  sprzęgła  jednotarczowego  suchego.  Sprawdź  prawidłowość  montażu 

oraz statyczne wyrównoważenie sprzęgła. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia, a także zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść rozdziału 4.1 Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować wiadomości na temat budowy sprzęgieł, 
3)  przymocować sprzęgło do koła zamachowego, 
4)  sprawdzić w zmontowanym sprzęgle dokręcenie nakrętek i ustawienie tarczy sprzęgłowej 

względem koła zamachowego, 

5)  zmierzyć  położenie  końców  dźwigienek  wyłączających  w  stosunku  do  powierzchni 

ciernej  koła  zamachowego  przy  pomocy  czujnika  zegarowego  ze  statywem.  W  razie 
potrzeby przeprowadzić regulację, 

6)  włożyć  w  wielowypustowy  otwór  tarcz  sprzęgłowej  dokładnie  obrobiony  trzpień 

i ustawić sprzęgło na pryzmach lub podporach nożowych, 

7)  sprawdzić  wyrównoważenie  sprzęgła  –  sprzęgło  powinno  znajdować  się  w  stanie 

równowagi w każdym położeniu, 

8)  określić  w  przypadku  stwierdzenia  niewyrównoważenia  jego  wartość  posługując  się 

w tym celu np. plasteliną. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zdemontowane sprzęgło samochodowe z regulowanymi dźwigienkami, 

  koło zamachowe, 

  czujnik ze statywem, 

  pryzmy lub podpory nożowe do wyrównoważania statycznego, 

  waga uchylna, 

  komplet kluczy i narzędzi monterskich, 

  Poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj badania sprawności sprzęgła w pojeździe. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia, a także zasady bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować samochód do jazdy próbnej, 
2)  sprawdzić skok jałowy sprzęgła, który powinien wynosić 25-30 mm, 
3)  wyregulować w razie potrzeby luz, 
4)  nagrzać silnik tak aby temp. cieczy chłodzącej wynosiła 70-85˚C, 
5)  wyłączyć  sprzęgło  naciskając  pedał  do  oporu.  Przy  wyłączonym  sprzęgle  nie  powinno 

być  słychać  innych  odgłosów  oprócz  charakterystycznych  dla  pracy  silnika.  Gwizdy, 
wycie,  szumy,  piski  oraz  zmniejszenie  prędkości  obrotowej  silnika  świadczą, 
o uszkodzeniu lub zużyciu łożyska wyciskowego, 

6)  włączać  i  wyłączać  przy  wyłączonym  sprzęgle  kilkakrotnie  poszczególne  biegi. 

Włączanie  powinno  odbywać  się  płynnie  bez  zgrzytów.  Zgrzyty  świadczą 
o niecałkowitym wyłączaniu się sprzęgła. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

samochód osobowy, 

 

narzędzia do regulacji sprzęgła, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Sprawdź  poślizg  sprzęgła  w  ciągniku  Ursus  3512.  Jeśli  poślizg  występuje  określ 

przyczyny. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia, a także zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować samochód do jazdy próbnej, 
2)  nagrzać silnik tak aby temp. cieczy chłodzącej wynosiła 70-85˚C, 
3)  sprawdzić  skok  jałowy  sprzęgła,  który  powinien  wynosić  25-30  mm.  Ćwiczyć 

wykonywanie regulacji, 

4)  zaciągnąć ręczny hamulec, 
5)  włączyć przedostatni bieg, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6)  zwalniać powoli pedał sprzęgła i jednocześnie stopniowo naciskając pedał przyspiesznika 

obserwować zachowanie się pojazdu, 

7)  zapisać przyczyny poślizgu. 
 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  ciągnik Ursus 3512, 

  narzędzia do regulacji sprzęgła, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj regulację skoku jałowego pedału sprzęgła w ciągniku Ursus 3512. 
 
Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia, a także zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść rozdziału 4.1 Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować wiadomości na temat budowy i regulacji sprzęgieł, 
3)  włożyć przetyczkę w otwór na końcu wałka widełek wyciskowych i obracać w prawo do 

momentu wyczucia oporu, 

4)  poluzować śrubę zaciskową mocującą dźwignię pedału z wałkiem, 
5)  ustawić odległość między przednią powierzchnią ramienia pedału sprzęgła i zderzakiem 

na obudowie skrzyni biegów na wymiar 11-16 mm, 

6)  dokręcić śrubę zaciskową. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  ciągnik Ursus 3512, 

  komplet kluczy i narzędzi monterskich, 

  przyrządy pomiarowe, 

  poradnik dla ucznia, 

  instrukcja obsługi ciągnika. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4. Obsługa, ocena stanu technicznego oraz naprawa skrzyń 

przekładniowych i mostów napędowych

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj wymiany oleju w skrzyni biegów samochodu osobowego. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia, a także zasady bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść rozdziału 4.1 Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować materiały dotyczące obsługi skrzyń przekładniowych, 
3)  przeanalizować instrukcję obsługi danego pojazdu, 
4)  przygotować  odpowiedni  olej.  Jeśli  instrukcja  zaleca  konkretny  olej  przekładniowy, 

należy taki przygotować, 

5)  spuścić zużyty olej do odpowiedniego naczynia, 
6)  oczyścić i zakręcić korek spustowy, 
7)  napełnić przy pomocy pompki do oleju do odpowiedniego poziomu olej w skrzyni. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

instrukcja obsługi pojazdu, 

– 

samochód osobowy, 

– 

olej przekładniowy, 

– 

pompka do napełniania olejem, 

– 

klucz do korka spustowego, 

– 

czyściwo. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj próby pracy skrzyni biegów w ciągniku. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia, a także zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść rozdziału 4.1 Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować materiały dotyczące obsługi skrzyń przekładniowych, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

3)  przeanalizować instrukcję obsługi danego ciągnika, 
4)  sprawdzić  ,czy  sprzęgło  w  ciągniku  jest  wyregulowane,  aby  wyeliminować  jego 

niesprawność, 

5)  uruchomić silnik i rozgrzać skrzynię biegów poprzez jazdę, 
6)  włączać na postoju w czasie pracy silnika poszczególne biegi, reduktor i WOM, 
7)  słuchać odgłosów wydobywających się ze skrzyni biegów, 
8)  słuchać podczas jazdy, czy nie wydobywają się stuki, wycie, zgrzyty, 
9)  zaobserwować, czy samoczynnie nie wyskakują biegi, 
10)  sprawdzić, czy układ przełączania nie ma tendencji do zakleszczania się biegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

ciągnik, 

– 

instrukcja obsługi danego ciągnika, 

– 

narzędzia do regulacji sprzęgła. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj pomiaru i regulacji luzu międzyzębnego przekładni głównej. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia, a także zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść rozdziału 4.1 Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować instrukcję  napraw sprzętu, którego przekładnia będzie regulowana, 
3)  wykonać przy pomocy czujnika zegarowego pomiar luzu międzyzębnego, 
4)  ustawić za pomocą podkładek regulacyjnych oraz nakrętek pierścieniowych wartość luzu 

międzyzębnego zgodnie z instrukcją napraw. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

model mostu napędowego, 

– 

instrukcja napraw danego pojazdu, 

– 

czujnik zegarowy, 

– 

narzędzia monterskie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Diagnozowanie  i  naprawa 
układów napędowych pojazdów” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 

  zadania 6, 7, 12, 14, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1.
 c, 2. b, 3. a, 4. c, 5. a, 6. d, 7. b, 8. d, 9. a, 10. a, 11. d,  
12. b, 13. a, 14. c, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. d, 20. d. 
 
Plan testu   

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Przygotować ciągnik do mycia 

Określić wartość napięcia 
bezpiecznego 

Określić rodzaj sprzęgła 

Określić budowę skrzyni biegów 

Określić budowę układów napędowych 

Scharakteryzować zadania elementów 
układów napędowych 

PP 

Scharakteryzować budowę układów 
napędowych 

PP 

Określić prędkość obrotową WOM 

Wyjaśnić budowę układów 
napędowych 

10  Nazwać rodzaje przegubów 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

11 

Wyjaśnić budowę układów 
napędowych  

12 

Scharakteryzować działanie blokady 
mechanizmu różnicowego 

PP 

13 

Określić wartość skoku jałowego 
pedału sprzęgła 

14 

Scharakteryzować budowę skrzyni 
biegów 

PP 

15 

Określić okres wymiany oleju w 
skrzyni 

16 

Scharakteryzować pojęcie obroty 
zależne 

PP 

17  Rozróżnić przekładanie zwalniające 

18 

Scharakteryzować działanie 
zabezpieczeń skrzyni biegów 

PP 

19 

Określić rodzaj oleju do skrzyni 
biegów 

20  Rozróżnić elementy budowy sprzęgła 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1. 

Ustal 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu, 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2. 

Przygotuj odpowiednią ilość zadań testowych. 

3. 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

4. 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 
punktowania. 

5. 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

6. 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

7. 

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

8. 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

9. 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania,  mającego na celu uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest 

prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później  i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności  mogą przysporzyć Ci 
zadania: 6, 7, 12, 14, 16, 18, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 
 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Przed myciem ciągnika należy 

a) 

zdemontować kabinę. 

b) 

ustawić go na podstawkach. 

c) 

zaślepić wlot rury wydechowej. 

d) 

odkręcić filtr powietrza. 

 

2.  Bezpieczna instalacja oświetleniowa w warsztacie naprawczym powinna mieć napięcie 

a)  6 V. 
b)  24 V. 
c)  110 V. 
d)  230 V. 

 
3.  W ciągnikach rolniczych najczęściej są stosowane sprzęgła 

a)  tarczowe suche. 
b)  tarczowe mokre. 
c)  stożkowe. 
d)  hydrokinetyczne. 

  
4.  Do elementów składowych skrzyni biegów nie należy wałek 

a)  sprzęgłowy. 
b)  pośredni. 
c)  atakujący. 
d)  zdawczy. 

 
5.  Wzmacniacz momentu usytuowany jest pomiędzy 

a)  sprzęgłem, a skrzynią biegów. 
b)  skrzynią biegów, a reduktorem. 
c)  reduktorem, a mostem napędowym. 
d)  przekładnią główną, a mechanizmem różnicowym. 

 
6.  Jednym z zadań przekładni głównej jest 

a)  zmniejszenie momentu obrotowego. 
b)  zwiększenie prędkości obrotowej. 
c)  różnicowanie prędkości kół napędowych. 
d)  zmniejszenie prędkości obrotowej. 

 
7.  Elementem wyprowadzającym napęd z mechanizmu różnicowego do zwolnicy jest 

a)  wał napędowy. 
b)  półoś. 
c)  wał atakujący. 
d)  wał królewski. 

 
8.  Znormalizowane prędkości WOM wynoszą 

a)  450 i 1020 obr/min. 
b)  540 i 1500 obr/min. 
c)  450 i 900 obr/min. 
d)  540 i 1020 obr/min. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9.  Reduktor usytuowany jest pomiędzy 

a)  skrzynią biegów, a przekładnią główną. 
b)  sprzęgłem, a skrzynią biegów. 
c)  mechanizmem różnicowym, a półosią. 
d)  wzmacniaczem momentu, skrzynią biegów. 
 

10. Sprzęgło zapewniające równobieżne przekazywanie prędkości obrotowej z jednego wału 

na drugi, niezależnie od ich odchylenia od wspólnej osi nosi nazwę 

a)  przegubu homokinetycznego. 
b)  przegubu elastycznego. 
c)  przegubu Cardana. 
d)  sprzęgła hydrokinetycznego. 
 

11. Blokada w moście napędowym pozwala wyeliminować (w razie potrzeby) działanie 

a)  przekładni głównej. 
b)  zwolnic. 
c)  hamulców niezależnych. 
d)  mechanizmu różnicowego. 
 

12. Wykonując skręt z włączoną blokadą mechanizmu różnicowego może nastąpić 

a)  zmniejszenie poślizgu kół napędowych. 
b)  uszkodzenie mechanizmów napędowych. 
c)  nie zauważymy żadnej zmiany. 
d)  zmniejszenie uwrocia. 
 

13. Skok jałowy pedału sprzęgła zawiera się w przedziale 

a)  20-50 mm. 
b)  10-20 mm. 
c)  50-70 mm. 
d)  40-80 mm. 
 

14. Synchronizator w skrzyni biegów ma za zadanie 

a)  uchronić przed zakleszczeniem się skrzyni. 
b)  wyciszyć pracę skrzyni biegów. 
c)  umożliwić bezzgrzytowe zazębienie się kół zębatych. 
d)  zwiększyć prędkość jazdy. 
 

15. Okres wymiany oleju w skrzyni biegów ciągnika Ursus 3512 wynosi co 

a)  100 mth. 
b)  200 mth. 
c)  500 mth. 
d)  1000 mth. 
 

16. Obroty zależne WOM są uzależnione od 

a)  prędkości jazdy ciągnika. 
b)  prędkości obrotowej silnika. 
c)  włączenia blokady mechanizmu różnicowego. 
d)  obciążenia przez napędzaną maszynę. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

17. Do przekładni zwalniających nie należy 

a)  zwolnica. 
b)  przekładnia główna. 
c)  mechanizm różnicowy. 
d)  wzmacniacz momentu. 
 

18. Przed jednoczesnym włączeniem 2-ch biegów w skrzyni biegów zabezpiecza 

a)  zatrzask. 
b)  rygiel. 
c)  synchronizator. 
d)  sprzęgło kłowe. 

 
19. Do przekładni zębatej należy użyć olej 

a)  selektol. 
b)  superol. 
c)  mixol. 
d)  hipol. 

 
20. Do składowych elementów sprzęgła nie należy 

a)  tarcza dociskowa. 
b)  dźwigienka wyłączająca. 
c)  łożysko oporowe. 
d)  koło koronowe. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Diagnozowanie i naprawa układów napędowych pojazdów  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
1.  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2.  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego  kwalifikacje  w  zawodzie  mechanik-operator  pojazdów  i  maszyn 
rolniczych. 

W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  być  przygotowane  w  takiej  formie,  z  jaką  uczniowie 
spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umożliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę.  Po 
pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 

Ocenianie: 

niedostateczny  do 15 pkt. 
dopuszczający 

15-17 pkt. 

dostateczny   

18-20 pkt. 

dobry 

 

 

21-23 pkt. 

bardzo dobry  

od 24 pkt. 

 
Wyposażenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

Wyposażenie na stanowisku  

Ilość 

Ciągnik rolniczy Ursus 3512 

1 szt. 

Komplet narzędzi niezbędnych do wykonania regulacji sprzęgła (klucze 
płaskie lub płasko-oczkowe, kpl. wkrętaków, sprawdzian 11mm i przetyczka 
do regulacji luzu pedału sprzęgła, szczelinomierz lub sprawdzian 2mm, 
lampa przenośna, kliny pod koła, wózek do pracy pod pojazdem) 

1 szt. 

Materiały (olej przekładniowy na ewentualne uzupełnienie w skrzyni 
biegów),  

5 l 

Instrukcja obsługi ciągnika, instrukcja napraw ciągnika 

1 kpl 

Przyrządy do utrzymania w czystości stanowiska (czyściwo, zmiotka, 

szufelka, trociny) 

1 szt. 

 
Informacja dla ucznia 
 
1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 

i numer stanowiska. 

3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

roboczym i jego wyposażeniem. Masz na to 20 minut. 

4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu ( czas wykonania zadania wynosi 180 minut). 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Pamiętaj,  że  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych wskazówek. 
Nauczyciel  interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

Powodzenia! 

 
Zadanie 
Wykonaj  obsługę  i  regulację  układu  przeniesienia  napędu  ciągnika  rolniczego  Ursus 3512. 
W ramach tej obsługi wykonaj regulację sprzęgła I-go i II-go stopnia. Sprawdź poziom oleju 
w  skrzyni  przekładniowej.  Po  wykonaniu  tych  czynności  uruchom  ciągnik  i  wykonaj  próbę 
pracy  sprzęgła  na  postoju.  Na  podstawie przeprowadzonej  próby  określ  sprawność  sprzęgła. 
Sprawdź,  czy  nie  występują  wycieki  oleju  z  mechanizmów  przeniesienia  napędu.  Na 
wykonanie zadania masz czas 180 minut. 
 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 
b)  wykaz niezbędnych narzędzi i materiałów, 
c)  wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy, 

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania, 

b)  sprawdź stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi, którymi będziesz się posługiwał 

w czasie wykonywania zadania, 

c)  dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  wymagane  do  bezpiecznego  wykonania 

zadania. 

4.  Wykonaj  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 

i ochrony przeciwpożarowej. 
a) 

wykonaj regulację luzu pedału sprzęgła, 

b) 

wykonaj regulację II-go stopnia sprzęgła, 

5.  Sprawdź stan oleju w skrzyni biegów, w razie potrzeby uzupełnij jego poziom. 
6.  Nie dopuszczaj do rozlewania oleju na posadzkę. Jeżeli dojdzie do rozlania – usuń rozlany 

olej. 

7.  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do przeprowadzenia próby sprzęgła. 
8.  W czasie wykonywania próby sprzęgła sprawdź: 

a) 

odgłosy dochodzące z obudowy sprzęgła i skrzyni przekładniowej, 

b) 

płynność włączania sprzęgła, 

c) 

poślizg sprzęgła. 

9.  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji. 
10. Podczas prezentacji: 

a) 

omów sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia regulacji, 

b) 

oceń jakość wykonanych przez siebie prac. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Zawód: mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych 
Symbol cyfrowy zawodu 723[03] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL   

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia   

 

Numer stanowiska 

 
 

   

 

 

 

 

 

 

    

dzień   miesiąc  

rok

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Zapisz  czynności  związane  z  obsługą  i  regulacją  układu  napędowego,  uwzględniając 
kolejność ich wykonania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
2. Wykaz narzędzi, maszyn niezbędnych do wykonania obsługi i regulacji: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
3. Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 

O

b

sza

st

and

ard

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt 

Czynność 1: Zapisanie czynności związanych z obsługą i regulacją  

Kryterium wykonania: 
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  w  formularzu PLAN DZIAŁANIA  zapisał,  co najmniej 

5 z poniższych czynności 

 

przygotowanie ciągnika, 

 

podłożenie klinów pod tylne koła, 

 

zmierzenie skoku jałowego pedału sprzęgła, 

 

regulacja luzu pedału sprzęgła, 

 

odkręcenie pokrywy obudowy sprzęgła, 

 

regulacja II-go stopnia sprzęgła, 

 

sprawdzenie poziomu oleju w skrzyni przekładniowej, 

 

uruchomienie ciągnika i próba pracy sprzęgła, 

 

sprawdzenie ewentualnych przecieków oleju z przekładni. 

 

Czynność 2: Sporządzenie wykazu niezbędnych materiałów 

Kryterium wykonania:  

 

1 pkt – jeżeli uczeń zapisał 

 

olej  przekładniowy  (do  ewentualnego  uzupełnienia  poziomu 
w skrzyni przekładniowej) 

 
 

Czynność 3: Sporządzenie wykazu niezbędnych narzędzi 

Kryterium wykonania:  
1 pkt – jeżeli uczeń zapisał, co najmniej: 

 

klucze płaskie, lub płasko – oczkowe 

 

zestaw wkrętaków, lub wkrętak 

 

przymiar do regulacji sprzęgła 

 

P

L

ANO

W

AN

IE

 

Suma punktów w obszarze - Planowanie  

Czynność 4: Dobranie odzieży roboczej 

Kryterium wykonania:  
1pkt – jeżeli uczeń założył, lub stawił się na egzamin w ubraniu roboczym 

 

O

R

GAN

IZO

W

AN

IE

 

Czynność 5: Zgromadzenie na stanowisku materiałów i narzędzi 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Kryterium wykonania:  

1 pkt. – jeżeli uczeń zgromadził na stanowisku materiały i narzędzia (co 
najmniej 5 z poniższych): 

 

klucze płaskie lub płasko – oczkowe, 

 

wkrętak, 

 

sprawdzian do regulacji pedału sprzęgła, 

 

sprawdzian do regulacji II-go stopnia sprzęgła, 

 

kliny pod koła, 

 

lampa przenośna na napięcie 24V, 

 

lejek, 

 

wózek do pracy pod pojazdem, 

 

dźwignia do obracania sprzęgłem. 

Czynność 6. Sprawdzenie stanu technicznego ciągnika 

Kryterium wykonania:  

1 pkt – jeżeli uczeń sprawdził luz pedału sprzęgła, 

 

oczyścił miejsca ewentualnego montażu 

 

Suma punktów w obszarze - Organizowanie  

Czynność 7. Przygotowanie ciągnika 

Kryterium wykonania: 
1  pkt  –  jeżeli  uczeń,  zaciągnął  hamulec  ręczny,  a  dźwignię  zmiany 
biegów ustawił w pozycji neutralnej – „na luzie”. 

 

Czynność 8. Zabezpieczenie ciągnika 

Kryterium wykonania: 
1 pkt – jeżeli uczeń podłożył pod koła jezdne kliny zabezpieczające. 

 

Czynność 9. Pomiar luzu pedału sprzęgła 

Kryterium wykonania: 
1 pkt – jeżeli uczeń potrafił zmierzyć luz jałowy pedału sprzęgła. 

 

Czynność 10. Przygotowanie do regulacji luzu pedału sprzęgła
Kryterium wykonania:  
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  włożył  przetyczkę  w  otwór  wałka  poprzecznego 
i poluzował  śrubę  zaciskową  mocującą  ramię  pedału  sprzęgła  do  wałka 
poprzecznego. 

 

Czynność 11. Regulacja luzu pedału sprzęgła 

Kryterium wykonania:  
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  wyregulował  luz  posługując  się  sprawdzianem  na 

wartość 11 mm i dokręcił śrubę zaciskową 

 

Czynność 12: Sprawdzenie jakości pracy 

Kryterium wykonania:  
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  po  dociągnięciu  nakrętki  ponownie  dokonał  pomiaru 

wielkości luzu. 

 

Czynność 13: Przygotowanie do regulacji II-go stopnia sprzęgła 

 

W

YKONY

W

AN

IE

 

 

Kryterium wykonania:  
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  odkręcił  4  śruby  mocujące  pokrywę  okienka 

kontrolnego pod obudową sprzęgła. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Czynność 14. Ustawienie sprzęgła do regulacji. 
Kryterium wykonania:  
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  przy  pomocy  dźwigni  obrócił  kołem 
zamachowym,  aż  do  ustawienia  się  śruby  regulacyjnej  w  polu 
widzenia.  Jeżeli  widoczność  jest  słaba,  powinien  skorzystać  z  lampy 
przenośnej. 

 

Czynność 15. Pomiar ustawienia II-go stopnia sprzęgła. 

Kryterium wykonania:  
1 pkt  –  jeżeli  uczeń  przy  pomocy  szczelinomierza o grubości 2 mm  lub 
sprawdzianu  sprawdził  ustawienie  II-go  stopnia  sprzęgła  poprzez 
włożenie  go  pomiędzy  łeb  śruby  regulacyjnej,  a  tarczę  dociskową 
sprzęgła. 
 

 

Czynność 16. Regulacja II-go stopnia sprzęgła. 

Kryterium wykonania: 
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  poluzował  przeciwnakrętkę,  a  następnie  pokręcając 
kluczem  płaskim  śrubę  regulacyjną  ustawił  prawidłowy  wymiar  i  dokręcił 
przeciwnakrętkę. 

 

Czynność 17: Wykonywanie regulacji pozostałych śrub regulacyjnych. 

Kryterium wykonania: 
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  w  ten  sam  sposób  wykonał  ustawienie  pozostałych 
dwóch śrub regulacyjnych. 

 

Czynność 18: Sprawdzenie wykonanej pracy

Kryterium wykonania:  
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  dokonał  sprawdzenia  wymiarów  na  wszystkich 
śrubach,  a  następnie  założył  pokrywkę  obudowy  sprzęgła  i  ją 
zamocował. 

 

Czynność 19. Przygotowanie ciągnika do próby sprzęgła. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  uruchomił  ciągnik,  ustawił  go  na  równej  powierzchni 
i zaciągnął hamulec ręczny. 

 

Czynność 20. Wykonanie próby sprzęgła

Kryterium wykonania: 
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  wyłączył  kilkukrotnie  sprzęgło  naciskając  pedał  do 
oporu i wsłuchiwał się w odgłosy wydobywające się z obudowy sprzęgła 

 

Czynność 21. Kolejna czynność próby sprzęgła

Kryterium wykonania:  
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  przy  wyłączonym  sprzęgle  kilkakrotnie  włączał 
i wyłączał  poszczególne  biegi  oraz  reduktor,  wsłuchując  się  w  odgłosy 
wydobywające się ze skrzyni biegów. 

 

Czynność 22. Sprawdzenie płynności włączania sprzęgła

Kryterium wykonania: 
1 pkt – jeżeli uczeń po włączeniu pierwszego biegu powoli zwalniając pedał 
sprzęgła, ruszył płynnie bez szarpnięć. 

 

Czynność 23. Sprawdzenie poślizgu sprzęgła. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Kryterium wykonania: 
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  zaciągnął  hamulec  ręczny,  włączył  przedostatni  bieg, 
powoli  zaczął  zwalniać  pedał  sprzęgła  i  jednocześnie  naciskając  pedał 
przyspieszenia,  obserwował  zachowanie  się  pojazdu.  Po  wykonaniu  ok.  1/3 
skoku  sprzęgło  powinno  się  zacząć  włączać,  co  objawia  się  dławieniem 
silnika. 
Czynność 24. Sprawdzenie szczelności układu przeniesienia napędu. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  sprawdził,  czy  nie  występują  wycieki  oleju 
z poszczególnych podzespołów napędowych. 

Suma punktów w obszarze - Wykonywanie 

Czynność 25 . Uzasadnienie sposobu wykonania obsługi układu 
przeniesienia
 napędu. 

 

Kryterium wykonania:  
1  pkt  –  jeżeli  uczeń  omówił  sposób  i  celowość  wykonywanych  czynności 
regulacji sprzęgła. 

 

Czynność 26. Ocena jakości przeprowadzonej pracy 

 

Kryterium wykonania:  
1 pkt – jeżeli na podstawie przeprowadzonej próby trafnie określił sprawność 
sprzęgła,  wskazał  ewentualne  niesprawności  układu  i  podał  sposoby  ich 
usunięcia. 

 

Suma punktów w obszarze - Prezentowanie  

P

R

EZE

N

T

O

W

AN

IE

 

RAZEM  

 
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA

 

 

1.  Ciągniki Ursus 2812, 3512, 3514. Instrukcja obsługi.  
2.  Ciągnik Ursus C330. Instrukcja napraw.  
3.  Instrukcja  napraw.  Kołowe  ciągniki  rolnicze  Ursus  C330.  WPM  WEMA,  Warszawa 

1986 

4.  Orzełowski S.: Budowa podwozi i nadwozi samochodowych. WSiP, Warszawa 1995 
5.  Orzełowski S.: Naprawa i obsługa pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 1998 
6.  Podręcznik traktorzysty-operatora. PWRiL, Warszawa 1992 
7.  Skrobacki A.: Pojazdy Rolnicze. WSiP, Warszawa 1998 
8.  Skrobacki A., Chochowski A.: Mechanizacja rolnictwa. Wyd. SGGW, Warszawa 1993 
 
 

Literatura metodyczna 

 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  1  i  2. 

ITeE, Radom 1999