background image

Poznań, dnia 10.05.2013 

WŁASNOŚCI FUNKCJI LI CZBOWEJ. 

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE II C 

INFORMACJE WSTĘPNE

 

Nauczyciel:   

Daria Grodzka 

Szkoła: 

 

Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu 

Klasa:  

 

II c 

Typ lekcji:   

lekcja ćwiczeniowa 

Czas:   

            45 min 

 

Cele lekcji: 

1.  Cele ogólne i specyficzne: 

 

rozwijanie zdolności logicznego rozumowania i argumentowania, 

 

praktyczne stosowanie zdobytej wiedzy 

2.  Cele operacyjne: 

Uczeń: 

•  wskazuje dla danej funkcji: argument, wartość, dziedzinę, zbiór wartości, 
•  sporządza tabelkę dla funkcji, określonej wzorem  
•  znajduje wzór funkcji na podstawie innego jej opisu 
•  rozwiązuje złożone zadania z zastosowaniem pojęcia funkcji 
•  sporządza wykres funkcji, 
•  oblicza miejsca zerowe funkcji, 
•  określa czy funkcja jest malejąca, rosnąca czy stała. 

Cele wychowawcze: 

a.  pobudzanie spostrzegawczości; 
b.  kształtowanie aktywności; 
c.  kształtowanie postawy precyzji i dokładności; 

 

Metody pracy na lekcji: 

 

objaśnienie materiału, 

background image

 

notowanie treści podstawowych, 

 

rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych, 

 

instrukcja. 

Formy pracy na lekcji

 

praca z całą klasą, 

 

indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela. 

 
Środki dydaktyczne i pomoce:
  

 

tablica 

 

podręcznik „Matematyka wokół nas” str. 180 – 188. 

 
 

W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty: 

N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie. 

PRZEBIEG LEKCJI 

Etap lekcji 

Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, 
zadania do rozwiązania 

Uwagi o 
realizacji 

Czynności 

początkowe 
 
 

 
 
Wprowadzenie 

 
 

 
 
 

 
 

 
 
 

Część właściwa 
lekcji 
 

 
 

 

1. Czynności organizacyjne. 

Sprawdzenie obecności. 
 
2. Podanie tematu lekcji. 

Temat: Własności funkcji liczbowej. 

3. Przypomnienie: 
    Funkcją nazywamy takie przyporządkowanie, w 

którym każdemu elementowi ze zbioru A 
przyporządkowany został tylko jeden element ze zbioru 
B. 

 

Witam się  

z klasą.

 

 

 
N: zapisuję 

temat na tablicy.  
 
 

 
N: przypominam 

uczniom pojęcie 
funkcji i pojęcia, 
które ją opisują. 

 
 

 
 
 

 
 
 

 
 

 
 
 

background image

Miejscem zerowym funkcji każdy argument „x”, dla 
którego wartość funkcji „y” wynosi zero. 

Podręcznik str. 181 zad. 4 

Jakie znacie z ostatniej lekcji rodzaje funkcji? 

Podręcznik str. 184 zad. 7 

Zadanie. Do podanych funkcji sporządź ich wykres, 
znajdź ich miejsca zerowe, określ czy są rosnące, 
malejące czy stałe. 

a)  y=-2x+4  
b)  y=3x  
c)  y=2x+1  
d)  y=-x+3 
e)  y=3x-3 

 
 
 

 
 

 
 
 

 
N: Zwracam 
uwagę uczniom, 

że aby 
narysować 

wykres funkcji 
najpierw muszą 
narysować 

tabelkę. 
 

Czynności 
końcowe: 

Podsumowanie 

5. Podanie i objaśnienie pracy domowej: 
Proszę o wykonanie przykładów, których nie zdążyłam 

zrealizować na lekcji. 
 
Pożegnanie z klasą. 

Podsumowanie 
zajęć. Praca 
domowa. 

KONIEC LEKCJI