Konspekt lekcji historii w klasie 1 B Temat Życie i wierzenia Izraelitów Marek Biesiada 05 10 2006


Marek Biesiada 5. 10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie I B

Temat: Życie i wierzenia Izraelitów

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Życie i wierzenia Izraelitów

    1. Położenie geograficzne Palestyny

    • Gdzie znajduje się Palestyna?

    2. Dzieje Żydów

    • Jakie były dzieje Narodu Wybranego (Żydów)?

    3. Religia - judaizm

    • Kiedy narodził się judaizm?

    • Jaki był charakter judaizmu?

    • Komu objawił się Bóg?

    • Komu i gdzie Bóg dał Dekalog (10 Przykazań Bożych)?

    • Według jakich Przykazań postępowali Żydzi?

    • Jaka księga jest źródłem wiary Żydów?

    • Gdzie spisane są prawa Żydów?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 40. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Położenie geograficzne Palestyny

    • nad Morzem Śródziemnym, na szlakach prowadzących między Egiptem a Mezopotamią

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 40-41. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Dzieje Żydów

    • przymierze Boga z Abrahamem

    • przymierze Boga z Jakubem

    • wyjście Mojżesz z Egiptu

    • opanowanie Kannanu XIII-XI w.

    • panowanie króla Dawida (X w. p.n.e.)

    • król Salomon buduję świątynie w Jerozolimie

    • podział królestwa na Izrael i Judeę

    • „niewola babilońska”

    • Palestyna prowincją perską

    • Palestyna prowincją Imperium Rzymskiego

    • diaspora Żydów

    • utworzenie państwa Izrael - 1948 r.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 41-43. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Religia - judaizm

    a. charakter religii:

    • monoteistyczna - podstawą judaizmu jest wiara w jednego niematerialnego Boga-Stwórcy.

    • postępowanie wg 10 Przykazań Bożych

    • obchodzenie szabatu i święta Paschy

    b. zasady judaizmu

    • prawa judaizmu zostały zawarte w 5 Księgach Mojżeszowych zw. Torą, która jest częścią Biblii

    c. życie religijne

    • modlitwa odmawiana trzykrotnie w ciągu dnia: rano, w południe i wieczorem w kierunku Jerozolimy

    • synagoga - miejsce modlitw i spotkań Żydów, gdzie czytano Biblię, a także objaśniano jej treść

    • szabat (sobota) - dzień wolny od jakichkolwiek zajęć (zaczyna się w piątek po zachodzie słońca i twa 24 godziny)

    • gminy wyznaniowe - na jej czele stoi rabin (nauczyciel i znawca Tory), który kierował życiem religijnym i społecznym miejscowych Żydów.

    Wyjaśnić pojęcia:

    Biblia, Stary Testament, dekalog, Tora, monoteizm, judaizm, prorok, mesjasz,

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Gdzie znajduje się Palestyna?

    • Jakie były dzieje Narodu Wybranego (Żydów)?

    • Kiedy narodził się judaizm?

    • Jaki był charakter judaizmu?

    • Komu objawił się Bóg?

    • Komu i gdzie Bóg dał Dekalog (10 Przykazań Bożych)?

    • Według jakich Przykazań postępowali Żydzi?

    • Jaka księga jest źródłem wiary Żydów?

    • Gdzie spisane są prawa Żydów?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2/23. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 1/44

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


