background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
Jadwiga Łoin 
 
 
 
 
 
 

Dobieranie 

maszyn 

urządzeń 

przemysłowych  

oraz transportowych 812[03].Z1.01 

 
 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Ewa Pogorzelska 
mgr inż. Marian Cymerys 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Jadwiga Łoin 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  812[03].Z1.01 
„Dobieranie  maszyn  i  urządzeń  przemysłowych  oraz  transportowych”,  zawartego 
w programie nauczania dla zawodu operator maszyn i urządzeń odlewniczych. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

3 

2.  Wymagania wstępne 

6 

3.  Cele kształcenia  

7 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

8 

5.  Ćwiczenia 

14 

5.1. Charakterystyka maszyn i urządzeń przemysłowych 

14 

5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2. Maszyny i urządzenia hydrauliczne i pneumatyczne 

17 

5.2.1. Ćwiczenia 

17 

5.3. Urządzenia transportu wewnętrznego 

21 

5.3.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

38 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń 
odlewniczych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania - 
- uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi  na pytania. Druga  forma jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
techniczno  dydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia, 
które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli  wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń  nie 
zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z  zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokazu z opisem, 

 

dyskusji dydaktycznej, 

 

pogadanki dydaktycznej, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń przedmiotowych. 

 

Miejsce  jednostki  modułowej  w  strukturze  modułu  812[03].Z1  „Eksploatacja  maszyn  

i urządzeń odlewniczych” jest wyeksponowane na schemacie zamieszczonym na stronie 5. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

812[03].Z1 

Eksploatacja maszyn  

i urządzeń odlewniczych

 

812[03].Z1.01 

Dobieranie maszyn  

i urządzeń przemysłwych oraz 

transportowych 

812[03].Z1.02 

Użytkowanie  

i obsługiwanie maszyn  

i urządzeń przemysłowych oraz 

transportowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  i  ochrony 
przeciwpożarowej podczas wykonywania pracy, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

czytać  rysunki  konstrukcyjne  i  technologiczne,  dokumentację  techniczno-ruchową  oraz 
instrukcje obsługi maszyn i urządzeń, 

 

określać parametry maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie tabliczki znamionowej 
oraz rozróżniać na schematach elementy obwodu elektrycznego, 

 

rozróżniać  podstawowe  elementy  elektroniczne  oraz  podstawowe  elementy  układów 
sterowania, 

 

rozróżniać  elementy  układów  automatyki  przemysłowej  oraz  interpretować  proste 
schematy układów automatycznej regulacji, 

 

korzystać z dokumentacji technicznej, PN, katalogów. 

 

stosować i zamieniać jednostki układu SI, 

 

współpracować w grupie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować proces produkcyjny, 

– 

scharakteryzować proces technologiczny, 

– 

dokonać klasyfikacji maszyn i urządzeń przemysłowych, 

– 

scharakteryzować zespół, podzespół i mechanizm maszyny, 

– 

wyjaśnić budowę i zasadę działania układów pneumatycznych i hydraulicznych, 

– 

rozróżnić elementy napędów hydraulicznych i pneumatycznych, 

– 

określić przeznaczenie elementów napędów hydraulicznych i pneumatycznych, 

– 

odczytać schematy układów pneumatycznych i hydraulicznych, 

– 

sklasyfikować i scharakteryzować sprężarki, 

– 

sklasyfikować wentylatory, 

– 

wyjaśnić budowę wentylatorów osiowych i promieniowych, 

– 

określić parametry wentylatora, 

– 

określić wykorzystanie sprężarek i wentylatorów w procesach odlewniczych, 

– 

scharakteryzować podstawowe typy magazynów, 

– 

sklasyfikować urządzenia do transportu wewnętrznego, 

– 

sklasyfikować dźwignice, 

– 

określić cechy dźwignic według PN, 

– 

rozróżnić elementy dźwignic, 

– 

sklasyfikować dźwigniki i określić ich zastosowanie, 

– 

rozróżnić rodzaje cięgników i wskazać zastosowanie, 

– 

sklasyfikować suwnice według PN,  

– 

rozróżnić elementy i podstawowe zespoły suwnic, 

– 

sklasyfikować przenośniki, objaśnić ich budowę i zastosowanie, 

– 

scharakteryzować uprawnienia zawodowe do obsługi urządzeń transportu wewnętrznego, 

– 

wskazać instytucje nadzorujące prace urządzeń transportu wewnętrznego, 

– 

skorzystać z dokumentacji technicznej, Polskich Norm oraz katalogów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca  

……………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń odlewniczych 812[03] 

Moduł:  

Eksploatacja maszyn i urządzeń odlewniczych 812[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

Dobieranie maszyn i urządzeń przemysłowych oraz  

 

transportowych   812[03].Z1.01 

Temat:  Charakterystyka maszyn i urządzeń przemysłowych. 

Cel ogólny: Charakteryzowanie maszyn i urządzeń przemysłowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować maszyny i urządzenia przemysłowe, 

 

scharakteryzować zespół, podzespół, mechanizm maszyny, 

 

podać cechy charakteryzujące maszyny i urządzenia przemysłowe, 

 

wskazać zależność pomiędzy maszyną a urządzeniem przemysłowym, 

 

wymienić przykłady zastosowania maszyn i urządzeń. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

pokaz z opisem. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w małych grupach. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

fotografie, foliogramy, rzutnik pisma, 

 

modele maszyn i urządzeń będące na wyposażeniu pracowni, 

 

katalogi maszyn i urządzeń, 

 

plansze o tematyce zastosowania maszyn i urządzeń przemysłowych, 

 

papier format A3 dla każdego zespołu, 

 

koperty  zawierające  zestawy  kartek  z  nazwami  maszyn  i  urządzeń  i  osobno  z  ich 
określeniem, 

 

stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

poradnik mechanika. 

 
Przebieg zajęć: 
I. 

Czynności organizacyjno-porządkowe. 

II.  Faza właściwa. 
1.  Podanie tematu i celów zajęć. 
2.  Omówienie sposobu realizacji celów. 
3.  Plan zajęć: 

A.  Wprowadzenie do charakterystyki maszyn i urządzeń. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

nauczyciel wprowadza uczniów w zagadnienia nauki o maszynach, 

 

nauczyciel dzieli uczniów na 3 osobowe zespoły, przydziela zadania i przygotowane 
materiały do wykonania ćwiczenia. 

 

omawia sposób wykonania ćwiczeń. 

B.  Wykonywanie przez uczniów ćwiczeń przedmiotowych. 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  klasyfikacji  urządzeń  przemysłowych,  podział  przedstaw  graficznie  według 

schematu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Praca w zespołach 3 osobowych: 

 

uczniowie zapoznają się z podziałem urządzeń przemysłowych, 

 

uczniowie wyszukują przykłady poszczególnych rodzajów urządzeń przemysłowych, 

 

ustalają kryteria podziału, 

 

porządkują wyszukane urządzenia według z góry przyjętych kryteriów, 

 

dyskutują na temat poprawności porządkowania i sposobu zapisu podziału, 

 

opracowują schemat, 

 

sprawdzają poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

Prezentacja i analiza ćwiczenia: 

 

reprezentanci zespołów prezentują pracę pozostałym uczniom, 

 

uzasadniają sklasyfikowanie urządzeń przemysłowych, 

 

dokonują oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dopasuj właściwą nazwę do podanych określeń maszyn, urządzeń i ich elementów. 

 

Praca w zespołach 3 osobowych: 

 

uczniowie  zapoznają  się  z  określeniami:  maszyna  przemysłowa,  urządzenie 
przemysłowe, mechanizm, zespół, 

 

uczniowie odczytują określenia napisane na kartkach, 

 

dyskutują w zespole na temat przyporządkowania nazw określeniom, 

 

dopasowują nazwy do określeń. 
Prezentacja i analiza ćwiczenia: 

 

uczniowie sprawdzają poprawność wykonania ćwiczenia, 

Urządzenia 

przemysłowe 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

prezentują wykonane ćwiczenie, 

 

uzasadniają wybór określeń, 

 

dokonują oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj  przedstawione  na  rysunkach  poniżej  maszyny  i  urządzenia  przemysłowe. 

Określ  ich  rodzaj,  podaj  główne  zespoły  i  podzespoły  występujące  w  tych  maszynach. 
Wykorzystaj tabelę znajdującą się pod rysunkami. 
 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lp 

Nazwa urządzenia/maszyny 

Główne zespoły i podzespoły 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca indywidualna: 

 

uczeń zapoznaje się z rodzajami maszyn i urządzeń przemysłowych, 

 

rozpoznaje maszyny, urządzenia na rysunkach, 

 

rozpoznaje główne zespoły i podzespoły rozpoznanych maszyn, urządzeń, 

 

wpisuje nazwy rozpoznanych obiektów, głównych zespołów i podzespołów do tabeli. 

 

Prezentacja i analiza ćwiczenia: 

 

uczeń sprawdza poprawność wykonanego ćwiczenia, 

 

uczeń prezentuje efekty swojej pracy, 

 

dokonuje oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  wspólnie  z  uczniami  podsumowuje zajęcia,  ocenia  pracę  uczniów,  wskazuje 

umiejętności jakie uczniowie nabyli wykonując ćwiczenie. 
 
Praca domowa 

Nauczyciel  zadaje  pracę  na  temat  „Określ  przeznaczenie  rozpoznanych  w  ćwiczeniu  4 

maszyn i urządzeń będących na wyposażeniu pracowni budowy maszyn”. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

prezentacja, 

 

samoocena. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

……………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń odlewniczych 812[03] 

Moduł:  

Eksploatacja maszyn i urządzeń odlewniczych 812[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

Dobieranie maszyn i urządzeń przemysłowych oraz  

 

transportowych   812[03].Z1.01 

Temat:  Charakterystyka przenośników cięgnowych. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  klasyfikowania  przenośników,  objaśniania  ich  budowy 

i zastosowania. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić przeznaczenie przenośników, 

 

sklasyfikować przenośniki ze względu na cechy konstrukcyjne, 

 

rozpoznać przenośniki cięgnowe, 

 

opisać ogólną budowę typowych przenośników cięgnowych, 

 

wymienić przykłady zastosowania typowych przenośników cięgnowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z opisem, 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie przedmiotowe. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy indywidualnej i grupowej, 

 

film dydaktyczny, 

 

foliogramy, rzutnik pisma, 

 

plansze z przenośnikami, 

 

modele przenośników cięgnowych, 

 

katalogi przenośników, 

 

papier A3, 

 

formularz do ćwiczenia, 

 

zestawy rysunków przenośników dla każdej grupy. 

 
Przebieg zajęć: 
I. 

Czynności organizacyjno-porządkowe. 

II.  Faza właściwa. 
1.  Podanie tematu i celów zajęć. 
2.  Omówienie sposobu realizacji celów. 
3.  Przypomnienie 

wiadomości 

dotyczących: 

funkcji 

środków 

transportu 

wewnątrzzakładowego,  klasyfikacji  urządzeń  do  transportu  wewnętrznego,  ogólnych 
informacji o przenośnikach. 

4.  Wprowadzenie do charakterystyki przenośników: 

 

klasyfikacja przenośników ze względu na cechy konstrukcyjne, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

prezentacja filmu dydaktycznego pt. „Przenośniki”, 

 

omówienie ogólnej budowy przenośników z wykorzystaniem plansz i foliogramów. 

5.  Przygotowanie do pracy w grupach: 

 

podział  uczniów  na  zespoły  2,  3  osobowe,  przydział  zadań  i  materiałów  do 
wykonania ćwiczenia, 

 

omówienie sposobu wykonania ćwiczenia. 

6.  Praca uczniów w grupach:  

 

pobierają materiały do wykonania ćwiczenia, 

 

przystępują do pracy w grupach. 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj przenośniki przedstawione na rysunkach otrzymanych od nauczyciela. 

 

Uczniowie pracując zespołowo: 

 

analizują rysunki przenośników, 

 

odczytują nazwy przenośników zapisane na kartkach, 

 

wyszukują w katalogach przenośniki, które rozpoznali na rysunkach, 

 

dopasowują nazwy do rysunków przenośników, 

 

uzasadniają wybór, prezentują pracę pozostałym grupom. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  klasyfikacji  przenośników  ze  względu  na  cechy  konstrukcyjne.  Wykorzystaj 

rysunki przenośników z ćwiczenia 1. 
 

Uczniowie pracując zespołowo: 

 

porządkują wiadomości dotyczące rodzajów przenośników, 

 

ustalają sposób zapisu klasyfikacji, 

 

opracowują schemat podziału przenośników, 

 

umieszczają na schemacie rysunki z ćwiczenia 1, 

 

sprawdzają z literaturą poprawność wykonanego ćwiczenia, 

 

prezentują pracę pozostałym uczniom. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj  główne  zespoły  i  podzespoły  występujące  w  zidentyfikowanych 

przenośnikach. Do prezentacji budowy wykorzystaj model przenośnika. 
 

Uczniowie pracując zespołowo: 

 

analizują budowę przenośnika wykorzystując katalogi i literaturę, 

 

wypisują nazwy głównych elementów budowy przenośnika, 

 

prezentują pracę pozostałym uczniom. 

 
Ćwiczenie 4 

Określ przeznaczenie przenośnika omawianego w ćwiczeniu 3. 

 
Uczniowie pracując indywidualnie: 

 

wypisują przykłady zastosowania rozpoznanego przenośnika, 

 

wskazują, które cechy konstrukcyjne zadecydowały o przeznaczeniu, 

 

prezentują pracę pozostałym uczniom. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  wspólnie  z  uczniami  podsumowuje  zajęcia,  ocenia  pracę  uczniów,  wskazuje 

umiejętności, jakie uczniowie nabyli wykonując ćwiczenie. 
 
Praca domowa 

Zapisz notatkę z lekcji w formie tabelki. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

prezentacja, 

 

samoocena. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Charakterystyka maszyn i urządzeń przemysłowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  klasyfikacji  urządzeń  przemysłowych,  podział  przedstaw  graficznie  według 

schematu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie określenia poszczególnych rodzajów maszyn i urządzeń, 
2)  zapoznać się z podziałem urządzeń przemysłowych, 
3)  wyszukać przykłady poszczególnych rodzajów urządzeń przemysłowych, 
4)  ustalić kryteria podziału, 
5)  uporządkować urządzenia według z góry ustalonych kryteriów, 
6)  nanieść  na  schemacie  wyszukane  urządzenia  zgodnie  z  przyjętym  sposobem 

porządkowania, 

7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z opisem, 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

katalogi maszyn i urządzeń, 

 

plansze, 

 

arkusz format A3 do ćwiczenia dla każdego zespołu, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

poradnik mechanika. 

Urządzenia 

przemysłowe 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Dopasuj właściwą nazwę do określeń maszyn, urządzeń korzystając z kopert załączonych 

do ćwiczenia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  określeniami:  maszyna  przemysłowa,  urządzenie  przemysłowe, 

mechanizm, zespół, 

2)  odczytać określenia maszyn i urządzeń zapisane na kartkach, 
3)  dopasować nazwy do określeń maszyn i urządzeń, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z opisem, 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

koperty z zestawami kartek z nazwami maszyn i urządzeń i osobno z ich określeniami, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

poradnik mechanika. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj  przedstawione  na  rysunkach  poniżej  maszyny  i  urządzenia  przemysłowe. 

Określ  ich  rodzaj,  podaj  główne  zespoły  i  podzespoły  występujące  w  tych  maszynach. 
Wykorzystaj tabelę znajdującą się pod rysunkami. 
 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lp 

Nazwa urządzenia/maszyny 

Główne zespoły i podzespoły 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami maszyn i urządzeń przemysłowych, 
2)  rozpoznać maszyny i urządzenia na rysunkach, 
3)  wpisać nazwy rozpoznanych obiektów do tabeli, 
4)  wyszukać  główne  zespoły  i  podzespoły  występujące  w  rozpoznanych  maszynach  

i urządzeniach, 

5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z opisem, 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia z rysunkami maszyn i urządzeń, 

 

plansze  o  tematyce  dotyczącej  podstawowych  zespołów  i  podzespołów  występujących  
w maszynach i urządzeniach przemysłowych, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

poradnik mechanika. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.2. Maszyny i urządzenia hydrauliczne i pneumatyczne 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  techniczno-ruchowej  urządzenia,  rozpoznaj  pompę 

zastosowaną w napędzie hydraulicznym, wypisz jej charakterystyczne parametry. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się podstawowymi rodzajami pomp stosowanych w napędach hydraulicznych, 
2)  zapoznać się podstawowymi parametrami charakteryzującymi pompy, 
3)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową urządzenia, 
4)  odszukać w polskich normach i katalogach potrzebną pompę, 
5)  podać oznaczenie pompy i jej parametry techniczne, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe dotyczące pomp, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa urządzenia, 

 

Polskie Normy i katalogi, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  poniższym  rysunku  przedstawiono  schemat  napędu  ruchu  prostoliniowego  stołu 

maszyny  z  hydraulicznie  sterowanym  rozdzielaczem  zmiany  kierunku.  Rozpoznaj  elementy 
układu hydraulicznego. Uzupełnij tabelę znajdującą się w arkuszu do ćwiczenia. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Oznaczenie na rysunku 

Nazwa elementu 

SH 

 

 

RP 

Rozdzielacz pomocniczy 

D

1

, D

 

ZZ

1

, ZZ

 

ZP 

 

Z

1

, Z

2

 

Zderzaki 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z elementami układów hydraulicznych, 
2)  zapoznać się z symbolami graficznymi elementów hydraulicznych, 
3)  rozpoznać elementy układu hydraulicznego, 
4)  wpisać nazwy elementów układu hydraulicznego do tabeli, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia ze schematem hydraulicznym, 

 

norma  PN-ISO  1219–1  „Napędy  i  sterowania  hydrauliczne  i  pneumatyczne  –  Symbole 
graficzne i schematy układów – Symbole graficzne”, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj i podaj właściwą nazwę elementów układu pneumatycznego przedstawionego 

na rysunku. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z elementami układów pneumatycznych, 
2)  zapoznać się z symbolami graficznymi elementów pneumatycznych, 
3)  rozpoznać elementy układu pneumatycznego, 
4)  wypełnić arkusz do ćwiczenia, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia ze schematem pneumatycznym, 

 

norma PN-ISO 1219–1 „Napędy i sterowania hydrauliczne i pneumatyczne – Symbole 
graficzne i schematy układów – Symbole graficzne”, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Dobierz  sprężarkę  przeznaczoną  do  oczyszczania  płyt  modelowych,  której  model 

przedstawia rysunek.  Wymagania stawiane urządzeniu są  następujące: wydajność  minimalna 
250 l/min i wartość wytwarzanego przyrostu ciśnienia 10 bar. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 4 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się podstawowymi parametrami charakteryzującymi sprężarki, 
2)  zapoznać się z wymaganiami instrukcji eksploatacji układu tłoczącego, 
3)  odszukać w polskich normach i katalogach potrzebną sprężarkę, 
4)  podać oznaczenie dobranej sprężarki i jej parametry techniczne, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe dotyczące sprężarek, 

 

katalogi sprężarek, 

 

Polskie Normy, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Dobierz  wentylator  promieniowy,  który  ma  być  zastosowany  w  układzie  wywiewnym, 

napędzany  silnikiem  elektrycznym  o  mocy  2  kW,  aby  był  on  w  stanie  wytworzyć  ciśnienie  

p = 3000 Pa i posiadał wydajność objętościową Q = 1400 m

3

/h. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się podstawowymi parametrami charakteryzującymi wentylatory, 
2)  odszukać w polskich normach i katalogach potrzebny wentylator, 
3)  podać oznaczenie dobranego wentylatora, i jego parametry techniczne, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  uzasadnić wybór wentylatora, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe dotyczące wentylatorów, 

 

katalogi wentylatorów, 

 

Polskie Normy, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura z rozdziału 7.

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.3. Urządzenia transportu wewnętrznego 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  poniższych  rysunkach  przedstawiono  suwnice.  Określ  rodzaj  suwnic,  wskaż 

podstawowe  mechanizmy,  podaj  przykłady  zastosowania  każdej  z  nich.  Wykorzystaj 
załączoną tabelę. 
 

  

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr rysunku 

Rodzaj suwnicy 

Mechanizmy suwnicy 

Przykłady zastosowania 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować literaturę 

i  dokumentację  odpowiednią  do  zakresu  ćwiczenia,  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami suwnic, określić ich zastosowanie, 
2)  rozpoznać suwnice na rysunkach, 
3)  rozpoznać mechanizmy suwnic, 
4)  wpisać  nazwy  suwnic  do  tabeli,  odpowiednio  podać  występujące  w  nich  mechanizmy  

i przykłady zastosowania, 

5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z opisem. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Środki dydaktyczne: 

 

modele suwnic, 

 

katalogi urządzeń transportowych, 

 

plansze przedstawiające urządzenia transportowe, 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz odpowiedni rodzaj dźwignicy do podnoszenia ciężarów. Urządzeniu stawiane są 

następujące wymagania: udźwig 1kN, wysokość podnoszenia 150  mm, możliwość przesuwu 
poziomego 100 mm. 
 

Rodzaj dźwignicy 

 

Udźwig [kN] 

 

Wysokość podnoszenia [mm] 

 

Przesuw poziomy [mm] 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować literaturę 

i  dokumentację  odpowiednią  do  zakresu  ćwiczenia,  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami dźwignic, 
2)  wyszukać strony www z ofertami dźwignic, 
3)  dokonać analizy wybranych dźwignic, 
4)  wybrać  dźwignicę  umożliwiające  podnoszenie  ładunku  z  wymaganiami  zapisanymi 

w treści ćwiczenia, 

5)  wpisać dane wybranej dźwignicy do tabelki, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

katalogi ofertowe dźwignic, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz nazwy do wózków transportowych przedstawionych na rysunkach, określ rodzaj 

napędu. Dobrane określenia zapisz w tabeli. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 

     

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr wózka 

Rodzaj wózka 

Rodzaj napędu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować literaturę 

i  dokumentację  odpowiednią  do  zakresu  ćwiczenia,  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami wózków transportowych, 
2)  zapoznać się z rodzajami napędów stosowanych w wózkach jezdniowych, 
3)  nadać nazwy wózkom przedstawionym na rysunkach, 
4)  uzupełnić odpowiednio tabelę, wpisując nazwy wózków i rodzaj napędu, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z opisem, 

 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

katalogi ofertowe wózków transportowych, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Ćwiczenie 4 

Przyporządkuj  właściwą  nazwę  przenośnikom  przedstawionym  na  rysunkach.  Dokonaj 

klasyfikacji ze względu na cechy konstrukcyjne. 
 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
a) grawitacyjny    

 

 

b) podwieszany jednotorowy   

 

c) ślimakowy 

d) wałkowy napędzany 

 

e) wibracyjny korytowy   

 

 

f) członowy 

 
Rozwiązanie 

 

Nr rysunku 

 

 

 

 

Oznaczenie nazwy przenośnika 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować literaturę 

i  dokumentację  odpowiednią  do  zakresu  ćwiczenia,  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami przenośników transportowych, 
2)  określić kryteria klasyfikacji przenośników transportowych, 
3)  połączyć w pary rysunek i odpowiadającą mu nazwę, 
4)  wyniki zapisać w tabeli, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z opisem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie przedmiotowe. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, plansze z przenośnikami, 

 

rzutnik pisma, 

 

katalogi ofertowe przenośników, 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie maszyn i urządzeń 
przemysłowych oraz transportowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 8, 11, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3. a,  4.  d,  5.  c,  6. c,  7.  c,  8.  a,  9.  b,  10.  c,  11.  a,  
12. 
b, 13. d, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zilustrować zasadę działania sprężarki 

Rozróżnić prasy hydrauliczne 

Rozróżnić pompy 

Scharakteryzować mechanizmy maszyn 

PP 

Scharakteryzować sprężarki 

Określić budowę suwnicy 

Określić parametry wózków naładownych 

Wymienić dźwignice podlegające badaniom 
ograniczonym przez UDT 

PP 

Określić podstawowe zespoły suwnicy 

10 

Rozróżnić urządzenia pneumatyczne 

11 

Sklasyfikować pompy 

PP 

12 

Wyjaśnić pojęcie maszyna 

13 

Scharakteryzować działanie sprężarki 
tłokowej 

14 

Określić napęd hydrauliczny 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

15 

Rozróżnić elementy układów 
pneumatycznych 

16 

Sklasyfikować suwnice 

PP 

17 

Określić zastosowanie dźwigników 

18 

Określić parametry wentylatora 

19 

Rozróżnić parametry żurawi 

20 

Rozróżnić elementy napędów hydraulicznych 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów i kart odpowiedzi. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 50 minut. 

 
 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Schemat przedstawia zasadę działania sprężarki 

a)  tłokowej trzystopniowej. 
b)  tłokowej dwustopniowej. 
c)  tłokowej jednostopniowej. 
d)  nurnikowej dwustopniowej. 

 
 
 
 
 
 
 
2.  Maszyna przedstawiona na rysunku to 

a)  prasa hydrauliczna. 
b)  strugarka pionowa. 
c)  ciągarka pionowa. 
d)  dźwignik hydrauliczny. 

 
 
 
 
3.  Pompa przestawiona na rysunku często stosowana w napędach hydraulicznych to pompa 

a)  tłokowa promieniowa. 
b)  wyporowa łopatkowa. 
c)  rotacyjna zębata. 
d)  wirowa osiowa. 

 
 
 
 
4.  Ruch suwaka w prasie przedstawionej na rysunku realizowany jest poprzez mechanizm 

a)  jarzmowy. 
b)  śrubowy. 
c)  dźwigniowy. 
d)  mimośrodowy. 

 
 
 
 
 
5.  Dane  techniczne  takie  jak:  ciśnienie  użytkowe,  wydajność,  moc  silnika  napędowego 

dotyczą urządzenia przedstawionego na rysunku. Urządzeniem tym jest 
a)  pompa rotacyjna. 
b)  sprężarka wirnikowa. 
c)  sprężarka tłokowa. 
d)  pompa dyfuzyjna. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

6.  Suwnica, której konstrukcja nośna wyposażona jest w dwie wysokie podpory poruszające 

się po torach ułożonych na poziomie składowania ładunków to suwnica 
a)  pomostowa podwieszana. 
b)  pomostowa natorowa. 
c)  bramowa. 
d)  półbramowa. 

 
7.  Podstawowym parametrem technicznym wózka naładownego jest 

a)  prędkość jazdy. 
b)  zewnętrzny promień zawracania. 
c)  dopuszczalna ładowność. 
d)  zdolność pokonywania wzniesień. 

 
8.  Badaniom ograniczonym przez Urząd Dozoru Technicznego podlegają 

a)  podnośniki prowadzone i zdalnie sterowane. 
b)  suwnice pomostowe natorowe. 
c)  wózki jezdniowe podnośnikowe. 
d)  wózki jezdniowe z wysięgnikiem. 

 
9.  Podstawowe mechanizmy każdej suwnicy to 

a)  mechanizm hamulcowy, mechanizm zapadkowy, mechanizm podnoszenia. 
b)  mechanizm jazdy suwnicy, mechanizm jazdy wózka, mechanizm podnoszenia. 
c)  mechanizm jazdy wózka, mechanizm zapadkowy, mechanizm hamulcowy. 
d)  mechanizm podnoszenia, mechanizm jazdy wózka, mechanizm zapadkowy. 

 
10.  Sprężarki wywołują przyrost ciśnienia 

a)  poniżej 0,2 MPa. 
b)  do 0,015 MPa. 
c)  powyżej 0,2 MPa. 
d)  0,001 ÷ 0,003 MPa. 

 
11.  Pompy tłokowe zaliczamy do pomp wyporowych o 

a)  postępowo-zwrotnym ruchu elementu roboczego. 
b)  obrotowo-zwrotnym ruchu elementu roboczego. 
c)  obrotowym ruchu elementu roboczego. 
d)  obiegowym ruchu elementu roboczego. 

 
12.  Maszyna przemysłowa to 

a)  przedmiot umożliwiający wykonanie określonego procesu. 
b)  zespół mechanizmów zdolnych do wykonywania pracy użytecznej. 
c)  zespół połączonych ze sobą części stanowiących funkcjonalną całość. 
d)  część maszyny zdolna do przekazywania ruchu. 

 

13.  Układ zaworów przedstawiony na rysunku wskazuje, że sprężarka jest w fazie

 

 

a)  tłoczenia. 
b)  sprężania. 
c)  rozprężania. 
d)  ssania. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

14.  Napęd hydrauliczny jest to napęd 

a)  wywołany ruchem cieczy pod ciśnieniem, oparty na prawie Pascala. 
b)  mechanizmów maszyn przy wykorzystaniu energii sprężonego gazu. 
c)  wywołany ruchem cieczy pod niedużym ciśnieniem, oparty na prawie Ohma. 
d)  oparty na przyroście ciśnienia statycznego gazu w wentylatorach. 

 
15.  Rysunek przedstawia zestaw przygotowania sprężonego powietrza. Cyframi oznaczono 

a)  1 – reduktor, 2 – smarownica, 3 – filtr. 
b)  1 – smarownica, 2 – reduktor, 3 – filtr. 
c)  1 – filtr, 2 – smarownica, 3 – reduktor. 
d)  1 – filtr, 2 – reduktor, 3 – smarownica. 

 
 
 
 
16.  Rysunek przedstawia suwnicę 

a)  pomostową dwudźwigarową. 
b)  podwieszaną dwubelkową. 
c)  bramową dwudźwigarową. 
d)  półbramową dwudźwigarową. 

 
17.  Dźwignica,  w  której  ładunek  jest  przemieszczany  za  pośrednictwem  układu  dźwigni 

napędzanych za pomocą śruby to 
a)  wciągnik linowy. 
b)  dźwignik dźwigniowy. 
c)  żuraw przyścienny. 
d)  wciągarka stojakowa. 

 
18.  Przy doborze wentylatora należy brać pod uwagę jego sprawność, tzn. stosunek 

a)  ciśnienia na wlocie do ciśnienia na wylocie wentylatora. 
b)  mocy użytecznej do mocy silnika napędzającego. 
c)  objętości gazu zassanego do objętości gazu wylotowego. 
d)  średnicy króćca ssawnego do średnicy króćca wylotowego. 

 
19.  Podstawowe parametry żurawia słupowego to 

a)  prędkość podnoszenia i opuszczania ładunku. 
b)  masa własna i rodzaj zblocza. 
c)  udźwig i kąt obrotu wysięgnika. 
d)  rodzaj użytego napędu i rodzaj zastosowanej liny. 

 
20.  Elementy urządzenia oznaczone strzałką na rysunku obok to 

a)  zawory tłoczne. 
b)  zawory ssawne. 
c)  dławica odcinająca. 
d)  tłok górny. 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Dobieranie maszyn i urządzeń przemysłowych oraz transportowych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie maszyn i urządzeń 
przemysłowych oraz transportowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 2, 5, 9, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d,  2. c, 3. b, 4. b,  5. c, 6. c, 7. a, 8. c, 9. c, 10. a, 11. a,  
12. 
a, 13. c, 14. c, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić podstawowe zespoły suwnicy 
pomostowej 

PP 

Określić uprawnienia operatorów suwnic 

PP 

Rozpoznać symbol graficzny stosowany 
w układach hydraulicznych 

Określić cechy charakterystyczne napędu 
hydraulicznego 

Scharakteryzować właściwości powietrza jako 
czynnika roboczego napędu pneumatycznego 

PP 

Rozróżniać elementy mechanizmów maszyn 

Wskazać parametry techniczne elementów 
napędów hydraulicznych  

Rozróżnić elementy napędów pneumatycznych 

Określić parametry dźwignic 

PP 

10 

Określić budowę przenośników kubełkowych 

11 

Zdefiniować napęd pneumatyczny 

12 

Rozróżnić elementy składowe dźwignic 

13 

Rozpoznać symbole układu pneumatycznego 
zasilania 

14 

Określić zasadę działania przenośników 
zabierakowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

15 

Określić zasadę pracy przenośników 
pneumatycznych 

16 

Określić parametry techniczne suwnicy 

17 

Określić rodzaj zaworu zabezpieczającego 
zbiornik ciśnieniowy 

18 

Opisać budowę cięgników 

19 

Wyjaśnić zasadę działania sprężarki tłokowej 

20 

Scharakteryzować zespół maszyny 

PP 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów i kart odpowiedzi. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 50 minut.  
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rysunek przestawia 

a)  motoreduktor bezobsługowy. 
b)  wciągnik mechaniczny. 
c)  mechanizm podnoszenia suwnicy bramowej. 
d)  wózek jezdny suwnicy pomostowej. 

 
2.  Osoba posiadająca uprawnienia kategorii II S ma prawo do 

a)  obsługi żurawi. 
b)  obsługi wciągników. 
c)  obsługi suwnic sterowanych z poziomu roboczego i sterowanych z kabiny. 
d)  obsługi wszystkich rodzajów dźwignic 

 
3.  Zamieszczony poniżej symbol graficzny przedstawia 

a)  pompę hydrauliczną o jednym kierunku przepływu i stałej wydajności. 
b)  pompę hydrauliczną o jednym kierunku przepływu i zmiennej wydajności. 
c)  silnik hydrauliczny obrotowy o stałej chłonności. 
d)  silnik hydrauliczny obrotowy o regulowanej chłonności. 

 

 

 
4.  Najkorzystniejszy  układ  napędowy  dla  obrabiarki  pracującej  ruchem  posuwisto 

zwrotnym z bardzo dużą siłą bez drgań i szarpnięć to 
a)  układ mechaniczny. 
b)  układ hydrauliczny. 
c)  układ pneumatyczny. 
d)  układ elektryczny. 

 
5.  Powietrze jako czynnik roboczy napędu pneumatycznego jest 

a)  ściśliwe i wrażliwe na przegrzanie. 
b)  nieściśliwe i chłodzi układ napędu. 
c)  ściśliwe i może chłodzić układ napędu. 
d)  nieściśliwe i wrażliwe na przegrzanie. 

 
6.  Członem sztywnym mogącym wystąpić w mechanizmach maszyn jest 

a)  łańcuch. 
b)  sprężyna. 
c)  popychacz. 
d)  lina stalowa. 

 
7.  Parametrem pomp wirowych branym pod uwagę przy jej doborze jest 

a)  całkowita wysokość pompowania. 
b)  konstrukcja wirnika. 
c)  przekrój rury ssawnej. 
d)  przekrój rury tłocznej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

8.  Schemat obok przedstawia układ sprężarki 

a)  z tłokami jednostronnego działania. 
b)  jednostronnego działania bezwodzikowy. 
c)  z tłokami obustronnego działania. 
d)  leżącej obustronnego działania. 

 
 
 
9.  Podstawowe parametry żurawia przyściennego to 

a)  prędkość podnoszenia i opuszczania ładunku. 
b)  masa własna i rodzaj zblocza. 
c)  udźwig i kąt obrotu wysięgnika. 
d)  rodzaj użytego napędu i rodzaj zastosowanej liny. 

 
10.  W przenośniku przedstawionym na rysunku ładunek jest transportowany za pomocą 

a)  kubełków przymocowanych do taśmy. 
b)  kubełków przymocowanych do płyty. 
c)  taśmy przewiniętej przez koło napędowe. 
d)  zabieraków zgrzebłowych. 

 
 
 
11.  Napęd pneumatyczny jest to napęd mechanizmów maszyn i urządzeń przy wykorzystaniu 

a)  energii sprężonego gazu. 
b)  ciśnienia cieczy. 
c)  ruchu cieczy lub gazu. 
d)  gazu o ciśnieniu atmosferycznym. 

 
12.  Zespoły chwytające dźwignic to 

a)  haki, pętle, zawiesia. 
b)  krążki linowe i łańcuchowe. 
c)  hamulce klockowe i tarczowe. 
d)  obręcze kół jezdnych suwnic. 

 
13.  Na  rysunku  przedstawiono  zestaw  przygotowania  sprężonego  powietrza.  Cyframi 

oznaczono 

 

 

 

a)  1 – reduktor, 2 – smarownica, 3 – zawór odcinający, 4 – filtr. 
b)  1 – zawór odcinający, 2 – reduktor, 3 – filtr, 4 – smarownica. 
c)  1 – smarownica, 2 – reduktor, 3 – filtr, 4 – zawór odcinający. 
d)  1 – filtr, 2 – zawór odcinający, 3 – smarownica, 4 – reduktor. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

14.  Przenośniki zabierakowe są to urządzenia, które przenoszą nosiwo 

a)  pod działaniem ruchów wahliwych lub drgań rynny transportowej. 
b)  w strumieniu gazu. 
c)  przez przesuwanie go za pomocą cięgna zaopatrzonego w zgrzebła. 
d)  w strumieniu cieczy. 

 
15.  Przenośniki pneumatyczne to przenośniki, w których transport materiału odbywa się 

a)  w strumieniu cieczy. 
b)  po rolkach. 
c)  w strumieniu gazu. 
d)  wskutek drgań rynny transportowej. 

 
16.  Dopuszczalna wielkość podnoszonego ładunku suwnicy to 

a)  wydajność przeładunku. 
b)  udźwig nominalny. 
c)  sprawność. 
d)  nacisk wywierany na podłoże. 

 
17.  Pneumatyczny zbiornik ciśnieniowy powinien być wyposażony w zawór 

a)  rozdzielający. 
b)  dławiący. 
c)  szybkiego spustu. 
d)  bezpieczeństwa. 

 
18.  W cięgniku pokazanym na rysunku do podnoszenia ładunków zastosowano 

a)  łańcuch z hakiem. 
b)  łańcuch z chwytakiem. 
c)  linę z hakiem. 
d)  linę z chwytakiem. 

 
 
 
 
 
19.  Sprężarki działają na podobnej zasadzie jak pompy, z tym że czynnikiem roboczym jest 

a)  gaz. 
b)  ciecz. 
c)  para wodna. 
d)  ciecz lub para. 

 
20.  Zespół prosty występujący w danej maszynie to zespół zawierający 

a)  połączenie jednego rodzaju. 
b)  połączenia dwóch rodzajów. 
c)  połączenia trzech rodzajów. 
d)  połączenia kilku rodzajów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Dobieranie maszyn i urządzeń przemysłowych oraz transportowych 
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

  

7. LITERATURA 

 

1.  Bożenko L.: Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1994 
2.  Buczek K.: Kierowca-operator wózków jezdniowych napędzanych. KaBe, Krosno 1997 
3.  Data L.: Technologia odlewnictwa. WSiP, Warszawa 1975 
4.  Dretkiewicz-Więch  J.:  Technologia  mechaniczna.  Techniki  wytwarzania.  WSiP, 

Warszawa 2000 

5.  Goździecki M., Świątkiewicz H.: Przenośniki. WNT, Warszawa 1979 
6.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 1998 
7.  Pawlicki K.: Transport w przedsiębiorstwie. WSiP, Warszawa 1996 
8.  Praca zbiorowa: Mały poradnik mechanika. Tom I i II. WNT, Warszawa 1999 
9.  Praca zbiorowa: Poradnik inżyniera. Odlewnictwo Tom I i II. WNT, Warszawa 1986 
10.  Romaniuk St.: Transport wewnętrzny w hutach. WSiP, Warszawa 1972 
11.  Świątkiewicz H.: Poradnik dźwignicowego. WNT, Warszawa 1987 
12.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2001 
13.  Zieliński Z.: Dźwignice i urządzenia transportowe. WSiP, Warszawa 1986 
 
Czasopisma: 
– 

Przegląd odlewnictwa 

– 

Odlewnictwo - nauka i praktyka 

– 

Mechanik 

– 

Przegląd Mechaniczny 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Francuz  M.,  Karpiński  J.:  Metodyka  nauczania  zajęć  praktycznych.  WSiP,  Warszawa 

1992 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Warszawa 1997 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000