background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
Ewa Pogorzelska 
 
 
 
 
 
 

Topienie stopów odlewniczych i zalewanie form  
812[03].Z2.05 

 
 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Ryszard Łoin 
mgr inŜ. Marian Cymerys 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Ewa Pogorzelska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. BoŜena Zając 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  812[03].Z2.05 
„Topienie  stopów  odlewniczych  i  zalewanie  form”,  zawartego  w  programie  nauczania  dla 
zawodu operator maszyn i urządzeń odlewniczych.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

3 

2.

 

Wymagania wstępne 

6 

3.

 

Cele kształcenia  

7 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

8 

5.

 

Ćwiczenia 

14 

5.1. Podstawowe stopy odlewnicze jako materiał konstrukcyjny, podstawowe 

składniki wsadu na stopy odlewnicze, przygotowanie wsadu na stopy  
odlewnicze, topniki i paliwa 

14 

5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2. Podstawowe informacje o piecach do topienia: instalacje Ŝeliwiakowe, 

piece tyglowe, piece elektryczne 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3. Technologia wytapiania stopów odlewniczych, obsługa pieców,  

kontrola parametrów pracy pieca 

18 

5.3.1. Ćwiczenia   

18 

5.4. Spust i pozapiecowa obróbka ciekłego metalu, kontrola jakości ciekłego 

metalu, ręczne i mechaniczne zalewanie form, maszyny i urządzenia  
do transportu ciekłego metalu, zalewania i obróbki pozapiecowej 

21 

5.4.1. Ćwiczenia   

21 

5.5. Doprowadzenie metalu do formy, krzepnięcie i stygnięcie metalu w formie, 

bezpieczeństwo i higiena pracy, ochrona przeciwpoŜarowa oraz ochrona  
środowiska w oddziałach topienia 

24 

5.5.1. Ćwiczenia 

24 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.

 

Literatura 

35 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń 
odlewniczych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania - 
- uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w 
formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w 
trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z 
zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
techniczno  dydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe  równieŜ  zrealizować  ćwiczenia, 
które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń  nie 
zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pogadanki z pokazem, 

 

pokazu z wyjaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

wykładu konwersatoryjnego, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

 

Miejsce  jednostki  modułowej  w  strukturze  modułu  812[03].Z2  „Technologia 

wytwarzania  wyrobów  metodami  odlewniczymi”  jest  wyeksponowane  na  schemacie 
zamieszczonym na stronie 5. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

812[03].Z2 

Technologia wytwarzania 

wyrobów metodami 

odlewniczymi 

812[03].Z2.01 

Przygotowanie mas 

formierskich i rdzeniowych

 

812[03].Z2.02 

Wykonywanie form 

piaskowych zagęszczanych 

ręcznie

 

812[03].Z2.03 

Wykonywanie maszynowe 

form piaskowych i rdzeni

 

812[03].Z2.04 

Wykonywanie odlewów 

metodami specjalnymi

 

812[03].Z2.05 

Topienie stopów 

odlewniczych  

i zalewanie form

 

812[03].Z2.06 

Wybijanie, oczyszczanie  

i wykańczanie odlewów

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

2. 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej i ochrony 
ś

rodowiska, 

 

dobierać środki ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanej pracy, 

 

korzystać z literatury technicznej, 

 

przetwarzać  informacje  zawarte  w  dokumentacji  technicznej  i  technologicznej  procesu 
odlewania, 

 

określać  właściwości  metali  i  ich  stopów  oraz  wskazywać  znaczenie  ich  oceny  
w procesach kontroli materiałów wsadowych, 

 

klasyfikować stopy Ŝelaza z węglem, 

 

korzystać z katalogów i poradników, 

 

określać zastosowanie poszczególnych gatunków stali, staliwa i Ŝeliwa, 

 

klasyfikować stopy metali nieŜelaznych, 

 

rozpoznawać na podstawie oznaczeń: stal, staliwo, Ŝeliwo, stopy metali nieŜelaznych, 

 

rozróŜniać  gatunki,  właściwości  i  zastosowanie  stopów  Fe-C,  metali  nieŜelaznych  i  ich 
stopów, 

 

rozróŜniać materiały ogniotrwałe oraz uzasadniać ich dobór i zastosowanie jako tworzyw 
konstrukcyjnych w budowie pieców i kadzi odlewniczych, 

 

dobierać maszynę i urządzenie przemysłowe do określonego zadania, 

 

rozróŜniać urządzenia transportowe stosowane w procesach wytwarzania odlewów, 

 

rozróŜniać podstawowe pojęcia związane z eksploatacją i obsługą maszyn i urządzeń, 

 

rozpoznawać stan techniczny uŜytkowanych maszyn i urządzeń, 

 

rozróŜniać podstawowe elementy układów sterowania, 

 

dobierać narzędzia, przyrządy i materiały w zaleŜności od wykonywanej pracy, 

 

wyszukiwać potrzebne informacje w dokumentach, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie, 

 

prezentować wyniki pracy własnej i grupowej, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

interpretować wskazany tekst, 

 

posługiwać się instrukcją przy wykonywaniu ćwiczeń. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować i scharakteryzować stopy odlewnicze, 

 

ocenić wpływ składników strukturalnych Ŝeliwa i staliwa na ich właściwości, 

 

scharakteryzować przebieg wytopu Ŝeliwa, staliwa i stopów metali nieŜelaznych, 

 

scharakteryzować piece odlewnicze, 

 

rozróŜnić urządzenia do kontroli i regulacji parametrów pracy pieca i warunków wytopu, 

 

wykonać prace pomocnicze przy obsłudze pieców odlewniczych, 

 

dokonać kontroli jakości ciekłego metalu, 

 

dokonać kontroli parametrów pracy pieca, 

 

scharakteryzować urządzenia do transportu ciekłego metalu i zalewania form, 

 

zastosować  zasady  uŜytkowania  urządzeń  do  transportu  ciekłego  metalu  i  zalewania 
form,  

 

zalać formy ciekłym metalem, 

 

wyjaśnić budowę układu wlewowego, 

 

dobrać układ wlewowy, 

 

objaśnić zjawiska zachodzące w formie, po zalaniu ciekłym metalem, 

 

ocenić skutki powstawania gazów, stygnięcia i skurczu metalu w formie, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją  technologiczną,  Dokumentacją  Techniczno-Ruchową, 
Polskimi Normami, normami branŜowymi oraz poradnikami, 

 

zastosować  zasady  zachowania  się  w  strefach  gazoniebezpiecznych,  w  strefach 
bezpośredniego zagroŜenia odpryskiem ŜuŜla i ciekłego metalu oraz gorącego metalu, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas obsługi pieców odlewniczych i zalewania form. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń odlewniczych 812[03] 

Moduł:  

Technologia 

wytwarzania 

wyrobów 

metodami 

odlewniczymi 812[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

Topienie stopów odlewniczych i zalewanie form 
812[03].Z2.05 

Temat: Przygotowanie wsadu do wytopu Ŝeliwa szarego w piecu tyglowym indukcyjnym 

o pojemności 500 kg. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności przygotowywania wsadów do topienia stopów odlewniczych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować materiały wsadowe do wytopu Ŝeliwa szarego, 

 

obliczyć namiar sporządzanego wsadu, 

 

zwaŜyć poszczególne składniki wsadu na wagach uchylnych, 

 

posortować składniki wsadu do odpowiednich pojemników, 

 

oznaczyć pojemniki z materiałami wsadowymi przy pomocy przywieszek, 

 

wypełnić kartę przygotowania wsadu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa, 

 

indywidualna. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

instrukcja przygotowania wsadu, 

 

materiały wsadowe, 

 

wagi uchylne, 

 

pojemniki zgodne z instrukcją przygotowania wsadu, 

 

przywieszki do oznaczania pojemników, 

 

karta przygotowania wsadu, 

 

formularze z pytaniami prowadzącymi, 

 

katalogi i poradniki, w tym poradnik dla ucznia, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności organizacyjno-przygotowawcze: 

 

przypomnienie  wiadomości  z  ostatnich  zajęć  na  temat  tworzyw  odlewniczych  jako 
materiałów konstrukcyjnych, 

 

podanie tematu i celów zajęć. 

2.

 

Wprowadzenie do pracy metodą tekstu przewodniego: 

 

podział uczniów na zespoły 2-3 osobowe, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

 

rozdanie materiałów do zajęć, 

 

omówienie kryteriów oceniania. 

 
3.

 

Praca z tekstem przewodnim w zespołach. 

 
FAZA I – INFORMACJA 

 

Jakie materiały są niezbędne do przygotowania wsadu do topienia Ŝeliwa szarego w piecu 
elektrycznym? 

 

Jak oblicza się namiar wsadu? 

 

Jak waŜy się przy pomocy wag uchylnych? 

 

Jak składuje się i oznacza materiały wsadowe? 

 

Jak wypełnia się kartę przygotowania wsadu? 

 
FAZA II – PLANOWANIE 

 

Zaproponuj  materiały  wsadowe  do  topienia  Ŝeliwa  szarego  w  piecu  tyglowym 
indukcyjnym. 

 

Zaproponuj sposób obliczania namiaru wsadu. 

 

Zaproponuj sposób waŜenia wsadu. 

 

Zaproponuj sposób składowania poszczególnych składników wsadu. 

 

Zaproponuj sposób oznaczania pojemników z materiałami wsadowymi. 

 

Zaproponuj sposób wypełnienia karty przygotowania wsadu. 

 
FAZA III – USTALENIA 

 

Ustal,  jakie  materiały  będą  ci  potrzebne  do  przygotowania  wsadu  określonego 
w ćwiczeniu. 

 

Ustal sposób realizacji ćwiczenia. 

 

Ustal sposób prezentacji ćwiczenia. 

 
FAZA IV – REALIZACJA 

 

Przygotuj materiały wsadowe. 

 

Oblicz namiar wsadu. 

 

ZwaŜ porcje kaŜdego składnika wsadu. 

 

Umieść składniki wsadu w odpowiednich pojemnikach. 

 

Oznakuj pojemniki przywieszkami. 

 

Wypełnij kartę przygotowania wsadu,. 

 

Zaprezentuj efekty swojej pracy. 

 

Dokonaj oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
FAZA V – WERYFIKACJA 

 

Sprawdź, czy prawidłowo przygotowałeś i oznaczyłeś materiały wsadowe. 

 
FAZA VI – ANALIZA 

 

Która część ćwiczenia sprawiła Ci najwięcej trudności? 

 

Czy ćwiczenie zostało wykonane poprawnie? 

 

Jakie ewentualnie naleŜy nanieść poprawki? 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Zakończenie zajęć 

W  podsumowaniu  zajęć  uczniowie  formułują  wnioski  dotyczące  przygotowywania 

wsadu do topienia stopów odlewniczych. 
 
Praca domowa 

Nauczyciel  zadaje  pracę  domową  na  temat  topienia  Ŝeliwa  w  piecu  tyglowym 

indukcyjnym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

prezentacja prac, 

 

samoocena. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń odlewniczych 812[03] 

Moduł:  

Technologia 

wytwarzania 

wyrobów 

metodami 

odlewniczymi 812[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

Topienie  stopów  odlewniczych  i  zalewanie  form 
812[03].Z2.05 

Temat:  Prowadzenie wytopu Ŝeliwa szarego w tyglowym piecu indukcyjnym 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności topienia stopów odlewniczych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić jak zbudowany jest piec tyglowy indukcyjny, 

 

określić jak działa jest piec tyglowy indukcyjny, 

 

określić przebieg procesu wytopu Ŝeliwa szarego w piecu tyglowym indukcyjnym, 

 

zorganizować stanowisko pracy według zasad bhp, 

 

prowadzić wytop zgodnie z instrukcją, 

 

zmierzyć temperaturę kąpieli metalowej, 

 

pobrać próbkę ciekłego metalu do badań składu chemicznego, 

 

dobrać środki ochrony osobistej przy topieniu metalu, 

 

uŜyć środków ochrony osobistej przy topieniu metalu, 

 

zachować przepisy bhp przy topieniu metalu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z wyjaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa, 

 

indywidualna. 

 
Czas: 5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

piec tyglowy indukcyjny, 

 

materiały wsadowe w oznakowanych pojemnikach, 

 

wióry, 

 

narzędzia  do:  pomiaru  temperatury  metalu,  zgarniania  ŜuŜla,  dodawania  dodatków 
stopowych, 

 

instrukcja obsługi pieca, 

 

instrukcja topienia, 

 

ś

rodki ochrony osobistej, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

poradnik odlewnika. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Przebieg zajęć: 
 

Czynności wykonywane przez nauczyciela 

Czynności wykonywane przez ucznia 

Czynności organizacyjno porządkowe 

 

sprawdza wygląd uczniów przygotowanych 
do zajęć pod względem bhp, 

 

zapoznaje uczniów z tematem, określa cele 
zajęć, 

 

przypomina zasady bhp obowiązujące 
podczas topienia stopu w piecu tyglowym 
indukcyjnym. 

 

zapoznają się z tematem i celami zajęć, 

 

zapisują temat w zeszytach, 

 

udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela. 

InstruktaŜ wstępny 

 

prezentuje piec tyglowy indukcyjny, 

 

prowadzi dyskusję na temat budowy pieca, 

 

omawia sposób działania pieca, 

 

prezentuje materiały wsadowe, 

 

demonstruje sposób ładowania wsadu do 
pieca, 

 

demonstruje sposób włączania pieca, 

 

omawia nieprawidłowości mogące powstać 
podczas ładowania wsadu, 

 

wydaje uczniom dokumentację, przydziela 
stanowiska robocze, 

 

obserwuje i nadzoruje czynności 
przygotowawcze wykonywane przez 
uczniów 

 

rozpoznają wskazane przez nauczyciela 
elementy pieca, 

 

rozpoznają materiały wsadowe, 

 

obserwują sposób ładowania wsadu do pieca, 

 

obserwują czynności podczas włączania pieca, 

 

zadają pytania w razie wystąpienia wątpliwości, 

 

zapoznają się z dokumentacją otrzymaną od 
nauczyciela, 

 

ustalają kolejność czynności, zapisują w 
formularzu, 

 

organizują stanowisko pracy zgodnie z 
zasadami bhp i wymaganiami dokumentacji 
technologicznej 

 

 

 

InstruktaŜ bieŜący 

 

przeprowadza przegląd stanowisk pracy, 

 

ocenia: prawidłowość wykonywanych przez 
uczniów czynności, przestrzeganie zasad 
bhp, 

 

udziela niezbędnych instrukcji, koryguje 
elementarne błędy. 

 

podejmują pracę na stanowisku wytopu, 

 

ładują wsad zgodnie z instrukcją, 

 

włączają piec, 

 

kontrolują temperaturę kąpieli metalowej, 

 

dodają dodatki stopowe, 

 

pobierają próbki stopu do badań w 
laboratorium, 

 

posługują się narzędziami zgodnie z ich 
przeznaczeniem i zachowaniem zasad bhp. 

InstruktaŜ końcowy 

 

dokonuje oceny przebiegu wytopu, 

 

ocenia jakość pracy uczniów. 

 

dokonują oceny poprawności 
przeprowadzonego wytopu, 

 

uzupełniają formularze do ćwiczenia, 

 

formułują i zapisują wnioski z przebiegu 
wytopu, 

 

porządkują stanowisko pracy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zakończenie zajęć 

Czynności organizacyjno-porządkowe kończące zajęcia: 

 

sprawdzenie stanu stanowiska wytopu, 

 

podanie tematu następnych zajęć. 

 
Praca domowa 

Polecenie  wyszukania  w  literaturze  wiadomości  na  temat  sposobów  zalewania  form 

ciekłym metalem.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

samoocena, 

 

pytania kontrolne. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Podstawowe  stopy  odlewnicze  jako  materiał  konstrukcyjny, 

podstawowe 

składniki 

wsadu 

na 

stopy 

odlewnicze, 

przygotowanie wsadu na stopy odlewnicze, topniki i paliwa  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj próbki materiałów wsadowych do wytopu staliwa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia zwracając uwagę na przestrzeganie przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące materiałów wsadowych do 
wytopu staliwa,  

2)

 

wybrać próbki materiałów uŜywanych na wsad do wytopu staliwa, 

3)

 

ułoŜyć próbki na arkuszu papieru, 

4)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

5)

 

dokonać oceny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z wyjaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki materiałów wsadowych do róŜnych procesów odlewniczych, 

 

arkusz papieru, 

 

poradniki,  

 

poradnik dla ucznia.  

 
Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj analizy materiałów wsadowych uŜywanych do wytopu Ŝeliwa w Ŝeliwiaku.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia i przygotować arkusz do ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z rodzajami materiałów wsadowych uŜywanych do wytopu Ŝeliwa, 

2)

 

określić rolę kaŜdego składnika w procesie wytopu Ŝeliwa, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

3)

 

przyporządkować kaŜdemu składnikowi jego rolę w procesie topienia i wypełnić tabelę  
w arkuszu do ćwiczenia, 

4)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z wyjaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz do wykonania ćwiczenia, 

 

formularze z pytaniami prowadzącymi, 

 

poradniki,  

 

poradnik dla ucznia. 

 

Rodzaj materiału wsadowego 

 

Rola, jaką spełnia materiał w procesie topienia 

 

Materiały metalowe 
 

 
 

Dodatki stopowe 

 

Modyfikatory 

 

Topniki 

 

Paliwa 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.2.  Podstawowe  informacje  o  piecach  do  topienia:  instalacje 

Ŝeliwiakowe, piece tyglowe, piece elektryczne 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz odpowiedni piec do topienia stopów aluminium dla odlewni pracującej w ruchu 

ciągłym, wytwarzającej 1 tonę odlewów średniej wielkości na dobę. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami doboru pieców do topienia stopów odlewniczych, 

2)

 

zapoznać się z rodzajami pieców do topienia stopów aluminium, 

3)

 

wyszukać strony www z ofertami pieców, 

4)

 

zapoznać się z piecami oferowanymi w katalogach pieców, 

5)

 

dokonać analizy wybranych pieców, 

6)

 

wybrać piec spełniający warunki wymagane w odlewni, 

7)

 

zapisać proponowany typ pieca,  

8)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

9)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

katalogi ofertowe pieców do topienia stopów metali nieŜelaznych, 

 

plansze, makiety, modele pieców do topienia stopów, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe pieców, 

 

formularze z pytaniami prowadzącymi, 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  odpowiedni  piec  do  topienia  staliwa  dla  odlewni  pracującej  w  ruchu  ciągłym, 

wytwarzającej 5 ton drobnych odlewów na dobę. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z rodzajami pieców do topienia staliwa, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

2)

 

wyszukać strony www z ofertami pieców, 

3)

 

zapoznać się z piecami oferowanymi w katalogach pieców, 

4)

 

dokonać analizy wybranych pieców, 

5)

 

wybrać piec spełniający warunki wymagane w odlewni, 

6)

 

zapisać proponowany typ pieca,  

7)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

8)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

katalogi ofertowe pieców do topienia stopów staliwa, 

 

plansze, makiety, modele pieców do topienia stopów odlewniczych, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe pieców, 

 

formularze z pytaniami prowadzącymi, 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz  odpowiedni  piec  do  topienia  Ŝeliwa  dla  odlewni  pracującej  w  ruchu  ciągłym, 

wytwarzającej 5 ton odlewów średniej wielkości na dobę. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z rodzajami pieców do topienia Ŝeliwa, 

2)

 

wyszukać strony www z ofertami pieców, 

3)

 

zapoznać się z piecami oferowanymi w katalogach pieców, 

4)

 

dokonać analizy wybranych pieców, 

5)

 

wybrać piec spełniający warunki wymagane w odlewni, 

6)

 

zapisać proponowany typ pieca,  

7)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

8)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

katalogi ofertowe pieców do topienia stopów staliwa, 

 

plansze, makiety, modele pieców do topienia stopów odlewniczych, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe pieców, 

 

formularze z pytaniami prowadzącymi, 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

przybory do pisania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.3.  Technologia  wytapiania  stopów  odlewniczych,  obsługa 

pieców, kontrola parametrów pracy pieca

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie1 
 

Przeprowadź wytop Ŝeliwa szarego w piecu tyglowym indukcyjnym.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  ze  szczególnym  uwzględnieniem  przestrzegania  przepisów 
bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  wiadomościami  na  temat  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku 
topienia, 

2)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat składu chemicznego Ŝeliwa szarego, 

3)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat składu wsadu do topienia Ŝeliwa szarego,  

4)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat przygotowania wsadu do wytopu Ŝeliwa szarego, 

5)

 

zapoznać się z instrukcją topienia, 

6)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi pieca, 

7)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

8)

 

przeprowadzić wytop według instrukcji topienia, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

10)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

piec tyglowy indukcyjny, 

 

składniki wsadu do pieca, 

 

instrukcja obsługi pieca, 

 

instrukcja topienia, 

 

ś

rodki ochrony osobistej, 

 

poradniki,  

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przeprowadź  wytop  stopu  aluminium  AK7  w  piecu  tyglowym  płomieniowym  i  oceń 

jakość stopu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  ze  szczególnym  uwzględnieniem  przestrzegania  przepisów 
bhp. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  wiadomościami  na  temat  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku 
topienia, 

2)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat składu chemicznego stopu AK7, 

3)

 

 zapoznać się z wiadomościami na temat przygotowania wsadu do wytopu stopu AK7, 

4)

 

zapoznać się z instrukcją topienia, 

5)

 

zapoznać się z instrukcją do obsługi pieca, 

6)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat oceny jakości stopu, 

7)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

8)

 

przeprowadzić wytop według instrukcji topienia, 

9)

 

dokonać oceny jakości stopu, 

10)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

11)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

piec tyglowy płomieniowy opalany gazem, 

 

gąski stopu AK7, 

 

zaprawy,  

 

instrukcja obsługi pieca, 

 

instrukcja topienia, 

 

spektrometr, 

 

pirometr, 

 

ś

rodki ochrony osobistej, 

 

poradniki,  

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Przeprowadź wytop staliwa w piecu tyglowym łukowym.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  ze  szczególnym  uwzględnieniem  przestrzegania  przepisów 
bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  wiadomościami  na  temat  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku 
topienia, 

2)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat składu chemicznego staliwa, 

3)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat składu wsadu do topienia staliwa,  

4)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat przygotowania wsadu do wytopu staliwa, 

5)

 

zapoznać się z instrukcją topienia, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

6)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi pieca, 

7)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

8)

 

przeprowadzić wytop według instrukcji topienia, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

10)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

piec tyglowy łukowy, 

 

składniki wsadu do pieca, 

 

instrukcja obsługi pieca, 

 

instrukcja topienia, 

 

ś

rodki ochrony osobistej, 

 

poradniki,  

 

poradnik dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.4.  Spust  i  pozapiecowa  obróbka  ciekłego  metalu,  kontrola 

jakości  ciekłego  metalu,  ręczne  i  mechaniczne  zalewanie 
form,  maszyny  i  urządzenia  do  transportu  ciekłego  metalu, 
zalewania i obróbki pozapiecowej  

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zalej ręcznie stopem aluminium formę piaskową.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  ze  szczególnym  uwzględnieniem  przestrzegania  przepisów 
bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat zalewania firm odlewniczych, 

2)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat zjawisk zachodzących w formie po jej zalaniu,  

3)

 

zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 

4)

 

przygotować potrzebne narzędzia, 

5)

 

przygotować sprzęt ochrony osobistej, 

6)

 

zalać formę, 

7)

 

dokonać oceny pracy. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

 

obciąŜona forma odlewnicza piaskowa, 

 

łyŜka odlewnicza, 

 

ciekły stop aluminium, 

 

poradnik dla ucznia.  

 
Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj na rysunkach urządzenia do zalewania form i nazwij je.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia i przygotować arkusze do ćwiczenia. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  wiadomościami  na  temat  urządzeń  do  mechanicznego  i  ręcznego 
zalewania form, 

2)

 

rozpoznać urządzenia na rysunkach, 

3)

 

przyporządkować kaŜdemu urządzeniu nazwę, 

4)

 

wypełnić tabelę w arkuszu do ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz do wykonania ćwiczenia, 

 

formularze z pytaniami prowadzącymi, 

 

plansza z rysunkami urządzeń do zalewania form, 

 

przybory do pisania, 

 

poradniki,  

 

poradnik dla ucznia. 

 

Numer rysunku 

 

Nazwa urządzenia  

 

 

 
 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 3 
 

Rozpoznaj na rysunkach urządzenia do transportu ciekłego metalu i nazwij je.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia i przygotować arkusze do ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z wiadomościami na temat urządzeń do transportu ciekłego metalu,  

2)

 

rozpoznać urządzenia na rysunkach, 

3)

 

przyporządkować kaŜdemu urządzeniu nazwę, 

4)

 

wypełnić załączoną tabelę, 

5)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz do wykonania ćwiczenia, 

 

formularze z pytaniami prowadzącymi, 

 

plansza z rysunkami urządzeń do transportu ciekłego metalu, 

 

przybory do pisania, 

 

poradniki,  

 

poradnik dla ucznia. 

 

Numer rysunku 

 

Nazwa urządzenia  

 

 

 
 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

5.5.  Doprowadzenie  metalu  do  formy,  krzepnięcie  i  stygnięcie 

metalu  w  formie,  bezpieczeństwo  i  higiena  pracy,  ochrona 
przeciwpoŜarowa  oraz  ochrona  środowiska  w  oddziałach 
topienia 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź  analizę  zjawisk  zachodzących  z  formie  po  jej  zalaniu  i  określ  sposoby 

zapobiegania ich negatywnemu wpływowi na odlew. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia i przygotować arkusze do ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  wiadomościami  na  temat  zjawisk  zachodzących  w  formie  po  jej  zalaniu  
i sposobów zapobiegania negatywnemu wpływowi tych zjawisk na odlew, 

2)

 

wyodrębnić poszczególne zjawiska, 

3)

 

określić wpływ kaŜdego zjawiska na właściwości odlewu, 

4)

 

określić sposób zapobiegania negatywnemu wpływowi zjawiska na odlew, 

5)

 

wypełnić tabelę w arkuszu do ćwiczenia, 

6)

 

ocenić wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

formularze z pytaniami prowadzącymi, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura techniczna, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Nazwa zjawiska 

 

Wpływ zjawiska na odlew 

Sposób zapobiegania wpływowi 

zjawiska na odlew 

 
 

 
 

 
 

 

 

 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź analizę budowy układu wlewowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia i przygotować arkusze do ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  wiadomościami  na  temat  budowy  układu  wlewowego  i  funkcji  jego 
poszczególnych elementów, 

2)

 

określić rolę kaŜdego elementu budowy układu wlewowego w procesie zalewania formy,  

3)

 

wypełnić tabelę w arkuszu do ćwiczenia, 

4)

 

ocenić wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura techniczna, 

 

poradnik dla ucznia.  

 

Nazwa elementu układu wlewowego 

Rola elementu w procesie zalewania formy 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Topienie  metalu  i  zalewanie 
form” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 16,17,18, 20 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 7, 9, 11, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. c, 5. d, 6. a, 7. d, 8. a, 9. a, 10. d, 11. c,  
12. 
a, 13. d, 14. a, 15. b, 16. d, 17. a, 18. a, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Wyjaśnić pojęcie wsadu  

2. 

Wymienić składniki wsadu do topienia stopów 
metali nieŜelaznych  

3. 

Wymienić główne składniki stopów metali 
nieŜelaznych 

4.  Wyjaśnić pojęcie namiaru wsadu 

5.  Podać definicję Ŝeliwiaka 

6.  Podać definicję tygla 

Określić cel stosowania modyfikacji stopu  

PP 

Określić zastosowanie pirometru 
termoelektrycznego 

Określić cel zabiegu świeŜenia staliwa 

PP 

10  Wyjaśnić cel stosowania Ŝelazostopów 

11  Określić cel stosowania rafinacji stopów 

PP 

12  Wyjaśnić pojęcie zgaru 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

13  Wskazać substancje uŜywane do świeŜenia staliwa 

14  Wskazać narzędzia uŜywane do zalewania form 

15  Rozpoznać nawęglacze stopu 

PP 

16  Określić źródła ciepła w piecach topialnych 

17  Określić skutki skurczu odlewniczego 

18  Wskazać narzędzia uŜywane do zalewania form  

19  Określić cel stosowania nadlewów 

PP 

20  Wymienić parametry pracy pieca odlewniczego 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów i kart odpowiedzi. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 50 min. 

 
 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Materiały ładowane do pieca w celu stopienia to 
a)

 

wsad. 

b)

 

topniki. 

c)

 

nawęglacze. 

d)

 

paliwa. 

 
2.

 

Gąski stopu są głównym składnikiem wsadu do wytopu 
a)

 

Ŝ

eliwa ciągliwego. 

b)

 

Ŝ

eliwa szarego. 

c)

 

stopów metali nieŜelaznych. 

d)

 

staliwa. 

 
3.

 

Główne składniki mosiądzów to 
a)

 

miedź i cynk. 

b)

 

miedź i cyna. 

c)

 

ołów i antymon. 

d)

 

aluminium i krzem. 

 
4.

 

Obliczanie cięŜaru poszczególnych składników określa się jako 
a)

 

pomiar wsadu. 

b)

 

waŜenie wsadu. 

c)

 

namiar wsadu. 

d)

 

przygotowywanie wsadu. 

 

5.

 

Piec szybowy opalany koksem to 
a)

 

piec elektryczny oporowy. 

b)

 

piec elektryczny łukowy. 

c)

 

piec tyglowy płomieniowy. 

d)

 

Ŝ

eliwiak. 

 

6.

 

Naczynie z materiału odpornego na wysokie temperatury, uŜywane w odlewni, to 
a)

 

tygiel. 

b)

 

forma odlewnicza. 

c)

 

Ŝ

eliwiak. 

d)

 

rdzeń. 

 
7.

 

Modyfikacja stopu odlewniczego ma na celu 
a)

 

zmianę temperatury stopu. 

b)

 

zmianę wymiarów odlewu. 

c)

 

odtlenianie stopu. 

d)

 

zmianę struktury stopu. 

 
8.

 

Pirometr termoelektryczny słuŜy do pomiaru 
a)

 

temperatury ciekłego metalu. 

b)

 

kształtu i wymiarów odlewu. 

c)

 

składu chemicznego stopu. 

d)

 

struktury stopu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

9.

 

Ś

wieŜenie staliwa polega na 

a)

 

odtlenianiu kąpieli metalowej. 

b)

 

przelewaniu kąpieli metalowej. 

c)

 

usuwaniu domieszek w stali przez ich utlenianie. 

d)

 

dodawanie dodatków stopowych do stali. 

 

10.

 

Substancje słuŜące do wprowadzania dodatków stopowych do kąpieli metalowej to 
a)

 

surówki. 

b)

 

topniki. 

c)

 

paliwa. 

d)

 

Ŝ

elazostopy. 

 

11.

 

Oczyszczenie stopów z niepotrzebnych składników jest celem 
a)

 

modyfikacji. 

b)

 

topienia. 

c)

 

rafinacji. 

d)

 

wyŜarzania. 

 
12.

 

Zgar jest to  
a)

 

strata składników stopu na skutek ich wypalania. 

b)

 

zgarnianie ŜuŜla z powierzchni kąpieli metalowej. 

c)

 

strata metalu na skutek wylania z pieca. 

d)

 

warstwa ŜuŜla na powierzchni metalu. 

 
13.

 

Do świeŜenia staliwa słuŜy 
a)

 

koks. 

b)

 

węgiel. 

c)

 

wodór. 

d)

 

tlen. 

 
14.

 

Do ręcznego przenoszenia kadzi z ciekłym metalem słuŜą 
a)

 

widły. 

b)

 

suwnice. 

c)

 

przenośniki taśmowe. 

d)

 

przenośniki podwieszane. 

 
15.

 

Złom elektrod grafitowych uŜywany przy wytopie Ŝeliwa słuŜy jako 
a)

 

topnik. 

b)

 

nawęglacz. 

c)

 

odtleniacz. 

d)

 

rafinator. 

 
16.

 

Ź

ródłem ciepła w piecu topialnym nie jest 

a)

 

przepływ prądu elektrycznego. 

b)

 

spalanie gazu. 

c)

 

spalanie koksu. 

d)

 

spalanie benzyny. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

17.

 

Skutkiem skurczu odlewniczego jest 
a)

 

zmniejszenie wymiarów odlewu. 

b)

 

zwiększenie wymiarów odlewu. 

c)

 

brak zmian w wielkości odlewu. 

d)

 

stabilizacja odlewu. 

 
18.

 

Do zalewania formy odlewniczej nie uŜywa się 
a)

 

rdzenia odlewniczego. 

b)

 

kadzi odlewniczej. 

c)

 

łyŜki odlewniczej. 

d)

 

komory tłokowej. 

 
19.

 

W celu zapobiegania występowaniu jam skurczowych stosuje się  
a)

 

wcześniejsze podgrzewanie formy. 

b)

 

zwiększanie temperatury ciekłego metalu. 

c)

 

zasilanie przez nadlewy. 

d)

 

zmniejszanie temperatury ciekłego metalu. 

 

20.

 

Do parametrów pracy pieca odlewniczego nie naleŜy 
a)

 

pojemność pieca. 

b)

 

cena pieca. 

c)

 

szybkość nagrzewania. 

d)

 

zuŜycie energii. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Topienie stopów odlewniczych i zalewanie form  

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Test 2 
Test  praktyczny  typu  próba  pracy  do  jednostki  modułowej:  „Topienie 
stopów odlewniczych i zalewanie form”  

 
Zadanie składa się z 11 ocenianych elementów pracy (ocenianych czynności)

 

Za kaŜdą poprawnie wykonaną czynność zadania praktycznego uczeń otrzymuje punkty 

według  arkusza  obserwacji.  Za  niewykonanie  czynności  (elementu  pracy)  lub  częściowe  jej 
wykonanie uczeń otrzymuje „0” punktów. Maksymalna ilość punktów do uzyskania to 22. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań do ustalenia oceny wyraŜonej  
w stopniach: 

−−−−

 

niedostateczny  –  za  uzyskanie  mniej  niŜ  50%  punktów  i  braku  wykorzystania, 
wskazówek oraz pytań naprowadzających, 

−−−−

 

dopuszczający  –  za  uzyskanie  50%  ÷  59%  punktów  (dopuszcza  się  pytania 
naprowadzające), 

−−−−

 

dostateczny – za uzyskanie 60% ÷ 69% punktów, 

−−−−

 

dobry – za uzyskanie 70% ÷ 89% punktów, 

−−−−

 

bardzo dobry – za uzyskanie 90% punktów i więcej, praca całkowicie samodzielna. 

 

Zadanie dla ucznia 

 
Temat: Zalej stopem aluminium przygotowaną formę piaskową 
 
Arkusz obserwacji 
 

Ocena obserwacji 

Punkty 

L.p. 

 
Oceniany element pracy 
(oceniana czynność) 

MoŜliwe do 

uzyskania 

Uzyskane 

Zapisanie kolejnych czynności przy zalewaniu form piaskowych

 

3

 

 

Sporządzenie wykazu potrzebnego sprzętu

 

2

 

 

Sporządzenie wykazu sprzętu ochrony osobistej

 

2

 

 

Zorganizowanie stanowiska zgodnie z zasadami bhp

 

2

 

 

Sprawdzenie stanu formy i jej obciąŜenie 

2

 

 

Sprawdzenie stanu technicznego narzędzi roboczych oraz sprzętu 
ochrony osobistej

 

2

 

 

Zalanie formy ciekłym metalem z zachowaniem zasad bhp

 

2

 

 

Sprawdzenie, czy w przelewach pokazał się ciekły metal 

 

Ocena jakości wykonanej pracy 

 

10  Uporządkowanie stanowiska roboczego 

 

11  Prezentowanie wykonanego zadania 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z zadaniem typu próba pracy oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj instrukcję do wykonania zadania dla kaŜdego ucznia. 

5.

 

Przygotuj dokumentację technologiczną do zadania dla kaŜdego ucznia.  

6.

 

Przygotuj ciekły metal, formę i narzędzia do jej zalania dla kaŜdego ucznia.  

7.

 

Zabezpiecz odpowiednią ilość narzędzi roboczych i sprzętu ochrony osobistej. 

8.

 

Zapewnij samodzielność podczas wykonywania pracy. 

9.

 

Przed rozpoczęciem próby pracy przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

10.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

11.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na wykonanie zadania. 

12.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  zadania  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj dokładnie instrukcję do wykonania zadania. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem formularz „plan działania”. 

3.

 

Przeanalizuj dokładnie treść zadania oraz załączoną dokumentację. 

4.

 

Na podstawie instrukcji zalewania ustal: 

 

czynności podczas zalewania formy i kolejność ich wykonywania, 

 

wykaz potrzebnych narzędzi i sprzętu ochrony osobistej. 

5.

 

Zapisz niezbędne informacje w przygotowanym formularzu „plan działania”. 

6.

 

Pobierz potrzebne narzędzia robocze i materiały do zalania formy. 

7.

 

Zorganizuj  stanowisko  robocze,  rozmieść  odpowiednio  narzędzia  i  materiały  do  zalania 
formy. 

8.

 

Sprawdź stan techniczny narzędzi i sprzętu ochrony osobistej. 

9.

 

Wykonaj zaplanowane czynności zgodnie z obowiązującymi wymaganiami bhp. 

10.

 

Po wykonaniu zadania sprawdź jakość wykonanej pracy. 

11.

 

Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko. 

12.

 

Zaprezentuj zalaną formę. 

13.

 

Na wykonanie zadania masz 60 minut. 

14.

 

Podczas wykonywania zadania będziesz obserwowany i oceniany przez nauczyciela. 

Powodzenia! 

 
 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

formularz dla ucznia: plan działania, 

−−−−

 

zestaw narzędzi roboczych i sprzęt ochrony osobistej, 

−−−−

 

forma piaskowa, ciekły metal. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Załącznik nr 1 do testu praktycznego typu „próba pracy”

 

 

 
 
Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

ZADANIE PRAKTYCZNE 

 
Temat: Zalej stopem aluminium przygotowaną formę piaskową 
 
 

Plan działania 

 
1.

 

Kolejność wykonywanych czynności podczas zalewania formy………..………………… 

……………………………………………………………………………………………... 
……………………………………………………………………………………………... 
……………………………………………………………………………………………... 
……………………………………………………………………………………………... 

2.

 

Wykaz niezbędnych narzędzi:…...…………………………………….…………………… 

……………………………………………………………………………………………... 
……………………………………………………………………………………………....

.................................................................................................................................................
................................................................................................................................................. 

3.

 

Wykaz niezbędnego sprzętu ochrony osobistej:…...…………………….…………………. 

……………………………………………………………………………………………... 
……………………………………………………………………………………………... 
……………………………………………………………………………………………... 
……………………………………………………………………………………………... 
……………………………………………………………………………………………... 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

 
 

7. LITERATURA 

 
1.

 

Adamski  Cz  Piwowarczyk  T.:  Metalurgia  i  odlewnictwo  metali  nieŜelaznych.  Skrypty 
uczelniane AGH, Kraków 1979 

2.

 

Chudzikiewicz R.: Mechanizacja odlewni. WN-T, Warszawa 1974 

3.

 

Gierek  A.  Sioda  H.:  Technologiczne  podstawy  projektowania  odlewni.  Wydawnictwo 
„Śląsk”, Katowice 1973 

4.

 

Górecki A.: Technologia ogólna 

5.

 

Kniaginin G.: Staliwo metalurgia i odlewnictwo. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1977 

6.

 

Kosowski A: Metaloznawstwo stopów odlewniczych. Wydawnictwa AGH, Kraków 1996 

7.

 

Piwoński T.: Odlewnictwo. PWSZ, Kraków 1969 

8.

 

Podrzucki  Cz  Kalata  Cz.:  Metalurgia  i  odlewnictwo  Ŝeliwa.  Wydawnictwo  „Śląsk”, 
Katowice 1976 

9.

 

Podrzucki  Cz.  Szopa.:  Piece  i  urządzenia  metalurgiczne  stosowane  w  odlewnictwie. 
Wydawnictwo”Śląsk”, Katowice 1982 

10.

 

Praca zbiorowa: Mały poradnik odlewnika. WN-T, Warszawa 1974 

11.

 

Praca zbiorowa: Poradnik inŜyniera Odlewnictwo t.I i II. WN-T, Warszawa 1986 

12.

 

Samsonowicz Z.: Automatyzacja procesów odlewniczych, WN-T, Warszawa 1985 

13.

 

Skarbiński M.: Uruchomienie produkcji w odlewni. WN-T, Warszawa 1974 

14.

 

Ziemkiewicz J.: Technologia odlewnictwa. PZWZ, Warszawa 1970 

15.

 

Strony WWW 

 
Literatura metodyczna 
 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Francuz  M.,  Karpiński  J.:  Metodyka  nauczania  zajęć  praktycznych.  WSiP,  Warszawa 
1992 

3.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 
Kadr, Warszawa 1997 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000