background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 

Danuta Bajor 

 

 
 
 
 

Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczno-technologiczną 
321[09].O1.02 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Kuszerska 
mgr inż. Jan Oczoś 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Maria Majewska 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[09].O1.02 
Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczno-technologiczną”  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik technologii żywności 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie

 

2. Wymagania wstępne

 

3. Cele kształcenia

 

4. Przykładowe scenariusze zajęć

 

5. Ćwiczenia

 

5.1. Normalizacja w przetwórstwie żywności

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

5.2. Technika w przetwórstwie spożywczym

 

11 

5.2.1. Ćwiczenia

 

11 

5.3. Podstawy części maszyn 

 

14 

5.3.1. Ćwiczenia

 

14 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

 

16 

7. Literatura

 

30 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Posługiwanie  się  dokumentacją 

techniczno-technologiczną”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych                   
w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii żywności 321[09]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  ukształtować  umiejętności  samokształcenia  oraz 
umiejętności praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

metody przewodniego tekstu, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  pomiaru  dydaktycznego,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami różnych zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

321[09].O1 

Podstawy działalności przedsiębiorstwa spożywczego

 

321[09].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska w przemyśle spożywczym 

321[09].O1.05 

Pozyskiwanie surowców dla przetwórstwa spożywczego 

321[09].O1.06 

Badanie organoleptyczne jakości surowców, półproduktów  

i produktów spożywczych 

321[09].O1.07 

Analizowanie podstawowych działań w produkcji i przetwórstwie żywności 

321[09].O1.08 

Organizowanie pracy w zakładach przetwórstwa spożywczego 

321[09].O1.02 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczno-

technologiczną 

321[09].O1.03 

Rozróżnianie surowców 

stosowanych w przemyśle 

spożywczym 

321[09].O1.04 

Stosowanie materiałów 

pomocniczych w 

przemyśle spożywczym 

321[09].O1.09 

 

Zarządzanie 

przedsiębiorstwem 

321[09].O1.10 

Prowadzenie działalności 

marketingowej związanej z 
produkcją i przetwórstwem 

żywności 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji naukowo-technicznej, 

 

wykazywać się umiejętnością pracy z tekstem przewodnim, 

 

opisywać przebieg omawianych procesów i zjawisk, 

 

posługiwać się sprzętem kreślarskim, 

 

szkicować proste rysunki, 

 

wykonywać rysunki prostych brył, 

 

określać błędne rozwiązania i je eliminować, 

 

korzystać z podstawowych programów komputerowych, 

 

opracowywać i prezentować projekt. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieś: 

 

określić znaczenie techniki w przemyśle spożywczym, 

 

scharakteryzować system normalizacyjny stosowany w przemyśle spożywczym, 

 

scharakteryzować systemy zapewniające bezpieczeństwo zdrowotne żywności, 

 

scharakteryzować systemy zarządzania jakością w przemyśle spożywczym, 

 

określić rolę normalizacji w technice, 

 

rozróżnić rodzaje rysunków technicznych, 

 

rozróżnić elementy rysunku technicznego, 

 

wykonać rysunki brył i prostych części maszyn, 

 

zwymiarować części maszyn, 

 

zastosować uproszczenia i oznaczenia umowne w rysunku technicznym, 

 

zastosować programy komputerowe do wykonywania rysunku technicznego, 

 

scharakteryzować budowę części maszyn, ich działanie i zastosowanie, 

 

odczytać rysunki w dokumentacji technicznej, 

 

skompletować 

dokumentację 

techniczną 

technologiczną 

zakładu 

przemysłu 

spożywczego, 

 

skorzystać z norm, instrukcji i innych źródeł informacji zawodowej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: technik technologii żywności 321[09] 
Moduł:  Podstawy działalności przedsiębiorstwa spożywczego 321[09].O1 
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją techniczno-technologiczną 321[09].O1.02 

Temat: Posługiwanie się normami

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności analizowania i wykorzystywania informacji zawartych 

w normach. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

analizować Polskie Normy, 

 

określać budowę Polskich Norm, 

 

szukać i wykorzystywać informacje zawarte w normach, 

 

formułować wnioski. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:
  45  minut 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór Polskich Norm dotyczących przetwórstwa spożywczego, 

 

foliogramy przedstawiające typową budowę Polskich Norm, 

 

podręcznik. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Przedstawienie tematu i celów lekcji. 
2.  Rozdanie uczniom (każdemu inną) Polskich Norm. 
3.  Uczniowie analizują informacje zawarte w normach. 
4.  Opracowanie  w  zeszycie  notatki  na  temat  budowy  normy  i  podstawowych  informacji 

zawartych w normach. 

5.  Przedstawienie indywidualnych (lub wybranych) prac na forum klasy. 
6.  Podsumowanie wyników i analiza prac wszystkich uczniów. 
7.  Wspólna ocena. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  Polskich  Norm  i  podręcznika  podaj  podstawowe  informacje  zawarte 

w normach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ocena prac wykonanych na lekcji przez poszczególnych uczniów, 

 

ocena pracy domowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: technik technologii żywności 321[09] 
Moduł:  Podstawy działalności przedsiębiorstwa spożywczego 321[09].O1 
Jednostka modułowa: Posługiwanie 

się 

dokumentacją 

techniczno-technologiczną 

321[09].01.02 

Temat:  Wykorzystanie  programu  komputerowego  do  wykonywania  rysunków  

technicznych. 

Cel ogólny: umiejętność wykorzystania obsługi programów komputerowych do wykonywania 

rysunków technicznych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wykonać rysunek techniczny za pomocą programu komputerowego, 

 

zwymiarować rysunek techniczny, 

 

ustalić rzuty brył na trzy płaszczyzny za pomocą programu 

 

wskazywać elementy maszyn na rysunkach, 

 

odczytywać z rysunku technicznego działanie maszyn spożywczych. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz audiowizualny, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca samodzielna. 

 
Czas:
   45 minut 
 

Środki dydaktyczne: 

 

projektor, 

 

stanowiska komputerowe – jedno dla każdego uczestnika, 

 

oprogramowanie  pozwalające  rysować,  rzutować  i  odczytywać  schematy  urządzeń 
spożywczych, 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Przedstawienie tematu i celów lekcji. 
3.  Przedstawienie sposobu wykonania zadania przy wykorzystaniu projektora. 
4.  Rozdanie zadań uczniom do samodzielnego wykonania. 
5.  Nadzorowanie pracy przy poszczególnych stanowiskach komputerowych 
6.  Ocena wykonanych rysunków. 
7.  Przedstawienie możliwości wykonywania rzutów i odczytywania rysunków technicznych. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na podstawie wykonanych prac w komputerze, wykonaj rysunek w zeszycie. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zebranie i ocena wykonanych prac nagranych na dyskietkach przez wszystkich uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Normalizacja w przetwórstwie żywności 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przeprowadź analizę norm obowiązujących w przemyśle np. młynarskim lub cukierniczym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Aby  uczniowie  mogli  wykonać  ćwiczenie  należy  przygotować  (wybrać)  aktualne  normy 

obowiązujące  w  zakładach  przetwórstwa  spożywczego.  Uczniowie  powinni  pracować 
samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować elementy składowe Polskich Norm i/lub Zakładowych, 
2)  ustalić, które człony są identyczne w poszczególnych normach, 
3)  zapisać podstawowe elementy składowe norm w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  dyskusja dydaktyczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

podręcznik, 

 

wybrane Polskie Normy lub Zakładowe dotyczące np. młynarstwa lub cukiernictwa. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  analizę  zagrożeń  i  ustal  krytyczne  punkty  kontrolne  (HACCP)  wynikające 

z zagrożeń fizycznych. w produkcji ogórków kwaszonych z przyprawami  

 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  może  być  zrealizowane,  gdy  uczniowie  już  znają  podstawowe  systemy 

zapewniające  wysoką  jakość  produkowanych  wyrobów.  Dodatkowo  należy  omówić  (np.  za 
pomocą foliogramu) przykładowe zagrożenia w czasie produkcji wybranej żywności. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  niebezpieczeństwa  fizyczne  mogące  powstać  przy  produkcji  ogórków 

kiszonych z przyprawami, 
Surowce i materiały 
Surowe  ogórki  –  mogą  być  zanieczyszczone  przez  niebezpieczne  materiały,  np.:  piasek, 
szkło, kawałki metalu, drewno. 
Słoiki szklane – mogą zawierać niebezpieczne materiały. 

Etapy produkcji: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Magazynowanie  przypraw  –  mogą  być  zanieczyszczone  przez  niebezpieczne  materiały,  gdy 
opakowania są otwarte lub uszkodzone. 
Magazynowanie  dodatków  –  mogą  być  zanieczyszczone  przez  niebezpieczne  materiały,  gdy 
pojemniki są niezamknięte. 
Wizualna kontrola ogórków – błędy w usuwaniu obcych ciał z ogórków. 
Mycie i kontrola słoików – błędy w usuwaniu kawałków szkła. 
Napełnianie słoików – możliwość stłuczenia na maszynie napełniającej 
Zalewanie słoików solanką – możliwość stłuczenia szkła. 
Zamykanie słoików – możliwość stłuczenia szkła. 
2)  przeanalizować etapy produkcji ogórków, 
3) przeprowadzić analizę zagrożeń w produkcji ogórków i ustalić krytyczne punkty kontrolne 

wynikające z zagrożeń fizycznych, 

4)  narysować  schemat  produkcji  ogórków  formie  plakatu    ze  wskazaniem  krytycznych 

punktów kontrolnych, 

5)  zrobić notatkę w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  dyskusja dydaktyczna. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

schemat blokowy lub foliogram przedstawiający etapy produkcji ogórków, 

 

zasady wdrażania HACCP w zakładach spożywczych, 

 

arkusze papieru i mazaki do rysowania. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeanalizuj receptury stosowane w przetwórstwie spożywczym.  
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  może  być  zrealizowane,  gdy  uczniowie  już  znają  podstawowe  dokumenty 

technologiczne  stosowane  w  zakładach  spożywczych.  Uczniowie  powinni  pracować 
samodzielnie lub w grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić analizę receptur obowiązujących w zakładach spożywczych, 
2)  ustalić cechy wspólne i różnice receptur obowiązujących w poszczególnych zakładach, 
3)  zapisać w zeszycie podstawowe dane, które zawarte są w recepturach.  

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

dyskusja i samokształcenie kierowane. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zbiory receptur obowiązujących w zakładach spożywczych, 

 

podręczniki. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.2. Technika w przetwórstwie spożywczym 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przećwicz  pisanie  alfabetu  dużymi  i  małymi  literami  w  bloku  milimetrowym  zgodnie  

z zasadami pisma technicznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  wcześniej  zapowiedzieć  o  przyniesieniu  przez  uczniów  bloku 

milimetrowego  lub  zapewnić  im  kartki  z  bloku  milimetrowego.  Dodatkowo  należy 
wprowadzić  lub  przypomnieć  o  zasadach  pisma  technicznego.  Uczniowie  powinni  pracować 
indywidualnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaopatrzyć się w blok milimetrowy i dobrze zaostrzony ołówek, 
2)  zapoznać się z wzorcowym pismem technicznym zwracając uwagę na kąt pochylenia, 
3)  wypisać rzędami każdą literę alfabetu (małą i dużą), 
4)  wypisać rzędami cyfry, 
5)  oddać nauczycielowi do sprawdzenia poprawności zapisów. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pogadanka heurystyczna, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

bloki milimetrowe i ołówki, 

 

Polskie Normy dotyczące zasad pisma technicznego, 

 

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4]. 

 
Ćwiczenie 2 

Zwymiaruj rysunek za pomocą linii wymiarowych i pomocniczych.  
 
Wskazówki do realizacji 
Dla  każdego  ucznia  można  indywidualnie  przygotować  różne  rysunki  do  przerysowania 

lub wklejenia do zeszytu i wykonania wymiarowania. Można również dodatkowo przypomnieć 
zasady wymiarowania lub rozdać uczniom normy dotyczące rysunku technicznego. Uczniowie 
powinni pracować samodzielnie przy oddzielnym stanowisku. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przerysować rysunek do zeszytu, 
2)  narysować linie wymiarowe i pomocnicze, 
3)  oddać nauczycielowi do sprawdzenia. 
 
 
 
 
 
 
 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

samokształcenie kierowane. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory rysunkowe, 

 

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4]. 

 
Ćwiczenie 3 

Narysuj w trzech rzutach prostokątnych następującą bryłę. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Należy  przygotować  teksty  źródłowe  z  zasadami  rzutowania.  Można  również  każdemu 

uczniowi  dać  inna  bryłę  do  przerysowania  i  rzutowania.  Uczniowie  powinni  pracować 
indywidualnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przerysować bryłę do zeszytu, 
2)  dokonać analizy teksu źródłowego dotyczącego rzutowania, 
3)  pod bryłą narysować płaszczyzny rzutowania, 
4)  narysować rzut z przodu, od lewej strony i z góry, 
5)  przekazać nauczycielowi do sprawdzenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pogadanka, praca z tekstem źródłowym, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie, 

 

przybory rysunkowe, 

 

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4], 

 

tekst źródłowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.3.  Podstawy części maszyn 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wskaż poznane części maszyn i określ ich przeznaczenie, korzystając ze szkolnego zbioru 

części maszyn, 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  może  być  zrealizowane,  gdy  uczniowie  zostaną  zapoznani  z  podstawowymi 

częściami  maszyn.  Należy  również  przygotować  zbiór  części  maszyn,  zdjęcia  lub  rysunki. 
Uczniowie mogą pracować samodzielnie lub w grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić części maszyn i pogrupować je w zależności od zastosowania, 
2)  ustalić dokładne nazwy tych części, 
3)  zapisać w formie tabeli przeznaczenie tych części. 
 

Nazwa części maszyn 

Przeznaczenie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

dyskusja dydaktyczna, 
 
Środki dydaktyczne: 

  zbiór części maszyn lub rysunki typowych części, 

  podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4]. 

 
Ćwiczenie 2 

Prześledź  na  modelu  przekładni  ślimakowe  działanie  i  wskaż  zalety  w  porównaniu 

z innymi przekładniami zębatymi 

 
Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel może dobrać inny model przekładni, tak aby uczeń mógł zobaczyć jej działanie 

i ewentualnie porównać z inną. Uczniowie powinni  pracować w grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  prześledzić działanie przekładni ślimakowej, 
2)  narysować w zeszycie szkic tej przekładni, 
3)  określić zalety i wady i zapisać pod rysunkiem w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

model przekładni ślimakowej, 

 

foliogramy przedstawiające zastosowanie przekładni ślimakowej, 

 

katalogi części maszyn, 

 

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4]. 

 
Ćwiczenie 3 

Odczytaj  dokumentację  techniczno-ruchową  dla  wybranych  maszyn  i  urządzeń 

stosowanych w zakładach spożywczych. 

 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  może  być  zrealizowane,  gdy  uczniowie  będą  mieli  do  dyspozycji  różne 

dokumentacje  techniczno-ruchowe  stosowane  w  zakładach  spożywczych.  Uczniowie  mogą 
pracować  w grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać dokumentację techniczno-ruchową dla maszyny lub urządzenia spożywczego, 
2)  dokonać analizy i wskazać wybrane części maszyn, 
3)  opisać zasadę działania, 
4)  naszkicować rysunek urządzenia i zaprezentować swoją pracę na forum klasy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zbiór dokumentacji techniczno-ruchowej dla maszyn i urządzeń stosowanych w przemyśle 
spożywczym, 

 

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4]. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  pisemny,  jednostopniowy  do  jednostki  modułowej  „Posługiwanie  się 
dokumentacją techniczno-technologiczną” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z poziomu podstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań z poziomu podstawowego, 

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 – 20 zadań z testu. 

 

Klucz odpowiedzi: 
1.
  b,  2.  a,  3.  a,  4.  d,  5.  b,  6.  d,  7.  c,  8.  b,  9.  a,  10. b, 11. c, 12. b, 13. b, 14. c, 
15. 
a, 16. d, 17. a, 18. c, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 
ucznia) 

Kategoria 
celu 

Poziom 
wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

 
Wskazać cele normalizacji 
 

Wskazać normy obowiązujące w Polsce 

Wyjaśnić zakres stosowania normy 
terminologicznej. 

Wskazać instytucję zajmującą się 
publikowaniem i aktualizowaniem Polskich 
Norm 

 
Rozróżnić normy czynnościowe 
 

Dobrać zasady norm ISO 9000 

Wybrać systemy, które należy wdrożyć 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

przed wprowadzeniem HACCP 

Wskazać wymiary podstawowego formatu 
A4 w rysunku technicznym 

Określić zastosowanie linii ciągłych grubych 

 

 

10  Wskazać wysokość pisma technicznego 

11 

Wybrać znaczenie podziałki rysunku 
technicznego 

12  Wybrać definicję linii wymiarowych 

13  Określić zastosowanie linii kreskowej 

 

 

14  Wskazać połączenia nierozłączne 

15  Wybrać połączenia rozłączne 

 

 

16  Scharakteryzować proces lutowania 

17 

 
Określić zastosowanie połączeń 
gwintowych 
 

18  Określić zastosowanie wałów 

19 

 
Wskazać najczęściej stosowane przekładnie 
 

20  Określic zastosowanie łożysk 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
7.  Zapisz godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 
8.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego. 

10.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym sięczasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń   

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru. 
5.  Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
7.  W razie pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową. 
8.  Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
10.  10.Pracuj samodzielnie. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Celem normalizacji jest: 

a) zastosowanie osiągnięć nauki w praktyce. 
b) uporządkowanie określonych dziedzin gospodarczych. 
c) uporządkowanie receptur. 
d) zastosowanie bezpiecznej i higienicznej pracy. 
 

2.  W Polsce obowiązują następujące normy: 

a) PN i ISO. 
b) BN. 
c) CEN. 
d) HACCP. 
 

3.  Normy terminologiczne dotyczą: 

a)  terminów i ich definicji, objaśnień, przykładów 
b)  ogólnych zagadnień w określonej dziedzinie. 
c)  metod i kolejności badań. 
d)  wymagań, które powinien spełniać wyrób. 
 

4.  Publikowaniem i aktualizowaniem Polskich Norm zajmuje się: 

a)  Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. 
b)  Unia Europejska. 
c)  Naczelna Organizacja Techniczna. 
d)  Polski Komitet Normalizacyjny. 
 

5.  Normy czynnościowe ustalają: 

a)  cechy  i  właściwości  surowców  i  półproduktów  oraz  obejmują  metody  sprawdzania 

tych wymagań. 

b)  zasady, które powinny być przestrzegane podczas wykonywania czynności. 
c)  lub ujednolicają nazwy, terminy i symbole. 
d)  podstawowe cechy produktów gotowych. 
 

6.  Normy ISO 9000 określają: 

a)  każdą czynność pracowników biorących udział w produkcji. 
b)  zadania kierownictwa. 
c)  sposoby kontrolowania jakości surowców. 
d)  wszystkie wyżej odpowiedzi są prawdziwe. 

 
7.  Które systemy należy wdrożyć, aby wprowadzić HACCP: 

a)  GMP. 
b)  TQM. 
c)  GHP i GMP. 
d)  GMP i QACP. 
 

8.  Podstawowy format w rysunku technicznym A4 jest o wymiarach: 

a)  297 x 420 mm. 
b)  148 x 210 mm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

c)  420 x 594 mm. 
d)  74 x 105 mm. 
 

9.  Linie grube w rysunku technicznym służą do przedstawiania: 

a)  widocznych krawędzi i wyraźnych zarysów przedmiotów w widokach i przekrojach. 
b)  kreskowania przedmiotów. 
c)  rysowania linii przenikania jednej powierzchni w drugą. 
d)  znaków chropowatości. 
 

10.  Wskaż prawidłową wysokość pisma technicznego: 

a)  4 mm. 
b)  5 mm. 
c)  6 mm. 
d)  15 mm. 
 

11.  Podziałka rysunku technicznego 1: 2 oznacza, że: 

a)  wymiary liniowe na rysunku są naturalne. 
b)  wymiary na rysunku są dwukrotnie zwiększone. 
c)  wymiary na rysunku są dwukrotnie zmniejszone. 
d)  wymiary na rysunku są trzykrotnie zmniejszone. 

 
12.  Linie wymiarowe to: 

a)  odcinki linii grubej zakończone z jednej strony grotem. 
b)  odcinki linii cienkiej zakończone z obydwu stron grotami. 
c)  odcinki linii cienkiej zakończone z jednej strony grotem. 
d)  odcinki linii przerywanej bez grotów. 
 

13.  Linia kreskowa służy do rysowania: 

a)  wymiarów danego rysunku, 
b)  niewidocznych krawędzi i zarysów przedmiotów, 
c)  urwania i przerywania przedmiotów, 
d)  osi okręgów i innych przedmiotów. 
 

14.  Wskaż połączenia nierozłączne: 

a)  wpustowe i wielowypustowe. 
b)  klinowe i sworzniowe. 
c)  zgrzewane i lutowane. 
d)  gwintowe i sprężyste. 
 

15.  Wybierz połączenia rozłączne: 

a)  klinowe i gwintowe. 
b)  nitowe. 
c)  klejenie. 
d)  zgrzewane i spawane. 
 

16. Lutowanie polega na: 

a)  nadtopieniu zbliżonych brzegów metali. 
b)  nagrzaniu metali, nałożeniu i ściśnięciu. 
c)  skręceniu dwóch części metalowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

d)  łączeniu metali za pomocą spoiwa. 
 

17.  Połączenia gwintowe są stosowane w celu: 

a)  połączenia części bez możliwości ich przesuwania się względem siebie. 
b)  ustalenia położenia części lub uniemożliwienia ich przemieszczania. 
c)  obracania się łączonych części względem wspólnej osi. 
d)  unieruchomienia piasty na wale, uniemożliwiając przesuwanie kół wzdłuż wałów. 
 

18.  Wały służą do: 

a)  przenoszenia momentu skręcającego. 
b)  zmniejszenia siły tarcia. 
c)  przenoszenia obrotów i mocy mechanicznej. 
d)  łagodzenia drgań i wstrząsów. 

 
19.  Wskaż najczęściej stosowane przekładnie: 

a)  klinowe i sworzniowe. 
b)  gwintowe i sprężyste. 
c)  korbowe i przegubowe. 
d)  pasowe i łańcuchowe. 
 

20.  Łożyska znalazły zastosowanie do: 

a)  przenoszenia momentu skręcającego. 
b)  zmniejszenia siły tarcia. 
c)  przenoszenia obrotów i mocy mechanicznej. 
d)  łagodzenia drgań i wstrząsów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 
Posługiwanie się dokumentacją techniczno-technologiczną
 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunk. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Test 2 
 
Test  pisemny,  jednostopniowy  do  jednostki  modułowej  „Posługiwanie  się 
dokumentacją techniczno-technologiczną” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru  z poziomu podstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań z poziomu podstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 – 20 zadań z testu. 

 

Klucz odpowiedzi: 
1.
  d,  2.  b,  3.  c,  4.  a,  5.  a,  6.  d,  7.  d,  8.  d,  9.  d,  10. d, 11. b, 12. a, 13. c, 14. a,         
15. 
c, 16. a, 17. d, 18. d, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 
ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

 
Wskazać cele normalizacji 
 

Wskazać normy obowiązują w Polsce 

 
Wyjaśnić zakres stosowania normy badań 
 

Wskazać instytucję zajmującą się 
publikowaniem i aktualizowaniem Polskich 
Norm 

 
Rozróżnić normy przedmiotowe 
 

Dobrać zasady norm ISO 9000 

 

 

Wybrać systemy, które należy wdrożyć 
przed wprowadzeniem HACCP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 
Zidentyfikować system HACCP 
 

Określić zastosowanie linii ciągłych cienkich 

10  Wskazać wysokość pisma technicznego 

11 

Wyjaśnic znaczenie podziałki rysunku 
technicznego 

12  Zidentyfikoawć definicję linii wymiarowych 

13  Określić zastosowanie linii kreskowej 

 

 

14  Wskazać połączenia nierozłączne 

15  Rozróżnic połączenia rozłączne 

 

 

16  Scharakteryzować na czym polega spawanie 

17 

 
Określić zastosowanie połączeń klinowych 
 

18  Określić zastosowanie wałów 

19 

 
Wskazać najczęściej stosowane przekładnie 
 

20  Określić zastosowanie łożysk 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
7.  Zapisz godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 
8.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 
10.  dydaktycznego. 
11.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się           

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

12.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
13.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
14.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

15.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
16.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń   

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru. 
5.  Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
7.  W razie pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową. 
8.  Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
10.  Pracuj samodzielnie. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Celem normalizacji jest: 

a)  zastosowanie osiągnięć nauki w praktyce. 
b)  zastosowanie bezpiecznej i higienicznej pracy. 
c)  uporządkowanie receptur. 
d)  uporządkowanie określonych dziedzin gospodarczych. 
 

2.  W Polsce obowiązują następujące normy: 

a)  BN. 
b)  PN i ISO. 
c)  CEN. 
d)  HACCP. 
 

3.  Normy badań dotyczą: 

a)  terminów i ich definicji, objaśnień, przykładów. 
b)  ogólnych zagadnień w określonej dziedzinie. 
c)  metod i kolejności badań. 
d)  wymagań, które powinien spełniać wyrób. 
 

4.  Publikowaniem i aktualizowaniem Polskich Norm zajmuje się: 

a)  Polski Komitet Normalizacyjny. 
b)  Unia Europejska. 
c)  Naczelna Organizacja Techniczna. 
d)  Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. 
 

5.  Normy przedmiotowe ustalają: 

a)  cechy  i  właściwości  surowców  i  półproduktów  oraz  obejmują  metody  sprawdzania 

tych wymagań. 

b)  zasady, które powinny być przestrzegane podczas wykonywania czynności. 
c)  lub ujednolicają nazwy, terminy i symbole. 
d)  podstawowe cechy produktów gotowych. 
 

6.  Normy ISO 9000 określają: 

a)  każdą czynność pracowników biorących udział w produkcji. 
b)  zadania kierownictwa. 
c)  sposoby kontrolowania jakości surowców. 
d)  wszystkie wyżej odpowiedzi są prawdziwe. 
 

7.  Które systemy należy wdrożyć, aby wprowadzić HACCP: 

a)  GHP. 
b)  TQM. 
c)  GMP i QACP. 
d)  GHP i GMP. 
 

8.  System HACCP to: 

a)  System Punktów Kontrolnych Zapewnienia Jakości. 
b)  Kompleksowe Zarządzanie Jakością. 
c)  Dobra Praktyka Higieniczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

d)  Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontrolnych. 
 

9.  Linie cienkie ciągłe w rysunku technicznym służą do: 

a)  przedstawienia końców płaszczyzn przekrojów za pomocą krótkich kresek. 
b)  kreskowania przedmiotów. 
c)  rysowania linii obramowania arkuszy. 
d)  rysowania linii stosowanych w wymiarowaniu. 
 

10.  Wskaż prawidłową wysokość pisma technicznego: 

a)  4 mm. 
b)  15 mm. 
c)  6 mm. 
d)  5 mm. 
 

11.  Podziałka rysunku technicznego 2 : 1 oznacza, że: 

a)  wymiary liniowe na rysunku są naturalne 
b)  wymiary na rysunku są dwukrotnie zwiększone. 
c)  wymiary na rysunku są dwukrotnie zmniejszone. 
d)  wymiary na rysunku są trzykrotnie zmniejszone. 
 

12.  Linie wymiarowe to: 

a)  odcinki linii cienkiej zakończone z obydwu stron grotami. 
b)  odcinki linii grubej zakończone z jednej strony grotem. 
c)  odcinki linii cienkiej zakończone z jednej strony grotem. 
d)  odcinki linii przerywanej bez grotów. 
 

13.  Linia kreskowa służy do rysowania: 

a)  wymiarów danego rysunku. 
b)  urwania i przerywania przedmiotów. 
c)  niewidocznych krawędzi i zarysów przedmiotów. 
d)  osi okręgów i innych przedmiotów. 
 

14.  Wskaż połączenia nierozłączne: 

a)  zgrzewane i lutowane. 
b)  klinowe i sworzniowe. 
c)  wpustowe i wielowypustowe. 
d)  gwintowe i sprężyste. 
 

15.  Wybierz połączenia rozłączne: 

a)  klejenie. 
b)  nitowe. 
c)  klinowe i gwintowe. 
d)  zgrzewane i spawane. 
 

16. Spawanie polega na: 

a)  nadtopieniu zbliżonych brzegów metali. 
b)  nagrzaniu metali, nałożeniu i ściśnięciu. 
c)  skręceniu dwóch części metalowych. 
d)  łączeniu metali za pomocą spoiwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

17.  Połączenia klinowe są stosowane w celu: 

a)  połączenia części bez możliwości ich przesuwania się względem siebie. 
b)  ustalenia położenia części lub uniemożliwienia ich przemieszczania. 
c)  obracania się łączonych części względem wspólnej osi. 
d)  unieruchomienia piasty na wale, uniemożliwiając przesuwanie kół wzdłuż wałów. 
 

18.  Wały służą do: 

a)  przenoszenia momentu skręcającego. 
b)  zmniejszenia siły tarcia. 
c)  łagodzenia drgań i wstrząsów. 
d)  przenoszenia obrotów i mocy mechanicznej. 
 

19.  Wskaż najczęściej stosowane przekładnie: 

a)  pasowe i łańcuchowe. 
b)  gwintowe i sprężyste. 
c)  korbowe i przegubowe. 
d)  klinowe i sworzniowe. 
 

20.  Łożyska znalazły zastosowanie do: 

a)  przenoszenia momentu skręcającego. 
b)  przenoszenia obrotów i mocy mechanicznej. 
c)  zmniejszenia siły tarcia. 
d)  łagodzenia drgań i wstrząsów. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 
Posługiwanie się dokumentacją techniczno-technologiczną
 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

7. LITERATURA 

 

1.  Błaszkiewicz  Z.:  Podstawy  techniki  część  I.  Podręcznik  dla  liceum  o  profilu  rolniczo-

spożywczym. eMPi

2

, Poznań 2002 

2.  Dąbrowski  A.:  Aparatura  i  urządzenia  techniczne  w  przemyśle  spożywczym.  WSiP, 

Warszawa 1998 

3.  Dłużewski  M.,  Chuchlowa  J.,  Krajewski  K.,  Kamiński  M.:  Technologia  żywności. 

Podręcznik dla technikum. Cz. 1. WSiP, Warszawa 2000 

4.  Paprocki  K.:  Rysunek  techniczny.  Podręcznik  dla  technikum  i  zasadniczej  szkoły 

zawodowej. WSiP, Warszawa 1996 

5.  Praca  zbiorowa  pod  red.  Ambroziaka  Z.:  HACCP.  Przewodnik  wdrażania  systemu 

HACCP w produkcji piekarskiej i ciastkarskiej. EPRD, Warszawa 2000