background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Anna Guć 

 

 

 
Charakteryzowanie roślin 621[01].O1.02 
 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Ewa Marciniak-Kulka 

mgr inŜ. Renata Kacperska 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Marek Rudziński 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].O1.02 
„Charakteryzowanie  roślin”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
ogrodnik. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Budowa i fizjologia roślin 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2. Cechy morfologiczne i charakterystyka roślin 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7.  Literatura 

28 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  „Charakteryzowanie  roślin”,  który 

będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie 
ogrodnik 621[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele  kształcenia 

– 

wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  opanuje  podczas  zajęć 

lub samokształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje ćwiczeń, które mają ukształtować umiejętności praktyczne, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, która zawiera dwa narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

− 

wykaz  literatury,  z  jakiej  uczniowie  mogą  korzystać  podczas  opanowywania  wiedzy, 
czy kształtowania umiejętności. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

metody projektów, 

− 

ć

wiczeń praktycznych, 

− 

dyskusji dydaktycznej, 

− 

gier dydaktycznych. 
Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróŜnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. W trakcie realizacji programu nauczania 
naleŜy korzystać z róŜnych źródeł informacji, takich jak: podręczniki, poradniki, przewodniki 
do rozpoznawania roślin, atlasy, zielniki, obserwacje, a takŜe sieć Internet. 

Prowadzenie  zajęć  metodami  aktywizującymi  i  praktycznymi  wymaga  od  nauczyciela 

przygotowania takich materiałów jak: 

− 

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

instrukcje stanowiskowe, 

− 

teksty przewodnie, 

− 

scenariusze projektów, 

− 

karty pracy. 
Stosowanie  metody  przewodniego  tekstu,  gier  dydaktycznych  i  metody  projektów 

wymaga  odpowiedniego  wyposaŜenia  pracowni  w  sprzęt  i  urządzenia  techniczne, 
umoŜliwiające  organizację  pracy  w  grupach  2–4-osobowych.  WaŜna  byłaby  moŜliwość 
organizowania niektórych zajęć w gospodarstwie ogrodniczym. 

Istotnym  elementem  procesu  dydaktycznego  jest  system  sprawdzania  i  oceny  osiągnięć 

szkolnych  ucznia.  W  celu  przeprowadzenia  pomiaru  dydaktycznego  nauczyciel  moŜe 
posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  przykładami  róŜnych  zadań  testowych.  W  tym 
rozdziale zamieszczono równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

621[01].O1 

Podstawy produkcji ogrodniczej 

621[01].O1.02 

Charakteryzowanie roślin

 

621[01].O1.03 

Charakteryzowanie czynników 

klimatycznych i glebowych

 

 

621[01].O1.04 

Planowanie zabiegów 

uprawowych 

621[01].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej 

oraz ochrony środowiska 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

obsługiwać komputer i korzystać z sieci Internet, 

− 

wykorzystywać  wiedzę  i  umiejętności  zawarte  w  jednostkach  modułowych 
zrealizowanych w ramach podstaw produkcji ogrodniczej, 

− 

wykorzystywać wiedzę biologiczną, 

− 

posługiwać się metodami planowania, 

− 

zachowywać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

oceniać przestrzeganie zasad ochrony środowiska, 

− 

prezentować swoje prace i osiągnięcia, 

− 

oceniać skutki błędnych decyzji technologicznych, 

− 

podejmować decyzje, 

− 

wykorzystywać  wiedzę  i  umiejętności  dotyczące  oceny  rozwiązań  technologicznych 
w ogrodnictwie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować budowę oraz określić funkcję komórki roślinnej, 

− 

określić gospodarcze i uŜytkowe znaczenie roślin, 

− 

scharakteryzować rośliny nasienne, 

− 

określić przebieg fizjologicznych procesów roślin, 

− 

określić rolę hormonów we wzroście i rozwoju roślin, 

− 

scharakteryzować i określić sposoby rozmnaŜania roślin, 

− 

określić wartość biologiczną roślin, 

− 

określić zastosowanie poszczególnych grup roślin, 

− 

rozpoznać oraz scharakteryzować gatunki drzew i krzewów, 

− 

rozpoznać oraz scharakteryzować gatunki roślin warzywniczych, 

− 

rozpoznać oraz scharakteryzować gatunki kwiatów ozdobnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

Osoba prowadząca    

 

 

 

 

…………………………………….………… 

Modułowy program nauczania:    

 

Ogrodnik 621[01]

 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawy produkcji ogrodniczej 621[01].O1 

Jednostka modułowa:  

  

 

 

 

Charakteryzowanie roślin 621[01].O1.02 

 

Temat: Rośliny uprawiane w gospodarstwie ogrodniczym. 

Cel główny: ukształtowanie umiejętności doboru roślin do uprawy w gospodarstwie ogrodniczym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić rodzaje roślin uprawianych w gospodarstwach ogrodniczych, 

− 

dokonać wyboru roślin do warunków konkretnego gospodarstwa, 

− 

ocenić uwarunkowania środowiskowe i organizacyjne produkcji na określonym przykładzie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w 4-osobowych zespołach. 

 
Czas:
  3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

komputer z dostępem do sieci Internet, 

− 

tablice przedstawiające morfologiczne cechy roślin nasiennych, 

− 

opisy (połoŜenia, powierzchni, gleby) róŜnorodnych gospodarstw ogrodniczych. 

 
Przebieg zajęć: 
Czynności wstępne: 
1.  Przywitanie uczestników zajęć i czynności wstępne. 
2.  Przedstawienie celów zajęć oraz określenie obszaru tematycznego. 
3.  Omówienie warunków pracy w zespołach i obowiązków związanych z wykonaniem ćwiczenia. 
 
Część zasadnicza zajęć: 
Tekst przewodni do wykonania ćwiczenia 
Temat  ćwiczenia:  Dobór  najkorzystniejszych  roślin  dla  gospodarstwa  ogrodniczego 
o powierzchni  .....................................................................................,  połoŜonego  na  glebach 
..................................................................................................................................  w  rejonie 
........................................................................................................................., 

posiadającego 

wskazane warunki środowiskowe i organizacyjne: ................................................................... 
................................................................................................................................................. 
Miejsce: pracownia z dostępem do komputerów i moŜliwością korzystania z sieci Internet. 
Czas wykonania ćwiczenia 2 godziny 
Zespół w składzie: 
1................................, 2....................................., 3...............................,4................................ 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

8

Faza 1. Informacje 
Pytania prowadzące: 

− 

Jak klasyfikuje się rośliny ogrodnicze? 

− 

Które rośliny chcielibyście uprawiać? 

− 

Jakie rośliny są najczęściej uprawiane w regionie? 

− 

Dlaczego właśnie te rośliny są uprawiane w tym regionie powszechnie? 

− 

Jakie  warunki  muszą  spełniać  gospodarstwa  ogrodnicze,  aby  mogły  uprawiać 
zaproponowane przez was rośliny? 

Faza 2. Planowanie 
1.  Dokładnie przeanalizujcie opis wybranego gospodarstwa ogrodniczego. 
2.  Zaplanujcie formę prezentacji Waszego projektu. 
Faza 3. Ustalenia 
1.  Zaplanujcie, jakie kryteria uwzględnicie w dokonywaniu wyboru. 
2.  Przygotujcie listę kontrolną z tymi kryteriami. 
3.  Podzielcie zadania i ustalcie osoby odpowiedzialne za poszczególne czynności. 
Faza 4. Realizacja 
NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  złoŜoność  uwarunkowań  dotyczących  wyboru  konkretnych  roślin 
dla gospodarstwa ogrodniczego. 
1.  Dokonajcie  oceny  kaŜdej  rośliny  pod  względem  jej  wymagań,  organizacji  uprawy, 

moŜliwości przechowywania lub sprzedaŜy. 

2.  Zaproponujcie rośliny dla wskazanego gospodarstwa. Wybór uzasadnijcie. 
Faza 5. Sprawdzanie 
1.  W przygotowanej prezentacji, pamiętajcie o uzasadnieniu oceny przydatności wybranych 

roślin dla konkretnych warunków gospodarstwa ogrodniczego. 

2.  Dokonajcie  oceny  kaŜdego  wybranego  gatunku  roślin  w  kontekście  wcześniej 

określonych kryteriów. 

3. 

Przedstawcie swoje opracowanie równieŜ w formie graficznej (np. plan gospodarstwa)

 

Faza 6. Analiza 
Odpowiedz na pytania: 
1.  Czy udało się wam wykonać ćwiczenie zgodnie z załoŜeniami? 
2.  Jakie trudności mieliście wykonując ćwiczenie? 
 
Zakończenie zajęć 
Czynności  kończące  zajęcia  związane  są  z  dokonaniem  oceny  i  podsumowania.  Ocenianie 
będzie się odbywało w dwóch wymiarach: 

− 

ocenianie procesu – dokonuje nauczyciel, 

− 

ocenianie efektów – dokonują zespoły oceniając kolejne prezentacje. 

 
Praca domowa 
Polecenie:  Zaproponuj  uprawę  nowej  rośliny,  określ  3 argumenty,  którymi  przekonasz 
właścicieli do jej wprowadzenia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne,  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności  podczas 
realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

9

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    

 

 

Ogrodnik 621[01]

 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawy produkcji ogrodniczej 621[01].O1 

Jednostka modułowa:  

  

 

 

 

 

Charakteryzowanie roślin 621[01].O1.02 

Temat: RozmnaŜanie roślin okrytonasiennych. 

Cel ogólny: poznanie sposobów rozmnaŜania się roślin okrytonasiennych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozróŜnić i scharakteryzować sposoby rozmnaŜania płciowego i bezpłciowego roślin, 

− 

wskazać i omówić rolę podstawowych elementów budowy kwiatu, 

− 

wskazać róŜnice w budowie kwiatów owadopylnych i wiatropylnych, 

− 

wyróŜnić etapy powstawania owocu, 

− 

wymienić przykłady rozmnaŜania bezpłciowego roślin, 

− 

wyjaśnić  znaczenie  bezpłciowego  rozmnaŜania  się  roślin  okrytozaląŜkowych 
w gospodarce człowieka. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

praca z tekstem, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

metoda „Puzzle”. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach, kaŜda grupa pracuje nad innym zadaniem. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

plansze lub foliogramy „Cykl rozwojowy roślin okrytozaląŜkowych”, 

− 

ilustracje, zdjęcia lub okazy naturalne kwiatów owadopylnych i wiatropylnych, 

− 

zielniki z okazami roślin okrytozaląŜkowych. 

 
Przebieg zajęć: 
Czynności wstępne: 
Czynności organizacyjne: 

− 

sprawdzenie obecności na zajęciach, 

− 

zapoznanie uczniów z celem zajęć oraz wprowadzeniu w obszar tematyczny, 

− 

wyjaśnieniu zasad pracy podczas zajęć. 

 
Część zasadnicza zajęć: 
Podział uczniów na 5 zespołów tzw. „specjalistów”. 
Rozdanie zespołom zadań, materiałów oraz środków dydaktycznych, (kaŜda grupa rozwiązuje 
jedno zadanie) określenie czasu pracy zespołów. 
Przykłady zadań dla poszczególnych zespołów: 

− 

scharakteryzuj  sposoby  rozmnaŜania  płciowego  i  bezpłciowego  roślin,  wskaŜ  róŜnice 
między nimi, 

− 

wyjaśnij rolę podstawowych elementów budowy kwiatu, wskaŜ przykłady kwiatostanów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10

− 

porównaj budowę kwiatów owadopylnych i wiatropylnych, wskaŜ róŜnice w ich budowie 
i przystosowania do sposobu zapylania, 

− 

przeanalizuj proces powstawania owocu, wskaŜ jego kolejne etapy, 

− 

wyjaśnij,  na  wybranych  przykładach,  sposoby  rozmnaŜania  bezpłciowego  roślin 
okrytonasiennych, wskaŜ jego znaczenie w gospodarce człowieka. 
Po  upływie  wyznaczonego  czasu  nauczyciel  tworzy  nowe  zespoły  tak,  Ŝeby  w  kaŜdej 

grupie  znalazł  się  przynajmniej  jeden  specjalista  od  kaŜdego  zadania.  W  nowych  zespołach 
następuje  przekazywanie  wiedzy  zdobytej  w  zespole  „specjalistów”.  Podsumowaniem  pracy 
w zespołach  będzie  opracowanie  wspólnych  wniosków  i notatek. W trakcie zajęć nauczyciel 
monitoruje organizację pracy poszczególnych zespołów, konsultuje problemy zgłaszane przez 
uczestników zajęć. 

 

Zakończenie zajęć 

Po  prezentacji  wniosków  i  notatek  przygotowanych  przez  kolejne  zespoły,  wszyscy 

uczniowie  oceniają  poprawność  i  komunikatywność  przygotowanych  informacji,  zapis 
wybranej notatki do zeszytów uczniów. 

 

Praca domowa 

Opisz  znaczenie  bezpłciowego  rozmnaŜania się roślin okrytozaląŜkowych w gospodarce 

człowieka. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

Czy  zastosowana  podczas  dzisiejszych  zajęć  metoda  pracy  w  zespołach  umoŜliwiła  Ci 
zdobycie wiedzy o sposobach rozmnaŜania płciowego i bezpłciowego roślin? 
Podkreśl właściwą odpowiedź: tak, częściowo, nie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Budowa i fizjologia roślin

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy budowy i funkcji komórki roślinnej. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia, wskazać źródła uzyskania informacji, które pomogą dokonać 
odpowiedniej analizy. NaleŜy określić ramy czasowe i warunki oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  budowę  komórki  roślinnej  zwracając  szczególną  uwagę  na  rolę 

elementów: 

− 

kierujących procesami zachodzącymi w komórce, 

− 

biorących udział w procesach fizjologicznych, 

− 

pełniących rolę ochronną, 

2)  porównać budowę komórki roślinnej i zwierzęcej, 
3)  po wykonaniu analiz i porównań: 

− 

narysować komórkę roślinną, 

− 

opisać  rysunek,  podkreślając  innym  kolorem  elementy  występujące  tylko  w  komórce 
roślinnej, 

− 

zaprojektować  tabelę,  w  której  zostaną  scharakteryzowane  funkcje  wybranych 
elementów budowy komórki (minimum 6 elementów). 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

opis budowy komórki roślinnej, 

− 

preparaty mikroskopowe komórek roślinnych i zwierzęcych, 

− 

mikroskopy, 

− 

rysunki, zdjęcia przedstawiające budowę komórek roślinnych i zwierzęcych, 

− 

komputer z dostępem do sieci Internet. 

 

Ćwiczenie 2 

Oceń  znaczenie  i  uwarunkowania  przebiegu  procesów  fizjologicznych  zachodzących 

w organizmach roślinnych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia,  wskazać  źródła  informacji,  które  pomogą  dokonać 
odpowiedniej analizy. NaleŜy określić ramy czasowe i warunki oceny wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować opisany w poradniku przebieg procesów fizjologicznych: 

− 

transpiracji, 

− 

fotosyntezy, 

− 

oddychania, 

2)  dokonać analizy, a następnie opisać czynności Ŝyciowe przedstawione na umieszczonym 

rysunku ilustrującym przebieg procesów zachodzących w roślinach, 

3)  po  wykonaniu  analiz,  określić  najkorzystniejsze  warunki  przebiegu  analizowanych 

procesów, scharakteryzować moŜliwości wpływu człowieka na ich intensywność. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [2, s. 98] 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

analiza tekstu, rysunków, 

– 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

komputer z dostępem do sieci Internet, 

− 

opis procesów fizjologicznych, 

− 

rysunek ilustrujący przebieg procesów zachodzących w roślinach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13

5.2. Cechy morfologiczne i charakterystyka roślin

 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  analizy  rozmnaŜania  roślin  nasiennych  poprzez  nasiona  i  w  sposób 

wegetatywny. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia, wskazać źródła uzyskania informacji, które pomogą dokonać 
odpowiedniej analizy. NaleŜy określić ramy czasowe i warunki oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  informacje  i  rysunki  dotyczące  rozmnaŜania  oraz  powstawania  nasion 

i owoców zwracając szczególną uwagę na: 

− 

budowę kwiatów owadopylnych, 

− 

elementy budowy kwiatu, z których powstają nasiona i owoce, 

− 

warunki umoŜliwiające proces kiełkowania nasion, 

− 

przystosowania nasion i owoców do rozsiewania się w środowisku, 

2)  przeanalizować  informacje  i  rysunki  dotyczące  rozmnaŜania  bezpłciowego  roślin 

zwracając szczególną uwagę: 

− 

na zmodyfikowane pędy poziemne i nadziemne słuŜące do rozmnaŜania, 

3)  po wykonaniu analiz i porównań: 

− 

wypisać,  w  poniŜszej  tabeli,  zalety  bezpłciowego  i  płciowego  rozmnaŜania  roślin 
w ogrodnictwie, 

− 

uzupełnić  poniŜszy  schemat,  odpowiadając  na  pytania  tak,  aby  uzyskać  jak najwięcej 
informacji o nasionach. 

 

Tabela do ćwiczenia 1. RozmnaŜanie płciowe i bezpłciowe roślin 
 

Zalety  bezpłciowego  rozmnaŜania  roślin 
w ogrodnictwie 

Zalety 

płciowego 

rozmnaŜania 

roślin 

w ogrodnictwie 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14

 

 

Schemat do ćwiczenia 1 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka z objaśnieniem, 

– 

analiza tekstu, rysunków, schematów, 

– 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

komputer z dostępem do sieci Internet, 

− 

rysunki kwiatów, owoców, pędów podziemnych roślin, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

karty pracy z przygotowanym wzorem tabeli i schematem. 

 
Ćwiczenie 2 

Oznacz wybrane rośliny nasienne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia wskazać źródła uzyskania informacji, które pomogą dokonać 
odpowiedniej analizy. NaleŜy określić ramy czasowe i warunki oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  naturalne  okazy  roślin,  po  2  przykłady  reprezentujące  warzywa,  rośliny 

ozdobne oraz drzewa i krzewy owocowe, 

Jak są 

wykorzystywane 

przez człowieka? 

W jakich 

warunkach 

kiełkują? 

Jakie są rodzaje 

owoców? Czy 

wszystkie rośliny 

mają owoce

Jak są 

przystosowane do 

warunków 

ś

rodowiska? 

Kiedy i z jakich 

części kwiatów 

powstają? 

Jak są zbudowane? 

 

nasiona 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15

2)  skorzystać  z  informacji  i  rysunków  przedstawiających  cechy  morfologiczne  roślin 

zawartych w poradniku dla ucznia, zwracając szczególną uwagę na: 

− 

ogólny wygląd rośliny miejsce jej występowania, 

− 

rodzaj łodygi, 

− 

liście ich rodzaj, kształt, unerwienie i brzeg blaszki liściowej, 

− 

barwę i rodzaj kwiatów lub kwiatostanów, 

− 

rodzaje owoców, 

3)  oznaczyć  cechy  morfologiczne  roślin  według  podanego  wzoru:  (korzystając  z  rysunków 

umieszczonych w poradniku). 

 
Wzór wypełnionej karty do oznaczania roślin 

Nazwa rośliny: 

 

Koniczyna łąkowa 

Opis ogólny: 

roślina zielona 

Łodyga: 

wzniesiona 

Liście: 

3–listkowe, jajowate 

Kwiat: 

róŜowopurpurowy, kwiatostan w kształcie główki 

Owoc: 

strąk 

Miejsce występowania: 

łąki, miejsca trawiaste 

 
Wzór karty do oznaczania roślin 

Nazwa rośliny: 
 

 

Opis ogólny: 
 

 

Łodyga: 
 

 

Liście: 
 

 

Kwiat: 
 

 

Owoc: 
 

 

Miejsce występowania: 
 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne, 

– 

analiza tekstu, rysunków, schematów. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rysunki liści, łodyg, kwiatów, owoców, pędów podziemnych roślin, 

− 

naturalne okazy roślin, 

− 

atlasy lub klucze do oznaczania roślin, 

− 

karty z przygotowanym wzorem tabeli do oznaczania roślin.s 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Charakteryzowanie roślin” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1

2, 3, 4, 6, 11, 12, 13, 15, 16, 18 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 7, 8, 9, 10, 14, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. b, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9.c, 10. c, 11. c, 12. b
13. 
a, 14. d, 15. c, 16. a, 17. a, 18.a, 19. d, 20. c

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować 

procesy 

fizjologiczne 

zachodzące w komórce roślinnej. 

Określić  miejsce  procesu  fotosyntezy 
w komórce. 

Określić  róŜnice  w  budowie  komórki 
roślinnej i zwierzęcej 

Wymienić  czynniki  konieczne  do 
procesu fotosyntezy. 

Scharakteryzować  przebieg  wybranych 
procesów fizjologicznych roślin. 

PP 

Określić funkcje organów roślinnych. 

Scharakteryzować hormony roślinne. 

PP 

Scharakteryzować 

rolę 

cytokininy 

w ogrodnictwie. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17

Scharakteryzować  czynnik  nie  ma 
wpływu na rozwój roślin nasiennych. 

PP 

10 

Scharakteryzować 

róŜnice 

między 

roślinami 

jednoliściennymi 

i dwuliściennymi. 

PP 

11 

Scharakteryzować rośliny 
nagonasienne. 

12 

Określić elementy budowy kwiatu. 

13 

RozróŜnić owoce suche. 

14 

Scharakteryzować byliny. 

PP 

15 

RozróŜnić rośliny zielone. 

16 

Wymienić sposoby rozmnaŜania 
wegetatywnego. 

17 

Scharakteryzować 

związek 

między 

budową kwiatu a typem owoców. 

PP 

18 

Sklasyfikować rośliny drzewiaste. 

19 

Scharakteryzować procesy dotyczące 
powstawania owoców i nasion. 

PP 

20 

Scharakteryzować  znaczenie  roślin  dla 
człowieka. 

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel zastosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w sprawdzianie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przedyskutuj z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij kaŜdemu uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
7.  Zapisz w widocznym miejscu godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 
8.  Podczas sprawdzianu postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę. 
9.  Na  10  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  ewentualnych 

niepowodzeń dydaktycznych. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Sprawdzian składa się z 20 zadań. 
5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa 
7.  W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową. 
8.  Za kaŜdą prawidłową odpowiedź moŜesz zdobyć 1 punkt. 
9.  Na uwaŜne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Proces wyparowywania wody poprzez aparaty szparkowe to 

a)  fotosynteza. 
b)  oddychanie. 
c)  transpiracja. 
d)  asymilacja. 
 

2.  Proces fotosyntezy w komórce roślinnej zachodzi w 

a)  mitochondrium. 
b)  jądrze komórkowym. 
c)  rybosomach. 
d)  chloroplastach. 

 

3.  Komórkę zwierzęcą od komórki roślinnej odróŜnia 

a)  występowanie chloroplastów i ściany komórkowej. 
b)  występowanie jądra komórkowego i ściany komórkowej. 
c)  występowanie mitochondrium i błony komórkowej. 
d)  występowanie chloroplastów i błony komórkowej. 

 

4.  Do procesu fotosyntezy rośliny potrzebują 

a)  wody, tlenu, dwutlenku węgla. 
b)  wody, dwutlenku węgla, energii słonecznej. 
c)  tlenu, wody, energii słonecznej. 
d)  tlenu, dwutlenku węgla, energii słonecznej. 

 
5.  W czasie procesu oddychania rośliny 

a)  pobierają związki nieorganiczne. 
b)  uwalniają energię ze związków organicznych. 
c)  wytwarzają związki organiczne. 
d)  magazynują energię w związkach organicznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19

6.  Organy  roślin  pełnią  określone  funkcje.  Która  spośród  wymienionych  funkcji  nie  jest 

realizowana przez korzeń 
a)  transportuje związki organiczne z liści do kwiatów. 
b)  przytwierdza roślinę do podłoŜa. 
c)  pobiera z gleby wodę z solami mineralnymi. 
d)  pełni funkcję magazynu dla wytwarzanych przez roślinę związków organicznych. 

 

7.  Do hormonów roślinnych, które regulują wzrost i rozwój roślin, naleŜą 

a)  auksyny, cukier prosty glukoza. 
b)  gibereliny, auksyny, cytokininy. 
c)  cytokininy, tłuszcze, kwas abscysynowy. 
d)  kwas abscysynowy, białka, cukry. 

 

8.  Stosując w ogrodnictwie cytokininy moŜemy 

a)  uzyskać bezpestkowe owoce i warzywa. 
b)  przedłuŜyć trwałość ciętych kwiatów. 
c)  przyspieszyć opadanie liści, kwiatów, owoców. 
d)  wpływać na płeć kwiatów. 

 

9.  Na rozwój roślin nasiennych nie miało wpływu 

a)  wytworzenie nasion. 
b)  rozwój tkanki przewodzącej. 
c)  występowanie barwnych kwiatów. 
d)  uniezaleŜnienie zapłodnienia od obecności wody. 

 

10.  ZboŜa i trawy naleŜące do roślin jednoliściennych posiadają 

a)  blaszki liściowe o róŜnych kształtach i szerokości z unerwieniem siatkowatym. 
b)  nasiona zawierające zarodek o 2 liścieniach. 
c)  system korzeniowy wiązkowy a liście równowąskie o unerwieniu równoległym. 
d)  system korzeniowy palowy, kwiaty 5-krotne. 

 

11.  Cechą charakterystyczną dla roślin nagonasiennych nie jest 

a)  występowanie w formie drzew i krzewów. 
b)  proces zapylenia i zapłodnienia aby powstały nasiona. 
c)  kwiaty owadopylne jako organy słuŜące do rozmnaŜania. 
d)  nie wytwarzają owoców a ich liście to igły lub łuski. 

 
12.  Kwiat to skrócony pęd, zawierający organy rozrodcze. Jest zbudowany z 

a)  słupka, pręcików, płatków korony. 
b)  słupka, pręcików, płatków korony, działek kielicha. 
c)  słupków, pręcika, działek kielicha. 
d)  słupków, pręcika, płatków korony, działek kielicha. 

 
13.  Rośliny wytwarzające tylko owoce suche to 

a)  orzech leszczyny, strąk fasoli, torebka maku. 
b)  orzech dębu, jagoda borówki, torebka maku. 
c)  jagoda pomidora, łuszczyna rzepaku, ziarniak Ŝyta. 
d)  pestkowiec wiśni, owoc poziomki z licznymi orzeszkami. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20

14.  Byliny to rośliny 

a)  uprawiane zazwyczaj w ogrodach i na plantacjach. 
b)  zielone jednoroczne. 
c)  zielone dwuletnie. 
d)  zielone wieloletnie. 

 
15.  Do roślin zielonych nie naleŜą 

a)  byliny. 
b)  rośliny jednoroczne. 
c)  krzewinki. 
d)  rośliny dwuletnie. 

 
16.  Do rozmnaŜania bezpłciowego roślin wykorzystujemy 

a)  cebule, rozłogi i kłącza. 
b)  liście, rozłogi i bulwy. 
c)  bulwy, owoce i kłącza. 
d)  odkłady, rozłogi i kwiaty. 

 
17.  Owoce, które powstają z kilku kwiatów zebranych w skupiony kwiatostan to 

a)  owocostany. 
b)  owoc zbiorowy. 
c)  owoce soczyste. 
d)  owoce suche pękające. 

 
18.  Prawidłowy podział roślin drzewiastych to podział na 

a)  drzewa, krzewy, podkrzewy, krzewinki, pnącza. 
b)  drzewa, krzewy, podkrzewy, krzewinki, kłącza. 
c)  drzewa, krzewy, byliny, krzewinki, pnącza. 
d)  drzewa, kłącza, byliny, pnącza, krzewinki. 

 
19.  W procesie powstawania owoców i nasion nie występuje 

a)  zapylenie i zapłodnienie. 
b)  zaląŜek z zapłodnioną komórką przekształca się w nasienie. 
c)  zaląŜnia przekształca się w owoc. 
d)  rozsiewanie owoców i nasion przez wiatr i zwierzęta. 

 
20.  Rośliny zielone dla człowieka nie są 

a)  pokarmem, źródłem witamin i składników mineralnych. 
b)  źródłem cennego drewna i kauczuku. 
c)  źródłem benzyny i oleju napędowego. 
d)  źródłem surowców do produkcji cukru i oleju. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Charakteryzowanie roślin

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22

Test 2 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Charakteryzowanie roślin” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 5, 6, 11, 12, 13, 15, 16, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 4, 7, 8, 9,10, 14, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. c, 4. b, 5. c, 6. a, 7. c, 8. d, 9.c, 10. a, 11. d, 12. b
13. 
a, 14. c, 15. c, 16. b, 17. b, 18.d, 19. c, 20. d

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować procesy 
fizjologiczne zachodzące w komórce 
roślinnej. 

PP 

Określić, gdzie zachodzi proces 
oddychania komórkowego. 

Określić  róŜnice  w  budowie  komórki 
roślinnej i zwierzęcej. 

Scharakteryzować  przebieg  wybranych 
procesów fizjologicznych roślin. 

PP 

Określić czynniki konieczne do procesu 
fotosyntezy. 

Określić funkcje organów roślinnych 

Scharakteryzować hormony roślinne. 

PP 

Scharakteryzować rolę gibereliny  
w ogrodnictwie. 

PP 

Scharakteryzować i wskazać 
informacje opisujące nasiona. 

PP 

10 

Scharakteryzować róŜnice między 
roślinami jednoliściennymi 
i dwuliściennymi. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23

11 

Określić róŜnice między roślinami 
nagonasiennymi a okrytonasiennymi. 

12 

RozróŜnić rośliny zielone. 

13 

RozróŜnić owoce suche pękające. 

14 

Określić cechy roślin ozdobnych. 

PP 

15 

Rozpoznać cechy kwiatów 
wiatropylnych. 

16 

Określić cechy organów słuŜących do 
rozmnaŜania wegetatywnego. 

17 

Scharakteryzować związek między 
budową kwiatu a typem owoców. 

PP 

18 

Scharakteryzować procesy dotyczące 
powstawania owoców i nasion. 

PP 

19 

Scharakteryzować podział roślin 
drzewiastych. 

PP 

20 

Określić znaczenie roślin dla 
człowieka. 

 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel zastosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w sprawdzianie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przedyskutuj z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij kaŜdemu uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
7.  Zapisz w widocznym miejscu godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 
8.  Podczas sprawdzianu postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę. 
9.  Na  10  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Sprawdzian składa się z 20 zadań. 
5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24

6.  Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
7.  W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową. 
8.  Za kaŜdą prawidłową odpowiedź moŜesz zdobyć 1 punkt. 
9.  Na uwaŜne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

1.  Proces  tworzenia  związków  organicznych  ze  związków  nieorganicznych  przy  udziale 

energii słonecznej to 
a)  transpiracja. 
b)  oddychanie komórkowe. 
c)  wymiana gazowa. 
d)  fotosynteza. 

 
2.  Proces oddychania komórkowego odbywa się 

a)  w mitochondrium. 
b)  w aparatach szparkowych. 
c)  w chloroplastach. 
d)  w rybosomach. 

 
3.  Komórkę roślinną od komórki zwierzęcej odróŜnia 

a)  występowanie chloroplastów i błony komórkowej. 
b)  występowanie jądra komórkowego i ściany komórkowej. 
c)  występowanie chloroplastów i ściany komórkowej 
d)  występowanie mitochondrium i błony komórkowej. 

 
4.  Proces oddychania zachodzi u roślin 

a)  tylko w ciągu dnia. 
b)  w dzień i w nocy. 
c)  tylko w nocy. 
d)  w dzień lub w nocy. 

 
5.  W procesie fotosyntezy rośliny wytwarzają 

a)  wodę, tlen, dwutlenek węgla. 
b)  wodę, glukozę, energię słoneczną. 
c)  tlen, cukier prosty – glukozę. 
d)  tlen, cukier prosty – glukozę, wodę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25

 

6.  KaŜdy  organ  w  roślinie  pełni  określone  funkcje,  która  z  wymienionych  jest  realizowana 

tylko przez łodygę 

a)  transportuje związki organiczne z liści do kwiatów. 
b)  bierze udział w procesie fotosyntezy. 
c)  pobiera z gleby wodę z solami mineralnymi. 
d)  pełni funkcję magazynu dla wytwarzanych przez roślinę związków organicznych. 

 
7.  Hormony roślinne to substancje, o których nie moŜemy powiedzieć 

a)  regulują wzrost i rozwój roślin. 
b)  są to związki organiczne. 
c)  występują w duŜych ilościach. 
d)  pobudzają lub hamują procesy fizjologiczne roślin. 

 
8.  Stosując w ogrodnictwie giberyliny moŜemy 

a)  uzyskać bezpestkowe owoce i warzywa. 
b)  przedłuŜyć trwałość ciętych kwiatów. 
c)  przyspieszyć opadanie liści, kwiatów, owoców. 
d)  wpływać na płeć kwiatów. 

 
9.  Nasiona 

a)  są rozsiewane przy udziale wiatru, wody i zwierząt. 
b)  mają zarodek, który moŜe przebywać w stanie uśpienia przez długi czas. 
c)  mają zygotę, z której zaraz po zapłodnieniu rozwija się młoda roślina. 
d)  mają łupinę nasienną chroniącą przed niekorzystnymi czynnikami. 

 
10. Cecha charakterystyczna roślin dwuliścienne to 

a)  blaszki liściowe o róŜnych kształtach i szerokości z unerwieniem siatkowatym. 
b)  nasiona zawierają zarodek o 1 liścieniu. 
c)  system korzeniowy wiązkowy. 
d)  liście równowąskie o unerwieniu równoległym. 

 
11. Cechą charakterystyczną roślin nagonasiennych jest 

a)  występowanie w formie drzew i krzewów. 
b)  proces zapylenia i zapłodnienia. 
c)  kwiaty czyli organ słuŜący do rozmnaŜania. 
d)  liście to igły lub łuski. 

 
12. Do roślin zielnych naleŜą 

a)  byliny, krzewinki, drzewa. 
b)  rośliny jednoroczne, rośliny dwuletnie, byliny. 
c)  krzewinki, byliny, rośliny dwuletnie. 
d)  rośliny dwuletnie, krzewy, rośliny jednoroczne. 

 
13. Rośliny wytwarzające tylko owoce suche pękające to 

a)  łuszczyna rzepaku, strąk fasoli, torebka maku. 
b)  orzech dębu, jagoda borówki, mieszek peonii. 
c)  jagoda pomidora, łuszczynę rzepaku, ziarniak Ŝyta. 
d)  orzech dębu, strąk fasoli, skrzydlak klonu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26

14. Do roślin ozdobnych nie naleŜą 

a)  rośliny uprawiane zazwyczaj w ogrodach i na plantacjach. 
b)  rośliny zielone jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. 
c)  rośliny, którymi zajmuje się dział ogrodnictwa zwany sadownictwem. 
d)  drzewa i krzewy o duŜych walorach dekoracyjnych. 

 
15. Cechą charakterystyczną kwiatów wiatropylnych jest 

a)  posiadanie barwnych płatków korony. 
b)  wytwarzanie lepkiego pyłku. 
c)  wytwarzanie lekkiego pyłku. 
d)  wytwarzanie nektaru. 

 
16. Rozpoznaj, nieprawidłowy opis organu rozmnaŜania bezpłciowego roślin 

a)  kłącza czyli łodygi podziemne. 
b)  rozłogi czyli pędy płoŜące się pod powierzchnią gleby. 
c)  bulwy czyli skrócone pędy. 
d)  odkłady czyli przygięte do podłoŜa gałązki drzewa. 

 
17. Owoce,  w  których  z  wolnych  słupków  powstają  samodzielne  owocki  na  wspólnym  dnie 

kwiatowym to 

a)  owocostany. 
b)  owoc zbiorowy. 
c)  owoce soczyste. 
d)  owoce suche pękające. 

 
18. Proces powstawania owoców i nasion rozpoczyna się od 

a)  rozsiewania owoców i nasion. 
b)  przekształcenia się zaląŜka z zapłodnioną komórką w nasienie. 
c)  przekształcenia się zaląŜni w owoc. 
d)  zapylenia i zapłodnienia. 

 
19. Wybierz, prawidłowy podział roślin drzewiastych 

a)  drzewa, kłącza, byliny, pnącza, krzewinki. 
b)  drzewa, krzewy, byliny, krzewinki, pnącza. 
c)  drzewa, krzewy, podkrzewy, krzewinki, pnącza. 
d)  drzewa, krzewy, podkrzewy, krzewinki, kłącza. 

 
20. Rośliny zielone dla człowieka nie są 

a)  źródłem tlenu dla ludzi i zwierząt. 
b)  dostarczycielem cennego drewna i kauczuku. 
c)  źródłem witamin i składników mineralnych. 
d)  jedynym surowcem do produkcji leków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Charakteryzowanie roślin

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28

7. LITERATURA 

 
1.  Dietmar A., Golte-Bechtle M.: Jaki to kwiat? PWRiL, Warszawa 1984 
2.  Gertlerowa  S.,  Ogrzebacz  L.:  Sprawdzanie  i  utrwalanie  wiadomości  z  botaniki  WSiP, 

Warszawa 1986 

3.  Kołota E., Ormowski M., Bac ST., Biesiada A.: Podstawy ogrodnictwa. WSiP, Warszawa 

2000 

4.  Nowiński M.: Dzieje roślin i upraw ogrodniczych PWRiL, Warszawa 1977 
5.  PieniąŜek S. A.: Sadownictwo PWRiL, Warszawa 2000 
6.  Rutkowska B,,Pawluśkiewicz M.: Trawniki-poradnik. PWRiL, Warszawa 1996 
7.  Solomon, Berg, Martin, Villee.: Biologia Mulico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1996 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  Nauczycielski  system  oceniania.  (ABC  nauczyciela  szkoły 

zawodowej). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 1999 

2.  Figurski J., Ornatowski T.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000 

3.  Nowacki T.W.: Zawodoznawstwo. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003 
4.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

5.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 2002