background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Dariusz Kutkowski 

 

 

 
Zakładanie i prowadzenie sadu 
621[01].Z2.02 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Alicja Karlus 

mgr Tomasz Kałuski 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Marek Rudziński 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z2.02 
„Zakładanie i prowadzenie sadu”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
ogrodnik. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. Zakładanie sadu 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2. Systemy utrzymywania gleby w sadzie 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3. Morfologia drzew owocowych 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia 

14 

5.4. Cięcie i formowanie drzew i krzewów owocowych 

16 

5.4.1.  Ćwiczenia 

16 

5.5. Ochrona roślin sadowniczych 

18 

5.5.1.  Ćwiczenia 

18 

5.6. Technologia produkcji malin, porzeczek, agrestu i truskawek 

20 

5.6.1.  Ćwiczenia 

20 

5.7. Integrowana produkcja owoców 

22 

5.7.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji  ćwiczeń,  zalecanymi  metodami  nauczania-

uczenia się, środkami dydaktycznymi, 

− 

testy do ewaluacji osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury dotyczącej tej jednostki modułowej. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  ćwiczeń  praktycznych, 
tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Struktura układu jednostek modułowych 

621[01].Z2 

Produkcja sadownicza 

621[01].Z2.02 

Zakładanie i prowadzenie 

sadu 

621[01].Z2.03 

Zbiór i przechowywanie 

owoców 

621[01].Z2.01 

Zakładanie i prowadzenie 

szkółki sadowniczej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

przygotowywać  do  pracy,  przeprowadzać  konserwację  maszyn  i  urządzeń  do  pracy 
w sadzie, 

− 

wykonywać zabiegi agrotechniczne z zastosowaniem maszyn i urządzeń, 

− 

charakteryzować podkładki dla jabłoni, grusz, śliw, brzoskwiń, wiśni, czereśni, 

− 

charakteryzować budowę drzewka owocowego, 

− 

wyjaśniać pojęcia: podkładka, zraz, oczko, okulant, wstawka skarlająca, 

− 

przyporządkowywać podkładki do określonych grup według gatunku i siły wzrostu drzew 
i krzewów, 

− 

charakteryzować metody uszlachetniania drzew owocowych, 

− 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony przeciwpoŜarowej oraz 
ochrony środowiska zapoznanych we wcześniejszych jednostkach modułowych, 

− 

charakteryzować warunki klimatyczne regionu oraz określać ich wpływ na wzrost, rozwój 
i plonowanie roślin, 

− 

korzystać  z prognoz  pogody  i  komunikatów  meteorologicznych  w planowaniu  prac 
ogrodniczych, 

− 

określać skład, budowę i właściwości gleby, 

− 

określać sposoby przygotowywania terenu i gleby pod uprawę roślin ogrodniczych, 

− 

charakteryzować nawozy organiczne i mineralne oraz określać ich wpływ na właściwości 
gleby, wzrost i plonowanie roślin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

5

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić 

cechy 

morfologiczne, 

właściwości 

biologiczne 

oraz 

wymagania 

klimatyczno-glebowe roślin sadowniczych, 

− 

określić znaczenie gospodarcze oraz wartość odŜywczą owoców, 

− 

określić przydatność terenu i gleby pod uprawę sadu, 

− 

zaplanować gatunki i odmiany drzew i krzewów do sadu i jagodnika, 

− 

zaplanować odległości między rzędami i w rzędach drzew, 

− 

wyznaczyć miejsca sadzenia drzewek, 

− 

określić termin sadzenia drzew i krzewów owocowych, 

− 

zasadzić drzewka i krzewy owocowe, 

− 

dobrać i zastosować zabiegi po posadzeniu drzewek i krzewów, 

− 

zaprojektować podpory dla drzew, 

− 

scharakteryzować  systemy  utrzymania  gleby  oraz  określić  ich  wpływ  na  wzrost 
i owocowanie drzew i krzewów, 

− 

dobrać i zastosować herbicydy do zwalczania chwastów zgodnie z zaleceniami programu 
ochrony sadów i jagodników, 

− 

zidentyfikować  objawy  wywoływane  niedoborem  lub  nadmiarem  składników 
pokarmowych, 

− 

scharakteryzować metody nawoŜenia i nawadniania roślin sadowniczych, 

− 

wykonać nawoŜenie plantacji sadowniczej zgodnie z zaleceniami nawozowymi, 

− 

scharakteryzować pąki i pędy drzew i krzewów owocowych, 

− 

dobrać zabiegi wpływające na efektywność owocowania, 

− 

scharakteryzować typy koron drzew owocowych, 

− 

wykonać cięcie drzew i krzewów owocowych, 

− 

uformować typ korony określonych rodzajów drzew owocowych, 

− 

rozpoznać i scharakteryzować mrozowe uszkodzenia drzew, 

− 

dobrać  oraz  zastosować  sposoby  zabezpieczania  drzew  i  krzewów  przed  mrozem 
i przymrozkami, 

− 

dobrać i zastosować sposób leczenia przemarzniętych roślin, 

− 

scharakteryzować integrowaną ochronę sadów i jagodników, 

− 

zaplanować nadzorowaną ochronę upraw sadowniczych, 

− 

dobrać  środki  zwalczania  chorób  i szkodników  roślin  sadowniczych  zgodnie 
z zaleceniami programu ochrony, 

− 

scharakteryzować uprawę gatunków sadowniczych zaliczanych do roślin jagodowych, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

6

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    

 

 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Produkcja sadownicza 621[01].Z2. 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

 

 

Zakładanie i prowadzenie sadu 621[01].Z2.02 

Temat: Obliczanie dawek nawoŜenia mineralnego przed załoŜeniem sadu. 

Cel ogólny: uczeń potrafi obliczyć dawki nawoŜenia przed załoŜeniem sadu. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić  zawartość  składników  pokarmowych  w  glebie  na  podstawie  wyników  analizy 
i tabeli liczb granicznych, 

− 

ustalić dawki nawoŜenia, 

− 

wybrać nawozy do uzupełnienia niedoborów, 

− 

obliczyć wielkość nawoŜenia. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

− 

ć

wiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna 

 
Czas:  1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

katalogi nawozów, 

− 

wyniki analiz chemicznych gleby, 

− 

tabele liczb granicznych zawartości składników pokarmowych przed załoŜeniem sadu, 

− 

kalkulator. 

 

Przebieg zajęć: 

1)  czynności organizacyjne i określenie tematu zajęć, 
2)  wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia, 
3)  przypomnienie zasad bhp przy pracy na stanowisku komputerowym, 
4)  wyjaśnienie zasad pracy, 
5)  zbieranie informacji: 

− 

w jakich materiałach znajdują się informacje? 

− 

jaka jest powierzchnia pola? 

− 

jaki jest skład mechaniczny gleby? 

6)  planowanie: 

− 

uczniowie szukają niezbędnych wiadomości, wykorzystując róŜne źródła wiedzy, 

7)  ustalenie: 

− 

uczniowie odczytują, jakie są zawartości składników pokarmowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

7

− 

określają z tabeli zawartości, jako: niskie, średnie, wysokie, 

− 

ustalają, jakie nawozy będą wnoszone do gleby, 

8)  wykonanie: 

–  uczniowie  określają,  jakie  dawki  składników  pokarmowych  zostaną  wniesione  do 

gleby, 

− 

obliczają dawki nawozów w przeliczeniu na hektar i powierzchnię pola, 

9)  sprawdzenie: 

− 

uczniowie przedstawiają wyniki swoich prac, 

− 

sprawdzają wzajemnie ich poprawność, 

− 

nauczyciel kontroluje poprawność obliczeń oceniając poszczególnych uczniów. 

 
Podsumowanie i zakończenie zajęć: 

− 

uczniowie omawiają co było treścią zajęć i jakie treści z nich zapamiętali. 

− 

następnie  oceniają  jako  pierwsi,  później  prowadzący,  które  elementy  ćwiczeń  sprawiły 
najwięcej problemów. 

− 

wspólnie wyciągają wnioski do dalszej pracy i nauki. 
 

Praca domowa 

Obliczyć dawki nawozów na podstawie otrzymanych wyników analizy gleby. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

ankieta anonimowa dotycząca przebiegu zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

8

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    

 

 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Produkcja sadownicza 621[01].Z2. 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

 

 

Zakładanie i prowadzenie sadu 621[01].Z2.02 

Temat: Określanie szkodliwości patogenów według tabeli progów zagroŜeń. 

Cel ogólny: uczeń potrafi określić, czy został przekroczony próg zagroŜenia. 
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

uczeń potrafi korzystać z tabel progów zagroŜenia szkodników.

 

 

− 

określić liczbę szkodników występujących w sadzie, 

− 

określić, czy został przekroczony próg zagroŜenia. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

sad jabłoniowy, 

− 

lupa, 

− 

Atlas Chorób i Szkodników Roślin Sadowniczych, 

− 

Program Ochrony Roślin Sadowniczych. 

 

Przebieg zajęć: 

1)  czynności organizacyjne i określenie tematu zajęć, 
2)  wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia, 
3)  przypomnienie zasad bhp przy pracy na stanowisku komputerowym, 
4)  wyjaśnienie zasad pracy metodą tekstu przewodniego, 
5)  zbieranie informacji: 

− 

w jakich materiałach znajdują się niezbędne informacje? 

− 

dla jakich szkodników są określone progi zagroŜenia? 

6)  planowanie: 

− 

uczniowie szukają niezbędnych wiadomości, wykorzystując róŜne źródła wiedzy, 

7)  ustalenie: 

− 

uczniowie odczytują, jakie szkodniki mogą występować w sadzie jabłoniowym, 

− 

sprawdzają miejsca ich występowania, 

− 

określają ich wielkość, kształt i barwę, 

8)  wykonanie: 

− 

uczniowie  przeprowadzają  lustrację  sadu,  rozpoznając  i  określając  liczebność 
szkodników, 

− 

porównują rzeczywistą liczebność szkodników z wartościami progowymi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

9

9)  sprawdzenie: 

− 

uczniowie przedstawiają wyniki swoich badań, 

− 

sprawdzają wzajemnie ich poprawność, 

− 

nauczyciel kontroluje poprawność wyników i ocenia poszczególnych uczniów. 

 
Zakończenie zajęć: 

− 

uczniowie oceniają elementy ćwiczenia, które sprawiły najwięcej problemów, 

− 

formułują wnioski do dalszej pracy i nauki, 
 

Praca domowa: 

Określić, jakie choroby roślin sadowniczych mają określone progi zagroŜenia. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

ankieta anonimowa dotycząca przebiegu zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Zakładanie sadu 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Obliczyć dawkę nawozów na podstawie wyników analizy gleby. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa. NaleŜy połoŜyć 
szczególny  nacisk na praktyczne zastosowanie zdobytej w trakcie tych zajęć wiedzy i konieczność 
wykorzystywania wcześniej zdobytej wiedzy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny na stanowisku pracy, 
2)  określić powierzchnię sadu, 
3)  określić skład mechaniczny gleby, 
4)  przeanalizować wyniki badań laboratoryjnych podłoŜa, 
5)  określić składniki, które naleŜy uzupełnić, 
6)  jeŜeli w poprzednim punkcie stwierdzono konieczność nawoŜenia danym składnikiem, to 

naleŜy określić czy zostanie wniesiona pełna dawka czy tylko jej połowa, 

7)  wybrać nawozy, którymi będą uzupełniane niedobory, 
8)  obliczyć dawki masy towarowej nawozów na jeden hektar, 
9)  przeliczyć dawki na powierzchnię sadu, 
10)  zaprezentować wyniki obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

katalogi nawozów, 

– 

wyniki analiz chemicznych gleby, 

– 

tabele liczb granicznych zawartości składników pokarmowych przed załoŜeniem sadu, 

– 

kalkulator.

 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj konstrukcję nośną dla drzew karłowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przedstawić  konieczność  wykonywania  rusztowań  w  sadach  karłowych  i  korzyści 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11

wypływających  z  ich  zastosowania.  Podczas  wykonywania  pracy  zachować  szczególną 
ostroŜność  podczas  wiercenia  otworów,  wkładania  słupków  do  dołków,  a  przede  wszystkim 
naciągania drutu. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa na stanowisku pracy, 
2)  zaplanować system sadzenia i rozstawę drzew, 
3)  określić materiały konieczne do wykonania rusztowania, 
4)  wyznaczyć rzędy za pomocą sznurka lub łańcuchów sadowniczych, 
5)  rozciągnąć sznurek wzdłuŜ rzędu, 
6)  określić odległości między podporami i drzewami w rzędzie, 
7)  wykopać dołki pod podpory, 
8)  ustawić podpory kontrolując, aby ich górne końce były w jednej linii, 
9)  pierwszy i ostatni słupek ustawić skośnie i wykonać przy nich odciągi, 
10)  przeciągnąć drut przez otwory w słupkach i naciągnąć go, 
11)  przymocować listwy do drutu w miejscach drzew, 
12)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie produkcyjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ś

wider lub łopaty sztychówki, 

– 

słupki o długości 2,8 m z otworami na wysokości 2,5 m, 

– 

listwy 1,5 m, 

– 

drut, 

– 

naciągarka do drutu, 

– 

sznurek, 

– 

noŜyce do cięcia drutu, nóŜ, piła do drewna, kątownik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12

5.2.  Systemy utrzymywania gleby w sadzie 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj objawy niedoborów składników pokarmowych na roślinach sadowniczych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa. NaleŜy połoŜyć 
szczególny  nacisk na praktyczne zastosowanie zdobytej w trakcie tych zajęć wiedzy i konieczność 
wykorzystywania wcześniej zdobytej wiedzy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa na stanowisku pracy, 
2)  obejrzeć rośliny, ich fragmenty lub ich fotografie, 
3)  określić zmiany w roślinach: 

–  wielkość i barwę liści, 
–  zmiany występujące na owocach, 
–  długość i grubość przyrostów, 

4)  zapisać zaobserwowane zmiany, 
5)  porównać  wyniki  obserwacji  z  objawami  niedoborów  poszczególnych  składników 

pokarmowych, 

6)  określić, jakich składników pokarmowych brakuje roślinom, 
7)  przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–czenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rośliny sadowniczych z widocznymi objawami niedoboru składników pokarmowych, 

− 

fotografie  i  slajdy  z  objawami  niedoborów  składników  pokarmowych  na  drzewach 
i krzewach owocowych. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj nawadnianie kwatery sadu jabłoniowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa. NaleŜy połoŜyć 
szczególny  nacisk na praktyczne zastosowanie zdobytej w trakcie tych zajęć wiedzy i konieczność 
wykorzystywania wcześniej zdobytej wiedzy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić przepisy bezpieczeństwa na stanowisku pracy, 
2)  przeanalizować sposoby nawadniania w sadzie, 
3)  obliczyć wielkość kwatery, 
4)  określić gatunki drzew w sadzie, ich wiek i rozstawę, 
5)  obliczyć liczbę drzew, 
6)  ustalić źródło wody i odległość od niego, 
7)  wybrać sposób nawadniania drzew, 
8)  określić, z jakich elementów będzie się składała instalacja, 
9)  naszkicować schemat instalacji, 
10)  obliczyć ilości poszczególnych części, 
11)  zaprezentować swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foldery i inne materiały reklamowe firm produkujących urządzenia do nawadniania w sadzie, 

− 

schematy róŜnych systemów nawadniania, 

− 

literatura dotycząca tego zagadnienia, 

− 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14

5.3.  Morfologia drzew owocowych 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj gatunki drzew owocowych na podstawie budowy pędów, pąków kwiatowych 

i liściowych. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  zwracając  uwagę  na  konieczność  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Wskazane  jest  podanie  celowości  wykonywania  pracy  oraz 
bieŜąca kontrola jej wykonywania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa na stanowisku pracy, 
2)  obejrzeć pędy, 
3)  określić długość pędów, kolor i gładkość kory, 
4)  sprawdzić ułoŜenie pąków na pędach i ich kształty, 
5)  zapisać wyniki obserwacji, 
6)  porównać je z opisami i fotografiami drzew owocowych, 
7)  określić do jakich gatunków drzew owocowych naleŜały otrzymane pędy, 
8)  przedstawić wyniki własnych obserwacji i badań. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

pędy róŜnych drzew owocowych, 

– 

fotografie i slajdy z drzewami owocowymi, 

– 

klucz do oznaczania roślin, 

– 

linijka. 

 
Ćwiczenie 2 

Uszereguj  drzewa  owocowe  wg  kolejności  kwitnienia  i  określ  znaczenie  terminu 

kwitnienia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  podkreślić  znaczenie 

znajomości  terminu  kwitnienia  poszczególnych  gatunków  i  wynikających  z  tego 
konsekwencji np. wraŜliwości na przymrozki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać zasad bezpieczeństwa na stanowisku pracy, 
2)  określić terminy kwitnienia drzew owocowych, 
3)  uszeregować gatunki drzew od najwcześniej kwitnących, 
4)  wskazać gatunki wraŜliwe na przymrozki, 
5)  zapisać wnioski, 
6)  określić, u których gatunków drzew zróŜnicowany termin kwitnienia poszczególnych 

odmian wpływa na zapylenie, 

7)  zapisać wnioski i przedstawić efekty pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–czenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zawierająca opisy drzew owocowych, 

− 

filmy lub prezentacje. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16

5.4.  Cięcie i formowanie drzew i krzewów owocowych 

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz sposób i wykonaj cięcie jabłoni. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  zasady  cięcia  i  konieczność  przeprowadzenia  tego 
zabiegu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa na stanowisku pracy, 
2)  określić, jaki cel ma zastosowanie tego cięcia, 
3)  ustalić sposób cięcia, 
4)  określić narzędzia konieczne do wykonania zadania, 
5)  określić, które pędy będą usuwane, 
6)  wskazać, które pędy naleŜy skrócić, 
7)  wykonać cięcie pędów (przy wycinaniu zastosować cięcie na koronkę), 
8)  zabezpieczyć miejsca cięcia (u gatunków pestkowych), 
9)  zaprezentować pracę i przedstawić jej efekty. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczeń praktycznychodukcyjnych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

sekatory jedno i dwuręczne, 

– 

piłka lisi ogon, przy cięciu grubych konarów takŜe moŜe być przydatna piła łańcuchowa, 

– 

Funaben 0,3 PA lub inny środek do zabezpieczania ran, 

– 

pędzelek. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj ciecie formujące jabłoni. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  znaczenie  tego  zabiegu  i  dokładność  jego  wykonania, 
wybór  typu  formowanej  korony  lub  kontynuację  formowania  rozpoczętego  w poprzednich 
latach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 
Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa na stanowisku pracy, 
2)  określić gatunek, wiek i rozstawę drzew, 
3)  określić typ formowanej korony, 
4)  określić narzędzia konieczne do wykonania pracy, 
5)  określić, jakie pędy będą wycinane, 
6)  wskazać, które pędy będą skracane i na jaką długość, 
7)  wykonać cięcie wskazanych pędów, 
8)  zabezpieczyć miejsca ciecia, 
9)  omówić pracę i przedstawić jej efekty. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda ćwiczeń produkcyjnych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

sekatory jedno i dwuręczne, 

– 

piłka „lisi ogon”, piła łańcuchowa, 

– 

Funaben 0,3 PA lub inny środek do zabezpieczania ran, 

– 

pędzelek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18

5.5.  Ochrona roślin sadowniczych

 

 

5.5.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj choroby drzew ziarnkowych. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  wagi  właściwego  rozpoznania  objawów 
choroby i sposobu jej zapobiegania i zwalczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać zasad bezpieczeństwa na stanowisku pracy, 
2)  określić, jakie choroby mogą występować na drzewach ziarnkowych, 
3)  rozróŜnić objawy poszczególnych chorób, 
4)  na podstawie okazów lub fotografii określić zmiany na wskazanych roślinach, 
5)  zapisać obserwacje, 
6)  porównać wyniki z opisami chorób, 
7)  określić nazwy chorób występujących na wskazanych roślinach, 
8)  zaproponować metody, środki do ich zwalczania, 
9)  przedstawić wyniki pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

części roślin poraŜonych przez choroby, 

− 

lupa, 

− 

fotografie poraŜonych drzew, 

− 

Atlas Chorób i Szkodników Roślin Sadowniczych, 

− 

Program Ochrony Roślin Sadowniczych. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj szkodniki jabłoni i grusz. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia,  zwracając  uwagę  uczniów  na  konieczność  wczesnego 
wykrywania i rozpoznawania obecności szkodników oraz metod i środków do ich zwalczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać zasad bezpieczeństwa na stanowisku pracy, 
2)  dokładnie obejrzeć fragmenty roślin, zdjęcia szkodników lub objawy ich Ŝerowania, 
3)  określić wielkość szkodnika, jego kształt i ubarwienie oraz rodzaj aparatu gębowego, 
4)  określić typ uszkodzenia liści, kwiatów lub owoców, 
5)  zapisać wyniki obserwacji, 
6)  porównać z opisami zawartymi w Atlasie Chorób i Szkodników Roślin Sadowniczych, 
7)  określić nazwę szkodnika, 
8)  zaproponować  sposoby  zwalczania,  określając  metody  i  zastosowane  środki  zgodne 

z aktualnym programem ochrony, 

9)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego, 

– 

metoda programowana. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

okazy szkodników, 

− 

fragmenty roślin, fotografie z objawami Ŝerowania szkodników, 

− 

lupa, 

− 

Atlas Chorób i Szkodników Roślin Sadowniczych, 

− 

Program Ochrony Roślin Sadowniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20

5.6.

 

Technologia produkcji malin, porzeczek, agrestu i truskawek 

 

5.6.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj cięcie krzewów porzeczki czarnej. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  pracy. 
Szczególną uwagę naleŜy zwrócić na wybór i technikę cięcia pędów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać zasad bezpieczeństwa na stanowisku pracy, 
2)  określić cel cięcia, 
3)  ustalić wiek krzewów i sposób zbioru owoców, 
4)  wskazać pędy do usunięcia, 
5)  wykonać cięcie wskazanych krzewów, 
6)  przedstawić efekt swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego, 

– 

ć

wiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

sekatory dwuręczne, 

− 

krzewy porzeczki czarnej. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz odmiany malin na plantację przeznaczone do zbioru ręcznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  uzasadnienia  konieczności  właściwego 
doboru odmian krzewów do uprawy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować odmiany malin, 
2)  wskazać róŜnice odmianowe między nimi, 
3)  określić cechy odmian do sadzenia na tej plantacji, 
4)  zaproponować odmiany, 
5)  ustalić rozstawę i ilość materiału do wykonania nasadzenia, 
6)  przedstawić wyniki pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda programowana, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

literatura dotycząca uprawy malin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22

5.7.  Integrowana produkcja owoców 

 

5.7.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj instrukcję integrowanej produkcji owoców dla sadu jabłoniowego. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i sposób 

wykonania  ćwiczenia  ze  szczególnym  uwzględnieniem  konieczności  wykorzystywania  całej 
dotychczas  zdobytej  wiedzy.  W  instruktaŜu  wstępnym  zaleca  się  omówienie  korzyści 
wynikających z zastosowania IPO. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku, 
2)  określić, jakie elementy powinna zawierać instrukcja IPO, 
3)  na podstawie pozyskanych informacji i literatury sporządzić instrukcję IPO, 
4)  przedstawić efekty pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

stanowisko komputerowe, 

− 

literatura dotycząca zagadnienia, w tym Program Ochrony Roślin Sadowniczych. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ szkodliwość szkodników według tabeli progów zagroŜenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  znaczenia  określania  progów  zagroŜenia 
szczególnie  w  produkcji  integrowanej.  Wykonując  lustrację  naleŜy  zwrócić  uwagę  uczniom 
na charakterystyczne miejsca występowania poszczególnych chorób i szkodników. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku, 
2)  odszukać wartość progów zagroŜeń z Programu Ochrony Roślin Sadowniczych, 
3)  scharakteryzować szkodniki oraz powodowanych przez nie uszkodzenia, 
4)  określić miejsca występowania szkodników, 
5)  przeprowadzić lustrację sadu, 
6)  określić liczebność szkodnika, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23

7)  ocenić, czy są przekroczone progi zagroŜeń, 
8)  przedstawić wyniki swoich badań. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poraŜone szkodnikami drzewa, 

− 

lupa, 

− 

Atlas Chorób i Szkodników Roślin Sadowniczych, 

− 

Program Ochrony Roślin Sadowniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test nr 1  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 „

Zakładanie i prowadzenie sadu” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 7, 8, 10, 12, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

celujący za rozwiązanie wszystkich zadań. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. c, 4. c, 5. d,6. d,7. a, 8. b,9. a, 10. b,11. d,12. c, 
13. c, 14. a,15. d,16. a, 17. c, 18. b,19. c, 20. b. 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Określić wymagania glebowe roślin 
sadowniczych. 

2.   

Określić cechy morfologiczne roślin 
sadowniczych. 

3.    Zaplanować odmiany drzew do sadu. 

4.   

Określić przydatność terenu i gleby pod 
załoŜenie sadu. 

5.   

Zidentyfikować objawy wywoływane 
niedoborem lub nadmiarem składników 
pokarmowych. 

6.   

Określić metody nawadniania roślin 
sadowniczych. 

7.   

Scharakteryzować wartość odŜywczą 
owoców. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25

8.    Zidentyfikować cechy drzew. 

PP 

9.   

Dobrać oraz zastosować sposoby 
zabezpieczania drzew i krzewów przed 
mrozem i przymrozkami. 

10.  

Scharakteryzować typy koron drzew 
owocowych. 

PP 

11.  

Scharakteryzować typy koron drzew 
owocowych. 

12.  

Zastosować sposób leczenia 
przemarzniętych roślin. 

PP 

13.  

Określić środki chemiczne do ochrony 
roślin sadowniczych. 

14.  

Zastosować przepisy bezpieczeństwa 
i higieny pracy, ochrony 
przeciwpoŜarowej oraz ochrony 
ś

rodowiska. 

15.  

RozróŜnić metody ochrony roślin 
sadowniczych. 

16.   Rozpoznać choroby drzew owocowych. 

17.   Dobrać odmiany krzewów owocowych. 

PP 

18.  

Zaplanować nadzorowaną ochronę 
upraw sadowniczych. 

19.  

Określić termin sadzenia drzew 
i krzewów owocowych. 

PP 

20.  

Scharakteryzować integrowaną ochronę 
sadów i jagodników. 

 
Przebieg testowania

 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Poinformuj uczniów o rodzajach zadań podanych w zestawie oraz zasadach punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów oraz kart odpowiedzi i instrukcji dla ucznia. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Określ czas pisania testu i nie przekraczaj go. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zaznacz numer testu. 
4.  Przeczytaj zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. Na kaŜde pytanie jest tylko jedna 

prawidłowa odpowiedź. 

6.  Czas na udzielenie odpowiedzi wynosi 30 minut. 
7.  Pracuj samodzielnie. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Poziom  wody  gruntowej  na  terenie  pod  załoŜenie  sadu  karłowego  jabłoni  nie  powinien 

być niŜszy niŜ 
a)  0,5 m. 
b)  1,0 m. 
c)  1,5 m. 
d)  2.0 m. 

 
2.  Kwiaty jabłoni zebrane są w kwiatostany 

a)  1-3. 
b)  5-7. 
c)  10-12. 
d)  15-18. 

 

3.  Minimalna liczba odmian obcopylnych na kwaterze, gdy jedna z nich jest triploidalna 

wynosi 
a)  jedna. 
b)  dwie. 
c)  trzy. 
d)  cztery. 

 

4.  Sady gruszowe najlepiej sadzić 

a)  na płaskim terenie. 
b)  w kotlinach. 
c)  na stokach. 
d)  miejsce sadzenia nie ma znaczenia dla uprawy tych drzew. 

 
5.  Chloroza brzeŜna liści (brzegi liścia staja się jaśniejsze, Ŝółkną, a następnie zamierają jest 

jednym z objawów niedoboru 
a)  azotu. 
b)  fosforu. 
c)  magnezu. 
d)  potasu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27

6.   Najkorzystniejszym ekonomicznie sposobem nawadniania sadu jest nawadnianie poprzez 

a)  zalewanie całej powierzchni sadu. 
b)  deszczowanie. 
c)  nawadnianie kropelkowe. 
d)  minizraszanie.  

 

7.   Najwięcej witaminy C zawierają owoce 

a)  porzeczki czarnej. 
b)  porzeczki czerwonej. 
c)  czereśni. 
d)  gruszki. 

 
8.   Drzewa  często  atakowane  przez  choroby  drewna  i  kory,  a  przez  to  uprawiane  w  sadach 

nie dłuŜej niŜ 10-15 lat to 
a)  jabłonie. 
b)  wiśnie. 
c)  czereśnie. 
d)  grusze. 

 
9.   Dla zabezpieczania drzew przed przymrozkami zalecane jest 

a)  zraszanie drzew duŜą ilością wody. 
b)  spalanie opon i innych materiałów wokół sadu. 
c)  okrywanie drzew folią. 
d)  formować drzewa wysokopienne. 

 
10.  Jabłonie formowane na superwrzeciono powinny mieć średnicę korony do 

a)  0,5 m. 
b)  1 m. 
c)  2 m. 
d)  4 m. 

 

11.  Korona kotłowa ma zastosowanie przede wszystkim dla 

a)  jabłoni. 
b)  grusz. 
c)  wiśni. 
d)  śliw. 

 
12.  Gdy młode drzewka wymarzną na wysokości śniegu około 25 cm naleŜy 

a)  posmarować je środkiem Funaben 03. 
b)  polewać wodą. 
c)  przyciąć wysokości 5-30 cm. 
d)  przyciąć na wysokości 1-5 cm. 

 
13.  Wykaz  aktualnie  dopuszczonych  pestycydów  do  zwalczania  chorób  i  szkodników 

znajduje się w 
a)  Atlasie Chorób i Szkodników Roślin Sadowniczych. 
b)  czasopismach ogrodniczych. 
c)  Programie Ochrony Roślin Sadowniczych. 
d)  podręcznikach sadowniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28

14.  Stosowanie w sadach pestycydów I i II klasy toksyczności jest dozwolone 

a)  tylko dla męŜczyzn  po ukończeniu odpowiedniego szkolenia. 
b)  tylko dla właścicieli gospodarstw. 
c)  tylko dla męŜczyzn. 
d)  dla kaŜdego ze względu na małą szkodliwość tych środków. 

 
15.  Metodą zapobiegawczą ochrony roślin jest metoda 

a)  fizyczna. 
b)  biologiczna. 
c)  mechaniczna. 
d)  hodowlana. 

 
16.  Zaraza ogniowa jest chorobą kwarantannową występującą na 

a)  jabłoniach i gruszach. 
b)  wiśniach i czereśniach. 
c)  śliwach i morelach. 
d)  brzoskwiniach i morelach. 

 
17.  Rondom to odmiana 

a)  agrestu. 
b)  maliny  
c)  porzeczki czerwonej. 
d)  truskawki. 

 
18.  Nasilenie  występowania  choroby  lub  szkodnika,  przy  którym  konieczne  jest  wykonanie 

zabiegu, aby nie dopuścić do strat gospodarczych nazywamy 
a)  progiem szkodliwości gospodarczej. 
b)  progiem zagroŜenia. 
c)  progiem wykrywalności agrofagów. 
d)  masowym występowaniem. 

 
19.  Maliny, porzeczki i agrest są sadzone 

a)  wczesną wiosną. 
b)  po pierwszym maja 
c)  jesienią. 
d)  przez cały rok, o ile ziemia nie jest zamarznięta lub wysuszona. 

 
20.  Integrowana ochrona roślin sadowniczych polega na 

a)  połączeniu  gospodarstw  sadowniczych  w  celu  wspólnej  ochrony  roślin  przed 

chorobami i szkodnikami. 

b)  zastosowaniu  dostępnych  pestycydów  w  zalecanych  dawkach  zgodnie z Programem 

Ochrony Roślin Sadowniczych tylko , gdy są przekroczone progi zagroŜenia. 

c)  zastosowaniu róŜnych metod razem w celu osiągnięcia moŜliwie najskuteczniejszego 

działania. 

d)  zastosowanie chemicznych metod ochrony roślin w celu zwalczenia patogenów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Zakładanie i prowadzenie sadu

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 „

Zakładanie i prowadzenie sadu” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 2, 14, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

celujący za rozwiązanie wszystkich zadań. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. d, 5. b,6. c,7. d, 8. a,9. a, 10. b,11. c,12. b, 
13. d, 14. a,15. a,16. c, 17.b18. d,19. c, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Scharakteryzować cechy morfologiczne 
roślin sadowniczych. 

PP 

2.   

Scharakteryzować znaczenie 
gospodarcze upraw sadowniczych. 

PP 

3.    Ustalić gęstość sadzenia drzew. 

4.    Scharakteryzować podpory dla drzew. 

5.   

Scharakteryzować systemy uprawy 
w sadzie oraz określić ich wpływ na 
wzrost i owocowanie. 

6.   

Zidentyfikować objawy niedoboru 
składników mineralnych. 

7.   

Scharakteryzować metody nawadniania 
roślin sadowniczych. 

8.   

Scharakteryzować metody nawoŜenia 
sadu. 

9.   

Scharakteryzować budowę pędów 
i pąków kwiatowych. 

10.   RozróŜnić rozstawę drzew. 

11.   Scharakteryzować typy koron. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31

12.  

Dobrać i zastosować sposób leczenia 
uszkodzeń mrozowych. 

13.  

Scharakteryzować nadzorowaną metodę 
ochrony sadów. 

14.  

Zastosować przepisy ochrony 
przeciwpoŜarowej i ochrony środowiska. 

PP 

15.   Scharakteryzować szkodliwość zajęcy. 

16.   Scharakteryzować uprawę jagodowych. 

17.  

Określić zasady uprawy roślin 
jagodowych. 

18.   Dobrać odmiany krzewów. 

PP 

19.  

Określić sposób sadzenia krzewów 
owocowych. 

20.   Scharakteryzować agrofagi. 

PP 

 
Przebieg testowania

 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Poinformuj uczniów o rodzajach zadań podanych w zestawie oraz zasadach punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów oraz kart odpowiedzi i instrukcji dla ucznia. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Określ czas pisania testu i nie przekraczaj go. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zaznacz numer testu. 
4.  Przeczytaj zestaw zadań testowych. 
5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. Na kaŜde pytanie jest tylko jedna 

prawidłowa odpowiedź. 

6.  Czas na udzielenie odpowiedzi wynosi 30 minut. 
7.  Pracuj samodzielnie. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Pąki są ułoŜone po trzy, z czego boczne są kwiatowe, a środkowy moŜe być liściowy u 

a)  czereśni. 
b)  grusz. 
c)  jabłoni. 
d)  śliw. 

 
2.  Powierzchnia uprawy jabłoni wynosi w Polsce ponad 

a)  30% powierzchni upraw sadowniczych. 
b)  50% powierzchni upraw sadowniczych. 
c)  70% powierzchni upraw sadowniczych. 
d)  90% powierzchni upraw sadowniczych. 

 

3.  Sadząc jabłonie na podkładkach półkarłowych na Ŝyznej glebie naleŜy zastosować 

rozstawę: 
a)  6 m x 4 m. 
b)  5 m x 3 m. 
c)  4 m x 2 m. 
d)  3 m x 1 m. 

 

4.  Podpory dla jabłoni karłowych powinny mieć wysokość 

a)  0,8 m. 
b)  1,2 m. 
c)  1,7 m. 
d)  2,3 m. 

 
5.  Ściółkowanie 

a)  zwiększa zachwaszczenie. 
b)  obniŜa parowanie wody. 
c)  wymaga zwiększonych dawek nawoŜenia potasowego. 
d)  zwiększa częstość występowanie parcha na jabłoni. 

 

6.  Chloroza  marmurkowa  (jasna  blaszka  liściowa  między  nerwami)  występuje  przy 

niedoborze 
a)  wapnia. 
b)  potasu. 
c)  magnezu. 
d)  azotu. 

 
7.  Nawadnianie/deszczownianie sadu przeprowadza się 

a)  dla dokładniejszego nawoŜenia drzew. 
b)  wyłącznie podczas suszy. 
c)  podczas przymrozków wiosennych. 
d)  podczas suszy lub podczas przymrozków wiosennych. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33

8.  NawoŜenie  dwuletnich  jabłoni  na  podkładkach  półkarłowych  w  niewielkich  sadach, 

naleŜy wykonać 
a)  wokół drzew. 
b)  w pasach szerokości ok. 1,5 m. 
c)  w pasach szerokości 2 m. 
d)  na całej powierzchni sadu. 

 
9.  Silne mocne długopędy z krótkopędami u ich podstawy są charakterystyczne dla 

a)  czereśni. 
b)  grusz. 
c)  jabłoni. 
d)  wiśni. 

 
10.  Jabłonie karłowe na Ŝyznych glebach sadzi się w rozstawie 

a)  2 x 1 m. 
b)  3,5 x 1 m. 
c)  5 x 2 m. 
d)  6 x 4 m. 

 

11.  Formując koronę wrzecionową naleŜy 

a)  dąŜyć, aby górne i dolne pędy były podobnej długości. 
b)  pozostawić drzewo wycinając tylko pędy chore i krzyŜujące się. 
c)  przyciąć pędy tak, aby drzewu nadać kształt choinki. 
d)  ponad pierwszym rozgałęzieniem pozostawić kilka przewodników, aby drzewo miało 

lepsze nasłonecznienie wewnątrz korony. 

 
12.  Po pęknięciu kory  wzdłuŜ pnia naleŜy 

a)  zastosować szczepienie mostowe. 
b)  przybić korę jak najszybciej do pnia. 
c)  odciąć odstające fragmenty kory, aby obniŜyć parowanie. 
d)  usunąć drzewo. 

 
13.  Nadzorowana metoda ochrony polega na 

a)  zastosowaniu  wszelkich  moŜliwych  środków,  aby  patogeny  nie  mogły  występować 

w sadzie. 

b)  monitorowaniu liczebności szkodników i zastosowaniu metody chemicznej we właściwym 

czasie i w odpowiedniej dawce. 

c)  stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin przyjaznych dla środowiska. 
d)  połączeniu róŜnych metod w celu zwalczania agrofagów. 

 
14.  W celu zabezpieczenia drzew przed przymrozkami nie naleŜy 

a)  palić ogniska z materiałami łatwopalnymi np. opony. 
b)  okrywać drzewa folią lub brezentem. 
c)  włączać w sadach wentylatorów w celu mieszania powietrza. 
d)  włączyć nawadniania sadu. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34

15.  Zające w młodym sadzie 

a)  uszkadzają korę drzew. 
b)  zjadają liście drzew. 
c)  podgryzanie korzeni. 
d)  uszkadzają owoce. 

 
16.  Pędy malin rosną przez 

a)  6 lat i więcej. 
b)  4 lata. 
c)  2 lata. 
d)  1 rok. 
 

17.  Truskawki uprawia się najczęściej przez 

a)  1-3 lat. 
b)  3-5 lat. 
c)  5-8 lat. 
d)  ponad 8 lat. 

 
18.  Odmianą porzeczki czarnej jest 

a)  Canby. 
b)  Norna. 
c)  Random. 
d)  Ojebyn. 

 
19.  Porzeczkę czarną do zbioru kombajnowego sadzi się w rozstawie 

a)  2 x 1 m. 
b)  2 x 2 m 
c)  4 x 0,5 m. 
d)  4 x 2 m. 
 

20.  Szarka to 

a)  szkodnik wiśni. 
b)  szkodnik grusz. 
c)  choroba winorośli. 
d)  choroba śliw. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Zakładanie i prowadzenie sadu

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

36

7.  LITERATURA

 

 

1.  Gacek  E:  Lista  odmian  roślin  sadowniczych  wpisanych  do  krajowego  rejestru  w  Polsce 

2006. COBORU, Słupia Wielka 2006 

2.  Gładych J.: Sadownictwo i szkółkarstwo – ćwiczenia. Hortpress, Warszawa 1999 
3.  Główny Urząd Statystyczny: Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2006, 

Zakład Wydawnictw Statystycznych, Warszawa, 2006 

4.  Kądzioła  J.,  Kocimowski  K.,  Wołonciej  E:  Świat  w  liczbach.  Wydanie  XII 

zaktualizowane, WSiP Warszawa 2004 

5.  Klimek G.: Sadownictwo. WSiP, Warszawa 2000 
6.  McHoy P.: Praktyczna encyklopedia ogrodnictwa. DELTA W-Z, Warszawa 2002 
7.  Mika A.: Sadownictwo. Hortpress, Warszawa 2002 
8.  Olszak  R.  :Metodyka  integrowanej  produkcji  wiśni.  Państwowa  Inspekcja  Ochrony 

Roślin i Nasiennictwa, Warszawa, 2005 

9.  Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok. Firma Księgarska J. Olesiejuk, 2004 
10.  Pierczak J.: Lista opisowa odmian 2004. Rośliny sadownicze. Drzewa ziarnkowe. Jabłoń. 

Grusza. COBORU, Słupia Wielka 2005 

 
Czasopisma specjalistyczne: 
– 

Hasło ogrodnicze 

– 

Owoce warzywa kwiaty 

– 

Sad nowoczesny 

– 

Sad 

 
Literatura metodyczna: 
1.  Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. PWN, Warszawa 1987 
2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITE, Radom, 2000