background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
Zofia Fereniec 

 

 
 
 
 
 
 

Uprawa roślin ozdobnych pod osłonami 
621[01].Z4.02 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

 

Wydawca   

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Anna Pietraszko 
mgr inŜ. Tadeusz Popowicz 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Marek Rudziński 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z4.02 
„Uprawa  roślin  ozdobnych  pod  osłonami”,  zawartego  w  programie  nauczania  dla  zawodu 
ogrodnik.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI 

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Materiał nauczania 

10 

5.1.  Uprawa roślin doniczkowych 

10 

5.1.1.Ćwiczenia 

10 

5.2.  Uprawa roślin ozdobnych na kwiat cięty 

13 

5.2.1.Ćwiczenia 

13 

5.3.  Sterowana uprawa roślin ozdobnych 

16 

5.3.1.Ćwiczenia 

16 

5.4.  Dekoracja wnętrz z zastosowaniem roślin ozdobnych 

18 

5.4.1.Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne, 
–  cele kształcenia, 
–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia się, 

oraz z wykazem środków dydaktycznych, 

–  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 
–  wykaz literatury. 

 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami, 

ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania:  tekstu  przewodniego, 
dyskusji dydaktycznej, ćwiczeń praktycznych na terenie zakładów ogrodniczych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od  pracy 

samodzielnej do pracy zespołowej. 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

621

[

01

]

.Z4. 

Produkcja roślin ozdobnych

 

621

[

01

]

.Z4.01 

Uprawa roślin ozdobnych 

w gruncie 

621

[

01

]

.Z4.03 

Uprawa drzew i krzewów 

ozdobnych 

621

[[[[

01

]]]]

.Z4.02 

Uprawa roślin ozdobnych 

pod osłonami 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

2. WYMAGANIA WSTEPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

–  korzystać z róŜnych źródeł informacji, 
–  wykonywać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne: podlewanie, odchwaszczanie, nawoŜenie, 
–  charakteryzować metody wegetatywnego i generatywnego rozmnaŜania roślin, 
–  przygotowywać róŜne podłoŜa do uprawy roślin ozdobnych, 
–  przygotowywać nasiona do wysiewu, 
–  stosować przepisy bhp podczas wykonywania prac pielęgnacyjnych w uprawie roślin 

ozdobnych, 

–  korzystać z programu ochrony roślin ozdobnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

–  scharakteryzować oraz rozróŜnić rodzaje i gatunki roślin doniczkowych o ozdobnych 

kwiatach, liściach, pędach, owocach, 

–  scharakteryzować i rozróŜnić rodzaje i gatunki roślin uprawianych na kwiat cięty, 
–  określić metody i terminy rozmnaŜania roślin doniczkowych, 
–  określić metody rozmnaŜania roślin uprawianych na kwiat cięty, 
–  wykonać zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne roślin doniczkowych, 
–  wykonać zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne roślin uprawianych na kwiat cięty, 
–  rozpoznać choroby i szkodniki roślin ozdobnych oraz zastosować metody i środki ich zwalczania, 
–  dobrać gatunki roślin doniczkowych do dekoracji wnętrz, 
–  scharakteryzować warunki uprawy roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami na kwiat cięty, 
–  dobrać rośliny ozdobne uprawiane na kwiat cięty do warunków środowiskowych 

i ekonomicznych, 

–  scharakteryzować i rozróŜnić rodzaje spoczynku roślin, 
–  przeprowadzić sterowaną produkcję kwiatów, 
–  określić i zastosować sposoby przerywania spoczynku roślin, 
–  dobrać technologię produkcji danego gatunku, 
–  obliczyć opłacalność produkcji określonych gatunków roślin doniczkowych oraz roślin 

uprawianych na kwiat cięty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:   

 

….…………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 

Moduł: 

 

 

 

Produkcja roślin ozdobnych 621[01].Z4 

Jednostka modułowa:  

 

Uprawa roślin ozdobnych pod osłonami 621[01].Z4.02 

Temat: Rozpoznawanie chorób roślin ozdobnych. 

Cel  ogólny:  nabycie  umiejętności  rozpoznawania  chorób  roślin  i  doboru  metod  ich 

zwalczania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  zdefiniować objawy chorobowe i etiologiczne, 
–  zakwalifikować je do odpowiedniej grupy chorób, 
–  rozpoznać choroby roślin, 
–  dobrać metody i środki do ich zwalczania. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 
–  metoda przewodniego tekstu, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca w grupach 3-4-osobowych. 
 
Czas trwania zajęć: 2 godz. dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne
–  okazy roślin, 
–  lupa, 
–  mikroskop, 
–  tablice diagnostyczne chorób roślin, 
–  program ochrony roślin ozdobnych, 
–  zestaw pytań prowadzących. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 

Zadanie dla ucznia: 
Rozpoznaj choroby roślin i określ metody i środki do ich zwalczania. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Podział uczniów na grupy. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Na  jakie  grupy  zostały  podzielone  choroby  roślin  ze  względu  na  przyczynę  ich 

powstawania? 

2.  Czym róŜnią się objawy chorób fizjologicznych od objawów chorób infekcyjnych? 
3.  Co to są objawy etiologiczne chorób? 
4.  Jakie objawy chorobowe wywołują wirusy, grzyby, bakterie? Podaj przykłady. 
5.  Jakie gatunki roślin otrzymałeś do zdiagnozowania? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Czy przedstawione choroby naleŜą do grupy chorób fizjologicznych, czy infekcyjnych? 
2.  Czy występują objawy etiologiczne? 
3.  Czy  objawy  chorobowe  są  zgodne  z  opisem  i  wyglądem  przedstawionym  w  tablicach 

diagnostycznych? 

4.  Czy w programie ochrony roślin są podane środki do zwalczania oznaczonych chorób? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie nazywają gatunki roślin. 
2.  Uczniowie proponują sposoby eliminacji poszczególnych czynników chorobotwórczych. 
3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność toku rozumowania. 
 
Faza IV. Wykonanie  
1.  Uczniowie rozpoznają choroby metodą organoleptyczną. 
2.  Uczniowie dokonują dokładnych oględzin objawów chorobowych z wykorzystaniem lupy 

i mikroskopu. 

3.  Uczniowie określają rodzaj choroby. 
4.  Uczniowie  proponują  metody  i  środki  do  zwalczania  oznaczonej  choroby  posługując  się 

programem ochrony roślin ozdobnych. 

 
Faza V. Sprawdzanie 
Uczniowie porównują swoją diagnozę z wynikami prac innych grup uczniów. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  oceniają  poprawność  wykonanych  ćwiczeń,  stopień 
trudności poszczególnych etapów zadania. Wyciągają wnioski z popełnionych błędów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca:   

 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Ogrodnik 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja roślin ozdobnych 621[01].Z4 

Jednostka modułowa:  

 

Uprawa roślin ozdobnych pod osłonami 621[01].Z4.02 

Temat: Wykonanie kompozycji z kwiatów doniczkowych. 

Cel ogólny:  nabycie  umiejętności  doboru  gatunków  roślin  doniczkowych  i  wykonywania  z nich 

kompozycji. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  dobrać  gatunki  roślin  według  ich  elementów  ozdobnych,  wymagań  świetlnych 

i glebowych, 

–  dobrać naczynie do wysadzenia roślin, 
–  dobrać podłoŜe do wybranych gatunków, 
–  wysadzić rośliny do naczynia, 
–  wykonach zabiegi pielęgnacyjne po posadzeniu roślin. 
 
Metody nauczania-uczenia się: 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca indywidualna lub w grupach 2-osobowych. 
 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 
–  kolekcja roślin doniczkowych, 
–  naczynia do wysadzenia roślin, 
–  komponenty do wykonania podłoŜy, 
–  drenaŜ, 
–  narzędzia – sekatory, łopatki. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Zadanie dla ucznia: 
Wykonaj kompozycję z roślin doniczkowych. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i omówienie celów zajęć: 

–  prezentacja roślin i naczyń, 
–  nauczyciel omawia zasady doboru gatunków roślin do kompozycji, 
–  nauczyciel prezentuje sposób przygotowania podłoŜa, 
–  nauczyciel prezentuje sposób przesadzania roślin, 
–  nauczyciel prezentuje i omawia pielęgnację roślin po przesadzeniu. 

2.  Realizacja ćwiczenia: 

–  uczniowie wybierają z kolekcji roślin po 3-4 gatunki i dokonują doboru naczyń, 
–  uczniowie określają wymagania glebowe wybranych gatunków, 
–  uczniowie przygotowują podłoŜe do wysadzenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

–  nauczyciel sprawdza prawidłowość wyboru roślin i podłoŜa, 
–  uczniowie wykonują wysadzenie roślin, 
–  uczniowie wykonują zabiegi pielęgnacyjne po wysadzeniu, 
–  w trakcie wykonywania ćwiczenia nauczyciel udziela instruktaŜu bieŜącego i koryguje 

błędy uczniów. 

3  Podsumowanie zajęć: 

–  uczniowie prezentują swoje prace, uzasadniają dobór roślin i naczyń, 
–  uczniowie porównują prace wykonane przez kolegów, 
–  nauczyciel omawia prawidłowość wykonanych zadań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.Uprawa roślin doniczkowych 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj gatunki roślin doniczkowych oraz określ ich elementy ozdobne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  pogrupować rośliny doniczkowe według ich elementów ozdobnych, 
2)  narysować na arkuszu papieru tabelę według wzoru: 
 

Nazwa rośliny 

o ozdobnych kwiatach 

 

Nazwa rośliny 

o ozdobnych liściach 

 

Nazwa rośliny 

o ozdobnych owocach 

 

Nazwa rośliny 

o ozdobnych 

pędach 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
3)  rozpoznać gatunki roślin i wpisać je do odpowiednich kolumn w tabeli, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz, 
–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  kolekcja zdjęć lub barwnych tablic z roślinami doniczkowymi, 
–  linijka, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Ćwiczenie 2 

Określ  sposób  rozmnaŜania  i  wymagania  świetlne  podanych  gatunków  roślin 

doniczkowych: cibora, sępolia, cereus, cyklamen, nefrolepis, cissus. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  wyjaśnić  sposób 

i zakres wykonania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować na otrzymanym arkuszu tabelę według wzoru: 

 

Lp. 

Gatunek 

Sposób rozmnaŜania 

Wymagania świetlne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2)  wpisać gatunki roślin do właściwej kolumny, 
3)  wymienić  wszystkie  sposoby  rozmnaŜania  danego  gatunku,  wpisując  je  w  odpowiedniej 

kolumnie, 

4)  określić wymagania świetlne kaŜdego gatunku, wpisując we właściwej kolumnie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metodą przewodniego tekstu, 
–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  arkusze papieru, 
–  przybory rysunkowe. 
 
Ćwiczenie 3 

Określ technikę i głębokość siewu nasion roślin doniczkowych o róŜnej wielkości. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  wyjaśnić  sposób 

i zakres wykonania zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować na arkuszu papieru tabelę według wzoru: 
 

Lp. 

 

Wielkość nasion 

 

Technika siewu nasion 

 

Głębokość siewu nasion 

Nasiona bardzo drobne 

 

 

Nasiona średniej wielkości 

 

 

Nasiona duŜe 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

2)  dobrać odpowiednią technikę siewu do wielkości nasion, 
3)  określić głębokość siewu nasion w zaleŜności wielkości, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metodą przewodniego tekstu, 
–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  arkusze papieru, 
–  przybory do rysowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.  Uprawa roślin ozdobnych na kwiat cięty 
 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj zabiegi pielęgnacyjne w uprawie chryzantem wielkokwiatowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  powinno  być  realizowane  w  warunkach  szklarniowych.  Przed  przystąpieniem 

do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien ustalić z uczniami termin wykonania ćwiczenia 
z kilkudniowym wyprzedzeniem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić stadium rozwoju roślin, 
2)  wymienić i omówić zabiegi pielęgnacyjne, które juŜ zostały wykonane, 
3)  określić rodzaj i sposób wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, które naleŜy wykonać, 
4)  wykonać zabiegi pielęgnacyjne, 
5)  ocenić jakość przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  szklarnia z uprawą chryzantem, 
–  odzieŜ ochronna, 
–  narzędzia ogrodnicze. 
 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj wysiewu nasiona roślin ozdobnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  powinno  być  realizowane  w  szklarni  lub  pracowni  dydaktycznej.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać pojemniki i podłoŜe do wysiewu nasion, 
2)  określić gęstość, głębokość i sposób siewu nasion, 
3)  dokonać wysiewu nasion, 
4)  omówić warunki kiełkowania nasion. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  nasiona roślin ozdobnych, 
–  podłoŜe do wysiewu nasion, 
–  pojemniki do wysiewu nasion, 
–  narzędzia ogrodnicze, 
–  folia lub szkło. 

 

Ćwiczenie 3 

WskaŜ  gatunki  roślin  wymagające  zabiegów  pielęgnacyjnych  wymienionych  w  tabeli. 

Określ sposób ich rozmnaŜania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres wykonania zadania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować tabelę według wzoru: 

 

Lp. 

Gatunek rośliny 

Rodzaj zabiegu pielęgnacyjnego 

Sposób rozmnaŜania 

 

podpieranie 

 

 

usuwanie pędów bocznych 

 

 

doświetlanie lub zaciemnianie 

 

 

uszczykiwanie wierzchołków wzrostu   

 

doświetlanie  

 

 
2)  zidentyfikować  gatunki  roślin,  u  których  wykonywane  są  podane  w  kolumnie  2  zabiegi 

pielęgnacyjne, 

3)  wpisać gatunki roślin do właściwej kolumny, 
4)  określić sposoby rozmnaŜania wymienionych gatunków roślin, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  poradnik dla ucznia, 
–  przybory do rysowania. 
 
Ćwiczenie 4 

Oblicz koszt wyprodukowania jednego kwiatu róŜy w szklarni wiedząc, Ŝe: 

–  całkowite koszty uprawy 100 m² wynoszą 4000 zł, 
–  plon kwiatów wynosi 40 szt. z 1m². 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres wykonania zadania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć wysokość plonu róŜ ze 100 m², 
2)  obliczyć koszt produkcji jednego kwiatu, 
3)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  poradnik dla ucznia, 
–  kalkulator, 
–  przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.3.  Sterowana uprawa roślin ozdobnych 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj kłącza konwalii do pędzenia metodą ciepłych kąpieli 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie powinno być realizowane w pracowni dydaktycznej lub w szklarni. Nauczyciel 

powinien  przedstawić  sposób  wyboru  kłączy  do  pędzenia  oraz  omówić  zakres  wykonania 
ć

wiczenia. Ćwiczenie powinno być realizowane w dwóch etapach: 

–  przerywanie spoczynku metodą ciepłych kąpieli, 
–  wysadzanie kłączy konwalii do pojemników. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać wyboru kłączy konwalii z pąkami kwiatowymi, 
2)  przygotować ciepłą kąpiel do moczenia kłączy, 
3)  przygotować pojemniki i podłoŜe do wysadzenia kłączy, 
4)  wykonać sadzenie kłączy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  kłącza konwalii, 
–  pojemniki do uprawy, 
–  podłoŜe do uprawy, 
–  pojemniki do ciepłych kąpieli, 
–  narzędzia ogrodnicze. 
 
Ćwiczenie 2 

Do  podanych  gatunków  roślin  dobierz  metodę  pędzenia  i  określ  rodzaj  przerywanego 

spoczynku. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres wykonania zadania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić tabelę według wzoru: 

 

Lp. 

Gatunek rośliny 

Rodzaj przerywanego spoczynku 

Metoda pędzenia 

konwalia 

 

 

tulipan 

 

 

lilak 

 

 

chryzantema 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

2)  określić  rodzaj  przerywanego  spoczynku  u  poszczególnych  gatunków  i  wpisać 

do właściwej kolumny, 

3)  określić  nazwę  metody  pędzenia  poszczególnych  gatunków  i  wpisać  do  właściwej 

kolumny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  arkusze papieru, 
–  przybory do rysowania. 
 
Ćwiczenie 3 

Zaplanuj termin sadzenia chryzantem, okresy doświetlania i zaciemniania tak, aby rośliny 

zakwitły 15 lipca. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres wykonania zadania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić długość okresu zaciemniania i ustalić datę początku zaciemniania, 
2)  określić długość okresu doświetlania i ustalić datę początku doświetlania, 
3)  określić datę sadzenia roślin, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.4.  Dekoracja wnętrz z zastosowaniem roślin ozdobnych 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj kompozycję z kwiatów ciętych do dekoracji sali konferencyjnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zadania  nauczyciel  powinien  określi  warunki 

lokalizacji kompozycji. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić kształt i wielkość kompozycji, 
2)  dobrać naczynie i materiał roślinny do kompozycji, 
3)  dobrać materiały pomocnicze do wykonania kompozycji, 
4)  wykonać kompozycję. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  materiał roślinny, 
–  naczynia do układania roślin, 
–  gąbka florystyczna, 
–  sekator, 
–  nóŜ, 
–  woda. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj dekorację sali dydaktycznej kwiatami doniczkowymi. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zadania  nauczyciel  powinien  określić  sposób  i  zakres 

wykonania  zadania.  Nauczyciel  powinien  omówić  zasady  bhp  przy  dekorowaniu  sal 
uŜyteczności publicznej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać wyboru gatunków roślin, 
2)  określić warunki świetlne wybranych miejsc, 
3)  wyeliminować gatunki powodujące alergie, 
4)  określić zasady pielęgnacji wybranych gatunków roślin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Zalecane metody nauczani–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  katalogi roślin doniczkowych, 
–  przybory do rysowania. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj kompozycję z roślin doniczkowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  sposób 

i zakres  wykonania  zadania.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  szklarni  lub  pracowni 
dydaktycznej. Nauczyciel powinien omówić zasady bhp przy przesadzaniu roślin. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać gatunki roślin doniczkowych do kompozycji, 
2)  dobrać naczynie do kompozycji, 
3)  przygotować podłoŜe do wybranych gatunków, 
4)  wysadzić rośliny, 
5)  zaprezentować i omówić wykonane zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  kolekcja roślin doniczkowych, 
–  naczynia do wysadzania roślin, 
–  podłoŜe do uprawy roślin, 
–  narzędzia ogrodnicze, 
–  odzieŜ ochronna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Uprawa roślin ozdobnych pod 
osłonami” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 5, 6, 13, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.

 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – a rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
–  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.b,  2.b,  3.b,  4.a,  5.b,  6.b,  7.c,  8.c,  9.b,  10.c,  11.b,  12.d, 
13.d, 14.b, 15.c, 16.b, 17.a, 18.c, 19.c, 20.d. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać sposoby rozmnaŜania roślin 
ozdobnych. 

Określić elementy ozdobne roślin. 

Określić gatunki roślin o ozdobnych 
pędach. 

Określić gatunki o wysokich 
wymaganiach świetlnych. 

Scharakteryzować czynniki 
chorobotwórcze. 

PP 

Scharakteryzować fungicydy. 

PP 

Określić długość cyklu uprawy frezji. 

Określić gatunki roślin wymagające  
podpierania. 

Określić sposób wysiewu nasion. 

10 

Określić termin kwitnienia złocieni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

11 

Określić warunki spoczynku 
względnego. 

12 

Określić cel uszczykiwania 
wierzchołków roślin. 

13 

Scharakteryzować gatunki pędzone 
metodą przemraŜania. 

PP 

14 

Zdefiniować pojęcie fotoperiodyzmu. 

15 

Scharakteryzować sposoby sterowania 
kwitnieniem roślin. 

PP 

16 

Określić zasady układania kompozycji 
kwiatowych. 

17 

Określić zasady doboru roślin 
doniczkowych do kompozycji. 

18 

Określić barwę kwiatów. 

19 

Scharakteryzować gatunek kwiatów 
wymagających usuwania pędów 
bocznych. 

PP 

20 

Dobrać wielkość naczynia do 
kompozycji kwiatowej. 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Poinformuj  uczniów  o  rodzajach  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  o  zasadach 

punktowania. 

4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Przeczytaj zestaw zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są cztery moŜliwości odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 
 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Chryzantemy rozmnaŜane są przez 

a)  cebule. 
b)  sadzonki pędowe zielne. 
c)  kłącza. 
d)  nasiona. 
 

2.  Elementem ozdobnym primuli kubkowatej są 

a)  liście. 
b)  kwiaty. 
c)  owoce. 
d)  pędy. 
 

3.  Ozdobne pędy posiada 

a)  cyklamen. 
b)  opuncja. 
c)  cissus. 
d)  psianka. 
 

4.  Do roślin o wysokich wymaganiach świetlnych naleŜy 

a)  Cereus. 
b)  Nefrolepis. 
c)  Sępolia. 
d)  cyklamen. 
 

5.  Przyczyną chorób nieinfekcyjnych roślin są 

a)  grzyby. 
b)  niedobory wody w glebie. 
c)  wirusy. 
d)  bakterie. 
 

6.  Fungicydy stosuje się do zwalczania 

a)  chorób bakteryjnych. 
b)  chorób grzybowych. 
c)  szkodników ssących. 
d)  szkodników gryzących. 
 

7.  Cykl uprawy frezji z bulw trwa 

a)  15 m-cy. 
b)  10 m-cy. 
c)  6 m-cy. 
d)  12 m-cy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

8.  Siatki wspierające stosuje się w uprawie 

a)  konwalii. 
b)  tulipana. 
c)  goździka. 
d)  anturium. 
 

9.  Nasiona bardzo drobne wysiewa się na głębokość 

a)  dwukrotnej grubości nasienia. 
b)  wysiewa się na powierzchni podłoŜa. 
c)  jednokrotnej grubości nasienia. 
d)  trzykrotnej grubości nasienia. 
 

10. Naturalny okres kwitnienia złocieni przypada na miesiące 

a)  wiosenne. 
b)  zimowe. 
c)  jesienne. 
d)  letnie. 
 

11. Spoczynek względny roślin uwarunkowany jest 

a)  niskim natęŜeniem światła. 
b)  niską temperaturą. 
c)  wewnętrznymi właściwościami roślin. 
d)  niedoborem składników pokarmowych w podłoŜu. 
 

12. Usuwanie wierzchołków wzrostu u roślin stosuje się w celu 

a)  przyspieszenia kwitnienia. 
b)  rozkrzewienia systemu korzeniowego. 
c)  ograniczenia wysokości roślin. 
d)  rozkrzewienia pędów roślin. 
 

13. Metodę przemraŜania wykorzystuje się do pędzenia 

a)  chryzantem. 
b)  lilaków. 
c)  gerbery. 
d)  konwalii. 
 

14. Fotoperiodyzm to reakcja roślin na 

a)  natęŜenie promieniowania słonecznego. 
b)  długość dnia. 
c)  zasolenie gleby. 
d)  niedobór wody. 
 

15. Regulowanie terminu kwitnienia chryzantem uzyskuje się przez 

a)  modyfikacje nawoŜenia. 
b)  cieniowanie. 
c)  regulowanie długości dnia. 
d)  zróŜnicowanie terminu sadzenia. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

16. Stabilność kompozycji kwiatowej osiąga się przez stosowanie zasady 

a)  ładu i porządku. 
b)  równowagi. 
c)  przejrzystości. 
d)  środka cięŜkości. 
 

17. Rośliny doniczkowe w kompozycji mają podobne 

a)  wymagania glebowe i świetlne. 
b)  wysokości. 
c)  elementy ozdobne. 
d)  barwy kwiatów. 
 

18. Kwiaty anturium są barwy: 

a)  niebieskiej, róŜowej, białej. 
b)  białej, czerwonej, liliowej. 
c)  róŜowej, czerwonej, zielonej. 
d)  róŜowej, Ŝółtej, czerwonej. 
 

19. Usuwanie pędów bocznych stosuje się w uprawie 

a)  gerbery. 
b)  cyklamena. 
c)  goździka. 
d)  tulipana. 
 

20. Wysokość naczynia w kompozycji kwiatowej powinna stanowić 

a)  ⅔ wysokości kompozycji. 
b)  ½ wysokości kompozycji. 
c)  ¼ wysokości kompozycji. 
d)  ⅓ wysokości kompozycji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Uprawa roślin ozdobnych pod osłonami 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Uprawa roślin ozdobnych pod 
osłonami” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 15, 17,18 ,20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 7, 8, 11, 14, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punkt.

 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający 

 za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny 

 za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry 

 za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry 

  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.a, 3.b, 4.c, 5.a, 6.a, 7.c, 8.d, 9.c, 10.a, 11.d, 12.b, 13.a, 
14.c, 15.d, 16.c, 17.a, 18.b, 19.b, 20.c. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wymienić gatunki roślin o ozdobnych 
liściach. 

Wymienić gatunki roślin o ozdobnych 
owocach. 

Określić gatunki roślin ozdobnych 
uprawianych na kwiat cięty. 

WyróŜnić gatunki roślin ozdobnych 
rozmnaŜanych z sadzonek. 

Określić sposób rozmnaŜania frezji. 

Określić termin ukorzeniania 
sadzonek. 

Scharakteryzować długość cyklu 
produkcji goździka. 

PP 

Scharakteryzować pękanie kielichów 
kwiatowych. 

PP 

Określić fazę zbiorów kwiatów. 

10 

Rozpoznać chorobę roślin ozdobnych. 

11 

Scharakteryzować przyczynę 
wydawania pędów płonych. 

PP 

12 

Wymienić gatunki roślin, u których 
wyrywa się kwiaty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

13 

Scharakteryzować metodę pędzenia 
lilaka. 

14 

Scharakteryzować czynnik indukujący 
kwitnienie złocieni. 

PP 

15 

Określić warunki kwitnienia 
tulipanów. 

16 

Scharakteryzować fazę przerwania 
spoczynku bezwzględnego. 

PP 

17 

Określić cechy kwiatów wpływające 
na ich „cięŜar”. 

18 

zasady doboru barw kwiatów do 
kompozycji. 

19 

Scharakteryzować gatunki roślin 
uprawianych w podłoŜu mineralnym. 

PP 

20 

Określić warunki uprawy epifitów. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Poinformuj  uczniów  o  rodzajach  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  o  zasadach 

punktowania. 

4.  Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcje. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Przeczytaj zestaw zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do gatunków ozdobnych z liści naleŜą 

a)  fuksja, nefrolepis, cissus. 
b)  nefrolepis, cissus, cibora. 
c)  primula, cyklamen, cibora. 
d)  nefrolepis, cibora, cyklamen. 

 

2.  Ozdobne owoce posiada 

a)  psianka. 
b)  primula. 
c)  fuksja. 
d)  cibora. 
 

3.  Na kwiat cięty uprawiane są gatunki 

a)  frezja, primula, goździk. 
b)  frezja, goździk, gerbera. 
c)  gerbera, róŜa, cereus. 
d)  chryzantema, tulipan, primula. 
 

4.  Gatunki rozmnaŜane z sadzonek pędowych to 

a)  chryzantema, goździk, cyklamen. 
b)  goździk, tulipan, złocień. 
c)  chryzantema, goździk, fuksja. 
d)  chryzantema, goździk, konwalia. 
 

5.  Frezja rozmnaŜa się 

a)  z nasion i bulw. 
b)  z bulw i kłączy. 
c)  z nasion i sadzonek pędowych. 
d)  z nasion i cebul. 
 

6.  Najkorzystniejszym okresem ukorzeniania sadzonek pędowych jest 

a)  wiosna. 
b)  lato. 
c)  zima. 
d)  cały rok. 
 

7.  Cykl uprawy goździków trwa 

a)  6 m-cy, 12 m-cy, 36 m-cy. 
b)  6 m-cy, 24 m-ce, 18 m-cy. 
c)  24 m-ce, 12 m-cy, 6 m-cy. 
d)  24 m-ce, 8 m-cy, 18 m-cy. 
 

8.  Przyczyną pękania kielichów kwiatowych u goździka jest 

a)  wysoka temperatura. 
b)  niedobór wody w glebie. 
c)  przenawoŜenie roślin. 
d)  róŜnica temperatur miedzy dniem a nocą. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

9.  W fazie pełni kwitnienia zbiera się kwiaty u gatunków 

a)  róŜy, goździka, złocienia. 
b)  róŜy, chryzantemy, anturium. 
c)  goździka, anturium, złocienia. 
d)  frezji, konwalii, róŜy. 

 
10. Niedobór lub nadmiar światła wywołuje u roślin choroby 

a)  fizjologiczne. 
b)  grzybowe. 
c)  wirusowe. 
d)  bakteryjne. 
 

11. Przyczyną wydawania pędów płonych jest 

a)  niedobór składników pokarmowych. 
b)  niedobór wody. 
c)  niska temperatura. 
d)  zbyt mała intensywność światła. 
 

12. Wyrywanie lub wykręcanie pędów kwiatowych stosuje się u gatunków 

a)  goździka, gerbery. 
b)  gerbery, cantedeskii. 
c)  frezji, gerbery. 
d)  chryzantemy, gerbery. 
 

13. Lilaka pędzi się metodą 

a)  ciepłych kąpieli. 
b)  chłodzenia. 
c)  przemraŜania. 
d)  regulowania długości dnia. 
 

14. Aby zaindukować kwitnienie chryzantem naleŜy 

a)  obniŜyć temperaturę. 
b)  zaprzestać podlewania. 
c)  skrócić dzień. 
d)  wydłuŜyć dzień. 
 

15. Termin kwitnienia tulipanów uprawianych metodą tradycyjną zaleŜy od 

a)  temperatury pędzenia. 
b)  długości dnia. 
c)  intensywości promieniowania. 
d)  daty rozpoczęcia pędzenia. 
 

16. Spoczynek bezwzględny roślin moŜna przerwać w fazie 

a)  I-go stadium. 
b)  II-go stadium. 
c)  po zakończeniu III-go stadium. 
d)  w dowolnej fazie. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

17. O cięŜarze optycznym kwiatów decyduje 

a)  barwa, kształt, wielkość. 
b)  kształt, barwa zapach. 
c)  wielkość, barwa, zapach. 
d)  cięŜar rzeczywisty kwiatu. 
 

18. Dobór barw kwiatów do kompozycji opiera się na zasadzie 

a)  upodobań własnych. 
b)  harmonii lub kontrastu. 
c)  Przypadku. 
d)  ładu i porządku. 
 

19. PodłoŜa mineralne stosowane są w uprawie: 

a)  konwalii, tulipana, róŜy. 
b)  róŜy, gerbery, goździka. 
c)  złocienia, lilaka, róŜy. 
d)  róŜy, gerbery, cyklamena. 
 

20. Epifity to rośliny stanowisk 

a)  wodnych. 
b)  błotnych. 
c)  suchych. 
d)  umiarkowanych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Uprawa roślin ozdobnych pod osłonami 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

7.

 

LITERATURA 

 
1.  Brookes J.: Wielka księga kwiatów. Wiedza i Ŝycie, Warszawa 1998 
2.  McHoy P.: Praktyczna encyklopedia ogrodnictwa. DELTA W-Z, Warszawa 2002 
3.  Mynett K., Startek L.: Rośliny ozdobne. Hortpress, Warszawa 1996 
4.  Steller G.: Choroby i szkodniki roślin ozdobnych w ogrodzie. Mulico, 1993 
5.  Steller G.: Choroby i szkodniki roślin pokojowych. Mulico, 1993 

 
Czasopisma: 

− 

Bukiety 

− 

Kwiaty 

− 

Owoce Warzywa Kwiaty 

 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  Nauczycielski  system  oceniania.  (ABC  nauczyciela  szkoły 

zawodowej). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 1999 

2.  Figurski  J.,  Ornatowski  T.:  Praktyczna  nauka  zawodu.  Instytut  Technologii  Eksploatacji, 

Radom 2000 

3.  Nowacki T.W.: Zawodoznawstwo. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003 
4.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

5.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 2002