background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Janusz Wojtkiewicz-Lazman 

 
 
 
 
 
 
 
 

Analizowanie  układów  pneumatycznych  i  hydraulicznych 
311[15].O2.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Jan Jureczko 
mgr inŜ. Łukasz Orzech 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Danuta Pawełczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[15].O2.02 
„Analizowanie  układów  pneumatycznych  i  hydraulicznych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik górnictwa podziemnego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia  

12 

5.1. Układy pneumatyczne – napęd i sterowanie 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Układy hydrauliczne – napęd i sterowanie 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3. Podstawy mechatroniki 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7.

 

Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  górnictwa  podziemnego 
311[15]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej moŜna korzystać podczas zajęć. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.. 
 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[15].O2 

Układy sterowania i regulacji 

311[15].O2.01 

Analizowanie układów 

elektrycznych i elektronicznych

 

311[15].O2.02 

Rozpoznawanie układów 

pneumatycznych 

i hydraulicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

obsługiwać komputer, 

 

stosować podstawowe prawa fizyki dotyczące gazów i cieczy, 

 

zastosować i przeliczyć jednostki wielkości mechanicznych w układzie SI, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

odczytać dokumentację konstrukcyjną, technologiczną i warsztatową, 

 

określić zasadę działania i budowę połączeń rurowych, 

 

określić zasadę działania i budowę zaworów, 

 

wyjaśnić pojęcie montaŜu i demontaŜu, stosowane metody montaŜu i demontaŜu, 

 

wyszczególnić podstawowe operacje i czynności montaŜowe i demontaŜowe, 

 

scharakteryzować podstawowe wielkości elektryczne i ich jednostki, 

 

rozróŜnić elementy obwodów prądu stałego i przemiennego, 

 

połączyć układy elektryczne i elektroniczne według schematów, 

 

scharakteryzować podstawowe elementy stosowane w automatyce, 

 

przewidzieć zagroŜenia dla Ŝycia i zdrowia w czasie pracy z urządzeniami elektrycznymi, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić rodzaje nośników energii w układach napędowych, 

 

posłuŜyć się terminologią z zakresu automatycznej regulacji, 

 

dokonać  klasyfikacji  elementów  pneumatycznych  stosowanych  w  układach  sterowania 
i napędu, 

 

rozróŜnić symbole graficzne elementów pneumatycznych, 

 

określić przeznaczenie i parametry elementów pneumatycznych i elektropneumatycznych, 

 

dobrać elementy pneumatyczne do określonych zadań, 

 

zmontować  podstawowe  układy  pneumatyczne  i  elektropneumatyczne  według 
schematów, 

 

wyjaśnić zasadę działania urządzeń pneumatycznych maszyn górniczych, 

 

rozróŜnić elementy hydrauliczne i elektrohydrauliczne układów napędowych, 

 

określić przeznaczenie i parametry elementów hydraulicznych, 

 

dobrać elementy hydrauliczne do określonych zadań, 

 

zmontować podstawowe układy hydrauliczne i elektrohydrauliczne według schematów, 

 

wyjaśnić zasadę działania silników hydraulicznych, 

 

wyjaśnić budowę i zasadę działania urządzeń hydraulicznych, 

 

określić budowę i zasadę pracy amortyzatorów powietrznych i hydraulicznych, 

 

wyjaśnić podstawowe pojęcia z mechatroniki, 

 

scharakteryzować działanie urządzeń mechatronicznych, 

 

rozróŜnić  i  dobrać  parametry  materiałów  i  mediów  roboczych  wykorzystywanych  
w urządzeniach i sytemach mechatronicznych, 

 

zastosować 

przepisy 

bezpieczeństwa, 

ochrony 

przeciwpoŜarowej 

oraz 

przeciwporaŜeniowej,  obowiązujące  podczas  uŜytkowania  urządzeń  pneumatycznych 
i hydraulicznych 

 

posłuŜyć  się:  tablicami,  wykresami,  normami,  katalogami  technicznymi,  poradnikami 
firmowymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik górnictwa podziemnego 311[15] 

Moduł: 

Układy sterowania i regulacji 311[15].O2 

Jednostka modułowa:  

Analizowanie  układów  pneumatycznych  i  hydraulicznych

 

311[15].O2.02 

Temat:  MontaŜ  układów  hydraulicznych  na  stanowisku  do  montaŜu  na  podstawie 

schematu. 

Cel ogólny: Wykonanie montaŜu układu hydraulicznego na podstawie schematu 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

analizować schematy hydrauliczne, 

 

stosować zasady montaŜu na stanowiskach, 

 

przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

 

dobrać elementy do montowanego układu, 

 

dobrać przewody łączeniowe, 

 

wykonać montaŜ, 

 

sprawdzić działanie układu, 

 

usunąć ewentualne usterki, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Czas
: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne

 

stanowisko do montaŜu układów hydraulicznych, 

 

zestaw elementów, 

 

komplet przewodów łączeniowych, 

 

schemat hydrauliczny, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

 
Uczestnicy: uczniowie technikum górnictwa podziemnego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zadanie dla ucznia

Zmontuj  układ  hydrauliczny  na  stanowisku  do  montaŜu  na  podstawie  schematu 

otrzymanego od nauczyciela. Uruchom go i zbadaj jego właściwości. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie są zasady montaŜu układów hydraulicznych? 

2.

 

Za  pomocą  jakich  symboli  oznaczane  są  podstawowe  elementy  układu  hydraulicznego 
takie jak: pompy, zawory, elementy robocze, filtry? 

3.

 

Jakie rodzaje przewodów i złączek uŜywa się do montaŜu? 

4.

 

W jaki sposób naleŜy wykonać montaŜ na stanowisku? 

5.

 

Jakie zagroŜenia występują podczas montaŜu układów hydraulicznych? 

6.

 

Jak oznaczane są przyłącza elementów hydraulicznych? 

7.

 

Jak naleŜy rozmieścić elementy układu na tablicy montaŜowej? 

8.

 

W jaki sposób moŜna sprawdzić poprawność wykonania montaŜu? 

9.

 

Jakie zagroŜenia występują podczas uruchamiania układu hydraulicznego? 

 

Faza II. Planowanie 
1.

 

Jak zidentyfikujemy elementy układu na schemacie? 

2.

 

W jaki sposób rozmieścimy elementy na tablicy montaŜowej? 

3.

 

Jakie kryteria zastosujemy przy doborze elementów układu?  

4.

 

Jakie rodzaje przewodów uŜyjemy? 

5.

 

Jakie wykorzystamy złącza? 

6.

 

W jakiej kolejności wykonamy montaŜ? 

7.

 

Jak sprawdzimy poprawność montaŜu? 

8.

 

Jakie czynności wykonamy podczas uruchamiania układu? 

9.

 

Jak ocenimy poprawność wykonania ćwiczenia? 

 

Faza III. Ustalenie 
Uczniowie: 
1.

 

określają kryteria doboru elementów,  

2.

 

ustalają swoje funkcje w pracy zespołu, 

3.

 

pracując w zespołach proponują rozwiązania szczegółowe montaŜu układu, 

4.

 

konsultują  wypracowane  w  grupie  rozwiązanie  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 
poprawki. 
 

Faza IV. Wykonanie 
Uczniowie:

 

1.

 

dobierają elementy do układu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

zgodnie z przyjętą koncepcją rozmieszczają elementy na tablicy montaŜowej, 

3.

 

łączą układ za pomocą przewodów, 

4.

 

konsultują poprawność wykonania montaŜu z nauczycielem, 

5.

 

uruchamiają układ, 

6.

 

badają jego działanie.  

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają szczelność układu i poprawność działania.  

2.

 

Nauczyciel sprawdza czy wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

 ………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik górnictwa podziemnego 311[15] 

Moduł: 

Układy sterowania i regulacji 311[15].O2 

Jednostka modułowa:  

Analizowanie  układów  pneumatycznych  i  hydraulicznych

 

311[15].O2.02 

Temat: Rozpoznawanie elementów pneumatycznych na podstawie katalogów i określanie ich 

parametrów roboczych. 

Cel ogólny: Rozpoznawanie na podstawie wyglądu elementów pneumatycznych  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się katalogami elementów pneumatycznych, 

 

zakwalifikować elementy do odpowiednich grup, 

 

znaleźć oznaczenie symbolowe na elemencie, 

 

określić parametry charakteryzujące element, 

 

określić zastosowanie elementu, 

 

zidentyfikować przyłącza. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi producentów elementów pneumatycznych, 

 

róŜnorodne elementy układów pneumatycznych, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

2 osobowe zespoły. 
 

Uczestnicy:  

 

uczniowie technikum górnictwa podziemnego. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Wykonywanie ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zadanie dla ucznia: 
Na  podstawie  katalogów  rozpoznaj  elementy  pneumatyczne  otrzymane  od  nauczyciela. 

Określ ich zastosowanie oraz opisz podstawowe parametry. Zidentyfikuj przyłącza.  

 
Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

 

przyjrzyj się dokładnie elementom otrzymanym od nauczyciela, 

 

znajdź na nich odpowiednie symbole i oznaczenia, 

 

na podstawie katalogu i w oparciu o oznaczenia rozpoznaj element, 

 

opisz zastosowanie elementu, 

 

określ jego podstawowe parametry, 

 

zidentyfikuj przyłącza. 

 
4.

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują efekty wykonanego ćwiczenia, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony , 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego ćwiczenia.

 

 
Praca domowa: 

Na  podstawie  przeprowadzonego  ćwiczenia  przygotuj  sprawozdanie  w  formie  pisemnej 

zawierające: opis rozpoznanych podczas ćwiczenia elementów, ich symbole i zastosowanie.  
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. Układy pneumatyczne – napęd i sterowanie  

 
5.1.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  katalogów  rozpoznaj  elementy  pneumatyczne  otrzymane  od  nauczyciela. 

Określ ich zastosowanie oraz opisz podstawowe parametry. Zidentyfikuj przyłącza. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przyjrzeć się dokładnie elementom otrzymanym od nauczyciela, 

2)

 

odnaleźć na nich odpowiednie symbole i oznaczenia, 

3)

 

na podstawie katalogu i w oparciu o oznaczenia rozpoznać element, 

4)

 

opisać zastosowanie elementu, 

5)

 

określić jego podstawowe parametry, 

6)

 

zidentyfikować przyłącza. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

katalogi elementów pneumatycznych, 

 

zestaw elementów pneumatycznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj  schemat  pneumatyczny  otrzymany  od  nauczyciela.  Na  podstawie  symboli 

rozpoznaj  elementy  pneumatyczne  przedstawione  na  schemacie.  Określ  sposób  działania 
układu oraz rolę poszczególnych elementów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować schemat otrzymany od nauczyciela, 

2)

 

rozpoznać elementy na nim umieszczone, 

3)

 

określić sposób działania układu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

4)

 

określić funkcję poszczególnych elementów układu, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schematy pneumatyczne układów, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  schematu  otrzymanego  od  nauczyciela  zmontuj  układ  pneumatyczny  na 

stanowisku do montaŜu. Uruchom go i zbadaj jego właściwości. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu.  Przed  wykonaniem  ćwiczenia  naleŜy  przypomnieć  uczniom  zasady  bhp 
dotyczące montaŜu układów pneumatycznych Czas wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut. 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami montaŜu na stanowisku do pneumatyki,  

2)

 

przeanalizować otrzymany schemat pneumatyczny, 

3)

 

rozpoznać symbole zastosowane na schemacie, 

4)

 

zaplanować wykonanie montaŜu, 

5)

 

dobrać element, 

6)

 

dobrać narzędzia, 

7)

 

dobrać przewody montaŜowe, 

8)

 

wykonać montaŜ zgodnie z zaplanowaną kolejnością operacji i przepisami bhp, 

9)

 

przedstawić zmontowany układ nauczycielowi do sprawdzenia, 

10)

 

skorygować ewentualne błędy, 

11)

 

uruchomić układ i zbadać jego działanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do montaŜu układów pneumatycznych, 

 

zestaw elementów, 

 

komplet przewodów łączeniowych, 

 

schemat pneumatyczny, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 4 

Na podstawie schematu otrzymanego od nauczyciela zmontuj układ elektropneumatyczny 

na stanowisku do montaŜu. Uruchom go i zbadaj jego właściwości. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu.  Przed  wykonaniem  ćwiczenia  naleŜy  przypomnieć  uczniom  zasady  bhp 
dotyczące  montaŜu  układów  elektropneumatycznych.  Czas  wykonania  ćwiczenia  wynosi  45 
minut. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami montaŜu na stanowisku do elektropneumatyki,  

2)

 

przeanalizować otrzymany schemat elektropneumatyczny, 

3)

 

rozpoznać symbole zastosowane na schemacie, 

4)

 

zaplanować wykonanie montaŜu, 

5)

 

dobrać element, 

6)

 

dobrać narzędzia, 

7)

 

dobrać przewody pneumatyczne i elektryczne, 

8)

 

wykonać montaŜ zgodnie z zaplanowaną kolejnością operacji stosując przepisy bhp, 

9)

 

przedstawić zmontowany układ nauczycielowi do sprawdzenia, 

10)

 

skorygować ewentualne błędy, 

11)

 

uruchomić układ i zbadać jego działanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do montaŜu układów elektropneumatycznych, 

 

zestaw elementów, 

 

komplet przewodów łączeniowych, 

 

schemat elektropneumatyczny, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

 
Ćwiczenie 5 

Na  podstawie  dokumentacji  techniczno-ruchowej  spręŜarki  określ  jakich  czynności 

obsługowych wymaga. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z dokumentacja techniczno-ruchową spręŜarki, 

2)

 

określić jej rodzaj, 

3)

 

określić czynności obsługowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa spręŜarki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2. Układy hydrauliczne – napęd i sterowanie 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  schemat  hydrauliczny  otrzymany  od  nauczyciela.  Na  podstawie  symboli 

rozpoznaj  elementy  hydrauliczne  przedstawione  na  schemacie.  Określ  sposób  działania 
układu oraz rolę poszczególnych elementów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować schemat otrzymany od nauczyciela, 

2)

 

rozpoznać elementy na nim umieszczone, 

3)

 

określić sposób działania układu, 

4)

 

określić funkcję poszczególnych elementów układu, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schematy hydrauliczne układów, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Zmontuj  układ  hydrauliczny  na  stanowisku  do  montaŜu  na  podstawie  schematu 

otrzymanego od nauczyciela. Uruchom go i zbadaj jego właściwości. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu.  Przed  wykonaniem  ćwiczenia  naleŜy  przypomnieć  uczniom  zasady  bhp 
dotyczące montaŜu układów hydraulicznych. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami montaŜu na stanowisku,  

2)

 

przeanalizować otrzymany schemat hydrauliczny, 

3)

 

rozpoznać symbole zastosowane na schemacie, 

4)

 

zaplanować wykonanie montaŜu, 

5)

 

dobrać element, 

6)

 

dobrać narzędzia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

7)

 

dobrać przewody montaŜowe, 

8)

 

wykonać montaŜ zgodnie z zaplanowaną kolejnością operacji, 

9)

 

przedstawić zmontowany układ nauczycielowi do sprawdzenia, 

10)

 

skorygować ewentualne błędy, 

11)

 

uruchomić układ i zbadać jego działanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do montaŜu układów hydraulicznych, 

 

zestaw elementów, 

 

komplet przewodów łączeniowych, 

 

schemat hydrauliczny, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj  elementy  hydrauliczne  otrzymane  od  nauczyciela.  Na  podstawie  katalogu 

określ ich podstawowe parametry i zastosowanie. Zidentyfikuj ich przyłącza.  

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z elementami otrzymanymi od nauczyciela, 

2)

 

odnaleźć na nich symbole elementu oraz oznaczenia przyłączy, 

3)

 

odszukać elementy w katalogu wyrobów hydraulicznych, 

4)

 

odczytać podstawowe parametry elementu, 

5)

 

określić zastosowanie elementu, 

6)

 

przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

elementy hydrauliczne, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

katalogi elementów hydraulicznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 4 

Zmontuj  układ  elektrohydrauliczny  na  stanowisku  do  montaŜu  na  podstawie  schematu 

otrzymanego od nauczyciela. Uruchom go i zbadaj jego właściwości. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu.  Przed  wykonaniem  ćwiczenia  naleŜy  przypomnieć  uczniom  zasady  bhp 
dotyczące  montaŜu  układów  elektrohydraulicznych.  Czas  wykonania  ćwiczenia  wynosi 
45 minut.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami montaŜu na stanowisku do elektrohydrauliki,  

2)

 

przeanalizować otrzymany schemat elektrohydrauliczny, 

3)

 

rozpoznać symbole zastosowane na schemacie, 

4)

 

zaplanować wykonanie montaŜu, 

5)

 

dobrać element, 

6)

 

dobrać narzędzia, 

7)

 

dobrać przewody hydrauliczne i elektryczne, 

8)

 

wykonać montaŜ zgodnie z zaplanowaną kolejnością operacji stosując przepisy bhp, 

9)

 

przedstawić zmontowany układ nauczycielowi do sprawdzenia, 

10)

 

skorygować ewentualne błędy, 

11)

 

uruchomić układ i zbadać jego działanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do montaŜu układów elektrohydraulicznych, 

 

zestaw elementów, 

 

komplet przewodów łączeniowych, 

 

schemat elektrohydrauliczny, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3. Podstawy mechatroniki 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W oparciu o dokumentację techniczno-ruchową urządzenia mechatronicznego otrzymaną 

od nauczyciela odpowiedz na następujące pytania: 

 

z jakiego rodzaju energii korzysta urządzenie? 

 

jakie rodzaje elementów wykonawczych zostały w nim wykorzystane? 

 

w jakie sensory zostało urządzenie wyposaŜone? 

 

jaki system sterowania w nim zastosowano? 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z dokumentacja techniczną urządzenia, 

2)

 

wyszukać odpowiednie informacje, 

3)

 

odpowiedzieć pisemnie na pytania zawarte w treści ćwiczenia, 

4)

 

przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

dokumentacja techniczna (DTR) urządzeń mechatronicznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  sterownika  otrzymanego  od  nauczyciela  opisz 

jego  budowę.  WskaŜ  wejścia  i  wyjścia  sterownika,  określ  ich  rodzaj  i  ilość.  Podaj  jakim 
napięciem jest on zasilany oraz gdzie naleŜy podłączyć przewody zasilające. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

upewnić się czy urządzenie jest wyłączone z sieci, 

2)

 

zapoznać się ze sterownikiem, 

3)

 

zapoznać się z dokumentacją sterownika, 

4)

 

zidentyfikować wejścia i wyjścia sterownika, 

5)

 

określić sposób zasilania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sterownik programowalny (PLC), 

 

dokumentacja techniczna sterownika, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Analizowanie  układów 
pneumatycznych i hydraulicznych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi
:  1.  a,  2.  c,  3.  a,  4.  c,  5.  d,  6.  a  7.  a,  8.  c,  9.  c, 10. d, 11. d, 
12. b, 13. c, 14. a, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. b, 20. b 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować spręŜarki. 

Scharakteryzować parametry układów 
pneumatycznych. 

P

 

Określić funkcje elementów 
pneumatycznych. 

P

 

RozróŜnić symbole elementów 
pneumatycznych. 

Rozpoznać oznaczenia przyłączy. 

P

 

RozróŜniać symbole elementów 
roboczych. 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Scharakteryzować napędy 
hydrostatyczne. 

P

 

RozróŜniać oznaczenia cieczy 
hydraulicznych. 

P

 

Rozpoznać rodzaje pomp. 

P

 

10 

Określić parametry elementów 
roboczych. 

P

 

11 

Scharakteryzować siłowniki 
hydrauliczne. 

P

 

12 

RozróŜnić rodzaje zaworów. 

P

 

13 

Rozpoznać symbole elementów 
pneumatycznych. 

14 

RozróŜnić rodzaje akumulatorów 
hydraulicznych. 

15 

Scharakteryzować sposoby sterowania 
zaworów. 

16 

Określić właściwości napędów 
pneumatycznych. 

PP 

17 

Scharakteryzować zawory o działaniu 
ciągłym.  

PP 

18 

Sklasyfikować sensory. 

PP 

19 

Scharakteryzować rodzaje obiegów 
hydraulicznych. 

PP 

20 

Scharakteryzować własności 
hydrauliki. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 
będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 
odpowiedź jest prawidłowa.  

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części  o  róŜnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–  20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Do spręŜarek przepływowych zaliczamy 
a)

 

spręŜarki osiowe. 

b)

 

spręŜarki tłokowe. 

c)

 

spręŜarki śrubowe. 

d)

 

dmuchawy Rootsa. 

 
2.

 

Standardowa wartość ciśnienia roboczego w układach pneumatycznych wynosi 
a)

 

100–200 kPa. 

b)

 

300–500 kPa. 

c)

 

700–1000 kPa. 

d)

 

1,5–2 MPa. 

 

3.

 

Zawór redukcyjny stosowany w zespole przygotowania powietrza słuŜy do 
a)

 

utrzymywania ciśnienia na stałym poziomie. 

b)

 

redukcji ilości wody w spręŜonym powietrzu. 

c)

 

redukcji ilości powietrza w zbiorniku. 

d)

 

redukcji zanieczyszczeń w spręŜonym powietrzu. 

 

4.

 

Na rysunku przedstawiono 
a)

 

układ pomiary czasu. 

b)

 

symbol manometru. 

c)

 

uproszczony symbol zespołu przygotowania powietrza. 

d)

 

symbol zaworu rozdzielającego. 

 

 

 
5.

 

Cyframi 2 i 4 oznacza się przyłącza 
a)

 

odpowietrzające. 

b)

 

zasilające. 

c)

 

sterujące. 

d)

 

robocze. 

 

6.

 

Na rysunku przedstawiono siłownik 
a)

 

jednostronnego działania. 

b)

 

dwustronnego działania. 

c)

 

teleskopowy. 

d)

 

wahadłowy. 

 

 

 

7.

 

W napędach hydrostatycznych głównie wykorzystuje się energię 
a)

 

ciśnienia. 

b)

 

kinetyczną. 

c)

 

cieplną. 

d)

 

potencjalną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8.

 

Symbolem HF oznacza się 
a)

 

oleje hydrauliczne podatne na starzenie, bez dodatków uszlachetniających. 

b)

 

oleje z dodatkami zmniejszającymi zuŜycie. 

c)

 

ciecze hydrauliczne trudnopalne. 

d)

 

ciecze z dodatkami polepszającymi właściwości temperaturowo-lepkościowe. 

 
9.

 

Na rysunku przedstawiono pompę 
a)

 

rotorową. 

b)

 

zębatą. 

c)

 

łopatkową. 

d)

 

wielotłoczkową promieniową. 

 

 

 

 
10.

 

Chłonnością silnika nazywamy ilość oleju pobraną przez silnik 
a)

 

w ciągu sekundy. 

b)

 

w ciągu minuty. 

c)

 

w ciągu godziny. 

d)

 

na jeden obrót wału. 

 
11.

 

Na rysunku przedstawiono siłownik hydrauliczny 
a)

 

teleskopowy.  

b)

 

dwustronnego działania. 

c)

 

przeponowy. 

d)

 

nurnikowy. 

 

 

 
12.

 

Zamki hydrauliczne to 
a)

 

zawory ciśnieniowe. 

b)

 

zawory zwrotne sterowane. 

c)

 

rozdzielacze. 

d)

 

dławiki. 

 

13.

 

Na rysunku przedstawiono symbol zaworu 
a)

 

bezpieczeństwa. 

b)

 

odcinającego. 

c)

 

dławiącego. 

d)

 

zwrotnego. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

14.

 

Akumulator hydrauliczny przedstawiony na rysunku to akumulator 
a)

 

pęcherzowy. 

b)

 

tłokowy. 

c)

 

przeponowy. 

d)

 

spręŜynowy. 

 
 

 

 
15.

 

Przedstawione na rysunku sterowanie zaworem to sterowanie 
a)

 

pedałem. 

b)

 

przyciskiem. 

c)

 

rolką. 

d)

 

dŜwignią. 

 

 

 

16.

 

Które z poniŜszych zdań jest prawdziwe? 
a)

 

Maszyny i urządzenia pneumatyczne są odporne na przeciąŜenia. 

b)

 

Maszyny z napędem pneumatycznym mają niski moment rozruchowy. 

c)

 

Maszyny  z  napędem  pneumatycznym  nie  mogą  być  uŜytkowane  w  obiektach 
zagroŜonych eksplozją i poŜarem. 

d)

 

W  napędach  pneumatycznych  nie  ma  moŜliwości  nastawiania  prędkości  i  siły 
w sposób ciągły. 

 
17.

 

Przetwornik momentowy jest częścią składową 
a)

 

rozdzielaczy. 

b)

 

rozdzielaczy proporcjonalnych. 

c)

 

serwozaworów. 

d)

 

zaworów logicznych. 

 

18.

 

Sensory taktylne (dotykowe) 
a)

 

naleŜą do sensorów analogowych. 

b)

 

naleŜą do sensorów binarnych. 

c)

 

naleŜą do sensorów cyfrowych. 

d)

 

nie naleŜą do Ŝadnej z wymienionych grup. 

19.

 

Stosowanie pompy pomocniczej jest konieczne w 
a)

 

obiegu otwartym. 

b)

 

obiegu zamkniętym. 

c)

 

obiegu półzamkniętym. 

d)

 

we wszystkich rodzajach obiegów. 

 
20.

 

Które z poniŜszych zdań jest prawdziwe? 
a)

 

Olej hydrauliczny nie zmienia swojej lepkości pod wpływem temperatury. 

b)

 

Podczas pracy układu hydraulicznego wydziela się ciepło. 

c)

 

Układ hydrauliczny nie wymaga zabezpieczenia przed przeciąŜeniem. 

d)

 

DuŜa lepkość oleju ułatwia wytrącanie się z niego powietrza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................ 

 

Analizowanie układów pneumatycznych i hydraulicznych

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Analizowanie  układów 
pneumatycznych i hydraulicznych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi
1. c, 2. d, 3. b, 4. a, 5. a, 6. a, 7. b, 8. d, 9. b, 10. d, 11. b, 
12. c, 13. d, 14. c, 15. d, 16. d, 17. d, 18. a, 19. d, 20. b 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać rodzaje spręŜarek 

Określić zadania zbiornika spręŜonego 
powietrza 

Scharakteryzować parametry zbiornika 

Rozpoznać symbole elementów 
pneumatycznych 

Rozpoznać oznaczenia przyłączy 

RozróŜnić elementy na podstawie symbolu 

Scharakteryzować napędy hydrokinetyczne

 

P

 

RozróŜnić rodzaje pomp 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Rozpoznać symbole elementów 
hydraulicznych 

10 

Sklasyfikować zawory hydrauliczne 

11 

Rozpoznać symbole elementów 
hydraulicznych 

12 

Scharakteryzować budowę akumulatorów 
hydraulicznych 

13 

Określić sposób oznaczania rozdzielaczy. 

14 

Scharakteryzować sensory 

15 

Rozpoznać elementy na podstawie ich 
przekroju 

16 

Określić właściwości systemów 
pneumatycznych 

PP 

17 

Scharakteryzować uszczelnienia 

PP 

18 

Zidentyfikować ciecze hydrauliczne na 
podstawie oznaczeń 

PP 

19 

Scharakteryzować zawory proporcjonalne 

PP 

20 

Określić właściwości cieczy hydraulicznych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części  o  róŜnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–  20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Na rysunku przedstawiono spręŜarkę

 

a)

 

wielokomorową. 

b)

 

ś

rubową.  

c)

 

Rootsa. 

d)

 

osiową. 

 

 

 

 
2.

 

Które z poniŜszych zdań nie jest prawdziwe? 
a)

 

Zbiornik spręŜonego powietrza słuŜy do gromadzenia powietrza. 

b)

 

Zbiornik spręŜonego powietrza wychładza spręŜone powietrze. 

c)

 

Zbiornik spręŜonego powietrza wytrąca i usuwa kondensat. 

d)

 

W zbiorniku spręŜonego powietrza następuje smarowanie powietrza. 

 

3.

 

Wielkość zbiornika powinna wynosić co najmniej 
a)

 

5 % ilości dostarczanego powietrza przez spręŜarkę w ciągu minuty. 

b)

 

10 % ilości dostarczanego powietrza przez spręŜarkę w ciągu minuty. 

c)

 

20 % ilości dostarczanego powietrza przez spręŜarkę w ciągu minuty. 

d)

 

30 % ilości dostarczanego powietrza przez spręŜarkę w ciągu minuty. 

 

4.

 

Na rysunku przedstawiono symbol 
a)

 

zaworu zwrotnego. 

b)

 

zaworu logicznego. 

c)

 

zaworu szybkiego spustu. 

d)

 

rozdzielacza. 

 

 

 

 
5.

 

Cyframi 3 i 5 oznacza się przyłącze 
a)

 

odpowietrzające. 

b)

 

sterujące. 

c)

 

robocze. 

d)

 

zasilające. 

 

6.

 

Na rysunku przedstawiono symbol 
a)

 

spręŜarki. 

b)

 

pompy hydraulicznej. 

c)

 

silnika pneumatycznego. 

d)

 

siłownika wahadłowego. 

 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.

 

W napędach hydrokinetycznych głównie wykorzystuje się energię 
a)

 

ciśnienia. 

b)

 

ruchu cieczy. 

c)

 

cieplną. 

d)

 

potencjalną. 

 

8.

 

Na rysunku przedstawiono pompę 
a)

 

wielotłoczkową. 

b)

 

łopatkową. 

c)

 

zębatą zewnętrznego zazębienia. 

d)

 

rotorową. 

 
 

 

 
9.

 

Na rysunku przedstawiono symbol 
a)

 

sterowania zaworem. 

b)

 

zbiornika. 

c)

 

przycisku. 

d)

 

przewodu. 

 

 

 

 
10.

 

Zawór przelewowy naleŜy do grupy 
a)

 

rozdzielaczy. 

b)

 

zaworów zwrotnych. 

c)

 

zaworów natęŜeniowych. 

d)

 

zaworów ciśnieniowych. 

 
11.

 

Na rysunku przedstawiono symbol zaworu 
a)

 

zwrotnego. 

b)

 

zwrotnego sterowanego 

c)

 

dławiąco-zwrotnego. 

d)

 

redukcyjnego. 

 
 

 

12.

 

W akumulatorach hydraulicznych gazowych stosowany jest 
a)

 

wodór. 

b)

 

hel. 

c)

 

azot. 

d)

 

tlen. 

 
13.

 

Rozdzielacz o oznaczeniu 5/2 
a)

 

jest pięciopozycyjny. 

b)

 

ma dwa przyłącza. 

c)

 

ma przyłącze o średnicy 5 mm. 

d)

 

jest dwupozycyjny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

14.

 

Sygnał wyjściowy dwuwartościowy jest charakterystyczny dla 
a)

 

sensorów cyfrowych. 

b)

 

sensorów analogowych. 

c)

 

sensorów binarnych. 

d)

 

wszystkich sensorów. 

 
15.

 

Na rysunku przedstawiono przekrój 
a)

 

szybkozłącza. 

b)

 

zaworu przelewowego. 

c)

 

zaworu odcinającego. 

d)

 

zaworu zwrotnego. 

 

 

 

 
16.

 

Które z poniŜszych zdań jest prawdziwe? 
a)

 

W napędach pneumatycznych uzyskuje się bardzo duŜe siły. 

b)

 

W  napędach  pneumatycznych  uzyskanie  małych  i  stałych  prędkości  nie  sprawia 
trudności. 

c)

 

Prędkość ruchu tłoków siłowników pneumatycznych osiąga 40 m/s. 

d)

 

Pneumatyczne urządzenia mają małą masę przypadającą na jednostkę mocy 

 
17.

 

Pierścienie Siemmera stosuje się w uszczelnieniach 
a)

 

ruchu obrotowego przy wysokich ciśnieniach. 

b)

 

spoczynkowych. 

c)

 

ruchu posuwistego. 

d)

 

ruch obrotowego przy niskich ciśnieniach. 

 
18.

 

Symbolem HL oznaczamy 
a)

 

oleje  hydrauliczne  zawierające  dodatki  uszlachetniające  zwiększające  odporność  na 
starzenie i korozję. 

b)

 

ciecze trudnopalne. 

c)

 

oleje mogące tworzyć emulsje z wodą. 

d)

 

oleje bez specjalnych dodatków uszlachetniających. 

 
19.

 

Które z poniŜszych zdań jest nieprawdziwe? 
a)

 

W  zaworach  proporcjonalnych  sygnał  elektryczny  przekształcany  jest  na 
proporcjonalne do niego ciśnienie lub natęŜenia przepływu. 

b)

 

Do sterowania zaworów proporcjonalnych są uŜywane karty elektroniczne. 

c)

 

Zawory proporcjonalne naleŜą do zaworów o działaniu ciągłym. 

d)

 

Zawory proporcjonalne są dokładniejsze w działaniu od serwozaworów.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

20.

 

Wskaźnik lepkości określa zmiany lepkości oleju pod wpływem 
a)

 

ciśnienia zewnętrznego. 

b)

 

temperatury. 

c)

 

starzenia się oleju. 

d)

 

czynników chemicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................ 

 

Analizowanie układów pneumatycznych i hydraulicznych

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7.  LITERATURA 

 

1.

 

Antoniak J.: Maszyny górnicze. Maszynoznawstwo. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1978 

2.

 

Antoniak  J.:  Maszyny  górnicze.  Transport  kopalniany.  Wydawnictwo  Śląsk,  Katowice 
1980 

3.

 

Dietmar S.: Mechatronika. Wydawnictwo REA, Warszawa 2 

4.

 

Heiman B.: Mechatronika. Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2001 

5.

 

Kijewski J., Miller K., Pawlicki K. Szolc T.: Maszynoznawstwo. Wydawnictwo Szkolne 
i Pedagogiczne, Warszawa 1993 

6.

 

Korecki Z.: Napędy i sterowanie hydrauliczne maszyn górniczych. Śląskie Wydawnictwo 
Techniczne, Katowice 1993 

7.

 

Schmitt A.: Vademecum hydrauliki, Rexroth GmbH, 1981 

8.

 

Stryczek  S.:  Napęd  hydrostatyczny.  Wydawnictwo  Naukowo  Techniczne,  Warszawa 
1997 

9.

 

Szydelski Z.: Napęd i sterowanie hydrauliczne. Wydawnictwo Komunikacji o Łączności, 
Warszawa 1993 

10.

 

Zestaw foliogramów. Festo Didactic. 

11.

 

ww2.glink.pl 

12.

 

www.wicharytech.com 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 
KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997. 

3.

 

Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 1998.