background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
         NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Grzegorz Śmigielski 

 
 
 
 

 

Montowanie  elementów  mechanicznych  w przyrządach 
elektrycznych 731[03].Z1.05  

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jan Sarniak 
mgr inż. Oskar Lange 

 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż.  Grzegorz Śmigielski 

 
 
 

Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 

 
 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[03].Z1.05 

„Montowanie 

elementów 

mechanicznych 

w przyrządach 

elektrycznych” 

zawartego 

w modułowym programie nauczania dla zawodu mechanik precyzyjny 731[03]. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

SPIS TREŚCI 

 
1. Wprowadzenie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

2. Wymagania wstępne 

 

 

 

 

 

 

 

 

       6 

3. Cele kształcenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

       7 

4. Przykładowe scenariusze zajęć   

 

 

 

 

 

 

       8 

5. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     14 

5.1. Organizacja stanowiska do montażu oraz zasady bezpiecznej pracy  

w czasie montażu   

 

 

 

 

 

 

 

     14 

       5.1.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

     14 

5.2. Dokumentacja montażowa, symbole graficzne stosowane w dokumentacji,  

podstawowe materiały stosowane w trakcie montażu maszyn  

 

     16 

      5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

 

     16 

5.3. Rodzaje zabezpieczeń stosowanych w urządzeniach  i instalacjach  

elektrycznych 

 

 

 

 

 

 

 

 

     18 

       5.3.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

     18 

5.4. Zasady montażu elementów mechanicznych w instalacjach  

oraz urządzeniach elektrycznych i elektronicznych 

 

 

 

     20 

       5.4.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

     20 

5.5. Kontrola jakości wykonanego montażu   

 

 

 

 

     23 

        5.5.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

     23 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

     25 

7. Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik precyzyjny. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne  -  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia  -  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia -  przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

− 

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 

 

W  poradniku  dla  ucznia  zostały  omówione  zagadnienia  w sposób  bardzo  ogólny. 

Przedstawiono  treści,  opisano  umiejętności, które uczeń  powinien sobie  przyswoić.  By  uczeń 
mógł  w pełni zrozumieć i przyswoić materiał nauczania, niezbędna jest jego praca z literaturą. 
Nauczyciel  powinien  być  przewodnikiem  dla  ucznia,  wskazując  mu  materiały  i źródła, 
z których  może  uzyskać  najświeższe  informacje  dotyczące  zagadnień,  które  obejmuje  ta 
jednostka modułowa. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem metod nauczania – uczenia się: 

− 

samokształcenia kierowanego,  

− 

ćwiczeń,  

− 

metody projektów, 

− 

tekstu przewodniego. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane  począwszy  od  pracy 

jednolitej po pracę grupową jednolitą i zróżnicowaną, aż po indywidualną pracę ucznia.  

 
Zaleca  się  również  podanie  wymagań  edukacyjnych  w takiej  formie,  aby  łatwo  było 

zidentyfikować  cele  z poszczególnymi  tematami.  W  poradniku  podano  dwa  przykładowe 
scenariusze  zajęć.  W  pierwszym  metodą  wiodąca  jest  ćwiczenie  przedmiotowe,  w drugim 
pokaz. 

 
Pomocne mogą się okazać zamieszczone w końcu każdego podrozdziału w poradniku dla 

ucznia  pytania  sprawdzające,  które  uczeń  może  wykorzystywać  w dwojaki  sposób, 
a mianowicie: 

− 

zapoznać  się  z pytaniami  przed  rozpoczęciem  pracy  z materiałem  określonym 
w podrozdziale;  uczeń  zapozna  się  w tym  momencie  z wymaganiami  i dążyć  będzie  do 
osiągnięcia celu, jakim jest odpowiedź na pytania, 

− 

zapoznać  się  z zawartymi  pytaniami  po  zakończeniu  pracy  z danym  podrozdziałem; 
pytania te stanowić będą kontrolę stanu gotowości przejścia do wykonywania ćwiczeń. 

 

W  każdej  z podanych  metod  prowadzenia  zajęć  istotną  rolę  odgrywają  ćwiczenia,  które 

mają za zadanie: 

− 

uzupełnienie informacji o podzespołach elektrycznych i elektronicznych, 

− 

utrwalenie wiadomości o poznanych elementach, 

− 

prezentację przykładowych zastosowań danych elementów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

W  ćwiczeniach  realizowanych  w formie  zadań  praktycznych  założono,  że  w trakcie 

realizacji ich uczeń powinien: 

− 

zaplanować proces rozwiązania zadania, 

− 

narysować  szkic,  rysunek  techniczny  detalu przedstawionego w opisie  zadania,  posiłkując 
się literaturą przedstawioną w wykazie, 

− 

dobrać materiały, osprzęt i narzędzia do wykonania montażu, 

− 

wykonać zadanie, 

− 

dokonać prezentacji. 

 
Wskazane  jest  przeprowadzanie  instruktaży  przed  każdymi  zajęciami  oraz  przed 

wykonywaniem  ćwiczeń.  Zaleca  się  również,  by  nakłaniać  uczniów  do  korzystania  z pomocy 
koleżeńskiej. 

Zaleca  się  dobór  dla  uczniów  takich  ćwiczeń,  które  rozwijać  będą  te  umiejętności, 

których nabycie nastręcza uczniom najwięcej problemów.  

 
Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  przystępuje  do  sprawdzenia  poziomu 

swoich  postępów,  odpowiadając  na  pytania  zawarte w podrozdziale  „Sprawdzian postępów”. 
Uczeń powinien w tym celu samodzielnie: 

− 

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. 

− 

zakreślić odpowiedź, wstawiając X w odpowiednim polu. 

 
 

W  rozdziale  6  są  podane  przykładowe  narzędzia  pomiaru  dydaktycznego:  test  pisemny 

oraz zadanie praktyczne. 

 

Zestawy  stanowią  propozycję  narzędzi  pomiaru  dydaktycznego,  z których  można 

skorzystać  w celu  przeprowadzenia  badań  lub  w celu  opracowania  innych  narzędzi.  Wybór 
należy do nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 

W  trakcie  zajęć  należy  zwrócić  uwagę  na  konieczność  wykorzystania  elementów 

mechanicznych  w budowie  urządzeń  elektrycznych,  podkreślić  różnorodność  stosowanych 
elementów oraz  wskazać ich przeznaczenie.  

Istotnym  elementem  jest  wyrobienie  świadomości,  że  jakość  montażu  elementów 

mechanicznych  ma  istotne  znaczenie  dla  poziomu  bezpieczeństwa  oraz  żywotności 
urządzenia.  

 
Miłej pracy dydaktycznej z uczniami z zastosowaniem opracowanych materiałów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Schemat jednostek modułowych 

 
 

731[03].Z1 

Montaż maszyn, 

urządzeń

 

731[03].Z1.04 

Montowanie 

przyrządów pomiarowych

 

731[03].Z1.01 

Organizowanie 

731[03].Z1.02 

Montowanie 

mechanizmów precyzyjnych 

 

731[03].Z1.05 

Montowanie 

elementów mechanizmów 

w przyrządach 

elektrycznych 

 

731[03].Z1.03 

Montowanie maszyn 

i urządzeń precyzyjnych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

definiować pojęcie prądu elektrycznego, 

− 

dobierać,  zgodnie  z dokumentacją  technologiczną  maszyny  i oprzyrządowanie  do  prac 
montażowych, 

− 

rozróżniać operacje i czynności montażowe, 

− 

dobierać  przyrządy  pomiarowe  do  pomiaru  i sprawdzania  elementów  maszyn  i urządzeń 
precyzyjnych w zależności od kształtu oraz dokładności wykonania, 

− 

odczytywać wskazania przyrządów pomiarowych,  

− 

rozróżniać materiały niemetalowe i metale, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż. podczas montażu, 

− 

skorzystać z dokumentacji montażowej przyrządów elektrycznych, 

− 

wskazać na schematach ideowych zabezpieczenie obwodu elektrycznego, 

− 

scharakteryzować 

przeznaczenie 

i zastosowanie 

materiałów 

przewodzących 

i izolacyjnych, 

− 

rozpoznać  rodzaj  ochrony  przeciwporażeniowej  oraz  elementów  zabezpieczających  na 
schematach instalacji elektrycznych, 

− 

rozpoznać  na  podstawie  symboli  graficznych  podzespoły  obwodów  elektrycznych 
i układów mechanicznych, 

− 

opracować plan montażu układu elektromechanicznego, 

− 

przygotować  stanowisko  do  montażu  układów  mechanicznych,  elektromechanicznych 
i elektrycznych, 

− 

ustalić kolejność podłączenia obwodów elektrycznych i układów mechanicznych, 

− 

dobrać element mechaniczny do montażu w przyrządach elektrycznych, 

− 

zamontować element mechaniczny w przyrządach elektrycznych, 

− 

udzielić pomocy poszkodowanemu w wypadku,  

− 

skontrolować jakość montażu elementu mechanicznego w przyrządach elektrycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć nr 1 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Montaż maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z1 
Jednostka modułowa:  Montowanie  elementów  mechanicznych  w przyrządach  elektrycznych 

731[03].Z1.05  

Temat: Montaż układu elektronicznego z zabezpieczeniem termicznym. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

odczytać dokumentację montażową, 

− 

przygotować stanowisko do montażu mechanicznego, 

− 

dobrać odpowiednie narzędzie do wykonania określonej czynności, 

− 

wykonać kontrolę podzespołów wykorzystywanych w czasie montażu, 

− 

bezpiecznie wykonać montaż urządzenia, 

− 

wykonać samokontrolę zgodnie z dokumentacją. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w małych zespołach. 

 

Środki dydaktyczne: 

Stanowisko  do  ćwiczeń  można  stworzyć  w oparciu  o posiadane  układy  i urządzenia. 

Proponowane  ćwiczenie  wykonywane  będzie  w oparciu  o układ  sterowania  wycieraczek 
samochodowych 

ze stycznikiem 

wyposażonym 

w zabezpieczenie 

przeciążeniowe. 

Stanowisko  wyposażone  jest  w płytę  montażową,  w której  wbudowane  są  uchwyty  na 
montowane podzespoły. Płyta montażowa została wykonana przez uczniów, w czasie ćwiczeń 
w poprzednich  jednostkach  modułowych.  W  zależności  od  sprawności  manualnej  uczniów, 
w ćwiczeniu  można  wykorzystać  przygotowaną  wiązkę  przewodów,  w której  każda  żyła  jest 
oznakowana  opaskami  identyfikującymi.  Można  również  ćwiczenie  zmodyfikować,  by 
uczniowie  sami  mogli  przygotować  wiązkę przewodów. Wówczas  uczniowie mogą zapoznać 
się  z metodologią  układania  przewodów  w wiązki  oraz  mogą  doskonalić  umiejętności 
lutowania  (bielenie końcówek przewodów) lub zaprasowywania końcówek okrągłych. W tym 
przypadku czas ćwiczenia należy wydłużyć o 2 godziny lekcyjne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcja montażowa urządzenia, 

− 

części i elementy zgodne z dokumentacją montażową, 

− 

komplet  narzędzi  do  montażu (wkrętarka z kpl. końcówek, lutownica wraz z materiałami 
eksploatacyjnymi,  komplet  wkrętaków,  przyrząd  do  zdejmowania  izolacji  z przewodów, 
komplet szczypiec itp.), 

− 

miernik uniwersalny do kontroli poprawności montażu,  

− 

zasilacz i silnik dostosowane do montowanego sterownika, 

− 

foliogramy z dokumentacją. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

Czas trwania: 4 godziny lekcyjne – 180 min. 

 

Przebieg zajęć: 
1. Wprowadzenie. 
2. Uświadomienie celów lekcji. 
3.  Przeprowadzenie  instruktażu  dotyczącego  zachowania  podczas  pokazu  i przestrzegania 

zasad bhp.  

Uwagi i zalecenia szczegółowe do ćwiczenia: 

− 

przed  przystąpieniem  do  pracy  sprawdzić  stan  narzędzi  i urządzeń,  a  zwłaszcza  stan 
przewodów i połączeń elektrycznych, 

− 

przedmioty zbędne podczas operacji montażu usunąć ze stanowiska, 

− 

podczas 

ewentualnej 

wymiany 

końcówek 

przy 

narzędziach 

zabezpieczyć 

elektronarzędzia przed przypadkowym załączeniem, 

− 

wszelkich 

stwierdzonych 

nieprawidłowościach 

niezwłocznie 

informować 

bezpośredniego przełożonego, 

− 

w razie konieczności korzystać z apteczki. 

4. Część zasadnicza zajęć. 
   4.1. Omówienie ćwiczenia: 

− 

nauczyciel omawia budowę zabezpieczenia przeciążeniowego, 

− 

nauczyciel  zapoznaje  uczniów  z symbolami  graficznymi  oraz  wyglądem  tych  
zabezpieczeń, 

− 

nauczyciel omawia oznaczenia umieszczone na płytce, 

− 

nauczyciel  omawia  proces  montażu,  zwracając  uwagę  na  poprawność  podłączania 
przewodów w kostkach zaciskowych,  

− 

nauczyciel demonstruje metody prawidłowego doboru i użycia narzędzi, 

− 

nauczyciel odpowiada na pytania uczniów. 
 

   4.2. Przebieg czynności montażowych – uczniowie powinni: 

− 

zamocować  stycznik    (1)  wraz  z zabezpieczeniem  termicznym  (2)  i kartą  łagodnego 
startu (3) na płycie montażowej (4), 

   

Rys. 1. Układ elementów na płycie montażowej 

 

− 

podłączyć  przewody    do  karty  miękkiego  startu  (3),  zabezpieczenia  termicznego  (2) 
i stycznika (1), 

− 

podłączyć kondensator  (5) do stycznika i zabezpieczenia termicznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

10 

   4.3. Czynności kontrolne w trakcie montażu: 

     Sprawdzić należy jakość:  

− 

przewodów pod względem wykrycia uszkodzeń izolacji i terminali, 

− 

podłączenia przewodów w punktach lutowniczych oraz kostkach zaciskowych. 

 

 

Rys. 2. Widok prawidłowo zmontowanego układu 

 

 
Podłączenia przewodami: 

Stycznik (1): 
– 

czarny 044 do dolnego styku A1 

– 

kondensator (5) do górnego styku A1 

Zabezpieczenie termiczne (2): 

– 

kondensator (5) i przewód niebieski 049 do styku A2, 

– 

czarny 044 i biały 045 do styku 96,  

– 

czarny 043 do styku 95, 

– 

czarny 040 do styku 2, 

– 

czarny 041 do styku 4, 

– 

czarny 042 do styku 6, 

Karta miękkiego startu (3): 

– 

czarny 040 do styku L1, 

– 

czarny 041 do styku L2, 

– 

czarny 042 do styku L3, 

– 

brązowy 053 do styku A1,  

– 

niebieski 049 i 050 do styku A2. 

   4.4.   Czynności kontrolne końcowe: 

− 

sprawdzenie poprawności i jakości wykonanych połączeń. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

11 

5. Sprawdzenie poprawności montażu. 

Nauczyciel  poprzez  kostkę  zaciskową  podłącza  zasilanie   silnika  i  demonstruje  działanie 

układu. (wskazane jest, by układ sprawdzający mógł symulować wzrost pobieranego prądu). 

 

6. Posumowanie zajęć: 

− 

omówienie  najczęściej  popełnianych  błędów,  w tym  również  zagrożeń,  jakie  uczniowie 
stworzyli w trakcie pracy, 

− 

ocena estetyki wykonanej pracy, 

− 

ocena pracy uczniów. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

12 

Scenariusz zajęć nr 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Montaż maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z1 
Jednostka modułowa:  Montowanie  elementów  mechanicznych  w przyrządach  elektrycznych 

731[03].Z1.05  

Temat:  Metody  ochrony  przewodów  elektrycznych  w urządzeniach  przemysłowych  przed 

uszkodzeniami mechanicznymi.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

opisać występujące zagrożenia dla przewodów, 

− 

dobrać osłony dla przewodów i wiązek przewodów; 

− 

dobrać przepusty, dławiki i tuleje, 

− 

opracować technologie montażu elementów zabezpieczających, 

− 

zastosować narzędzia do zakładania opasek i znaczników przewodów, 

− 

dobrać i zamontować uchwyty do przewodów i wiązek. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniami, 

− 

dyskusja, 

− 

ćwiczenie przedmiotowe. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w małych zespołach – ćwiczenia w posługiwaniu się katalogami. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

przykładowe  opaski  na  kable,  taśmy  osłonowe  krawędzi,  przepusty  na  przewody  różnego 
typu,  przepusty  z ochraniaczami  przed  zgięciami,  uchwyty  na  kable  klejone,  uchwyty 
przykręcane, uchwyty samozatrzaskowe wykonane z różnych materiałów, 

− 

karty katalogowe zgromadzonego osprzętu elektrycznego.  

 

Czas trwania: 2 godziny lekcyjne – 90 min. 

 

Przebieg lekcji: 
1. Wprowadzenie. 

− 

powitanie, 

− 

sprawdzenie obecności. 

2. Uświadomienie celów lekcji. 

− 

demonstracja  przykładowych  przewodów,  które  posiadają  uszkodzoną  izolację 
w wyniku przetarcia o ostre krawędzie elementów mechanicznych,  

− 

demonstracja  przewodów  ze stopioną  izolacją  w wyniku  przypadkowego  zetknięcia 
z ciepłymi elementami urządzenia, 

− 

demonstracja  przewodów  przerwanych  w wyniku  zaplątania  się  w elementy  obrotowe 
urządzenia. 

3. Prezentacja możliwych technologii zabezpieczania przewodów: 

− 

prezentacja  różnych  rodzajów  przepustów  ze  szczególnym  uwzględnieniem 
materiałów, z którego są wykonane oraz warunków, w jakich mogą być zastosowane, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

13 

− 

omówienie metod montażu przepustów, 

− 

prezentacja  różnych  rodzajów  osłon  przewodów  ze  szczególnym  uwzględnieniem 
materiałów, z którego są wykonane oraz warunków, w jakich mogą być zastosowane, 

− 

omówienie metod montażu osłon, 

− 

prezentacja 

różnych 

rodzajów 

uchwytów 

na 

przewody 

ze 

szczególnym 

uwzględnieniem sposobów montażu oraz warunków, w jakich mogą być zastosowane, 

− 

omówienie zagrożeń, jakie mogą występować w trakcie montażu tych elementów. 

4. Nauczyciel  przekazuje  grupom  zestawy  elementów  ochronnych  (wraz  z kartami 

katalogowymi)  wykonanych  z różnych  materiałów,  o różnym  kształcie  i różnych 
wymiarach. 

5. Praca  uczniów  w małych  grupach.  Grupy mają dobrać do określonych warunków elementy 

mocujące, np.: 

− 

grupa  I –  dobrać  element  chroniący  przewód  zasilający  w miejscu  wprowadzania  go 
do  wnętrza  urządzenia  przenośnego  -  przewód  w izolacji  gumowej  i średnicy 
zewnętrznej  Ø12  mm;  warunki  pracy  urządzenia:  temperatura  (+50)  ÷  (+70)

0

C, 

możliwe bryzgi wody pod kątem 15

0

− 

grupa  II  –  dobrać  element  chroniący  przewody  wewnątrz  wzmacniacza  przechodzące 
obok  nagrzewającego  się  radiatora;  wiązka  zawiera  10  przewodów  o przekroju 
0,5 mm

2

− 

grupa  III  –  dobrać  przepust,  którym  wyprowadzony  zostanie  przewód  o średnicy 
15 mm, tak by zachowany został stopień urządzenia IP65, 

− 

grupa IV – w urządzeniu RTV należy przytwierdzić przewody o przekroju 0,2 mm

2

 do 

obudowy  metalowej,  należy  stosować  najprostsze  i najtańsze  w montażu  elementy 
mocujące. 

6. Prezentacja wyników. Grupy prezentują swoje wybory oraz uzasadniają je. 
7. Podsumowanie zajęć, ocena pracy uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

14 

5. ĆWICZENIA 

5.1. Organizacja stanowiska do montażu oraz zasady bezpiecznej 

pracy w czasie montażu  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Pracownik  ma  za  zadanie  wymienić  zatarty  wentylator  w jednostce  centralnej  komputera 

klasy  PC.  Przy  pomocy  katalogów  dobierz  narzędzia,  jakie  będą  przydatne  przy  realizacji 
zlecenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1) zaplanować czynności, jakie należy wykonać, aby wymienić wentylator, 
2) dla każdej czynności określić niezbędne narzędzia, jakimi będzie można je wykonać, 
3) sporządzić zestawienie zbiorcze narzędzi. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  dopuszcza  się 

konsultacje  z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić 
pokaz na wybranym przykładzie, obrazując sposób szukania rozwiązania problemu.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

literatura,  

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

katalogi narzędzi. 
 

Ćwiczenie 2 

Pracownik  pracuje  przy  procesie  wykonywania  skrzynek,  w których  ma  być 

zainstalowany  osprzęt  elektryczny.  Wykonuje  operacje  przewiercania,  nitowania  szyn 
montażowych  do  dna  skrzynki,  następnie  do  dna  przynitowuje  ścianki  boczne  skrzynki  oraz 
zawiasy  do  drzwiczek.  Nitowanie  odbywa  się  za  pomocą  nitów  zrywalnych.  Zaplanuj 
rozmieszczenie  potrzebnych  narzędzi  i urządzeń  na  stanowisku,  aby  sposób  ich 
rozmieszczenia zapewnił efektywne funkcjonowanie pracownika. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować  czynności,  jakie  należy  wykonać,  aby  zrealizować  proces  montażu 

i podzielić  

2)  je na poszczególne działania, 
3)  przydzielić poszczególnym operacjom konieczne do ich wykonania narzędzia, 
4)  naszkicować rozmieszczenie narzędzi i urządzeń na stole montażowym.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

15 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie  na  osobnych 

stanowiskach.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie, obrazując sposób szukania rozwiązania problemu.  

  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

− 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia,  

− 

literatura, 

− 

katalogi narzędzi i elektronarzędzi. 

 

Ćwiczenie 3 

Jesteś  świadkiem  wypadku  porażenia  pracownika  prądem  elektrycznym.  Osoba 

poszkodowana  jest  nieprzytomna.  Zaplanuj  działania  mające  na  celu  udzielenie  jej  skutecznej 
pomocy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować procedury zabezpieczenia obszaru działań ratowniczych, 
2)  zaplanować sposoby sprawdzania stanu osoby porażonej, 
3)  wyznaczyć zależnie od stanu porażonego sposoby działań ratowniczych, 
4)  przedstawić i uzasadnić zakres i kolejność całości działań. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie  lub  w konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

literatura, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

16 

5.2. Dokumentacja  montażowa,  symbole  graficzne  stosowane 

w dokumentacji,  podstawowe  materiały stosowane  w  trakcie 
montażu maszyn 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  pomiarów  omomierzem  określ  przynależność  określonych  próbek 

materiałowych  do  grupy  przewodników  lub  izolatorów.  Odczytaj  i zanotuj  wskazania 
omomierza. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  z różnych materiałów przygotować podobnych wymiarów próbki, 
2)  przygotowane próbki oczyścić z zanieczyszczeń, 
3)  sondy omomierza przykładać w taki sam sposób przy badaniu wszystkich próbek, 
4)  zanotować wskazania omomierza, określić właściwości próbek. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  w grupach  2-osobowych.  W  razie 

potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na wybranym przykładzie  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia,  

− 

literatura, 

− 

narzędzia do obróbki ręcznej,  

− 

różnego rodzaju materiały na próbki, 

− 

omomierz wraz z instrukcją obsługi i sondami.  

 

Ćwiczenie 2 

Na  płycie  wiórowej  zamontuj  model  instalacji  elektrycznej  dzwonka  do  drzwi.  Dzwonek 

powinien  być  przystosowany  do  pracy  z transformatorem  dzwonkowym  o napięciu  24  V. 
Zasilanie stanowiska powinno być zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  schematem  elektrycznym  układu,  rozpoznać  symbole  graficzne 

elementów składowych układu, 

2)  dobrać właściwy osprzęt instalacyjny, 
3)  wykonać montaż elementów na płycie wiórowej, 
4)  wykonać  połączenia  elektryczne  obwodu,  uważając  by  izolacyjna  powłoka  przewodów 

nie była uszkodzona, 

5)  zachować standardy stosowanych oznaczeń barwnych przewodów, 
6)  zgłosić fakt połączenia układu i poprosić nauczyciela o sprawdzenie poprawności układu, 
7)  pod  nadzorem  osoby  posiadającej  uprawnienia  włączyć  układ  i sprawdzić  poprawność 

jego działania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

17 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w grupach 2 lub 3- osobowych. | 

W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na  wybranym 
przykładzie

.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

płyta wiórowa,  

− 

schemat ideowy układu,  

− 

przewody, 

− 

transformator dzwonkowy,  

− 

wyłącznik dzwonkowy, dzwonek,  

− 

blaszki  aluminiowe  zabezpieczające  osprzęt  przed  bezpośrednim  kontaktem  z płytą 
wiórową,  

− 

elementy mocujące osprzęt, elementy mocujące przewody, przewód przyłączeniowy, 

− 

komplet narzędzi elektrotechnicznych wraz z miernikiem uniwersalnym, 

− 

poradnika dla ucznia,  

− 

literatura. 
 

Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  przeprowadzonych  prób  należy  ustalić  materiały  podlegające  montażowi 

poprzez  lutowanie  miękkie.  Po  przeprowadzeniu  zadania  dokonaj  podziału  przygotowanych 
materiałów  na    materiały,  które  poddają  się  procesowi  lutowania  miękkiego  i materiały  nie 
nadające się do tego procesu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  z  różnorodnych  materiałów  przygotować  określoną  ilość  jednakowych  wymiarowo 

próbek, 

2)  przygotowane próbki oczyścić z zanieczyszczeń, 
3)  przeprowadzić proces lutowania przygotowanych próbek ze sobą, 
4)  zbadać jakość lutów poprzez próbę łamania. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali to ćwiczenie  w 2-osobowych  grupach  ze  względu 

na  wzajemną  pomoc.  W  razie  potrzeby  można przerwać ćwiczenie  i przeprowadzić pokaz  na 
wybranym przykładzie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

imadło, młotek, 

− 

komplet szczypiec izolowanych, 

− 

lutownica, kalafonia, pasta lutownicza,  

− 

narzędzia do obróbki ręcznej,  

− 

różnego rodzaju materiały do przygotowania próbek, 

− 

poradnika dla ucznia,  

− 

literatura.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

18 

5.3.  

Rodzaje 

zabezpieczeń 

stosowanych 

w urządzeniach 

i instalacjach elektrycznych  

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

W  przekazanej  dokumentacji  odnajdź  wszystkie  zabezpieczenia  nadmiarowo-prądowe. 

Określ, jakie elementy one zabezpieczają i jakie mogą być powody ich zadziałania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać przeglądu przekazanej dokumentacji, 
2)  wyszukać w niej arkusze ze schematami elektrycznymi, 
3)  odnaleźć  na  schematach  symbole  zabezpieczeń  i wskazać,  jakie  elementy  chroni  dane 

zabezpieczenie, 

4)  odczytać parametry znamionowe odnalezionych zabezpieczeń. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  indywidualnie  lub  w konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja montażowa lub serwisowa dowolnego urządzenia, 

− 

literatura, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wiertarka  stołowa  bardzo  często  samoczynnie  się  wyłącza.  Elektryk  wykonał  pełną 

diagnostykę  zespołu  napędowego  i nie  znalazł  żadnego  uszkodzenia.  Określ,  jakie  mogą  być 
powody niestabilnej pracy maszyny. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić, jakie zabezpieczenia zastosowane w niej mogą powodować jej wyłączanie, 
2)  określić,  jakie  mogą  być  powody  wyłączeń  maszyny  przez  poszczególne  zabezpieczenia 

elektryczne, 

3)  określić stan mechanizmu przekładni, 
4)  zbadać stan łożysk układu przeniesienia napędu, 
5)  porównać swoje przemyślenia z kolegami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

19 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca 

się, 

aby 

uczniowie 

wykonywali 

to 

ćwiczenie 

indywidualnie, 

ewentualnie konsultowali  się  z innymi  uczniami.  W razie  potrzeby można  przerwać  ćwiczenie 
i przeprowadzić pokaz na wybranym przykładzie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

literatura, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

wiertarki stołowe, 

− 

multimetr, 

− 

zestaw kluczy płaskooczkowych, 

− 

komplet śrubokrętów. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj  klasyfikacji  wszystkich  zgromadzonych  zabezpieczeń.  Narysuj  dla  danego 

aparatu  symbol  graficzny.  W  przypadkach  wątpliwych  sprawdź  zastosowanie  danego 
zabezpieczenia w katalogach. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  zgromadzone  aparaty,  zwracając  szczególną  uwagę  na  symbole  i parametry     

umieszczone na obudowach, 

2)  zgrupować zabezpieczenia tego samego typu, 
3)  narysować symbole graficzne występujących zabezpieczeń, 
4)  sprawdzić w katalogach poprawność klasyfikacji. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie  ewentualnie 

konsultowali się z innymi uczniami. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

zestaw  aparatów,  elementów  zabezpieczeń  stosowanych  w urządzenia  elektrycznych 
i mechanicznych, 

− 

literatura, 

− 

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

20 

5.4.  Zasady  montażu  elementów  mechanicznych  w instalacjach 

oraz urządzeniach elektrycznych i elektronicznych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  kartę  technologiczną  montażu  i podłączenia  transformatora  toroidalnego  (widok 

transformatora  zaprezentowano  poniżej)  o mocy  60÷80W,  napięciu  pierwotnym  220÷240V 
AC  i napięciu  uzwojenia  wtórnego  30÷40V  AC.  Przygotuj  listę  narzędzi  oraz  materiałów, 
jakie należy posiadać, by prawidłowo przeprowadzić jego montaż.  

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać na podstawie parametrów katalogowych właściwy transformator, 
2)  opisać 

procedurę 

montażu 

mechanicznego 

transformatora 

we 

wzmacniaczu 

elektroakustycznym,  

3)  przeprowadzić analizę warunków termicznych, poziomu drgań wprowadzonych przez ten 

transformator  i poziomu  hałasu,  sprawdzić,  czy  przewody  zostały  zabezpieczone 
właściwie przed przetarciami, 

4)  opisać sposób podłączenia transformatora do obwodu elektrycznego, 
5)  sporządzić listę narzędzi i materiałów koniecznych do wykonania montażu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  indywidualnie,  lub  w konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

21 

Środki dydaktyczne: 

− 

katalogi transformatorów, 

− 

katalogi elementów mocujących, 

− 

literatura,  

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  dowolnym  układzie  scalonym,  który  znajduje  się  na  przekazanej  płytce  drukowanej, 

zamontuj radiator. Dobierz radiator do możliwości montażowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  na  podstawie  obserwacji  określić  możliwe  technologie  montażu  radiatorów  na 

wskazanym układzie scalonym, 

2)  dobrać radiator do wielkości układu scalonego, 
3)  oczyścić radiator i układ scalony z kurzu, 
4)  zastosować  odpowiednie  środki  zmniejszające  rezystancje  termiczną  między  układem 

a radiatorem, 

5)  zamontować radiator, 
6)  sprawdzić poprawność wykonanego montażu.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  indywidualnie  lub  w konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

płytka drukowana z wlutowanym układem scalonym, 

− 

kilka radiatorów  o różnej  wielkości  i różnych sposobach montażu (w  zestawie winien być 
co najmniej jeden radiator dopasowany do układu scalonego, w którym istnieje możliwość 
montażu po wlutowaniu układu), 

− 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika ucznia, poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Opracuj  technologię  montażu  dmuchawy  osiowej  (na  bocznej,  aluminiowej  ściance 

obudowy  RACK  19”  o grubości  1,5mm).  Sporządź  kartę  technologiczną,  opisz,  jakimi 
narzędziami wykonywać będziesz poszczególne operacje. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  z katalogu odczytać wymiary dmuchawy, 
2)  na kartce papieru wytrasować konieczne do montażu otwory, 
3)  określić technologię wykonania każdego z otworów, 
4)  dobrać narzędzia niezbędne do wykonania montażu, 
5)  określić,  jakie  środki  ochrony  indywidualnej  winny  być  zastosowane  podczas    

wykonywania określonych prac w celu minimalizacji zagrożeń, 

6)  określić niezbędne elementy mocujące wentylator w obudowie, 
7)  określić elementy do zabezpieczenia przewodów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

22 

Wskazówki do realizacji: 

Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  indywidualnie  lub  w konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

katalogi narzędzi, podzespołów, urządzeń elektrycznych, 

− 

katalogi obudów, 

− 

literatura,  

− 

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

23 

5.5. Kontrola jakości wykonanego montażu 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  umieszczonej  w punkcie  4.2.1  opracuj  procedurę  kontroli 

poprawności montażu filtra przeciwzakłóceniowego w obudowie.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypisać wykonywane w tym procesie czynności montażowe, 
2)  określić, jakie błędy mogą wystąpić przy każdej z czynności, 
3)  określić sposoby kontroli i kolejność wykonywania prac kontrolnych. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  indywidualnie  lub  w konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

literatura, 

− 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  kontrolę  poprawności  montażu  wentylatora  zasilacza  w obudowie 

komputera klasy PC. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odłączyć komputer od zasilania i pozostałych urządzeń peryferyjnych, 
2)  wymontować moduł zasilacza z obudowy komputera, 
3)  sprawdzić sposób ustawienia wentylatora, 
4)  sprawdzić rodzaj i stan śrub, podkładek, nakrętek, 
5)  sprawdzić, czy z dostateczną siłą zostały dokręcone śruby, 
6)  sprawdzić, czy przewody lub inne elementy nie będą hamowały strugi powietrza,  
7)  sprawdzić,  czy  z łożysk  nie  wydobywają  się  nieprawidłowe  odgłosy,  czy  wirnik 

swobodnie się obraca. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  w grupach  2  lub  3-osobowych. 

W razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na  wybranym 
przykładzie.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

komputer klasy PC, 

− 

podstawowe narzędzia do montażu elementów elektrycznych i mechanicznych, 

− 

literatura,  

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Pracownik  ma  za  zadanie  dokonać  przeglądu  stanu  technicznego  przykładowych 

urządzeń  elektrotechnicznych  pod  kątem  zużycia  ich  podzespołów  mechanicznych 
i stwierdzić, które elementy konstrukcyjne powinny być sprawdzone ? 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować, jakie podzespoły będą poddane przeglądowi, 
2)  określić, jakie warunki zewnętrzne mają wpływ na urządzenia podczas ich eksploatacji, 
3)  określić 

metody 

sprawdzania 

stanu 

technicznego 

podzespołów 

urządzeń 

elektrotechnicznych. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  grupach   2  lub  3-osobowych. 

W razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na  wybranym 
przykładzie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura,  

− 

dokumentacja rozdzielnicy, 

− 

dokumentacja wyłącznika, 

− 

przykładowa rozdzielnica instalacyjna, 

− 

przykładowy wyłącznik niskiego napięcia w obudowie, 

− 

podstawowe narzędzia do montażu elementów elektrycznych i mechanicznych, 

− 

ściągacz do łożysk, praska ręczna do zakładania łożysk.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  wielokrotnego  wyboru  do  jednostki  modułowej  „Montowanie 
elementów mechanicznych w przyrządach elektrycznych”  

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 13,14,15,16,17,18,19,20,21,22 są poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań w tym 10 z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w tym  co  najmniej  9  z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.a, 3.c, 4.c, 5.a, 6.d, 7.b, 8.b, 9.c, 10.b, 11.c, 12.a, 13.c
14.
b, 15.a, 16.b, 17.d, 18.c, 19.a, 20.d, 21.c, 22.c
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny 
pracy, ochrony ppoż. podczas montażu 

opracować plan montażu układu 
elektromechanicznego 

rozróżnić rodzaje ochrony przeciwporażeniowej na 
podstawie symboli graficznych 

rozpoznać rodzaje ochrony przeciwporażeniowej 
oraz elementów zabezpieczających na schematach 
instalacji elektrycznych 

rozpoznać na podstawie symboli graficznych 
podzespoły obwodów elektrycznych i układów 
mechanicznych 

ustalić kolejność wykonywania operacji podczas 
montażu urządzenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

26 

dobrać środki ochrony przeciwpożarowej 

dobrać narzędzia do montażu elementów 
mechanicznych w przyrządach elektrycznych 

wskazać w urządzeniach zabezpieczenia obwodu 
elektrycznego, 

10 

określić metody zabezpieczania połączeń 
śrubowych przed samo rozkręcaniem,

 

11 

określić wymagania dotyczące montażu przewodów 
zasilających  

12 

określić wymagania dotyczące oświetlenia 
stanowiska  pracy, 

13 

rozpoznać na podstawie symboli graficznych 
podzespoły obwodów elektrycznych i układów 
mechanicznych 

PP 

14 

określić i stosować procedury udzielania pomocy 
osobie rażonej, 

PP 

15 

określić rolę elementu mechanicznego 
w urządzeniach elektrycznych 

PP 

16 

dobrać element mechaniczny do montażu 
w przyrządach elektrycznych 

PP 

17 

określić zakres procedurę kontroli 
międzyoperacyjnej, 

PP 

18 

odczytać i zinterpretować symbole montażowe 
przyrządów elektrycznych, 

PP 

19 

określić kolejność czynności podczas montażu 
układu elektromechanicznego 

PP 

20 

przygotować stanowisko do montażu układów 
mechanicznych, elektromechanicznych 
i elektrycznych 

PP 

21 

zastosować ochronę przeciwporażeniową lub 
elementy zabezpieczające na układach 
elektrycznych 

PP 

22 

skontrolować jakość montażu elementu 
mechanicznego w przyrządach elektrycznych 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

27 

Przebieg testowania 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  22  pytania.  W  każdym  zadaniu  tylko  jedna  odpowiedź  jest 

poprawna. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Zakreśl  odpowiedź 

prawidłową.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznacz  kółkiem  i  zakreśl 
odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu pisemnego masz 45 minut. 

                                                                                           Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1. Proces lutowania nie może być prowadzony w pomieszczeniach: 

a) o powierzchni mniejszej niż 6 m

2

b) z uszkodzonymi urządzeniami wentylacji, 
c) o wilgotności względnej mniejszej niż 75%, 
d) bez instalacji grzewczej. 

 
2. Zaznacz właściwą kolejność czynności, jakie należy wykonać w czasie montażu płytki 

drukowanej w obudowie:  

I. kontrola jakości wykonanej pracy oraz ewentualna korekta;  
II. trasowanie otworów mocujących;  
III. zapoznanie się z dokumentacją;  
IV. montaż płytki;  
V. wykonanie otworów mocujących;  
 

a) III 

II 

IV 

 

b) III 

IV 

II 

 

c) III 

II 

IV 

 

d) III 

IV 

II 

 

 
3. Na  obudowie  urządzenia  umieszczono  symbol                  oznacza  to  że  jako  środek ochrony 

przeciwporażeniowej zastosowano: 

a) izolację roboczą, 
b) zerowanie, 
c) II klasę ochronności, 
d) uziemienie ochronne. 

 

4. Który  symbol  oznacza  aparat  elektryczny  służący  do  ochrony  nadmiarowo-prądowej 

obwodu.  

 a)  
 
 
 

 c)  

 b)  
 
 
 
 

 d)  

 
5. Określ znaczenie symbolu . 

a) przetwornik elektroakustyczny (gong, syrena alarmowa), 
b) wzmacniacz elektromaszynowy, 
c) prostownik jednopołówkowy (dioda), 
d) prostownik dwupołówkowy. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

29 

6. Ustal  prawidłową  kolejność  wykonywania  operacji  technologicznych  podczas  montażu 

wzmacniacza:  

I.  przygotowanie  obudowy  do  montażu  transformatora,  radiatorów,  przewodu 

zasilającego,  bezpiecznika,  wyłącznika  -  tj.  trasowanie,  wycinanie  otworów, 
dopasowanie elementów mocujących,  

II.  montaż elementów na płytce drukowanej, 

III.  montaż  elementów  zasilających  -  tj.  bezpiecznika,  przewodu  zasilającego, 

wyłącznika, transformatora,  

IV.  montaż elementów wzmacniających w radiatorach,  

V.  montaż radiatorów w obudowie, 

VI.  montaż płytki za pomocą specjalnych prowadnic w obudowie,  

VII.  wykonanie  połączeń  wewnętrznych  między  płytką  drukowaną  a pozostałymi 

elementami,  

VIII.  ułożenie  przewodów,  spięcie  ich  opaskami,  kontrola  poprawności  wykonania 

prac montażowych. 

 

a)   VIII  VII 

VI 

IV 

III 

II 

I, 

b)   I 

III 

IV 

VI 

VII 

VIII 

II, 

c)   I 

II 

III 

IV 

VI 

VII 

VIII, 

d)   I 

II 

III 

IV 

VI 

VII 

VIII. 

 
7. Określ,  jakimi  środkami  gaśniczymi  nie  można  gasić  pożaru  elementów  i instalacji 

elektrycznych: 

a) gaśnicami halonowymi, 
b) gaśnicami pianowymi, 
c) gaśnicami śniegowymi, 
d) gaśnicami proszkowymi. 

 
8. W  dokumentacji  montażu  przewidziano,  że  śruby mocujące  transformator  należy  dokręcać 

momentem  50  Nm.  Jakim  przyrządem  można  bezpośrednio  sprawdzić  poprawność 
montażu?  

a) aerometrem, 
b) kluczem dynamometrycznym, 
c) siłomierzem sprężynowym, 
d) mikrometrem. 

 

9.  Wskaż element, który stanowi zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe.  
 

 

a) I 

 

 

 

 

 

 

b) II 
c) III 

 

 

 

 

 

 

d) IV 

II 

I

III 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

30 

10. Który  z podanych środków nie zabezpiecza śruby przed niekontrolowanym rozluźnieniem 

połączenia? 

a) podkładki sprężyste, 
b) stosowanie podkładek z miki lub silikonu, 
c) kontrnakrętki, 
d) klejenie klejem do metalu nakrętki ze śrubą. 

 
11. Montując przewód elektryczny zasilający urządzenie należy go zabezpieczyć przed: 
       a) przetarciami powłoki i izolacji, 
       b) wyrwaniem przewodu z urządzenia, 
       c) przed przerwaniem żyły przewodzącej na wskutek drgań 
       d) przetarciami  powłoki  i  izolacji,  wyrwaniem  przewodu  z  urządzenia  oraz  przerwaniem 
            żyły przewodzącej na wskutek drgań 
 
12. Wskaż,  jakie  niebezpieczeństwo  może  na  stanowisku  wystąpić,  jeżeli  oświetlać  je 

będziemy lampami jarzeniowymi: 

a) wystąpi efekt stroboskopowy – elementy wirujące wydawać się będą nieruchome, 
b) oprawa  będzie  się  rozgrzewać  do  wysokich  temperatur  –  istnieje  możliwość  

poparzenia, 

c) istnieje  możliwość  urwania  się  lampy  z elementów  mocujących  i możliwy  jest  uraz  

mechaniczny, 

d) z oprawy wydostawać się będzie dym, który ograniczać będzie widoczność. 

 
13. Wskaż jego symbol graficzny potencjometru. 
           a) 

 

           b) 

 

 

          c) 

 

          d)  

 

 
14. Pierwszą  czynnością,  jaką  koniecznie  trzeba  wykonać,  by  skutecznie  nieść  pomoc  osobie 

rażonej prądem jest: 

a) wykonanie masażu serca  i sztucznego oddychania, 
b) odłączenie napięcia lub odciągnięcie osoby rażonej od miejsca rażenia, 
c) ułożenie osoby w pozycji bezpiecznej, 
d) zmierzenie tętna.   

 

 

15. Jakie zadania realizuje zaznaczony na rysunku element? 

 

a) jest to element mocujący radiator do płytki drukowanej, 
b) jest to fragment radiatora wstawiony, by zwiększyć jego powierzchnię, 
c) jest to dioda, z której radiator powinien odprowadzać ciepło, 
d) jest to bezpiecznik nadmiarowo-prądowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

31 

16. Spośród  czterech  przedstawionych  elementów  mocujących  przewód,  wybierz  ten,  który 

uniemożliwia przesuwanie się go wzdłuż jego osi: 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

 
17. Montując dane urządzenie, nie jesteśmy zobowiązani do kontroli: 

a) jakości elementów przeznaczonych do montażu, 
b) jakości elementów, 
c) zgodności montowanych części z dokumentacją montażową, 
d) struktury materiału, z jakiego wykonane są elementy. 

18. Wskaż prawidłową pozycję montażu woltomierza tablicowego opatrzonego znakiem 

┴ 

a) miernik przeznaczony do montażu w pozycji poziomej, 
b) miernik może być montowany w pozycji dowolnej, 
c) miernik przeznaczony do montażu w pozycji pionowej, 
d) miernik może być montowany w pozycji pionowej ±45

0

 
19. Montaż przycisków sterujących w pulpicie sterującym maszyny należy: 

a) rozpocząć od ich montażu mechanicznego, po czym zgodnie z dokumentacją wykonać 
    połączenie elektryczne, 
b) wykonać  wszystkie  połączenia  elektryczne,  po  czym  wykonać  montaż  mechaniczny 
    elementu, 
c) najpierw  wykonać  połączenia  lutowane,  następnie  zamontować  przyciski  w pulpicie, 
    wykonać pozostałe połączenia obwodu elektrycznego, 
d) kolejność  wykonywania  czynności  nie  ma  wpływu  na  jakość  wykonywanych  prac 
    oraz na estetykę montażu. 

 
20. Wskaż  w jakie  narzędzia  musi  być  wyposażone  stanowisko  do  montażu  szyny  DIL 

w obudowie  wykonanej  z blachy  stalowej  o grubości  1  mm,  za  pomocą  aluminiowych 
nitów zrywalnych o średnicy 3,3 mm. 

a) wiertło Ø3,5 mm; punktak; rysik; młotek 200 g; pobijak do nitów;  
b) wiertarka  z wiertłem  Ø  1,2  mm;  punktak;  rysik;  młotek  200  g;  miara;  nitownica  do 
    nitów zrywalnych, 
c) wiertarka z wiertłem Ø 1,0 mm; nitownica do nitów zrywalnych,  
d) wiertarka  z wiertłem  Ø  3,5  mm;  punktak;  rysik;  młotek  200  g;  miara;  nitownica  do 
    nitów zrywalnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

32 

21. Jak  należy  zabezpieczyć  przed  powstaniem  zagrożenia  porażeniem  obwód  lampki 

montowanej w korpusie tokarki do oświetlenia łoża: 

a) poprzez zastosowanie odgromników, 
b) poprzez zastosowanie zabezpieczeń nadmiarowoprądowych, 
c) poprzez zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego, 
d) poprzez zastosowanie kondensatorów elektroenergetycznych. 

 
22. Wskaż,  jakie  błąd  popełniono  w trakcie montażu transformatora toroidalnego we wnętrzu 

wzmacniacza  akustycznego  (częstotliwość  sygnałów  wzmacnianych  jest  nie  większa 
od 20 kHz). Zdjęcie wskazuje miejsce  i sposób montażu.  

 

 

 

a) transformator jest zamontowany zbyt blisko oprawki bezpiecznika aparatowego, 
b) nie założony został płaszcz ekranujący, 
c) brak jest zabezpieczenia przed odkręceniem śruby mocującej transformator, w wyniku 
    drgań  i oddziaływań cieplnych, 
d) brak jest osłony transformatora zabezpieczającej przed uszkodzeniami 
    mechanicznymi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko..................................................................................................... 
 

Montowanie elementów mechanicznych w przyrządach elektrycznych 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

     Nr 
zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

34 

Test II 

Przykład zadania praktycznego dla jednostki modułowej 

„Montowanie elementów mechanicznych w przyrządach elektrycznych” 

 

Temat zadania: Wykonaj montaż zasilacza stabilizowanego.  

 

Opracuj  plan  montażu  i wykonaj  montaż  zasilacza  stabilizowanego  prądu  stałego, 

o stopniu ochrony IP00. 

 
Opis sytuacji 
Uczeń otrzymuje: 

− 

przygotowaną  płytkę  drukowaną,  na  której  znajdują  się  wcześniej  sprawdzone  już  układy 
prostownika  i stabilizatora,  oraz  oznaczenia  wszystkich  przygotowanych  punktów 
lutowniczych, 

− 

transformator, 

− 

gniazdo bezpiecznikowe aparatowe, wraz z wkładką bezpiecznikową; 

− 

nóżki,  uchwyty,  elementy  obudowy  (w celu  minimalizacji  kosztów  może  być  obudowa 
plastikowa), 

− 

przewód przyłączeniowy, 

− 

wyłącznik, 

− 

woltomierz tablicowy, 

− 

dokumentację montażową, 

− 

katalogi elementów, z których ma zmontować zasilacz. 

 

Projekt realizacji prac powinien zawierać: 

− 

plan pracy ze wskazaniem kolejności wykonywanych etapów, 

− 

określenie niezbędnych materiałów do wykonania każdego etapu, 

− 

wykaz narzędzi i urządzeń potrzebnych do wykonania każdego etapu, 

− 

wykaz  środków  ochrony  indywidualnej  niezbędnej  do  bezpiecznego  wykonania  zadania 
wraz z wskazaniem sposobu i czasu ich wykorzystania, 

− 

wykaz elementów łączeniowych niezbędnych do wykonania zadania. 

 

Wskazane  jest,  by uczeń mógł korzystać z przygotowanego komputera z zainstalowanym 

programem do wspomagania projektowania. Czas na wykonanie zadania wynosi 240 minut. 

 
Kryteria oceniania: 

1.  Poprawnie opracowany plan pracy 

 

 

 

 

 

5 pkt 

2.  Określenie potrzebnych materiałów dodatkowych( niezbędnych  

do prawidłowego wykonania danego etapu oraz elementów mocujących ) 

2 pkt 

3.  Poprawny dobór elementów mocujących 

 

 

 

 

1 pkt 

4.  Poprawnie wykonane trasowanie 

 

 

 

 

 

1 pkt 

5.  Poprawne wycięcie niezbędnych otworów do montażu elementów, 

 

1 pkt 

6.  Przygotowanie otworów wentylujących  

 

 

 

 

1 pkt 

7.  Poprawne zamontowanie elementów obudowy: nóżki, uchwyt 

 

1 pkt 

8.  Poprawne zamontowanie elementów zasilających 

 

 

 

1 pkt 

9.  Poprawne zamontowanie płytki drukowanej 

 

 

 

 

1 pkt 

10.  Poprawne ułożenia przewodów, zabezpieczenie przed przetarciami    

1 pkt 

11.  Bezpieczne wykonywanie prac    

 

 

 

 

 

1 pkt 

12.  Utrzymywanie porządku na stanowisku pracy   

 

 

 

1 pkt

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

35 

Karta odpowiedzi  

 

„Montowanie elementów mechanicznych w przyrządach elektrycznych”  

 
Sporządź plan montażu i wykonaj montaż zasilacza stabilizowanego. 
 
Imię i nazwisko: ................................................................................................ 

 

Etap 

Opis czynności 

Potrzebne 

narzędzia 

i urządzenia 

Występujące 

zagrożenia 
metody ich 

eliminacji  

środki ochrony 

indywidualnej 

Niezbędne 

elementy 

mocujące / 

materiały 

dodatkowe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustalenie dodatkowych zabezpieczeń w celu uniknięcia zagrożenia pożarem 
………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………….……………….

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

36 

Karta oceny 

 

Lp. 

Kryterium 

Punkty 

1. 

Poprawnie opracowany plan pracy: 

− 

wymienienie wszystkich etapów montażu (1pkt), 

− 

określenie właściwej kolejności poszczególnych etapów (1pkt), 

− 

określenie potrzebnych narzędzi i urządzeń do wykonania każdego 
etapu (1 pkt), 

− 

określenie potrzebnych materiałów dodatkowych niezbędnych do 
prawidłowego wykonania danego etapu (1 pkt) oraz elementów 
mocujących (1 pkt). 

 

2. 

Poprawny dobór:  

   - metalowych elementów mocujących (śruby, podkładki, nakrętki) 

(1 pkt), 

   - plastikowych elementów mocujących (tulejki dystansowe, opaski) 

(1 pkt).  

 

3. 

Poprawnie wykonane trasowanie (1 pkt). 

 

4. 

Poprawne wycięcie niezbędnych otworów do montażu elementów 
i wygładzenie (gradowanie) krawędzi (1 pkt). 

 

5. 

Przygotowanie otworów wentylujących zgonie z dokumentacją (1 pkt). 

 

6. 

Poprawne zamontowanie elementów obudowy: nóżki, uchwyt (1 pkt). 

 

7. 

Poprawne zamontowanie elementów zasilających: transformator, przewód 
zasilający, wyłącznik, bezpiecznik (1 pkt). 

 

8. 

Poprawne zamontowanie płytki drukowanej (1 pkt). 

 

9. 

Poprawnie połączone elementy obwodu elektrycznego (1 pkt). 

 

10. 

Poprawne ułożenia przewodów, zabezpieczenie przed przetarciami, 
zamknięcie obudowy (1 pkt). 

 

11.  Bezpieczne wykonywanie prac (1 pkt). 

 

12.  Utrzymywanie porządku na stanowisku pracy (1 pkt). 

 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące  oceny 

szkolne: 
– dopuszczający  

minimum 9 punktów, 

– dostateczny   

minimum 11 punktów, 

– dobry  

 

minimum 13 punktów, 

– bardzo dobry  

minimum 15 punktów 

– celujący  

 

17 punktów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

  

 

37 

7. LITERATURA 

1.  Dutkiewicz K.: Bezpieczeństwo i higiena pracy dla elektryków. WSiP, Warszawa1998 
2. Górecki A.: Montaż i naprawa maszyn i urządzeń przemysłowych. WSiP, Warszawa 1982 
3. Górecki  A.,  Grzegórski  Zb.:  Montaż  i naprawa  i eksploatacja  maszyn  i urządzeń 

przemysłowych. WSiP, Warszawa 2002 

4. Holis H. Lenart T.: Technologia i eksploatacja maszyn. WSiP, Warszawa 1996 
5. Okoniewski St.: Technologia dla elektryków. WSiP, Warszawa 1980 
6. Panasiuk A., Pawlak E.: Technologia przyrządów precyzyjnych. PWSZ, Warszawa 1969 
7. Wrotkowski  J., Paszkowski B.,  Wojdak J.: Remont maszyn. WNT, Warszawa 1987