background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Michał Sylwestrzak 

 

 

 

Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01 
 

 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Igor Lange 
mgr inż. Jan Sarniak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Michał Sylwestrzak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[03].Z1.01 

„Organizowanie  stanowiska  pracy”,  zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
mechanik precyzyjny 731[03]. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia  

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Dokumentacja technologiczna montażu  

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Narzędzia, maszyny i oprzyrządowanie do prac montażowych oraz narzędzia 

do kontroli prac montażowych  

 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Organizacja stanowiska do prac montażowych  

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7. Literatura  

33 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy  Państwu  „Poradnik  dla  nauczyciela”,  który,  mamy  nadzieję,  pomocny  będzie 

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych dla zawodu mechanik precyzyjny. 

 
W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 
ukształtowane,  aby  bez  problemów  mógł  opanować  treści  nauczania  w  ramach  danej 
jednostki modułowej; 

− 

cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  ukształtować  w  ramach 
realizacji danej jednostki modułowej; 

− 

przykładowe scenariusze zajęć; 

− 

propozycje  ćwiczeń  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania  – 
uczenia  się  oraz  wykazem  środków  dydaktycznych;  na  ich  bazie  będziecie  Państwo  mogli 
planować  własne  ćwiczenia,  dostosowane  do  możliwości  placówki  oraz  bieżącej  sytuacji 
dydaktycznej; 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, czyli dwa przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego; 

− 

wykaz  literatury,  z jakiej  mogą  korzystać  uczniowie  podczas  nauki;  wykaz  ten  powinniście 
Państwo  aktualizować  na  bieżąco  o  nowe  pozycje  na  rynku  wydawniczym  lub  wznowienia 
pozycji już funkcjonujących. 
 
Z  uwagi  na  swą  skromną  objętość  „Poradnik  dla  ucznia”  przedstawia  treści  nauczania 

w sposób  bardzo  ogólny.  Aby  uczeń  mógł  w pełni  zrozumieć  i przyswoić  materiał,  niezbędna 
jest  jego  praca  z literaturą  źródłową.  Nauczyciel  powinien  być  przewodnikiem  dla  ucznia, 
wskazując  mu  pozycje  literatury  i inne  źródła,  z których  może  uzyskać  najświeższe  informacje 
dotyczące zagadnień, które obejmuje jednostka modułowa. 

Przed  propozycjami  ćwiczeń  do  każdego  podrozdziału  w  „Poradniku  dla  ucznia” 

zamieszczone  zostały  pytania  sprawdzające,  które  uczeń  może  wykorzystywać  dwojako, 
a mianowicie poprzez: 

− 

zapoznanie  się  z  ich  treścią  przed  rozpoczęciem  pracy  z materiałem  zawartym 
w podrozdziale;  uczeń  zapoznaje  się  w tym  momencie  z  wymaganiami  i  w  sposób 

świadomy dąży do uzyskania informacji, pozwalającej odpowiedzieć na postawione pytania; 

− 

zapoznanie  się  z  pytaniami  po  zakończeniu  pracy  z partią  tekstu  informacyjnego; 
umiejętność  udzielania  odpowiedzi  na  pytania  stanowi  potwierdzenie  jego  gotowości 
przejścia do wykonywania ćwiczeń. 
Po wykonaniu zaplanowanych dla danego tematu ćwiczeń uczeń przystępuje do samooceny, 

odpowiadając na pytania zawarte w podrozdziale „Sprawdzian postępów”. 

 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  ramach  niniejszej  jednostki  modułowej  były 

prowadzone różnymi metodami, ze szczególnym uwzględnieniem metod nauczania – uczenia się: 

− 

samokształcenia kierowanego; 

− 

ćwiczeń; 

− 

tekstu przewodniego; 

− 

próby pracy. 

 
W trakcie ćwiczeń realizowanych w formie zadań praktycznych uczeń powinien: 

− 

zaplanować proces rozwiązania zadania; 

− 

opracować procedurę rozwiązania zadania, za pomocą zaleconej literatury; 

− 

dobrać wyposażenie stanowiska do poprawnego wykonania zadania; 

− 

wykonać zadanie; 

− 

dokonać prezentacji i oceny wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Wskazane  jest  przeprowadzenie  instruktażu  przed  każdymi  zajęciami  oraz  przed 

wykonywaniem  poszczególnych  ćwiczeń.  Wymagania  edukacyjne  powinny  być  podane  uczniom 
w  takiej  formie,  by  w  trakcie  realizacji  poszczególnych  tematów  łatwo  mogli  zidentyfikować 
związane z nimi cele do osiągnięcia. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  pracy 

jednolitej,  przez  pracę  grupową  jednolitą  i zróżnicowaną,  aż  po  indywidualną  pracę  ucznia. 
Celowe jest zachęcanie uczniów do wzajemnej pomocy koleżeńskiej. 

 
Zaleca  się  dobór  ćwiczeń  rozwijających  w  szczególności  te  umiejętności,  których 

przyswojenie przysparza uczniom największe problemy.  

 
W poradniku  zamieszczone  zostały  dwa  przykładowe  scenariusze  zajęć.  W pierwszym 

metodą  wiodąca  jest  pokaz  z  objaśnieniem,  w drugim  ćwiczenie  przedmiotowe.  Liczymy, 
iż stanowić będą one dla Państwa ułatwienie w planowaniu i prowadzeniu zajęć dydaktycznych.

  

 
W  rozdziale  „Ewaluacja  osiągnięć  ucznia”  proponujemy  dwa  narzędzia  pomiaru 

dydaktycznego,  służące  ocenianiu  sumującemu  w  ramach  niniejszej  jednostki  modułowej. 
Jednym  z  nich  jest  test  wraz  z  oprzyrządowaniem,  drugim  natomiast  zadanie  typu  próba  pracy 
wraz  z  kryteriami  jego  oceniania,  sformułowane  pod  kątem  zadania  praktycznego  w  ramach 
egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. 

 
Wskazówki do realizacji 
 
W trakcie zajęć dydaktycznych należy zwrócić szczególną uwagę na: 

− 

szczegółowe analizowanie wszystkich informacji zawartych w dokumentacji technicznej, 

− 

uświadamianie  uczniom  różnorodności  narzędzi  i  oprzyrządowania  do  prac  montażowych 
oraz postępu technicznego następującego w tej dziedzinie, 

− 

kształtowanie  nawyku  dobierania  właściwych  narzędzi  do  konkretnych  operacji 
montażowych  i  czynności  kontrolno-pomiarowych,  oceny  ich  stanu  technicznego  oraz 
korzystania z nich zgodnie z przeznaczeniem, 

− 

kształtowanie  nawyku  dobierania  i  stosowania  niezbędnych  zamocowań  do  wykonania 
operacji montażowych, 

− 

bezwzględne  przestrzeganie  przepisów  bhp  i  ochrony  przeciwpożarowej  w  czasie  zajęć 
w pracowni montażu, 

− 

uświadamianie  uczniom  roli  uwzględniania  zasad  ergonomii  przy  organizowaniu 
stanowiska, wpływających na komfort pracy oraz jakość i tempo jej wykonania. 
 
Życzymy owocnej pracy dydaktycznej w oparciu o zaproponowane materiały. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

731[03].Z1 

Montaż maszyn, urządzeń 

i przyrządów pomiarowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

731[03].Z1.01 

Organizowanie 

stanowiska pracy 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

731[03].Z1.02 

Montowanie 

mechanizmów 

precyzyjnych 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

731[03].Z1.03 

Montowanie maszyn 

i urządzeń precyzyjnych 

 

731[03].Z1.04 

Montowanie przyrządów 

pomiarowych 

 

731[03].Z1.05 

Montowanie elementów 

mechanicznych 

w przyrządach 

elektrycznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat jednostek modułowych  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony 
przeciwpożarowej, 

− 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

− 

wykonywać pomiary warsztatowe, 

− 

rozróżniać materiały konstrukcyjne stosowane w mechanice precyzyjnej, 

− 

wytwarzać proste części maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

− 

rozróżniać maszyny i urządzenia precyzyjne, 

− 

wykonywać proste obliczenia techniczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować podstawowe pojęcia dotyczące procesu montażu, 

− 

scharakteryzować rodzaje produkcji, 

− 

nazwać podstawowe dokumenty stanowiące dokumentację technologiczną montażu, 

− 

scharakteryzować pojęcia mechanizacji i automatyzacji montażu, 

− 

wyjaśnić pojęcia uchwytu i przyrządu, 

− 

scharakteryzować wyposażenie uniwersalne i specjalne stanowiska montażowego, 

− 

rozróżnić rodzaje połączeń stosowanych w procesie montażu, 

− 

dobrać narzędzia do wykonania różnego rodzaju połączeń, 

− 

dobrać maszyny i oprzyrządowanie do wykonania różnego rodzaju połączeń, 

− 

dobrać narzędzia do kontroli prac montażowych, 

− 

ocenić  stan  techniczny  narzędzi,  maszyn  i  oprzyrządowania  do  prac  montażowych  oraz 
narzędzi pomiarowych, 

− 

wyjaśnić cechy dobrze zorganizowanego stanowiska montażowego, 

− 

przygotować  stanowisko  do  wykonywania prac  montażowych  w  sposób  zgodny z zasadami 
ergonomii, przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

− 

skorzystać  z  dokumentacji  technicznej  w  trakcie  planowania  prac  montażowych,  doboru 
narzędzi i oprzyrządowania oraz przygotowania stanowiska, 

− 

skorzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

posłużyć się słownictwem technicznym do opisu organizacji procesu montażu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Montaż maszyn, urządzeń i przyrządów  pomiarowych 731[03].Z1 
Jednostka modułowa: Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01 

Temat: Narzędzia, urządzenia i oprzyrządowanie do wykonywania połączeń nierozłącznych. 
 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  wyposażenia  stanowiska  do  wykonywania 

połączeń nierozłącznych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

rozpoznać  i  poprawnie  nazwać  narzędzia,  urządzenia  i  oprzyrządowanie  do  wykonywania 

połączeń nierozłącznych, 

− 

dobrać  wyposażenie  stanowiska  do  wykonania  połączeń  nitowych  i  innych  połączeń 

plastycznych,  połączeń  wtłaczanych,  zgrzewanych,  lutowanych,  klejonych,  kitowanych, 
owijanych i zaciskanych na podstawie dokumentacji technicznej, 

− 

objaśnić  ogólne  zasady  posługiwania  się  narzędziami,  urządzeniami  i  oprzyrządowaniem 

do wykonywania połączeń nierozłącznych, 

− 

określić  stan  techniczny  elementów  wyposażenia  stanowiska  do  wykonywania  połączeń 

nierozłącznych. 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

miniwykład,  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenie przedmiotowe. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w zespołach 2-osobowych. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy  lub  prezentacja  multimedialna  dotyczące  sposobu  wykonania  i  wyposażenia 
stanowiska do wykonania poszczególnych rodzajów połączeń,  

− 

wyposażenie pracowni montażu, 

− 

rysunki zestawieniowe i montażowe uwzględniające różne rodzaje połączeń nierozłącznych, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura techniczna. 
 

Czas trwania zajęć:  270 minut. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 

 

FAZA WSTĘPNA 

1)  Czynności organizacyjno-porządkowe. 
2)  Podanie tematu zajęć. 
3)  Zaznajomienie uczniów z celem i przebiegiem zajęć. 
4)  Diagnoza przygotowania uczniów do zajęć na podstawie pytań kontrolnych: 

− 

Jaki jest podstawowy podział połączeń? 

− 

Co to są połączenia nierozłączne? 

− 

Jakie  są  podstawowe  rodzaje  połączeń  nierozłącznych  stosowanych  w  mechanice 
precyzyjnej?  

− 

W jaki sposób oznacza się połączenia nierozłączne w dokumentacji technicznej? 

 

FAZA WŁAŚCIWA 

1)  Prezentacja istoty i sposobu wykonania poszczególnych rodzajów połączeń. 
2)  Przypomnienie sposobu oznaczania połączeń nierozłącznych w dokumentacji technicznej. 
3)  Demonstracja  wyposażenia  stanowiska  do  wykonania  tych  połączeń  w  oparciu  o  zasoby 

pracowni montażu. 

4)  Demonstracja sposobu posługiwania się wyposażeniem do montażu. 
5)  Demonstracja  i  omówienie  sposobu  oceny  stanu  technicznego  narzędzi,  urządzeń 

i oprzyrządowania do wykonania poszczególnych rodzajów połączeń nierozłącznych. 

6)  Krótkie omówienie typowych rozwiązań konstrukcyjnych z zastosowaniem tych połączeń. 
7)  Inicjowanie dyskusji z udziałem uczniów. 
8)  Ćwiczenie  przedmiotowe,  polegające  na doborze  wg  dokumentacji  wyposażenia  stanowiska 

montażowego  do  wykonania  połączenia  nierozłącznego  w  oparciu  o wyposażenie  pracowni 
montażu i ocenie stanu technicznego tego wyposażenia. 

 

FAZA KOŃCOWA 

1)  Prezentacja i ocena wykonania ćwiczenia. 
2)  Dyskusja  podsumowująca,  dotycząca  problemów,  jakie  wystąpiły  podczas  wykonania 

ćwiczenia. 

3)  Uporządkowanie stanowisk. 
4)  Praca domowa 
5)  Sporządź  notatkę  na  temat:  „Rodzaje  połączeń  rozłącznych  stosowanych  w mechanice 

precyzyjnej i sposób ich oznaczania w dokumentacji technicznej”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Montaż maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z1 
Jednostka modułowa: Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01 

Temat: Organizacja stanowiska do prac montażowych. 
 

Cele ogólne:  

1)  Utrwalenie  wiadomości  i  umiejętności  nabytych  w  trakcie  realizacji  jednostki  modułowej 

„Organizowanie stanowiska pracy”,  

2)  Preorientacja  zawodowa  poprzez  obserwację  zadań  zawodowych  wykonywanych  przez 

mechanika precyzyjnego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

rozpoznać sposoby montażu, 

− 

rozpoznać dokumentację technologiczną stosowaną w procesie montażu, 

− 

opisać zaobserwowane operacje i zabiegi montażowe oraz czynności pomocnicze, 

− 

opisać  wyposażenie  stanowiska  montażowego  w  narzędzia,  uchwyty  i  przyrządy  oraz  jego 
rozmieszczenie, 

− 

opisać  wyposażenie  stanowiska  w  narzędzia  i  przyrządy  pomiarowe  oraz  jego 
rozmieszczenie, 

− 

scharakteryzować zakres i sposób obsługi zewnętrznej stanowiska, 

− 

scharakteryzować stanowisko montażowe pod kątem mechanizacji i automatyzacji, 

− 

scharakteryzować  ergonomiczność  stanowiska  montażowego  i  sposób  zapewnienia 
warunków bhp i ppoż. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wycieczka dydaktyczna połączona z ćwiczeniem przedmiotowym. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w zespołach 2-osobowych. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

arkusz do ćwiczenia: „Opis stanowiska montażowego” (str. 18 

÷

 19),  

− 

materiały piśmienne, 

− 

poradnik dla ucznia. 
 

Czas trwania zajęć: 135 min. (bez czasu dojazdu). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Przebieg zajęć: 

 

FAZA WSTĘPNA 

1)  Czynności organizacyjno-porządkowe. 
2)  Podanie tematu i przebiegu zajęć.  
3)  Podział uczniów na zespoły. 
4)  Zaznajomienie uczniów z zadaniem. 
5)  Analiza zadania przez uczniów. 
6)  Przypomnienie zasad zachowania podczas zbiorowego wyjścia poza teren szkoły. 
7)  Przypomnienie zasad bhp. 
8)  Przejazd do zakładu pracy. 

 

FAZA WŁAŚCIWA 

1)  Spotkanie  z  przedstawicielem  zakładu  pracy  i  omówienie  szczegółowych  zasad  zachowania 

się na terenie zakładu. 

2)  Rozprowadzenie zespołów na poszczególne stanowiska działu montażu. 
3)  Wykonanie ćwiczenia – zanotowanie obserwacji. 
4)  Zebranie grupy. 
5)  Uporządkowanie notatek. 

 

FAZA KOŃCOWA 

1)  Prezentacja i ocena wykonania ćwiczenia. 
2)  Dyskusja nt. spostrzeżeń poczynionych przez uczniów. 
3)  Grupowe  przejście  z  przedstawicielem  zakładu  w  celu  zapoznania  się  z  profilem  produkcji, 

stosowanymi technologiami itp., wg programu ustalonego przez stronę goszczącą. 

4)  Powrót do szkoły. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Dokumentacja technologiczna montażu 
 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj plan montażowy podzespołu według rysunku zestawieniowego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2-osobowych. 

Rozdane  rysunki  zestawieniowe  prostych  podzespołów  powinny  być  pozbawione  numeracji 
części, sugerującej kolejność montażu, a spis części ułożony losowo. 

W czasie  instruktażu  do  ćwiczenia  można  przypomnieć  ogólne  wskazówki,  istotne  przy 

określaniu kolejności montażu. 

Oceniając  ćwiczenie  należy  zwrócić  uwagę  na:  poprawność  wyboru  części  bazowej, 

poprawność  ustalenia  kolejności  montażu,  poprawność  i  staranność  wykonanego  schematu  oraz 
sposób uzasadnienia dokonanych wyborów podczas prezentacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanym rysunkiem zestawieniowym, 
2)  określić część bazową podzespołu, 
3)  wypisać na kartce kolejność montażu do części bazowej pozostałych części podzespołu, 
4)  na  podstawie  sporządzonej  notatki  wykreślić  schemat  montażowy  zgodnie  z  zasadami 

opisanymi w poradniku, 

5)  zaprezentować  grupie  wykonany  schemat  montażowy,  uzasadniając  przyjętą  kolejność 

montażu. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenie,  

– 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

rysunki zestawieniowe, różne dla poszczególnych zespołów, 

− 

artykuły piśmienne i przybory kreślarskie, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

biblioteczka podręczna pracowni z zalecaną literaturą. 

 
Ćwiczenie 2 

Z  zestawu  łączników  gwintowych  wybierz  te,  które  są  niezbędne  do  zmontowania 

wskazanego w dokumentacji podzespołu. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2-osobowych. 

Na  rozdanych prostych rysunkach zestawieniowych połączenia gwintowe powinny być pokazane 
w  przedstawieniu  umownym.  Może  ich  być  niewiele,  ale  powinny  być  zróżnicowane. 
W pojemniku  należy  umieścić  po  jednym  z  każdego  rodzaju  łączników,  aby  niepotrzebnie  nie 
utrudniać  uczniom  zadania,  ale  takie,  aby  dokonywane  przez  nich  wybory  wymagały  pomiaru 
długości, określenia z normy kształtu łba, ustalenia materiału itp. 
W czasie  instruktażu  do  ćwiczenia  można  zadać  kilka  pytań  sprawdzających  (np.  jak  mierzymy 
długość  śruby  –  z  łbem  czy  bez  łba?).  W  trakcie  realizacji  i  w  podsumowaniu  ćwiczenia  należy 
pochwalić grupy, które wypracują efektywny algorytm poszukiwań. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wynotować  z  rysunku  zestawieniowego  pełną  informację  dotyczącą  łączników  gwintowych 

oraz  podkładek,  uwzględniając:  ich  numer  na  rysunku,  wymiar  i  przywołaną  normę 
wykonania, 

2)  na podstawie literatury zweryfikować ich rodzaj i wymiary, 
3)  wybrać  po  jednym  przykładowym  elemencie  z  pojemnika,  wykonując  suwmiarką  pomiary 

kontrolne, 

4)  uporządkować  w  szufladkach  wybrane  elementy,  numerując  szufladki  zgodnie  z  numeracją 

podaną na rysunku zestawieniowym. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenie,  

– 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

rysunek zestawieniowy, 

− 

suwmiarka uniwersalna, 

− 

pojemnik z łącznikami i podkładkami, 

− 

puste szufladki na drobne elementy, 

− 

materiały piśmienne, 

− 

poradnik mechanika, normy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Narzędzia,  maszyny  i  oprzyrządowanie  do  prac  montażowych 

oraz narzędzia do kontroli prac montażowych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  szkiców  połączeń  gwintowych  wybierz  według  katalogu  narzędzia 

montażowe do ich wykonania i sporządź zamówienie na wybrane narzędzia. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2 lub 3-osobowych. 

Wykonanie  ćwiczenia  odbywa  się  w  oparciu  o  kilka  szkiców  wymagających  doboru 
zróżnicowanych  narzędzi  (np.  klucz  dynamometryczny,  klucz  nasadowy,  wkrętak  precyzyjny). 
Uczniowie  powinni  pracować  w  oparciu  o  wskazany  i  uprzednio  sprawdzony  przez  nauczyciela 
katalog. 

Zespoły  mogą  pracować  w  oparciu  o  takie  same  lub  różne  karty  ze  szkicami  połączeń. 

W  przypadku  korzystania  z  takich  samych  kart,  należy  zadbać  o  samodzielną  pracę 
poszczególnych zespołów na etapie ustalania potrzebnych narzędzi. 

Ćwiczenie  warto  poprzedzić  dyskusją  takich  kwestii  jak  wybór  pomiędzy  ceną  a  jakością, 

porównywanie ofert z uwzględnieniem rabatów, kosztów dostawy itp. 

Oceniając  ćwiczenie  należy  wziąć  pod  uwagę  poprawność  wyboru  narzędzi,  kompletność 

i  staranność  wypełnienia  druku  zamówienia,  poprawność  kalkulacji.  Dodatkowo  wyróżnić 
należy zespoły, które zdecydują się na przygotowanie zamówienia w postaci elektronicznej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  na podstawie norm określić kształt i wymiary geometryczne łączników gwintowych, 
2)  na podstawie szkiców określić kształt rękojeści i inne wymagania dotyczące narzędzi, 
3)  wyszukać w katalogu i wypisać potrzebne narzędzia, porównując ich ceny, 
4)  wypełnić druk zamówienia i podać jego wartość, 
5)  zaprezentować grupie przyjęty przez siebie sposób doboru narzędzi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenie,  

– 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

stanowisko komputerowe z oprogramowaniem biurowym i dostępem do Internetu, 

− 

karta (karty) ze szkicami połączeń, 

− 

druk zamówienia, 

− 

poradniki i normy z biblioteczki podręcznej pracowni, poradnik dla ucznia, 

− 

katalogi narzędzi w postaci drukowanej i dostępne na stronach WWW, 

− 

artykuły piśmienne, 

− 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj  wyposażenie  stanowiska  do  wykonania  połączenia  wtłaczanego  łożyska  tocznego 

kulkowego za pomocą praski ręcznej według szkicu. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2-osobowych. 

Wykonanie  ćwiczenia  odbywa  się  w  oparciu  o  zwymiarowany  szkic  wałka  z  osadzonym 
łożyskiem tocznym. Uczniowie mają do dyspozycji co najmniej kilka tulei i trzpieni oraz imadeł. 

Ćwiczenie  należy  bezwzględnie  poprzedzić  instruktażem  dotyczącym  bhp  przy  uzbrajaniu 

praski i przypomnieniem sposobu oceny jej stanu technicznego. 

Przeprowadzenie  regulacji  górnego  położenia  stempla  praski  (która  to  czynność  nie  została 

wymieniona  we  wskazówkach  do  ćwiczenia,  zamieszczonych  w  poradniku  dla  ucznia)  można 
wykorzystać jako czynnik różnicujący w ocenie jakości wykonania zadania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać  ze  szkicu  średnicę  pierścienia  wewnętrznego  łożyska  i  odległość  łożyska  od  czoła 

wałka, 

2)  dobrać z wyposażenia pracowni odpowiednią tuleję i imadło maszynowe, 
3)  zamocować tuleję w stemplu praski i imadło na stole praski, 
4)  sprawdzić  wzajemne  położenie  tulei  i  imadła,  jakość  ich  dokręcenia,  przeprowadzić 

regulację górnego położenia stempla i oględziny praski,  

5)  wypisać  wybrane  elementy  oprzyrządowania,  zaprezentować  sposób  wykonania  ćwiczenia 

nauczycielowi  i  ocenić,  czy  zostało  wykonane  zgodnie  z  założeniami  zawartymi  w  treści 
zadania. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

szkic połączenia wtłaczanego, 

− 

suwmiarka uniwersalna, 

− 

praska ręczna, 

− 

pomoce montażowe i uchwyty będące na wyposażeniu pracowni montażu, 

− 

materiały piśmienne, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Organizacja stanowiska do prac montażowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj regał z łącznikami gwintowymi na  stanowisku montażowym.  
 
Wskazówki do realizacji: 
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie indywidualnie. 

Ćwiczenie można przeprowadzić w formie konkursu. Nauczyciel przyznaje punkty za poprawną 
identyfikację  elementów  i  poprawne  nazewnictwo  przy  opisie  szufladek.  Grupa  ocenia 
rozmieszczenie  szufladek  oraz  estetykę,  przejrzystość  i  pomysłowość  ich  oznaczeń.  Wynik 
końcowy jest ustalany na podstawie rankingu wynikającego z obu ocen. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zawartością szufladek regału, 
2)  określić nazwę, wymiar i normę dla poszczególnych łączników, 
3)  wykonać opisy do szufladek regału i umieścić je na odpowiednich szufladkach, 
4)  w sposób logiczny i zgodny z poznanymi zasadami umieścić szufladki w regale,  
5)  zaprezentować grupie wyniki swojej pracy, uzasadniając rozmieszczenie szufladek. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

regały na drobne elementy, 

− 

zestawy szufladek regału z łącznikami gwintowymi – po kilkanaście na ucznia, 

− 

suwmiarka,  

− 

artykuły piśmienne i przybory: brystol, flamastry, różnobarwne zakreślacze, nożyczki itp., 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

poradnik mechanika, normy i katalogi wyrobów normalnych. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  opis  stanowiska  montażowego  w  zakładzie  produkcyjnym,  którego  obserwację 

przeprowadziłeś w trakcie wycieczki dydaktycznej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w grupach 2-osobowych. 

Po  instruktażu  wstępnym  uczniowie  powinni  mieć czas  na  zapoznanie  się z treścią  otrzymanego 
materiału  do  ćwiczenia  i  samodzielne  wyjaśnienie  wątpliwości  w  oparciu  o poradnik  dla  ucznia, 
natomiast przed prezentacją – na uzupełnienie opisu i przedyskutowanie go w zespołach. 

Oceniając  ćwiczenie  należy  wziąć  pod  uwagę  poprawność  słownictwa  technicznego 

zastosowanego w opisie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przed  rozpoczęciem  wycieczki  zapoznać  się  treścią  otrzymanego  formularza:  „Opis 

stanowiska montażowego”,  

2)  w trakcie obserwacji stanowiska wypełnić formularz, 
3)  po zakończeniu obserwacji uzupełnić opis, 
4)  zaprezentować  wykonanie  ćwiczenia  grupie,  ewentualnie  zwięźle  przedstawić  inne 

spostrzeżenia nie zamieszczone w opisie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

arkusz: „Opis stanowiska montażowego” (propozycja arkusza na str. 18 

÷

 19), 

− 

artykuły piśmienne, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Imię i nazwisko  

 

 

 

 

 

 

Klasa ………………………... 

………………………………. 
………………………………. 

Opis stanowiska montażowego 

 

Firma: ……………………………………………………………………………………………… 

1) Operacja montażowa wykonywania na stanowisku: 

……………………………………………………………………………………………………... 

2) Zabiegi montażowe wykonywane na stanowisku: 

Lp. 

Zabieg 

Narzędzia 

Przyrządy 

i pomoce 

robocze 

Uchwyt 

Uwagi 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

3) Czynności kontrolno-pomiarowe wykonywane na stanowisku: 

Lp. 

Czynność 

Narzędzie pomiarowe 

Przyrządy 

i pomoce 

pomiarowe 

Uwagi 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4) Sposób rozmieszczenia narzędzi montażowych, przyrządów i pomocy roboczych: 

……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 

5) Sposób rozmieszczenia narzędzi i przyrządów pomiarowych: 

……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 

 

6) Dokumentacja montażowa wykorzystywana na stanowisku i sposób jej wyłożenia: 

……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 

 

7) Sposób oświetlenia stanowiska: 

……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 

 

8) Sposób wentylacji stanowiska: 

……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 

 

9) Środki ochrony osobistej stosowane przy pracy na stanowisku: 

……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

10) Sposoby mechanizacji i automatyzacji zabiegów montażowych i czynności  

kontrolno-pomiarowych: 

……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 
 
11) Inne spostrzeżenia i wnioski:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA  
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie 
stanowiska pracy” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 4,5,6,7,9,11,12,13,14,16,17,19,21,22 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 1,2,3,8,15,18,20 sa z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  lub  jej  brak  uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 

oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie 10 

÷

 11 zadań, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie 12 

÷

 15 zadań, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  16 

÷

  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20 

÷

  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz Odpowiedzi: 1.a, 2.c, 3.c, 4.b, 5.a, 6.d, 7.a, 8.a, 9.d, 10.b, 11.d, 12.a, 13.c
14.
c, 15.d, 16.a, 17.b, 18.c, 19.d, 20.b, 21.b, 22.b

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cele operacyjne 

( mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

określić podstawowe pojęcia dotyczące montażu, 

PP 

scharakteryzować elementy dokumentacji technicznej, 

PP 

podać podstawowe określenia dotyczące montażu, 

PP 

dobrać dokumentację niezbędną do realizacji procesu 
montażu, 

sklasyfikować połączenia, 

dobrać narzędzia do wykonania połączenia przez 
zagniecenie łapek, 

dobrać narzędzia do wykonania połączenia nitowego, 

zastosować zasady poprawnego montażu, 

PP 

zaproponować sposób ustalenia części podczas montażu, 

10  zinterpretować informacje zawarte w dokumentacji 

technicznej, 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

11  rozróżnić rodzaje lutownic, 

12  przygotować lutownicę do prac montażowych, 

13  dobrać narzędzia do wykonania połączeń gwintowych, 

14  wyjaśnić zasady wykonywania połączeń gwintowych, 

15  wymienić środki mechanizacji prac montażowych, 

PP 

16  wyjaśnić zasady poprawnego posługiwania się 

narzędziami, 

17  objaśnić zasady eksploatacji środków mechanizacji 

montażu, 

18 

dobrać wyposażenie stanowiska do mycia części przed 
montażem, 

PP 

19  dobrać narzędzia pomiarowe do kontroli prac 

montażowych, 

20 

scharakteryzować czynniki szkodliwe występujące w 
procesie technologicznym montażu, 

PP 

21 

scharakteryzować właściwy sposób oświetlenia 
stanowiska montażowego, 

22  stosować zasady ergonomii na stanowisku pracy. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem. 
2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Daj  uczniom  2  minuty  na  sprawdzenie,  czy  otrzymali  czytelny  i  kompletny  zestaw  pytań 

i kartę odpowiedzi, 

6.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  i  sprawdza  Twoje  wiadomości  z  zakresu  organizowania  stanowiska 

pracy. Tylko jedna odpowiedź do każdego zadania jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej karcie odpowiedzi.  Zakreśl prawidłową odpowiedź. 

Jeżeli  się  pomylisz,  błędną  odpowiedź weź w kółko i  zaznacz  odpowiedź  prawidłową. Jeżeli 
zaznaczysz więcej niż jedną odpowiedź do jednego zadania, otrzymasz za nie 0 punktów. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  rozwiązanie  zadania  na 

później; wrócisz do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

Na rozwiązanie testu pisemnego masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia 

− 

zestaw pytań testowych z instrukcją dla ucznia, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Wybierz czynniki decydujące o wyborze części bazowej danej jednostki montażowej: 

a) łatwość ustawienia części na stanowisku, 
b) numer rysunku wykonawczego części, 
c) dokładność wykonania części, 
d) materiał, z którego wykonana jest dana część, 
e) oświetlenie na stanowisku montażowym, 
f) łatwość unieruchomienia części na stanowisku montażowym, 
g) ciężar części. 
 

A. a, f, g, 
B. b, c, f, 
C. d, e, g, 
D. b, c, d. 
 

2.  Trudniejsze zabiegi montażowe opisane są: 

a)  w planie montażu, 
b) w karcie technologicznej montażu, 
c)  w karcie instrukcyjnej, 
d)  na rysunku zestawieniowym. 

 

3.  Komplet montażowy jest to: 

a)  całość dokumentacji dotyczącej montażu danego zespołu, 
b) zestaw narzędzi niezbędnych do wykonania montażu danego zespołu, 
c)  zbiór części niezbędnych do zmontowania danej jednostki montażowej, 
d)  zbiór części, które połączone ze sobą spełniają w wyrobie określoną funkcję. 

 

4.  Dokumentem stosowanym w produkcji jednostkowej jest: 

a)  schemat montażowy, 
b)  rysunek montażowy, 
c)  poglądowy rysunek montażu, 
d)  karta instrukcyjna. 

 

5.  W zależności od sposobu powiązania łączonych elementów połączenia dzielimy na: 

a)  bezpośrednie i pośrednie, 
b) spojeniowe i sprężyste, 
c)  bezpośrednie i plastyczne, 
d)  pośrednie i rozłączne. 

 

6.  Na  rysunku  zestawieniowym  przedstawione  jest  następujące  połączenie  dwóch  elementów 

płaskich: 

 

 
 
Do jego wykonania zastosujesz: 

a)  młotek i dłuto, 
b) młotek i wkrętak ślusarski, 
c)  szczypce, 
d) młotek i przecinak. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

7.  Do wykonania połączenia nitowego nitem z łbem kulistym będziesz potrzebować: 

a)  młotka ślusarskiego, zakuwnika i przyporu, 
b)  nitownicy harmonijkowej i zakuwnika, 
c)  nitownicy czołowej, młotka i przyporu, 
d)  młotka gumowego, przyporu i kowadła ślusarskiego. 

 

8.  Na  tablicy  stołu  montażowego  znajdują  się:  młotek,  szczypce  płaskie  i  trzpień  aluminiowy. 

Za pomocą tego zestawu możesz wykonać połączenie: 

a)  plastyczne przez zagięcie łapek, 
b)  plastyczne przez zapunktowanie, 
c)  wtłaczane łożyska kulkowego na wałek, 
d) nitowe nitem zrywanym. 

 

9.  Do poziomego ustalenia wałka najlepiej użyć: 

a)  imadła ślusarskiego o szczękach płaskich, 
b)  pryzmatu, 
c)  poziomnicy, 
d)  pryzmy. 

 

10.  Na  rysunku  montażowym  znajduje  się  zapis:  „maksymalny  moment  dokręcania  śrub  M6 

równy 5 Nm”. Dokręcanie tych śrub będzie wymagało użycia klucza: 

a)  grzechotkowego, 
b)  dynamometrycznego, 
c)  hakowego, 
d)  dynamicznego. 

 

11.  Do wykonania połączenia lutowanego lutem mosiężnym w postaci drutu zastosujesz: 

a)  lutownicę oporową o mocy 50 W, 
b)  lutownicę transformatorową, 
c)  zgrzewarkę, 
d)  lutownicę gazową. 

 

12.  W  przypadku  przepalenia  się  grota  w  lutownicy  transformatorowej  najlepszym 

rozwiązaniem jest: 

a)  wykonanie nowego grota z drutu miedzianego, 
b)  wykonanie nowego grota z drutu stalowego, 
c)  zakup nowego grota i jego samodzielna wymiana, 
d)  oddanie lutownicy do punktu serwisowego w celu wymiany grota. 

13.  Do dokręcania nakrętek sześciokątnych nie zastosujesz klucza: 

a)  nasadowego, 
b)  oczkowego, 
c)  hakowego, 
d)  odsadzonego. 

 

14.  W  urządzeniu  podlegającym  wstrząsom  masz  zabezpieczyć  nakrętkę  przed  możliwością 

odkręcenia. Którego z rozwiązań nie wybierzesz? 

a)  użycia podkładki sprężystej, 
b) zastosowania przeciwnakrętki, 
c)  zwiększenia siły docisku przez przedłużenie ramienia klucza w czasie dokręcania, 
d) zastosowania podkładki odginanej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

15.  Mechanizacja montażu połączeń gwintowych polega na użyciu: 

a)  klucza grzechotkowego, 
b) wkrętaka sprężynowego, 
c)  wkrętaka precyzyjnego, 
d) wkrętaka z napędem elektrycznym. 

 

16.  Szczypiec nie stosujemy do: 

a)  dokręcania nakrętek kwadratowych, 
b) formowania końcówek przewodów elektrycznych, 
c)  osadzania pierścieni sprężynujących, 
d)  kształtowania zawleczek. 

 

17.  Regulację siły docisku imadła pneumatycznego osiąga się przez: 

a)  wymianę szczęk imadła, 
b) regulację ciśnienia zasilania za pomocą zaworu redukcyjnego, 
c)  zmianę nacisku sprężyn regulacyjnych, 
d) regulację położenia zderzaków. 

 

18.  Mycie  skomplikowanych  detali  przed  przystąpieniem  do  montażu  najskuteczniej 

przeprowadzisz przy użyciu: 

a)  pistoletu ze sprężonym powietrzem, 
b) wąskiego pędzla i wanienki z benzyną ekstrakcyjną, 
c)  myjki ultradźwiękowej, 
d) dmuchawy z gorącym powietrzem. 

 

19.  Na  rysunku  montażowym  wałka  pośredniego  przekładni  zębatej  odległość  kół  zębatych 

osadzonych  na  wałku  zwymiarowano  następująco: 

05

,

0

10

,

0

42

+

.  Rysunki  poniżej  przedstawiają 

noniusze  czterech  suwmiarek.  Wybierz  te  spośród  suwmiarek,  za  pomocą  których  można 
przeprowadzić kontrolę wymiarową położenia kół na wałku. 

 

a)  a, b, 
b)  a, c, 
c)  b, c, d, 
d)  b, d. 

a) 

c) 

b) 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

20.  Największą uciążliwością, wynikającą z pracy w pozycji przymusowej, cechuje się montaż: 

a)  umiejscowiony, 
b)  potokowy, 
c)  ruchomy z ruchem swobodnym, 
d)  uniwersalny. 

 

21.  Oświetlenie stanowiska montażowego powinno być: 

a)  stabilne, czyli uzyskiwane wyłącznie ze sztucznych źródeł oświetlenia, 
b) punktowe, 
c)  rozproszone, 
d) pozwalające  na  uzyskanie  silnego  kontrastu  między  powierzchniami  oświetlonymi 

a zacienionymi, ponieważ ułatwia to koncentrację przy pracy. 

 

22.  Przeciążeniu kręgosłupa podczas pracy w pozycji siedzącej zapobiega: 

a)  założenie nogi na nogę, 
b) dosunięcie się do krawędzi stołu i podparcie obu rąk, 
c)  podniesienie siedziska, aby nogi zwisały w powietrzu, 
d)  oparcie się na jednym łokciu i pochylenia tułowia w tę stronę. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko .......................................................................................... 

 

Organizowanie stanowiska pracy 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test II 

 
Temat 

zadania: 

Przygotowanie 

stanowiska 

do 

montażu 

zespołu 

wzmacniacza pneumatycznego. 

 
Przygotuj swoje stanowisko do montażu umiejscowionego wzmacniacza pneumatycznego.  
Zamówiona  przez  klienta,  remontującego  swój  park  maszynowy,  partia  wzmacniaczy  liczy 

25  sztuk.  Z  uwagi  na  małą  wielkość  partii  produkcyjnej,  nie  przewidziano  innej  dokumentacji 
montażowej, niż sporządzony przez projektanta rysunek zestawieniowy (w załączeniu). 

Wszystkie  części  w  ilości  niezbędnej  do  montażu  całej  partii  otrzymasz  jutro  rano 

z wydziału  produkcji  i  magazynu  wyrobów  normalnych.  Zamówienie  klienta  jest  bardzo  pilne, 
więc  w  momencie  dostarczenia  części  powinieneś  być  przygotowany  do  natychmiastowego 
rozpoczęcia prac montażowych. 

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 90 minut. 

Instrukcja do wykonania zadania 
 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 

1)  Przeanalizuj dokładnie treść zadania i rysunek zestawieniowy. 
2)  Zapoznaj się z wyposażeniem stanowiska. 
3)  Ustal  kolejność  czynności  podczas  operacji  montażu  wzmacniacza  pneumatycznego 

i wyposażenie niezbędne do ich wykonania. Ustalenia zapisz z załączonej tabeli. 

4)  Zapisz w planie działania: 

Rysunek zestawieniowy wzmacniacza pneumatycznego (skala 1:1) 

[na podst. 10] 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

− 

główne czynności związane z realizacją zadania w kolejności ich wykonywania, 

− 

wykaz niezbędnych narzędzi i pomocy montażowych, 

− 

wykaz niezbędnych narzędzi pomiarowych, 

− 

wykaz niezbędnych elementów pomocniczych wyposażenia stanowiska, 

− 

wykaz innych środków niezbędnych do wykonania zadania. 

5)  Zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  narzędzia  i  pomoce  montażowe,  narzędzia  pomiarowe 

i wyposażenie pomocnicze do montażu wzmacniacza. 

6)  Sprawdź stan techniczny przygotowanego wyposażenia stanowiska. 
7)  Sprawdź,  czy  stanowisko  pracy  zostało  przygotowane  zgodnie  z  zasadami  ergonomii,  

przepisami bhp i ochrony ppoż. 

8)  Dobierz  odpowiednią  odzież  roboczą  i  środki  ochrony  indywidualnej  do  przeprowadzenia 

montażu wzmacniacza pneumatycznego. 

9)  Zgłoś nauczycielowi przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji wykonanego zadania. 
10)  Zaprezentuj  sposób  wykonania  zadania  i  oceń,  czy  zadanie  zostało  wykonane  zgodnie 

z założeniami zawartymi w treści zadania. 

11)  Po prezentacji uporządkuj stanowisko pracy. 

 

Zabiegi i czynności wykonywane w trakcie montażu wzmacniacza pneumatycznego 

 

Lp. 

Zabieg montażowy / czynność 

Narzędzia 

montażowe 

Narzędzia 

pomiarowe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Karta odpowiedzi do zadania praktycznego dla jednostki modułowej 

Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01 

 

Temat  zadania: Przygotowanie stanowiska do montażu zespołu wzmacniacza 

pneumatycznego. 

 

Imię i nazwisko: ............................................................. 
 
1) Plan działania: 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
 
2) Wykaz narzędzi niezbędnych na stanowisku montażowym: 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
 
3) Wykaz narzędzi i przyrządów pomiarowych niezbędnych na stanowisku montażowym: 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
 
4) Wykaz wyposażenia pomocniczego niezbędnego na stanowisku montażowym: 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
 
5) Wykaz innych środków niezbędnych do wykonania zadania: 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Karta oceny 

Za każde sprawdzane kryterium uczeń może otrzymać 1 punkt. 

 

Lp. 

Kryterium 

Punktacja 

Poprawnie sporządzony plan działania 

 

 

Poprawne ustalenie ilości zabiegów montażowych 

 

Poprawne ustalenie ilości czynności kontrolno-pomiarowych 

 

Poprawne ustalenie kolejności zabiegów (czynności) 

 

Poprawne nazwanie zabiegów (czynności)  

 

Poprawne przyporządkowanie narzędzi do zabiegów montażowych 

 

Poprawne przyporządkowanie narzędzi do czynności  
kontrolno-pomiarowych 

 

Poprawne przyporządkowanie wyposażenia pomocniczego do prac 
montażowych 

 

Poprawne nazwanie i wypisanie narzędzi montażowych 

 

10  Poprawne nazwanie i wypisanie narzędzi kontrolno-pomiarowych 

 

11  Poprawne nazwanie i wypisanie wyposażenia pomocniczego  

 

12  Poprawne wypisanie środków niezbędnych do wykonania zadania  

 

13 

Poprawne  pobranie  narzędzi,  sprzętu  pomiarowego  i  wyposażenia 
pomocniczego  

 

14  Poprawne rozmieszczenie narzędzi na stanowisku 

 

15  Poprawne oznaczenie pojemników na części 

 

16  Poprawne rozmieszczenie pojemników  

 

17  Wykonanie sprawdzenia stanu technicznego wyposażenia stanowiska 

 

18  Wykonanie sprawdzenia i przeprowadzenie regulacji oświetlenia 

 

19  Sprawdzenie i wykonanie regulacji krzesła 

 

20  Dobór ubrania roboczego i środków ochrony indywidualnej 

 

21  Wykonanie zadania w przewidzianym czasie 

 

22  Uzasadnienie sposobu wykonania zadania 

 

23  Uporządkowanie stanowiska po wykonaniu zadania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Propozycja przeliczenia liczby punktów uzyskanych za zadanie praktyczne na oceny 
szkolne 
– 

dopuszczający: 12 

÷

 15 punktów, 

– 

dostateczny: 16 

÷

 18 punktów, 

– 

dobry: 19 

÷

 21 punktów, 

– 

bardzo dobry: 22 

÷

 23 punkty 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA  

1.  Bartosiewicz J.: Obróbka i montaż części maszyn. WSiP, Warszawa 1985 
2.  Czajkowski J.: Elementy przyrządów precyzyjnych. WSiP, Warszawa 1986 
3.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2004 
4.  Górecki A.: Montaż i naprawa maszyn i urządzeń przemysłowych. WSiP, Warszawa 1982 
5.  Górecki  A.,  Grzegórski  Z.:  Montaż,  naprawa  i  eksploatacja  maszyn  i  urządzeń 

przemysłowych. WSiP, Warszawa 2004 

6.  Grzegórski Z.: Technologia – montaż maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 1987 
7.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
8.  Informator  o  egzaminie  potwierdzającym  kwalifikacje  zawodowe.  Mechanik  precyzyjny. 

CKE, Warszawa 2004 

9.  Oleksiuk W., Paprocki K.: Podstawy konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1985 
10.  Orlof  T.: Technologia przyrządów precyzyjnych. WSiP, Warszawa 1989 
11.  Panasiuk A., Pawlak E.: Technologia przyrządów precyzyjnych. PWSZ, Warszawa 1980 
12.  Potyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1997 
13.  Szejnach W.: Przyrządy i uchwyty pneumatyczne. WNT, Warszawa 1975