background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Andrzej śelasko 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie ręczne form piaskowych i rdzeni  
812[03] Z2.02 

 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Jadwiga Łoin 
mgr inŜ. Igor Lange 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Andrzej śelasko 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. BoŜena Zając 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  812[03].Z2.02 
„Wykonywanie  ręczne  form  piaskowych  i  rdzeni”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu operator maszyn i urządzeń odlewniczych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2

SPIS TREŚCI 

 
1. Wprowadzenie  

2. Wymagania wstępne  

3. Cele kształcenia  

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

13 

5.1.  Narzędzia  i  oprzyrządowanie  przeznaczone  do  wykonywania  form 

i rdzeni 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Wykonywanie ręczne form piaskowych 

18 

5.2.1. Ćwiczenia  

18 

5.3. Przebieg procesu formowania ręcznego 

20 

5.3.1. Ćwiczenia  

20 

5.4. Ręczne wykonanie rdzeni 

23 

5.4.1. Ćwiczenia  

23 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń 
odlewniczych.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania- 
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie (czytanie tekstu technicznego ze zrozumieniem), 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń, 

 

ć

wiczenia  −  spełniają  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu 

materiału  (w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności),  

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte (uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału; nauczyciel powinien do tych zagadnień wrócić, sprawdzając czy braki 
w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy 
niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania), 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową.  

 
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pogadanki połączone z pokazem, 

 

metoda przewodniego tekstu, 
ć

wiczenia praktyczne poprzedzone wykładem konwersatoryjnym. 

W  stosowaniu  metody  przewodniego  tekstu,  niezbędne  jest  przygotowanie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4

odpowiedniego  arkusza  (tekstu),  który  prowadzi  ucznia  przez  poszczególne  fazy  działania, 
jest  miejscem  dokumentowania  jego  planowania  pracy,  dokonywanych  ocen,  rozwoju  
i stopnia opanowania treści nauczania.  

Arkusz  „tekstu  przewodniego”  otrzymuje  kaŜdy  uczeń  przed  rozpoczęciem  zajęć, 

wypełnia  go,  działa  według  jego  wskazań,  dokumentując  tym  sposobem  swoją  aktywność  
w procesie nauczania-uczenia się. Arkusz po zakończonych zajęciach pozostaje w dyspozycji 
nauczyciela i stanowi waŜny dokument obrazujący postęp i rozwój umiejętności zawodowych 
ucznia.  

Przygotowanie  arkusza,  zgromadzenie  niezbędnych  dodatkowych  materiałów  (normy, 

dokumentacje  techniczne  i  technologiczne,  schematy  urządzeń,  poradniki,  dokumentacje, 
itd.), jest waŜną czynnością nauczyciela i w duŜej mierze decyduje o powodzeniu stosowania 
proponowanej metody. 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

812[03].Z2.01 

Przygotowanie mas formierskich 

i rdzeniowych

 

812[03].Z2 

Technologia wytwarzania 

wyrobów metodami 

odlewniczymi 

812[03].Z2.02 

Wykonywanie ręczne form 

piaskowych i rdzeni 

812[03].Z2.03 

Wykonywanie maszynowe form 

piaskowych i rdzeni 

812[03].Z2.04 

Wykonywanie odlewów metodami 

specjalnymi 

812[03].Z2.05 

Topienie stopów odlewniczych  

i zalewanie form 

812[03].Z2.06 

Wybijanie, oczyszczanie  

i wykańczanie odlewów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

korzystać z poradników i norm, 

 

odczytywać informacje podane na rysunku wykonawczym i złoŜeniowym, 

 

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

 

komunikować się i pracować w zespole, 

 

stosować umiejętności opanowane we wcześniejszych jednostkach modułowych, 

 

samodzielnie podejmować decyzje, 

 

dokonywać oceny swoich umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować zespół modelowy, 

 

określić przebieg procesu formowania, 

 

scharakteryzować typowe metody formowania ręcznego, 

 

dobrać narzędzia do wykonywania, wykańczania i naprawy form i rdzeni, 

 

dobrać przyrządy pomiarowe, 

 

dobrać skrzynki formierskie, 

 

przygotować zespół modelowy i przyrządy niezbędne do wykonania formy i rdzenia, 

 

wykonać ręcznie formy, 

 

sprawdzić jakość i prawidłowość wykonania formy, 

 

wykonać ręcznie rdzenie, 

 

wykonać montaŜ rdzeni, 

 

zastosować pokrycia ochronne na rdzenie, 

 

przygotować formę do zalania, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją  technologiczną,  Polskimi  Normami,  normami  branŜowymi 
oraz poradnikami, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas wykonywania form i rdzeni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

  

…………………………………….………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń odlewniczych 812[03] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Procesy wytwarzania odlewów 812[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie  ręczne  form  piaskowych  i  rdzeni 

  

 

 

 

 

 

 

 

812[03].Z2.02 

Temat: Wykonywanie formy piaskowej metodą formowania ręcznego. 

Cel ogólny:  

 

zapoznanie się z podstawowymi technikami ręcznego wykonywania form piaskowych, 

 

zapoznanie się z uŜywanymi w procesie formowania przyrządami i narzędziami, 

 

samodzielne wykonanie prostych form piaskowych.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zaplanować wyposaŜenie stanowiska do formowania ręcznego, 

 

przygotować stanowisko do formowania ręcznego, 

 

scharakteryzować typowe metody formowania ręcznego, 

 

dobrać narzędzia ręczne i przyrządy do formowania, 

 

dobrać skrzynki formierskie do określonego odlewu i sposobu produkcji, 

 

wykonać ręcznie formę w dwóch lub w trzech skrzynkach, 

 

zastosować pokrycia ochronne na formy, 

 

przygotować formę do zalania, 

 

kontrolować jakość i prawidłowość wykonania formy, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją  techniczną  i  technologiczną  i  innymi  dokumentacjami 
związanymi z technologią wytwarzania odlewów, 

 

zastosować się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej 
oraz ochrony środowiska. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie stanowiska pracy i planowanie wykonania zadania, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć
: 360 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

dokumentacje techniczne wyrobów, 

 

dokumentacje technologiczne wyrobów, 

 

skrzynki formierskie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

8

 

narzędzia formierskie, 

 

modele odlewnicze, 

 

masy formierskie, 

 

literatura techniczna, 

 

arkusze papieru. 

 
Zadanie dla ucznia 

Wykonaj  formę  odlewniczą  odlewu  zgodnie  z  załączoną  dokumentacją  techniczną, 

metodą formowania ręcznego w dwóch skrzynkach. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 
Faza właściwa 

 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I Informacje 
 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakimi własnościami powinna charakteryzować się dobra forma odlewnicza? 

2.

 

Jakie  podstawowe  czynności  naleŜy  wykonać  podczas  wykonywania  operacji 
formowania ręcznego? 

3.

 

Jak powinno być prawidłowo zorganizowane stanowisko formierza? 

4.

 

Od jakich czynników zaleŜy wybór metody formowania? 

5.

 

Czym naleŜy kierować się przy doborze skrzynek formierskich? 

6.

 

Jakie rodzaje mas formierskich stosuje się podczas formowania ręcznego? 

7.

 

Jakie są zasady zagęszczania masy formierskiej w skrzynce? 

8.

 

Jakie stosowane są pokrycia ochronne na formy odlewnicze? 

9.

 

Na czym polega kontrola jakości wykonania formy? 

10.

 

Jakie  naleŜy  stosować  podstawowe  zasady  bezpieczeństwa  podczas  ręcznego 
wykonywania form piaskowych? 

 
Faza II Planowanie 
 
Uczniowie określają: 
1.

 

Jakie materiały formierskie są potrzebne do wykonania formy? 

2.

 

Jakie narzędzia i przyrządy są niezbędne do wykonania formy odlewniczej? 

3.

 

Jak przebiega powierzchnia podziału formy? 

4.

 

Jakie skrzynki formierskie naleŜy zastosować? 

5.

 

Jakie czynności naleŜy wykonać podczas formowania? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

9

Faza III Ustalenie 

Uczniowie 

pracując 

zespołach 

na 

podstawie 

dokumentacji 

technicznej  

i technologicznej ustalają: 
1.

 

metodę formowania. 

2.

 

powierzchnię podziału formy.  

3.

 

połoŜenie odlewu przy formowaniu i zalewaniu. 

4.

 

układ modeli w formie. 

5.

 

kolejność czynności niezbędną do wykonania formy. 

6.

 

z nauczycielem przygotowany plan działania i wprowadzają ewentualne zmiany. 

 
Faza IV Wykonanie 
1.

 

Uczniowie organizują stanowisko pracy. 

2.

 

Uczniowie wykonują czynności formierskie zgodnie z zatwierdzonym planem działania. 

3.

 

Nauczyciel  czuwa  nad  prawidłowym  przebiegiem  ćwiczenia,  zwraca  uwagę  na  trudne 
czynności i bezpieczeństwo pracy. 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach jakość i prawidłowość wykonania formy.  

2.

 

Nauczyciel  dokonuje  kontroli  i  poprawności  czynności  i  oceny  z  działań  cząstkowych 
uczniów,  (np.  wypełnia  arkusz  kontroli  jakości),  wpisuje  oceny  w  formularz  tekstu 
przewodniego. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności. 

Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 

ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

  

…………………………………….………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń odlewniczych 812[03] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Procesy wytwarzania odlewów 812[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie  ręczne  form  piaskowych  i  rdzeni 

  

 

 

 

 

 

 

 

812[03].Z2.02 

Temat: Wykonywanie rdzeni metodą formowania ręcznego. 

Cel ogólny:  

 

zapoznanie się z podstawowymi technikami ręcznego wykonywania rdzeni, 

 

zapoznanie się z uŜywanymi w procesie formowania przyrządami i narzędziami, 

 

samodzielne wykonanie prostych rdzeni.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zaplanować organizację stanowiska do formowania ręcznego, 

 

przygotować stanowisko do formowania ręcznego, 

 

scharakteryzować typowe metody formowania ręcznego rdzeni, 

 

dobrać narzędzia ręczne i przyrządy do wykonania rdzeni, 

 

dobrać rdzennice, 

 

wykonać ręcznie rdzenie, 

 

zastosować pokrycia ochronne, 

 

kontrolować jakość i prawidłowość wykonania rdzeni, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją  techniczną  i  technologiczną  i  innymi  dokumentacjami 
związanymi z technologią wytwarzania odlewów, 

 

zastosować się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej 
oraz ochrony środowiska. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 360 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

dokumentacje techniczne wyrobów, 

 

dokumentacje technologiczne wyrobów, 

 

narzędzia i przyrządy formierskie, 

 

modele odlewnicze, 

 

rdzennice: skrzynkowe, ramkowe, z częściami odejmowanymi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11

 

toczak, 

 

sprawdziany, 

 

twardościomierz, 

 

masy rdzeniowe,  

 

powłoki ochronne, 

 

literatura techniczna, 

 

arkusze papieru. 

 
Zadanie dla ucznia 

Wykonaj  rdzenie  zgodnie  z  załączoną  dokumentacją  w  rdzennicy  skrzynkowej, 

ramkowej  oraz  rdzennicy  z  częściami  odejmowanymi.  Dokonaj  kontroli  kształtu  rdzenia  
i jego twardości 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
Określenie tematu zajęć. 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
Podział grupy uczniów na zespoły. 

 
Faza właściwa 

 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I Informacje 
 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jak powinno być prawidłowo zorganizowane stanowisko formierza? 

2.

 

Jakimi własnościami powinny charakteryzować się rdzenie? 

3.

 

W jaki sposób zapewnia się rdzeniom duŜą wytrzymałość? 

4.

 

Jakimi metodami realizuje się dobrą przepuszczalność rdzeni? 

5.

 

Jakie znasz rodzaje rdzennic? 

6.

 

Jakie znasz metody formowania rdzeni? 

7.

 

Jaki jest cel suszenia rdzeni? 

8.

 

Jakie znasz rodzaje pokryć ochronnych i jaki jest cel ich nanoszenia na rdzenie? 

9.

 

Na czym polega kontrola jakości rdzeni? 

10.

 

Jakie  naleŜy  stosować  podstawowe  zasady  bezpieczeństwa  podczas  ręcznego 
wykonywania rdzeni? 

 
Faza II Planowanie 
Uczniowie określają: 
1.

 

Jakie materiały formierskie są potrzebne do wykonania rdzeni? 

2.

 

Jakie narzędzia i przyrządy są niezbędne do wykonania ćwiczenia? 

3.

 

Jaką rdzennicę naleŜy zastosować? 

4.

 

Jakie czynności naleŜy wykonać podczas formowania? 

 
Faza III Ustalenie 

Uczniowie 

pracując 

zespołach 

na 

podstawie 

dokumentacji 

technicznej  

i technologicznej ustalają: 
1.

 

metodę wykonania rdzeni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12

2.

 

kolejność czynności niezbędna do wykonania ćwiczenia. 

3.

 

z nauczycielem przygotowany plan działania i wprowadzają ewentualne zmiany. 

 
Faza IV Wykonanie 
1.

 

Uczniowie organizują stanowisko pracy. 

2.

 

Uczniowie wykonują czynności formierskie zgodnie z zatwierdzonym planem działania. 

3.

 

Nauczyciel  czuwa  nad  prawidłowym  przebiegiem  ćwiczenia,  zwraca  uwagę  na  trudne  

czynności i bezpieczeństwo pracy. 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach jakość i prawidłowość wykonania rdzeni.  

2.

 

Nauczyciel  dokonuje  kontroli  i  poprawności  czynności  i  oceny  z  działań  cząstkowych 
uczniów,  (np.  wypełnia  arkusz  kontroli  jakości),  wpisuje  oceny  w  formularz  tekstu 
przewodniego. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności. 

Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 

ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Narzędzia  i  oprzyrządowanie  przeznaczone  do  wykonywania 

form i rdzeni 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  i  scharakteryzuj  narzędzia  przedstawione  na  rysunku  podając  przykłady  ich 

zastosowania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje  stosowanych  narzędzi 
formierskich i ich przeznaczenie. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać partnerów do pracy w grupie, 

2)

 

zapoznać się z rysunkiem, 

3)

 

zastanowić się jakie narzędzia są przedstawione na rysunku, 

4)

 

wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 
z pomysłów Twoich koleŜanek/kolegów), 

5)

 

scharakteryzować przeznaczenie narzędzi i podać przykłady zastosowania, 

6)

 

zaprezentować efekty pracy na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalogi narzędzi, 

 

literatura techniczna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusze papieru formatu A4 i A3,  

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart. 

 
Ćwiczenie 2 

Zakład  odlewniczy  otrzymał  zamówienie  na  wykonanie  4  odlewów  z  Ŝeliwa  szarego  

w  kształcie  tulei  o  wymiarach  gabarytowych  120  x  80  x  160  mm  i  masie  60  kg.  Dobierz 
skrzynkę  formierską  do  formowania  ręcznego  i  wykonaj  szkic  rozmieszczenia  odlewów  
w formie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje  skrzynek  formierskich  i  ich 
przeznaczenie oraz zasady doboru skrzynek formierskich. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z rodzajami skrzynek formierskich, 

2)

 

poznać zasady rozmieszczenia modeli odlewów w skrzynce formierskiej, 

3)

 

dobrać odległości pomiędzy modelami a elementami formy, 

4)

 

dobrać wymiary skrzynki formierskiej, 

5)

 

wykonać szkic rozmieszczenia modeli w stosunku do pozostałych elementów formy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalogi oprzyrządowania odlewniczego (w tym skrzynek formierskich), 

 

normy i literatura techniczna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusze papieru formatu A4. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj,  scharakteryzuj  i  określ  zadania  elementów  układu  wlewowego 

przedstawionego na rysunku. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczeń  powinien  teŜ  korzystać  z  innej  literatury  technicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15

NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  typy  układów  wlewowych  zaleŜnie  od  rodzaju  stosowanego 
tworzywa, kształtu i konstrukcji odlewu oraz technologii wykonania formy odlewniczej. 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać partnerów do pracy w grupie, 

2)

 

zapoznać się z rysunkiem, 

3)

 

korzystając  z  poradnika  i  literatury  technicznej  poznać  róŜne  rodzaje  układów 
wlewowych  zaleŜnie  od  rodzaju  stosowanego  tworzywa,  kształtu  i konstrukcji  odlewu 
oraz technologii wykonania formy odlewniczej, 

4)

 

rozpoznać  na  rysunku  poszczególne  elementy  przedstawionego  rysunku  układu 
wlewowego, 

5)

 

określić zadania jakie spełniają poszczególne elementy układu wlewowego, 

6)

 

zaprezentować efekty pracy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

normy i literatura techniczna, 

 

modele róŜnych typów układów wlewowych, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart. 

 
Ćwiczenie 4 

Zidentyfikuj przedstawioną na rysunku płytę modelową, scharakteryzuj jej przeznaczenie  

i  sposób  wykonania  form  z  jej  zastosowaniem.  Opisz  budowę  płyty  podając  nazwy 
poszczególnych jej elementów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczeń  powinien  teŜ  skorzystać  z  innej  literatury  technicznej. 
NaleŜy zwrócić uwagę na rodzaje płyt modelowych zaleŜnie od przeznaczenia do określonego 
sposobu formowania oraz ze względu na ich konstrukcje. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 4 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać partnerów do pracy w grupie, 

2)

 

korzystając z poradnika i literatury technicznej poznać róŜne rodzaje płyt modelowych, 

3)

 

scharakteryzować przeznaczenie i określić sposób wykonania form z ich zastosowaniem, 

4)

 

zidentyfikować przedstawioną na rysunku płytę modelową, 

5)

 

rozpoznać na rysunku poszczególne elementy płyty modelowej, 

6)

 

zaprezentować efekty pracy na forum grupy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

normy i literatura techniczna, 

 

płyty modelowe, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18

5.2. Wykonywanie ręczne form piaskowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  i  przyporządkuj  rysunkom  właściwe  nazwy  metody  formowania,  którą 

obrazują. Scharakteryzuj krótko metody formowania zobrazowane na rysunkach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje  metod  formowania,  ich 
charakterystyczne cechy i przeznaczenie. 
 

 

A  −  formowanie  wzornikiem 
obrotowym 

1…………. 

 

B − formowanie z obieraniem 

2…………. 

 

C  −  formowanie  w  dwóch 
       skrzynkach 

modelu 

       niedzielonego 

3…………. 

 

D  −  formowanie  w  dwóch 
       skrzynkach 

modelu 

       dzielonego 

4…………. 

 

− 

formowanie 

trzech 

       skrzynkach 

5…………. 

 

F − formowanie w gruncie otwarte  6…………. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać partnerów do pracy w grupie, 

2)

 

zapoznać się z rysunkiem, 

3)

 

zastanowić się jakie metody formowania przedstawione są na rysunkach, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19

4)

 

dopisać  po  prawej  stronie  cyfry,  symbol  metody  formowania  którą  obrazuje  rysunek  
(np. 1F), 

5)

 

scharakteryzować  i  podać  przykłady  zastosowania  metod  formowania  przedstawionych 
na rysunkach, 

6)

 

zaprezentować efekty pracy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura techniczna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusze papieru formatu A4 i A3. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz metodę formowania ręcznego do wykonania odlewu pokrywy z Ŝeliw ciągliwego 

o  masie  126  kg  i  grubości  ścianki  34  mm  o  małym  stopniu  skomplikowania  
w kształcie niskiej donicy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje  metod  formowania  i  ich 
zakres  stosowania  w  zaleŜności  od  rodzaju  odlewanego  stopu,  wielkości  i  stopnia 
skomplikowania odlewu oraz wielkości serii produkcyjnej. 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać partnerów do pracy w grupie, 

2)

 

zapoznać się z dokumentacją techniczną i technologiczną, 

3)

 

potrafić rozpoznać metody formowania ręcznego, 

4)

 

określić  zakres  stosowania  metod  formowania  w  zaleŜności  od  rodzaju  odlewanego 
stopu, wielkości i stopnia skomplikowania odlewu oraz wielkości serii produkcyjnej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna i technologiczna, 

 

literatura techniczna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusze papieru formatu A4 i A3. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20

5.3. Przebieg procesu formowania ręcznego 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1–7 

Wykonaj  formę  odlewniczą  odlewu  zgodnie  z  załączoną  dokumentacją  techniczną, 

metodą formowania ręcznego: 
1.

 

w dwóch skrzynkach − odlew 1, 

2.

 

w trzech skrzynkach − odlew 2, 

3.

 

z obieraniem − odlew 3, 

4.

 

na fałszywce − odlew 4, 

5.

 

z modelu z częściami odejmowanymi − odlew 5, 

6.

 

z zastosowaniem luźnej części formy − odlew 6, 

7.

 

z zastosowaniem modeli uproszczonych − odlew 7. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje  metod  formowania  i  ich 
zakres 

stosowania 

oraz 

procesy 

technologiczne 

wykonania 

form 

odlewniczych 

poszczególnymi metodami formowania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokładnie zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną i technologiczną, 

3)

 

przedstawić plan działania do zatwierdzenia nauczycielowi, 

4)

 

dobrać narzędzia formierskie, 

5)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania, 

6)

 

ustalić powierzchnię podziału formy, 

7)

 

dobrać skrzynki formierskie i oprzyrządowanie odlewnicze, 

8)

 

ustalić połoŜenie odlewu przy formowaniu i zalewaniu, 

9)

 

ustalić układ modeli w formie, 

10)

 

wykonać formę, 

11)

 

przygotować formę do zalania, 

12)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

13)

 

zaprezentować wykonane zadanie, 

14)

 

dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcje do wykonania ćwiczenia, 

 

dokumentacje techniczne wyrobów, 

 

dokumentacje technologiczne wyrobów, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura techniczna, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21

 

skrzynki formierskie, 

 

narzędzia formierskie, 

 

modele odlewnicze, 

 

masy formierskie, 

 

arkusze papieru. 

 
Ćwiczenie 8 

Wykonaj  formę  odlewniczą  odlewu  zgodnie  z  załączoną  dokumentacją  techniczną, 

metodą formowania w gruncie otwartego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  metodę  formowania  w  gruncie 
otwartego, jej zakres stosowania oraz proces technologiczny wykonania formy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokładnie zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną i technologiczną, 

3)

 

przedstawić plan działania do zatwierdzenia nauczycielowi, 

4)

 

dobrać narzędzia formierskie, 

5)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania, 

6)

 

przygotować podłoŜe do formowania, 

7)

 

zaformować model odlewu, 

8)

 

odpowietrzyć formę, 

9)

 

wyciąć zbiornik wlewowy, 

10)

 

wykończyć formę, 

11)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

12)

 

zaprezentować wykonane zadanie, 

13)

 

dokonać oceny ćwiczenia. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcje do wykonania ćwiczenia, 

 

dokumentacje techniczne wyrobów, 

 

dokumentacje technologiczne wyrobów, 

 

narzędzia i przyrządy formierskie, 

 

modele odlewnicze, 

 

skrzynki formierskie, 

 

masy formierskie, 

 

literatura techniczna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusze papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22

Ćwiczenie 9 

Wykonaj  formę  odlewniczą  odlewu  zgodnie  z  załączoną  dokumentacją  techniczną, 

metodą  formowania  w  gruncie  pod  skrzynką.  Określ  twardość  powierzchni  podziałowej  
i wnęki formy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  metodę  formowania  w  gruncie  pod 
skrzynką, jej zakres stosowania oraz proces technologiczny wykonania formy. 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  zasadami  wykonywania  formy  czytając  fragment  poradnika  dla  ucznia  
i korzystając z innej literatury technicznej, 

2)

 

dokładnie zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

okładnie zapoznać się z dokumentacją techniczna i technologiczną, 

4)

 

przedstawić plan działania do zatwierdzenia nauczycielowi, 

5)

 

dobrać narzędzia i przyrządy formierskie, 

6)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania, 

7)

 

przygotować podłoŜe do formowania, 

8)

 

zaformować model odlewu, 

9)

 

przygotować płaszczyznę podziału do ustawienia skrzynki formierskiej, 

10)

 

ustawić i zamocować skrzynkę formierską, 

11)

 

wstawić modele układu wlewowego, zasypać i zagęścić masę formierską, 

12)

 

odpowietrzyć formę, 

13)

 

wykończyć formę i przygotować do zalania, 

14)

 

uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcje do wykonania ćwiczenia, 

 

dokumentacje techniczne wyrobów, 

 

dokumentacje technologiczne wyrobów, 

 

narzędzia i przyrządy formierskie, 

 

modele odlewnicze, 

 

skrzynki formierskie, 

 

twardościomierz, 

 

masy formierskie, 

 

literatura techniczna, 

 

arkusze papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23

5.4. Ręczne wykonywanie rdzeni 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rdzenie  zgodnie  z  załączoną  dokumentacją  w  rdzennicy  skrzynkowej, 

ramkowej  oraz  rdzennicy  z  częściami  odejmowanymi.  Dokonaj  kontroli  kształtu  rdzenia  
i jego twardości. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  metody  wykonywania  rdzeni 
róŜnymi  metodami,  wymagane  własności  rdzeni  i  sposoby  ich  uzyskania  oraz  procesy 
technologiczne wykonania rdzeni. 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z odpowiednimi fragmentami poradnika dla ucznia i literatury technicznej, 

2)

 

dokładnie zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczna i technologiczną, 

4)

 

przedstawić plan działania do zatwierdzenia nauczycielowi, 

5)

 

dobrać narzędzia, przyrządy i oprzyrządowanie, 

6)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania, 

7)

 

wykonać rdzeń zgodnie z dokumentacją i zasadami bezpieczeństwa, 

8)

 

dokonać niezbędnych pomiarów w ramach kontroli jakości, 

9)

 

nanieść powłoki ochronne, 

10)

 

zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcje do wykonania ćwiczenia, 

 

dokumentacje techniczne i technologiczne rdzeni do wykonania, rdzennic i modeli, 

 

narzędzia i przyrządy formierskie, 

 

modele odlewnicze, 

 

rdzennice: skrzynkowe, ramkowe, z częściami odejmowanymi, 

 

toczak, 

 

sprawdziany, 

 

twardościomierz, 

 

masy rdzeniowe, powłoki ochronne, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura techniczna, 

 

arkusze papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  Wykonywanie  ręczne  form 
piaskowych i rdzeni 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6  ,  7,  9,  10,  11,  12,  14,  15,  16,  17,  18,  19  i  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 8 i 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. a, 7. b, 8. d, 9. b, 10. b, 11. a, 
12. d, 13. d, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. a ,d, 20. d 

 

Plan testu 

 
Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać narzędzia formierskie 

Rozpoznać narzędzia kontrolne 

Dobrać skrzynkę formierską 

Dobrać metodę formowania w zaleŜności od 
wielkości produkcji 

Rozpoznać stosowanie metody formowania  
w dwóch skrzynkach z modelu dzielonego  
w zaleŜności od wielkości i kształtu odlewów oraz 
wielkości produkcji 

Rozpoznać stosowanie metody formowania  
w rdzeniach w zaleŜności od wielkości i kształtu 
odlewów oraz wielkości produkcji 

P

 

Rozpoznać stosowanie metody formowania 
wzornikiem obrotowym o osi poziomej  
w zaleŜności od rodzaju produkcji 

Dokonać analizy i ustalić kolejność czynności 
podczas formowania ręcznego 

PP 

Dokonać analizy wykonania układu wlewowego 
formy pod względem poprawności 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25

10  Rozpoznać budowę rdzeni 

11  Rozpoznać metody wytwarzania rdzeni 

12  Rozpoznać metody wzmacniania wytrzymałości 

rdzeni 

13  Dokonać analizy i ustalić kolejność czynności 

formowania ręcznego rdzeni w rdzennicy 
skrzynkowej 

PP 

14  Rozpoznać przyrządy do nanoszenia powłok 

ochronnych 

15  Rozpoznać sprzęt do kontroli jakości wykonania 

rdzeni 

16  Rozpoznać wzorniki formierskie 

17  Ustalić czynniki wpływające na dobór skrzynek 

formierskich 

18  Rozpoznać rodzaje płyt modelowych 

19  Rozpoznać elementy płyt modelowych 

20  Rozpoznać elementy układu wlewowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj dokładnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 

4.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

5.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko 
jedna jest prawidłowa. 

6.

 

Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X  w  odpowiednim 
miejscu na karcie odpowiedzi. 

7.

 

W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 
odpowiedź prawidłową. 

8.

 

Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 

9.

 

Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi - 
otrzymujesz zero punktów. 

10.

 

UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 

11.

 

Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 
następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

12.

 

Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 

13.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Jaszczurka to narzędzie formierskie słuŜące do 
a)

 

naprawy małych powierzchni form i rdzeni. 

b)

 

do wycinania otworów odpowietrzających formy odlewniczej. 

c)

 

do oczyszczania kanałów odpowietrzających formy. 

d)

 

do wycinania układu wlewowego. 

 
2.

 

Do kontroli stopnia zagęszczenia masy formierskiej w formie stosuje się 
a)

 

nakłuwak. 

b)

 

sprawdzian. 

c)

 

twardościomierz. 

d)

 

ubijak z ostrą końcówką. 

 
3.

 

NajwaŜniejsze przy doborze skrzynki formierskiej jest 
a)

 

dobranie właściwego cięŜaru skrzynki formierskiej. 

b)

 

kierowanie  się  zachowaniem  właściwej  odległości  pomiędzy  poszczególnymi 
elementami formy. 

c)

 

dobranie skrzynki właściwej do rodzaju stosowanej masy formierskiej. 

d)

 

dobranie identycznej dolnej i górnej skrzynki formierskiej. 

 
4.

 

Formowanie ręczne stosowane jest przy produkcji 
a)

 

wielkoseryjnej odlewów. 

b)

 

tylko odlewów o niezbyt duŜych wymiarach gabarytowych. 

c)

 

tylko seryjnej. 

d)

 

jednostkowej odlewów. 

 
5.

 

Formowanie w dwóch skrzynkach z modelu dzielonego naleŜy stosować do produkcji 
a)

 

odlewów o skomplikowanym kształcie zwykle z zastosowaniem rdzeni. 

b)

 

jednostkowej  odlewów  z  niewielkimi  występami,  które  nie  przylegają  do 
powierzchni podziałowej formy. 

c)

 

prostych odlewów z jedną powierzchnią podziału. 

d)

 

odlewów niezaleŜnie od ich kształtu i wielkości produkcji. 

 

6.

 

Formowanie w rdzeniach stosuje się przy produkcji 
a)

 

odlewów skomplikowanych o duŜej dokładności wymiarowej. 

b)

 

jednostkowej odlewów. 

c)

 

odlewów o znacznych gabarytach. 

d)

 

odlewów mających jednakowy przekrój na całej długości. 

 
7.

 

Formowanie wzornikiem obrotowym o osi poziomej stosuje się przy produkcji 
a)

 

odlewów o duŜej średnicy i małej wysokości. 

b)

 

jednostkowej i małoseryjnej odlewów mających kształt brył obrotowych. 

c)

 

jednostkowej 

odlewów 

mających 

skomplikowany 

kształt 

powierzchni 

wewnętrznych. 

d)

 

seryjnej odlewów mających jednakowy przekrój na całej długości. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28

8.

 

Ustal kolejność czynności formowania ręcznego 
a)

 

1, 2, 3, 5, 8, 4, 6, 7. 

b)

 

3, 4, 6, 5, 8, 7, 2, 1. 

c)

 

1, 2, 4, 7, 3, 5, 6, 8. 

d)

 

4, 2, 3, 1, 6, 5, 7, 8. 

 

ustalanie połoŜenia odlewu przy formowaniu i zalewaniu, 
dobieranie skrzynek formierskich. 
przygotowanie  skrzynki  formierskiej  i  oprzyrządowania 
odlewniczego, 
ustalanie powierzchni podziału formy, 
zasypanie skrzynki masą formierską, 
ustalanie układu modeli w formie, 
zagęszczenie masy formierskiej, 
składanie formy. 

 
9.

 

Nieprawidłowe wykończenie krawędzi układu wlewowego przedstawiono na rysunku 
a)

 

2. 

b)

 

3. 

c)

 

1. 

d)

 

4. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29

10.

 

Zamek rozszerzony ścięty rdzenia obrazuje rysunek  

 

a)

 

1. 

b)

 

2. 

c)

 

3. 

d)

 

4. 

 

11.

 

Formowanie rdzenia w rdzennicy z częściami odejmowanymi obrazuje rysunek 
a)

 

1. 

b)

 

2. 

c)

 

3. 

d)

 

4. 

 

 

 

12.

 

Dla  zapewnienia  rdzeniom  duŜej  wytrzymałości  wykonuje  się  je  z  odpowiedniej  masy 
oraz wzmacnia stosując Ŝebra odlewnicze 
a)

 

rdzenie małe. 

b)

 

rdzenie średniej wielkości. 

c)

 

niezaleŜnie od kształtu i wielkości wykonywanego rdzenia. 

d)

 

rdzenie duŜe lub o złoŜonym kształcie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30

13.

 

Ustal kolejność czynności formowania ręcznego rdzeni w rdzennicy skrzynkowej 
a)

 

1, 2, 3, 5, 4, 6, 7. 

b)

 

3, 4, 6, 5, 7, 2, 1. 

c)

 

1, 2, 4, 7, 3, 5, 6. 

d)

 

7, 2, 4, 3, 1, 5, 6. 

 

1. pokrycie połówek rdzenia zawiesiną gliny w wodzie 
2. zagęszczenie masy 
3. wykonanie kanałów odpowietrzających 
4. wykonanie wzmocnienia 
5. złoŜenie połówek rdzennicy 
6. zagęszczenie i wygładzenie masy w otworach 
7. czyszczenie  rdzennicy  i  posypanie  pudrem  powierzchni  
    roboczej 

 
14.

 

Rysunek obrazuje 

 
 
 

a)

 

przyrząd  do  zanurzania  rdzeni  w  ciekłej  substancji  tworzącej 
powłokę ochronną. 

b)

 

podnośnik do unoszenia form odlewniczych. 

c)

 

przyrząd do usuwania rdzeni z formy. 

d)

 

przyrząd do suszenia rdzeni. 

 
 
 
  
 
 

 
15.

 

Rysunek przedstawia 

 
 

a)

 

sprawdzian do kontroli kształtu rdzeni. 

b)

 

rdzennicę ramkową. 

c)

 

przyrząd do przycinania rdzeni. 

d)

 

przyrząd do szlifowania rdzeni. 

 

 

 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31

16.

 

Wzornik odcinkowy obrazuje rysunek 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
1. 
2. 
3. 
4. 

 
17.

 

Przy doborze skrzynki formierskiej brana jest pod uwagę 
a)

 

tylko masa odlewu. 

b)

 

tylko kształt odlewu. 

c)

 

rodzaj stopu odlewanego. 

d)

 

odległość pomiędzy poszczególnymi elementami formy. 

 
18.

 

Płyta modelowa to 
a)

 

zespół  złoŜony  z  płyty  podmodelowej,  zamocowanego  na  niej  modelu  odlewu  oraz 
modelu układu wlewowego. 

b)

 

płyta odwzorowująca kształt odlewu. 

c)

 

to element stały maszyny formierskiej. 

d)

 

płyta do suszenia modeli odlewów i modeli układu wlewowego. 

 
19.

 

Na rysunku płyty modelowej z nakładkami płytki modelowe to pozycja 
a)

 

2. 

b)

 

4. 

c)

 

5. 

d)

 

7. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32

20.

 

Na rysunku układu wlewowego pozycja 5 to 
a)

 

przelew. 

b)

 

nadlew. 

c)

 

wlew doprowadzający. 

d)

 

filtr wlewowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Wykonywanie ręczne form piaskowych i rdzeni 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34

Test 2 
Test  praktyczny  typu  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej: 
„Wykonywanie ręczne form piaskowych i rdzeni” 

 
Zadanie składa się z 10 ocenianych elementów pracy (ocenianych czynności)

Za kaŜdą poprawnie wykonaną czynność zadania praktycznego uczeń otrzymuje punkty 

według  arkusza  obserwacji.  Za  niewykonanie  czynności  (elementu  pracy)  lub  częściowe  jej 
wykonanie uczeń otrzymuje „0” punktów. Maksymalna ilość punktów do uzyskania to 25. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  do  ustalenia  oceny  wyraŜonej  
w stopniach: 

−−−−

 

niedostateczny  –  za  uzyskanie  mniej  niŜ  50%  punktów  i  braku  wykorzystania, 
wskazówek oraz pytań naprowadzających, 

−−−−

 

dopuszczający – za uzyskanie 50%÷59% punktów z pomocą pytań naprowadzających, 

−−−−

 

dostateczny – za uzyskanie 60%÷69% punktów, 

−−−−

 

dobry – za uzyskanie 70%÷89% punktów, 

−−−−

 

bardzo dobry – za uzyskanie 90% punktów i więcej, praca całkowicie samodzielna. 

Zadanie dla ucznia 

 
Temat:  Posługując  się  ręcznymi  narzędziami  formierskimi  wykonaj  formę  odlewniczą  
z jedną powierzchnią podziału. Zadanie wykonaj na stanowisku formowania ręcznego. 
 
Arkusz obserwacji 
 

Ocena obserwacji 

Punkty 

L.p. 

 

Oceniany element pracy 

(oceniana czynność) 

MoŜliwe do 

uzyskania 

Uzyskane 

1. 

Dobranie  metody  formowania  w  wyniku  analizy 
dokumentacji technicznej i technologicznej 

 

4

 

 

2. 

Zapisanie  kolejnych  czynności  niezbędnych  do 
wykonania formy 

 

3. 

Sporządzenie  wykazu  materiałów  niezbędnych  do 
wykonania formy

 

2

 

 

4. 

Sporządzenie 

wykazu 

przyrządów, 

narzędzi  

i  dodatkowego  sprzętu  niezbędnego  do  wykonania 
formy

 

2

 

 

5. 

Zorganizowanie stanowiska zgodnie z zasadami bhp

 

2

 

 

6. 

Sprawdzenie 

stanu 

technicznego 

narzędzi  

i oprzyrządowania odlewniczego

 

2

 

 

7. 

Wykonywanie 

czynności 

formierskich  

z zachowaniem zasad bhp

 

4

 

 

8. 

Ocena jakości wykonanej formy

 

2

 

 

9. 

Uporządkowanie stanowiska roboczego

 

1

 

 

10.  Prezentowanie wykonanego zadania

 

 

 

Razem: 

25 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z zadaniem typu próba pracy oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj instrukcję do wykonania zadania dla kaŜdego ucznia. 

5.

 

Przygotuj dokumentację techniczną do zadania dla kaŜdego ucznia.  

6.

 

Przygotuj  narzędzia,  sprzęt  i  osprzęt  odlewniczy  do  formowania  dla  kaŜdego  ucznia 
zgodnie z przygotowaną dokumentacją. 

7.

 

Zapewnij samodzielność podczas wykonywania pracy. 

8.

 

Przed  rozpoczęciem  próby  pracy  przeczytaj  uczniom  instrukcję  dla  ucznia  i  zapoznaj 
uczniów z zasadami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

9.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

10.

 

Kontroluj czas przeznaczony na wykonanie zadania. 

11.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  zadania  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia pracy. 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj dokładnie instrukcję do wykonania zadania. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem formularz „plan działania”. 

3.

 

Przeanalizuj dokładnie treść zadania oraz załączoną dokumentację. 

4.

 

Na podstawie dokumentacji technicznej i technologicznej ustal: 

 

metodę formowania, 

 

kolejne czynności niezbędne do wykonania formy, 

 

wykaz narzędzi niezbędnych do wykonania zadania, 

 

wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania. 

5.

 

Zapisz niezbędne informacje w przygotowanym formularzu „plan działania”. 

6.

 

Zorganizuj  stanowisko  robocze,  rozmieść  odpowiednio  narzędzia  i  materiały  do 

formowania ręcznego. 

7.

 

Sprawdź stan techniczny narzędzi i sprzętu odlewniczego. 

8.

 

Wykonaj  zaplanowane  czynności  formierskie  i  pomocnicze  zgodnie  z  obowiązującymi 

wymaganiami bhp. 

9.

 

Po  wykonaniu  zadania  sprawdź  wzrokowo  i  przy  uŜyciu  narzędzi  kontrolno-

pomiarowych  jakość wykonanej formy. Wyniki oględzin zapisz w formularzu. 

10.

 

Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko. 

11.

 

Zaprezentuj wykonaną formę. 

12.

 

Na wykonanie zadania masz 180 minut. 

13.

 

Podczas wykonywania zadania będziesz obserwowany i oceniany przez nauczyciela. 

 
 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

formularz dla ucznia: plan działania, 

−−−−

 

dokumentacja techniczna, 

−−−−

 

materiały formierskie zgodnie z dokumentacją, 

−−−−

 

narzędzia i przyrządy niezbędne do wykonania formy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

36

7. LITERATURA 

 
1.

 

Piwoński T.: Odlewnictwo. WSiP, Warszawa 1969 

2.

 

Rączka  J.:  Technologia  odlewnictwa.  Laboratorium.  Politechnika  Krakowska,  Kraków 
1988 

3.

 

Rączka  J.:  Technologia  odlewnictwa.  Projektowanie.  Politechnika  Krakowska,  Kraków 
1988 

4.

 

Skarbiński M.: Technologia formy. Wydawnictwo Politechniki Warszawskiej 1974 

5.

 

Szreniawski J.: Techniki wytwarzania. Odlewnictwo. PWN, Warszawa 1980 

 
Literatura metodyczna 
 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000