background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

   NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
ElŜbieta Wiśnios 
 
 
 
 
 
 

Wytwarzanie  zakładek,  podnosków  i elementów  spodów 
obuwia z materiałów płaskich 311[25].Z1.02 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inŜ. Barbara Jaśkiewicz 

mgr inŜ. Leszek Świdziński 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

dr inŜ. ElŜbieta Wiśnios 

 

 

Konsultacja: 

dr inŜ. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[25].Z1.02, 

„Wytwarzanie  zakładek,  podnosków  i  elementów  spodowych  obuwia  z  materiałów  płaskich”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik obuwnik. 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1. Wprowadzenie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 3 

2. Wymagania wstępne   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 5 

3. Cele kształcenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 6 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 7 

5. Ćwiczenia  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 

5.1.   Charakterystyka technologiczna procesów obróbki i montaŜu elementów 
  

spodowych obuwia, zakładek i podnosków 

 

 

 

 

 

 

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 

5.2.   Produkcja podpodeszew  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 

5.2.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 

5.3.   Produkcja zakładek i podnosków 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 

5.3.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 

5.4.   Produkcja podeszew i innych elementów obuwia    

 

 

 

 

 

18 

5.4.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 

5.5.   Mechanizacja i automatyzacja procesów wytwarzania elementów  
 

spodowych obuwia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 

5.5.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 

7. Literatura  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.

 

WPROWADZENIE 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem,  

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia – przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

311[25].Z1.02 

Wytwarzanie zakładek, 

podnosków i elementów 

spodów obuwia 

z materiałów płaskich 

311[25].Z1 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i elementów obuwia 

311[25].Z1.03 

Formowanie oraz 

obróbka elementów 

spodów obuwia z gumy 

i tworzyw sztucznych 

311[25].Z1.01 

Wycinanie elementów 

obuwia z materiałów 

płaskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA

 

WSTĘPNE 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać części i elementy konstrukcyjne obuwia, 

 

stosować zasady oznaczania wielkości elementów obuwia, 

 

rozpoznawać, charakteryzować i klasyfikować materiały obuwnicze, 

 

rozpoznawać i charakteryzować wady materiałów obuwniczych, 

 

oceniać jakość materiałów obuwniczych, 

 

określać wpływ wad materiałowych na wskaźniki ekonomiczne i jakość obuwia, 

 

dobierać materiały w zaleŜności od typu i przeznaczenia obuwia, 

 

klasyfikować i dobierać maszyny i urządzenia produkcyjne, 

 

oceniać stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi produkcyjnych, 

 

uŜytkować, regulować i konserwować maszyny i urządzenia produkcyjne, 

 

określać zasady rozkroju materiałów na elementy obuwia, 

 

określać parametry technologiczne wycinania elementów obuwia w zaleŜności od rodzaju 
stosowanych materiałów, 

 

wycinać ręcznie i maszynowo elementy obuwia z płaskich materiałów obuwniczych, 

 

przestrzegać przepisów BHP i ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE

 

KSZTAŁCENIA 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić warunki obróbki zakładek, podnosków i części spodów obuwia, 

 

sporządzić  wzorce  pracy  oraz  instrukcje  wykonania  operacji  technologicznych 
w procesach wytwarzania zakładek, podnosków, podpodeszew, podeszew i obcasów, 

 

ustalić  techniki  prasowania  elementów,  określić  błędy  procesu  oraz  przyczyny  ich 
powstawania, 

 

ustalić techniki i środki do wiórowej obróbki elementów, półproduktów i wyrobów,  

 

określić parametry techniczne procesu obróbki elementów, półproduktów i wyrobów, 

 

dobrać narzędzia i materiały pomocnicze do procesu obróbki, 

 

dobrać narzędzia kontrolne oraz skontrolować jakość obróbki, 

 

dobrać  optymalne  rozwiązania  techniczne  i  ekonomiczne  procesu  obróbki  elementów 
spodów obuwia, podnosków i zakładek, 

 

dobrać środki oraz metody wykończania elementów i półproduktów obuwia, 

 

zaplanować technologiczny proces obróbki z wykorzystaniem współczesnych rozwiązań 
organizacyjnych i technicznych, 

 

skorzystać z technologicznej dokumentacji wytwarzania elementów obuwia z materiałów 
płaskich, 

 

dokonać  obróbki  zakładek,  podnosków  i  elementów  spodów  obuwia  z  materiałów 
płaskich. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

PRZYKŁADOWE

 

SCENARIUSZE

 

ZAJĘĆ 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 
Modułowy program nauczania: 

 

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Technologia  wytwarzania  półproduktów  i  elementów 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obuwia 311[25].Z1 

Jednostka modułowa:     

 

 

Wytwarzanie zakładek, podnosków i elementów  

   

 

 

spodów obuwia z materiałów płaskich 311[25].Z1.02 

 

 

 Temat: Opracowanie podpodeszew skórzanych do obuwia pasowego. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności opracowywania podpodeszew. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 

−−−−

 

scharakteryzować podpodeszwy do obuwia pasowego, 

−−−−

 

zaplanować  kolejność  czynności  wykonywanych  podczas  opracowywania  podpodeszew 
do obuwia pasowego, 

−−−−

 

zorganizować stanowisko pracy do opracowania podpodeszew, 

−−−−

 

dobrać  maszyny,  urządzenia  i  narzędzia  potrzebne  do  wykonania  podpodeszew  do 
obuwia pasowego, 

−−−−

 

dobrać  odzieŜ  ochronną  i  przestrzegać  przepisów  BHP  podczas  wykonywania 
poszczególnych operacji , 

−−−−

 

skontrolować jakość wykonanych podpodeszew.

 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem, 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−−−−

 

praca w grupach 2–3 osobowych. 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

wycięte podpodeszwy, 

−−−−

 

wyrównywarka elementów spodowych, 

−−−−

 

ś

cierarka, 

−−−−

 

nadcinarka wargi podpodeszew, 

−−−−

 

odwijarka wargi, 

−−−−

 

oklejarka wargi, 

−−−−

 

formowarka i formy do podpodeszew, 

−−−−

 

instrukcje obsługi maszyn i urządzeń. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.

 

Pobranie  przez  lidera  wyciętych  podpodeszew,  urządzeń  i  narzędzi  do  opracowania 
podpodeszew. 

6.

 

Realizacja zajęć: 

 

uczniowie planują kolejność wykonywanych operacji,  

 

wykonują poszczególne operacje, 

 

uczniowie dokonują oceny wykonanych podpodeszew, 

 

porządkują stanowisko pracy. 

7.

 

Po  wykonaniu  zadań  lider  grupy  prezentuje  wykonaną  pracę,  omawiając  technikę 
wykonania ćwiczenia. 

8.

 

Nauczyciel sprawdza zgodność wykonanej pracy z warunkami zawartymi w dokumentacji 
technologicznej. 

9.

 

Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 

10.

 

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Praca domowa 

Wyszukaj  w  dostępnej  literaturze  metody  opracowania  podpodeszew  do  obuwia 

pasowego ze sztuczną wargą. Sporządź krótką notatkę.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
–   anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

 

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Technologia  wytwarzania  półproduktów  i  elementów 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obuwia 311[25].Z1 

Jednostka modułowa:     

 

 

Wytwarzanie zakładek, podnosków i elementów  

   

 

 

spodów obuwia z materiałów płaskich 311[25].Z1.02 

 

 

 Temat: Frezowanie elementów spodowych obuwia. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  doboru  narzędzi  do  wykonywania 

operacji frezowania. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

scharakteryzować elementy spodu obuwia poddawane obróbce przez frezowanie, 

−−−−

 

dobrać frezy do obróbki elementów spodowych w zaleŜności od ich kształtów i rodzajów 
materiałów, z których są wykonane, 

−−−−

 

zorganizować stanowisko pracy do obróbki przez frezowanie, 

−−−−

 

ocenić jakość obrobionych elementów. 

 
Metody nauczania: 

−−−−

 

krótki wykład, 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−−−−

 

indywidualna, 

−−−−

 

praca w grupach 2–3 osobowych. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

plansze lub foliogramy z róŜnymi frezami, 

−−−−

 

rzutnik, 

−−−−

 

elementy spodu obuwia, 

−−−−

 

frezarka, 

−−−−

 

frezy. 

 
Przebieg zajęć: 

1.

 

Nauczyciel przeprowadza krótki wykład na temat budowy i zastosowania frezów.  

2.

 

Nauczyciel dzieli klasę na zespoły 2–3 osobowe. 

3.

 

Uczniowie  wybierają  spośród  elementów  spodu  obuwia,  te  które  naleŜy  poddać  obróbce 
przez frezowanie. 

4.

 

KaŜdy zespół wykonuje operację frezowania wybranego elementu spodu obuwia. 

5.

 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i na bieŜąco koryguje błędy.  

6.

 

Zespoły prezentują obrobione elementy. 

7.

 

Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Zakończenie zajęć 

Po  wykonaniu  ćwiczenia  przez  wszystkich  uczniów  nauczyciel  podsumowuje  zajęcia  – 

prosi  uczniów  o  podkreślenie  najczęstszych  błędów  popełnianych  podczas  obróbki  przez 
frezowanie . 
 
Praca domowa 

Opisz znane Ci metody obróbki wiórowej elementów spodowych obuwia.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
–   anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Charakterystyka technologiczna procesów obróbki i montaŜu 

elementów spodowych obuwia, zakładek i podnosków 

5.1.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Dobierz frezy do: 

 

obróbki podeszew do obuwia klejonego, 

 

obróbki obcasów, 

 

profilowania spodu podeszwy, 

 

opracowania konturu obuwia pasowego. 

 

 Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić uczniów na 
zespoły  3–4  osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał nauczania. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  konstrukcję  frezów  pod  kątem  ich  stosowania  przy  obróbce  elementów 
spodowych obuwia, 

2)

 

dobrać frezy, których trzeba uŜyć do obróbki wymienionych elementów spodu obuwia, 

3)

 

zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

frezy o róŜnych profilach tnących , 

−−−−

 

elementy spodów lub obuwia wykończonych róŜnymi rodzajami frezów, 

−−−−

 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz odpowiednie formy do formowania: 

 

podpodeszew, 

 

obcasów, 

 

zakładek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić uczniów na 
zespoły  3–4  osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał nauczania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

określić rodzaje form, 

2)

 

dobrać  formy,  które  wykorzystuje  się  do  formowania  wymienionych  elementów  spodu 
obuwia, 

3)

 

zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

formy do formowania podpodeszew, 

−−−−

 

formy do formowania obcasów, 

−−−−

 

formy do formowania zakładek, 

−−−−

 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Dobierz wałki do ścieniania podeszew karczkowych. 

 

 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić uczniów na 
zespoły  3–4  osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał nauczania. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

wybrać podeszwę karczkową, 

2)

 

przeanalizować konstrukcję wałków pod kątem ich stosowania przy obróbce elementów 
spodowych, 

3)

 

dobrać odpowiednie wałki do ścieniania podeszew karczkowych i uzasadnić ich wybór, 

4)

 

zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

wycięte podeszwy róŜnych typów, 

−−−−

 

wałki negatywowe do ścieniania elementów spodowych, 

−−−−

 

kartki papieru formatu A4, 

−−−−

 

przybory piśmienne, 

−−−−

 

dokumentacja techniczno-technologiczna, 

−−−−

 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. Produkcja podpodeszew 

5.2.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  podpodeszwę  klasyczną  do  obuwia  klejonego  na  niskim  obcasie  ze  skóry 

naturalnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2  osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zaplanować czynności dotyczące opracowania podeszew, 

2)

 

wykonać  czynności  przygotowujące  poszczególne  części  składowe  do  wykonania 
podpodeszwy: 

– 

wyrównać grubość podpodeszew

– 

zetrzeć lico, 

– 

ś

cienić naklejki, 

3)

 

przytwierdzić usztywniacze do naklejki, 

4)

 

nanieść klej na podpodeszwę i naklejkę, 

5)

 

połączyć naklejkę z podpodeszwą, 

6)

 

wykonać formowanie podpodeszwy, 

7)

 

wykonać operację fasonowania brzegów podpodeszwy, 

8)

 

wykonać nacięcie w przedstopiu, 

9)

 

zaprezentować pracę na forum grupy.  

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

opisy technologiczne produkcji podpodeszew, 

−−−−

 

wycięte podpodeszwy i naklejki, 

−−−−

 

usztywniacze stalowe, 

−−−−

 

ś

cierarka wałkowa, 

−−−−

 

dwojarka, 

−−−−

 

ś

cieniarka, 

−−−−

 

klej polichloroprenowy, 

−−−−

 

pędzel, 

−−−−

 

przybijarka usztywniaczy, 

−−−−

 

nadcinarka przedstopia, 

−−−−

 

formowarka i formy,  

−−−−

 

okrawarka brzegów podpodeszew, 

−−−−

 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Ćwiczenie 2 

 Opracuj parę podpodeszew do obuwia pasowego z pojedynczą naturalną wargą na całym 

obwodzie. 
 

 Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2  osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  materiałem  teoretycznym  dotyczącym  opracowania  podpodeszew  do 
obuwia pasowego, 

2)

 

wykonać  czynności  przygotowujące  poszczególne  części  składowe  do  wykonania 
podpodeszwy: 

−−−−

 

wyrównać grubość podpodeszew, 

−−−−

 

wykonać ścieranie lica, 

3)

 

nadciąć wargę, 

4)

 

podnieść nadciętą wargę, 

5)

 

okleić wargę, 

6)

 

wykonać formowanie podpodeszwy, 

7)

 

zaprezentować wykonane podpodeszwy. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

dokumentacja  technologiczna  produkcji  podpodeszew  do  obuwia  pasowego  z  naturalną 
wargą, 

−−−−

 

wycięte podpodeszwy, 

−−−−

 

tkanina do oklejania wargi, 

−−−−

 

ś

cierarka wałkowa, 

−−−−

 

dwojarka, 

−−−−

 

nadcinarka wargi podpodeszew, 

−−−−

 

odwijarka wargi podpodeszwy, 

−−−−

 

oklejarka wargi, 

−−−−

 

formowarka i formy, 

−−−−

 

klej, pędzel, 

−−−−

 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3. Produkcja zakładek i podnosków 

5.3.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Opracuj zakładki z materiału termoplastycznego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2  osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem teoretycznym dotyczącym opracowania zakładek, 

2)

 

ś

cienić zakładki, 

3)

 

poddać zakładki wstępnemu formowaniu termicznemu, 

4)

 

zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wycięte zakładki, 

 

ś

cieniarka, 

 

formowarka do wstępnego formowania zakładek (przeginanie), 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj zakładki ze skóry wtórnej do obuwia typu czółenka. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły 2 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał 
nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym opracowania zakładek, 

2)

 

wybrać odpowiednie zakładki,  

3)

 

opracować zakładki zgodnie z poznanym algorytmem, 

4)

 

zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

róŜnego typu zakładki, 

 

naczynie z wodą lub wilgotna tkanina do zwilŜania, 

 

ś

cierarka, 

 

wałki negatywowe do ścieniania, 

 

ś

cieniarka, 

 

parafina, 

 

formowarka i formy do formowania zakładek. 

 

Ćwiczenie 3 

Opracuj podnoski z materiału termoplastycznego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2  osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym produkcji podnosków, 

2)

 

wybrać odpowiednie podnoski, 

3)

 

ustalić parametry ścieniania, 

4)

 

dokonać ścieniania podnosków, 

5)

 

zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

podnoski z róŜnych materiałów, 

 

ś

cieniarka. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj szkice elementów zakładek, podnosków do obuwia damskiego. Zaznacz na tych 

elementach szerokość i grubość ścieniania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

wykonać szkice (naszkicować obrysy zakładek i podnosków), 

2)

 

oznaczyć ścienianie (grubość i szerokość), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

3)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy,  

4)

 

zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

elementy zakładek i podnosków, 

 

przybory piśmienne, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

linijka, gumka, 

 

literatura z punktu 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.4. Produkcja podeszew i innych elementów obuwia 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Mając  do  dyspozycji  szeroki  pas  skóry  dokonaj  jego  rozkroju  i  przygotuj  lamówki  do 

obciągnięcia podpodeszew obuwia paskowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem dotyczącym rozkroju skóry i przygotowania lamówki, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi wycinarki i dwojarki, 

3)

 

wyciąć lamówki, 

4)

 

ś

cienić lamówki, 

5)

 

przedstawić efekty pracy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

pas skóry do wycięcia lamówek, 

 

instrukcja obsługi wycinarki i dwojarki, 

 

wycinarka, dwojarka, 

 

instrukcja do ćwiczeń. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj obcasy składkowe o wysokości 40 mm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2  osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym opracowania obcasów, 

2)

 

wybrać odpowiednią ilość składek, 

3)

 

wykonać obcas zgodnie z poznanym algorytmem, 

4)

 

zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

składki do opracowania obcasa, 

 

instrukcja technologiczna opracowania obcasów, 

 

klej polichloroprenowy, pędzel 

 

prasowarka obcasów, 

 

formy do obcasów, 

 

frezarka obcasów, 

 

ś

cierarka obcasów. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozsortuj  otrzymane  podeszwy  i  wskaŜ  do  jakiego  rodzaju  obuwia  mogą  być 

zamontowane. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2  osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym rozsortowania podeszew, 

2)

 

rozsortować otrzymane podeszwy i omówić ich konstrukcję, 

3)

 

wskazać do jakiego rodzaju obuwia mogą być zastosowane, 

4)

 

zaprezentować wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

krótki wykład wykład, 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

foliogramy lub przezrocza przedstawiające róŜne rodzaje podeszew, 

−−−−

 

rzutnik, 

−−−−

 

róŜnego rodzaju podeszwy. 

 
Ćwiczenie 4 

Opracuj podeszwy gumowe do obuwia klejonego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2  osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym opracowania podeszew gumowych, 

2)

 

opracować podeszwy według poznanego algorytmu 

3)

 

zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wycięte podeszwy, 

 

instrukcje technologiczne produkcji podeszew, 

 

draparka podeszew, 

 

frezarka podeszew. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.5.  Mechanizacja  i  automatyzacja  procesów  wytwarzania 

elementów spodowych obuwia 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Korzystając  z  dostępnej  literatury  scharakteryzuj  produkcję  zakładek  na  automatycznej 

linii technologicznej Secom i Hollinger. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  klasę  na 
dwie  grupy  i  przydzielić  jedną  linię  technologiczną  do  omówienia.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać partnerów do pracy grupowej, 

2)

 

wybrać linię technologiczną do scharakteryzowania, 

3)

 

zapoznać się z informacjami dotyczącymi produkcji zakładek, 

4)

 

rozszerzyć  swoje  wiadomości  o  automatycznej  linii  produkcji  zakładek  korzystając 
z literatury w bibliotece lub z Internetu, 

5)

 

opisać technologię produkcji zakładek w wybranej linii, 

6)

 

przedstawić ćwiczenie na forum grupy, 

7)

 

wziąć  udział  w  dyskusji  o  podobieństwach  i  róŜnicach  w  produkcji  zakładek  w  obu 
liniach. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karki papieru, materiały piśmienne, 

 

literatura dotycząca technologii produkcji zakładek, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

prospekty maszyn do opracowania zakładek. 

 
 
Ćwiczenie 2  

Przedstaw  i  scharakteryzuj  automatyczną  produkcję  podeszew  na  zestawie  maszyn 

Ralphs. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać partnerów do pracy grupowej, 

2)

 

zapoznać się z informacjami dotyczącymi automatycznej produkcji podeszew, 

3)

 

odwiedzić bibliotekę techniczną i wyszukać literaturę dotyczącą tematu, 

4)

 

omówić linię technologiczną do automatycznej produkcji podpodeszew, 

5)

 

przedstawić ćwiczenie na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodnie z punktem 7, 

 

materiały biurowe: kartki papieru, przybory piszące, 

 

prospekty maszyn obuwniczych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wytwarzanie  zakładek, 
podnosków i elementów spodowych obuwia z materiałów płaskich” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

 

są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. c, 3. c, 4. c, 5. a, 6. b, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b, 

12. b, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. c, 18. d, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić  rodzaj  obróbki  wiórowej  elementów 
spodu obuwia ze skóry naturalnej 

Dobrać  maszynę  do  ścieniania  podnosków 
i zakładek 

materiałów 

termoplastycznych 

i chemoutwardzalnych 

Wymienić  elementy  spodu  obuwia  podlegające 
ś

cienianiu negatywowemu 

Zastosować obróbkę metodą frezowania 

Określić 

znaczenie 

formowania 

części 

spodowych w procesie produkcji obuwia 

Rozpoznać  konstrukcję  podpodeszew  do  obuwia 
pasowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Określić elementy części tnącej freza 

Określić 

elementy 

składowe 

formy 

do 

formowania zakładek 

Określić cel dwojenia elementów spodu obuwia 

10 

Określić  cel  ścierania  elementów  spodowych 
obuwia 

11 

Określić  elementy  spodu  obuwia  podlegające 
wykończeniu przez lamowanie i obciąganie 

12 

Stosować  dokumentację  dotyczącą  sposobu 
wykonania czynności technologicznej 

13 

RozróŜniać 

linie 

technologiczne 

do 

automatycznej produkcji podpodeszew 

14 

RozróŜniać 

linie 

technologiczne 

do 

automatycznej produkcji zakładek 

15  Dobrać frezy do obróbki podeszew 

PP 

16  Przeanalizować geometrię frezu 

PP 

17  Określić parametry prasowania obcasów 

PP 

18 

Określić  parametry  formowania  podpodeszew  
i podeszew 

PP 

19  Rozpoznać profile krawędzi tnącej frezów 

PP 

20  Zastosować operację rowkowania 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

6.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.  

7.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

8.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.

 

Zbierz i sprawdź testy, a wyniki wpisz do arkusza zbiorczego. 

10.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

11.

 

Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

12.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 pytań o róŜnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uwaŜasz za poprawną. 

8.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 
natomiast w części  II są  zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  wyŜszym  niŜ  pozostałe  (dotyczy  to  pytań  
o numerach od 15 do 20). 

9.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 

10.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

11.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

12.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 
 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Operacji wyrównywania grubości poddaje się 
a)

 

podnoski i zakładki z tworzyw termoplastycznych i chemoutwardzalnych. 

b)

 

podeszwy, podpodeszwy, składki obcasa, zakładki ze skóry naturalnej. 

c)

 

podeszwy ze skóry wtórnej i sztucznej. 

d)

 

podeszwy gumowe. 

 

2.

 

Ś

cienianie podnosków i zakładek z materiałów termoplastycznych i chemoutwardzalnych 

przeprowadza się z reguły na  
a)

 

dwojarkach. 

b)

 

dwojarkach z wałkiem negatywowym. 

c)

 

ś

cieniarkach z noŜem cylindrycznym lub dwojarkach typu fortuna. 

d)

 

noŜem szewskim. 

 

3.

 

Ś

cieniarka z wałkiem negatywowym słuŜy do ścieniania 

a)

 

podpodeszew. 

b)

 

podnosków. 

c)

 

podeszew, wzmocnień podpodeszew, zakładek. 

d)

 

składek obcasów. 

 

4.

 

Elementy, które nie są poddawane obróbce metodą frezowania to 
a)

 

brzegi podeszew. 

b)

 

obcasy. 

c)

 

wyściółki i zapiętki. 

d)

 

brzegi spodów obuwia pasowego. 

 

5.

 

Formowanie części spodowych obuwia ma na celu 
a)

 

nadanie elementom obuwia Ŝądanego kształtu. 

b)

 

zmniejszenie grubości. 

c)

 

zmechacenie powierzchni. 

d)

 

wyrównanie grubości. 

 

6.   Nadcinanie wargi przeprowadza się przy produkcji podpodeszew 

a)

 

do obuwia klejonego. 

b)

 

do obuwia pasowego. 

c)

 

klasycznych. 

d)

 

typu Plastak. 

 

7.   Część tnąca freza składa się z 

a)

 

płaszczyzny natarcia, płaszczyzny przyłoŜenia. 

b)

 

małego pióra, duŜego pióra. 

c)

 

płaszczyzny bocznej, półki. 

d)

 

płaszczyzny przyłoŜenia, małego pióra i duŜego pióra. 

 

8.

 

Formy do formowania zakładek są 
a)

 

jednoczęściowe. 

b)

 

dwuczęściowe. 

c)

 

trzyczęściowe. 

d)

 

czteroczęściowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

9.

 

Dwojenie elementów spodu obuwia ma na celu 
a)

 

uzyskanie Ŝądanej grubości i wyrównanie grubości. 

b)

 

zmechacenie powierzchni. 

c)

 

uzyskanie określonego kształtu. 

d)

 

nadanie wymaganego kształtu. 

 

10.

 

Ś

cieranie elementów spodowych przygotowuje powierzchnię do 

a)

 

dwojenia. 

b)

 

klejenia. 

c)

 

formowania 

d)

 

frezowania. 

 

11.

 

Poprzez lamowanie i obciąganie wykończa się  
a)

 

podeszwy. 

b)

 

podpodeszwy obuwia paskowego i obcasy. 

c)

 

otoki. 

d)

 

wyściółki. 

 

12.  Informacje dotyczące sposobu wykonania czynności technologicznych są zawarte w 

a)

 

dokumentacji techniczno-technologicznej. 

b)

 

instrukcji technologicznej. 

c)

 

karcie wzoru obuwia. 

d)

 

arkuszu kalkulacyjnym. 

 

13.  Do automatycznej produkcji podpodeszew słuŜy linia 

a)

 

Plastak. 

b)

 

Ralphs. 

c)

 

Hollinger. 

d)

 

 Secom. 

 

14.  Linia technologiczna Hollinger słuŜy do automatycznej produkcji 

a)

 

podpodeszew. 

b)

 

podeszew. 

c)

 

podnosków. 

d)

 

zakładek. 

 

15.  Do obróbki wklęsłej części śródstopia słuŜą frezy z 

a)

 

10 zębami. 

b)

 

7 zębami. 

c)

 

12 zębami. 

d)

 

8 zębami. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

16.  Kąt α zaznaczony na rysunku jest kątem  
 
 
 
 
 
 
 

a)

 

przyłoŜenia. 

b)

 

natarcia. 

c)

 

ostrza. 

d)

 

skrawania. 

 

17.  Siła nacisku podczas prasowania obcasów powinna wynosić 

a)

 

1,5 kN. 

b)

 

20 kN. 

c)

 

300 kN. 

d)

 

0,15 kN. 

 

18.  Średnie  ciśnienie  prasowania  potrzebne  do  uformowania  podeszwy  lub  podpodeszwy 

wynosi 
a)

 

29,4 MPa. 

b)

 

24,5 MPa. 

c)

 

19,6 MPa. 

d)

 

14,7 MPa. 

 

19.  Na zamieszczonych rysunkach zilustrowano 

 

a)

 

geometrię ziarna ściernego. 

b)

 

geometrię frezu. 

c)

 

profile krawędzi tnącej frezów. 

d)

 

formy do formowanie elementów spodowych. 

 

20.  Rowkowanie wykonuje się w procesie opracowania podeszew stosowanych do obuwia 

a)

 

klejonego. 

b)

 

kołkowanego. 

c)

 

przeszywanego. 

d)

 

pasowego.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................... 
 

Wytwarzanie  zakładek,  podnosków  i  elementów  spodowych  obuwia  
z materiałów płaskich  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

TEST 2 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
Wytwarzanie 

zakładek, 

podnosków 

i elementów 

spodów 

obuwia 

z materiałów płaskich 311[25].Z1.02

  

 
Treść zadania 

Opracuj podeszwę z tuniskóru z otokiem do obuwia klejonego. 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia,  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych, 

w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności  
w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania  czynności  praktycznych. 
Uczniowi  naleŜy  stworzyć  moŜliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów 
wykonywania  zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru  odpowiednich  maszyn  lub 
urządzeń  produkcyjnych,  wykonanie  podstawowych  ustawień  i  regulacji  maszyn  oraz 
wykazania  się  umiejętnością  wykonania  opracowania  podeszew.  Jest  to  jednocześnie 
moŜliwość  samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności 
i dokonania  analizy  podjętych  działań  praktycznych.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie 
warunków  umoŜliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  zgodnie  z  zasadami  bhp 
i technologicznymi oraz w określonym czasie. 

Uczeń powinien mieć udostępnione:  

 

stanowisko  pracy  z  maszynami  i  urządzeniami  produkcyjnymi  do  frezowania,  ścierania, 
odpylania, naklejania otoku, barwienia brzegów, 

 

elementy spodu obuwia, 

 

instrukcję obsługi maszyn i instrukcję technologiczną. 

Nauczyciel powinien:  

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  produkcyjnego  w  warsztatach 
szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

 

zabezpieczyć elementy składowe podeszwy,  

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nakazać bezwzględne 
ich przestrzeganie, 

 

skontrolować uŜycie właściwego ubioru ochronnego, 

 

przydzielić uczniom części składowe podeszwy,  

 

określić czas na wykonanie zadania, 

 

na bieŜąco nadzorować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną, 

 

obejrzeć i scharakteryzować przydzielone do obróbki elementy, 

 

wskazać  urządzenia,  na  których  moŜna  dokonać  operacji  frezowania,  ścierania, 
odpylania, naklejania otoku i barwienia brzegów, 

 

przygotować  stanowisko  pracy  pod  względem:  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
uporządkowania  i  łatwego  dostępu  do  obrabianych  elementów,  wyposaŜenia  
w potrzebne urządzenia pomocnicze, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

 

przeprowadzić frezowanie podeszew,  

 

wykonać operację ścierania podeszwy pod otok i odpylić, 

 

nakleić otok na podeszwę, 

 

zetrzeć brzeg podeszwy i otoku, 

 

dokonać operacji farbowania brzegów podeszwy, 

 

obejrzeć  i  scharakteryzować  podeszwy  po  wykonaniu  zadania  –  dokonać  oceny 
wykonanej obróbki. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.

 

  Dobranie odzieŜy ochronnej 

 

2.

 

  Sposób oględzin i charakterystyka półfabrykatu 

 

3.

 

  Zaplanowanie kolejnych czynności 

10 

 

4.

 

  Dobranie maszyny lub urządzenia do wykonania zadania 

10 

 

5.

 

  Przygotowanie stanowiska pracy: 

 

czystość i porządek miejsca pracy, 

 

zabezpieczenie pod względem BHP, 

 

przygotowanie  potrzebnych  urządzeń  i  narzędzi 
pomocniczych 

 
 

10 

 

6.

 

  Wykonywanie zadania: 

 

frezowanie  brzegów  podeszwy–  sposób  i  dokładność 
przeprowadzenia, 

 

ś

cieranie podeszwy pod otok i odpylanie – sposób  

i dokładność przeprowadzenia,  

 

naklejanie 

otoku 

– 

sposób 

dokładność 

przeprowadzenia, 

 

ś

cieranie brzegu podeszwy i otoku – sposób  

i dokładność przeprowadzenia, 

 

farbowanie  podeszew  –  sposób  i  dokładność 
przeprowadzenia, 

 

włączenie urządzeń, 

 

wyłączenie urządzeń 

 
 

50 

 

7.

 

  Wykonanie oględzin i ocena wykonania pracy 

 

8.

 

  Zaprezentowanie wykonania zadania 

 

 

Razem: 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

60–70 

dostateczny 

71–80 

dobry 

81–95 

bardzo dobry 

96–100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

7.

 

LITERATURA 

1.

 

Borzeszkowski A., Borzeszkowski W., Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz. I. WSiP, 
Warszawa 1983 

2.

 

Charasz  A.,  Łuczyńska  J.,  Matuszewski  S.,  Suwart  R.,  Olszewski  A.:  Oprzyrządowanie 
do produkcji obuwia. Politechnika Radomska, Radom 1985 

3.

 

Cholewa  E.,  Kamińska  I.,  Opuchowski  J.,  Palla  W.,  Trześniowski  W.:  Nowoczesne 
metody produkcji obuwia. WNT, Warszawa 1973 

4.

 

Christ J. W.: Technologia obuwia. WSiP, Warszawa 1986 

5.

 

Grabkowski  M.(red.):  Zarys  teorii  procesów  wytwarzania  obuwia.  Politechnika 
Radomska, Radom 2004 

6.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia.  T.1.  Politechnika  Radomska,  Radom 
2000 

7.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia.  T.2.  Politechnika  Radomska,  Radom 
2000 

8.

 

Produkcja zakładek z wtórnej skóry i ich montaŜ w obuwiu. Informacja CLPOb, Kraków 
1980 

9.

 

Pytlik K. (red.): Projektowanie i konstrukcja spodów obuwia. WNT, Warszawa 1983 

 
Czasopisma fachowe: 
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne), 
Przegląd Włókienniczy (wydania archiwalne i bieŜące), 
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i bieŜące). 

 
Literatura metodyczna
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32.CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000