background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 

 

 

 

Kazimierz Olszewski  

 

 

 

 
Wytwarzanie podstawowych półproduktów i produktów 
nieorganicznych 815[01].Z2.02  
 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inŜ. Paweł Religa 

mgr Zbigniew Piotr Rawluk 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Kazimierz Olszewski 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Halina Bielecka 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  815[01].Z2.02 
„Wytwarzanie  podstawowych  półproduktów  i  produktów  nieorganicznych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu operator urządzeń przemysłu chemicznego. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

    

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne  

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć  

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Technologia wody 

11 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

11 

5.2.

 

Produkcja kwasu siarkowego(VI) 

15 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

15 

5.3.

 

Technologia związków azotu 

17 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

17 

5.4.

 

Technologia związków fosforu 

20 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

20 

5.5.

 

Procesy elektrochemiczne 

23 

5.5.1.

 

Ć

wiczenia 

23 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.

 

Literatura 

39 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń  przemysłu 
chemicznego  w  jednostce  modułowej  „Wytwarzanie  podstawowych  półproduktów 
i produktów nieorganicznych”. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych 
uczniów, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Z  powodu  obszernego  materiału  nauczania  objętego  programem  jednostki  modułowej 

815[01].Z2.02  w  poradnikach  zawarto  tylko  wybrane  ćwiczenia  zawarte  w  programie 
jednostki  jako  najbardziej  reprezentatywne  dla  specyfiki  nauczania  przedstawionych 
w Materiale nauczania jednostki zagadnień.  

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych i sprawdzianem 
praktycznym. W rozdziale 6 podano równieŜ: 

 

plan testu, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

815[01].Z2 

Technologie wytwarzania półproduktów 

i produktów przemysłu chemicznego 

815[01].Z2.02 

Wytwarzanie podstawowych 

półproduktów i produktów 

nieorganicznych 

815[01].Z2.03 

Wytwarzanie podstawowych 

półproduktów i produktów 

organicznych 

 

815[01].Z2.01 

Stosowanie zasad prowadzenia 

procesów produkcyjnych 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

wykonywać podstawowe czynności laboratoryjne, 

 

posługiwać się podstawowy pojęciami i wzorami z zakresu chemii nieorganicznej, 

 

wykonywać podstawowe obliczenia chemiczne, 

 

rozróŜniać symbole graficzne aparatów, maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego, 

 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  pracy  przy  obsłudze  aparatów, 
maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego, 

 

charakteryzować  budowę  i  zasadę  działania  podstawowych  aparatów  maszyn  i  urządzeń 
przemysłu chemicznego, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami technologicznymi, 

 

rozróŜniać zastosowane zasady technologiczne, 

 

posługiwać się normami, ustawami, rozporządzeniami, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

   

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować  podstawowe  wymagania  jakości  wody  (zasilającej  kotły,  uŜywanej  do 
celów  chłodniczych,  technologicznej)  stosowanej  w  typowych  procesach  produkcji 
chemicznej, 

 

określić skład ścieków pochodzących z typowych procesów produkcji chemicznej, 

 

rozróŜnić metody oczyszczania ścieków przemysłu chemicznego, 

 

scharakteryzować zanieczyszczenia wód, metody ich oczyszczania i uzdatniania, 

 

wskazać  najwaŜniejsze  surowce,  z  których  wytwarza  się  półprodukty  i  produkty 
nieorganiczne, 

 

określić metody wydobycia i oczyszczania surowców przemysłu nieorganicznego, 

 

określić  wpływ  zmiany  parametrów  procesowych  na  przebieg  procesów  wytwarzania 
produktów 

przemysłu 

siarkowego, 

azotowego, 

fosforowego, 

sodowego 

oraz 

elektrochemicznego i nawozów sztucznych, 

 

rozróŜnić  symbole  aparatury,  punktów  pomiaru  parametrów,  urządzeń  regulacji  i 
sterowania  stosowanych  w  procesach  wytwarzania  półproduktów  i  produktów 
nieorganicznych, 

 

scharakteryzować  budowę  i  zasady  działania  aparatów  i  urządzeń  stosowanych  w 
procesie wytwarzania podstawowych produktów przemysłu nieorganicznego,  

 

posłuŜyć  się  uproszczonymi  schematami  technologicznymi  procesów  wytwarzania 
produktów 

przemysłu 

siarkowego, 

azotowego, 

fosforowego, 

sodowego 

oraz 

elektrochemicznego i nawozów sztucznych, 

 

wskazać  wpływ  instalacji  wytwarzania  produktów  nieorganicznych  na  stan  środowiska 
naturalnego, 

 

ocenić  stopień  zagroŜenia  środowiska  pracy  podczas  eksploatacji  aparatów  i  urządzeń 
stosowanych  w  procesach  wytwarzania  produktów  przemysłu  siarkowego,  azotowego, 
fosforowego, sodowego oraz elektrochemicznego i nawozów sztucznych, 

 

ocenić  toksyczność  substancji  stosowanych  w  procesach  wytwarzania  produktów 
nieorganicznych na podstawie analizy karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

 

scharakteryzować  skład  i  warunki  pracy  katalizatorów  stosowanych  w  procesach 
wytwarzania produktów nieorganicznych,  

 

wyjaśnić,  w  oparciu  o  schemat  ideowy,  chemiczną  koncepcję  procesu  wytwarzania 
produktu nieorganicznego,  

 

sporządzić  schematy  ideowe  procesów  wytwarzania  produktów  przemysłu  siarkowego, 
azotowego, fosforowego, sodowego oraz elektrochemicznego i nawozów sztucznych, 

 

wskazać  stosowanie  zasad  technologicznych  w  procesach  wytwarzania  produktów 
nieorganicznych, 

 

wyjaśnić istotę, przebieg oraz wskaźniki przebiegu procesów elektrochemicznych, 

 

zapisać i zinterpretować reakcje elektrodowe zachodzące w procesach elektrolizy, 

 

wskazać  najwaŜniejsze  powiązania  nieorganicznych  procesów  technologicznych  z 
procesami przemysłu syntez organicznych,  

 

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej i ochrony 
ś

rodowiska obowiązujące na stanowiskach pracy.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

……………………………………….…………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator urządzeń przemysłu chemicznego 815[01] 

Moduł:  

Technologie  wytwarzania  podstawowych  półproduktów 
i produktów przemysłu chemicznego 815[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie  podstawowych  półproduktów  i  produktów 
nieorganicznych 815[01].Z2.02 

Temat:  Wpływ produkcji kwasu siarkowego na środowisko naturalne. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określania  wpływu  instalacji  produkcyjnej  na 

ś

rodowisko naturalne. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

oceniać toksyczność substancji stosowanych w procesie produkcji kwasu siarkowego, 

 

korzystać z kart charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

 

wskazać wpływ instalacji produkcji kwasu siarkowego na stan środowiska naturalnego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita. 

 
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

 

uproszczony schemat technologiczny produkcji kwasu siarkowego, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Zadanie dla ucznia
 
Określ co najmniej 5 moŜliwych sposobów skaŜenia środowiska naturalnego przez instalację 
produkcji  kwasu  siarkowego  powstałych  na  wskutek  awarii  tej  instalacji.  Ponadto  określ 
rodzaj powstałego skaŜenia.  

W tym celu: 

 

określ wpływ substancji występujących w procesie produkcji kwasu siarkowego na 
ś

rodowisko naturalne, 

 

wypisz wpływ substancji występujących w procesie produkcji kwasu siarkowego na 
ś

rodowisko naturalne, 

 

określ co najmniej 5 moŜliwych sposobów skaŜenia środowiska naturalnego przez 
instalację produkcji kwasu siarkowego, 

 

określ rodzaj skaŜenia.  
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

 

zapoznanie się z kartami charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

 

zapoznanie się z uproszczonym schematem produkcji kwasu siarkowego, 

 

określenie wpływu substancji występujących w procesie produkcji kwasu siarkowego 
na środowisko naturalne, 

 

wypisanie wpływu substancji występujących w procesie produkcji kwasu siarkowego 
na środowisko naturalne, 

 

określenie  moŜliwych  sposobów  skaŜenia  środowiska  naturalnego  przez  instalację 
produkcji kwasu siarkowego, 

 

wypisanie  moŜliwych  sposobów  skaŜenia  środowiska  naturalnego  przez  instalację 
produkcji kwasu siarkowego. 

5.

 

Po  wykonaniu  ćwiczenia  uczeń  określa,  jakie  zagroŜenia  stanowi  produkcja  kwasu 
siarkowego. 

6.

 

Nauczyciel analizuje prace uczniów. 

7.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  informacji  dotyczących  zasadności  stosowania  metody  podwójnej 
absorpcji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2  

 

 

Osoba prowadząca  

……………………………………….………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator urządzeń przemysłu chemicznego 815[01] 

Moduł:  

Technologie  wytwarzania  podstawowych  półproduktów 
i produktów przemysłu chemicznego 815[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie  podstawowych  półproduktów  i  produktów 
nieorganicznych 815[01].Z2.02 

Temat:  OdŜelazienie wody przez napowietrzanie i filtrację. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności odŜelazienia wody w warunkach laboratoryjnych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

przeprowadzić proces napowietrzania wody, 

 

przeprowadzić proces filtracji wody na złoŜach filtracyjnych Ŝwirowych, 

 

określić zawartość jonów Ŝelaza(III) w wodzie metodą kolorymetryczną. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko do napowietrzania i filtracji wody, 

 

kolba miarowa 50 cm

3

 

pipety, 

 

roztwór NH

4

CNS o stęŜeniu 20%, 

 

roztwór HCl o stęŜeniu 2 mol/dm

3

 

roztwór H

2

O

o stęŜeniu 3%, 

 

kolorymetr, 

 

krzywa wzorcowa, 

 

instrukcja oznaczania zawartości jonów Ŝelaza(III) metodą kolorymetryczną, 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej. 

 
Zadanie dla ucznia 
Określ skuteczność odŜelazienia wody metodą jonitową. 

W tym celu: 

 

sporządź wykaz niezbędnego sprzętu laboratoryjnego i odczynników, 

 

zaplanuj konieczne czynności laboratoryjne,  

 

określ warunki bhp niezbędne do bezpiecznego wykonywania czynności laboratoryjnych, 

 

pobierz od nauczyciela niezbędny sprzęt i odczynniki, 

 

przeprowadź zaplanowane czynności laboratoryjne, 

 

zapisz obserwacje w dzienniku laboratoryjnym, 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności porządkowe. 

2.

 

Omówienie celów lekcji oraz przepisów bhp. 

3.

 

Omówienie szczegółowych zasad sporządzania sprawozdania. 

4.

 

Ć

wiczenia praktyczne:  

 

zgromadzenie niezbędnego sprzętu i odczynników, 

 

oznaczenie zawartości jonów Ŝelaza(III) w badanej wodzie metodą kolorymetryczną, 

 

wykonanie procesu napowietrzania badanej wody, 

 

oznaczenie  zawartości  jonów  Ŝelaza(III)  w  wodzie  przed  napowietrzeniem  i  po  jej 
napowietrzaniu metodą kolorymetryczną. 

5.

 

Przygotowanie tabeli wyników. 

6.

 

Uporządkowanie stanowiska pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Przygotuj sprawozdanie z dzisiejszego ćwiczenia. Pamiętaj o podaniu wniosków. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. 

ĆWICZENIA

  

 

 
5.1.  Technologia wody

 

 

 
5.1.1. Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj wodę mineralną na podstawie danych zaczerpniętych z etykiety na butelce.  
 

Kationy: 
wapniowy Ca

2+ 

96,19 mg/l 

magnezowy Mg

2+ 

12,76 mg/l 

sodowy Na

3,75 mg/l 

potasowy K

1,17 mg/l 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  „Materiał  nauczania”  dotyczący  twardości  wody.  Nauczyciel  powinien  omówić 
zakres  ćwiczenia  oraz  sposób  wykonania.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane  indywidualnie 
lub w grupach 2–4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić, które jony wymienione na etykiecie tworzą twardość wody, 

2)

 

wyznaczyć twardość wody w mg CaO/dm

3

3)

 

wyznaczyć twardość wody w stopniach niemieckich [

0

n], 

4)

 

określić na podstawie tabeli załączonej poniŜej jaka klasa wody znajduje się w butelce. 

 
Tabela 
do ćwiczenia 1 

Klasyfikacja wody pod względem twardości 

twardość wody [

o

n] 

rodzaj wody 

0–4 

bardzo miękka 

4–8 

miękka 

8–20 

twarda 

ponad 20 

bardzo twarda 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, kalkulator, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Oznacz  twardość  ogólną  (całkowitą)  wody  wodociągowej  zmiękczonej  metodą 

termiczną.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  „Materiał  nauczania”  dotyczący  metod  usuwania  twardości  wody.  Nauczyciel 
powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  oraz  warunki  zachowania 
bezpieczeństwa  pracy.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane  indywidualnie  lub  w  grupach  
2–4-osobowych. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

wnikliwie przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dobrać sprzęt, przyrządy pomiarowe i urządzenie, 

3)

 

dobrać niezbędne do zapewnienia bezpiecznej pracy środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

wykonać czynności laboratoryjne opisane w instrukcji wykonania ćwiczenia, 

5)

 

wyznaczyć twardość wody w mmol CaO/dm

3

6)

 

wyznaczyć twardość wody w stopniach niemieckich [

0

n], 

7)

 

uzupełnić tabelę, 

8)

 

określić klasę wody na podstawie tabeli załączonej poniŜej. 

 

Tabela do ćwiczenia 2. 

Klasyfikacja wody pod względem twardości 

twardość wody [

o

n] 

rodzaj wody 

0–4 

bardzo miękka 

4–8 

miękka 

8–20 

twarda 

ponad 20 

bardzo twarda 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zlewka o pojemności 400 cm

3

,

 

 

trójnóg, 

 

palnik, 

 

płytka metalowa, 

 

biureta, 

 

pipeta jednomiarowa o pojemności 100 cm

3

 

3 kolby stoŜkowe o pojemności 250 cm

3

 

roztwór wersenianu dwusodowego (EDTA) o stęŜeniu 0,02 mol/dm

3

 

bufor amonowy (pH = 10), 

 

nasycony roztwór czerni eriochromowej T w etanolu, 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Stosowane oznaczenia w instrukcji wykonania ćwiczenia 
T

– twardość ogólna (całkowita) [mmol CaO/dm

3

], 

EDTA – wersenian dwusodowy, 
V

próbki 

– objętość próbki wody wzięta do oznaczenia [cm

3

], 

V

EDTA 

– objętość wersenianu dwusodowego zuŜyta na zmiareczkowanie próbki wody [cm

3

], 

c

EDTA

 – stęŜenie uŜytego roztworu EDTA [mol/dm

3

]. 

 

UŜyteczne wzory 

próbki

EDTA

EDTA

c

V

c

V

T

1000

=

 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 
1.

 

Do  kolby  stoŜkowej  odmierz  pipetą  100  cm

3

 wody wodociągowej, dodaj 10 cm

3

 buforu 

amonowego  oraz  5  kropli  czerni  eriochromowej  T.  Zmiareczkować  tak  przygotowaną 
wodę  roztworem  EDTA  o  stęŜeniu  0,02  mol/dm

3

,  aŜ

 

do  momentu  zmiany  zabarwienia 

z czerwonego  na  niebieskie.  Odczytaj  z  biurety  objętość  zuŜytego  roztworu  wersenianu. 
Wykonaj trzy powtarzalne miareczkowania. 

2.

 

Doprowadź  do  wrzenia  około  350  cm

3

  wody  wodociągowej  w  zlewce  na  płytce 

umieszczonej  na  trójnogu  nad  palnikiem,  utrzymuj  wodę  w  stanie  wrzenia  przez  około 
5 minut.  Następnie  zakończ  ogrzewanie  i  po  ostudzeniu  wody  do  temp.  pokojowej 
pobierz trzy próbki ostudzonej wody po 100 cm

3

. Miareczkuj próbki tak jak w punkcie 1.  

 

Wyniki pomiarów 

 

Tabela do ćwiczenia 2. Wyniki oznaczenia twardości wody 

Wyniki miareczkowania [cm

3

 

woda wodociągowa 
 

 

 

 

woda zmiękczona termicznie 
 

 

 

 

 
Ćwiczenie 3 

Narysuj schemat ideowy procesu mechanicznego oczyszczania wody na podstawie tabeli 1 

zawartej  w  Poradniku  dla  ucznia  opisującej  metody  uzdatniania  wody  do  celów  spoŜywczo-
gospodarczych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  „Materiał  nauczania”  dotyczący  oczyszczania  wody  do  celów  gospodarczych 
i przemysłowych.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia  oraz  sposób  jego 
wykonania. Ćwiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  Poradniku  dla  ucznia  informacje  dotyczące  metod  oczyszczania  wody  do 
celów gospodarczych i przemysłowych,  

2)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych dowolny schemat ideowy w celu przypomnienia 
sobie jego struktury, 

3)

 

narysować schemat ideowy procesu mechanicznego oczyszczania wody.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Produkcja kwasu siarkowego(VI)

 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Określ,  jakie  procesy  zachodzą  w  elementach  oznaczonych  cyframi  na  uproszczonym 

schemacie produkcji kwasu siarkowego przedstawionym na rysunku. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania” dotyczący produkcji kwasu siarkowego. Nauczyciel powinien 
omówić  zakres  ćwiczenia  oraz  sposób  wykonania.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane 
indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  produkcji  kwasu 
siarkowego, 

2)

 

dokonać analizy schematu ideowego produkcji kwasu siarkowego, 

3)

 

rozpoznać  na  załączonym  do  ćwiczenia  rysunku  elementy  instalacji  produkcji  kwasu 
siarkowego. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 2 
 

Naszkicuj  wykres  Sankeya  dla  węzła  kontaktowego  instalacji  produkcji  kwasu 

siarkowego korzystając z danych zawartych w tabeli. 
 

Tabela do ćwiczenia 2 

Przychód 

Rozchód 

składnik 

masa [kg] 

składnik 

masa [kg] 

dwutlenek siarki 
tlen 
azot 

657 
246 

1890 

trójtlenek siarki 
dwutlenek siarki 
tlen 
azot 

818 

82 

1890 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  „Materiał  nauczania”  dotyczący  produkcji  kwasu  siarkowego(VI).  Nauczyciel 
powinien  omówić  zakres  ćwiczenia  oraz  sposób  jego  wykonania.  Ćwiczenie  moŜe  być 
wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapisać równanie reakcji utleniania dwutlenku siarki, 

2)

 

dowiedzieć się, co opisuje wykres Sankeya,  

3)

 

dowiedzieć się, jaka jest konstrukcja wykresu Sankeya, 

4)

 

naszkicować obraz graficzny przychodu, 

5)

 

naszkicować obraz graficzny rozchodu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Technologia związków azotu

  

 
5.3.1. Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz  zawartość  azotu,  w  przeliczeniu  na  N

2

,  w  azotanie  amonu  oraz  w  moczniku.  Do 

obliczeń moŜesz wykorzystać uproszczone równania:  
 

NH

4

NO

 N

 

NH

2

CONH

 N

2

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania” dotyczący nawozów azotowych. Nauczyciel powinien omówić 
zakres  ćwiczenia  oraz  sposób  jego  wykonania.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane 
indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  produkcji  saletry 
amonowej, 

2)

 

zapisać  wzory  opisujące  zawartość  procentową  azotu,  w  przeliczeniu  na  N

2

,  w  azotanie 

amonu i moczniku, 

3)

 

wyznaczyć masę cząsteczkową (molową) azotanu amonu i mocznika, 

4)

 

obliczyć zawartość azotu, w przeliczeniu na N

2

, w azotanie amonu oraz w moczniku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Produkcja  saletry  amonowej  polega  na  zobojętnianiu  roztworu  kwasu  azotowego 

amoniakiem.  Oblicz  objętość  amoniaku  niezbędną  do  zobojętnienia  1  tony  roztworu  kwasu 
azotowego o stęŜeniu 63%. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania” dotyczący nawozów azotowych. Nauczyciel powinien omówić 
zakres  ćwiczenia  oraz  sposób  jego  wykonania.  Wskazane  jest,  aby  nauczyciel  przypomniał 
uczniom takŜe obliczenia stechiometryczne w zakresie ujętym w ćwiczeniu. Ćwiczenie moŜe 
być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać równanie reakcji neutralizacji kwasu azotowego amoniakiem, 
2)

 

obliczyć masę czystego kwasu azotowego zawartą w 1 tonie roztworu kwasu azotowego 
o stęŜeniu 63%,  

3)

 

obliczyć  objętość  amoniaku  wykorzystując  zaleŜność  stechiometryczną  pomiędzy 
kwasem azotowym a amoniakiem. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

kalkulator, 

– 

papier formatu A4,  

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nuczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wyznacz  procentową  zawartość  gazu syntezowego otrzymanego w wyniku katalitycznej 

konwersji  metanu  z  przegrzaną  parą  wodną.  Do  wykonania  obliczeń  przyjmij,  Ŝe  zareaguje 
tylko połowa początkowej ilości metanu. Uzupełnij tabelę. 
 

Tabela do ćwiczenia 3 

Gazy poddawane konwersji 

Gazy po konwersji 

Substancje 

Objętość [m

3

Substancje 

Objętość [m

3

Zawartość procentowa 

CH

H

2

CO 
H




CH

H

2

CO 
H

2

 

 

 

Razem: 

Razem 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania” dotyczący produkcji gazu syntezowego. Nauczyciel powinien 
omówić  zakres  ćwiczenia  oraz  sposób  jego  wykonania.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane 
indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  produkcji  gazu 
syntezowego, 

2)

 

zapisać równanie reakcji konwersji metanu z przegrzaną parą wodną, 

3)

 

obliczyć objętość gazu po konwersji korzystając z prawa Avogadro, 

4)

 

obliczyć zawartość procentową składników gazu po konwersji. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Technologia związków fosforu

 

 
5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Oblicz  zawartość  fosforu,  w  przeliczeniu  na  P

2

O

5

,  w  diwodorofosforanie  wapnia, 

głównym  składniku  superfosfatu  potrójnego.  Do  obliczeń  moŜesz  wykorzystać  uproszczone 
równania:  

Ca(H

2

PO

4

)

2

 

 P

2

O

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  „Materiał  nauczania”  dotyczący  nawozów  fosforowych  skoncentrowanych. 
Nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia oraz sposób jego wykonania. Ćwiczenie moŜe 
być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  produkcji  nawozów 
fosforowych, 

2)

 

zapisać  wzory  opisujące  zawartość  procentową  fosforu,  w  przeliczeniu  na  P

2

O

5

w diwodorofosforanie wapnia, 

3)

 

wyznaczyć masę cząsteczkową (molową) diwodorofosforanu wapnia, 

4)

 

obliczyć zawartość fosforu, w przeliczeniu na P

2

O

5

, w diwodorofosforanie wapnia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj  schemat  ideowy  procesu  otrzymywania  superfosfatu  potrójnego.  W  czasie 

opracowywania schematu ideowego tego procesu skorzystaj z następujących wskazówek: 

 

produkcja  superfosfatu  prostego  wymaga  stosowania  kwasu  siarkowego,  zaś  produkcja 
superfosfatu potrójnego wymaga stosowania kwasu fosforowego, 

 

w  produkcji  superfosfatu  prostego  nie  powstaje  fosfogips,  zaś  w  produkcji  superfosfatu 
potrójnego fosfogips powstaje, 

 

procesy tęŜenia i dojrzewania występują zarówno w produkcji superfosfatu prostego, jak 
i superfosfatu potrójnego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  „Materiał  nauczania”  dotyczący  nawozów  fosforowych  skoncentrowanych. 
Nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia oraz sposób jego wykonania. Ćwiczenie moŜe 
być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać w Poradniku dla ucznia informacje dotyczące produkcji nawozów fosforowych 
oraz schemat ideowy produkcji superfosfatu prostego,  

2)

 

dokonać analizy schematu ideowego produkcji superfosfatu prostego, 

3)

 

narysować schemat ideowy produkcji superfosfatu potrójnego.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Sprawdź doświadczalnie, dlaczego składnikiem nawozów fosforowych nie powinien być 

fosforan wapnia.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  „Materiał  nauczania”  dotyczący  nawozów  fosforowych  skoncentrowanych. 
Nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania oraz warunki zachowania 
bezpieczeństwa  pracy.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane  indywidualnie  lub  w  grupach  
2–4-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  produkcji  nawozów 
fosforowych, 

2)

 

wykonać doświadczenie zgodnie z zamieszczoną instrukcją wykonania doświadczenia, 

3)

 

zapisać równanie zachodzących reakcji, 

4)

 

wyciągnąć wnioski z wyników doświadczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

3 zlewki o pojemności 200 cm

3

 

bagietka, 

 

roztwór Na

3

PO

o stęŜeniu 0,1 mol/dm

3

,

 

 

roztwór NaH

2

PO

o stęŜeniu 0,1 mol/dm

3

 

roztwór CaSO

4

 o stęŜeniu 0,1 mol/dm

3

 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

 

dziennik laboratoryjny,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Instrukcja wykonania doświadczenia 
 

W celu wykonania doświadczenia: 

 

przygotuj trzy zlewki o pojemności 200 cm

3

 

w pierwszej zlewce przygotuj 50 cm

3

 wodnego roztworu Na

3

PO

o stęŜeniu 0,1 mol/dm

3

 

w drugiej zlewce przygotuj 50 cm

3

 wodnego roztworu NaH

2

PO

o stęŜeniu 0,1 mol/dm

3

,

 

 

w trzeciej zlewce przygotuj 100 cm

3

 wodnego roztworu CaSO

4

 o stęŜeniu 0,1 mol/dm

3

 

dodaj  do  zlewki  pierwszej  i  drugiej  po  50  cm

3

  wodnego  roztworu  CaSO

4

  o  stęŜeniu 

0,1 mol/dm

3

, a następnie zamieszaj roztwory. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.5.  Procesy elektrochemiczne 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  kart  charakterystyki  substancji  niebezpiecznych  określ  podstawowe  dane 

dotyczące chloru, a mianowicie: 

 

jego wpływ na środowisko naturalne, 

 

postępowanie w przypadku uwolnienia się chloru do środowiska, 

 

obchodzenie się z chlorem i jego magazynowanie, 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej zapewniające bezpieczną pracę. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  „Materiał”  nauczania  dotyczący  elektrolizy  wodnego  roztworu  soli  kamiennej. 
Nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia oraz sposób jego wykonania. Ćwiczenie moŜe 
być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać w kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych dane dotyczące chloru, 

2)

 

wyszukać w tekście niezbędne informacje, 

3)

 

zapisać krótką charakterystykę dotyczącą chloru. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

karty charakterystyki substancji niebezpiecznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając  ze  schematu  ideowego  produkcji  chloru,  wodoru  i  wodorotlenku  sodu, 

określ, w jakim celu dodawany jest dwutlenek węgla. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  „Materiał  nauczania”  dotyczący  elektrolizy  wodnego  roztworu  soli  kamiennej. 
Nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia oraz sposób jego wykonania. Ćwiczenie moŜe 
być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  Poradniku  dla  ucznia  schemat  ideowy  produkcji  chloru,  wodoru 
i wodorotlenku sodu, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

2)

 

wyszukać  w  literaturze  podanej  w  poradniku  lub  w  Internecie  informacje  dotyczące 
elektrolizy przeponowej wodnego roztworu soli kamiennej, 

3)

 

zapisać krótką informację dotyczącą zasadności stosowania dwutlenku węgla w procesie 
oczyszczania solanki. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz  maksymalną  objętość  chloru,  jaką  moŜna  uzyskać  w  czasie  elektrolizy  wodnego 

roztworu  soli  kamiennej  metodą  przeponową,  jeŜeli  elektrolizę  prowadzono  przez  trzy 
godziny prądem o natęŜeniu 1000 A. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  elektrolizy  przemysłowej.  Nauczyciel  powinien 
omówić  zakres  ćwiczenia  oraz  sposób  jego  wykonania.  Wskazane  jest,  aby  nauczyciel 
przypomniał  uczniom  podstawowe  obliczenia  chemiczne  ujęte  zakresem  ćwiczenia. 
Ć

wiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać w Poradniku dla ucznia informacji dotyczących elektrolizy przemysłowej. 

2)

 

wyszukać wzór opisujący masę wydzielonej substancji, 

3)

 

wyznaczyć masę molową cząsteczki chloru, 

4)

 

obliczyć masę wydzielonego chloru, 

5)

 

przeliczyć  masę  chloru  na  objętość  gazowego  chloru,  wykorzystując  objętość  molową 
gazu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Wytwarzanie podstawowych 

półproduktów i produktów nieorganicznych”   

 
Test składa się z 30 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  5,  7,  8,  9,  11,  14,  17,  18,  19,  21,  22,  25,  26,  27,  28,  29,  30  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 3, 4, 6, 10, 12, 13, 15, 16, 20, 23, 24 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  27  zadań,  w  tym  co  najmniej  8  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.  b,  2.  c,  3.  c,  4.  b,  5.  d,  6.  a,  7.  d,  8.  d,  9.  c,  10.  c,  11.  c, 

12. d, 13. b, 14. b, 15. b, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c, 20. c, 21. c, 
22. c, 23. c, 24. b, 25. b, 26. d, 27. a, 28. d, 29. d, 30. c. 

Plan testu   

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Rozpoznać jony tworzące twardość wody 

2.  RozróŜnić metody usuwania twardości wody 

3.  Wyznaczyć podstawowy parametr wody 

PP 

4.  RozróŜnić metody uzdatniania wody 

PP 

5.  Określić parametry procesu 

6.  Określić zapotrzebowanie surowców 

PP 

7.  Scharakteryzować elementy procesu  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

8.  Zdefiniować produkty procesu 

9.  Zidentyfikować surowiec podstawowy 

10.  Ocenić zagroŜenie środowiska naturalnego 

PP 

11. 

Rozpoznać elementy uproszczonego schematu 
procesu 

12.  Uzasadnić stosowanie zasad technologicznych 

PP 

13.  Określić skład produktu  

PP 

14.  Wskazać zastosowanie produktów ubocznych 

15. 

Wyjaśnić wpływ zmiany parametrów na przebieg 
procesu 

PP 

16.  Wyjaśnić koncepcję chemiczną procesu 

PP 

17.  Wskazać metody pozyskiwania surowców  

18.  Scharakteryzować produkty procesu  

19.  Rozpoznać znak ostrzegawczy 

20.  Wyznaczyć ilość produktu  

PP 

21.  Scharakteryzować koncepcję chemiczną procesu 

22.  RozróŜnić produkty procesu 

23. 

PosłuŜyć się uproszczonym schematem ideowym 
procesu 

PP 

24.  Wyznaczyć ilość surowca 

PP 

25.  Określić przebieg procesu elektrochemicznego 

26.  Scharakteryzować metody uzdatniania wody 

27. 

Określić materiały stosowane do budowy 
urządzeń 

28. 

Określić materiały stosowane do budowy 
urządzeń 

29.  Ocenić stopień zagroŜenia środowiska pracy 

30.  Scharakteryzować metody oczyszczania wody 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania     

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

1.

 

Omów cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

2.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

3.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

4.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

5.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

6.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

7.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

9.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

10.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

11.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

12.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  30  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  róŜnym  stopniu  trudności.  W  kaŜdym 
zadaniu tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.

 

W  czasie  pracy  moŜesz  korzystać  z  kalkulatora  do  wykonywania  niezbędnych  obliczeń 
oraz układu okresowego pierwiastków. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:  

  

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
1.

 

Twardości wody nie powoduje jon 
a)

 

Ca

2+

b)

 

Na

+

c)

 

Mg

2+

d)

 

Fe

3+

 

2.

 

Do wstępnego usuwania twardości wody moŜna zastosować metodę sodową – wapienną. 
Polega ona na dodaniu do wody 
a)  Ca(OH)

i NaCl.. 

b)  Na(HCO

3

)

i Ca(OH)

2

c)  NaCl i Ca(OH)

2

d)  Na

2

CO

i Ca(OH)

2

 
3.

 

Twardość  całkowita  wody  wynosi  26,2 

0

n.  JeŜeli  twardość  niewęglanowa  tej  wody 

wynosi 9,2 

0

n, to twardość węglanowa wynosi 

 

a)  18,4 

0

n. 

 

b)  52,4 

0

n. 

 

c)  17,0 

0

n. 

 

d)   4,6 

0

n. 

 
4.

 

Usuwając  twardość  wody  metodami  chemicznymi  powinna  być  zachowana  następująca 
kolejność dodawania odczynników 
a)  soda, wapno, fosforan trójsodowy. 
b)  wapno, soda, fosforan trójsodowy. 
c)  fosforan trójsodowy, wapno, soda. 
d)  fosforan trójsodowy, soda, wapno. 

 
5.

 

Reakcja spalania siarki w piecu wtryskowym przebiega 
a)  bez uŜycia katalizatora w niskiej temperaturze. 
b)  bez uŜycia katalizatora w wysokiej temperaturze. 
c)  z uŜyciem katalizatora w niskiej temperaturze. 
d)  z uŜyciem katalizatora w wysokiej temperaturze. 

 
6.

 

Do spalenia 1000 kg siarki o czystości 95% naleŜy zuŜyć 
a)  665 m

3

 tlenu. 

b)  333 m

3

 tlenu. 

c)  66,5 m

3

 tlenu. 

d)  33,3 m

3

 tlenu. 

 
7.

 

Tlenki siarki(VI) nie mogą być absorbowane w 
a)  roztworze kwasu stęŜonego. 
b)  roztworze kwasu rozcieńczonego. 
c)  oleum. 
d)  wodzie. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

8.

 

Oleum to 
a)  rozcieńczony kwas siarkowy(VI). 
b)  stęŜony kwas siarkowy(VI). 
c)  kwas siarkowy o stęŜeniu 100%. 
d)  roztwór SO

w kwasie siarkowym(VI). 

 

9.

 

Surowcem stosowanym do produkcji superfosfatu jest 
a)  baryt. 
b)  luizyt. 
c)  apatyt. 
d)  iperyt. 

 
10.

 

Produkcja kwasu fosforowego z fosforytów jest uciąŜliwa dla środowiska naturalnego ze 
względu na 
a)  zuŜycie duŜych ilości powietrza. 
b)  powstawanie duŜych ilości tlenków siarki. 
c)  powstawanie fosfogipsów. 
d)   powstawanie duŜych ilości tlenków azotu.  
 

11.

 

Na  rysunku,  przedstawiającym  schemat  instalacji  produkcji  kwasu  siarkowego, 
elementem oznaczonym cyfrą 2 jest 

 

a)  mieszalnik. 
b)  wieŜa absorpcyjna. 

 

c)  aparat kontaktowy. 

 

d)  piec do spalania siarki. 

 
 
 
 
 
12.

 

Konieczność  absorpcji  fluorowodoru  powstającego  w  procesie  produkcji  kwasu 
fosforowego i superfosfatu potrójnego 
a)  powoduje znaczny wzrost kosztów produkcji tych substancji. 
b)  powoduje nieznaczny wzrost kosztów produkcji tych substancji. 
c)  nie zmienia kosztów produkcji tych substancji. 
d)  powoduje obniŜenie kosztów produkcji tych substancji. 

 
13.

 

Zawartość procentowa P

2

O

5

 w Ca(H

2

PO

4

)

2

 wynosi około 

a)  27%. 
b)  60%. 
c)  40%. 
d)  13%. 
 

14.

 

Fosfogipsy powstające w czasie produkcji kwasu fosforowego 
a)  znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie. 
b)  nie znalazły szerszego zastosowania. 
c)  znalazły szerokie zastosowanie w drogownictwie. 
d)  znalazły zastosowanie jako nawóz fosforowy. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

15.

 

Zgodnie  z  regułą  przekory  (Le  Chateliera  –  Brauna)  reakcja  konwersji  metanu  z  parą 
wodną  opisywana  równaniem  CH

4

  +  H

2

  CO  +  3  H

H  =  200  kJ  powinna 

przebiegać 
a)  w wysokiej temperaturze i przy wysokim ciśnieniu. 
b)  w wysokiej temperaturze i przy niskim ciśnieniu. 
c)  w niskiej temperaturze i przy wysokim ciśnieniu. 
d)  w niskiej temperaturze i przy niskim ciśnieniu. 

 
16.

 

Stosunek objętościowy produktów gazowych powstających w wyniku reakcji zgazowanie 
węgla kamiennego przegrzaną parą wodną wynosi 
a)  2:1. 
b)  1:1. 
c)  1:2. 
d)  4:2. 

 
17.

 

Azot (niezbędny składnik gazu do syntezy amoniaku) moŜna uzyskać w reakcji  
a)  konwersji metanu z parą wodną. 
b)  konwersji etanu z parą wodną. 
c)  półspalania etanu lub węgla. 
d)  termicznego rozkładu metanu. 

 
18.

 

Skutecznym nawozem fosforowym nie jest 
a)  CaHPO

4

b)  Ca

3

(PO

4

)

2

c)  NH

4

H

2

PO

4

d)  (NH

4

)

2

HPO

4

 
19.

 

Przedstawiony znak ostrzegawczy określa 
a)  substancje bardzo łatwo palne. 
b)  substancje bardzo toksyczne. 
c)  substancje Ŝrące. 
d)  substancje niebezpieczne dla środowiska. 

 
20.

 

Z 6 moli wodoru moŜna uzyskać w bezpośredniej reakcji katalitycznej z azotem  
a)  6 moli amoniaku. 
b)  2 mole amoniaku. 
c)  4 mole amoniaku. 
d)  3 mole amoniaku. 

 
21.

 

Kwas azotowy uzyskuje się obecnie przemysłowo w trzech etapach 
a)  utlenianie  katalityczne  azotu,  utlenianie  NO  do  NO

2

,  absorpcja  powstałych  tlenków 

azotu w wodzie. 

b)  utlenianie  katalityczne  azotu,  utlenianie  NO  do  NO

2

,  adsorpcja  powstałych  tlenków 

azotu w wodzie. 

c)  utlenianie amoniaku, utlenianie NO do NO

2

, absorpcja powstałych tlenków azotu w 

wodzie. 

d)  utlenianie amoniaku, utlenianie NO do NO

2

, adsorpcja powstałych tlenków azotu w 

wodzie. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

22.

 

Saletrę amonową (popularny nawóz azotowy) przedstawia wzór 
a)  Ca(NO

3

)

2

b)  NH

2

CONH

2

c)  NH

4

NO

3

d)  NH

4

OCONH

2

 
23.

 

Na schemacie ideowym brak jest dwóch wpisów. W pustych miejscach powinny znaleźć 
się wpisy 
a)  H

2

O i NaCl

(s)

b)  CO

2

 i H

2

O. 

c)  CO

i NaCl

(s)

d)  CaO i H

2

O. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
24.

 

Aby uzyskać 10 dm

3

 solanki o stęŜeniu 310 g/dm

3

 naleŜy rozpuścić w wodzie  

a)  31 kg czystego NaCl. 
b)  3,1 kg czystego NaCl. 
c)  31000 g czystego NaCl. 
d)  310 kg czystego NaCl. 

 

25.

 

Stosunek molowy produktów powstających w wyniku przeponowej elektrolizy wodnego 
roztworu NaCl wynosi 
a)  1:2:4. 
b)  1:1:1. 
c)  1:2:1. 
d)  2:1:1. 

26.

 

Kamień osadzający się na dnie naczyń w czasie gotowania wody zawiera głównie 
a)  CaO i MgCO

3

b)  CaCO

3

 i MgO. 

c)  Ca(OH)

2

 i Mg(OH)

2

d)  CaCO

3

 i Mg(OH)

2

 
27.

 

Kwas siarkowy stęŜony przewozimy w cysternach zbudowanych  
a)  ze stali węglowych. 
b)  z Ŝeliwa. 
c)  ze stali stopowych. 
d)  z aluminium. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

28.

 

Kwas azotowy stęŜony przewozimy w cysternach zbudowanych  
a)  ze stali węglowych. 
b)  z Ŝeliwa. 
c)  ze stali stopowych. 
d)  z aluminium. 

 
29.

 

Jeden  z  nawozów  azotowych  ulega  wybuchowemu  rozkładowi  termicznemu.  Nawozem 
tym jest 
a)  saletra sodowa. 
b)  saletra wapniowa. 
c)  mocznik. 
d)  saletra amonowa. 

 
30.

 

Oczyszczanie mechaniczne wody polega na przepuszczaniu jej kolejno przez 
a)  filtry, sita, osadniki i kraty. 
b)  kraty, filtry, sita i osadniki. 
c)  kraty, sita, osadniki i filtry. 
d)  filtry, sita, kraty i osadniki. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................................................. 

 
Wytwarzanie podstawowych półproduktów i produktów nieorganicznych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

21

 

 

 

22

 

 

 

23

 

 

 

24

 

 

 

25

 

 

 

26

 

 

 

27

 

 

 

28

 

 

 

29

 

 

 

30

 

 

 

Razem:   

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

TEST 2 
Test  typu  próba  pracy  do  jednostki  modułowej  „Wytwarzanie 
podstawowych półproduktów i produktów nieorganicznych” 

Proponowany  test  sumujący  jest  przeznaczony  do  przeprowadzenia  po  zakończonym 

procesie  kształcenia  w  module  „Wytwarzanie  podstawowych  produktów  i  półproduktów 
nieorganicznych”.  Test  ma  charakter  próby  pracy  i  pozwala  na  ocenę  umiejętności  uczniów 
w zakresie: 

 

posługiwania się instrukcją, 

 

organizacji stanowiska pracy laboratoryjnej, 

 

oznaczania twardości wody, 

 

wyznaczania wartości twardości wody na podstawie danych analitycznych, 

 

interpretacji wyników pomiarów. 
Test  ma  charakter  sprawdzający,  tzn.  ukierunkowany  jest  na  porównanie  wyników 

z załoŜonymi w programie celami kształcenia. 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Czas trwania testu 120 minut. 

2.

 

NaleŜy przygotować indywidualne stanowisko pracy dla kaŜdego ucznia. 

3.

 

Zapewnić dostęp do literatury potrzebnej do wykonania zadania. 

4.

 

Omówić z uczniami przebieg testu praktycznego. 

5.

 

Podczas testu nauczyciel pełni rolę obserwatora. 
Uczeń moŜe maksymalnie otrzymać 12 punktów. 

 
Punktacja dla testu 

 

test uczeń zaliczy jeśli uzyska 5 punktów, 

 

ocena dostateczna 6–8 punktów, 

 

ocena dobra 9–10 punktów, 

 

ocena bardzo dobra 11–12 punktów. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję wykonania zadania. 

2.

 

Zanim  przystąpisz  do  wykonania  zadania,  zaplanuj  pracę.  PomoŜe  Ci  w  tym  KARTA 
PRACY. 

3.

 

Odpowiedzi wpisuj w wyznaczonych miejscach KARTY. 

4.

 

Pracuj samodzielnie. 

5.

 

Po zakończeniu zadania oddaj nauczycielowi KARTĘ PRACY. 

6.

 

Powodzenia. 

Na wykonanie zadania masz 90 minut. 

 

Powodzenia! 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Treść zadania  

 
W wielu gałęziach przemysłu stosuje się wodę pozbawioną praktycznie twardości wody. 

Najczęściej w tym celu stosuje się metodę jonitową, w której woda przepuszczana jest przez 
kationit. Twoje zadanie polega na przeprowadzeniu procesu usuwania twardości wody metodą 
jonitową oraz na określeniu skuteczności tej metody.. 
 
Instrukcja wykonania zadania 

 
Aby wykonać zadanie, powinieneś: 

1)

 

przeczytać instrukcję wykonania zadania, 

2)

 

wykonać czynności opisane w instrukcji obsługi kolumny jonitowej, 

3)

 

wykonać czynności laboratoryjne opisane w instrukcji oznaczania twardości wody, 

4)

 

wyznaczyć twardość wody [mmol CaO/dm

3

], 

5)

 

wyznaczyć twardość wody w stopniach niemieckich [

0

n], 

6)

 

uzupełnić tabelę z wynikami pomiarów, 

7)

 

określić  klasę  wody  wodociągowej  i  wody  po  przejściu  przez  kolumnę  jonitową  na 
podstawie tabeli 1. 

 
Tabela
 1. Klasyfikacja wód 

Klasyfikacja wody pod względem twardości 

twardość wody [

o

n] 

rodzaj wody 

0–4 

bardzo miękka 

4–8 

miękka 

8–20 

twarda 

ponad 20 

bardzo twarda 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy 

 

kolumna jonitowa wypełniona kationitem, 

 

zlewka o pojemności 400 cm

3

,

 

 

biureta, 

 

pipeta jednomiarowa o pojemności 100 cm

3

 

3 kolby stoŜkowe o pojemności 250 cm

3

 

roztwór wersenianu dwusodowego (EDTA) o stęŜeniu 0,02 mol/dm

3

 

bufor amonowy (pH = 10), 

 

nasycony roztwór czerni eriochromowej T w etanolu. 

 
Stosowane oznaczenia w instrukcji wykonania zadania 
T

– twardość ogólna (całkowita) [mmol CaO/dm

3

], 

EDTA – wersenian dwusodowy, 
V

próbki 

– objętość próbki wody wzięta do oznaczenia [cm

3

], 

V

EDTA 

– objętość wersenianu dwusodowego zuŜyta na zmiareczkowanie próbki wody [cm

3

], 

c

EDTA

 – stęŜenie uŜytego roztworu EDTA [mol/dm

3

]. 

 
UŜyteczne wzory
 

próbki

EDTA

EDTA

c

V

c

V

T

1000

=

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Instrukcja obsługi kolumny jonitowej 
1.

 

Wlej  do  zbiornika  wody  wodociągowej  około  1  dm

3

  wody  pobranej  z  sieci 

wodociągowej.  

2.

 

Otwórz zawory nr 2 i 3 na tyle, aby złoŜe jonitu cały czas było zalane wodą. 

3.

 

Zakończ  proces  zmiękczania  wody  w  momencie  uzyskania  około  400  cm

3

  wody 

zmiękczonej. 

4.

 

Po zakończeniu procesu zmiękczania wody zamknij zawór nr 3, a następnie zawór nr 2.  

 

Rysunek. Kolumna  jonitowa:  1  –  kolumna  z  kationitem;  2,  3  –  zawory,  4  –  zbiornik  wody  twardej,  

5 – zbiornik wody zmiękczonej 

 
Instrukcja oznaczania twardości wody 

Do  kolby  stoŜkowej  odmierz  pipetą  100  cm

3

  badanej  wody,  dodaj  10  cm

3

  buforu 

amonowego  oraz  5  kropli  czerni  eriochromowej  T.  Zmiareczkować  tak  przygotowaną  wodę 
roztworem  EDTA  o  stęŜeniu  0,02  mol/dm

3

,  aŜ

 

do  momentu  zmiany  zabarwienia 

z czerwonego  na  niebieskie.  Odczytaj  z  biurety  objętość  zuŜytego  roztworu  wersenianu. 
Wykonaj trzy powtarzalne miareczkowania. 
 
Wyniki pomiarów 
 

Tabela 2. Wyniki oznaczenia twardości wody 

Wyniki miareczkowania [cm

3

 

woda wodociągowa 
 

 

 

 

woda po przejściu przez kolumnę 
jonitowa 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Karta pracy 

 

Nazwisko i imię ucznia 

Data 

Uzyskana liczba punktów 

 

 

 

 

Lp. 

Elementy zadania 

Odpowiedź 

1. 

WyposaŜenie stanowiska pracy 

 
 

 
 

2. 

Oznaczenia twardości wody 

wodociągowej 

 

3. 

Uruchomienie kolumny 

jonitowej 

 
 
 
 
 
 

4. 

Zakończenie pracy kolumny 

jonitowej 

 

5. 

Oznaczenie twardości wody 

zmiękczonej 

 

6. 

Określenie klasy wody 

wodociągowej 

 
 

7. 

Określenie klasy wody 

zmiękczonej 

 

8. 

 
 

Wnioski 

 
 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

Karta obserwacji 

 

Lp. 

Czynność  

Maksymalna 

liczba 

punktów 

Uzyskana 

liczba 

punktów 

1. 

WyposaŜenie stanowiska pracy 

 

Wyniki oznaczenia 

 

Obliczenie twardości wody 
wodociągowej 

 

2. 

Oznaczenia 
twardości wody 
wodociągowej 

Przestrzeganie zasad bhp 

 

3. 

Uruchomienie kolumny jonitowej 

 

4. 

Zakończenie pracy kolumny jonitowej 

 

Wyniki oznaczenia 

 

Obliczenie twardości wody 
zmiękczonej 

 

5. 

Oznaczenie 
twardości wody 
zmiękczonej 

Przestrzeganie zasad bhp 

 

6. 

Określenie klasy wody wodociągowej 

 

7. 

Określenie klasy wody zmiękczonej 

 

8. 

Wnioski 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.

 

LITERATURA

  

  

 
1.

 

Gomółkowie  B.  i  E.:  Technologia  wód  przemysłowych  z  ćwiczeniami.  Oficyna 
Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1994 

2.

 

Klepaczko-Filipiak  B.,  Jakubiak  Z.,  Wulkiewicz  U.:  Produkcja  chemiczna.  Podręcznik 
dla uczniów liceum technicznego o profilu chemicznym. WSiP 

3.

 

Molenda J.: Chemia w przemyśle. WSiP, Warszawa 1996 

4.

 

Molenda J.: Chemia techniczna.WNT, Warszawa 1985 

5.

 

Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1996 

6.

 

Warych J.: Oczyszczanie przemysłowych gazów odlotowych. WNT, Warszawa 1996