background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ  

 
 

 
 
 
 
 
Dorota Wójcik

 

 

 
 
 
 
 
Łączenie urządzeń toru fonicznego i wizyjnego 
313[06].Z1.03 

 
 
 
 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Paweł Pirosz 
mgr inŜ. Jacek Szydłowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Dorota Wójcik 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Joanna Stępień 
 
 
 
 

 

 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej ,,Łączenie urządzeń 
toru  fonicznego  i  wizyjnego’’,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
asystent operatora dźwięku. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne  

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

10 

5.1. Tor przetwarzania sygnału audio i wideo 

10 

   5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Surround – rodzaje systemów 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Systemy kodowania i kompresji sygnałów fonicznych 

17 

   5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Układy zapisu wielokanałowego 

19 

 5.4.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

23 

7. Literatura                                                                                                                                   

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Łączenie  urządzeń  toru  fonicznego  

i  wizyjnego”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie asystent operatora dźwięku 313 [06] 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego), 

 

literaturę. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
zadania wielokrotnego wyboru. 

 
 
 

  
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

313[06].Z1.01 

Charakteryzowanie studyjnych 

urządzeń dźwiękowych 

 

313[06].Z1.02 

Konfigurowanie 

i obsługa studyjnego sprzętu 

dźwiękowego 

313[06].Z1 

Technika studyjna 

313[06].Z1.03 

Łączenie urządzeń toru fonicznego  

i wizyjnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien, umieć: 

 

rozróŜniać źródła sygnału fonicznego,  

 

rozróŜniać odbiorniki sygnału fonicznego, 

 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

 

rozróŜniać urządzenia do tworzenia efektów dźwiękowych, 

 

rozróŜniać urządzenia zapisujące i odtwarzające, 

 

porozumiewać się ze współpracownikami, 

 

rozwiązywać problemy w sposób twórczy, 

 

posługiwać się urządzeniami elektroakustycznymi: konsoleta mikserska, procesor 
efektów, procesor dynamiki, wzmacniacz mocy, 

 

posługiwać się urządzeniami wizyjnymi, 

 

obsługiwać komputer w stopniu podstawowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien, umieć: 

 

scharakteryzować źródła sygnałów dźwiękowych,  

 

rozróŜnić sygnały analogowe i cyfrowe,  

 

opisać budowę toru fonicznego, 

 

określić zasady współpracy elementów toru fonicznego, 

 

scharakteryzować ograniczenia częstotliwości i zakresy napięć,  

 

wyjaśnić budowę i zasadę działania podstawowych elementów toru elektroakustycznego 
oraz zasady łączenia ich we wspólny tor, 

 

scharakteryzować systemy przestrzennego odtwarzania dźwięku, 

 

dokonać zapisu i odczytu dźwięku na róŜnych urządzeniach, 

 

scharakteryzować zniekształcenia i zakłócenia dźwięku, 

 

rozróŜnić układy cyfrowe, 

 

dokonać komputerowej obróbki i przetwarzania dźwięku, 

 

dokonać synchronizacji urządzeń toru fonicznego, 

 

wyjaśnić  budowę  i  zasadę  działania  podstawowych  elementów  toru  wizyjnego  oraz 
zasady łączenia ich we wspólny tor, 

 

scharakteryzować właściwości toru wizyjnego obrazu optycznego, 

 

wyjaśnić podstawowe zasady działania telewizji, 

 

dokonać zapisu obrazu i dźwięku w róŜnych technologiach i systemach, 

 

zastosować zasady obróbki taśmy światłoczułej, 

 

określić zasady działania oraz zastosowanie przyrządów pomiarowych, 

 

scharakteryzować tor wizyjny obrazu elektronicznego,  

 

zastosować zasady konstruowania urządzeń elektronicznych, 

 

scharakteryzować właściwości lamp obrazowych,  

 

przesłać sygnały wizyjne i dźwiękowe.  

 

rozpoznać rodzaje zniekształceń i zakłóceń dźwięku, 

 

dobrać metody usuwania zniekształceń i zakłóceń dźwięku, 

 

zastosować zasady i metody synchronizacji obrazu i dźwięku, 

 

zastosować zasady przesyłania sygnałów wizyjnych i fonicznych, 

 

określić właściwości konstrukcji mechanicznych urządzeń elektronicznych.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

.......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Asystent operatora dźwięku 313[06] 

Moduł : 

Technika studyjna 313[06].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Łączenie urządzeń toru fonicznego  
i wizyjnego 313[06]Z1.03 

 

Temat: Kompresja plików wav do formatu mp3. 

Cel ogólny: Systemy kodowania i kompresji sygnałów fonicznych. 
 
Szczegółowe cele: 
 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić systemy kodowania sygnałów fonicznych, 

 

ustawić róŜne parametry kompresji, 

 

zgrać pliki wav do formatu mp3, 

 

wybrać optymalną kompresję dla plików mp3. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe 

 

organizacja miejsca pracy, 

 

planowanie działań, 

 

ocena własnych umiejętności. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

utwory muzyczne zapisane w formacie wav, 

 

komputer z odpowiednią ilością wolnego miejsca na twardym dysku, 

 

oprogramowanie słuŜące do kompresji plików wav do formatu mp3. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

45 minut. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 

 

Określenie tematu zajęć. 

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

 

Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego. 

 

Zaznajomienie uczniów ze sposobami kodowania i kompresji sygnałów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 

 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Praca  z  oprogramowaniem  komputerowym,  słuŜącym  do  kompresji  plików  wav  
do formatu mp3. 

 
Faza I Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie są systemy kodowania sygnałów fonicznych? 

2.

 

Jakie są systemy kompresji sygnałów fonicznych? 

3.

 

W jakich sytuacjach stosuje się kompresję sygnałów fonicznych? 

4.

 

Jakie są programy słuŜące do kompresji sygnałów fonicznych? 

5.

 

Na czym polega kompresja sygnałów fonicznych? 

6.

 

Od czego zaleŜy jakość skompresowanego utworu muzycznego? 

 
Faza II Planowanie 
Uczniowie określają: 
1.

 

Rodzaj kompresji do wykonania zadania. 

2.

 

Jakim oprogramowaniem dokonają kompresji utworó

o

w muzycznych do formatu mp3. 

3.

 

Jakie parametry będą zmieniali przy zgrywaniu plików wav do formatu mp3. 

 
Faza III Ustalanie 
1.

 

Uczniowie ustalają ilość plików, które będą kompresowali. 

2.

 

Uczniowie ustalają wymaganą ilość miejsca na dysku twardym w komputerze. 

3.

 

Uczniowie ustalają parametry kompresji.. 

 

Faza IV Wykonanie 
1.

 

Uczniowie wybierają pliki wav, które będą kompresowali. 

2.

 

Uczniowie  uruchamiają  oprogramowanie  słuŜące  do  kompresji  plików  wav  do  formatu 
mp3. 

3.

 

Uczniowie ustawiają parametry kompresji. 

4.

 

Uczniowie dokonują kompresji plików wav do plików mp3. 

5.

 

Uczniowie  kilkakrotnie  zmieniają  parametry  kompresji  i  ponownie  dokonują  kompresji 
plików wav do plików mp3. 

 

Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie porównują jakość plików wav z plikami mp3. 

2.

 

Uczniowie  porównują  jakość  otrzymanych  plików  mp3,  w  zaleŜności  od  wybranych 
parametrów kompresji. 

3.

 

Uczniowie porównują rozmiar plików mp3, w zaleŜności od wybranej kompresji. 

4.

 

Uczniowie opisują w jaki sposób osiągnęli cel ćwiczenia. 

 

Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły 

im trudności. Nauczyciel powinien ocenić ćwiczenie pod względem umiejętności manualnych 
uczniów. Powinien wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

.......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Asystent operatora dźwięku 313[06] 

Moduł : 

Technika studyjna 313[06].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Łączenie urządzeń toru fonicznego  
i wizyjnego 313[06]Z1.03 

 

Temat: Miksowanie sygnałów fonicznych. 

Cel ogólny: Określenie zasad współpracy elementów toru fonicznego. 

 

Szczegółowe cele: 
 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

wymienić urządzenia toru fonicznego, 

 

połączyć urządzenia: odtwarzacz CD/DVD, magnetofon cyfrowy oraz wzmacniacz 
akustyczny do miksera fonicznego, 

 

podłączyć głośniki do wzmacniacza akustycznego, 

 

dokonać miksowania sygnałów audio. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizacja miejsca pracy 

 

planowanie działań 

 

ocena własnych umiejętności 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

stół mikserski audio, 

 

dwa odtwarzacze CD/DVD, 

 

magnetofon cyfrowy, 

 

wzmacniacz akustyczny, 

 

przewody połączeniowe, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa stołu mikserskiego audio, 

 

instrukcje obsługi odtwarzaczy CD/DVD, 

 

instrukcja obsługi magnetofonu cyfrowego, 

 

instrukcja obsługi wzmacniacza akustycznego, 

 

karty katalogowe przewodów połączeniowych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych 

 
Czas trwania zajęć: 

 

45 minut 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Realizacja tematu:  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uczniowie: 

 

zapoznają  się  z  podstawowymi  zagadnieniami  dotyczącymi  obsługi  i  instalacji  stołu 
mikserskiego, 

 

zapoznają  się  z  instrukcjami  obsługi  do  wszystkich  urządzeń  będących  na 
wyposaŜeniu stanowiska, 

 

organizują  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  zgodnie  z  wymaganiami 
ergonomii, 

 

podłączają  według  instrukcji  obsługi  urządzenia  odtwarzające  dźwięk:  odtwarzacze 
CD/DVD,  magnetofon  kasetowy,  wzmacniacz  akustyczny  do  odpowiednich  złącz  w 
stole mikserskim, 

 

podłączają monitory bliskiego pola do wzmacniacza akustycznego w celu odsłuchu, 

 

przeprowadzają  regulację  czułości  poszczególnych  wejść  i  dobierają  odpowiednie 
ustawienia tłumików głównych i podgrup, 

 

dokonują  miksowania  sygnałów  zgodnie  z  załoŜeniami  zawartymi  w  instrukcji  do 
ć

wiczenia, 

 

prezentują wykonane ćwiczenie, 

Nauczyciel kontroluje czynności uczniów i pomaga w sytuacjach problemowych. 

4.

 

Po wykonaniu zadania uczniowie dokonują analizy i i estetyki wykonanego ćwiczenia. W 
sprawozdaniu umieszczają swoje spostrzeŜenia i wnioski. 

5.

 

Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza,  czy  zadanie  zostało  wykonane 
poprawnie. 

6.

 

Nauczyciel ocenia prawidłowość i estetykę wykonania ćwiczeń. 

 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Odszukaj  w  bibliotece  czasopisma  poświęcone  sprzętowi  audio,  zapoznaj  się 

z parametrami wzmacniaczy audio i kolumnami głośnikowymi, poznaj podstawowe elementy 
sterujące  tych  urządzeń.  Zapoznaj  się  z  testami  i  opiniami  uŜytkowników  na  temat  tych 
urządzeń,  dowiedz  się  jak  przeprowadza  się  testy  odsłuchowe  wzmacniaczy  i  kolumn. 
Zdobądź  ciekawe  nagrania  audio,  na  których  będziesz  mógł  przeprowadzać  testy  na 
następnych ćwiczeniach. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. ĆWICZENIA

    

 

5.1. Tor przetwarzania sygnału audio i wideo 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

Ćwiczenie 1 
 

Zaprojektuj  i  zrealizuj  rodzaj  zestawu  audio,  który  posłuŜyłby  do  nagłośnienia  sali 

gimnastycznej w Twojej szkole.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  

Podczas włączania urządzeń do sieci zasilającej naleŜy zachować szczególną ostroŜność. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń występujących w ćwiczeniu, 

4)

 

określić warunki akustyczne sali, 

5)

 

określić przeznaczenie pomieszczenia, 

6)

 

wykonać projekt nagłośnienia sali, 

7)

 

dobrać odpowiednią aparaturę, 

8)

 

wykonać nagłośnienie sali gimnastycznej, 

9)

 

wykonać test nagłośnienia, 

10)

 

sprawdzić czy nagłośnienie spełnia załoŜenia projektowe, 

11)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

wzmacniacz mocy, 

 

kolumny głośnikowe, 

 

mikrofony, 

 

konsoleta mikserska, 

 

korektor graficzny, 

 

procesor efektów, 

 

procesor dynamiki, 

 

przewody łączeniowe, 

 

instrukcje obsługi urządzeń słuŜących do nagłaśniania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Ćwiczenie 2 
 

Wyznacz parametry wzmacniacza mocy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  

Podczas włączania urządzeń do sieci zasilającej naleŜy zachować szczególną ostroŜność. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń występujących w ćwiczeniu, 

4)

 

określić pasmo przenoszenia wzmacniacza, 

5)

 

dokonać  pomiaru  zniekształceń  nieliniowych  za  pomocą  miernika  zniekształceń 
nieliniowych, 

6)

 

dokonać pomiaru mocy w zaleŜności od rezystancji obciąŜenia, 

7)

 

wykreślić charakterystyki: U(f), h(U), P(R), 

8)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

papier formatu A4, 

 

wzmacniacz mocy, 

 

miernik zniekształceń nieliniowych, 

 

oscyloskop, 

 

generator, 

 

woltomierz. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj miksowanie sygnałów fonicznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

Podczas włączania urządzeń do sieci zasilającej naleŜy zachować szczególną ostroŜność. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

wybrać urządzenia do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń występujących w ćwiczeniu, 

5)

 

zapoznać się z parametrami technicznymi przewodów połączeniowych, 

6)

 

podłączyć urządzenia zgodnie ze schematem przedstawionym na rysunku, 

7)

 

wykonać miksowanie sygnałów fonicznych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

8)

 

sprawdzić uzyskane efekty, 

9)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat montaŜowy toru fonicznego 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

metoda inscenizacji. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

stół mikserski audio, 

 

dwa odtwarzacze CD/DVD, 

 

magnetofon cyfrowy, 

 

wzmacniacz akustyczny, 

 

kolumny głośnikowe, 

 

przewody połączeniowe, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa stołu mikserskiego audio, 

 

instrukcje obsługi odtwarzaczy CD/DVD, 

 

instrukcja obsługi magnetofonu cyfrowego, 

 

instrukcja obsługi wzmacniacza akustycznego, 

 

karty katalogowe przewodów połączeniowych. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj miksowanie sygnałów wizyjnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

Podczas włączania urządzeń do sieci zasilającej naleŜy zachować szczególną ostroŜność. 

Mikser foniczny 

   Odtwarzacz CD 

Magnetofon 
cyfrowy 

Wzmacnia

cz 

   Odtwarzacz CD 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń występujących w ćwiczeniu, 

4)

 

zapoznać się z parametrami technicznymi przewodów połączeniowych, 

5)

 

wybrać urządzenia do wykonania ćwiczenia, 

6)

 

podłączyć urządzenia zgodnie ze schematem przedstawionym na rysunku, 

7)

 

wykonać miksowanie sygnałów wizyjnych, 

8)

 

sprawdzić uzyskane efekty, 

9)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat montaŜowy toru wizyjnego 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

metoda inscenizacji. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

stół mikserski wideo, 

 

odtwarzacz DVD, 

 

magnetowid, 

 

kamera, 

 

monitor, 

 

przewody połączeniowe, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa stołu mikserskiego wizyjnego, 

 

instrukcja obsługi odtwarzacza DVD, 

 

instrukcja obsługi magnetowidu, 

 

instrukcja obsługi kamery, 

 

instrukcja obsługi monitora, 

 

karty katalogowe przewodów połączeniowych. 

Kamera 

 

       

Magnetowid 

Mikser wizyjny 

Monitor 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Ćwiczenie 5 
 

Usuń zakłócenia dźwięku za pomocą oprogramowania komputerowego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

zapoznać się z oprogramowaniem słuŜącym do usuwania zakłóceń dźwięku, 

4)

 

przygotować nagranie dźwiękowe zawierające zakłócenia, 

5)

 

usunąć 

zakłócenia 

nagrania 

dźwiękowego 

za 

pomocą 

oprogramowania 

komputerowego, 

6)

 

sprawdzić efekt pracy, porównując odszumiony utwór dźwiękowy z oryginałem, 

7)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

oprogramowanie komputerowe słuŜące do usuwania zakłóceń z nagrania dźwiękowego, 

 

komputer, 

 

nagranie dźwiękowe zawierające zakłócenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2.

  

Surround – rodzaje systemów 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj nagłośnienie sali kinowej w systemie Dolby Digital. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

Uczniowie powinni wykonywać projekt w grupie złoŜonej z 2 osób. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  systemu  Dolby  Digital  lub  wyszukać 
informacji na ten temat w innych źródłach, 

4)

 

wybrać z katalogu lub wyszukać w Internecie niezbędny sprzęt do realizacji ćwiczenia, 

5)

 

zaprojektować  rozmieszczenie  wszystkich  elementów  wchodzących  w  skład  systemu 
Dolby Digital, 

6)

 

uzasadnić wybór rozmieszczenia elementów, 

7)

 

przedstawić efekt swojej pracy na forum klasowym, 

8)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

katalogi ze sprzętem audio, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 

Ćwiczenie 2  

Uruchom system kina domowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi kina domowego, 

4)

 

rozmieścić elementy kina domowego zgodnie z przeznaczeniem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5)

 

połączyć wszystkie elementy kina domowego, 

6)

 

sprawdzić  działanie  kina  domowego,  pod  kątem  jakości  odtwarzanego  dźwięku  
(w  przypadku  niezadowalającego  efektu  zmienić  rozstawienie  głośników  i  ustawienia 
parametrów kina domowego). 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

zestaw kina domowego, 

 

instrukcja obsługi kina domowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3. Systemy kodowania i kompresji sygnałów fonicznych 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj kompresję plików wav do formatu mp3.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

zapoznać się z oprogramowaniem słuŜącym do kompresji plików wav, 

4)

 

ustawić parametry kompresji, 

5)

 

dokonać kompresji plików wav do plików mp3, 

6)

 

kilkakrotnie zmienić parametry kompresji i ponownie dokonać kompresji plików wav do 
plików mp3, 

7)

 

porównać jakość plików wav z plikami mp3, 

8)

 

wskazać subiektywne róŜnice między jakością poszczególnych plików mp3, tego samego 
utworu i innej kompresji, 

9)

 

wskazać zaleŜność między rozmiarem pliku mp3, a jakością brzmienia, 

10)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

utwory muzyczne zapisane w formacie wav, 

 

komputer z odpowiednią ilością wolnego miejsca na twardym dysku, 

 

oprogramowanie słuŜące do kompresji plików wav do formatu mp3. 

 

Ćwiczenie 2 

Nagraj płytę DVD-Audio wykorzystując utwory zapisane w formacie mp3 z ćwiczenia 1. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

3)

 

zapoznać się z oprogramowaniem słuŜącym nagrywania płyt DVD-Audio, 

4)

 

przygotować pliki mp3 do nagrania na płytę DVD-Audio, 

5)

 

ustawić parametry nagrywania płyty DVD-Audio, 

6)

 

dokonać nagrania płyty DVD-Audio, 

7)

 

sprawdzić poprawność nagrania w odtwarzaczu DVD, 

8)

 

porównać jakość odtwarzanych utworów z płyty DVD-Audio z oryginałem, 

9)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

utwory muzyczne zapisane w formacie mp3, 

 

płyta DVD-Audio, 

 

komputer z nagrywarką DVD, 

 

odtwarzacz płyt DVD-Audio, 

 

oprogramowanie słuŜące do nagrywania płyt DVD-Audio. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4. Układy zapisu wielokanałowego 

 

5.4.1.

 

 Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  miksowania  dźwięków  pochodzących  z  mikrofonu  i  dwóch  róŜnych  źródeł 

muzyki  (np.  magnetofonu  cyfrowego  i  odtwarzacza  CD/DVD-Audio).  Efekt  pracy  zgraj  na 
dysk komputera poprzez złącze cyfrowe S/PDIF. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

Podczas włączania urządzeń do sieci zasilającej naleŜy zachować szczególną ostroŜność. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

wybrać urządzenia do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

zapoznać się z instrukcjami obsługi urządzeń występujących w ćwiczeniu, 

5)

 

połączyć urządzenia, 

6)

 

wykonać miksowanie sygnałów fonicznych, 

7)

 

zgrać zmiksowane sygnały foniczne na dysk komputera poprzez cyfrowe złącze S/PDIF, 

8)

 

sprawdzić poprawność zgrania, odtwarzając zgraną ścieŜkę dźwiękową, 

9)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

stół mikserski audio, 

 

odtwarzacz CD/DVD-Audio, 

 

magnetofon cyfrowy, 

 

wzmacniacz mocy, 

 

kolumny głośnikowe, 

 

komputer za złączem cyfrowym S/PDIF 

 

przewody połączeniowe, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa stołu mikserskiego audio, 

 

instrukcja obsługi odtwarzacza CD/DVD, 

 

instrukcja obsługi magnetofonu cyfrowego, 

 

instrukcja obsługi wzmacniacza akustycznego, 

 

karty katalogowe przewodów połączeniowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Ćwiczenie 2 

Zgraj film z kamery cyfrowej na dysk w komputerze poprzez złącze FireWire. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

Podczas włączania urządzeń do sieci zasilającej naleŜy zachować szczególną ostroŜność. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

zapoznać się z oprogramowaniem słuŜącym do zgrywania filmów z kamer cyfrowych, 

4)

 

umieścić film w kamerze cyfrowej, 

5)

 

połączyć kamerę cyfrową z komputerem poprzez złącze FireWire, 

6)

 

uruchomić oprogramowanie słuŜące do zgrania filmy z kamery, 

7)

 

włączyć kamerę, 

8)

 

ustawić parametry w oprogramowaniu, 

9)

 

dokonać zgrania filmu z kamery cyfrowej na dysk w komputerze, 

10)

 

sprawdzić poprawność zgrania, odtwarzając  film na komputerze, 

11)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski. 

 
 Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

instrukcja obsługi kamery, 

 

kamera cyfrowa, 

 

przewód FireWire, 

 

film zapisany na nośniku zgodnym z moŜliwością odtworzenia w kamerze cyfrowej, 

 

komputer ze złączem FireWire oraz wymaganą ilością miejsca na dysku twardym, 

 

oprogramowanie  słuŜące  do  zgrywania  filmów  z  kamer  cyfrowych  poprzez  złącze 
FireWire. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj komputerowej realizacji nagrania wielościeŜkowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

zapoznać się z materiałem nauczania lub skorzystaj z innych źródeł informacji,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

4)

 

zapoznać  się  z  oprogramowaniem  słuŜącym  do  komputerowej  realizacji  nagrania 
wielościeŜkowego, 

5)

 

skonfigurować cyfrową stację roboczą do obróbki dźwięku, 

6)

 

dokonać wielościeŜkowego nagrania dźwięku, 

7)

 

sprawdzić efekty pracy, odtwarzając nagrany dźwięk, 

8)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski. 

 
 Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

materiał  nauczania  zawarty  w  rozdziale  4.4  w  poradniku  ucznia  lub  inne  źródła 
informacji, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

cyfrowa stacja robocza do obróbki dźwięku wraz z oprogramowaniem. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj wielościeŜkowego nagrania dźwięku na magnetofon cyfrowy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

NaleŜy  pamiętać,  aby  przed  rozpoczęciem  nagrania  zsynchronizować  urządzenia 

elektroakustyczne. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

3)

 

zapoznać  się z  materiałem  nauczania  zawartym  w  rozdziale  4.4  w  poradniku  ucznia  lub 
skorzystaj z innych źródeł informacji, 

4)

 

zapoznać się z instrukcjami obsługi urządzeń elektroakustycznych, 

5)

 

połączyć urządzenie elektroakustyczne ze sobą, 

6)

 

zsynchronizować urządzenia, 

7)

 

dokonać wielościeŜkowego nagrania dźwiękowego na magnetofon cyfrowy, 

8)

 

sprawdzić poprawność nagrania, 

9)

 

sporządzić sprawozdanie z przebiegu zajęć i wyciągnąć wnioski. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda inscenizacji, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

instrumenty muzyczne, np. gitara, perkusja, syntezator, 

 

cyfrowa konsoleta mikserska, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

 

materiał  nauczania  zawarty  w  rozdziale  4.4  w  poradniku  ucznia  lub  inne  źródła 
informacji, 

 

magnetofon cyfrowy, 

 

instrukcje obsługi do urządzeń elektroakustycznych. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Łączenie  urządzeń  toru 
fonicznego i wizyjnego” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których  

 

zadania 1, 3, 4, 5, 7, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 20 są poziomu podstawowego 

 

zadania 6, 17, 18, 19, 20 są poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. d, 6. b, 7. b, 8. c, 9. a, 10. d, 11. b,  
12. c, 13. a, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. b, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

Zdefiniować tor foniczny 

2.

 

Zdefiniować przetworniki wejściowe toru 
fonicznego 

3.

 

Zdefiniować głośniki 

4.

 

Wymienić przetworniki wejściowe toru 
fonicznego 

5.

 

Określić urządzenia wejściowe stołu 
mikserskiego 

6.

 

Scharakteryzować wzmacniacz mocy 

PP 

7.

 

Zdefiniować egualizer 

8.

 

Zdefiniować regulator głośności 

9.

 

Wymienić elementy kolumny głośnikowej 

10.

 

Określić podstawowe elementy cyfrowego toru 
fonicznego 

11.

 

Określić układ wyjściowy w cyfrowym torze 
fonicznym 

12.

 

Określić system dźwięku dookolnego 

13.

 

Zdefiniować sygnał component video 

14.

 

Zdefiniować system przetwarzania kanałów DCS 

15.

 

Zdefiniować system kodowania i kompresji 
danych audio DOLBY E 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

16.

 

Wskazać rodzaje cyfrowej transmisji sygnału 
dźwiękowego 

17.

 

Zastosować komputerowe usuwanie zakłóceń i 
zniekształceń dźwięku 

PP 

18.

 

Porównać zapis sygnału na magnetofonach 
DTRS i ADAT 

PP 

19.

 

Scharakteryzować synchronizowanie urządzeń 
cyfrowych                    

PP 

20.

 

Zaproponować medium do przesłania sygnału 
dźwiękowego cyfrowego 

PP 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

Instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.   1.  Tor foniczny jest to  

a)

 

urządzenie do nagrania. 

b)

 

zestaw urządzeń słuŜących do nagrania, zapisu i odtworzenia. 

c)

 

zestaw urządzeń słuŜących do nagrania i zapisu. 

d)

 

zestaw urządzeń słuŜących do zapisu i odtworzenia. 

 
2.   Urządzenia  słuŜące  do  przetworzenia  energii  akustycznej,  rozchodzącą  się  w  powietrzu, 

na energię elektryczną to 
a)

 

urządzenia słuŜące do odtworzenia. 

b)

 

głośniki. 

c)

 

przetworniki wejściowe. 

d)

 

urządzenia słuŜące do nagrania. 

 

3.   Urządzenia słuŜące do przetworzenia sygnału elektrycznego na sygnał akustyczny to 

a)

 

głośniki. 

b)

 

mikrofony. 

c)

 

przyciski przełączające.  

d)

 

regulatory tonów. 

 
4.   Przetworniki wejściowe to 

a)

 

głośniki. 

b)

 

mikrofony. 

c)

 

stół mikserski. 

d)

 

regulator głośności. 

 
5.    Bezpośrednio do wejścia stołu mikserskiego moŜna podłączyć 

a)

 

czujnik laserowy. 

b)

 

przetwornik wyjściowy. 

c)

 

wzmacniacz mocy. 

d)

 

mikrofon. 

6.   Przetwornik  sygnału,  który  wzmacnia  niski  sygnał  np.  z  odtwarzacza  CD,  do  poziomu 

przystosowanego do podania go na przetworniki wyjściowe to  
a)

 

panorama. 

b)

 

wzmacniacz mocy. 

c)

 

dozownik. 

d)

 

wzmacniacz liniowy. 

 
7.  Korektor częstotliwości słuŜący do zmiany charakterystyki sygnału to 

a)

 

dozownik. 

b)

 

equalizer. 

c)

 

panorama. 

d)

 

sekcja wyjściowa. 

 

8.  Regulator  słuŜący  do  zmiany  poziomu  sygnału  podawanego  na  przetworniki  wyjściowe 

to 
a)

 

regulator panoramy. 

b)

 

przycisk wyciszenia. 

c)

 

regulator głośności. 

d)

 

equalizer. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

9.   Podstawowymi elementami, z których składa się kolumna głośnikowa, są 

a)

 

głośnik, zwrotnica, obudowa. 

b)

 

mikrofon, głośnik, obudowa. 

c)

 

głośnik, słuchawki, zwrotnica. 

d)

 

głośnik, słuchawki, obudowa. 

 
10.  Do podstawowych elementów cyfrowego toru fonicznego naleŜy 

a)

 

panorama. 

b)

 

dozownik. 

c)

 

wzmacniacz liniowy. 

d)

 

filtr antyalisingowy. 

 
11.  Układem wyjściowym w cyfrowym torze fonicznym jest 

a)

 

wyjściowy sygnał analogowy. 

b)

 

wyjściowy filtr dolnoprzepustowy. 

c)

 

przetwornik wyjściowy. 

d)

 

sekcja wyjściowa. 

 
12.  System dźwięku dookólnego to 

a)

 

MUSICAM. 

b)

 

PASC. 

c)

 

Dolby Digital. 

d)

 

ATRAC. 

 
13. Sygnał component video składa się 

a)

 

dwóch sygnałów róŜnicowych koloru i sygnału luminancji (wraz z synchronizacją). 

b)

 

tylko z sygnału luminancji. 

c)

 

z sygnału luminancji oraz podstawowych sygnałów RGB. 

d)

 

tylko z sygnału chrominancji. 

 
14.  System przetwarzania kanałów, pozwalający na modelowanie akustyki pomieszczeń przy 

pogorszonych warunkach odsłuchowych to 
a)

 

THX. 

b)

 

DSC. 

c)

 

DCS. 

d)

 

HTX. 

 
15.  System kodowania i kompresji danych audio, pozwalający na pracę w zakresie do ośmiu 

kanałów, w dowolnych ich konfiguracjach to 
a)

 

DOLBY E. 

b)

 

AC – 3. 

c)

 

CAC. 

d)

 

MPEG. 

 

16.  Do standardów cyfrowej transmisji sygnału dźwiękowego naleŜą 

a)

 

ADAT, DIFT. 

b)

 

TDIF, ADAT, EBU/SEA. 

c)

 

S/PDIF, ADAT, AES/EBU. 

d)

 

mLAN, DIFT. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

17. Komputerowe usuwanie zakłóceń i zniekształceń dźwięku stosowane jest m.in. w celu 

a)

 

zmniejszenia rozmiaru pliku z nagraniem dźwiękowym. 

b)

 

zwiększenia rozmiaru pliku z nagraniem dźwiękowym. 

c)

 

kompresji pliku zawierającego nagranie dźwiękowe. 

d)

 

usunięcia  zbędnych  fragmentów  (np.  „mmm”  czy  „eee”)  i  nadania  narracji  bardziej 
profesjonalnego brzmienia. 

 
18.  Magnetofony DTRS róŜnią się od magnetofonów ADAT m.in. tym, Ŝe  

a)

 

w  magnetofonach  DTRS  sygnał  jest  rejestrowany  za  pomocą  wirującej  głowicy  na 
taśmie  S-VHS,  natomiast  w  magnetofonach  ADAT  zapis  dokonywany  jest  na 
kasecie Hi8. 

b)

 

w  magnetofonach  DTRS  sygnał  jest  rejestrowany  za  pomocą  wirującej  głowicy  na 
taśmie  Hi8,  natomiast  w  magnetofonach  ADAT  zapis  dokonywany  jest  na  kasecie  
S-VHS. 

c)

 

w  magnetofonach  DTRS  sygnał  jest  rejestrowany  za  pomocą  wirującej  głowicy  na 
taśmie o szerokości 1/2”, natomiast w magnetofonach ADAT zapis dokonywany jest 
na kasecie Hi8. 

d)

 

w  magnetofonach  DTRS  sygnał  jest  rejestrowany  za  pomocą  wirującej  głowicy  na 
taśmie  S-VHS,  natomiast  w  magnetofonach  ADAT  zapis  dokonywany  jest  na 
kasecie miniDV. 

 
19.  Cechą charakterystyczną synchronizacji pracy urządzeń cyfrowych jest 

a)

 

dopasowanie rytmu pracy urządzeń i zgodne przesyłanie danych audio. 

b)

 

taktowanie procesora w komputerze, poprzez złącze RS 232. 

c)

 

zamiana sygnału cyfrowego na postać analogową. 

d)

 

zamiana sygnału analogowego na postać cyfrową. 

 

20.  Do  przesyłania  sygnału  dźwiękowego  w  postaci  cyfrowej  z  konsolety  mikserskiej  do 

komputera naleŜy uŜyć 
a)

 

przewodu koncentrycznego ze złączem SCART. 

b)

 

skrętki ekranowanej ze złączem TS. 

c)

 

skrętki przewodowej ze złączem TRS. 

d)

 

kabla optycznego ze złączem TOSLINK. 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ........................................................................................... 
 

Łączenie urządzeń toru fonicznego i wizyjnego 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem:          

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Łączenie  urządzeń  toru 
fonicznego i wizyjnego” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których  

 

zadania 1, 3, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 16, 17, 18 ,19, 20  są z poziomu podstawowego 

 

zadania 6, 7, 9, 11, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. d, 6. c, 7. a, 8. b, 9. d, 10. b, 11. a,  
12. c, 13. a, 14. c, 15. d, 16. b, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  RozróŜnić sygnał cyfrowy 

2.

 

  Zdefiniować mikrofon 

3.

 

  Zdefiniować głośnik 

4.

 

  Opisać budowę cyfrowego toru fonicznego 

5.

 

  Opisać budowę zwrotnicy głośnikowej 

6.

 

  Scharakteryzować system dźwięky Dolby Digital 

PP 

7.

 

  Zastosować system kompresji dźwięku mp3 

PP 

8.

 

  Opisać system kompresji AC-3 

9.

 

  Scharakteryzować standard S/PDIF 

PP 

10.

 

  Zdefiniować standard kodowania sygnałów audio 

MPEG 

11.

 

  Porównać utwór zapisany w formacie wav z 

utworem zapisanym w formacie mp3 

PP 

12.

 

  Zdefiniować sygnał composite video 

13.

 

  Nazwać system Dolby AC-3 

14.

 

  Zdefiniować THX 

15.

 

  Porównać system Dolby Surround z systemem 

Dolby Surround Pro Logic 

PP 

16.

 

  Zastosować złącze FireWire 

PP 

17.

 

  Zdefiniować złącze optyczne ADAT 

18.

 

  Zdefiniować DCS 

19.

 

  Zdefiniować MLP 

20.

 

  Zdefiniować SMPTE/EBU 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.   Sygnał cyfrowy to sygnał 

a)

 

dyskretny. 

b)

 

liniowy. 

c)

 

ciągły. 

d)

 

analogowy. 

 
2.   Mikrofon to urządzenie słuŜące do przetwarzania 

a)

 

impulsów elektrycznych prostokątnych na impulsy sinusoidalne. 

b)

 

impulsów elektrycznych sinusoidalnych na impulsy prostokątne. 

c)

 

fal dźwiękowych na impulsy elektryczne. 

d)

 

impulsów elektrycznych w fale dźwiękowe. 

 
3.   Głośnik to urządzenie 

a)

 

elektryczne słuŜące do przetwarzania fali akustycznej na sygnał elektryczny. 

b)

 

elektryczne słuŜące do przetwarzania sygnału elektrycznego w falę akustyczną. 

c)

 

mechaniczne słuŜące do przetwarzania fali akustycznej na sygnał elektryczny. 

d)

 

mechaniczne słuŜące do przetwarzania sygnału elektrycznego w falę akustyczną. 

 
4.   W  skład  podstawowych  elementów  cyfrowego  toru  fonicznego  wchodzą  następujące 

urządzenia 
a)

 

układ próbkujkąco – pamiętający, konwerter A/C, układy przetwarzania i rejestracji, 
konwerter C/A. 

b)

 

przetworniki  A/A,  analogowy  stół  mikserski,  wzmacniacz  impulsowy,  przetworniki 
A/A. 

c)

 

przetworniki A/A, kamera wideo, magnetowid, przetworniki A/A. 

d)

 

układ  próbkujkąco  –  pamiętający,  kamera  wideo,  układy  przetwarzania  i  rejestracji, 
konwerter C/A. 

 
5   Za  rozdzielenie  szerokopasmowego  sygnału  podawanego  na  kolumnę  głośnikową  ze 

wzmacniacza,  na  zestaw  kilku  sygnałów  przeznaczonych  do  zasilenia  kaŜdego  głośnika 
zgodnie z jego przeznaczeniem konstrukcyjnym odpowiada 
a)

 

wzmacniacz mocy. 

b)

 

stół mikserski. 

c)

 

mikrofon. 

d)

 

zwrotnica głośnikowa. 

 
6.   System dźwięku Dolby Digital zawiera 

a)

 

tylko dwa kanały przednie. 

b)

 

tylko dwa kanały tylnie. 

c)

 

trzy 

kanały 

przednie, 

dwa 

kanały 

tylnie 

oraz 

kanał 

efektów 

niskoczęstotliwościowych. 

d)

 

jeden kanał przedni, jeden kanał tylny oraz kanał efektów niskoczęstotliwościowych, 

 
7.   Mp3 to 

a)

 

system stratnej kompresji, stosowany do kompresji dźwięku. 

b)

 

system bezstratnej kompresji, stosowany do kompresji dźwięku. 

c)

 

system stratnej kompresji, stosowany do kompresji obrazu. 

d)

 

system bezstratnej kompresji, stosowany do kompresji obrazu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

8.   Przy zastosowaniu algorytmu AC-3 współczynnik kompresji wynosi około 

a)

 

3. 

b)

 

13. 

c)

 

130. 

d)

 

1300. 

 
9.   Standard  przesyłania  sygnałów  dźwiękowych,  pozwalający  na  przesyłanie  między 

dwoma  urządzeniami  dźwięku  zapisanego  cyfrowo  bez  potrzeby  konwertowania  go  do 
postaci analogowej to 
a)

 

MPEG. 

b)

 

MUSICAM. 

c)

 

PASC. 

d)

 

S/PDIF. 

 
10.  Standard kodowania sygnałów audio – wideo w cyfrowych systemach kompresji to 

a)

 

CAC. 

b)

 

MPEG. 

c)

 

MP3. 

d)

 

AAC. 

 
11.  Utwór  muzyczny  zapisany  w  formacie  mp3  róŜni  się  od  tego  samego  utworu 

muzycznego zapisanego w formacie wav tym, Ŝe 
a)

 

rozmiar pliku mp3 jest duŜo mniejszy od pliku wav i jakość utworu wav jest lepsza 
od utworu mp3. 

b)

 

rozmiar pliku mp3 jest duŜo większy od pliku wav i jakość utworu wav jest lepsza od 
utworu mp3. 

c)

 

rozmiar pliku mp3 jest duŜo mniejszy od pliku wav i jakość utworu wav jest gorsza 
od utworu mp3. 

d)

 

rozmiar pliku mp3 jest duŜo większy od pliku wav i jakość utworu wav jest gorsza 
od utworu mp3. 

 
12.  Cmposite video to 

a)

 

sygnał złoŜony tylko z sygnałów podstawowych R, G, B. 

b)

 

sygnał złoŜony tylko z sygnałów róŜnicowych. 

c)

 

całkowity sygnał wizyjny. 

d)

 

sygnał S-Video. 

 
13.  System cyfrowego przenoszenia sygnałów audio to 

a)

 

Dolby AC-3. 

b)

 

Dolby Surround. 

c)

 

Dolby Surround Pro Logic II. 

d)

 

MUSICAM. 

 
14.  Oznaczenie  zespołu  wymagań,  jakie  spełnia  sprzęt  odtwarzający  dźwięk  i  obraz  oraz 

pomieszczenie odsłuchowe, to 
a)

 

MMX. 

b)

 

DSC. 

c)

 

THX. 

d)

 

DST. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

15. System Dolby Surround róŜni się m.in. tym od systemu Dolby Surround Pro Logic, Ŝe 

a)

 

system  Dolby  Surround  zawiera  3  przednie  głośniki  (lewy,  centralny  i  prawy)  oraz 
dwa tylne głośniki, natomiast system Dolby Surround Pro Logic zawiera 2 przednie 
głośniki (lewy i prawy) oraz dwa tylne głośniki. 

b)

 

system Dolby Surround zawiera tylko 2 przednie głośniki (lewy i prawy), natomiast 
system  Dolby  Surround  Pro  Logic  zawiera  3  przednie  głośniki  (lewy,  centralny  i 
prawy) oraz dwa tylne głośniki.  

c)

 

system  Dolby  Surround  zawiera  2  przednie  głośniki  (lewy  i  prawy)  oraz  dwa  tylne 
głośniki,  natomiast  system  Dolby  Surround  Pro  Logic  zawiera  tylko  2  przednie 
głośniki (lewy i prawy). 

d)

 

system  Dolby  Surround  zawiera  2  przednie  głośniki  (lewy  i  prawy)  oraz  dwa  tylne 
głośniki,  natomiast  system  Dolby  Surround  Pro  Logic  zawiera  3  przednie  głośniki 
(lewy, centralny i prawy) oraz dwa tylne głośniki. 

 
16. Poprzez FireWire 

a)

 

moŜliwe jest rozdzielanie sygnału. 

b)

 

moŜliwe jest zgranie filmu z kamery cyfrowej. 

c)

 

moŜliwa jest bezprzewodowa transmisja sygnałów. 

d)

 

moŜliwa jest analogowa obróbka dźwięku. 

 
17.  Złącze  optyczne  przeznaczone  do  wielośladowej  transmisji  sygnału  audio  kablem 

ś

wiatłowodowym, to 

a)

 

PI. 

b)

 

VHS. 

c)

 

TAD. 

d)

 

ADAT. 

 
18. DCS (ang. Digital Cinema Sound) to 

a)

 

korektor częstotliwości, słuŜący do zmiany charakterystyki sygnału. 

b)

 

przetwornik sygnału, który wzmacnia niski sygnał, do poziomu przystosowanego do 
podania go na przetworniki wyjściowe. 

c)

 

system  przetwarzania  kanałów  (5.1),  pozwalający  na  modelowanie  akustyki 
pomieszczeń przy pogorszonych warunkach odsłuchowych. 

d)

 

system, słuŜący do usuwania zakłóceń i zniekształceń dźwięku. 

 
19. MLP to 

a)

 

system kompresji bezstratnej dźwięku. 

b)

 

system kompresji stratnej dźwięku. 

c)

 

system kompresji bezstratnej dźwięku. 

d)

 

system kompresji stratnej dźwięku. 

 
20.  Kod czasowy stworzony celem synchronizacji urządzeń przetwarzających sygnały audio  

i wideo, to 
a)

 

MPEG. 

b)

 

SMPTE/EBU. 

c)

 

MP3. 

d)

 

WAV. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ........................................................................................... 

 
Łączenie urządzeń toru fonicznego i wizyjnego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem:          

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

7. LITERATURA 

 
1.

 

Butrym W.: Dźwięk cyfrowy Systemy wielokanałowe. WKŁ, Warszawa 2002. 

2.

 

Haines R.: Cyfrowe przetwarzanie dźwięku. MIKOM, Warszawa 2002  

3.

 

Instrukcja obsługi miksera Panasonic WJ-AVE55 

4.

 

Kirk P.: Digital Audio. Wydawnictwo Helion, Gliwice 2007. 

5.

 

Korbecki M.: Komputerowe przetwarzanie dźwięku. MIKOM, Warszawa 1999. 

6.

 

Krajewski J.: Głośniki i zestawy głośnikowe. WKŁ, Warszawa 2003. 

7.

 

Orzechowski J.: Urządzenia wizyjne. WSiP, Warszawa 2002 

8.

 

Samuła J.: Sygnały wizyjne (1). Radioelektronik nr 7/2000 

9.

 

Urbański B.: Elektroakustyka w pytaniach i odpowiedziach. WNT, Warszawa 1993. 

10.

 

ś

ykowski Z.: Podstawy elektroakustyki. WNT, Wrocław 1984. 

11.

 

http://pl.wikipedia.org 

12.

 

http://www.creative.com 

13.

 

http://www.dolby.com 

14.

 

http://www.idg.pl 

15.

 

http://www.lauda-audio.pl 

16.

 

http://www.muzyczny.pl 

17.

 

http://www.soundcraft.com 

18.

 

http://www.thx.com