background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ  

 
 

 
 
 
 
 
Dariusz Kowalczyk 
Małgorzata Kowalczyk 

 
 

 
 
 
 
 
Charakteryzowanie studyjnych urządzeń dźwiękowych 
313[06].Z1.01 
 

 
 
 
 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inŜ. Paweł Pirosz  

mgr inŜ. Marcin Makowski 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Małgorzata Kowalczyk 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Joanna Stępień 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[06].Z1.01 
,,Charakteryzowanie  studyjnych  urządzeń  dźwiękowych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu asystent operatora dźwięku. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie   

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

2.

 

Wymagania wstępne 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

3.

 

Cele kształcenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć  

 

 

 

 

 

 

7

 

5.

 

Ćwiczenia  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

5.1.

 

Budowa i działanie equalizera  

 

 

 

 

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

11 

 

5.2.

 

Budowa i działanie kompresora 

 

 

 

 

 

13 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

13 

 

5.3.

 

Procesory efektowe 

 

 

 

 

 

 

 

15 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

15 

 

5.4.

 

Mikrofony bezprzewodowe 

 

 

 

 

 

 

17 

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

17 

 

5.5.

 

Systemy odsłuchowe 

 

 

 

 

 

 

 

19 

 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

19 

 

5.6.

 

Konsolety mikserskie, podział i zastosowanie. Multikory   

 

21 

 

 

5.6.1 Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

21 

 

5.7. Wzmacniacze mocy i systemy głośnikowe 

 

 

 

 

23 

 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

23 

 

5.8. Wzmacniacz słuchawkowy, filtr mikrofonowy, limiter, ekspander, 

25 

bramka szumowa, deesser. System RACK 

 

 

5.8.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

25 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

27 

7. Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Charakteryzowanie  studyjnych 

urządzeń  dźwiękowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w 
szkole kształcącej w zawodzie asystent operatora dźwięku 313 [06] 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego), 

 

wykaz literatury. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
zadania wielokrotnego wyboru. 

W tym rozdziale zamieszczono równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

313[06].Z1.01 

Charakteryzowanie studyjnych 

urządzeń dźwiękowych 

 

313[06].Z1.02 

Konfigurowanie 

i obsługa studyjnego sprzętu 

dźwiękowego 

313[06].Z1 

Technika studyjna 

313[06].Z1.03 

Łączenie urządzeń toru fonicznego 

i wizyjnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś, umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu akustyki, 

 

rozróŜniać elementy obwodów elektrycznych, 

 

czytać schematy blokowe urządzeń elektronicznych, 

 

obsługiwać komputer, 

 

obsługiwać urządzenia audio powszechnego uŜytku, 

 

stosować przepisy BHP przy obsłudze urządzeń elektrycznych, 

 

Ponadto powinieneś posiadać: 

 

badania  laryngologiczne  dopuszczające  do  pracy  w  charakterze  akustyka  –  wskazany 
audiogram. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś, umieć: 

 

wyjaśnić  budowę,  zasady  działania  i  obsługi  urządzeń  dźwiękowych  stosowanych 
w produkcji filmowej, telewizyjnej, radiowej, teatralnej, fonograficznej i estradowej, 

 

skorzystać z instrukcji obsługi urządzeń elektronicznych, 

 

scharakteryzować urządzenia systemów odsłuchowych, 

 

wyjaśnić pojęcie wewnętrznego toru fonicznego, 

 

zastosować  elementy  toru  fonicznego:  kable,  gniazda,  wtyki  do  montaŜu  urządzeń 
dźwiękowych, 

 

określić rodzaje oraz zastosowanie mikrofonów i mikroportów, 

 

dobrać osprzęt mikrofonów i mikroportów, w zaleŜności od ich przeznaczenia, 

 

obsłuŜyć analogowe i cyfrowe stoły mikserskie, 

 

wykonać wewnętrzne i zewnętrzne połączenia toru fonicznego oraz krosownice, 

 

zastosować analogowe i cyfrowe modyfikatory zewnętrzne, 

 

obsłuŜyć analogowe i cyfrowe urządzenia zapisujące i odtwarzające, 

 

określić formaty, programy oraz zasady współpracy stacji komputerowej ze studiem, 

 

wyjaśnić  pojęcia:  urządzenia  synchronizujące,  synchronizacja  mechaniczna,  kwarc, 
piloton, kod czasowy,  

 

wyjaśnić zasady działania zautomatyzowanych stołów analogowych i cyfrowych, 

 

scharakteryzować zasady akustyki pomieszczeń studyjnych, 

 

zastosować przenośny sprzęt dźwiękowy, 

 

opracować dokumentację dotyczącą studyjnych urządzeń dźwiękowych, 

 

oznakować zapisane nośniki, 

 

posłuŜyć się normami technicznymi obowiązującymi w produkcji filmowej, telewizyjnej, 
radiowej, teatralnej fonograficznej i estradowej, 

 

sporządzić zamówienia na materiały i sprzęt do nagłośnienia studia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
Osoba prowadząca 

.......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Asystent operatora dźwięku 

Moduł : 

Technika studyjna Z1. 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie studyjnych urządzeń 
dźwiękowych

 

313[06].Z1.01 

 

Temat: Badanie zestawu bezprzewodowego mikrofonu doręcznego. 

Cel ogólny: Zastosowanie systemów bezprzewodowych. 
 
Szczegółowe cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zestroić nadajnik z odbiornikiem, 

 

podłączyć odbiornik do konsolety, 

 

zastosować w praktyce wiadomości o wykorzystaniu mikrofonów bezprzewodowych, 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizacja miejsca pracy, 

 

planowanie działań, 

 

ocena własnych umiejętności. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia opracowana przez nauczyciela, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

instrukcje obsługi zestawu bezprzewodowego, 

 

konsoleta mikserska, 

 

zestaw bezprzewodowy z mikrofonem doręcznym, 

 

statyw mikrofonowy z uchwytem przeciwwstrząsowym, 

 

odsłuchy studyjne (najlepiej aktywne, bliskiego pola), 

 

tekst do czytania. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia: 

 Podłącz  do  konsolety  mikserskiej  odbiornik  mikrofonu  bezprzewodowego  i  zestrój  go 

z nadajnikiem – mikrofonem doręcznym. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego. 

4.

 

Zaznajomienie  uczniów  z  metodą  pozyskiwania  informacji  z  instrukcji  obsługi 
urządzenia. 

 
Faza właściwa 

 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Praca z instrukcją obsługi urządzenia. 

 
Faza I Informacje 
 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Jak zestroić odbiornik z nadajnikiem? 

2.

 

Jak podłączyć odbiornik mikrofonu bezprzewodowego do konsolety mikserskiej? 

3.

 

Jak ustawić prawidłowy poziom sygnału z odbiornika? 

4.

 

Jak osiągnąć naturalne brzmienie głosu? 

 
Faza II Planowanie 
 

Uczniowie określają: 

1.

 

Sposób podłączenia urządzeń. 

2.

 

W jaki sposób skonfigurować konsoletę w celu wykonania ćwiczenia. 

3.

 

W jaki sposób ustawić poziomy sygnału. 

4.

 

Jak osiągnąć naturalne brzmienie głosu. 

 
Faza III Ustalanie 
1.

 

Uczniowie  pracując  z  zestawem  bezprzewodowym  określają  sposób  zestrojenia 
nadajnika z odbiornikiem. 

2.

 

Uczniowie  odnajdują  w  konsolecie  mikserskiej  potencjometry  odpowiedzialne  za 
poziomy sygnałów audio. 

3.

 

Uczniowie określają sposób podłączenia odbiornika do konsolety mikserskiej. 

4.

 

Uczniowie  określają  za  pomocą  jakiej  sekcji  konsolety  mikserskiej  ustalą  naturalne 
brzmienie głosu. 

 
Faza IV Wykonanie 
1.

 

Uczniowie podłączają urządzenia do konsolety. 

2.

 

Uczniowie przeprowadzają próbę głosu ustalając poziomy sygnałów w konsolecie. 

3.

 

Uczniowie przeprowadzają próbę głosu ustalając jego barwę. 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie opisują w jaki sposób osiągnęli cel ćwiczenia. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

 Uczniowie  wraz  z  nauczyciele  wskazują,  które  etapy  wykonywania  ćwiczenia  sprawiły 

im  trudności.  Nauczyciel  powinien  ocenić  ćwiczenie  pod  względem  umiejętności 
wykorzystania moŜliwości sprzętu. Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

.......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Asystent operatora dźwięku 

Moduł : 

Technika studyjna Z1. 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie studyjnych urządzeń 
dźwiękowych

 

313[06].Z1.01 

 

Temat: Zastosuj system odsłuchowy. 

Cel ogólny: Praktyczne wykorzystanie wiadomości o systemach odsłuchowych. 
 
Szczegółowe cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

podłączyć aktywny monitor odsłuchowy do konsolety, 

 

ustalić połoŜenie odsłuchu dla wykonawcy na scenie, 

 

podać do odsłuchu prawidłowo zmiksowany sygnał satysfakcjonujący wykonawcę, 

 

ustalić prawidłowe proporcje głosu do półplaybacku korzystając z odsłuchów studyjnych, 

 

dokonać zapisu materiału dźwiękowego. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizacja miejsca pracy, 

 

planowanie działań, 

 

ocena własnych umiejętności. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

ć

wiczenie opracowane przez nauczyciela, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

instrukcje obsługi urządzeń biorących udział w ćwiczeniu, 

 

urządzenia niezbędne do wykonania ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia: 

 Dokonaj nagrania głosu na dyskietkę MiniDisc. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego. 

4.

 

Zaznajomienie  uczniów  z  metodą  pozyskiwania  informacji  z  instrukcji  obsługi 
urządzenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Faza właściwa 

 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Praca z instrukcją obsługi urządzenia. 

 
Faza I Informacje 

 Pytania prowadzące: 

1.

 

W jaki sposób podłączyć aktywny monitor odsłuchowy do konsolety mikserskiej? 

2.

 

W jaki sposób skonfigurować konsoletę do wykonania ćwiczenia? 

3.

 

W jaki sposób dokonać oceny jakościowej miksu? 

4.

 

W jaki sposób dokonać zapisu na rekorder MiniDisc? 

5.

 

Jak ocenić nagrany materiał? 

 
Faza II Planowanie 

 Uczniowie określają: 

1.

 

Sposób podłączenia urządzeń. 

2.

 

Jak ustawić poziomy sygnału dla odsłuchu. 

3.

 

Jak ustalić poziomy dla nagrania. 

 
Faza III Ustalanie 
1.

 

Uczniowie określają sposoby połączeń urządzeń. 

2.

 

Uczniowie  określają  sposób  skonfigurowania  konsolety  mikserskiej  dla  miksu  do 
odsłuchu. 

3.

 

Uczniowie określają sposób skonfigurowania konsolety mikserskiej do nagrania. 

 
Faza IV Wykonanie 
1.

 

Uczniowie podłączają odsłuch do konsolety mikserskiej. 

2.

 

Uczniowie podłączają mikrofon do konsolety mikserskiej. 

3.

 

Uczniowie podłączają odtwarzacz CD Audio do konsolety mikserskiej. 

4.

 

Uczniowie podłączają rekorder MiniDisc do konsolety mikserskiej. 

5.

 

Uczniowie ustalają proporcje miksu do odsłuchu. 

6.

 

Uczniowie ustalają proporcje miksu do nagrania. 

7.

 

Uczniowie dokonują nagrania. 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie odsłuchują wykonane nagranie oceniając ich jakość. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

 Uczniowie  wraz  z  nauczyciele  wskazują,  które  etapy  wykonywania  ćwiczenia  sprawiły 

im  trudności.  Nauczyciel  powinien  ocenić  wykonane  nagrania  pod  względem  jakości. 
Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.   ĆWICZENIA 

 

5.1.   Budowa i działanie equalizera

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 Zbadaj wpływ ustawień korektora graficznego na brzmienie instrumentów. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału nauczania z poradnika ucznia. NaleŜy zwrócić uwagę na systematyczność i precyzję 
przy wykonywaniu ćwiczenie. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

ustawić equalizer w konsolecie mikserskiej w pozycji neutralnej, 

5)

 

podłączyć urządzenia biorące udział w ćwiczeniu, 

6)

 

włączyć  płytę  z  utworem  w  którym  jest  szerokie  instrumentarium,  najlepiej 
z instrumentami smyczkowymi, dętymi i perkusyjnymi, 

7)

 

posługując się regulatorami ocenić ich wpływ na dźwięk. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

equalizer 1/3 oktawy, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

płyta z nagraniem. 

 
Ćwiczenie 2 

 Zbadaj  wpływ  ustawień  korektora  graficznego  w  komputerowym  edytorze  audio  na 

brzmienie instrumentów. 
 

 Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  JeŜeli  edytor  audio  posiada  moduł  do  analizy 
spektralnej dźwięku naleŜy zapoznać uczniów z interpretacją jego wskazań. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją komputerowego edytora audio, 

4)

 

skopiować  do  komputera  utwór  muzyczny  z  szerokim  instrumentarium,  najlepiej 
z instrumentami smyczkowymi, dętymi i perkusyjnymi, 

5)

 

zastosować equalizer edytora audio do modyfikacji brzmienia, 

6)

 

ocenić wpływ equalizera na brzmienie poszczególnych typów instrumentów. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z zainstalowanym edytorem audio, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

przewody połączeniowe, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

płyta z nagraniem, 

 

instrukcja obsługi komputerowego edytora audio. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. Budowa i działanie kompresora 

 
5.2.1 Ćwiczenie 

 
Ćwiczenie 1 

 Wyrównaj dynamikę w nagraniu muzyki klasycznej. 

 

 Wskazówki do realizacji: 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  kolejność  ustawianych 
parametrów kompresora. 
 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć urządzenia do konsolety, 

5)

 

ustawić neutralnie equalizer w konsolecie, 

6)

 

włączyć płytę z nagraniem o duŜej róŜnicy dynamiki np. IX Symfonię Beethovena, 

7)

 

wyrównać  dynamikę  posługując  się  kompresorem,  unikając  szkodliwych  zjawisk  jak 
„pompowanie” dźwięku, zaniki czy zniekształcenia, 

8)

 

porównać róŜnicę w dynamice korzystając z przełącznika BYPSS w kompresorze. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

kompresor, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

płyta z nagraniem, 

 

instrukcja obsługi kompresora. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyrównaj dynamikę w nagraniu muzyki klasycznej za pomocą komputerowego edytora 

audio. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  Do  ćwiczenia  naleŜy  wykorzystać  presety  zawarte 
w module kompresora i poddać je modyfikacji. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją komputerowego edytora audio, 

4)

 

skopiować do komputera fragment IX Symfonii Beethovena, 

5)

 

zastosować  narzędzie  kompresora  w  edytorze  audio  do  wyrównania  dynamiki  utworu 
muzycznego, 

6)

 

porównać w module multitrack wykresy  oryginalnego utworu z utworem  o wyrównanej 
dynamice. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z zainstalowanym edytorem audio, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

przewody połączeniowe, 

 

płyta CD Audio z nagraniem, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

instrukcja obsługi komputerowego edytora audio. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3. Procesory efektowe 

 
5.3.1. Ćwiczenie 
 

Ćwiczenie 1 

Zbadaj wpływ róŜnych efektów na nagrany głos.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  Szczególny  nacisk  naleŜy  połoŜyć  na  metody 
manualnej obsługi urządzenia efektowego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć wejście urządzenia efektowego do wyjścia AUX konsolety, 

5)

 

podłączyć wyjście urządzenia efektowego do kanału konsolety, 

6)

 

ustawić proporcje efektu do sygnału podstawowego uŜywając regulatora głośności kanału 
konsolety do którego podłączyłeś powrót efektu, 

7)

 

ustawić efekty kościoła (katedry)uŜywając nagranego na płytę głosu, stadionu, studni, 

8)

 

zapoznać  się  z moŜliwościami  urządzenia  poprzez  modyfikację  parametrów  efektów 
w procesorze efektowym, 

9)

 

wskazać zalety takiego podłączenia procesora efektowego do konsolety mikserskiej. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

urządzenie efektowe, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

płyta z nagraniem głosu, 

 

instrukcja obsługi procesora efektowego. 

 
Ćwiczenie 2 

Zbadaj wpływ róŜnych efektów w komputerowym edytorze audio na nagrany głos. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału nauczania z poradnika ucznia. NaleŜy skorzystać z gotowych presetów i poddać je 
modyfikacji. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

8)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi komputerowego edytora audio, 

3)

 

skopiować nagranie z głosem do komputera, 

4)

 

ustawić  efekty  kościoła  (katedry),  studni,  stadionu  za  pomocą  modułu  efektowego 
w edytorze audio, 

5)

 

zapoznać  się  z  moŜliwościami  modułu  efektowego  w  edytorze  audio  poprzez 
modyfikację parametrów efektów. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

 

komputer z zainstalowanym edytorem audio, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

płyta z nagraniem głosu, 

 

przewody połączeniowe, 

 

instrukcja obsługi komputerowego edytora audio. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4. Mikrofony bezprzewodowe 

 
5.4.1. Ćwiczenie 
 

Ćwiczenie 1 

 

Podłącz do konsolety mikserskiej odbiornik mikrofonu bezprzewodowego, zestrój go 

z nadajnikiem – mikrofonem doręcznym i ustaw parametry sygnału audio.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  metodę 
ustalania barwy głosu i rolę uchwytu przeciwwstrząsowego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się instrukcją obsługi zestawu bezprzewodowego, 

4)

 

podłączyć odbiornik zestawu bezprzewodowego do konsolety, 

5)

 

zamocować mikrofon w statywie za pomocą uchwytu przeciwwstrząsowego, 

6)

 

ustawić poziom sygnału podczas czytania tekstu do mikrofonu przez drugiego ucznia, 

7)

 

ustawić za pomocą sekcji equalizera w konsolecie mikserskiej naturalne brzmienie głosu. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja obsługi zestawu bezprzewodowego, 

 

konsoleta mikserska, 

 

zestaw bezprzewodowy z mikrofonem doręcznym, 

 

statyw mikrofonowy z uchwytem przeciwwstrząsowym, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

tekst do czytania. 

 
Ćwiczenie 2 

Podłącz  do  konsolety  mikserskiej  odbiornik  mikrofonu  bezprzewodowego,  zestrój  go 

z nadajnikiem – mikrofonem lavalier i ustaw parametry sygnału audio. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  estetykę  umocowania 
mikrofonu lavalier. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją zestawu bezprzewodowego, 

4)

 

zamocować  mikrofon  lavalier  w  odpowiednim  miejscu  na  twarzy  lektora  za  pomocą 
plastra, 

5)

 

ustawić poziom sygnału podczas czytania tekstu do mikrofonu przez drugiego ucznia, 

6)

 

ustawić za pomocą sekcji equalizera w konsolecie mikserskiej naturalne brzmienie głosu, 

7)

 

zbadać  wpływ  zmian  odległości  mikrofonu  od  ust  czytającego  na  brzmienie  i  poziom 
głosu odbieranego przez mikrofonu.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcje obsługi zestawu bezprzewodowego, 

 

konsoleta mikserska, 

 

zestaw bezprzewodowy z mikrofonem lavalier, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

przezroczysty plaster do mocowania mikrofonu, 

 

przewody połączeniowe, 

 

tekst do czytania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.5. Systemy odsłuchowe 

 
5.5.1. Ćwiczenie 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj nagrania głosu na dyskietkę MiniDisc. 

 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału nauczania z poradnika ucznia. NaleŜy zadbać aby poziom dźwięku w odsłuchu był 
na  wystarczającym  poziomie  i  nie  powodował  zakłóceń  dźwiękowych  docierających  do 
mikrofonu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć prawidłowo odsłuch podłogowy do konsolety, 

5)

 

podłączyć mikrofon dla wykonawcy do konsolety, 

6)

 

podłączyć odtwarzacz CD Audio do konsolety, 

7)

 

podłączyć rekorder MiniDisc do konsolety, 

8)

 

ustawić prawidłowo studyjne monitory bliskiego pola, 

9)

 

skonfigurować  konsoletę,  aby  wykonawca  słyszał  w  odsłuchu  prawidłową  proporcję 
półplaybacku do swojego głosu, 

10)

 

wykonać  nagranie  za  pomocą  rekordera  MiniDisc  ustalając  proporcje  w  monitorach 
studyjnych. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

rekorder MiniDisc, 

 

mikrofon dynamiczny, 

 

statyw mikrofonowy, 

 

podłogowy monitor odsłuchowy aktywny, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

płyta CD Audio z półplaybackiem, 

 

czysta dyskietka MiniDisc, 

 

instrukcja obsługi podłogowego monitora odsłuchowego. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Ćwiczenie 2 

Skonfiguruj kompletny zestaw odsłuchowy dla zespołu muzycznego. 
 
Wskazówki do realizacji ćwiczenia: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  zjawisko  sprzęŜeń 
akustycznych z monitorami odsłuchowymi. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

zaplanować  konfigurację  torów  AUX  konsolety  mikserskiej  do  zastosowania  dwóch 
podłogowych monitorów odsłuchowych, dwóch monitorów side-fill i jednego drum-fill, 

5)

 

rozmieścić monitory odsłuchowe, 

6)

 

podłączyć monitory odsłuchowe do konsolety mikserskiej, 

7)

 

podłączyć dwa mikrofony do konsolety, 

8)

 

podłączyć odtwarzacz CD Audio do konsolety, 

9)

 

podłączyć rekorder MiniDisc do konsolety, 

10)

 

ustawić poziomy i proporcje dźwięku do poszczególnych monitorów odsłuchowych, 

11)

 

wykonać  nagranie  za  pomocą  rekordera  MiniDisc  ustalając  proporcje  w  monitorach 
studyjnych. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

rekorder MiniDisc, 

 

dwa mikrofony dynamiczne, 

 

dwa statywy mikrofonowe, 

 

dwa podłogowe monitory odsłuchowe aktywne, 

 

dwa monitory odsłuchowe side-fill aktywne, 

 

monitor drum-fill aktywny, 

 

dwa studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

płyta CD Audio z półplaybackiem, 

 

czysta dyskietka MiniDisc, 

 

instrukcje obsługi urządzeń wykorzystanych w ćwiczeniu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.6. Konsolety mikserskie, podział i zastosowanie. Multikory 

 
5.6.1. Ćwiczenie 
 

Ćwiczenie 1 

 Skonfiguruj zestaw do wykonania prostego nagrania. 

 

 Wskazówki do realizacji: 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  sposób 
obchodzenia się z multikorem i staranność połączeń pomiędzy urządzeniami. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

zapoznać się z budową multikoru, 

5)

 

podłączyć multikor do konsolety, 

6)

 

podłączyć do multikoru mikrofon i odsłuch podłogowy aktywny, 

7)

 

skonfigurować  konsoletę  tak,  aby  do  odsłuchu  dla  wykonawcy  podać  dźwięk 
z prawidłowymi proporcjami poziomu półplaybacku do głosu, 

8)

 

dokonać nagrania na dyskietce MiniDisc, 

9)

 

ocenić jakość nagrania. 

w wersji z konsoletą odsłuchową: 
10)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi konsolety odsłuchowej, 

11)

 

wykonać  ćwiczenie  gdy  jest  dostępna  konsoleta  odsłuchowa  uŜywając  splitterów 
i multikoru. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

multikor, 

 

mikrofon, 

 

statyw mikrofonowy, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

rekorder MiniDisc, 

 

monitor odsłuchowy podłogowy – aktywny, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (najlepiej aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

płyta CD Audio z półplaybackiem, 

 

czysta dyskietka MiniDisc. 

opcjonalnie: 

 

konsoleta odsłuchowa. 

 

konsoleta odsłuchowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Ćwiczenie 2 

Zastosuj konsoletę cyfrową do dokonania prostego nagrania. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  kolejność  ustawiania 
parametrów konsolety cyfrowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć do konsolety mikrofon, 

5)

 

podłączyć do konsolety odtwarzacz CD Audio, 

6)

 

podłączyć do konsolety rekorder MiniDisc, 

7)

 

podłączyć do konsolety podłogowy monitor odsłuchowy, 

8)

 

skonfigurować konsoletę do nagrania, 

9)

 

dokonać nagrania na dyskietkę MiniDisc, 

10)

 

ocenić jakość nagrania. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja obsługi konsolety cyfrowej, 

 

cyfrowa konsoleta mikserska, 

 

mikrofon, 

 

statyw mikrofonowy, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

rekorder MiniDisc, 

 

monitor odsłuchowy podłogowy – aktywny, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (najlepiej aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

płyta CD Audio z półplaybackiem, 

 

czysta dyskietka MiniDisc. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.7. Wzmacniacze mocy i systemy głośnikowe 
 

5.7.1. Ćwiczenie 
 

Ćwiczenie 1 

 Skonfiguruj prosty układ nagłośnieniowy. 

 

 Wskazówki do realizacji: 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  Dla  zapewnienia  bezpieczeństwa  pracy  naleŜy 
zwrócić szczególną uwagę wysokie poziomy napięcia na wyjściach wzmacniaczy mocy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

wykonać prawidłowo za pomocą odpowiednich przewodów wszystkie połączenia, 

5)

 

sprawdzić poprzez odsłuch dźwięku działanie układu nagłośnieniowego. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

multikor, 

 

podłogowy monitor odsłuchowy aktywny, 

 

wzmacniacz stereofoniczny, 

 

dwie kolumny głośnikowe, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

mikrofon, 

 

przewody połączeniowe. 

opcjonalnie: 

 

konsoleta odsłuchowa. 

 
Ćwiczenie 2 

Zastosuj zestaw nagłośnieniowy w standardzie Bi-amp. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  prawidłowe 
podłączenie kolumn głośnikowych do wzmacniacza mocy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

wykonać połączenie wzmacniaczy z kolumnami głośnikowymi, 

5)

 

wykonać połączenia konsolety ze wzmacniaczami, 

6)

 

podłączyć odtwarzacz CD Audio do konsolety mikserskiej, 

7)

 

sprawdzić prawidłowość połączeń poprzez odsłuch dźwięku z płyty CD Audio. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

dwa wzmacniacze mocy przystosowane do pracy w standardzie Bi-amp, 

 

dwie kolumny głośnikowe przystosowane do pracy w standardzie Bi-amp, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

przewody połączeniowe, 

 

instrukcje obsługi urządzeń zastosowanych w ćwiczeniu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

5.8.  Wzmacniacz  słuchawkowy,  filtr  mikrofonowy,  limiter, 

ekspander, bramka szumowa, deesser. System RACK 

 

5.8.1. Ćwiczenie 

 
Ćwiczenie 1 

 Dokonaj redukcji szumów nagranych na taśmie magnetofonowej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zadbać  o  prawidłowy  poziom  dźwięku 
w słuchawkach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć  mikrofon  do  konsolety,  a  jako  odsłuch  dla  wykonawcy  wykorzystać 
wzmacniacz słuchawkowy, 

5)

 

zamontować pop filtr na statywie, 

6)

 

podłączyć w tor magnetofonu bramkę szumową, 

7)

 

skonfigurować bramkę szumową aby zniwelować szum taśmy, 

8)

 

dokonać nagrania na rekorder MiniDisc z pop filtrem i bez. 

9)

 

porównać nagrania. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja obsługi bramki szumowej, 

 

konsoleta mikserska, 

 

bramka szumowa, 

 

magnetofon kasetowy, 

 

wzmacniacz sluchawkowy, 

 

słuchawki, 

 

mikrofon, 

 

statyw mikrofonowy, 

 

pop filtr, 

 

rekorder MiniDisc, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

czysta dyskietka MiniDisc. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Ćwiczenie 2 

Zastosuj deesser do nagrania głosu. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  W  celu  wyeliminowania  przekłamań  w  barwie 
dźwięku naleŜy starannie skonfigurować deesser  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, 

4)

 

podłączyć do konsolety mikserskiej deesser, 

5)

 

podłączyć do konsolety mikrofon dynamiczny, 

6)

 

podłączyć do konsolety rekorder MiniDisc, 

7)

 

skonfiguruj parametry pracy deessera, 

8)

 

wykorzystać do nagrania tekst z duŜą ilością sybilantów, 

9)

 

dokonać nagrania tekstu bez stosowania deessera, 

10)

 

dokonaj nagrania tekstu z zastosowaniem deessera, 

11)

 

porównać obydwa nagrania odsłuchując je. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

deesser, 

 

podłogowy monitor odsłuchowy aktywny, 

 

mikrofon, 

 

statyw mikrofonowy, 

 

rekorder MiniDisc, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

czysta dyskietka MiniDisc, 

 

instrukcja obsługi deessera, 

 

tekst do nagrania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Test dwustopniowy do jednostki  modułowej ,,Charakteryzowanie 
studyjnych urządzeń dźwiękowych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1, 2, 5, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 4, 6, 11, 12, 17 są poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. a, 4. d, 5. c, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. d, 11. b, 
12. a, 13. a, 14. d, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. b, 20. d. 
 
 
Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  Zdefiniować urządzenie z regulowanym filtrem Q 

2.

 

  Wybrać jednostkę wyskalowania potencjometru 

TRESHOLD 

3.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜy potencjometr ATTACK 

PP 

4.

 

  Zastosować odsłuchy side-fill 

PP 

5.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜy dystrybutor antenowy 

6.

 

  Sklasyfikować standard 5.1 

PP 

7.

 

  Scharakteryzować subwoofer 

8.

 

  Wskazać spółgłoskę wybuchową 

9.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜy regulator RELASE 

10.

 

  Zdefiniować REVERB 

11.

 

  Scharakteryzować podłączenie toru AUX 

PP 

12.

 

  Zastosować crossover 

PP 

13.

 

  Scharakteryzować system dwuwstęgowy 

14.

 

  Zdefiniować pojęcie Bi-Amp 

15.

 

  Wybrać ustawienie przednich satelit względem 

głośnika centralnego 

16.

 

  Wskazać cechę charakterystyczną konsolety 

odsłuchowej 

17.

 

  Zastosować odsłuchy drum-fill 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

18.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜy deesser 

19.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜy filtr dolnoprzepustowy 

na wejściu konsolety cyfrowej 

20.

 

  Nazwać monitor aktywny 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Regulowany filtr dobroci występuje w  

a)

 

bramce szumowej. 

b)

 

limiterze. 

c)

 

equalizerze. 

d)

 

kompresorze. 

 
2.

 

Potencjometr TRESHOLD jest wyskalowany w  

a)

 

dB. 

b)

 

V. 

c)

 

mA. 

d)

 

mV. 

 
3.

 

Potencjometr ATTACK w kompresorze słuŜy do ustawiania  

a)

 

czasu reakcji. 

b)

 

czasu opóźnienia. 

c)

 

wzmocnienia. 

d)

 

poziomu odcięcia sygnału. 

 
4.

 

Odsłuchy side-fill mają zastosowanie jako  

a)

 

boczne studyjne monitory odsłuchowe. 

b)

 

typ słuchawek studyjnych. 

c)

 

podłogowe odsłuchy umieszczane przed wykonawcą. 

d)

 

monitory umieszczane po bokach sceny na wysokości głów wykonawców. 

 
5.

 

Dystrybutor antenowy dla zestawu bezprzewodowego słuŜy do  

a)

 

mocowania anteny w nadajniku bodypack. 

b)

 

przechowywania anten do odbiornika w czasie transportu. 

c)

 

podłączenia jednej pary anten do kilku odbiorników. 

d)

 

przeszukiwania wolnego pasma radiowego. 

 
6.

 

Monitory standardu 5.1 składają się z  

a)

 

subwoofera i pięciu satelit. 

b)

 

subwoofera. sekcji wysokotonowej i czterech satelit. 

c)

 

subwoofera. głośnika centralnego i czterech satelit. 

d)

 

głośnika centralnego i pięciu satelit. 

 
7.

 

Subwoofer to głośnik  

a)

 

subniskotonowy. 

b)

 

wysokotonowy. 

c)

 

ś

redniotonowy. 

d)

 

ś

redniowysokotonowy. 

 
8.

 

Spółgłoską wybuchową jest  

a)

 

z. 

b)

 

w. 

c)

 

p. 

d)

 

r. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

9.

 

Potencjometr RELASE w kompresorze  

a)

 

ustala czas po jakim kompresor wróci do wzmacniania sygnału po spadku jego 
poziomu poniŜej zadanego progu. 

b)

 

ustala wzmocnienie sygnału po kompresji. 

c)

 

ustala poziom sygnału od którego kompresor zacznie obniŜać poziom sygnału. 

d)

 

ustala róŜnicę między wzmocnieniem przed kompresją i po kompresji. 

 

10.

 

Reverb to  

a)

 

regulator poziomu sygnału w exciterze. 

b)

 

standard gniazda we wzmacniaczach. 

c)

 

nazwa linii powrotów w multikorze. 

d)

 

nazwa efektu. 

 

11.

 

Podłączenie toru monitorów do wyjść AUX przed regulatorem poziomu sygnału w 
kanale konsolety zapewnia  

a)

 

neutralną charakterystykę częstotliwościową. 

b)

 

niezmienność poziomu odsłuchu przy manipulowaniu poziomem głośności kanału. 

c)

 

odfiltrowanie szkodliwych częstotliwości poniŜej 40Hz. 

d)

 

optymalną dynamikę dźwięku. 

 

12.

 

Crossover słuŜy do  

a)

 

podziału częstotliwości. 

b)

 

podbicia wysokich częstotliwości. 

c)

 

połączenia dwóch sygnałów we wzmacniaczu. 

d)

 

odcięcia niskich częstotliwości. 

 

13.

 

Systemy dwuwstęgowe w zestawach bezprzewodowych zapewniają  

a)

 

brak zaników sygnału radiowego. 

b)

 

dwa kanały audio w jednym nadajniku. 

c)

 

regulację czułości i charakterystyki mikrofonu. 

d)

 

podają sygnał audio na dwa wyjścia z odbiornika. 

 
14.

 

Zasilanie Bi-Amp polega na  

a)

 

podaniu na wzmacniacz dwóch sygnałów audio. 

b)

 

zasilaniu sieciowym wzmacniacza z dwóch faz. 

c)

 

rozdzieleniu sygnału na dwie kolumny. 

d)

 

zasilaniu jednej kolumny sygnałem z dwu wzmacniaczy. 

 
15.

 

Przednie satelity względem głośnika centralnego umieszczone są pod kątem  

a)

 

30°. 

b)

 

90°. 

c)

 

45°. 

d)

 

150°. 

 

16.

 

WyróŜnikiem konsolety odsłuchowej jest  

a)

 

moŜliwość miksowania dźwięku w standardzie 5.1. 

b)

 

zintegrowany procesor efektów. 

c)

 

zintegrowany głośnik dla realizatora. 

d)

 

duŜa liczba torów AUX. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

17.

 

Odsłuchy drum-fill przeznaczone są dla  

a)

 

perkusisty. 

b)

 

wokalisty. 

c)

 

gitarzysty basowego. 

d)

 

realizatora odsłuchów scenicznych. 

 
18.

 

Deesser słuŜy do  

a)

 

usuwania przydźwięków z nagrania. 

b)

 

usuwania sybilantów. 

c)

 

wyrównania dynamiki. 

d)

 

odfiltrowania wokalu z nagrania. 

 
19.

 

W konsolecie cyfrowej filtr dolnoprzepustowy na wejściu ma na celu  

a)

 

odfiltrowanie przydźwięku sieci. 

b)

 

ograniczenie przetwarzanego sygnału do zakresu pasma akustycznego. 

c)

 

zwiększenie dynamiki. 

d)

 

wyrównanie charakterystyki częstotliwościowej. 

 
20.

 

Monitor aktywny to  

a)

 

monitor lekki. 

b)

 

monitor małogabarytowy. 

c)

 

monitor ze zintegrowanym equalizerem. 

d)

 

monitor ze zintegrowanym wzmacniaczem mocy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:........................................................................................... 
 

Charakteryzowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem:          

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Konfigurowanie 
i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 6, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 5, 7, 8, 9, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. c, 5. c, 6. a, 7. d, 8. a, 9. b, 10. d, 11. b, 
12. b, 13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. c, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  Zdefiniować RACK 

2.

 

  Zdefiniować „sybilanty” 

3.

 

  Zdefiniować Line-Array 

4.

 

  Zastosować Pop filtr 

PP 

5.

 

  Scharakteryzować określenie RMS 

PP 

6.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜą splittery 

7.

 

  Zastosować przetwornik A/C w konsolecie 

cyfrowej 

PP 

8.

 

  Zastosować filtr dolnoprzepustowy 

PP 

9.

 

  Wybrać zastosowanie dla konsolety FOH 

PP 

10.

 

  Wybrać ustawienie tylnych satelit względem 

głośnika centralnego 

11.

 

  Zdefiniować przekrój obudowy odsłuchu 

podłogowego 

12.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜy moduł podczerwieni 

13.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜy regulator GAIN 

MAKE-UP 

14.

 

  Wybrać jednostkę wyskalowania regulatora 

ATTACK 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

15.

 

  Zdefiniować ilość punktów regulacyjnych w 

equalizerze 2/3 oktawy 

16.

 

  Podać symbol dobroci filtru 

17.

 

  Wybrać sposób podłączenia equalizera do 

konsolety 

18.

 

  Wskazać pasmo działania deessera 

19.

 

  Zastosować gniazdo SPEAKON 

PP 

20.

 

  Zdefiniować powermikser 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

RACK to system  

a)

 

przesyłania dźwięku w urządzeniach bezprzewodowych. 

b)

 

mocowania urządzeń w znormalizowanych szafach lub skrzyniach. 

c)

 

połączeń gniazd w multikorze. 

d)

 

odsłuchów studyjnych. 

 
2.

 

Sybilanty to  

a)

 

spółgłoski  szszczść powodujące szumienie w nagraniu. 

b)

 

odsłuchy dla perkusisty. 

c)

 

słuchawki studyjne. 

d)

 

filtry mikrofonowe. 

 
3.

 

Line-Array to  

a)

 

regulator w limiterze. 

b)

 

typ zestawu głośnikowego. 

c)

 

typ dystrybutora antenowego. 

d)

 

nazwa skrzyni do montowania sprzętu profesjonalnego. 

 
4.

 

Pop filtr słuŜy do  

a)

 

filtrowania składowej stałej z sygnału audio. 

b)

 

podbicia dynamiki w muzyce. 

c)

 

likwidowania niepoŜądanych zjawisk związanych ze spółgłoskami wybuchowymi. 

d)

 

odcięcia zakłóceń w zasilaniu. 

 
5.

 

Określenie RMS dotyczy  

a)

 

klasy wzmacniacza. 

b)

 

zniekształceń wzmacniacza. 

c)

 

mocy wzmacniacza. 

d)

 

współczynnika tłumienia wzmacniacza. 

 
6.

 

Splittery w konsolecie odsłuchowej słuŜą do  

a)

 

rozdzielania sygnałów do konsolety FOH. 

b)

 

rozdzielania sygnałów na poszczególne monitory odsłuchowe. 

c)

 

rozdzielania zasilania do aktywnych monitorów odsłuchowych. 

d)

 

zwiększenia separacji sygnału stereofonicznego. 

 
7.

 

W torze wejściowym konsolety cyfrowej między filtrem dolnoprzepustowym a modułem 
obróbki sygnału znajduje się  

a)

 

przetwornik C/A. 

b)

 

bramka szumowa. 

c)

 

crossover. 

d)

 

przetwornik A/C. 

 
8.

 

Filtr dolnoprzepustowy na wejściu cyfrowej konsolety mikserskiej ma na celu  

a)

 

ograniczenie przetwarzanego sygnału do zakresu pasma akustycznego. 

b)

 

odfiltrowanie zakłóceń sieciowych. 

c)

 

skompresowanie sygnału. 

d)

 

ograniczenie dolnego pasma sygnału. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

9.

 

Konsoleta mikserska FOH jest preferowana do pracy w 

a)

 

studio nagraniowym. 

b)

 

nagłaśnianiu imprez na Ŝywo. 

c)

 

radio. 

d)

 

studio telewizyjnym. 

 

10.

 

W systemie 7.1 tylny satelita powinien się znajdować w stosunku do głośnika centralnego 
pod kątem  

a)

 

120° 

b)

 

165° 

c)

 

110° 

d)

 

150° 

 

11.

 

Obudowa podłogowego monitora odsłuchowego ma przekrój  

a)

 

owalny. 

b)

 

zbliŜony do trójkąta lub trapezu. 

c)

 

sześcianu. 

d)

 

równoległoboku. 

 

12.

 

Moduł podczerwieniw zestawach bezprzewodowych słuŜy do  

a)

 

podziału częstotliwości radiowych. 

b)

 

automatycznej konfiguracji nadajnika sygnałem z odbiornika. 

c)

 

przełączania wyjść odbiornika między XLR a JACK. 

d)

 

podłączenia ethernetu. 

 

13.

 

GAIN MAKE-UP (OUTPUT GAIN) w kompresorze reguluje  

a)

 

wzmocnienie sygnału po kompresji. 

b)

 

wzmocnienie sygnału przed kompresją. 

c)

 

poziom kompresji. 

d)

 

czas reakcji kompresora na przekroczenie zadanego progu zadziałania. 

 
14.

 

Potencjometr ATTACK jest wyskalowany w  

a)

 

dB. 

b)

 

dB/ms. 

c)

 

mV/s. 

d)

 

mA/s. 

 
15.

 

Equalizer 2/3 oktawy posiada  

a)

 

31 punktów regulacyjnych. 

b)

 

8 punktów regulacyjnych. 

c)

 

24 punkty regulacyjne. 

d)

 

15 punktów regulacyjnych. 

 

16.

 

Symbol dobroci filtru to  

a)

 

Q. 

b)

 

L. 

c)

 

C. 

d)

 

R. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

17.

 

Aby uŜyć equalizera w kanale konsolety naleŜy go włączyć poprzez gniazdo  

a)

 

LINE. 

b)

 

DIRECT. 

c)

 

INSERT. 

d)

 

MIC. 

 
18.

 

Deesser działa w paśmie  

a)

 

16Hz-20kHz. 

b)

 

16Hz-250Hz. 

c)

 

3kHz-8kHz. 

d)

 

10kHz-16kHz. 

 
19.

 

Gniazdo SPEAKON we wzmacniaczu słuŜy do  

a)

 

podłączenia sygnału z konsolety mikserskiej. 

b)

 

podłączenia kabla głośnikowego. 

c)

 

podłączenia zdalnego sterowania. 

d)

 

podłączenia limitera. 

 
20.

 

Powermikser to  

a)

 

konsoleta mikserska z zasilaczem wewnątrz obudowy. 

b)

 

konsoleta mikserska z ilością kanałów przekraczającą 56. 

c)

 

konsoleta mikserska ze zintegrowanym wzmacniaczem. 

d)

 

monitor  ze  zintegrowanym  wzmacniaczem  mocy  i  splitterem  rozdzielającym 
sygnał. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ........................................................................................... 
 

Charakteryzowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem:          

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

7. LITERATURA

 

 
1.

 

Urbański  B.:  Elektroakustyka  w  pytaniach  i  odpowiedziach  –  dŜwięk….  płyta…. 
taśma…. . WN-T, Warszawa 1984, 

2.

 

Sereda J.: Elektroakustyka na scenie i estradzie. WKiŁ, Warszawa 1977, 

3.

 

Sztekmiler  K.:  Podstawy  nagłaśniania  i  realizacji  nagrań  –  podręcznik  dla  akustyków, 
Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2003. 

 
Strony internetowe: 
4.

 

http://www.behringer.com/ 

5.

 

http://www.soundperformancelab.com/ 

6.

 

http://www.tcelectronic.com/ 

7.

 

http://www.aphex.com/ 

8.

 

http://www.lexiconpro.com/ 

9.

 

http://www.shure.com/ 

10.

 

http://www.jblpro.com/ 

11.

 

http://www.akg.com/ 

12.

 

http://www.allen-heath.com/ 

13.

 

http://www.digidesign.com/ 

14.

 

http://www.audioartsengineering.com/ 

15.

 

http://www.soundcraft.com/ 

16.

 

http://www.klotz-ais.com / 

17.

 

http://www.crownaudio.com/ 

18.

 

http://www.seelectronics.com/ 

19.

 

http://www.samsontech.com/ 

20.

 

http://www.krksys.com/ 

21.

 

http://www.neutrik.com/ 

 
Strony internetowe z dnia 30.09.2007r.