background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
Danuta Szczepaniak 
 
 
 
 
 
 

Prowadzenie profilaktyki i promocji zdrowia  
346[02].O1.04 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr Iwona Grudzień 

dr Iwona Kłóska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Tomasz Sułkowski 

 

 

Konsultacja: 

mgr Hanna Całuń 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[02].O1.04 
„Prowadzenie  profilaktyki  i  promocji  zdrowia”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu asystent osoby niepełnosprawnej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

 

  3 

2. Wymagania wstępne 

 

  5 

3. Cele kształcenia 

 

  6 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

 

  7 

5. Ćwiczenia 

 

11 

5.1. Zdrowie i opieka nad zdrowiem człowieka 

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

11 

5.2. Wpływ różnych czynników na zdrowie 

 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

13 

5.3. Działania na rzecz poprawy i utrzymania zdrowia 

 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

17 

5.4. Polityka zdrowotna państwa 

 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

22 

7. Literatura 

 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.

 

WPROWADZENIE 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych, w szkole kształcącej w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  aby  bez 
problemów mógł skorzystać z poradnika, 

 

szczegółowe  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  nabędzie  podczas  pracy 
z poradnikiem 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności praktycznych, 

 

propozycje metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia, 

 

wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  pokazu  z  objaśnieniem,  tekstu  przewodniego,  ćwiczeń 
praktycznych.  Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

346[02].O1 

Podstawy świadczenia usług 

socjalnych

 

346[02].O1.01 

Charakteryzowanie psychofizycznych  

i społecznych aspektów rozwoju 

człowieka 

346[02].O1.02 

Doskonalenie 

umiejętności 

interpersonalnych 

346[02].O1.03 

Kształtowanie umiejętności 

rozwiązywania problemów 

346[02].O1.05 

Stosowanie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 

udzielanie pierwszej pomocy 

346[02].O1.04 

Prowadzenie 

profilaktyki  

i promocji 

346[02].O1.06 

Stosowanie przepisów prawa  

w działalności socjalnej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA

 

WSTĘPNE 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej  uczeń powinien umieć: 

 

określać psychofizyczne i społeczne mechanizmy funkcjonowania człowieka, 

 

charakteryzować strukturę psychofizyczną człowieka, 

 

różnicować okresy rozwoju człowieka, 

 

określać wpływ procesów motywacyjnych na aktywność człowieka, 

 

stosować wybrane metody poznawania osobowości, 

 

określać znaczenie komunikacji w relacjach między ludźmi, 

 

określać  rodzaje  sytuacji  problemowych  i  zaplanować  strategie  rozwiązywania 
problemów, 

 

charakteryzować strukturę pomocy społecznej, 

 

charakteryzować potrzeby człowieka, 

 

charakteryzować wzorzec asystenta osoby niepełnosprawnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE

 

KSZTAŁCENIA 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić pojęcie zdrowia i choroby, 

– 

scharakteryzować czynniki wpływające na stan zdrowia jednostki i zbiorowości, 

– 

określić przyczyny powstawania i drogi szerzenia się chorób, 

– 

określić  wpływ  środowiska  naturalnego,  zamieszkania,  nauki  i  pracy  na  zdrowie 
człowieka, 

– 

zapobiec  negatywnemu  wpływowi  czynników  środowiskowych  na  funkcjonowanie 
organizmu człowieka, 

– 

sklasyfikować potrzeby zdrowotne człowieka, 

– 

scharakteryzować zachowania zdrowotne,  

– 

określić strategie promocji zdrowia, 

– 

scharakteryzować cele, zadania i kierunki działań profilaktycznych, 

– 

scharakteryzować zasady zdrowego stylu życia,  

– 

zastosować metody i formy edukacji zdrowotnej,  

– 

wdrożyć działania profilaktyczne eliminujące czynniki ryzyka choroby, 

– 

podjąć  współpracę  z  instytucjami,  organizacjami  medycznymi  i  społecznymi 
działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, 

– 

scharakteryzować sytuację zdrowotną populacji polskiej, 

– 

scharakteryzować cele i zadania polityki zdrowotnej państwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

PRZYKŁADOWE

 

SCENARIUSZE

 

ZAJĘĆ 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

.............................................................................................. 

Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł: 

Podstawy świadczenia usług socjalnych 346[02].O1 

Jednostka modułowa:  

Prowadzenie profilaktyki i promocji zdrowia 346[02].O1.04 

Temat:  Program profilaktyki chorób układu krążenia. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności opracowywania programów profilaktycznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać i określić czynnika ryzyka występujące w chorobach układu krążenia, 

− 

wymienić choroby układu krążenia, 

− 

określić cele programu profilaktycznego, 

− 

określić sposoby zwalczania czynników ryzyka.

 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenie praktyczne, 

− 

dyskusja. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 
Czas: 
1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

roczniki statystyczne, 

− 

tablice poglądowe dotyczące chorób układu krążenia, 

− 

papier A4, 

− 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów. 
2.  Uświadomienie celów zajęć. 
3.  Plan zajęć: 

a)  wprowadzenie: 

− 

nauczyciel  zadaje  pytania  dotyczące  celów  programów  profilaktycznych  i  zasad 
ich  tworzenia,  czynników  ryzyka  w  chorobach  układu  krążenia  i  sposobów  ich 
zwalczania,  

− 

zapoznaje uczniów z kartą badań profilaktycznych, 

b)  praca w grupach: 

− 

nauczyciel dzieli klasę na czteroosobowe grupy, 

− 

każda grupa opracowuje program profilaktyki chorób układu krążenia, 

c)  podsumowanie lekcji: 

− 

uczniowie przedstawiają przygotowane przez siebie programy. 

4.  Ocena  poziomu  osiągnięć  uczniów,  ocena  ich  aktywności,  pracy  w  zespole  i  prezentacji 

wypracowanych pomysłów. 

5.  Pożegnanie uczniów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 

Wyszukaj  w  Twojej  miejscowości  organizacje  zajmujące  się  promocją  zdrowia  i  opisz, 

jaką prowadzą działalność. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

.............................................................................................. 

Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł:        

Podstawy świadczenia usług socjalnych 346[02].O1 

Jednostka modułowa:  

 

Prowadzenie profilaktyki i promocji zdrowia 346[02].O1.04 

Temat:  Moja koncepcja zdrowego stylu życia.

 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zdrowego stylu życia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

– 

zidentyfikować zasady zdrowego stylu życia, 

– 

wskazać wpływ zdrowego stylu życia na zdrowie człowieka, 

– 

uporządkować informacje, 

– 

sformułować własne opinie i uzasadnienia. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

mapa myśli, 

– 

dyskusja frontalna. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

− 

grupowa. 

 
Czas: 
1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

duże arkusze papieru, 

– 

mazaki, 

– 

tablica flip–chart. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Przedstawienie celów zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z zasadami tworzenia mapy myśli: 

– 

w centrum arkusza zapisuje się problem (temat) w formie słownej lub graficznej, 

– 

poszczególne  hasła,  stwierdzenia,  rysunki  umieszcza  się  na  całym  arkuszu, 
porządkując i łącząc liniami według występujących pomiędzy nimi związków, 

– 

hasła  zapisuje  się  wzdłuż  linii  wyraźnie,  drukowanymi  literami  lub  umieszcza 
w połączonych liniami kołach, 

– 

linie  powinny  wychodzić  ze  środka  arkusza  (od  zapisanego  problemu  –  tematu), 
a następnie się rozgałęziać, 

– 

na każdej linii (w kole) zapisuje się jedno słowo (hasło) lub umieszcza jeden symbol, 

– 

do tworzenia mapy myśli warto używać kolorów, 

– 

należy  zapisywać  wszystko,  co  przychodzi  do  głowy,  starając  się  umieszczać  hasła 
(symbole w logiczny sposób według łączących je związków). 

3.  Przedstawienie zadania do wykonania.  
4.  Podział uczniów na 4–5 osobowe zespoły. 
5.  Rozdanie dużych arkuszy panieru i mazaków.  
6.  Uczniowie: 

– 

zapisują w centralnym miejscu dużego arkusza papieru temat, 

– 

wybierają najważniejsze ich zdaniem aspekty zdrowego stylu życia, 

– 

zapisują je wokół tematu, zgodnie z zasadami tworzenia mapy myśli, 

– 

wybierają i zapisują inne ważne informacje związane z wypisanymi aspektami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

7.  Przedstawiciel każdej grupy (lider) prezentuje opracowaną mapę myśli. 
8.  Uczniowie oceniają pracę koleżanek/kolegów, zadają dodatkowe pytania. 
9.  Podsumowanie  zajęć  –  należy  zwrócić  uwagę  na  wpływ  zdrowego  trybu  życia  oraz  na 

różne aspekty zdrowia człowieka. 

10. Ocena pracy uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Zdrowie i opieka nad zdrowiem człowieka 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Przedstaw  na  forum  grupy  charakterystykę  jednego  z  wylosowanych  zagadnień 

dotyczących zdrowia: 

 

mechanistyczne widzenie człowieka, 

 

socjomedyczna koncepcja zdrowia, 

 

podejście holistyczne do zdrowia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  sposoby  wykonania.  Podzielić  klasę  na  trzy  grupy  na  zasadach  dobrowolnego  doboru 
i pozwolić przedstawicielom grup wylosowanie zagadnień.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zdrowia, 
2)  wylosować zagadnienie do scharakteryzowania, 
3)  zaprezentować wylosowane zagadnienie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Korzystając z roczników statystycznych z ostatnich 5  lat przeanalizuj zachorowalność  na 

choroby układu krążenia i choroby nowotworowe. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres.  

Podzielić klasę na dwie grupy i przydzielić zadanie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  zachorowalności  na  choroby  układu 

krążenia i choroby nowotworowe, 

2)  wyszukać  w  rocznikach  dane  statystyczne  dotyczące  zachorowań  na  choroby  układu 

krążenia w ciągu ostatnich 5 lat, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

3)  wyszukać  w  rocznikach  dane  statystyczne  dotyczące  zachorowań  na  choroby 

nowotworowe w ciągu 5 lat, 

4)  określić  podczas  dyskusji  w  grupie  czy  zachorowalność  na  te  choroby  spada,  czy  się 

zwiększa. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

roczniki statystyczne, 

− 

roczniki statystyczne służby zdrowia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Wpływ różnych czynników na zdrowie 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj 

pojęcia: 

styl 

życia,  zachowania  prozdrowotne,  zachowania 

antyzdrowotne. Określ czynniki pozytywnie i negatywnie wpływające na zdrowie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien podzielić klasę na 3-4 

osobowe grupy.  Zalecane  jest,  aby  w  prezentacji  brali udział  wszyscy  uczniowie  a  nie  tylko 
przedstawiciel grupy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym czynników wpływających na zdrowie, 
2)  scharakteryzować poszczególne pojęcia, 
3)  w formie plakatu przedstawić czynniki pozytywnie i negatywnie wpływające na zdrowie, 
4)  zaprezentować wyniki pracy.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

arkusze papieru, 

− 

markery, 

− 

klej,  

− 

nożyczki,  

− 

kolorowe kartki. 

 

Ćwiczenie 2 

Analizując  własne  codzienne  zachowania  określ,  jaki  reprezentujesz  styl  życia.  Określ 

czy elementy Twojego stylu życia niosą zagrożenia dla zdrowia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie powinni mieć możliwość przedstawienia swojej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym stylów życia, 
2)  przeanalizować własne codzienne zachowania, 
3)  określić styl życia, jaki reprezentuje, 
4)  określić  czy  reprezentowane  przez  niego  zachowania  mogą  stanowić  zagrożenie  dla 

zdrowia, 

5)  przedstawić wyniki swojej pracy, 
6)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kartki papieru, 

− 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij  tabelę  korzystając  z  gotowych  karteczek  z  podanymi  czynnikami 

stresogennymi.  
 

Czynniki stresogenne zewnętrzne 

Czynniki stresogenne wewnętrzne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  rozdać  uczniom  karteczki  z  czynnikami  do  uporządkowania.  Uczniowie  powinni  mieć 
możliwość przedstawienia swojej pracy na forum klasy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym czynników stresogennych, 
2)  dokonać selekcji karteczek z czynnikami, 
3)  przykleić karteczki w odpowiednich miejscach w tabeli, 
4)  porównać swoją tabelę z innymi z uczniami. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

czynniki stresogenne przygotowane na karteczkach: 
-  presja środowiska, 
-  nierealistyczne oczekiwania, 
-  brak kwalifikacji, 
-  choroba, 
-  nieodpowiednie nawyki, 
-  zmiana pracy, 
-  kompleksy, 
-  monotonia pracy, 
-  wypadek, 

− 

tabela do uzupełnienia, 

− 

klej, 

− 

literatura dotycząca czynników stresogennych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 4 

Wskaż techniki redukcji stresu, odnosząc je do sytuacji z życia codziennego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie powinni  mieć  możliwość przedstawienia swojej pracy  na  forum klasy. Ćwiczenie 
może być wykonane indywidualnie, w parach lub 3–4 osobowych grupach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć  sobie  przynajmniej  dwie  sytuacje,  które  Go  stresują  i  zastanowić  się,  jak 

wówczas reaguje, 

2)  przeanalizować techniki redukcji stresu (na podstawie informacji zawartych w Poradniku 

dla ucznia oraz korzystając z innych dostępnych źródeł), 

3)  dobrać właściwą technikę radzenia sobie ze stresem do rodzaju sytuacji, 
4)  wyniki swojej pracy zaprezentować na forum grupy, uzasadniając swój wybór, 
5)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kartki papieru, 

− 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 5 

Opracuj mapę zagrożeń ekologicznych w Twojej miejscowości.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  powinni  mieć  możliwość  przedstawienia  swojej  pracy  na  forum  klasy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zagrożeń ekologicznych, 
2)  zidentyfikować źródła zagrożeń dla środowiska naturalnego np.: 

− 

zakłady przemysłowe, 

– 

środki transportu. 

3)  opracować mapę zagrożeń ekologicznych, 
4)  wyniki swojej pracy zaprezentować na forum grupy,  
5)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kartki papieru, 

− 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 6 

Opracuj poradnik na temat radzenia sobie ze stresem w szkole. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  powinni  mieć  możliwość  przedstawienia  swojej  pracy  na  forum  klasy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym radzenia sobie ze stresem, 
2)  przedyskutować, jakie elementy powinny znaleźć się w poradniku, 
3)  wziąć udział w ogólnej dyskusji nad ostatecznym kształtem poradnika, 
4)  zapisać na tablicy wnioski i opracować poradnik,  
5)  umieścić poradnik na stronie internetowej szkoły. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura dotycząca stresu, 

− 

komputer z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

5.3. Działania na rzecz poprawy i utrzymania zdrowia 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  scenariusz  zajęć  na  temat  profilaktyki  próchnicy  zębów  dla  uczniów  szkoły 

podstawowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie powinni mieć możliwość prezentacji swoich prac na forum klasy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zajęć profilaktycznych, 
2)  opracować scenariusz zawierający: 

– 

cele główny, 

– 

cele szczegółowe, 

– 

przebieg lekcji. 

3)  przygotować  pomoce  dydaktyczne  potrzebne  do  przeprowadzenia  zajęć:  plakaty,  filmy, 

ulotki,

 

4)  przedstawić swoją pracę na forum klasy,

 

5)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karki papieru, 

– 

wzory scenariuszy lekcji, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj i przeprowadź metodą pogadanki zajęcia na temat szkodliwości palenia tytoniu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym prowadzenia zajęć, 
2)  przygotować pytania dotyczące substancji szkodliwych zawartych w papierosach, chorób 

spowodowanych przez palenie tytoniu, 

3)  uzupełnić odpowiedzi uczestników dodatkowymi informacjami, 
4)  zaplanować zajęcia i przeprowadzić je w grupie, 
5)  przedyskutować wyniki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

plakaty obrazujące szkodliwość palenia tytoniu, 

– 

dane dotyczące substancji szkodliwych zawartych w tytoniu, 

– 

wykaz chorób spowodowanych paleniem papierosów. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź metodą dyskusji zajęcia na temat szkodliwości nadużywania alkoholu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym szkodliwości nadużywania alkoholu, 
2)  wybrać lidera grupy, w której będziesz pracował, 
3)  pracując w grupie, poddać pod dyskusję: przyczyny alkoholizmu, zachowania alkoholika, 

szkodliwość alkoholu dla zdrowia, społeczne skutki alkoholizmu, 

4)  zanotować na tablicy odpowiedzi liderów innych grup i wziąć udział w dyskusji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

broszury i plakaty o szkodliwości alkoholu dla zdrowia, 

– 

tablica i kreda. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj plakat informujący o czynnikach ryzyka chorób układu krążenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  czynników  ryzyka  chorób  układu 

krążenia, 

2)  wypisać wzorce zachowania sprzyjające powstawaniu chorób układu krążenia, 
3)  wybrać czynniki ryzyka jako najistotniejsze w zachorowaniach na te choroby, 
4)  zaproponować działania profilaktyczne zmniejszające ryzyko zachorowania, 
5)  zaprezentować przygotowany plakat. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

broszury informacyjne na temat chorób układu krążenia, 

– 

arkusze papieru, 

– 

kolorowe markery,  

– 

klej,  

– 

papier kolorowy,  

– 

nożyczki. 

 
Ćwiczenie 5 

Przedstaw i przedyskutuj w grupach: 

 

teorię potrzeb Maslowa i jej przydatność w pomaganiu/opiece, 

 

znaczenie profilaktyki w dbaniu o zdrowie, 

 

związek promocji zdrowia, profilaktyki i edukacji zdrowotnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Podzielić uczniów na trzy grupy, pozwolić wylosować przedstawicielowi 
grupy zagadnienie do omówienia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym wylosowanego problemu do dyskusji, 
2)  scharakteryzować  przydzielone zagadnienie, 
3)  włączyć się do dyskusji przy omawianiu pozostałych zagadnień przez inne grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

kartki papieru,  

– 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

5.4. Polityka zdrowotna państwa 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  
 

Po przeanalizowaniu Narodowego Programu Zdrowia z dnia 3.09.1996 r. wypisz:  

  cele NPZ i zadania dla ich osiągnięcia, 

  oczekiwane zmiany w stanie zdrowia ludności. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia  nauczyciel  powinien  podzielić uczniów  na 

dwa zespoły i przydzielić zagadnienie do wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować Narodowy Program Zdrowia, 
2)  opracować w grupie zagadnienia, 
3)  zaprezentować wyniki pracy, 
4)  wziąć udział w dyskusji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

Narodowy Program Zdrowia z dn. 3.09.1996 r., 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2  

Przedstaw i przedyskutuj w grupach: 

 

ideę promocji zdrowia jako podstawę wprowadzania przemian w opiece nad zdrowiem, 

 

rolę Światowej Organizacji Zdrowia, 

 

strategie polityki zdrowotnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia  nauczyciel  powinien  podzielić  uczniów  na 

zespoły i przydzielić zagadnienie do wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zagadnień do dyskusji, 
2)  scharakteryzować wybrane zagadnienie na forum grupy, 
3)  przedyskutować jego znaczenie dla zdrowia ludności. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura z punktu 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

komputer z dostępem do Internetu, 

– 

kartki papieru,  

– 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaprezentuj 

organizacje 

pozarządowe 

zajmujące 

się 

wspomaganiem 

działań 

profilaktycznych  i promocją zdrowia w swojej miejscowości  lub w jej okolicy. Zapoznaj się 
z ich programem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  organizacji  pozarządowych 

zajmujących się promocją zdrowia, 

2)  odwiedzić stowarzyszenia, fundacje i związki działające w swojej miejscowości, 
3)  zapoznać się z pracą tych jednostek na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia 
4)  wnioski spisać na jednym arkuszu i zaprezentować na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  poradnik dla ucznia, 
–  literatura z punktu 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  profilaktyki 
i promocji zdrowia” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 12, 14, 15, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. a, 5. a, 6. d, 7. c, 8. d, 9. d, 10. a, 11. d
12. 
a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić wpływ czynników na zdrowie 
człowieka 

Określić rozwój międzynarodowej polityki 
zdrowotnej 

Określić znaczenie promocji zdrowia 

Określić zadania polityki zdrowotnej 

Zdefiniować pojęcie stylu życia 

Wyjaśnić wpływ środowiska na zdrowie 
człowieka 

Określić metody redukcji stresu 

Rozpoznać hierarchię potrzeb człowieka 
zdrowego 

d

 

Wskazać narzędzia do szacowania potrzeb 
zdrowotnych 

10  Określić cel działań zaliczanych do profilaktyki 

I fazy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

11  Określić zadania i rolę edukacji zdrowotnej 

12  Scharakteryzować technikę wykonywania 

pomiaru tętna 

PP 

13  Określić prawidłowe wartości ciśnienia 

tętniczego 

14  Określić czynniki określające prawidłowy 

oddech 

PP 

15  Określić działanie stresu na organizm człowieka 

PP 

16  Określić znaczenie dystresu dla organizmu 

17  Określić wpływ na organizm neustresu 

18  Określić poziom stresu, który stwarza zagrożenia 

dla zdrowia człowieka 

PP 

19  Zakwalifikować techniki redukcji stresu 

PP 

20  Określić zadania Narodowego Programu Zdrowia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
6.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.  
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz i sprawdź testy a wyniki  wpisz do arkusza zbiorczego. 
10.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

11.  Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących prowadzenia profilaktyki i promocji zdrowia.  
5.  Udziel  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Zaznacz  jedną  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a 
następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Według Lalonda największy wpływ na zdrowie mają 

a)  czynniki genetyczne. 
b)  opieka zdrowotna. 
c)  style życia. 
d)  środowisko fizyczne. 

 
2.  Kartę Promocji Zdrowia opracowano na konferencji w 

a)  Ottawie. 
b)  Ałma-Acie. 
c)  Adelajdzie. 
d)  Sundvall. 

 
3.  Promocja zdrowia to 

a)  uświadamianie zagrożeń dla zdrowia. 
b)  podnoszenie poziomu wiedzy na temat zdrowia. 
c)  kształtowanie postaw zdrowotnych. 
d)  wszystkie powyższe zadania. 

 
4.  Polityką zdrowotną nazywamy 

a)  całokształt działań podejmowanych w celu najlepszej ochrony zdrowia ludności. 
b)  tworzenie programów informacyjnych. 
c)  określanie metod leczenia. 
d)  tworzenie programów edukacyjnych. 

 
5.  Styl życia można zdefiniować jako 

a)  zespół postaw, zachowań i ogólną filozofię życia. 
b)  sposób ubierania się. 
c)  sposób spędzania wolnego czasu. 
d)  środowisko, w którym człowiek żyje. 

 
6.  Na zdrowie człowieka wpływa środowisko 

a)  biologiczne. 
b)  społeczne. 
c)  fizykochemiczne. 
d)  wszystkie te środowiska. 

 
7.  Do metody redukcji stresu nie należą metody 

a)  środowiskowe. 
b)  fizjologiczne. 
c)  geograficzne. 
d)  umysłowe. 

 
8.  W hierarchii potrzeb według A. Maslowa u podstawy znajdują się potrzeby 

a)  samorealizacji. 
b)  bezpieczeństwa. 
c)  szacunku. 
d)  biologiczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

9.  Do narzędzi szacowania potrzeb zdrowotnych nie zaliczamy 

a)  ankiety. 
b)  wywiadu. 
c)  pomiaru. 
d)  szacowania. 

 
10.  Profilaktyka I fazy ma na celu 

a)  zapobieganie konsekwencjom choroby przez wczesne jej wykrycie. 
b)  kontrolowanie czynników ryzyka, mogących wywołać chorobę. 
c)  utrwalanie prawidłowych wzorców zachowań. 
d)  zahamowanie postępu choroby. 

 
11.  Edukacja zdrowotna ukierunkowana na zdrowie jako główny cel przyjmuje 

a)  zapobieganie określonym chorobom. 
b)  prewencję chorób, które mogą pojawić się w określonej populacji. 
c)  wiedzę o sposobach radzenia sobie w czasie choroby. 
d)  wiedzę o zdrowiu i wzmacnianiu zdrowia. 

 
12.  Pomiaru tętna dokonujemy najczęściej na tętnicy 

a)  promieniowej. 
b)  szyjnej. 
c)  udowej. 
d)  dowolnej. 

 
13.  Nadciśnienie u dorosłego człowieka to wartości ciśnienia tętniczego powyżej 

a)  110/70. 
b)  140/90. 
c)  80/60. 
d)  120/80. 

 
14.  Cechą oddechu jakiej nie bierzemy pod uwagę przy ocenie układu oddechowego jest 

a)  rytm. 
b)  długość. 
c)  szybkość. 
d)  zapach. 

 
15.  Eustres to stres 

a)  korzystny. 
b)  niekorzystny. 
c)  neutralny. 
d)  obojętny. 

 
16.  Dystres działa na organizm 

a)  korzystnie. 
b)  szkodliwie. 
c)  zdrowotnie. 
d)  neutralnie. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

17.  Neustres jest dla danej osoby 

a)  neutralny. 
b)  korzystny. 
c)  szkodliwy. 
d)  zdrowotny. 

 
18.  Zmierzony  poziom  stresu  u  podopiecznego  wynosił  180  punktów.  Ryzyko  wystąpienia 

choroby to 
a)  10%. 
b)  33%. 
c)  50%. 
d)  88%. 

 
19.  Do technik umysłowych redukcji stresu należą 

a)  kontrolowanie oddechu, relaksacja mięśniowa. 
b)  medytacja, relaksacja wyobrażeniowa. 
c)  redukcja wagi wydarzenia, medytacja. 
d)  redukcja niepewności, autohipnoza. 

 
20.  Narodowy Program Zdrowia zawiera 

a)  główne kierunki polityki zdrowotnej państwa. 
b)  programy edukacji zdrowotnej. 
c)  programy profilaktyczne. 
d)  programy promocji zdrowia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Prowadzenie profilaktyki i promocji zdrowia 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2 
Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej „promowanie 
profilaktyki i promocji zdrowia”

 

 
Zadanie praktyczne 

Przeanalizuj  Narodowy  Program  Zdrowia  i  wykonaj  zadania  zgodnie  z  podanymi 

wytycznymi. 
1.  Scharakteryzuj koncepcje zdrowia. 
2.  Określ zadania promocji zdrowia. 
3.  Określ zadania profilaktyki. 
4.  Zidentyfikuj fazy profilaktyki. 
5.  Zidentyfikuj modele edukacji zdrowotnej. 
6.  Wykaż  związki  między  pojęciami:  zdrowie,  promocja  zdrowia,  profilaktyka,  edukacja 

zdrowotna.  

 
Uczeń powinien być oceniany według następujących kryteriów: 
 

Kryterium 

Sposób punktowania 

1. Omówienie koncepcji zdrowia 

1 pkt – za omówienie jednej koncepcji , 
2 pkt. – za omówienie dwóch koncepcji,  
3 pkt. – za omówienie trzech koncepcji  

2. Wskazywanie zadań promocji zdrowia  0–2 za omówienie zadań promocji zdrowia 
3. Wskazywanie zadań profilaktyki 

0–2  za  omówienie  zadań  profilaktyki  (1  –  za 
odpowiedź niepełną, 2 – za wyczerpującą odpowiedź) 

4. Wskazanie i omówienie faz 

profilaktyki 

1 punkt – za omówienie 1 fazy 
2  punkty – za omówienie 2 faz 
3 punkty – za omówienie 3 faz 

5. Wskazywanie modeli edukacji 

zdrowotnej  

1 punkt za wskazanie jednego modelu 
2 punkty za wskazanie dwóch modeli 
3 punkty za wskazanie trzech metod 

6. Wskazanie związków pomiędzy 

zdrowiem, promocją zdrowia, 
profilaktyką i edukacją zdrowotną.  

0  –  2  za  wskazanie  związków  między  pojęciami 
(1 – za odpowiedź niepełną lub obarczoną niewielkim 
błędem, 2 – za odpowiedź wyczerpującą) 

 

Proponuje  się  następujące  formy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 7 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 10 punktów, 

 

dobry – za uzyskanie co najmniej 13 punktów, 

 

bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 15 punktów. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzenie osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Scharakteryzować koncepcje zdrowia 

Określić zadania promocji zdrowia 

Wykazać znaczenie działań profilaktycznych dla zdrowia 

Zidentyfikować  zadania  zaliczane  do  profilaktyki  I,  II,  III 
poziomu 

Zidentyfikować modele edukacji zdrowotnej 

PP 

Wskazać  związki  pomiędzy  zdrowiem,  promocją  zdrowia, 
profilaktyką i edukacją zdrowotną  

PP 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

2.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

3.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
4.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań. 
5.  Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcje, treść zadania praktycznego, 

kartę odpowiedzi). 

6.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne zadawane przez uczniów. 
7.  Przypomnij o upływający czasie na 10 minut przed końcem sprawdzianu.  
8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego. 
4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Na wykonanie sprawdzianu masz 45 minut. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

treść zadania praktycznego 

 

karta odpowiedzi

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Prowadzenie profilaktyki i promocji zdrowia 

 
1.  Charakterystyka koncepcji zdrowia. 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
 
2.  Zadania promocji zdrowia. 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
 
3.  Zadania profilaktyki. 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
 
4.  Fazy profilaktyki. 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
 
5.  Modele edukacji zdrowotnej. 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
 
6.  Związki  między  pojęciami:  zdrowie,  promocja  zdrowia,  profilaktyka,  edukacja 

zdrowotna.  

.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................... 

 

Kryterium 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA 

 

1.  Boenish E., Haney C.M.: Twój stress. Sens życia, równowaga i zdrowie. GWP, Gdańsk 2002 
2.  Karski J. B.: Promocja zdrowia. Oficyna Poligraficzna MBG, Warszawa 1992 
3.  Korczak C.:(red.): Higiena i ochrona zdrowia. PZWL, Warszawa 1997 
4.  Odleżyny,  zapobieganie  i  leczenie  –  praca  zbiorowa.  Naczelna  Rada  Pielęgniarek 

i Położnych. Warszawa 2001 

5.  Pike S., Forster D.: Promocja zdrowia dla wszystkich. Lublin 1998 
6.  Praca  zbiorowa  pod  red.  Ślusarskiej  B.,  Zarzyckiej  D.,  Zahradniczek  K.:  Podstawy 

pielęgniarstwa. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004 

7.  Praca  zbiorowa  pod  red.  Zahradniczek  K.:  Pielęgniarstwo,  Wydawnictwo  Lekarskie 

PZWL, Warszawa 2004 

8.  Praca zbiorowa do red. Kulik T. B. i  Latalskiego M.: Zdrowie publiczne. Wydawnictwo 

Czelej, Lublin 2002 

9.  Praca  zbiorowa  pod  red.  Kulik  T. B.  i I. Wrońskiej  I.:  Zdrowie w  medycynie  i  naukach 

społecznych. KUL, Oficyna Wydawnicza W Stalowej Woli, 2000 

10.  Praca  zbiorowa  pod  redakcją  Gwiazdkowskiego  A.:  Zachowania  zdrowotne.  Instytut 

Medycyny Pracy, Łódź 1990 

11.  www.mpps.gov.pl 
 
Czasopisma: 

− 

Remedium 

− 

Zdrowa żywność, zdrowe żywienie, 

− 

Zdrowie