Czy umiemy korzystać z telewizji, Konspekty, Edukacja wczesnoszkolna, Klasa II


SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 58

W KRAKOWIE DLA KLASY 2

Krąg tematyczny: Technika na co dzień.

Temat dnia: Czy umiemy korzystać z telewizji?

[Author ID1: at Mon Mar 8 09:08:00 2010 ]

Czas trwania zajęć: 135 min

Prowadzący: Izabela Guzik, Katarzyna Iwaniec, Agnieszka Sowa, Joanna Jarocka

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Cele wychowawcze:

Metody: (w ujęciu W. Okonia)

Formy:

Środki dydaktyczne:

Literatura:

Przebieg zajęć:

NAZWA ZADANIA DLA UCZNIA

OPIS REALIZACJI

UWAGI

  • Uczestniczenie w „Kole fortuny”

  • Rozwiązywanie psychotestu na wzorowego telewidza

  • Tworzenie regulaminu korzystania z telewizji

  • Wykonywanie obliczeń matematycznych na podstawie programu telewizyjnego

  • Rozmowa na temat telewizji

  • Rozwiązywanie wykreślanki Telemaniak

  • Odczytanie utworu pt. „Z pamiętnika Kasi” Hanny Dobrowolskiej

  • Rozmowa na temat utworu

  • Rozpoznawanie znaczków

  • Określanie zalet i wad telewizji

  • Przygotowywanie programu telewizyjnego

- Uczniowie rozwiązują zagadki, wykonują obliczenia. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi przedstawiciel grupy kręci kołem i w zależności od wylosowanego pola podaje spółgłoskę, samogłoskę, 2 samogłoski lub traci kolejkę. Jeśli podana litera znajduje się w haśle grupa ma możliwość odgadnięcia go.

- Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy zawierającą psychotest (zał. 2). Uczniowie czytają pytania i samodzielnie odpowiadają „TAK” lub „”NIE”. Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi uczniowie porównują wyniki z rozwiązaniem testu umieszczonym na tablicy.

- Uczniowie samodzielnie wypełniają regulamin korzystania z telewizji zamieszczony w podręczniku zgodnie z poleceniem.

- Uczniowie otrzymują program telewizyjny. Wybierają program, który chętnie oglądają lub chcieliby oglądnąć. Zapisują jego tytuł, uzasadniają jego wybór oraz próbują określić jego rodzaj. Następnie obliczają czas jego trwania.

- Nauczycielka prowadzi rozmowę posługując się podczas niej następującymi pytaniami:

- Jakie programy oglądacie najczęściej?

- Które z nich są najbardziej wartościowe? Dlaczego?

- Uczniowie dostają karteczki z hasłem telemaniak ukrytym między różnymi literami. Przeskakując o odpowiednią ilość liter odnajdą hasło. Czy wiecie co to znaczy?

- Wybrani uczniowie odczytują po fragmencie z czytanki.

- Jak autorka pamiętnika spędzała wolny czas we wtorek, środę i czwartek. Jakie to przyniosło skutki?

- O czym mogli rozmawiać rodzice dziewczynki w piątek wieczorem?

- Co zmieniło się w domu po tej rozmowie?

- Jakie programy i filmy lubisz oglądać? Uzasadnij swój wybór.

- Opowiedz o zasadach korzystania z telewizji w twoim domu.

- Nauczyciel wiesza na tablicy znaki: zielone kółko, żółty trójkąt i czerwone koło z kwadratem w środku.

„ Wiecie co oznaczają te symbole?

Gdzie je można spotkać?”

- Dzieci mają chwilę na zastanowienie się i podanie zalet i wad oglądania telewizji, które są zapisywane na tablicy.

- Nauczycielka wybiera dwoje uczniów - „reżysera” i „prezentera”. Pozostali uczniowie podzieleni są na 6 grup. Każda z grup losuje jeden program, który będzie musiała przygotować i krótko zaprezentować „widzom”. Członkowie każdej grupy mają przyczepione inne kolory wizytówek. Programy: pogoda, wiadomości, film, teleturniej, show TV, reklama. Na przygotowanie mają 15 min. - może to być plakat i krótki komentarz do niego, inscenizacja, pantomima. Dzieci mają do dyspozycji szary papier, gazety, nożyczki, klej, kredki, instrumenty. W tym czasie „reżyser” i „prezenter” ustalają kolejność poszczególnych programów i przyczepiają kartki z nazwami na tablicy, zapowiedzi programów oraz pilnują czasu i porządku. Po 15 min. prezenter zapowiada kolejne programy, które są przedstawiane przez grupy.

Uczniowie udzielając odpowiedzi „TAK” kolorują gwiazdkę, odpowiadając „NIE” pozostawiają niezamalowaną;

Zeszyt ćwiczeń strona 14;

- „Reżyser” i „prezenter” są wybierani przez „losowanie” numerka w dzienniku;

Załączniki:

Zał. 1

ZAGADKI

Kiedy nie ma do roboty nic lepszego,

możesz zasiąść przed nim z bratem

lub z kolegą i obejrzeć,

gdy ekranem swym zaświeci,

jakiś program, oczywiście ten dla dzieci.

(telewizor)

W nim muzyka, wiadomości

Słuchasz go dla przyjemności

Często włączamy go w samochodzie

By umiliło nam długą drogę.

(radio)

Warczę-choć nie jestem psem. Obiad-na podłodze jem. a gdy zniknie brud i kurz, z gniazdka sznur mnie puści już.

(odkurzacz)

Postawiona w kąt, chętnie łyka prąd. a gdy wody nabierze, to się kręci i pierze.

(pralka)

Gdy wyschnie pranie na sznurze, zaczynam gorące podróże. Daleko się nie posunę, bo mnie trzymają na sznurze.

(żelazko)

Ma słuchawkę, nie dla lekarza. Nie jest papugą - słowa powtarza.

(telefon)

Czasem taki mądry bywa, że kiedy w nim woda kipi, gwiżdże, jak lokomotywa.

(czajnik)

Zał. 2

REBUSY

0x08 graphic

0x08 graphic
ERKO

0x08 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

EZENT FON

0x01 graphic
O 0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic
L

KW … T

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

FON ŚNIE BŁKO

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

LIŻANKA KO … U…NA

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

SIO LKA ŁPA

Zał. 3

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Zał. 4

JEŚLI ODPOWIESZ NA PYTANIE „TAK” ZAMALUJ GWIAZDKĘ, JEŚLI „NIE” ZOSTAW PUSTĄ GWIAZDKĘ.

  1. Czy oglądasz telewizję dłużej niż 2 godziny w ciągu dnia?

0x08 graphic

  1. Czy zdarza Ci się oglądać telewizję mimo zakazów rodziców?

0x08 graphic

  1. 0x08 graphic
    Czy wolisz oglądać telewizję niż spędzać czas na świeżym powietrzu?

  1. Czy zdarza Ci się oglądać filmy, programy nie przeznaczone dla dzieci?

0x08 graphic

  1. Czy oglądasz telewizję podczas odrabiania lekcji?

0x08 graphic

  1. Czy częściej oglądasz telewizję sam niż z rodzicami?

0x08 graphic

  1. Jaki program telewizyjny oglądasz najczęściej? ( Podkreśl odpowiedź)

- film przyrodniczy

- program informacyjny

- transmisja wydarzeń sportowych

- bajka

- serial

- teleturniej

- film komediowy

- film sensacyjny

  1. Podaj tytuł ulubionego programu telewizyjnego:

…………………………………………………………………………..................................

Zał. 5

Rozwiązanie psychotestu:

6 GWIAZDEK

Musisz jeszcze popracować, aby stać się wzorowym telewidzem.

4 - 5 GWIAZDEK

Jeśli popracujesz nad sobą będziesz wzorowym telewidzem.

2 - 3 GWIAZDKI

Masz szansę być wzorowym telewidzem.

0 - 1 GWIAZDKA

Jesteś wzorowym telewidzem.

Zał. 6

Tabela do programu

Nazwa programu

Rodzaj programu

Czas trwania


