SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II

29.10.2010 r.

TEMAT BLOKU: Gdzie patrzysz - Polska.

TEMAT DNIA: Miejsca pamięci.

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:

METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):

FORMY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie do zajęć:

Rozszyfrowywanie hasła na tablicy: uczniowie obliczają działania, następnie odsłaniają kartoniki jedynie z parzystymi wynikami. Z odsłoniętych sylab układają i odczytują hasło: Miejsca pamięci narodowej.

2. Wyjaśnianie hasła odgadniętego z tabelki. Oglądanie pokazu slajdów o miejscach pamięci narodowej w naszym regionie.

Pogadanka:

- w jakim celu stawiane są pomniki?

- po co tworzone są miejsca pamięci narodowej?

- kogo i jakie ważne wydarzenia z historii Polski upamiętniają?

3. Wyraziste czytanie przez chętnego ucznia wiersza W. Broniewskiego „Zaduszki”.
Pogadanka:

- dlaczego są takie mogiły, gdzie nikt nie zapali lampki?

- jak temu zaradzić?

4. Wyraziste czytanie przez innego ucznia wiersza R. Przymusa „Zaduszki”.

Pogadanka:

- co oznacza zdanie: „Najpiękniejsza jest pamięć, która w sercu zostanie.”?

5. Ćwiczenia w kształtnym pisaniu. Uczniowie przepisują do zeszytu wybrany wiersz.

6. Zajęcia komputerowe:

Wędrujemy po miastach Polski - doskonalenie umiejętności obsługi programów multimedialnych.

Uczniowie włączają program „Wędrówki po Polsce”. Poznają zasady gry: klikając na mapie na jedno z miast Polski otwierają zadanie. Gdańsk - łączenie statku ratunkowego z odpowiednią liczbą szalup. Warszawa - rozwiązywanie krzyżówki dotyczącej Polski. Gniezno - układanie kolejnych obrazków przedstawiających legendę „O orlim gnieździe” oraz dopasowywanie podpisów do nich. Kraków - wpisywanie znaków lub liczb w puste miejsca w działaniach. Zakopane - wpisywanie odpowiednich liter w brakującym tekście.

Zamknięcie gry i wyłączenie komputerów.

7. Rozwiązywanie zadań z treścią na porównywanie różnicowe. Zeszyty ćwiczeń - z. 3 - 4, s. 82. Obliczenia rachunkowe na dodawanie i odejmowanie do 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego z. 5 - 7, s. 83.

8. Nauka na flecie dźwięków re, mi, fa:

Uczniowie oglądają na rysunku jak wydobyć na flecie dźwięk re oraz kilkakrotne granie tego dźwięku. Następnie podobnie z dźwiękami mi i fa.

9. Uczniowie uzupełniają sylabami rytm melodii - z. 5, s. 5.

10. Nauka melodii „Siała baba mak”:

Nauczycielka zapisuje na tablicy linię melodyczną. Uczniowie przepisują do zeszytów. Następnie razem z nauczycielką, która pokazuje kolejne dźwięki na flecie grają melodię.

11. Uczniowie układają z nazw dźwięków zapisanych na schodkach gamy C - dur dwa trójdźwięki (re, fa, la oraz mi, sol, si). Grają je na flecie i określają tryb (smutne - molowe) -

z. 6, s. 5.


