Pieśńromantyczna II gim., SCENARIUSZE do hospitacji z LEKCJI muzyki


Aleksandra Gadomska

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

(klasa II gimn.)

Czas trwania lekcji 45 min.

Temat: Romantyzm w muzyce. Pieśń artystyczna w twórczości Franciszka Schuberta.

Cel główny lekcji:

♪ Omówienie formy muzycznej - pieśni artystycznej na przykładzie twórczości F. Schuberta

Przykłady muzyczne:

◦ F. Schubert - Król Olch (Król Elfów)

◦ F. Schubert - Lipa z cyklu 24 pieśni „Podróż zimowa“

Cele operacyjne lekcji:

Uczeń potrafi:

♪ wyjaśnić co to jest muzyka romantyczna

♪ podać cechy muzyki romantycznej

♪ wymienić formy muzyczne powstałe w tej epoce

♪ podać rodzaje pieśni romantycznej

♪ powiedzieć kto był twórcą pieśni romantycznej

♪ przedstawić w skrócie sylwetkę kompozytora F. Schuberta

♪ powiedzieć jaka jest tematyka pieśni romantycznych

♪ scharakteryzować pieśni Król Olch oraz Lipa

♪ podać jaki typ pieśni reprezentują

♪ wyjaśnić pojęcie ballada

♪ powiedzieć kto napisał balladę Król Olch oraz Lipa

♪ podać nazwiska innych kompozytorów romantycznych tworzących pieśni

♪ wykorzystać wiedzę na temat muzyki romantycznej przedstawionej na poprzedniej lekcji

♪ w skupieniu wysłuchać a następnie zanalizować słuchane utwory

Formy:

♪ zbiorowa, grupowa;

♪ słuchanie muzyki

♪ wiadomości

Metody:

analityczno - percepcyjna

♪ problemowo - analityczna

♪ organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia podczas lekcji

Pomoce dydaktyczne:

♪ płyty i odtwarzacz CD

♪ przygotowane wiadomości na temat pieśni oraz twórczości kompozytora

♪ podręcznik

♪ tablica

Przebieg lekcji:

1. Powitanie, sprawdzenie obecności.

2. Podanie tematu lekcji.

3. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji o muzyce romantycznej oraz formach muzycznych powstałych w tej epoce.

Rozmowa kierowana (N-U) dotycząca wiadomości na temat muzyki romantycznej oraz

form muzycznych powstałych w tej epoce (N zadaje pytania, U odpowiadają):

4. Przedstawienie kolejnej formy rozwiniętej w epoce romantycznej - pieśni.

PIEŚŃ ROMANTYCZNA to utwór wokalny z tekstem literackim, lirycznym przeznaczona na głos z towarzyszeniem instrumentu lub orkiestry, na zespół wokalny lub na chór. PIEŚŃ przewija się i przekształca od najdawniejszych czasów. W epoce romantyzmu przybrała następujące typy pieśni solowej: zwrotkowej (posiada zwrotki, które posiadają tą samą melodię oraz refren z własną melodią; Z-R mają różny charakter), zwrotkowej wariacyjnej, deklamacyjnej, przekomponowanej ( do każdej zwrotki tworzona jest nowa melodia) oraz balladowej.

5. Przedstawienie pieśni balladowej.

Często złożona jest z 2,3 zwrotek w których każde 2 ostatnie wiersze stanowią refren. Tworzona była w epoce średniowiecza odrodzenia, a na nowo rozkwitła w epoce romantyzmu. Jest rodzajem pieśni zwrotkowej.

CHARAKTER PIEŚNI BALLADOWEJ jest przeważnie dramatyczny, łączący w sobie elementy epickie (deklamowanie treści dramatycznej) z elementami lirycznymi (w postaci uczuciowej melodyki).

TREŚCIĄ PIEŚNI BALLADOWEJ jest zazwyczaj opowieść poetycka o tematyce ludowej, fantastycznej, zabarwiona tajemniczym, ponurym nastrojem grozy.

Przykładem takiej pieśni jest ballada F. Schuberta do tekstu J. Goethego pt. Król Olch (zwana również Król Elfów).

6. Przedstawienie sylwetki kompozytora - F. Schuberta; ur. się 31 stycznia 1797 w Lichtenthalu, zmarł 19 listopada 1828 w Wiedniu. Kompozytor austriacki, prekursor romantyzmu w muzyce. Twórca pieśni romantycznej (stworzył ich ponad 600): zwrotkowej, zwrotkowej wariacyjnej, przekomponowanej, deklamacyjnej oraz balladowej.

Inni kompozytorzy tworzący pieśni to: F. Schumann, C.M.Weber, S. Moniuszko, F. Chopin

7. Treść ballady Król Olch (Król Elfów).

Oprócz wstępu i zakończenia cały tekst przedstawia dramatyczny dialog ojca z synem, przerywany złowieszczym, kuszącym wzywaniem leśnego ducha, legendarnego Króla Olch, pojawiającego się w rozgorączkowanej wyobraźni dziecka.

Muzyka Schuberta połączona z tekstem J. Goethego wzmacnia dramatyzm sytuacji.

Głosy ojca , syna, ducha Schubert przedstawia za pomocą indywidualnych odcieni melodii.

dziecko majaczenie

ojciec niepokojący ton

Król Olch niesamowity, kuszący śpiew

Elementem wiążącym te elementy jest partia fortepianu, sugestywnie malująca ponure, pełne napięcia i grozy tło: leśny krajobraz, tętent kopyt końskich, nocny wicher, odgłosy nocnych zjaw.

8. Nauczyciel prezentuje utwór - pieśń Król Olch.

(Płytoteka do Zeszytu Muzycznego - II gimn. , płyta CD 3 nagranie nr 1)

Po wysłuchaniu pieśni N wspólnie z U analizuje utwór. Pyta U o:

9. Przedstawienie kolejnej pieśni pt. Lipa

Ta pieśń pochodzi z cyklu składającego się z 24 pieśni zatytułowanego „Podróż zimowa”.

F. Schubert napisał ją w 1827 roku do słów niemieckiego poety Wilhelma Mullera (czyt. Milera). Przez chorobę i silne ataki depresji charakter tych pieśni był smutny i ponury.

Nawet jego najbliżsi przyjaciele byli przerażeni, kiedy je usłyszeli.

Jedną z pieśni tego cyklu była Lipa. Treścią jej jest wędrówka młodego człowieka zimową porą przez wsie, pola i lasy.

Prezentacja pieśni (Płytoteka do Zeszytu Muzycznego - II gimn. , płyta CD 3 nagranie nr 2).

Po wysłuchaniu utworu N razem z U analizuje pieśń:

- treść utworu

10. Uczniowie mają za zadanie dopasować głosy ludzkie do głosu wykonującego obie pieśni:

oraz odpowiedzieć na pytanie które z głosów są męskie a które kobiece.

11. EWALUACJA

1. W jakim okresie trwa romantyzm w muzyce? Podaj lata lub wiek.

1.

2. Co to jest muzyka programowa?

2.

3. Twórca pieśni romantycznej?

3.

4. Typy pieśni romantycznej?

4. a), b), c), d), e)

5. Co to jest ballada?

5.

6. Kto napisał wiersz „Król Olch”?

6.

7. W jaki sposób kompozytor ukazuje postaci w pieśni Król Olch - ojca, syna, ducha leśnego?

7.

8. Podaj tytuł cyklu pieśni z jakiego pochodzi pieśń Lipa ?

8.

9. Jakim głosem wykonywane są obie pieśni?

9.

ZADANIE DOMOWE

Uzupełnić ćwiczenie 3 str. 16

3


