RRaz durowo raz molowo, SCENARIUSZE do hospitacji z LEKCJI muzyki


Aleksandra Pilarska

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

DLA KLASY IV

Temat: Raz durowo, raz molowo. Nauka piosenki pt. Odmieniony świat - do muzyki J. Wasowski.

Cele lekcji:

► C. Saint - Saens, Karnawał zwierząt - Pianiści,

C. Saint - Saens, Karnawał zwierząt - Łabędź,

Cele operacyjne lekcji:

uczeń potrafi:

Ponadto dzieci uczą się współpracować w grupie, przełamywać bariery związane z publicznym wystąpieniem na forum klasy oraz kształcą wyobraźnię muzyczną.

Formy:

Metody:

Pomoce dydaktyczne:

PRZEBIEG LEKCJI:

Czynności wstępne:

Powtórzenie oraz wprowadzenie nowych wiadomości:

  1. Nauczyciel gra na pianinie gamę durową oraz molową. Następnie pyta uczniów, czy przebiegi melodyczne czymś się różniły. Po ustaleniu, że były to dwie gamy o odmiennych charakterach, (oraz określeniu na czym polegają różnice między nimi), powstanie i zaśpiewanie na sylabie „la” obu gam.

  1. Prezentacja przez nauczyciela (na pianinie) melodii Wlazł kotek w obu tonacjach.

Określenie przez dzieci, która melodia zagrana była w tonacji molowej, a która

w durowej.

  1. Prezentacja utworów:

♫ C. Saint - Saens, Karnawał zwierząt, Pianiści (1'20)

C. Saint - Saens, Karnawał zwierząt, Łabędź (2'00)

Po wysłuchaniu dzieci określają tryb każdego utworu. Zauważają, że we fragmentach wykorzystywane były całe pochody gamowe.

Ponowne wysłuchanie fragmentów utworów (tym razem ze świadomością, który z nich jest „smutny”, a który „wesoły”).

  1. Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Każda z nich otrzymuje planszę z napisanym na środku hasłem WIOSNA. Zadanie uczniów polega na wypisaniu na otrzymanej planszy haseł kojarzących im się z tą porą roku. Jest to tzw. mapa pojęciowa.

Przeprowadzenie krótkiej pogadanki na temat wiosny.

  1. Nauka piosenki Odmieniony świat.

- Przeczytanie (przez każdego ucznia indywidualnie - „po cichu”) tekstu piosenki.

- Nauczyciel pyta uczniów, co rozumieją przez wyrażenie „wiosenne przebudzenie”.

- Interpretacja tekstu.

- Prezentacja piosenki z płyty CD. Przed wysłuchaniem nauczyciel poleca zastanowienie się nad charakterem poszczególnych części piosenki.

- Po wysłuchaniu uczniowie odpowiadają na pytanie, w jakiej tonacji śpiewano zwrotkę i refren.

- Dwukrotne zaśpiewanie piosenki.

- Zaśpiewanie piosenki z podziałem na grupy (np. chłopcy - dziewczęta): I gr śpiewa zwrotkę, II - refren.

  1. Ponowne wysłuchanie fragmentów Karnawału zwierząt. Określenie tonacji oraz tytułów wysłuchanych utworów.

  1. Zaśpiewanie na sylabie „la” gam: durowej i molowej przez chętnych uczniów.

Zakończenie lekcji:

1


