M.PROGRAMOWA B. Smetana kl. V, SCENARIUSZE do hospitacji z LEKCJI muzyki


opracowała Aleksandra Pilarska

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

(klasa V)

(czas trwania lekcji 45 min.)

TEMAT: Muzyka programowa na przykładzie twórczości B. Smetany -Wełtawa.

CEL GŁÓWNY LEKCJI:

Przedstawienie uczniom treści pozamuzycznych na przykładzie utworu B. Smetany Wełtawy.

CELE OPERACYJNE LEKCJI:

Uczeń:

~ potrafi wyjaśnić co to jest muzyka programowa

~ wie jaką formą muzyczną jest poemat symfoniczny

~ zna sylwetkę kompozytora B. Smetany

~ zna utwór zaprezentowane na lekcji Wełtawa

~ potrafi określić charakter melodii

~ potrafi określić nastrój słuchanego utworu

~

~ potrafi określić pojęcie dynamiki (głośno, cicho) oraz określić ją w utworze

~ potrafi powiedzieć jakie instrumenty słyszy w danym utworze

~ umie wskazać środki wyrazu tworzące muzykę

~ umie plastycznie interpretować słyszaną muzykę

~ umie pobudzić własną wyobraźnię

FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW:

~ zbiorowa

~ grupowa

FORMY AKTYWNOŚCI MUZYCZNEJ:

~ słuchanie muzyki

~ tworzenie

METODY:

~ analityczno - percepcyjna

~ problemowo - twórcza

~ organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia podczas lekcji

POMOCE DYDAKTYCZNE:

~ odtwarzacz CD i płyta z nagraniami:

B. Smetana poemat symfoniczny Wełtawa

~ podręcznik

PRZEBIEG LEKCJI:

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:

Powitanie, sprawdzenie listy obecności

Podanie tematu lekcji

  1. Wprowadzenie do tematu.

Nauczyciel wyjaśnia co to jest muzyka programowa

  1. Przedstawienie sylwetki kompozytora oraz utworu, który będzie prezentowany na lekcji.

Bedřich Smetana, Bedrzich Smetana (ur. 2 marca 1824 w Litomyślu, zm. 12 maja 1884 w

Pradze) był czeskim kompozytorem okresu romantyzmu. Smetana od młodości uczył się gry na fortepianie i skrzypcach, grywał również w amatorskim kwartecie smyczkowym, do którego należeli członkowie jego rodziny. W 1856 Smetana wyjechał do Szwecji gdzie uczył, prowadził orkiestrę i dawał koncerty kameralne. Komponował poematy symfoniczne większość z cyklu Moja Ojczyzna (Má vlast, 1875-1880), także Kwartet smyczkowy "Z mojego życia" (z 1876 r.). Oprócz tego napisał Trio fortepianowe i wiele utworów na fortepian solo, w tym polki i tańce czeskie. Do najbardziej znanych jego oper należą Sprzedana narzeczona (Prodaná nevěsta) z 1866, Dalibor i Dwie wdowy (Dvě vdovy) z 1874, Libusza (Libuše) z 1881, Czarcia ściana (Čertova stěna). Smetana jest uważany za pierwszego kompozytora, który komponował muzykę specyficznie czeską w charakterze, jednocześnie wynosząc ją ponad przeciętność. Jego twórczość wywarła duży wpływ na Antonína Dvořáka.


3. Nauczyciel prezentuje utwór „Wełtawa” ale najpierw wyjaśnia do jakiej formy muzycznej jest

zaliczany :

Poemat symfoniczny - instrumentalna forma muzyczna stworzona przez F. Liszta (Preludia).

Dzieło o charakterze programowym , zwykle sugerowanym już w tytule. Forma nie posiada

określonej budowy i jest podporządkowana wymogom fabularnej treści

Do rozwoju tej formy, obok F. Liszta najbardziej przyczynili się: C. Saint - Saens, B. Smetana,

A. Dvorak, P. Czjakowski, a także R. Strauss.

4. Prezentacja prac uczniów. Pogadanka N-U.

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:

Spakowanie przyborów i podręczników

Pożegnanie klasy

1


