IV.PRADZIEJE CZŁOWIEKA, 14.IVB.Od epoki kamiennej do czasów metali, Marek Biesiada


Marek Biesiada 05. 03. 2007

Konspekt lekcji historii

w klasie IV B

Temat: Od epoki kamiennej do czasów metali.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Kiedy pojawiły się pierwsze istoty człowiekowate?

    • Gdzie pojawiły się pierwsze istoty człowiekowate?

    • Jak postępował rozwój człowieka?

    • Kiedy pojawił się człowiek rozumny?

    • Jaki był wygląd pierwszych istot człowiekowatych?

    • Jakie umiejętności posiadał pierwsze istoty człowiekowate?

    • Jak zmieniał się wygląd człowieka na przestrzeni milionów lat?

    • Czym żywili się istoty człowiekowate?

    • Jak zdobywali pożywienie?

    • Dlaczego pożywienie zdobywano w gromadach?

    • Z czego wytwarzano narzędzia?

    • Jak wytwarzano narzędzia?

    • Do czego służyły narzędzia?

    • Jak powstawał ogień?

    • Do czego wykorzystywali pierwsi ludzie ogień?

    • Jak podtrzymywano ogień?

    • Jak rozpalano ogień?

    • Gdzie mieszkali nasi pierwsi przodkowie?

    • Jakich materiałów używano do budowy ziemianek?

    • Z czego wytwarzano ozdoby?

    • Gdzie pierwsi ludzie tworzyli swoje działa sztuki?

    • Jakie rzeczy malowali pierwsi ludzie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Od epoki kamiennej do czasów metali.

    1. Osiadły tryb życia

    • Kiedy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia?

    • Jak doszło do zmiany trybu życia przez ludzi?

    • Co dawało ludziom rolnictwo?

    2. Początki rolnictwa

    • Jakie były początki rolnictwa?

    • Jakich narzędzi używał w rolnictwie?

    • Z czego wykonane były narzędzia do uprawy rolnictwa?

    3. Udomowienie zwierząt

    • Które pierwsze zwierzęta zostały udomowione?

    • Gdzie przetrzymywano zwierzęta?

    • Co zapewniała ludziom hodowla?

    • Do czego wykorzystywane były zwierzęta?

    4. Domostwa

    • Gdzie ludzie budowali osady?

    • Z czego budowano chaty?

    • Jaki charakter miały osady?

    5. Podział pracy

    • Jakie ludzie wykonywali zawody?

    • Na czym polegał podział pracy?

    • W jaki sposób prowadzono handel?

    6. Czasy metali

    • W jaki sposób uzyskiwano brąz?

    • W jaki sposób uzyskiwano żelazo?

    • Jakie narzędzia wytwarzano z brązu i żelaza?

    7. Znaczenie pracy w życiu człowieka

    • Co zapewniała ludziom praca?

    • Jakie znaczenie ma praca w życiu ludzi?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 91. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Osiadły tryb życia

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 91-92. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Początki rolnictwa

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 92-93. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Udomowienie zwierząt

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 94. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Domostwa

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 94-95 . Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Podział pracy

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 95. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    6. Czasy metali

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 96. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    7. Znaczenie pracy w życiu człowieka

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Kiedy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia?

    • Jak doszło do zmiany trybu życia przez ludzi?

    • Co dawało ludziom rolnictwo?

    • Jakie były początki rolnictwa?

    • Jakich narzędzi używał w rolnictwie?

    • Z czego wykonane były narzędzia do uprawy rolnictwa?

    • Które pierwsze zwierzęta zostały udomowione?

    • Gdzie przetrzymywano zwierzęta?

    • Co zapewniała ludziom hodowla?

    • Do czego wykorzystywane były zwierzęta?

    • Gdzie ludzie budowali osady?

    • Z czego budowano chaty?

    • Jaki charakter miały osady?

    • Jakie ludzie wykonywali zawody?

    • Na czym polegał podział pracy?

    • W jaki sposób prowadzono handel?

    • W jaki sposób uzyskiwano brąz?

    • W jaki sposób uzyskiwano żelazo?

    • Jakie narzędzia wytwarzano z brązu i żelaza?

    • Co zapewniała ludziom praca?

    • Jakie znaczenie ma praca w życiu ludzi?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania 1,3,4,5,6/41-42

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


