KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat(Zadanie główne):Doskonalenie rzutów na bramkę w piłce ręcznej. Rzut z wyskoku i rzut karny.
Cel: Doskonalenie poznanych rzutów na bramkę.
Zadanie usamodzielniające: Bezpieczeństwo podczas zajęć.(&)
Zadania szczegółowe:
Motoryczność: Siła mięśni ramion poprzez wykonywanie rzutów na bramkę. (@)
Umiejętności: U. potrafi chwycić prawidłowo piłkę przed oddaniem rzutu. (#)
Wiadomości: U. wie, w jaki sposób wykonać rzut karny. (*)
Miejsce ćwiczeń: Sala sportowa
Liczba ćwiczących: 12
Prowadzący: Jakub Wydrzyński
Przybory i przyrządy: piłki
Metody: zabawowo-klasyczna, bezpośredniej celowości ruchu, naśladowcza
Tok lekcji |
Treść zadań |
Metoda |
Dozowanie |
Uwagi |
1.Zorganizowanie grupy, sprawdzenie gotowości do zajęć
2.Nastawienie u. do aktywnego udziału w lekcji |
Zbiórka -sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć
-podanie tematu lekcji -wytłumaczenie przydatności ćwiczeń |
Pogadanka |
1 min.
2 min. |
xxxxxxxxx N
Cisza na sali |
3.Rozgrzewka,rozwój psychomotoryczny zadania korektywne. |
Rozgrzewka z piłkami: - berek zbijany, uczennice biegają po sali, zadaniem berka jest zbić piłka uczennice, które dołączają do berka. Ćwiczenia z piłką w rozsypce: - w rozkroku chwyt piłki jednorącz, podrzut piłki w górę i chwyt piłki jednorącz ręką drugą - pozycja jak wyżej, wysokie kozłowanie piłki lewa ręką, prawą ręką i oburącz. - pozycja jak wyżej, niskie kozłowanie piłki lewa ręką, prawą ręką i oburącz. - piłka w prawej dłoni, odbicie piłki o parkiet i pełen obrót wokół własnej osi w lewą oraz w prawą stronę - w rozkroku chwyt piłki oburącz nad głową skłony w przód i wyprosty tułowia - pozycja jak wyżej, skręty tułowi w prawą i lewą stronę - podbijanie piłki lewym i prawym kolanem naprzemianstronnie - podbijanie piłki lewą i prawą stopą naprzemianstronnie - siad rozkroczny, skłony z piłką w dłoniach do prawej stop, środka do lewej stopy i wprost tułowia - siad płotkarski skłony do stopy nogi prawej wyprostowanej, skręt tułowia w stronę nogi zgiętej i wprost tułowia - siad płotkarski skłony do stopy nogi lewej wyprostowanej, skręt tułowia w stronę nogi zgiętej i wprost tułowia - leżenie tyłem piłka miedzy stopami jednoczesne uniesienie kończyn dolnych i tułowia, powrót do leżenia tyłem - leżenie przodem, ramiona w górę przekładanie piłki z ręki do ręki przed sobą i za plecami - piłka na parkiecie, przeskoki nad piłką z jednoczesnym dotknięciem kilki stopą
|
Zabawowo-klasyczna
Bezpośredniej celowości ruchu
Bezpośredniej celowości ruchu
Bezpośredniej celowości ruchu
Bezpośredniej celowości ruchu
Bezpośredniej celowości ruchu |
1pow.
12pow.
10pow.
10pow.
4pow.
5pow.
12pow.
10pow.
10pow.
3pow.
4pow.
4pow.
10pow.
10pow.
20pow. |
Uczennice wykorzystują całą salę gimnastyczną
ćwiczenie w staniu
|
4.Realizacja zadania głównego lekcji. |
Ćwiczenia z piłkami w parach: - w staniu na przeciwko siebie równoczesne podania piłek do siebie w dowolny sposób - prowadzący przypomina jak wygląda prawidłowe podanie piłki do partnera - uczennice powtarzają zaobserwowana czynność - prowadzący przypomina jak należy wykonać poprawnie rzut karny i objaśnia technikę wykonania czynności ruchowej. (@) -uczennice powtarzają czynność ruchowa(rzut na pustą bramkę) (*) -rzut karny na bramkę wraz z obrona bramkarza(#) - prowadzący przypomina jak należy wykonać poprawnie rzut na bramkę z wyskoku -uczennice powtarzają czynność ruchową rzucając piłkę na pustą bramkę (&) - ćwiczenie jak wyżej tylko, że w bramce znajduje się bramkarz (&) - gra pomocnicza `'7 podań'' drużyna zdobywa punkt, kiedy wykona siedem celnych podań między członkami drużyny(&) - gra pomocnicza `'piłka na linie'' uczennice poda miedzy sobą piłkę nie kozłują nie biegają z piłką. Punkt zdobywają poprzez przyłożenie piłki na linie bronioną przez przeciwnika. (&)
|
Bezpośredniej celowości ruchu
Naśladow- cza
Naśladow- cza
Naśladow- cza
Zabawowo-klasyczna
Zabawowo-klasyczna |
20 min. |
Uczennice dobierają się w pary
Podział grupy na dwie drużyny
Uczennice wykorzystują całą salę gimnastyczną
|
5.Uspokojenie organizmu
6.Czynnosci organizacyjno porządkowe
7.Nastawienie do samodzielnych zajęć
|
- marsz wokół sali wdechy i wydechy z jednoczesnym wznosem i opustem ramion - porządkowanie sali-odniesienie piłek do magazynku - zbiórka
- podsumowanie zajęć - zachęcenie uczniów do podejmowania aktywności fizycznej w czasie wolnym |
Pogadanka |
1 min.
1 min.
1 min.
|
Cw .oddechowe
xxxxxxxxx N
Cisza na sali |