Poznajemy warzywa, Nauczyciel-szkoła specjalna, Konspekty lekcji i zajęć




0x01 graphic
0x01 graphic
Poznajemy warzywa - konspekt nauczania zintegrowanego
Data: 19-05-2005 o godz. 11:30:00
Temat: Konspekty lekcji

Krąg tematyczny "Poznajemy warzywa" składa się z pięciu konspektów realizowanych w ciągu jednego tygodnia; przeznaczony jest do pracy z dziećmi niesłyszącymi w nauczaniu zintegrowanym.


Krąg tematyczny: Poznajemy warzywa.
Klasa pierwsza szkoły podstawowej, dzieci niesłyszące.
Opracowała: surdopedagog mgr Ramona Migda

    Każde zajęcia rozpoczynają się ćwiczeniami artykulacyjnymi i usprawniającymi aparat mowy. Ich zadaniem jest przygotowanie wszystkich mięśni twarzy do całodziennego wysiłku:


1. Temat dnia: Poznajemy warzywa z naszego ogrodu
Cele operacyjne - dziecko:

Środki dydaktyczne: etykiety z nazwami warzyw, kosze.

Przebieg dnia:

  1. Wycieczka do ogrodu.
    Ponieważ dzieci w klasie pochodzą z różnych środowisk, dlatego warto zorganizować wycieczkę.

Na przykład: marchew - pomarańczowa - długa - jadalny korzeń - wyrywamy; ziemniaki - brązowe - okrągłe - jadalna część wykopywana z ziemi - wykopujemy; pietruszka - biała - długa - jadalne zielona nać i korzeń - wyrywamy; burak - czerwony - okrągły - jadalny korzeń - wyrywamy.


Prowadząc rozmowy z dziećmi, nauczyciel używa głosu i języka migowego.

  1. Segregowanie warzyw według podanego kryterium: nazwy, koloru, kształtu.
         Nauczyciel podnosi etykietę z napisaną nazwą warzywa, a wskazane dziecko wkłada odpowiednie warzywo do właściwego kosza. Wykonując te ćwiczenia, uczniowie utrwalają słownictwo, związane z nazwami czynności, kolorów; ponadto dzieci doskonalą odczytywanie mowy z ust.

  2. Powrót do szkoły.
         Dzieci przynoszą do klasy dary jesieni z ogrodu i po zabiegach higienicznych odpoczywają, bawią się w kącikach zainteresowań. W tym czasie nauczyciel wraz z dyżurnymi przygotowuje wystawę z przyniesionych darów jesieni, do poszczególnych koszy przyczepia etykiety z napisanymi nazwami warzyw.

2. Temat dnia: Tańczące warzywa.
Cele operacyjne - dziecko:

     Środki dydaktyczne: warzywa, tamburyno, kołatki, nagranie przygotowane przez nauczyciela, karty pracy.
Przebieg dnia:

  1. Ćwiczenia artykulacyjne i usprawniające aparat mowy.

  2. Przypomnienie nazw warzyw - korzystanie z eksponatów zgromadzonych na wystawce. Dzieci po odczytaniu mowy z ust samodzielnie dobierają etykiety i poprawnie wymawiają nazwy warzyw, np. marchew, pietruszka, burak, pomidor, cebula, ziemniak, ogórek. Po wskazaniu któregoś z warzyw dziecko samodzielnie określa jego kolor i kształt.

  3. Zabawy z warzywami.

  • Dorysowanie przez dzieci drugiej połowy warzyw - praca samodzielna.
         Dzieci otrzymują kartki, na których są rozpoczęte rysunki warzyw. Ich zadaniem jest dorysować brakującą połówkę. Jest to ćwiczenie na spostrzegawczość i orientację przestrzenną, co jest bardzo ważne, a zarazem trudne dla dziecka głuchego.

  • "Tańczące warzywa" - zabawa ruchowa.
        Dzieci zakładają na głowy opaski, do których są przyczepione połówki warzyw wycięte z papieru. Słuchając muzyki, poruszają się w odpowiednim rytmie, a na dźwięk tamburyna łączą się w pary. W parach naśladują "wzrost" warzyw. Następnie przy dźwiękach kołatki zmieniają partnera. Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie.

  •      Na tablicy są wywieszone ilustracje przedstawiające warzywa. Nauczyciel czyta nazwy zapisane na etykietach i dobiera podpisy do obrazków. Dzieci znakami ideograficznymi i w mowie, powtarzają nazwy warzyw i dzielą na sylaby. Następnie dobierają etykiety do warzyw przedstawionych na kartach pracy. Odczytują ułożony podpis.

  • Praca domowa: Pokoloruj kontury warzyw odpowiednim kolorem, naucz się czytać daktylografią i samodzielnie pisać nazwy poznanych warzyw.

  • Tworzenie zbiorów o podanej liczbie elementów z warzyw.
         Dziecko otrzymuje od nauczyciela kartkę, na której jest narysowana pętla z jednym lub dwoma warzywami w środku, a obok niej jest zapisana cyfra. Jego zadanie polega na odczytaniu cyfry i dorysowaniu takiego warzywa, aby zbiór był jednorodny i liczył tyle elementów, ile wskazuje zapisana cyfra.
         W tabelkach dzieci mają podane nie wszystkie elementy, zadanie polega na uzupełnieniu - cyfry - ilości kresek /symboliczna liczebność zbioru/ lub zbioru warzyw do danej cyfry.

  • 3. Temat dnia : Małe i duże warzywa.
    Cele operacyjne - dziecko:

    Środki dydaktyczne:
    Obrazki warzyw, etykiety, litery z ruchomego alfabetu, karty pracy, liczmany, plastelina, znaki matematyczne.

    Przebieg dnia:

    1. Ćwiczenia artykulacyjne i usprawniające aparat mowy.

    2. Sprawdzenie zadania domowego, pochwalenie za dobrze odrobione ćwiczenia.
      Na tablicy przypięte są ilustracje warzyw i litery.
            Zadaniem dziecka jest ułożenie z rozsypanki literowej podpisu do poszczególnych obrazków warzyw. Dzieci mogą korzystać z wyuczonej daktylografii. /dla ułatwienia każde warzywo jest napisane w innym kolorze, jeżeli wywołane dziecko nie daje rady to na odwrocie znajdują się cyfry od 1do końca ilości liter w wyrazie i układając ich kolejność, a potem odwracając powstanie nazwa /
      Np.
      1   2    3    4    5    6    7    P    O   M   I   D   O   R

  • Nauczyciel na tablicy umieszcza ilustrację na której jest 6 marchewek i 4 natki z "odgryzionymi" marchewkami. Zadaje dzieciom pytanie
    Co tu się stało?
    Ile było wszystkich marchewek na początku?
    Ile jest zjedzonych marchewek?
    Ile zostało dobrych marchewek?
    Jak to zapiszemy?
         Po przeanalizowaniu wszystkich danych jedno z dzieci podchodzi do tablicy i zapisuje odpowiedzi na kolejno zadawane pytania.
    10 - 4 = 6



  • Wyszukiwarka
