Boisko jest prostokątem o wymiarach 18 x 9 m

Dwie linie boczne i dwie linie końcowe wyznaczają boisko do gry

Linia środkowa

Oś linii środkowej dzieli boisko do gry na dwa równe pola o wymiarach 9 x 9 m

Linia ataku

Po obu stronach boiska, linia ataku, której dalsza krawędź wykreślona jest 3 m od osi linii

środkowej, wyznacza strefę ataku.

Strefa ataku

Po każdej stronie boiska strefa ataku ograniczona jest przez oś linii środkowej i dalszą krawędź

linii ataku.

Strefa zagrywki

Strefa zagrywki o szerokości 9 m znajduje się za każdą linią końcową boiska.

Strefa zmian

Strefa zmian ograniczona jest przez przedłużenie obu linii ataku aż do stolika sekretarza.

Strefa zastąpień Libero

Strefa zastąpień Libero jest częścią wolnej strefy po stronie ławek zespołów i jest ograniczona

przez przedłużenie linii ataku i umowne przedłużenie linii końcowej.

Siatka umieszczona jest pionowo nad linią środkową, a jej górna krawędź znajduje się na

wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet. Szerokość siatki wynosi 1 m, a jej długość 9,5 m do 10 m

Dwie białe taśmy przymocowane są pionowo do siatki dokładnie nad każdą linia boczną.

Taśmy mają długość 1 m i szerokość 5 cm i są częściami składowymi siatki.

ANTENKI

Antenka jest to elastyczny pręt o długości 1,80 m

Na zewnętrznej krawędzi każdej taśmy bocznej zamocowana jest antenka. Antenki są

umieszczone po przeciwnych stronach siatki.

Antenki traktowane są jako część siatki i ograniczają po bokach przestrzeń przejścia.

Słupki podtrzymujące siatkę osadzone są w podłożu w odległości 0,50-1,00 m za liniami

bocznymi. Słupki mają 2,55 m

Set wygrywa zespół, który pierwszy uzyska 25 punktów

z różnicą minimum dwóch punktów.

W przypadku remisu 24:24 gra jest kontynuowana do uzyskania różnicy dwóch punktów (26:24;

27:25;...).

Mecz wygrywa zespół, który wygra trzy sety.

W przypadku remisu 2:2 w setach, rozgrywany jest set decydujący (5-ty) do momentu uzyskania

przez jeden z zespołów 15 punktów z różnicą minimum dwóch punktów.

ĄD USTAWIENIA

Zespół popełnia błąd ustawienia, jeżeli którykolwiek z grających zawodników w momencie

uderzenia piłki przez zagrywającego nie zajmuje prawidłowej pozycji na boisku.

Błąd ustawienia pociąga za sobą następujące konsekwencje:

zespół przeciwny zdobywa punkt i zagrywkę,

ĄD ROTACJI

Błąd rotacji powstaje, gdy ZAGRYWKA nie jest wykonana zgodnie z porządkiem rotacji.

Prowadzi to do następujących konsekwencji: zespół przeciwny zdobywa punkt i prawo do zagrywki,

ĘDY W GRZE PIŁKĄ

CZTERY ODBICIA: zespół wykonuje cztery odbicia zanim przebije piłkę na stronę przeciwnika

ODBICIE Z POMOCĄ: zawodnik korzysta z pomocy członka swojego zespołu lub dowolnego

przedmiotu w celu odbicia piłki wewnątrz pola gry.

PIŁKA RZUCONA: piłka została złapana i/lub rzucona, a nie odbita. 9.2.2,

PODWÓJNE ODBICIE: zawodnik odbija piłkę dwa razy bezpośrednio po sobie lub piłka dotyka

kolejno różnych części jego ciała.

Zawodnik linii ataku może wykonać spełniony atak, uderzając piłkę znajdującą się na dowolnej

wysokości, pod warunkiem, że ma kontakt z piłką w swojej przestrzeni

Zawodnik linii obrony może wykonać spełniony atak uderzając piłkę znajdującą się na dowolnej

wysokości spoza strefy ataku,

Przerwa to czas między setami. Wszystkie przerwy trwają po 3 minuty.

W czasie przerw następuje zmiana stron boiska i wpisanie ustawienia początkowego zespołów

do protokołu zawodów.

Wykluczenie

Członek zespołu, któremu udzielono sankcji wykluczenia, do końca seta musi siedzieć w polu kar

bez prawa do udziału w grze, bez innych konsekwencji.

Dyskwalifikacja

Członek zespołu, któremu udzielono sankcji dyskwalifikacji, musi opuścić obszar kontrolowany

przez komisję sędziowską do końca meczu, bez innych konsekwencji.

jest 12 zawodników (6 na boisku i 6 rezerwowych ).Jest wyznaczony Kapitan i zawodnik Libero . Wszyscy maja te same stroje oprócz Libero

Podstawowymi pozycjami w siatkówce są: przyjmujący, atakujący, środkowy, rozgrywający i libero. Kapitanem zespołu może zostać jeden z zawodników z wyjątkiem libero. Jeśli wyznaczony kapitan znajduje się na ławce rezerwowych wyznaczany jest "grający kapitan", który traci uprawnienia automatycznie z powrotem wyznaczonego kapitana na boisko i tylko oni (kapitan wyznaczony lub grający) mają prawo w imieniu drużyny poprosić sędziego pierwszego o wyjaśnienie zastosowanej interpretacji przepisów przez sędziów.

Komisja sędziowska na mecz składa się z:

- sędziego pierwszego,

- sędziego drugiego,

- sekretarza,

- czterech (dwóch) sędziów liniowych.

Zespół może w jednym secie dokonać maksimum 6 zmian. Zawodnik ustawienia początkowego może opuścić boisko tylko jeden raz w secie i może powrócić na boisko tylko na miejsce w ustawieniu, które zajmował przed opuszczeniem boiska. Zawodnik rezerwowy może wejść na boisko tylko jeden raz w secie na miejsce zawodnika z ustawienia początkowego i może być zmieniony tylko przez tego zawodnika, którego zastąpił.

PLAŻÓWKA

1. Boisko:

wymiary boiska to 16 x 8 m, czyli dwie połowy po 8 x 8 m.

linie wyznaczające boisko, to taśmy o szerokości 5 - 8 cm

Wysokość siatki

2,43m - mężczyźni

2,24m - kobiety

teren do gry musi być przygotowany na zniwelowanym piasku, o możliwie płaskiej i piasek

linie muszą być koloru kontrastującego z piaskiem

siatka posiada długość 8,5 m, a umieszczone na niej taśmy po 5 - 8 cm.

2. Piłka:

jest z innego materiału niż piłka do gry na hali. Ma mniejsze ciśnienie wewnątrz piłki2. Drużyna:

składa się z dwóch zawodników.

obaj zawodnicy mogą rozmawiać z sędziami, prosić o czas i przerwę na odpoczynek.

3. Zasady gry:

gra się: do dwóch wygranych setów do 21 pkt., wygrana drużyna musi posiadać dwa punkty przewagi. W razie stanu po 1 w setach, rozgrywana jest trzecia partia, którą toczy się na takich samych zasadach, tyle że do 15 pkt.

piłka odbijana jest rękami, dłońmi lub całym ciałem

zawodnicy mają 5 sek. na wykonanie zagrywki.

zespół ma prawo do trzech odbić, aby przebić piłkę na stronę przeciwną.

zawodnik nie ma prawa do dwóch odbić następujących bezpośrednio po sobie (z wyjątkiem bloku).

wymiana toczy się do momentu upadku piłki na boisko, poza boiskiem lub gdy zespół nie przebije piłki na stronę przeciwną.

W secie po zdobyciu siedmiu kolejnych punktów następuje zmiana stron boiska. Drużyny zmieniają strony i bez przerwy przystępują do dalszej gry.

zespoły mają po jednej przerwie na odpoczynek w secie.

wszystkie przerwy trwają po 60 sek. Przerwy mierzone są od momentu zajęcia krzesełek przez zawodników.

dotknięcie piłki w bloku liczone jest jako pierwsze odbicie.

zawodnicy nie mogą kiwać piłki.

każde dotknięcie siatki jest błędem

nie ma błędu ustawienia zawodników i błędu rotacji. Obaj zawodnicy mogą zajmować dowolne miejsce na boisku.

4. Kary:

za upomnienie (żółta kartka punktu dla zespołu przeciwnego).

5. Technika odbić:

nie wolno przyjmować zagrywki odbiciem górnym oburącz - "na palce", można natomiast odbić dłońmi o zamkniętych palcach (pięść, krawędź lub nasada dłoni) lub innymi częściami ciała.

nie wolno atakować (przebijać piłki na stronę przeciwnika) w formie kiwnięcia - odbicia piłki "palcami" jednej lub obu rąk.

odbicie atakujące może być wykonane otwartą dłonią, grzbietem dłoni, pięścią oraz każdą inną częścią ciała.

obrona poprzez odbicie otwartą dłonią (dłońmi) od dołu jest błędem.