Rola i funkcje państwa w gosp. rynkowej, konspekty, KONSPEKT, WOS, klasa II


Temat:  Rola i funkcje państwa w gospodarce rynkowej.

 Czas trwania: 1 godzina lekcyjna (45 min).

Przedmiot zajęć:

1.     Główne funkcje państwa.

2.     Przyczyny i formy ingerencji państwa w gospodarkę.

3.     Główne funkcje ekonomiczne państwa.

4.     Poglądy i koncepcje na temat stopnia ingerencji państwa w gospodarkę.

 Cele zajęć

1.     Cel ogólny - zapoznanie uczniów z podstawowymi zadaniami państwa w  gospodarce

2.     Cele operacyjne

a)     wiadomości:

Uczeń zna:

-   główne funkcje państwa

-         formy i przyczyny ingerencji państwa w gospodarkę

-         poglądy na rolę państwa w gospodarce

b)    umiejętności:

Uczeń potrafi/ umie:

-         posługiwać się pojęciami: państwo, interwencjonizm państwowy, niedoskonałość rynku

-         uzasadnić konieczność ingerencji państwa w gospodarkę

-         przyporządkować określoną czynność do jednej z trzech funkcji ekonomicznych państwa

-         analizować teksty i dane ekonomiczne

-         przedstawić argumenty za i przeciw ingerencji ekonomicznej państwa.

c)     postawy

Zrozumienie przez uczniów dużej roli państwa w gospodarce z jej zaletami i wadami.

Metody:

1.     Elementy pogadanki i wykładu.

2.     Burza mózgów.

3.     Praca z tekstem i podręcznikiem.

4.     Dyskusje - argumenty za i przeciw.

 

Środki dydaktyczne: podręcznik, foliogramy lub ich kserokopie, fragment tekstu podręcznika do ekonomii: red. R.Milewski „Elementarne zagadnienia ekonomii”.

 Przebieg lekcji:

             I.      Część wstępna

Nauczyciel nawiązuje do wiadomości uczniów z lekcji wiedzy o społeczeństwie.

Zadaje pytania:

Co to jest państwo ?

Jakie są główne funkcje i zadania państwa ?

Po uzyskaniu odpowiedzi nauczyciel podkreśla konieczność istnienia państwa.

          II.      Część główna

1.       Burza mózgów

Nauczyciel prosi uczniów o podawanie przykładów ingerencji państwa w gospodarkę. Odpowiedzi zapisywane są na tablicy, a następnie usystematyzowane. W podobnej formie dochodzi do ustalenia przyczyn i ingerencji państwa w gospodarkę.

W formie podsumowania tej części nauczyciel prezentuje uczniom foliogram przedstawiający przyczyny i formy ingerencji państwa w gospodarkę (załącznik nr 1) Wyjaśnia jednocześnie dwa nowe pojęcia: interwencjonizm państwowy i niedoskonałości rynku.

2.       W formie wykładu, posługując się foliogramem nauczyciel przedstawia trzy główne funkcje ekonomiczne państwa podając ich zakres i przykłady (załącznik nr 2). Dla utrwalenia tej wiedzy uczniowie wykonują ćwiczenie (ćwiczenie 1).

3.       Nauczyciel zwraca uwagę, że poziom ingerencji ekonomicznej różnych państw w różnym czasie był zróżnicowany. Podkreśla, że istnieje spór wśród ekonomistów i rządów co do zakresu interwencjonizmu państwowego.

Uczniowie otrzymują tekst opisujący dwie koncepcje zaangażowania państwa w gospodarkę: etatystyczną i neoliberalną (załącznik nr 3). Połowa uczniów otrzymuje tekst z koncepcją etatystyczną, połowa z neoliberalną, w celu wykonania ćwiczenia (Karta pracy ucznia nr 1, ćwiczenie 2).

Celem zadania jest porównanie zasad i argumentów obu koncepcji ekonomicznych. Po wykonaniu ćwiczenia następuje prezentacja i ocena argumentów na forum klasy.

       III.      Część końcowa

W formie pytań i odpowiedzi następuje krótkie podsumowanie wiadomości. Nauczyciel zwraca uwagę na rolę państwa we współczesnych gospodarkach. Rola ta dokonuje się przede wszystkim poprzez politykę fiskalną czyli budżet i podatki oraz politykę monetarną państwa.


