Scenariusz obserwacji ranka18 11 2010

Scenariusz obserwacji ranka

DATA:18.11.2010r.

PROWADZĄCY: mgr Barbara Marczak

GRUPA: 4-5 letnie

TEMATYKA PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ: „Cukierkowe rachunki”- zabawa matematyczna

  1. PRACA Z CAŁĄ GRUPĄ: zabawa integracyjna „witam tych, którzy mają jasne włosy…” itd., historyjka obrazkowa, zabawa słowna „przeciwieństwa”, badanie właściwości cukru, zabawa taneczna, klasyfikowanie słodyczy na podstawie jednej cechy, liczenie.

  2. PRACA INDYWIDUALNA: „przyjęcie dla lalek”- liczenie elementów zbioru, uzupełnianie do wymaganej liczebności , równa ilość słodyczy na każdym talerzyku, wskazanie na którym talerzyku jest więcej ,a na którym mniej elementów

CELE OGÓLNE:

- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych

- rozwijanie rozumienia pojęć liczbowych oraz umiejętności liczenia i wykonywania prostych działań arytmetycznych

- przestrzeganie zasad przyjętych w zabawach ruchowych

CELE OPERACYJNE:

- dziecko bierze udział w zabawie integracyjnej

- utrwala drogę poznania cukru na podstawie historyjki obrazkowej od buraka do lizaka

- określa właściwości cukru: biały, słodki, krystaliczny

- zna słowa przeciwstawne do określeń np. stary- młody, kwaśny- słodki itp.

- reaguje odpowiednim ruchem na rejestr dźwięków niskich, średnich i wysokich

- klasyfikuje zbiory na podstawie jednej cechy

- porównuje liczebność zbiorów na „oko” używając pojęć mniej, więcej

- uzupełnia brakujący element zbioru lub odejmuje

- kolejno wypowiadać się podczas rozmów z całą grupą, słuchać wypowiedzi swoich kolegów, spokojnie oczekiwać na swoją kolej

LITERATURA: „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk-Kolczyńska, przewodnik metodyczny- pięciolatek „Bawię się i uczę”cz.1, „Nasze przedszkole- program edukacji przedszkolnej” MAC.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Lp. Sytuacje edukacyjne (czynności wychowawczo-dydaktyczne) Środki dydaktyczne
1.

Zabawa na powitanie:

„Witam tych którzy mają dobry humor, jasne włosy, lubią słodycze…” itd. Dzieci w odpowiedzi machają ręką.

2. „Od buraka do lizaka”- historyjka obrazkowa. Przedstawienie drogi powstawania cukru, omawianie ilustracji. Ilustracje
3. „Jaki ten cukier jest?”- badanie właściwości cukru: biały. słodki, krystaliczny, rozpuszcza się w wodzie. Cukier w pojemniku
4. Zabawa taneczna- reakcja na rejestr dźwięków: niskich(taniec w przysiadzie lub poruszanie się na czworakach), średnich(wyprostowana postawa) i wysokich( na palcach). Płyta
5. „Przeciwieństwa”- nauczycielka rzuca piłkę do dziecka podając określenie. Dziecko podaje wyraz o przeciwnym znaczeniu np.: suchy-mokry, słodki-kwaśny, szybki-wolny, wesoły-smutny, nowy-stary, gruby-chudy. Piłka
6. „Cukierkowe rachunki”- zaproponowanie podziału słodyczy ze względu na rodzaj cukierków, tworzenie zbiorów. Dzieci segregują cukierki, układając je na tackach. Określają liczebność na „oko” stosując pojęcia: mniej ,więcej lub tyle samo. 3 gatunki cukierków, tacki
7. „Przyjęcia dla lalek”- przygotowanie poczęstunku, na tackach poukładane są cukierki o różnej liczebności. Wybrane dziecko ma policzyć cukierki(pozostałe dzieci włączają się w głośne liczenie), uzupełnić dodając lub odkładając cukierki w ten sposób, aby każda lalka miała ich jednakową ilość. Lalki, tacki z cukierkami
8. Praca indywidualna: ”na urodzinowym przyjęciu”- dzieci siadają przy stolikach. W kartach pracy mają przeliczyć ciasteczka i cukierki, następnie dorysować tak, aby ich było po równo na talerzykach. Karty pracy, kredki
9. Ćwiczenia poranne
10.

Filtr poranny, zabiegi higieniczne.

Przygotowanie do śniadania

UWAGI WŁASNE O BRZEBIEGU ZAJĘĆ:

Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez prowadzącą grupę 4-5 latków. Pani nauczycielka miała prawidłowo przygotowane pomoce dydaktyczne, które wykorzystano, aby dzieci mogły wyobrazić sobie ilości i rodzaje danych słodyczy. Każdy z uczniów chętnie uczestniczył w zabawach i zadaniom jakie im powierzono. Wiedzą jak powstaje cukier, jakie ma właściwości i w ostatecznym etapie z czego jest zrobiony ich najlepszy słodycz-lizak. Dzieci poprawnie reagowały na występujące dźwięki(niski, średni, wysoki) i odpowiednio poruszały się w rytm. Niektóre z uczniów podpatrzały na wykonywane ruchy innych, naśladując je. Potrafią określić rodzaj słodyczy i odróżnić je od pozostałych. 4-5 latki porównują liczebność zbiorową i uzupełniają dany talerzyk, na którym brakuje bądź jest zbyt dużo słodyczy. Pani nauczycielka posługiwała się prostym i zrozumiałym językiem, natomiast był zbyt wolny i flegmatyczny. Cała atmosfera w grupie była miła, ale monotonna, statyczna i spokojna.

Scenariusz ćwiczeń porannych

TEMAT: „Jadą wozy do młyna”

Cele:

-ożywienie i zaktywizowanie organizmu

- zdyscyplinowanie i zorganizowanie dzieci

- rozwijanie sprawności ruchowej

Cele operacyjne: dziecko potrafi

-wykonać ćwiczenia

- zachowuje ostrożność w kontaktach z kolegami

- przestrzega reguł gier

- porusza się w określonych kierunkach

Metody: zabawowa-naśladowcza

Literatura: Przewodnik metodyczny cz.1 „bawię się i uczę” wyd. MAC

Lp. Rodzaj ćwiczenia (zabawy)

Przebieg ćwiczenia

(zabawy)

Cel zdrowotny ćwiczenia(zabawy) Uwagi organizacyjne
1. Zabawa bieżna „Wozy jadą do młyna” -dwoje dzieci z przodu, trzymają się za ręce –są parą koni, trzecie stoi z tyłu i trzyma je za ręce. Wozy jadą z burakami do cukrowni. Słychać tylko odgłos kopyt końskich na ulicy(klaskanie językiem). Umiejętność biegania z mijaniem innych, ćwiczenie mięśni nóg.
2. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Pełne worki”- dzieci dobierają się w pary> Jedno kładzie się na plecach z wyciągniętymi rękami do góry, drugie łapie je za ręce i ciągnie po podłodze. Po chwili następuje zmiana ról. Ćwiczenie siły, ostrożność
3. Ćwiczenia mięśni nadgarstka, palców „Ugniatamy ciasto”- dzieci naśladują ugniatanie ciasta drożdżowego dłońmi. Usprawnienie manualne w obrębie motoryki małej
4. „Wiatraki” Dzieci stoją w rozsypce zwrócone przodem do nauczyciela. Na umówiony sygnał(tamburyn) wprawiają ręce o rozluźnionych mięśniach w ruch obrotowy, kreśląc w powietrzu duże, zewnętrzne koła. Wzmacnianie mięśni rąk, ramion

UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:

Wyżej wymienione cele nie zostały zrealizowane. Ćwiczenia poranne nie odbyły się z przyczyn przyjazdu Prezydenta Miasta Bytom –Piotr Koj, który przyjechał z wizytą do przedszkola, aby móc przeczytać dzieciom bajkę. Wszystkie dzieci zostały zgromadzone w jadalni i wsłuchiwały się w słowa czytanej bajki. Nie każdy uczeń wykazywał zainteresowanie, a czasem nawet dochodziło do sytuacji upomnienia przez dorosłych. Dzieci interesująco i na temat odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki. Wszystko odbywało się w miłej i wesołej atmosferze.

