Scenariusz obserwacji ranka16 12

Scenariusz obserwacji ranka

DATA:16.12.2010r.

PROWADZĄCY: mgr Edyta Kotuś

GRUPA: 3 latki

TEMATYKA PRACY WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNEJ: ”Święta tuż, tuż przybliżenie tradycji Bożonarodzeniowych”

PRACA Z CAŁĄ GRUPĄ: zabawa integracyjna na powitanie, rozmowa na temat zbliżających się świąt, oglądanie ozdób choinkowych, swobodne rozmowy z dziećmi.

PRACA INDYWIDUALNA: gwiazdka choinkowa- wykonanie pracy plastycznej

CELE OGÓLNE:

-rozwijanie sprawności manualnych

-wprowadzenie w radosny nastrój świąteczny

CELE OPERACYJNE:

- dziecko potrafi przywitać się z grupą

-wymienić tradycje świąteczne- strojenie choinki bombkami

- wykonać prace plastyczną- poprawnie korzystać z kleju i ściereczki

- zgodnie uczestniczyć podczas wspólnej pracy i zabawy ruchowej

LITERATURA:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Lp. SYTUACJE EDUKACYJNE( CZYNNOŚCI WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE) ŚRODKI DYDAKTYCZNE
1. Zabawa na powitanie:” Wszyscy są, witam was na zabawę już czas. Jestem ja, jesteś ty, razem to jesteśmy my”. Zgromadzenie wszystkich dzieci do wspólnych zajęć.
2. „Ubieramy choinkę”- zabawa ilustracyjno-ruchowa według metody B. Strauss. Dzieci poruszają się w rytm muzyki i naśladują ubieranie choinki ozdobami świątecznymi np. bombki.
3. Rozwiązywanie zagadki- „Plastikowe albo szklane, duże, średnie i małe. Na choince je wieszamy by zdobiły ją wspaniale”. Dzieci słuchają zagadkę czytaną przez nauczycielkę i odgadują co znajduje się w pudełku przygotowanym przez Panią. Pudełko z bombkami
4. Ćwiczenia w mówieniu- dzieci oglądają bombki, określają ich wielkość, segregują według wielkości( duże i małe). Rozpoznawanie i nazywanie przez dzieci kolorów bombek. Prowadząca grupy wyjaśnia w jaki sposób należy obchodzić się z bombkami i dlaczego( ostrożność w trzymaniu, ponieważ są delikatne i mogą się stłuc). Nauczycielka zwraca uwagę na bezpieczeństwo dzieci. 2 obręcze, bombki choinkowe
5. „Kolorowa gwiazdka ”-nauczyciel prezentuje dzieciom gotową, kolorową gwiazdkę i prezentuje tłumacząc jak ona powstała, z czego jest wykonana. Prowadząca prezentuje dzieciom w jaki sposób należy układać paski papieru na gwiazdce i odpowiednio zastosowując do tego kleju. Papierowa gwiazdka, klej, paski papieru kolorowego, ściereczki do kleju
6. „Śniegowe gwiazdki”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dzieci poruszają się swobodnie na Sali. Na mocne uderzenie w tamburyn, zatrzymują się i naśladują „spadające gwiazdki śniegowe”(podskakują, kręcą się, wirują). tamburyn
7. Praca indywidualna przy stolikach :dzieci wykonują swoje gwiazdki tak jak wcześniej prezentowała prowadząca. Mają za zadanie przykleić paski papieru na gwiazdki. Nauczycielka zwraca uwagę na estetykę wykonanej pracy. Podziwianie tych prac i przypięcie ich na tablicy w kąciku plastycznym lub zawieszenie ich na choince. Klej, ściereczki, kolorowe paski papieru, szablon gwiazdki
8. Ćwiczenia poranne
9. Przygotowanie do śniadania- przypomnienie zasad kulturalnego jedzenia, zabiegi higieniczne

UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:

Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez prowadzącą grupy 3 latków. Nauczycielka prawidłowo była przygotowana do zajęć, posiadała pomoce dydaktyczne takie jak bombki czy gwiazdki na papierze. Każde dziecko chętnie i z uśmiechem wykonywało zabawy i ćwiczenia jakie im powierzono. Klejenie gwiazdek sprawiało im wielką przyjemność, ale niektóre dzieci wykazywały znaczne problemy w ich tworzeniu i wymagały indywidualnej pomocy. Atmosfera w przedszkolu sprzyjała radosnemu świątecznemu nastrojowi. Dzieci potrafiły powiedzieć o tradycjach jakie występują w tym okresie.

Scenariusz ćwiczeń porannych

TEMAT: ”Pada śnieg”

CELE:

-zorganizowanie i zdyscyplinowanie grupy

-stworzenie radosnej atmosfery sprzyjającej aktywnemu działaniu w ciągu dnia przedszkolnego

CELE OPERACYJNE:

-przestrzegać zasady bezpiecznej zabawy

-naśladować ruchy nauczyciela

-aktywnie uczestniczyć w poszczególnych ćwiczeniach i zabawach

METODY: zabawowo- naśladowcza

FORMA: z całą grupą, indywidualna

LITERATURA:

Lp. Rodzaj ćwiczenia (zabawy) Przebieg ćwiczenia (zabawy) Cel zdrowotny ćwiczenia (zabawy) Uwagi organizacyjne
1. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Pada śnieg”- dzieci biegają po sali w różnych kierunkach, podczas przerwy w grze naśladują palcami ruch padającego śniegu i powtarzają rytmiczne słowa: ”pada śnieg, pada śnieg, pada śnieg, śnieg, śnieg, śnieg”. Powtarzają ruchy i słowa prowadzącej. Wyrabianie szybkiej reakcji na sygnał słuchowy
2. Ćwiczenie równowagi „Chodzimy po głębokim śniegu”- dzieci chodzą po Sali, wysoko unosząc kolana „brodzą po głębokim śniegu”. Naśladują chodzenie po wysokich zaspach śniegu. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
3. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Odśnieżamy chodnik”- dzieci w lekkim skłonie do przodu naśladują zamiatanie śniegu-„ odśnieżają chodnik przed domem” Ćwiczenie prostownika grzbietu
4. Ćwiczenia tułowia „Niesiemy choinkę”- dzieci poruszają się w skłonie naśladując dźwiganie ciężkiej choinki, którą niosą na plecach. Co pewien czas zatrzymują się, prostują i „ocierają pot z czoła” Ćwiczenia kształtującą prawidłową postawę ciała
5. Zabawa z elementami biegu „Świąteczny czas”- dzieci biegają po Sali w rytm tamburynu, podczas przerwy w grze naśladują wybrane przez siebie czynności porządkowe np. zamiatanie, wycieranie kurzu. Ćwiczenia naprzemiennych ruchów tamburyn
6. Zabawa uspokajająca „Świeczki na choince”- dzieci maszerują po obwodzie koła, na hasło ”świeczka” wypowiadane przez prowadzącą zatrzymują się, wciągają powietrze nosem i wydmuchują ustami „zdmuchuj świeczkę na choince”. Wyciszenie organizmu

UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:

Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez nauczycielkę. Dzieci chętnie i aktywnie brały udział w zabawach, poprawnie naśladowały ruchy prowadzącej. Jednak jedno dziecko wykazywało problemy ponieważ, zwróciło na siebie uwagę: odpowiedzią na pytanie dlaczego nie chce ćwiczyć razem z dziećmi, powiedziało że, mama nie pozwala chodzić na śniegu bo „galoty będą mokre”. To wzbudziło u wszystkich bardzo wesołe i śmieszne doznanie. Atmosfera nadawała charakter zabaw na śniegu.

